500 300 25 NATUURLIJK- ÏO SEPTEMBER EERSTE BLAD VIRGINIA No.214 70e Jaargang 1932' lilpi: Insla F. Ril DE VE1DE Ir., Uitat S140, Ilissinp.liltl. 10. PisliakeniiiEEZD! Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND iedereen inhaleerthetzij be wust of onbewusten ook daarom..», .ga over op deze sigaret—'t toppunt van zuiverheid en bovendien de beste voor Uw gezondheid l Ook met kurk mondstuk STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct(max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1—5regels fl.—, alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen EEN KANS VOOR DE STERKEN. Van de week is de 27e Nederlandsche jaar beurs geopend en merkwaardig voor dezen crisistijd de deelname is grooter dan bij vorige najaarsbeurzen het geval was. Om handel en industrie tot deelname te bewegen was dezen keer al weinig propaganda noodig, velen meldden zich geheel eigener bewe ging aan. Dat zijn de sterken onder ons, die de teekenen des tijds verstaan en zich willen inspannen om in de herleefde maatschappij een beduidende positie in te nemen. Want er is thans werkelijk sprake van kentering ten goede. De prijsdalingen zijn gestuit en som mige artikelen gaan in prijs weer iets om hoog. Hier en daar merkt men inderdaad al iets van opleving. Natuurlijk, ze zal zich slechts geleidelijk kunnen voltrekken en in den eersten tijd zal het werkloozencijfer nog weinig ten goede kunnen veranderen. We hadden het er dezer dagen met een paar werkgevers over. „Als het eindelijk wat beter gaat worden zeiden ze dan moeten we eerst zelf eens zien om een klein deeltje van d i geleden schade in te halen en ons iets van onze eigen zorgen te ontlasten", 't Is begrijpelijk, vele kleine ba zen ook wel groote werkgevers hebben uit een goed sociaal gevoel een deel van hun personeel zoo lang mogelijk aangehouden, ook al hadden ze er niet regelmatig volop werk voor. Als er nu eenige opleving komt, dan zal de patroon eerst zelf nog eens extra willen aanpakken en ook uit de mannen, die hij in den slechten tijd in dienst had, wat meer willen halen, dan sinds lang mogelijk was. Het was niemand minder dan de gouver neur-generaal van Ned.-Indië, jhr. De Jonge, die het van de week ook met overtuiging als zijn meening uitsprak, dat een kentering is gekomen in de economische omstandigheden, een kentering ten goede. Jhr. De Jonge is niet alleen een staatsman, maar bij bekleedde ook belangrijke functies in de industrie, spe ciaal de olie-industrie. Hij is dus wel een man, die er kijk op moet kunnen hebben. Het Duitsche Institut für Konjunkturfor- schung, een organisatie met groote interna tionale reputatie, deelde dezer dagen even eens mede, dat naar de jongste feiten en cij fers het dieptepunt van de crisis achter ons ligt en vooral in de Angelsaksische landen een langzame opleving kan worden gecon stateerd, welke op het oogenblik nog het meest sprekend ter beurze tot uiting komt. Dat de keer zich op die wijze manifesteert, is normaal. De crisis is ook ter beurze inge zet en kan er dusook het begin van haar einde vinden. De tijd van duldzaam afwachten is dus voorbij. Wie wacht met te werken voor zijn zaak, tot de herleving zich geheel heeft vol trokken, is te laat. Hij zal alle goede plaatsen op de markt bezet vinden. Wie zich een po sitie van beteekenis wil scheppen in den nieuwen, beteren tijd, welke aanbreekt, die zal thans met het bouwen er van moeten be ginnen. Een goede reclame, nu gemaakt, zal dan straks haar vruchten afwerpen. „Afwachten en vaardig blijvenis het devies geweest ven velen, 't Was juist gezien, maar op het moment is het tijd van hande len geworden. We houden hier volstrekt niet een oratio pro domo. Zeker, ook de krant kan en zal weer opleven, als de advertentiën ruimer gaan toevloeien, maar de krant loopt ten opzichte van den nieuwen, beteren tijd, weinig risico. Als de handel weer normaal is, dan zullen alle zakenlieden de krant weer behoeven, hetzij de oude zakenlieden van vóór de crisis, dan wel de nieuwe sterren aan het handels- economisch firmament, die