1000 500 300 25 DONDERDAG EERSTE BLAD Plaatselijk Crisis-Comité No. 212 70e Jaargang Uitgave: Firma F. VAN OE VELDE Ir., Walstraaf 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende CRrisieiijke Feestdagen Dit nummer bestaat uit 2 bladen STADS- EN PROVINCIENIEUWS MARINE EN LEGER LUCHTVAART SPORT INGEZONDEN STUKKEN e\;; BUITENLAND 1933 VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine adveitenties van 1— 5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1—5regels fl.alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NF.DERLANDSCHE DAGBLADPERS" Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Pers. Au bon Marché 3. Beambten, personeel en ouden van dagen Gasthuis over Aug. - 14.19 Leerl. Christ. U.L.O.- school - 2.50 Gedeelte politie-per- soneel - 3.70 Personeel Brouwerij „de Meiboom" - 8.50 N. N1.— Personeel Gemeente lijk Waterleidingbe drijf - 9.65 Vorige opgave -3678.71 Totaal ƒ3721.25 Het giro-nummer van het Plaatselijk Crisis-Comité is 195800. Adres Anti-storingscommissie. Aan den gemeenteraad werd heden onder staand adres verzonden Geven met verschuldigden eerbied te ken nen ondergeteekenden dat het uwen Raad niet onbekend zal zijn, dat in den laatsten tijd door velen is ge klaagd dat het Radiogenot in Vlissingen der mate wordt gestoord door verschillende ap paraten, dat het meermalen voorkomt dat het niet mogelijk is naar de programma's van de omroepen te luisteren. Deze storingen worden verwekt door diverse apparaten, die hun stroom van het electrisch net betrekken dat er een commissie in het leven geroepen is, waarin vertegenwoordigd zijn de V.A.R.A., de K.R.O. en de N.C.R.V., waarvan het do micilie is bij A. J. Kuijpers, Paul Kruger- straat 44b, met het doël te trachten midde len te beramen om een eind te maken aan die storingen, althans tot een oplossing te komen, zoodat ieder naar eigen genoegen zal kunnen genieten van wat hem behaagt, hetzij kerkdiensten, cultureele programma's of an derszins. Wij hebben daarom de eer uwen Raad be leefd te verzoeken het daarheen te leiden, dat een verordening tot stand kome, waarbij verboden wordt dat apparaten op het elec trisch lichtnet worden aangesloten, tenzij zij storing vrij zijn gemaakt. In enkele gemeen ten is reeds zoo'n verordening uitgevaardigd. Mocht uwen Raad niet hiertoe kunnen be sluiten, dan ware wellicht over te gaan tot het instellen van een z.g.n. sperurendienst, b.v. van 78 v.m., van 13 n.m. en van 7—8 n.m., op welke uren dan van de apparaten gebruik kan worden gemaaktook zulk een verordening wordt elders reeds toegepast. Hopende dat U aan ons verzoek zult wil len voldoen, waardoor uwe Raad zou tege moet komen aan de vele honderden klachten van radioluisteraars. Esperanto. Diligentia. Voor de afdeeling Vlissingen van de Fede ratie van Arbeiders Esperantisten trad giste renavond als spreker op de heer P. Zeegelaar uit Den Haag. Hij behandelde de invoering van Esperanto op het gebied van handel, kunsten en wetenschappen, radio, flm enz., waarbij hij uitspraken van vooraanstaande deskundigen op deze terreinen citeerde, wel ke zich allen, zonder uitzondering, ten gun ste van Esperanto verklaarden en de nood zakelijkheid betoogden Esperanto op ieder internationaal gebied in te voeren. O.a. wees spreker op de moderne luchtvaart en ver klaarde dat eenige luchtvaartmaatschappijen, o.a. Farman, haar piloten Esperanto laten leeren, terwijl ook de radiostations hun be richten In Esperanto geven. Wat betreft den handel wees spreker er op, dat o.a. in Neder land een Mercuriusdiploma Esperanto ver krijgbaar is, en de handel Esperanto meer on meer als internationale taal invoert. De kosten der sprekende films zouden veel lager zijn wanneer het gesproken woord Es peranto zou zijn, en