500 300 150 25 VRIJDAG EERSTE BLAD De man van Nergenshuizen No.213 70e Jaargang 1932 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.lelef, 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ep Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PRQVINCIENIEUWS SPI RITUS- GAS LAMPEN KERK- EN SCHOOLNIEUWS is thans de prijs voor Blue Band - Holland's beste standaardmerk - versch gekarnd met 25°/o allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole FEUILLETON VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct iffS ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1—-öregels fl.alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'» Dit nummer bestaat uit 2 bladen Adjunct-ingenieur spoorwegen. Bij de Nederlandsche spoorwegen is be noemd tot adjunct-ingenieur de aspirant adjunct-ingenieur ir. J. L. Hoorweg alhier. Winkelnieuws. Het aantal winkels in het nieuwe stadsge deelte breidt zich steeds uit. Thans is we der in de Scheldestraat 32 door den heer Haarsma een nieuwe zaak geopend in ver- sche-, gerookte- en gedroogde visch. MIDDELBURG De feesten van Handelsbelang. Na de rij van openbare feesten ter eere van het 35-jarig bestaan van „Handelsbe lang", had gisterenavond in de Concert- en Gehoorzaal de feestvergadering plaats voor de leden en verschillende genoodigden met hun dames. De voorzitter, de heer L. A. Stof koper, hield een uitvoerige feestrede. Hij wees op het groote nut der vereeniging, wier bestaan reeds dikwijls preventief werkte voor de leden, zoodat het dikwijls niet eens noodig was en is om te ageeren. Komende tot de achter ons liggende feest- week wees spreker er op dat dit onvergete lijke dagen waren en hoopte hij, dat de stof-, felyke resultaten voor den handel reden tot tevredenheid mogen geven, dan is het oor spronkelijk doel ten volle bereikt. Spreker bracht daarna dank voor de schit terende medewerking van alle zijden onder vonden. Hij noemde in dit verband de namen van den Commissaris der Koningin, het hoofd en de verdere bestuurders der gemeente het bestuur der P.Z.E.M., den directeur der mid dengroep, den directeur der gemeentebedrij ven, den heer Streefkerk en ir. De Regt ook van de P.Z.E.M., den heer Van Dalen van de bedrijven, den directeur en den hoofdopzich ter van de gemeentewerken. Vervolgens richtte spreker zich tot den heer mr. P. Dicleman, rechtskundig adviseur der vereeniging, die deze functie nu reeds zoo om en bij de 30 jaar vervult. Spreker bracht namens allen dank aan mr. Dieleman voor alles wat hij heeft bijgedragen tot den uit bouw van de middenstandsorganisatie te Middelburg. Zulks onder aanbieding van een souvenir. Op verzoek van den voorzitter zongen allen staande mr. Dieleman het Zeeuwsche Volks lied toe. Ten slotte wees spr. er op, dat op de alge- meene vergadering altijd iemand aanwezig is, die buiten de organisatie staat, waarmede hy doelde op den verslaggever en bracht hij dank aan den heer Doorenbos voor de wijze waarop hij nu rond 25 jaar verslag geeft en bood hij hem ook eenzelfde souvenir aan, namelijk een fraaie lederen sigarenkoker met inscriptie op een zilveren plaatje. Met een herhaalde opwekking om te trachten krachtig weerstand te bieden aan alles wat op zakengebied drukt of .tegen streeft en een aanhaling van een zeer pas send vers van professor J. Baudhuin uit Leuven, eindigde spr. met den wensch, dat Handelsbelang nog jaren en jaren haar plicht zal vervullen, haar mooi doel zal na streven de algemeene bevordering van han delsbelangen en allen zullen medewerken om de vereeniging zoo krachtig mogelijk te ma ken en te houden uit te bouwen tot al maar krachtiger lichaam dat moet en zal blijven bestaan tot heil van handel en in dustrie en bedrijf in het algemeen en tot steun en nut van den handeldrijvenden en industrieelen middenstand in het bijzonder. De vice-voorzitter, de heer M. H. Boasson, nam daarop het woord en schetste het vele dat de heer Stofkoper reeds tal van jaren als secretaris en nu als voorzitter voor de vereeniging deed. Spr. en de heer Merk meenden dit jubileum niet zoo voorbij te mogen laten gaan en dank zij de medewerking der leden kon spr. nu een gebrand en geschilderd vaandel, ontworpen en vervaardigd door Wim Abeleven, aan