de teekenen des tijds goed hebben verstaan. We pleiten hier voor een hernieuwde re clame-activiteit in het algemeen, al weten we, dat een goed opgezette adverten tie-campagne daarvan een onmisbaar, be langrijk onderdeel zal zijn. De factoren voor adverteeren zijn uiter mate gunstig. De conjunctuur-herleving valt in den aanvang van een nieuwen winter, d.i. in een tijd, dat alle menschen weer met groote gretigheid naar hun krant grijpen en de lange avonden ze beweegt om alles te le zen en alles te overdenken, in een tijd boven dien, dat de seizoenwisseling de aanschaf fing of vernieuwing van vele artikelten nood zakelijk maakt. In een tijd tenslotte, welke het verschiet opent op de wintersche feest dagen, welke zoovele traditioneele koopplich ten meebrengen. Nu gaat er beslist worden, welke nering doenden hun positie van vóór ook nè, de crisis zullen behouden. De Kamerverkiezingen in 1933. De heer Krijger, lid van de Tweede Kamer voor de christ.-historische partij, zal zich bij de Kamerverkiezingen in 1933 niet meer voor een herkiezing beschikbaar stellen. In het „Protestantsche Zuiden" schrijft C. KCousemaker) naar aanleiding hiervan dat wij ter Voorziening in deze vacature niet moeten vervallen in het provincialisme. Zijn conclusie is, dat men bij het stellen van can- didaten voor de Tweede Kamer niet moet kijken naar geboorte of woonplaats van den candidaat, maar naar zijn beginselvastheid en bekwaamheid. Dit zijn de hoofdfactoren. Daarnaast zijn er natuurlijk nog andere fac toren. Zijn er Zeeuwen, die aan deze ver- eischten voldoen, goed, stel dan een Zeeuw voor, maar anders ook niet. Belastingverhooging Wij lezen in de anti-rev. „Rotterdammer" Degenen, die in deze dagen pleiten voor belastingverhooging, zullen door de regeering niet worden teleurgesteld. Naar verluidt, zal voor ongeveer 50 millioen gulden aan nieuwe belastingen noodig zijn, ten einde een slui tende bëgrooitng te verkrijgen. Een der mid delen, waaraan door de regeering schijnt tö zijn gedacht, is het heffen van crisis-opcen- ten op de gemeentefondsbelasting ten bate van het rijk. In de socialistische pers treffen wij onder staand berichtje aan, dat bij de bovenver melde mededeeling van het anti-rev. blad aansluit Naar ons ter oore komt. zou in een verte genwoordigende anti-revolutionnaire verga dering van zeer gezaghebbende zijde omtrent de plannen der regeering inzake de rijksbe- grooting zijn medegedeeld, dat het in de be doeling ligt om het plan-Weiter voor 90 uit te voeren, doch bovendien 55 millioen nog in te vorderen aan nieuwe of verhoogde belastingen. De regeering zou nl. becijferd hebben, dat niet een bedrag van 102 millioen, zooals Wei ter berekende, op de begrooting moet worden gedekt, maar dat bijna V/2 maal dit bedrag noodig zal zijn voor een sluitend budget. Wij zijn door het ergste heen. Dit heeft dezer dagen de gouverneur-gene raal van Ned.-Indië gezegd. En met „wij" zal hij dan wel niet speciaal Indië bedoeld hebben, maar geheel onze internationale sa menleving. Inderdaad zijn er bemoedigende teekenen, aldus schrijft „de Avondpost", die er op wij zen dat de patiënt neiging tot beterschap begint te vertoonen. En het is, bij ziekte, een bekend verschijnsel, dat, als de patiënt een krachtigen wil heeft om beter te worden, wil en moed en opgewektheid, het herstel ook dóardoor zal worden bevorderd. Zoo kunnen de vleugjes beterschap, die op het oogenblik te bespeuren zijn, het moreel en het ver trouwen van den zieke versterken, en het herstel bevorderen. Maar men kan er zeker van zijn, dat, als er inderdaad een periode van genezing is ingetreden, deze heel lang zal duren. De ziekte was te ernstig, om op een korte her stel-periode te hopen. Met name ook onze staatsfinanciën zullen nog verscheidene jaren de gevolgen zeer ernstig blijven ondervinden. Bij een vorige gelegenheid heeft de Land voogd verklaard, dat de crisis van het oogen blik was een terugkeer van het abnormale naar het normalepijnlijk, maar gezond. Maar dat normale zal stellig voorloopig nog niet worden