500 300 150 100 25 WOENSDAG 1000 EERSTE BLAD U hebt iets vergeten! 1 2 3 rvo. an 70e Jaargang 1932 Uitgave: Firma F. VAH OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.Iele!. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS RECHTSZAKEN MARINE EN LEGER SPORT AANBESTEDINGEN INGEZONDEN STUKKEN VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct iedere rege meerl0ct(max. lOregels). Bij3-maal plaatsing vanl—öregels fl.—alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Benoeming lid gemeenteraad. De heer J. Marijs, die in de vacature, ont staan door het bedanken, van den heer G. van Westen, tot lid van den gemeenteraad is be noemd, heeft deze benoeming aangenomen. Plaatselijk Crisis-Comité. Door den penningmeester van het Plaatse lijk Crisis-Comité werd ontvangen van de Marine te Vlissingen, als bijdrage over de maand Augustas 16.60. MIDDELBURG De feestweek. De feestweek is gisterenavond geëindigd met een gondelvaart met kano's. Hieraan werd deelgenomen door 14 kano's. De gon delvaart werd opgeluisterd door zang van „Middelburg's Mannenkoor", dat op een mo torschuit had plaats genomen. Het was kwart voor negen toen de gondelvaart zich in be weging zette. De lichtstoet, die op het rustige water schitterend weerkaatste, trok groote belang stelling van het duizendkoppige publiek, dat ook dit deel van het programma wilde mede- makenmaken. Met groote aandacht werd ook geluisterd naar den dikwijls herhaalden zang van het Mamienkoor onder leiding van den heer Joh. Caro, welke zang ook van den kant zeer goed te hooren was. Het applaus, dat na ieder nummer uit het publiek weerklonk, was een bewijs hoe men den zang op prijs stelde. Een verwelkoming met bengaalsch vuur van een aan de Maisbaai liggend jacht is zeer op prijs gesteld en verhoogte de opgewekte stemming aan boord ten zeerste. Dit deden ook de tonen van „Crescendo", dat zich eerst op de Maisbaai en later ook bij de Kanaal- brug liet hooren en zich na een korte wan deling door de stad, bij terugkomst van de gondelvaart weer aan de kade bevond. Onder hoofdleiding van den heer J. Ver meulen is eerst heel kalm door de kaden ge varen, toen iets vlugger de hoeken bij de Maisbaai om, en toen weer kalmer door het kanaal, waar keurig langs de Stationsbrug werd gekeerd. Door de jury werden de prijzen voor de gondelvaart als volgt toegekend No. 10 le prijs 30 punten de heer Wagen voorde (gewone versiering) No. 13 2e of 3e prijs 28 punten Bep v. d. Boudt (prieeltje) No. 11 2e of 3e prijs 28 punten de heer De Vos (voorstellende een lichtschip voor het veilig binnenbrengen van de handelssche pen) No. 3 4e prijs 26 punten, Jongens Vermeu len (zwaan) No. 14 5e prijs 25 punten, de heer Kamp man (vliegmachine) No. 12 6e prijs 24 punten, de heer Van Loo (gewoon versierde kano). Na afloop van de gondelvaart werd door het muziekgezelschap „Crescendo", omstuwd door een groote menigte naar de Groote Markt gemarcheerd en werd daar nog het Zeeuwsche Volkslied gespeeld. De feestelijkheden zijn nog niet afgeloopen. Donderdagavond wordt een feestavond ge houden voor de leden van „Handelsbelang" met genoodigden, terwijl Vrijdagavond tus- schen 6 en 8 uur de uitgestelde kano-wed strijd plaats heeft in het kanaal. Naamlooze vennootschappen. Met nr. 172 van de „Staatscourant" werden