bieden. Het vaandel is van vrij dik triplexhout. Be halve de naam van de vereeniging en de jaartallen 1897 en 1932, komt het Middel- burgsche wapen er op voor, terwijl een ver gulde burcht het geheel kroont. Intusschen was de signaal-afdeellng met veel leven in de zaal gekomen, gevolgd door het medegedragen vaandel en een bloem stuk, waarvoor vier draagsters noodig waren. Bij het aanbieden van het vaandel klonk de Vaandelmarsch. Nadat de signaal-afdeeling zich nog eens had laten hooren en trommelende de zaal hadden verlaten, verkreeg de heer mr. P. Dieleman het woord om als altijd een schit terende redevoering te houden. Hij ging dan na hoe bü de oprichting der vereeniging voor den Middenstand nog niet veel bereikt was, doch nu is dat geheel an ders. O.a. heeft spr. destijds grooten steun gehad van de vereeniging bij het samenstel len van een enquête over den middenstand. Er ontbreekt o.a. aan de practische vakoplei ding nog wel wat, maar de Middelburgsche winkeliers hebben weer getoond te kunnen étaleeren. Spr. hoopt dat Handelsbelang nog veel zal kunnen doen voor de opheffing van dezen stand. Men mag nooit stil zitten, maar moet schouder aan schouder staan. Daarbij is ook de steun der dames onmisbaar en dit was aanleiding, dat de heer Dieleman aan mevrouw Stofkoper een bloemenhulde had gezonden. Met de beste wenschen voor de vereeniging eindigde spreker na aanhaling van het slot van een lezing, door hem voor tal van jaren voor de vereeniging gehouden. De voorzitter bracht den heer Dieleman hartelijk', dank voor deze woorden en niet minder voor de bloemen zijn echtgenoote toegezonden. Hiermede verklaarde hy het officieele ge deelte voor gesloten en zeide hij dat meen aan de middenmoot zou beginnen. Er is verder druk gefeest, gedanst, gezon gen, gespeculeerd aan het rad van avontuur met vele pry zen, o.a. een vrybiljet voor een luchtreis Vlissingen—Rotterdam, aangebo den door de K.L.M. Werkloosheid. Het aantal werkloozen by de arbeidsbeurs te Middelburg ingeschreven bedroeg j.l. Za terdag 804 w.o. 6 vrouwen. Nog altijd is het aantal ingeschreven bouwvakarbeiders eer toe dan afnemend. Van de als werkloos inge schrevenen waren 56 timmerlieden, 13 metse laars, 21 opperlieden en 16 grondwerkers. In de rijkswerkverschaffing te Lienden werkten 24 man, by den Polder Walcheren slechts 8 man. OOST- EN WEST-SOUBURG Loop der bevolking. Ingekomen: A. de Priester, A 147, van Roosendaal en NispenA. J.Luijk, A 114, van Den HelderG. de Smid, B 131, van Vlissingen Chr. Hildebrand E. 41, van Vlis singen H. J. van Reeden, C le, van Doetin- chem H. Boomer, A 197a, van Vlissingen M. P. Meyers, A 148, van Koudekerke H. P. Eibers en E. W. Eibers, B 51, van Arnhem O. van der Veen, C 2, van BredaJ. van 't Hoog, C 45, van Rotterdam. Vertrokken: A. Th. Dievenbach— Caron, C 118, naar RosmalenM. de Wit Veen, E. 41, naar DordrechtM. P. van Gel deren—Terwiel, B 308, naar Den Helder P. A. Schunselaar, D 50, naar Vlissingen M. J. Tavenier, A 170, naar Koudekerke E. Boste laar, B 16, naar VlissingenP. M. Hooge- steger, A 223, naar Den Helder L. M. Suy- kens, E 15, naar NielM. A. de WijzeGas tel, A 159, naar Bergen op Zoom. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent damestasch met inhoud bij Nieuwdorp, Nieuweweg C 139 damesmuts by Vcrtregt. Nieuwstraat B 58 rijwielbelastingmerk bij Pierens, Ritthemsche straat A 145 blauwe werkkiel bij Ovaa, Ritthemsche straat B 373 een kindertasch met inhoud by Van de Velde, Kanaalstraat B 159 2 paar kousen en een muts by Duvekot, Nieuwstraat B 98. IERSEKE. Daling der grondprijzen. Woensdag werden te Ierseke voor de dia conie der Ned. Herv. gemeente bouwgronden verpacht. Deze gronden deden een paar jaar geleden 125 per gemet. Thans bedroeg de pachtsom 10 tot 25 per gemet. KAPELLE. Restauratie monumentale toren. Met de herstelling aan den monumentalen toren te Kapelle is men thans begonnen. En kele jaren geleden werd deze toren onder toezicht van de monumentencommissie ge heel gerestaureerd, een poos geleden sloeg de bliksem in de spits en veroorzaakte heel wat schade. De herstellingen hebben .veder plaats onder toezicht van deze commissie. Uitvoer der is de firma M. K. Jeras en Zn. te Mid delburg. Door den gemeenteraad werd besloten een bliksemafleider te plaatsen op de spits en aan de vier hoektorentjes. vortpreiden «en helder wit licht. 