zijn er ook reeds enkele van deze films. O.a. nam Paramount daar mee een proef en vervaardigde de Deensche regeering, met medewerking van de Kopen- haagsche Esperantistenvereeniging een film, een beeld gevende van het mooie Denemar ken, welke in 1931 ook in ons land werd vertoond. Hierna behandelde spreker in het kort de taal zelf en gaf daarover eenige inlichtingen. Na de pauze riep de voorzitter eerst een wcord van welkom toe aan den heer W. P. Edelman, wethouder van onderwijs, welke door drukke bezigheden verhinderd was eer der te komen, doch toch nog zijn warme be langstelling voor Esperanto wilde doen blijken. De heer Zeegelaar, hierna het woord weer verkrijgend, besprak de invoering van Espe ranto in het onderwijs en zei om. dat bij een enquête gebleken is dat 7021 onderwijzers in ruim 1000 scholen in 62 landen Esperanto» machtig zijn en in die taal onderwijs geven. In Frankrijk werden verkocht 450.000 leer boeken, in Duitschland 600.000, in Engeland 661.000. Spreker betreurde het dat de minis ter van onderwijs in ons land besloten had Esperanto niet verplichtend noch facultatef in te voeren als leervak, zonder overleg met de alleszins deskundige Esperanto-organisa- ties te hebben gepleegd. Met een opwekkend woord om krachtig de propaganda voor het mooie ideaal aan te pakken, eindigde spreker zijn, met aandacht gevolgde, toespraak. Rest ons nog te vermelden dat de tegelij kertijd gehouden tentoonstlling van Espe- ranto-werken zich in veler belangstelling mocht verheugen. Wij zagen er bijv. een rijke verzameling couranten uit alle werelddeelen, een aardige collectie correspondentie van eenige leden, een flink aantal Esperanto- boekwerken, enz. Deze avond kan voor de Federatie van Arbeiders Esperantisten alleszins geslaagd worden genoemd, en kunnen zij met voldoe ning op het begin van den wintercursus van dit jaar terugzien. Voor deelneming aan den cursus bestaat alsnog gelegenheid zich tot 13 September a.s. op te geven in „Diligentia". Strandconcert. De harmonie „Ons Genooegen", directeur de heer C. G. Govaarts, geeft morgenavond 8 uur een concert in de tent op den Boule vard Evertsen. Programma: „Hohenzollern Rhum", marsch, C. L. Unrath „Die beide Savoyarden", ouverture, Jacq. Offenbach „Les jolles seins Roses", valse, F. Andrieu „Paljas", fantaisie de Leon Cavallo, M. J. H. Kessels Pauze. Ouverture „Lebenslust"C. Latann „Faust", La Nuit de Valpurgls Ballet, Ch. Gounod 1. Allegro, 2. Adagio, 3. Allegretto, 4. Mod. Maestoso. „Grande Marsche Héroique No. 4", P. Frangois „La Traviata",G. Verdi Finale. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Willy van den Oudsten, onze kranige Ne- derlnadsche zwemster na haar terugkeer uit Los Angelos, weer in haar gewone doen, op weg naar school op de fietshet huwelijk van de bekende Nederlandsche actrice mevr M. Vink met den heer Th. E Sistermans de opening van het internationaal lucht- vaartcongres te 's-Gravenhage de aankomst van het stoomschip „Rotterdam" te Rotter dam. Een foto van de bemanning na aan komst de opening van de Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht. De V.R.W. De wegwedstrijd van de Vereeniging Rij wielpad Walcheren, welke Zaterdag a.s. zou worden gehouden, gaat wegens geringe deel name niet door. Danspavfljoen Wilhelmina. Afscheid. Langzaam maar gewis voltrekt rich het proces, dat onze badplaats ten slotte in den winterslaap voert. Zoo traden gisterenavond Heins and his boys voor de laatste maal in dit seizoen in „Wilhelmientje" op en daar mede is èn voor dezen voortreffelijken, band, die onder zijn kranigen leider een groote po pulariteit zoowel bij inwoners als vreemde lingen verworven heeft èn voor dezen gezel- ligen dancing een succesvol tijdperk afge sloten. 