verzenden afdrukken van de akten betreffen de de Naamlooze Vennootschap Hendrikse's en Co.'s Bankiers- en Effectenkantoor te Middelburg. Een ernstig: onfjeluk. Hedenmorgen is de 56-jarige kolendragcr C Rijkse, die boven op een lading steenkolen medereed, op den hoek van de Volderijlaagte bij het nemen van een bocht door den auto van ongeveer 4 M. hoogte op straat gevallen. De man is tijdens het vervoer naar het gast huis aan de bekomen verwondingen over leden. GRIJPSKERKE. Het ontdekte massagraf. Het te Grijpskerke ontdekte mas sagraf, waarin elf geraamten door en boven elkaar lagen en dat waarschijnlijk van En- gelsche soldaten is, dateert niet van 1812, doch drie jaar vroeger (1809). 30 Juli 1809 landden de Engelschen met 38.000 man op Walcheren bij Vrouwepolder. Den anderen dag gaf Middelburg, dat zich niet kon verdedigen, dadelijk over. Bij een aanvaj opRammekensen Vlis singen verwachtten zij meer tegenstand, 't Kasteel was echter zwak bezet en gaf zich 4 Augustus over. Op 11 Augustug had 't be kende bombardement van Vlissingen plaats, dat gedwongen was 15 Augustus 1809 zich over te geven. Ofschoon bijna alle Walchersche dorpsker ken door de Engelschen als kazernes werden gebruikt, werd Grijpskerke, als zijn de het centrum van Walcheren, door de En gelschen als hoofdkwartier gehouden. Het is dus meer dan waarschijnlijk, dat het gevon den graf van Engelschen is, daar de Zeeuw sche koortsen vele slachtoffers onder hen maakten. Mogelijk zijn er nog meer derge lijke graven. Ofschoon Beveland en Schouwen-Duive- land ook door de Engelschen werden bezet, verspilden zij hun tijd met peilingen op de Wester-Schelde en toen zij eindelijk gereed waren om naar Antwerpen, 't eigenlijke doel, te zeilen, waren de forten aan de Schelde voldoende versterkt en onder water gezet. De Engelschen moesten hierdoor en ook door de genoemde Zeeuwsche koortsen terugtrek ken en verlieten voor het jaar nog om was Walcheren (24 December 1809). ZOUTELANDE. Loop der bevolking. Over de maand Augustus. Ingekomen: P. Wisse van St. Lau rens A. Wijkhuijs van Wonderadeel. BRESKENS Het scheepsongeluk op de Westerschelde. De begrafenis van het slachtoffer, Louis Verhelleweg uit Braine l'Aleud in België, die op het schip door een vuurpijl in de borst werd getroffen, vond gisterenmorgen onder zeer groote belangstelling op het R. K. kerk- hofte Groede plaats. Kransen werden o.a. gezonden door het muziekgezelschap van Breskens en door het gemeentebestuur. Uit Brussel wordt aan ,.de Tel." gemeld De Belgische zeevaartinspectie zetelt thans te Antwerpen en houdt een enquête over het stranden van de „Joyce" nabij Breskens. Het onderzoek wordt nog voortgezet, doch giste ren werden de eigenaar J. Vercammen, de bemanning en verschillende getuigen onder vraagd. Uit de verklaringen bleek, dat het gevaarlijk was de Antwerpsche haven bij den heerschenden storm tê verlaten, terwijl ook het schip niet zeewaardig was. Men ver wacht dan ook dat den eigenaar gedurende eenigen tijd het recht zal worden ontzegd om reizigers in te schepen. Heet „Hbl. van Antwerpen' schrijft In alle geval het gebeurde bewijst eens te meer hoe streng de kontrool zou moeten zijn op de booten die zoogenaamde plezierreizen ondernemen met een zoo groot getal passa giers aan boord. Aan den havenkant oordeelt