5plrltusverkoopkantoor „Bergen op Zoom-Del ff* Keuring van dekhengsten. By beschikking van den minister van eco nomische zaken en arbeid is bepaald, dat de gewone keuringen van tot dekking bestemde hengsten in het najaar, welke alleen door de Stamboekcommissiën zullen geschieden, zul len worden gehouden in Zeeland (alleen voor type trekpaard) Dinsdag 25 October te Middelburg en te Zierikzee Woensdag 26 October te Kattendijke Donderdag 27 Octo ber te Hulst en tc AxelVrijdag 28 October te Oostburg. Het Zeeuwsch-VIaamsch kanaal-comité. Het Zeeuwsch-VIaamsch kanaal-comité schrijft in een adres aan de Provinciale Sta ten van Zeeland dat binnen afzienbaren tijd een nieuwe scheepvaartverbinding tusschen de Wester- schelde en het Volkerak tot stand zal komen, met als eindpunten, Dintelsas en Bath en als invalspoort voor zeevaartverkeer vermoede- lyk een zeehaven te Bergen op Zoom dat een dergelijk kanaal de mogelijkheid biedt, Zeeuwsch-VIaanderen economisch dichter by Nederland te brengen door een kanaal Graauw—HulstSluiskil—Philippine Bakkersdam—Sluis dat Zeeuwsch-Vlaanderen zich door laatst genoemd kanaal opgenomen zou zien in het Nederlandsche, Belgische en Noord-Fransche kanalenstelsel dat een dergelijk kanaal niet alleen aan Zeeuwsch-Vaanderen, doch ook aan overig Nederland en België groote voordeelen van doorgaand verkeer biedt. Het comité pleit voorts voor een nieuwe veerverbinding over de Westerschelde nabij Graauw met den Brabantschen wal, met de mogelijkheid van snelverkeer tusschen Noord- Brabant en Zeeuwsch-VIaanderen langs dien weg. Middelbaar onderwijs. By Kon. besluit is met ingang van 1 Janu ari 1933 aan C. D. A. Zimmerman op zijn BLUE BAND door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden) 74) „Als steward bij de „Blue Star Line" had ik natuurlijk alles gehoord van de wyze, waarop hy president was geworden en het behoefde my niet gezegd te worden, dat er heel wat menschen waren, die hem gaarne een mes tusschen de ribben gestoken hadden, als zy maar half hadden kunnen vermoeden, dat hy nog in leven was. Hier wortelde het groote bezwaar, mynheer. Het was op de een of andere manier uitgelekt, dat hy by de cntploffing niet was gedood en toen was het volk van San Luca uitgetogen om zyn spoor te ontdekken. Hy was geen lafaard neen, dat was myn meester niet. Hy zou geen president geworden zijn of my het leven gered hebben zooals hy deed, als hy een lafaard was, doch hy wist maar al te goed, dat het met hem gedaan zou zyn, als hy er niet in zou kunnen slagen, JUonden te verlaten. De menschen, die op zyn leven loerden, behoorden tot een soort geheim ge nootschap, dat hy nagenoeg had uitgeroeid. Hun eenig doel scheen, de rekening met hem te vereffenen, zonder de gevolgen te bereke nen, welke hun daad met zich zou sleepen." Milford hield even op en nam een teugje uit het glas water. Ik keek tersluiks naar Maurice. Hij staarde naar het getuigenhokje met een uitdrukking van zenuwachtige vrees, die mij inderdaad veel genoegen verschafte. Ik was niet de eenige, die nieuwsgierig was, wat Milford nog verder zou openbaren. „Ga door", sprak de rechter. „Toen ontmoette hy als door een wonder lijk toeval mijnheer Burton. Dat was op dien avond, toen hij met een taxi was uitgegaan, Edelachtbare. Hij was uitgegaan, om eenige stukken by zijn advocaat of notaris te teeke nen en daarna wandelde hy terug langs de kade, waar hij mynheer Burton zag staan. Hy was onmiddellijk getroffen door de spre kende gelykenis en even onmiddeliyk schoot het hem te binnen, dat zich hier een weg opende, om te ontsnappen, als hy het goed aanlegde. Hoe het zy, het leek hem een kans, die te wagen washy ging naar hem toe en sprak mynheer Burton aan." Toen myn belangwekkende persooniykheid weer op 't tapijt kwam, werd ik wederom het middelpunt van attractie. Iedereen boog voor over, ten einde my aan te staren eenigen schenen daarby hun spier, wier functie het is, den mond te sluiten, niet onder comman do te hebben. Een paar dames gingen zelfs zoover, gebruik te maken van hun binocles. Het was een hinderlijk gedoe, doch