't Was er knap druk. En als steeds zorgde het ensemble door zijn suggestief repertoire voor een onverwoestbare vroolijke stemming tot het uur van scheiden sloeg. Tusschen twee haakjes, wat een verrukkelijke saxo- phone-solist Dankbaar voor zoovele genotvolle uren heeft men Heinz and his boys in de bloe metjes gezet. Een welverdiende attentie Vlissingen is thans weer een attractie ar mer en een herinnering rijker. Doch de tijd gaat op vleugelen. Wie weet hoe vlug de bordjes verhangen zijn In dit vooruitzicht, aan deze musici een oprechtTot weerziens O. Vreemdelingenbezoek. Dat er met het naseizoen nog- vele gasten in de Belgische badplaatsen vertoeven, blijkt vel hieruit dat heden nog 1630 passagiers met de provinciale booten hier aankwamen, terwijl 65 auto's werden overgezet. Een radiwoll-prospectus. By het nummer van heden is gevoegd een prospecteus van de Radiwoll Radium-Maat- schappij te Amsterdam, waarop wij onze le zers in het bijzonder opmerkzaam maken. MIDDELBURG Ontbinding afdeeling der O.S.P. Naar wij vernemen, is de afdeeling der O.S.P. alhier, die 27 leden telde, ontbonden, als gevolg van de'besluiten genomen in het eerste congres dier partij, met name het ook toelaten van niet-modern georganiseerde personen tot de partij. KOUDEKERKE Uitvoering „Zang Veredelt". Zaterdagavond zal de zangvereeniging „Zang Veredelt" te Koudekerke, directeur de heer Adr. Hollaers, een uitvoering geven op het Marktplein. Dezelfde nummers zullen worden uitge voerd, die in Den Haag op de internationale tentoonstelling op zoo'n verdienstelijke wijze werden gezongen. Wanneer het weer eenigszins medewerkt, zal het voor Koudekerke een gezellige avond worden. GOES De Goesche winkelweken. Dinsdag 13 September beginnen de Goe sche winkelweken, die tot Dinsdag 27 Sep tember duren. Niet minder dan 182 winkeliers nemen deel aan deze winkelweken. Het comité is er in geslaagd om aan het publiek niet alleen talrijke cadeaux aan te bieden gedurende deze winkelweken, maar wist het tevens voor elkaar te krijgen bijna iederen avond te vullen met verschillende at tracties, zoowel in den vorm van etalage- er. letterwedstrijd alsook reclame-optocht, open luchtfilm Ned. Fabrikaat, lichtstoet, histori sche voorstellingen, met bengaalsche- of electrische belichting in diverse kleuren, gon delvaart met verlichte kano's, sloepen enz., concerten in de haven en op de Groote Markt, terwijl na het beëindigen der Goesche winkelweken ook nog een concert zal worden gegeven in het Schuttershof. HULST. Inbraak. Dezer dagen is ingebroken ten huize van iemand te Hulst en wel in den namiddag teen de familie eenige uren de stad was in gegaan om naar een rijwielwedstrijd te kij ken. Bij hun terugkomst bemerkten zij, dat van een kast in de woonkamer de deuren openstonden, die met geweld bleken te zyn opengetrokken. Uit de kast werd vermist een portemonnaie inhoudende eenige Nederland sche bankbiljetten en klein geld. Op een ka mertje op den zolder hadden de dieven zich meester gemaakt van een geldkistje, waarin zich een postspaarbankboekje, waarop een aanzienlijk bedrag stond, eenig goudgeld en buitenlandsch bankpapier bevond. De achter deur der woning schijnt met geweld te zy'n opengerukt. Men heeft op het tijdstip waarop de inbraak moet rij:i gepleegd een tweetal personen, ieder met een fiets, in de omge ving gezien en vermoed wordt, dat deze de inbraak hebben gepleegd. De politie stelt een onderzoek in. ST. JANSTEEN. Kippendiefstal. Onder de gemeente St. Jansteen zyn door tot nog toe onbekenden een 60-tal jonge witte leghorn kippen gestolen, vertegenwoor digende een waarde van 65 gulden. Vermoe delijk is de diefstal door Belgen gepleegd en zullen de beesten wel over de grens gebracht zyn. Het hok waaruit de dieren werden ont vreemd stond op nog geen meter afstand van het hok van den waakhond. Besmettelijke ziekten. In de week van 28 Augustus tot en met 3 September zijn in onze provincie voorgeko men 5 gevallen van roodvonk, nl. 2 in ieder der gemeenten Sluis en Tholen en 1 te Krui singen. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der marine Sergeant-schrijver W. Lichtcnbeld van wachtschip Willemsoord naar De Kooij, 16 Septembersergeant-machinist M. W. Orle- mans van z 2 naar wachtschip Willemsoord, Septemberidem H. Donker van Van Speijk naar Z 2, 6 September idem S. W. Anema van Friso naar wachtschip Vlissin gen, 6 September. Afbouw J. M. van Nassau. De onlangs nieuwbenoemde luitenants ter zee en officieren van den marinestoomvaart dienst der 3e klasse werden heden door den commandant der marine te Willemsoord be- eedigd en in functie gesteld. De reserve le luitenant A. K. Zweede, van het 14e reg. inf., -komt 12 September a.s. in werkelijken dienst en wordt op dien datum gedetacheerd te Vcnlo tot het volgen van een gecomprimeerden cursus ^ldaar. De reserve 2e luitenants J. L. W. van der Haas, P. Dunk, M. W. Beijerinck, C. Glerum, H. van den Bosch en P. A. van Daalen, allen van het 14e reg. inf. en thans onder de wa penen bij het 6e reg. inf. te Breda tot het volgen van een gecomprimeerden cursus, vertrekken 10 September a.s. met groot ver lof. Een vliegongeluk bij Soesterberg. Gisterenmiddag omstreeks half vier is hec Fokker-jachtvliegtuig D 16, bestuurd door den luitenant-vlieger L. T. C. J. M. van Hootegem, boven de bosschen van de Palfcz nabij Soesterberg naar beneden gestort. De eenige inzittende werd op slag gedood. Het toestel is geheel vernield. Omtrent de vermoedelijke oorzaak van het vliegongeval, dat een van de beste jacht- vliegers in ons leger het leven heeft gekost, verneemt het „Hbld." nog, dat luitenant Van Hootegem op het oogenblik dat het toestel omlaag stortte juist met enorme snelheid een scherpe bocht maakte. Men neemt aan, dat de bestuurder daarbij den hoogte-afstand heeft misgeschat. Later bleek, dat de stuur inrichting volkomen in orde was. Luitenant Hootegem werd uit het toestel geslingerd en kwam een eind van het vlieg tuig af m de bosschen terecht. Postduiven. Op 28 Augustus hield de Souburgsche postduivenvereeniging „de Luchtbode" een wedvlucht vanuit Noyons. De prijzen werden als volgt behaaldA Schunselaar le pr.L. van Soelen 2e, 12e, 13e en 15e pr.W. Heijman 3e en 7e pr.H. Jasperse 4e, 6e en 14e pr.W. Daalhuizen 5e pr.W. Bos 8e, 9e, 11e, 17e en 18e pr.L. Braet le en 19e pr.L. Korff 16e en 20e pr. Winnaar Derby-prijs A. Schunselaar. Eindstand kampioenschap1. W. Bos 472.32 p. (kampioen), 2. H. Jasperse 456.32 p., 3. Heyman 373 p., 4. Schunselaar 370.24 p., 5. Van Soelen 356.16 p., 6. L. Korff 251.52 p., L. Braet 208.36 p., 9. W. Daalhuizen 206.08 p., 10. J. de Nooijer 64.68 p., 11. P. Hangoor 61.6 p., 12. J. Freeke 24.2 p. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven ZEEUWSCH ELFTAL—Z.G.N. ZWALUWEN. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zag ik onderstaand schrijven in uw veel gelezen blad geplaatst, waarvoor mijn dank. Met veel spanning zag ik bovengenoemden wedstrijd tegemoet, welke strijd hier ter stede gespeeld zal worden. Onder het „Zwaluwen" elftal versta ik een elftal van de beste spelers uit verschillende vereenigingen, soms zelfs 2e klassers. Verscheidene malen telde de „Zwaluwen de helft der spelers uit het Ned. elftal. Zoo was het tot nog toe geweest. En wat krijgen we Zondag a.s. to zien V Niets anders dan het Zeeuwsche elftal» tegen de Westelijke le klasser D.F.C. uit Dordrecht dus een club en die geeft de technische com L'il" uil je ós- van rech Verkeer missie maar den naam Ned. Zwaluwen elftal. Vindt