men vrij on zacht over de „Joyce" en vindt men het on verantwoordelijk dat, bü zulk weer en met zulk schip, getracht werd in zee te steken, terwijl het al slecht weer genoeg was om zich beneden Terneuzen te wagen. Politie-diploma. Voor het politie-diploma met aanteekening vanwege den Alg. Ned. Politiebond is geslaagd de heer J. K. Hariot te Hontenisse. Rechtbank te Middelburg. Door den politierechter te Middelburg wer den gisteren de navolgende zaken behandeld J. K., 55 jaar, arbeider te Biervliet, ver dacht van mishandeling van J. Versluis te Biervliet op 17 Juli jl., 14 dagen gevangenis straf voorwaardelijk. L. de K., 61 jaar, schipper te Bruinisse. verdacht van mishandeling van zijn vrouw te Bruinisse op 17 Juli jl., 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. F. de B., 31 jaar, vlasbewerker te Steken* (B.), verdacht van diefstal van lijnolie en menie te Sluiskil op 20 Juli jl., 14 dagen ge vangenisstraf. A. v. M., 29 jaar, landbouwersknecht te Haamstede, verdacht van mishandeling van K. Janse te Eurgh op 17 Juli jl., 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. G. S., 47 jaar, 1 dbouwer te Baarland, verdacht van mishandeling van E. Traas te Baarland op 3 Augustus jl., 25 boete subs. 5 dagen hechtenis. I. M. J., 19 jaar, zonder beroep te Nieuw- Namen, verdacht van beleediging van F. Eleijenberg te Clinge op 6 Augustus jl., f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. G. D., schipper, 29 jaar, te Ierseke, ver dacht van mishandeling van L. Sandee te Ierseke op 25 Juni jl., 10 boete subs. 5 da gen hechtenis. J. M. A. H. S., 34 jaar, grossier te Oostburg, verdacht van beleediging van C. Hoogerheide te Arnemuiden op 5 Augustus jl., f 5 boete subs. 2 dagen hechteris. P. M. B., 27 jaar, stuurman te Vlissingen, verdacht van het op vordering van de politie niet van zijn fiets afstappen te Koudekerke op 7 Augustus jl., 15 boete subs. 5 dagen hechtenis. H. S., huisvr. R. R., 56 jaar te Vlissingen J. J. v. d. B., 58 jaar, modelmaker te Vlissin gen, wederzijdsche beleediging te Vlissingen op 7 Augustus jl., nr. I 15 boete subs. 5 da gen hechtenis, nr. 2 vrijgesproken. H. d. B., 31 jaar, schipper te Vlijmen, ver dacht van mishandeling te Hansweert van J. v. d. Vrede op 8 Augustus jl-, 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. S. L., 46 jaar, landbouwer te Domburg, ver dacht van mishandeling van een koe te Aag- tekerke op 8 Augustus jl., 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. L. E., 27 jaar, werkman te Vlissingen, ver dacht van diefstal van een portmonnaie met geld te Vlissingen, ten nadeele van J. van Oost, 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk en 5 boete subs. 2 dagen hechtenis. G. v. D., 34 jaar, veldarbeider te Groede, verdacht van bedreiging van J. Trihoe te Groede op 29 Juli jl., f 10 boete subs; 5 da gen hechtenis. Verduistering door een gemeente ambtenaar. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft te recht gestaan een 37-jarige adjunct-commies aan de afdeeling volkshuisvesting ter ge meente-secretarie te Rotterdam, verdacht van opzettelijk geldsbedragen tot een totaal van 14.675 te hebben verduisterd. Het O.M. eischte tegen verdachte 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. De verdediger pleitte verzachtende omstan digheden voor den verdachte die reeds zwaar genoeg is gestraft. De luitenant ter zee 2e klasse J. H. P. van Rosevelt en de officier van den marinestoom vaartdienst 2e klasse A. de Vaal, aangewezen voor den dienst in Oost-Indië, zullen hun be.