ik stak myn handen in myn zakken en keek zoo ernstig mogelyk recht voor my uit. „Hy vroeg mynheer mede te gaan soupee- ren in restaurant Milan. Ik begreep uit het geen mijnheer Northcote zei, dat zy een aparte kamer hadden. Ik veronderstel, dat de directie van die inrichting zal kunnen verklaren, of dit juist is, Edelachtbare." De rechter knikte. „Ja, ja, dat is gisteren al bevestigd by het getuigenverhoor." Op hetzelfde oogenblik sprong de politie- advocaat van zyn stoel en begon te protes teeren tegen hetgeen hy „met alle eerbied" noemde, een „ongehoorde onregelmatigheid in de behandeling." De rechter bleek een tamelijk onafhanke- lyk man te zyn, want hy onderbrak hem met de woorden „U zult my ten zeerste verplichten, met te gaan zitten, mynheer Gunn. Ik ben niet van plan aan het verzoek der politie te voldoen, voor ik alles heb ge hoord, wat deze getuigen hebben te zeggen." Hy zei dit op zeer koelen toon. Toen knikte hy naar Milford. „Ga voort, mynheer Milford", klonk het ijskoud. „Edelachtbare, toen myn meester zag, welk soort man mynheer Burton was, deed hy hem onmiddeliyk het voorstel, om van plaats te verwisselen. Mynheer Burton moest zyn kleederen aantrekken en naar Park-Lane gaan, om gedurende drie weken voor myn heer Northcote door te gaan." Er ging een geluid door de zaal als van een krachtige ademhaling verwondering en hal ve twijfel lagen op aller gelaat te lezen. Of de verklaring van Milford als wettig bewys in aanmerking kwam of niet, dit stond vast, dat het publiek aeer voldaan was. „Dit is werkelijk hoogst belangryk", merkte de rechter droogjes op. „En de beklaagde nam, naar het schynt, dit aanbod van waag- halzery aan, niet waar Was hy bekend met de redenen, waarom mynheer Northcote wil de verdwijnen?" „Naar hetgeen myn meester mij vertelde, Edelachtbare, wist mynheer Burton, dat hy vermoedelyk zou vermoord worden, maar dat was ongeveer alles. Hij werd goed betaald en was bereid het risico op zich te nemen." „En wat noemt u goed betaald?" Milford schudde zyn hoofd. „Ik weet het niet, Edelachtbare. Mijn meester heeft het mij niet gezegd. Hij ver telde my alleen, dat hij mynheer Burton over de indeeling van het huis en het personeel had gesproken en ook, met welke menschen hij gewoonlijk omging. Daarna hebben zy elkander's kleederen aangetrokken en is mijnheer Burton naar Park-Lane gegaan." „En waar bleef mijnheer Northcote „Hy logeerde dien nacht in het Bruce- House. Den volgenden morgen ging hy naar het oosten en kocht eenige matrozenkleederen by een uitdrager. Zyn bedoeling was, stil naar Australië te gaan, maar er voer eerst vier dagen later een schip daarom nam hy zyn intrek in Baxter's Rents en hy was se dert dien nog niet uit geweest." „Waarom liet hy u komen „Om verschillende redenen, Edelachtbare. Eerst en vooral wilde hy weten, of wij eenig verschil tusschen hem en mynheer Burton hadden opgemerkt en of mynheer het spel speelde, zooals hy had beloofd. Bovendien had hy een papier, dat ik moest teekenen en by mynheer Horsfall, den advocaat brengen." „Wat was dat voor een papier vroeg de rechter scheip. „Heeft u het bij u Milford stak zyn hand in zyn binnenzak en haalde er een lange blauwe enveloppe uit. „Hier is het, Edelachtbare, ik weet niet wat er in zitik heb alleen maar myil hand- teekening er onder geschreven, om te ver klaren, dat ik het mijn meester had zien teekenen." „Geef het my maar", zei de ïjechter. Dan hief hij zijn hoofd op en keek de zaal rond. „Is mijnheer Horsfall hier aanwezig riep hy. Een heer op leeftyd met gladgeschoren gelaat, verhief zich met een lichte buiging van zyn hoofd. De rechter legde de blauwe enveloppe naast zich neder. „Zeer goed", vervolgde hij. „Zoodra het getuigenverhoor geëindigd is, zal ik u ver zoeken, die door te lezen." Daarna wendde hy zich tot Milford. „Ga voort" sprak hy. „Waarvoor had mijn heer Northcote u nog meer noodig „Edelachtbare, hy wilde, dat ik hem zou beloven, dat ik hem, zoodra hy in Australië was, zou schryven en hem op de hoogte zou houden, hoe alles zou afloopen. Ook vroeg hij mij nog eenige kleederen voor hem te koopen en zyn passage op het schip te bestellen." (Wordt vervolgd.*

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1