bereikt. Hopen wij, dat de gouverneur-generaal ge lijk heeft en dat wij inderdaad „door het ergste heen zijn". Het zou ons kunnen be moedigen in den ongetwijfeld toch nog heel zwaren winter, dien wij tegemoet gaan. Koninklijke Nederlandsche Jaarbenrs. Het algemeen bestuur der Kon. Neder. Jaarbeurs te Utrecht heeft den datum der eerstkomende voorjaarsbeurs vastgesteld op 14 tot en met 23 Maart 1933. Dit besluit is overeenkomstig den uitslag der onder de deelnemers gehouden enquête betreffende de vraag of de voorjaarsbeurzen te Utrecht vóór dan wel nó, de Leipziger Voorjaarsmessen moesten worden gehouden.. Bij deze enqu-te hadden 452 deelnemers zich verklaard voor een voorjaarsbeurs te Utrecht na Leipzig te gen 235 deelnemers, die de voorkeur gaven de voorjaarsbeurzen te Utrecht te houden na de Leipziger Messe. De Zuiderzeewerken. In de mededeelingen van. de centrale com missie inzake de Zuiderzee-steunwet lezen wij o.m. het volgende Op 30 Juni 1932 bedroeg het aantal te- werkgestelden, aan wie hulp ter verkrijging van werk was verleend, te zamen met bet CHIEF WHIP aantal belanghebbenden, waarvan bekend is geworden, dat zij plaatsing gevonden hadden buiten de Zuiderzeevisscherij, in totaal 944. Hiervan zijn geplaatst in Rijksbetrekkin gen 41, bij de Nederlandsche Spoorwegen 50, in fabrieken 30, als grondwerker 67, als bak- schipper 499 en in diverse andere betrekkin gen 257. Op 30 Juni 1932 stonden nog ingeschreven 922 belanghebbenden, aan wie op hunne aan vragen hulp werd toegezegd ter verkrijging van een door hen verlangde betrekking. De verlangde betrekkingen zijn te onder scheiden als volgtrijksbetrekkingen 500, spoorwegen 16, grondwerker 36, bakschipper 134, fabrieksarbeider 72 en diverse andere be trekkingen 164. De armenzorg te Haarlem. Het burgerlijk armbestuur te Haarlem is, zooals in zoovele gemeenten, omgezet in een dienst van maatschappelijk hulpbetoon. De kosten van dezen nieuwen dienst blijken echter heel wat hooger, dan die van 't ouder- wetsche armbestuur. Aan salarissen voor t personeel moet nl. pl.m. ƒ37.000 méér wor den betaald, dan bij de oude regeling. Vele raadsleden betwijfelen bovendien, of de nieuwe ambtenaren doeltreffender werk zou den verrichten dan de leden van het burger lijk armbestuur, die de materie door en door kenden tengevolge van hun jarenlange er varing. Een industrieel kwartetspel. Het bestuur van de Vereeniging „Neder- l&ndsch Fabrikaat" heeft verleden jaar een industrieel kwartetspel uitgegeven met de be doeling op practische, eenvoudige wijze de belangstelling van het opgroeiend geslacht voor Nederlandsch fabrikaat te bevorderen. De totale oplage van deze serie bedroeg 60.000 exemplaren, terwijl alleen reeds van de zijde van onderwijsautoriteiten zooveel be langstelling werd betoond, met de bedoelini deze spelen aan schoolkinderen uit te reiken, dat in de verste verte niet aan alle aan vragen kon worden voldaan. In verband daarmede werden, onmiddellijk na de verschijning van de eerste serie, de noodige voorbereidende maatregelen getrof fen voor de verschijning van een tweede se rie. Deze is thans gereed gekomen. De verspreiding geschiedt gedeeltelijk door de fabrikant-deelnemers en gedeeltelijk door genoemde vereeniging. Onderwijsautoriteiten, die een aantal van deze spelen wenschen te ontvangen worden verzocht hiervan mededeeling te doen aan het algemeen secretariaat der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat", Badhuisweg 145, Den Haag. Het luchtvaartterrein Vlissingen. Op Vrijdag 9 September 1932 is afgekon digd het Staatsblad no. 445. Besluit van den 23sten Augustus 1932, houdende bouwverbod in den zin der Luchtvaartwet ten aanzien van terreinstrooken, gelegen om en aangren zende aan het luchtvaartterrein Vlissingen. Uitkeering P. J. Siegers en Zoon. In het tijdvak van 10 tot 14 October a.s. zal de firma P. J. Siegers en Zoon te Vlissingen, aan welk kassierskantoor surséance van be taling is verleend aan crediteuren een tweede uitkeering doen en wel van 15 De eerste uitkeering die in April