de technische commissie het soms niet waard, om tegen ons Zeeuwen een Zwaluwen-elftal samen te stellen Nu wordt er gespeeld Zeeuwsch elftal D.F.C.maar niet de wedstrijd die op de aan plakbiljetten vermeld staat. Het ligt absoluut niet in mijn bedoeling om het spel van D.F.C. af te keuren, integen deel, want tegen de Dortenaren te spelen valt heusch niet mede en dat zal onze Zeeuwsche ploeg wel terdege ondervinden. Alleen wil ik het bezoekende publiek er op wijzen, dat het geen internationals te zien zal krijgen, waar het meerendeel toch op hoopte. Verder de technische commissie onder heft oog te brengen, dat dit geen Zwaluwen elftal is, maar een club die zich bereid heeft ver klaard om hier te komen spelen. Hopende het volgend jaar een „Zwaluwen" elftal in Zeeland te zien spelen, teeken ik EEN ZEEUWSCH VOETBALLER. ONTBINDING VAN DEN RIJKSDAG. In goed ingelichte kringen;aldus het Wolff* agentschap, acht men thans ontbinding van den Duitschen Rijksdag nauwelijks meer te vermijden. Zij zou ongeveer in het midden van de volgende week plaats hebben. De nieuwe verkiezingen zouden dan in de eerste helft van November, dus vermoedelijk op Zondag 6 November worden gehouden. WEER EEN REDE VAN HITLER. Adolf Hitler heeft gisterenavond een rede gehouden in het circusgebouw te München. De vroegere excellenties, aldus Hitier o.a., zullen de nationaal-socialistische beweging er niet onder krijgen. De beweging houdt zich streng aan de Grondwet en zal deze op grondwettige wijze veranderen. Von Papen vergist zich, indien hij meent dat de N.S.D.A. P. zonder meer naar hem zou kunnen zwen ken. Zelfs indien hij, Hitier, het wilde zou hij de beweging nog niet aan Von Papen kunnen overleveren, want zij heeft als beweging haar eigen wil. Naar aanleiding van de gebeurtenissen te Beuthen wees Hitier erop, dat hij het niet voor de daden en de daders had opgenomen, maar wel voor zijn kameraden. In het nati onaal-socialistische Duitsche rijk zullen nooit vijf Duitsche mannen wegens een misdaad tegen een Pool veroordeeld worden. De Nationaal-Socialisten, aldus Hitier ver der, zullen met een andere partij tot over stemming komen indien het voorloopig niet anders mogelijk is te regeeren. Spreker verkoopt de partij niet voor een ministerszetel en niet voor titels. Wat de re geering op het oogenblik van plan is doet niets ter zake. Zij kan den rijksdag ontbin den. De nationaal-socialisten zullen deze re geering nooit ej kennen. 1IET DUITSCHE MEMORANDUM INZAKE DE BEWAPENINGSKWESTIE. De Parysche bladen publiceeren bijna alle den tekst van het Duitsche memorandum inzake de bewapeningskwestie. De „Oeuvre" constateert, dat de tekst van. 't Duitsche memorandum in tegenstelling tot wat een deel van de Fransche pers mede deelde, geen enkel verwijt tegen Frankrijk inhoudt. Eerder kan men spreken van de klacht van een land, dat zich vernederd voelt en niet kan dulden, dat het als tweede rangs mogendheid wordt behandeld. Groote aandacht besteden de bladen aan de jongste verklaring van den rijksweerminis- ter von Schleicher tijdens de Duitsche ma noeuvres te Elbing in Oost-Pruisen. Men be schouwt dit als een eerste openlijke toespeling van een officieele Duitsche persoonlijkheid op een der voornaamste eischen betreffende het bewapeningsvraagstuk van de rijksregee- ring, nl. de vorming van een civiele garde naar het voorbeeld van Zwitserland. De uitvoering van dit plan, gecombineerd met de vermindering van den diensttijd voor de rijksweer van 12 tot 6 jaar, zou Duitsch land de reserves verschaffen, waarop het recht zegt te hebben. De plaats waar de rijks- weerminister zijn verklaring aflegde, verleent daaraan nog een bijzondere beteekenis. Juist

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1