- stemming volgen per motorschip „Chr. Huy- gens", dat 12 October van Amsterdam zal vertrekken. De korporaals-vlieger W. Avenarius, C. de Borst, A. W. J. de Groot, J. Perridon, H. G. A. Akkers, P. Buijnink en C. H. J. Knaapen zijn bevorderd tot sergeant-vlieger. Postduiven. De postduiven vereniging „De Posthoorn" hield een wed vlucht vanuit Quivrain, Frankrijk,af stand 124 K.M. De duiven werden des morgens om 9.40 uur in vrijheid gesteld met een Z.W.-wind. De eerste duif werd geconstateerd om 10.54.56. De laatste prijs werd, behaald om 11.23.27. De prijzen werden als volgt behaald le en 14e prijs A. A. v. d. Berge, 2e, 21e en 39e en 44e pr. J. Eiff, 3e, 10e, 36e en 46e pr. J. Kats, 4e, 8e, 17e, 30e en 43e pr. F. Ots, 5e pr. Dingemanse, 6e, 15e, 27e, 32e en 40e pr. P. Schenkel, 7e pr. I. Dattin, 9e en 33e pr. A. de Bree, 11e, 45e en 47e pr. J. W.Han sen, 12e, 19e en 20e pr. N. v. Belzen, 13e pr. W. J. Stroo, 16e en 41e pr. W. J. v. Uxem, 18e, 25e en 26e pr. A. de Visser, 22e en 23e pr. L. de Ridder, 24e pr. L. J. Izebout, 28e, 29e en 38e pr. Janisse, 31e pr. v. Akkeren, 34e pr. N. v. H., 37e en 48e pr. L. van Sorge, 42e pr. W. Stroo en 49e pr. M. Jansen. Zondag hield dezelfde vereeniging een wed vlucht vanuit Noyons, Frankrijk. Afstand 211 K.M. Op dit concours werd de wisselbeker jonge duiven vervlogen, welke de vorige maal werd behaald door den heer L. v. Sorge. Thans wist deze liefhebber weer beslag hierop te leggen en is hiermede definitief eigenaar geworden. Ook het rijwiel wat als hoofdprijs op dit concours stond wist hij met een daar voor geteekende duif op den tweeden prijs te bemachtigen. Zoowaar een mooie prestatie. De duiven voor dit concours werden des mor gens om 7.30 uur in vrijheid gesteld met Westen wind. De eerste duif werd geconsta teerd om 11-18-12 uur. De laatste prijs werd Bij Uw winkelier ligt nog steeds een gratis pak „1.2.3." voor U klaar. „1.2.3." is het nieuw, zelf werkend waschmiddel van Nederlandsch fabri kaat 17Vs ct. per groot pak, dus 5 ct. goedkooper dan ieder ander buiten- -I- landsch merk. Bij aankoop van 2pakken„ 1.2.3. geeft Uw winkelier nog enkele dagen een derde pak cadeau. Haal onmiddellijk 3 pakken voor slechts 35 ct. en doe de wasch in ffSL+£r+J> dat uitstekend, Nederlandsch, zelfwerkend waschmiddel verdiend om 11-58-26. De prijzen werden als volgt behaald le, 8e, 20e, 32e en 41e pr. J. Kats, 2e, 7e, 15e, 44e en 47e pr. L. v. Sorge, 3e pr. J. v. Wezel, 4e, 21e, 28e, 46e en 48e pr. P. Schenkel, 5e, 12e en 42e pr. A. B., 6e pr. J. C. Eiff 9e pr. Dingemanse 10e en 29e pr. W. J. Stroo11e, 25e en 26e *pr. J. Ja nisse 13e, 17e, 22e en 33e pr. A. de Visser 14e en 16e pr. J. W. Hanssen 18e, 43e en 49e pr. W. J. van Uxem 19e pr. J. van Akkeren; 23e en 39e pr. 