jl. plaats had bedroeg 20 OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Statistiek over Augustus. Leeszaal: Aantal vrouwelijke bezoe kers 53 (1931 61), aantal mannelijke bezoe kers 486 (1931 475), totaal 539 (1931 536). Aantal bezoekers gemiddeld per dag 20 (1931 geen opgave.) Uitleenbibliotheek Aantal lezers 1389 (1931 909) aantal uitgeleende boeken 1739 (1931 1690) aantal nieuwe le den 23 (1931 geen opgave)) (waarvan 4 zo- merleden en 3 werkloozen-leden). Gemiddeld per uitleehkeer 107 lezers, 134 boeken uitge leend, 2 nieuwe leden. (Over 1931 geen op gave hiervan). Vervolgonderwijs. Nu vanwege het gemeentebestuur reeds een paar malen in ons blad de bekendmaking v/erd geplaatst voor aangifte van leerlingen voor het vervolgonderwijs, willen we met een enkel woord nog even het belang van dit on derwijs in het licht stellen en er tevens op wijzen, dat hedenavond voor het laatst de gelegenheid bestaat tot het opgeven van hen, die daarvoor in de termen vallen. Het onder wijs omvat de vakken lezen, schrijven, reke nen, Ned. taal, geschiedenis, aardrijkskunde, natuurkennis (speciaal kennis van het men- schelijk lichaam en de beginselen der ge zondheidsleer), teekenen (enkel voor de jon gen) en bovendien voor de meisjeskoken en nuttige en fraaie handwerken. Voor de jongens, die de lagere school heb ben afgeloopen, op fabriek of werkplaats werkzaam zijn, zich willen bekwamen voor het examen voor het nijverheidsonderwijs, bieden de winteravonden van 1 October—1 April (behalve Zaterdag) een welkome gele genheid om hen aangenaam en nuttig bezig te houden. De ouders weten aldus hun jon gens goed geborgen. Voor de meisjes, die bijv. voor zgn. „halve" dagen dienstbaar zijn, zijn de lessen in koken en handwerken, onder leiding van een deskundige onderwijzeres van niet genoeg te waardeeren waarde. Waar ge durende de laatste jaren het onderwijs door de leerlingen zelf op hoogen prijs werd ge steld, kunnen we het dan ook niet anders dan krachtig aanbevelen. Zeebaden. In de week van Zaterdag 3 tot en met Vrij dag 9 September zijn in het gewone bad ge nomen 1041 zeebaden, waarvan 502 door da mes en 539 door heeren en in het volksbad 543 baden, waaTvan 265 door dames en 278 door heeren. De hoogste temperatuur van de lucht was 70 graden en de gemiddelde temperatuur van het water 65 graden. Comité St. Nicolaasfeest voor arme en minvermogende kinderen. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, is de datum van uitvoering, tot stijving van de kas van bovengenoemd comité, verdaagd van Zaterdag 1 tot Woensdag 5 October a.s. Gaarne wekken wij de ingezetenen op, deze uitvoering te gaan bezoeken. Het belooft we derom een mooie avond te worden. Zang en enkele tooneelstukjos, benevens een 2-tal ta bleaux zullen elkander afwisselen, terwijl ook voor de noodige attractie, w.o. de grabbelton, zal worden gezorgd. Bovendien stelt men het bestuur door een druk bezoek in de gelegenheid de benoodigde gelden te verkrijgen voor het a.s. St. Nico laasfeest voor de minderbedeelde kinderen, Alhambra-Theater. Een Amerikaansclie Tragedie. „Operabal 13". De veelbesproken film „An American Tra gedy" is nu ook naar Vlissingen gekomen. Paramount heeft de verfilming van Theodoor Dreiser's beroemden roman, welke een bit tere aanval was op de Amerikaansche maat schappij en rechtspraak, aangedurfd. Een film naar een boek is al altijd iets tweeslachtigs en onzuivers, dus zeker als men de 1000 bladzijden van An American Tragedy reduceert tot datgene, wat men er in vijf kwartier per film van kan laten zien. Voor den werkeltfken inhoud van Dreiser's roman: de diepgaande psychologische ontleding van den zwakken mensch, product van vele fac toren, die er toe komt een moord te begaan, de meesterlijke schildering van den langza- men groei van een misdadig voornemen, het afwegen van de oneindig subtiele waarden, imponderabiliën eigenlijkvan schuld of on schuld, waarvoor het maatschappelijk appa raat van rechters, aanklagers, advocaten,

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1