'V. de Nooijer 24e pr. L. Ize bout 27e pr. A. de Bree 30e pr. W. Stroo 31e en 36e pr. M. Janse34e en 37e pr. A. A. van den Berge 35e en 38e pr. F. Ots 40e pr. A. J. Stouthart45e pr. A. Ots. Stand kampioenschap jonge duiven 1932 le. J. Kats 1096 K.M. in 51353 sec.2e. L. van Sorge 1096 K.M. in 52124 sec.3e. A. de Visser 1096 K.M. in 53644 sec.; 4e. J. W. Hanssen 1096 K.M. in 53875 sec.5e. P. Schenkel 1096 K.M. in 53949 sec. De hoofdingenieur-directeur van den rijks waterstaat te Middelburg heeft heden aan besteed het maken van acht duikers in den rijksweg no. 58 onder de gemeente 's Heer Arendskerke. Eenige biljetten moesten van onwaarde verklaard worden, omdat er niet op was aan gegeven een som bij gebruik van uitsluitend Nederlandsche cement en bij gebruik van buitenlandsche cement, terwijl ook een biljet niet de verklaring, dat de inschrijving 30 da gen gestand wordt gedaan, bevatte en een ander niet onderteekend was. De geldige biljetten waren van J. C. L. Blijenberg, Halsteren A 20.010 en B 19.900 C. van de Kiippe, Vlissingen 10.950 en 11.100 N.V. Zeeuwsche Betonmaatschap- pij, Vlake 10.500 en 10.300 F. van de Hulle, Oosterland 10.700 Iz. Lagasse, Kou dekerke 10.525 en 10.325 J. J. Jansen, Middelburg voor beide 10.400 P. F. de Waal, Kuitaart, voor beide 10.500 J. van Vossen en K. J. Moerland, St. Annaland 10.080 en 9990 M. Hoogesteger, Wemel- dinge 9960 en 9900 A. A. de Wilde, Mid delburg 9280 en 9180 C. H. H. Wisse, Zaamslag 9200 en 9350 Gebr. Stouten, Oosterland 9100. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven Mijnheer de Redacteur, Verzoeke beleefd eenige plaatsruimte voor het onderstaande, naar aanleiding van een zinsnede, voorkomende in het onderschrift der redactie op het ingezonden stuk „Tram- verbinding Stad—Station". Deze zinsnede luidde „De trams geven aansluiting op aankomen den en vertrekke de treinen". Bezie ik nu de dienstregeling van de tram, zoo constateer ik, dat een tram vertrekt van Bellamypark om 17.40 uur, welke aansluiting geeft op den mailtrein van 18.15 uur, waarin echter geen 3e klasse coupé's aanwezig is, zoodat vele menschen met den trein van 18.33 uur (ock een mailtrein) meegaan. Om echter met dezen trein te vertrekken moet men 53 mi nuten voor het ve-trek van den trein van huis gaan, of men moet gaan loopen. De volgende tram vertrekt om 18.30 uur van het Bellamypark, zoodat m.i. gemakkelijk hier tusschen nogmaals een rit gedaan zou kun nen worden. Wellicht is het mogelijk voor da tramdirectie om hier eens een onderzoek naar in te steden, en indien mogelijk deze verbinding in te lasschen. Hopende dat dit schrijven de gewenschte uitwerking mag hebben, zeg ik dank voor de mij verleende plaatsruimte. J. T. VISSER. EEN NOODZAKELIJKE INRICHTING OP ONZE BADPLAATS. Mijnheer de Redacteur, Het badseizoen is zoo goed als voorbij. Wij moeten nu dadelijk weer vooruitzien en als wij dit doen dan zou ik der badcommissie in ernstige overweging willen geven maatrege len te nemen dat wij het volgend seizoen op onze badplaats een inrichting rijker zijn waaraan groote behoefte bestaat. Ik bedoel een openbaar toilet. Men vindt een dergelijke inrichting op alle badplaatsen en wij kun nen deze op den duur niet ontberen. Mijn bedoeling is een net, zindelijk ondergror.dsch toilet. Als de kosten een bezwaar mochten zijn, kunnen deze gedeeltelijk verhaald wor den door bijv. voor het gebruik van de ka binetten 5 cent te rekenen. Groote kosten kan zoo'n noodzakelijke inrichting verder niet medebrengen, omdat er genoeg fooitjes zullen afvallen om een vrouw te vinden die voor een luttele vergoeding zich wil belasten met het schoonhouden van de toiletten. Wie steunt mijn denkbeeld X. Mijnheer de Redacteur, In uw blad van 22 Augustus schrijft Eiber een van zijn vele epistels. Nu is het overbe kend, dat deze schrijver een regelmatige „hetze" voert tegen den Nederlandschen ambtenaar. Ieder weldenkend lezer erkent dit, doch sommigen groepen van lezers is dit zeer zeker welgevallig. Ik zou nu ook geen papier en tijd aan zijn artikel in bovenge noemd blad hebben besteed, ware het niet, dat daarin zoo'n grove verdachtmaking aan het adres van de ambtenaren in het alge meen wordt geplaatst, dat het plicht is daar tegen een protest te doen hooren. Immers volgens uw correspondent „regelen de amb tenaren opzettelijk den dienst zóó, dat het publiek gedupeerd wordt in de hoop dat het publick zal mopperen, waarna men de schuld geeft aan de staatscommissie, die men in discrediet wil brengen." Dit is dan de peroratie nadat enkele z.i. ambtelijke mis standen (bureaucratische tirannie, noemt E. dit) door hem zyn gehekeld. Aangenomen dat de geschetste toestanden werkelijk onnoodig zouden zijn, bewijst dit dan, dat de ambtenaren opzettelijk het pu bliek tiranniseeren, met een doel zoo laag bij den grond, als E. durft te lanceeren Weet Eiber niet, dat alle ambtenaren bij hun handelingen gebonden zijn aan hun dienstvoorschriften, welke hetzij bij wet, in structie, Koninklijk besluit of ministerieele voorschriften zijn gegeven Geen enkel amb tenaar, hetzij een trapje hooger of lager, heeft het recht op eigen initiatief „den dienst aan te passen" en kan zich eenvoudig 2uiks niet aanmatigen. Dit weet Eiber, en dan is zijn brief op zijn zachtst uitgedrukt „onbehoorlijk" en in strijd met "het journalistiek fatsoen, waar hij w 1- lens en wetens ten onrechte een groep Neder landsche staatsburgers zeer ernstig verdacht maakt, of Eiber weet dit niet en zal, wan neer hij eenig karakter bezit, daarvoor zijn verontschuldiging aanbieden en voortaan lie ver over dergelijke onderwerpen zwijgen. De toestanden die Eiber beschrijft zijn grootendeels maar niet voetstoots als bureau cratie aan te merken. Men diene wel te be denken, dat een staatsboekhouding en admi nistratie zich zonder meer niet laat vergelij ken met particuliere bedrijven, ook niet al zijn deze laatste van zeer greoten omvang. Daarover zou heel wat kopij zijn te leveren. In een kort bestek kan dit eenter niet wor den uiteengezet. Voorloopig heb ik gemeend alleen tegen de onbehoorlijke wijze van optreden van Eiber te moeten protesteeren, en ik vertrouw Mijnheer de Redacteur, dat U tot uiting van mün gevoelens een plaatsje in uw blad tuit willen inruimen. Het spijt mij, dat ik U dit moet verzoeken. Het ware beter geweest, wanneer vóór de plaatsing uw aandacht op deze ernstige verdachtmaking gevallen was. Ik wil nog gaarne veronderstellen, dat G ij dan tenminste het stuk zoo niet aan den zet ter zoudt hebben doorgegeven. P. NONNEKES. Terneuzen, 23 Augustus 1932. Door nitstedigheid wegens vacantie on Eiber eerst gisteren op dit schrijven ant woorden. Zijn antwoord volgt hieronder Het verwijt van een „regelmatige het re" zullen wij maar kalm voorbijgaan. Wie hier in Den Haag midden in de ambtenaarswe reld zit en zich telkens en telkens stoot aan

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1