EN El. IV. 1000 500 300 MAANDAG De man van Nergenshuizen -N0.209 7©e Jaargang aren! tPPIJ OGHTEN bij den No. 90 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCIENIEUWS versch gekarnd met 25% allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole, Holland's beste Standaardmerk FEUILLETON .1932' goede i 3 uur UW, aar oor, de den te een' g of tone sche aan- '|we| ken, Brussel jndrit ir.be- 6 30 uur. uid-Beve- uur met be ukt te Ooes, jon. 155. bediening, enoodigde ithraciet, 3) Bruin- anmaak- ikes enz. .n: VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissiagen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor Belgie, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl—5regelsfl.—alles tegen vooruitbetaling. gulden bij verlies O f* gulden bij verlies van een M van eiken wijsvinger anderen vinger gulden bij verlies van een duim AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen BEKENDMAKING. Openbaar Vervolgonderwijs. Aangifte van leerlingen op Dinsdag 6 Sep tember t.m. Zaterdag 10 September a.s., des avonds van 7—9 uur voor jongens en meisjes bij den heer F. C. Wijsveld, Singelweg nr. 64. Trouwboekje meenemen. Het onderwijs vangt aan op 1 October a.s. Vlissingen, 5 September 1932. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. STEDELIJK MUSEUM. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen, maken bekend dat het Stedelijk Museum aan het Bel- lamypark, alhier, voor het publiek zal zijn gesloten vanaf Dinsdag 6 September a.s. tot en met Dinsdag 20 September d.a.v. Vlissingen, 5 September 1932. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Het ingenieursdistrict Vlissingen der telegrafie en telefonie. Ma Het met ingang van 1 November 1931 op- geheven ingenieursdistrict Vlissingen der te- Lj legrafie en telefonie, wordt met ingang van 1 November a.s. weder hersteld Dit district zal het toekomstig telefoondistrict Goes om vatten. Vereenigïng Rijwielpad Walcheren. Door de afdeeling Vlissingen zal voor de leden van alle afdeelingen van de V. R. W., nadat hiervoor door de overheid toestem ming is verleend, op Zaterdag 10 September a.s., des namiddags 3 uur een wegwedstrijd op gewone fietsen worden gehouden. Het volgende traject zal moeten worden afgelegd Nolleweg, Zwanenburgscheweg en Vrijdom- weg. Het start- en eindpunt is bij de houten trap aan den Zandweg. Het ligt in de be doeling dit traject het volgend, jaar uit te breiden. Aan dezen wegwedstrijd, welke volgens het afvalsysteem zal worden verreden, mogen al leen personen boven de 16 jaar deelnemen. De firma gebrs. Kaan te Middelburg stel de twee wisselbekers beschikbaar, nl. één voor de dames- en één voor de heerenafdee- ling, terwijl de V.V.V. een lauwertak toe zegde. Verder werden van andere zijden nog eenige medailles beschikbaar gesteld. Deelnemers (sters) tusschen de 16 en 21 jaar moeten een bewijs overleggen van ouders of voogden, dat zij hiervoor toestemming hebben gekregen, aangezien alle eventueele ongevallen voor risico van de deelnemers zijn. Het geheel zal opgeluisterd worden door muziek, terwijl het Roode Kruis alle mede werking toezegde. Aanmelding tot deelname kan geschieden op a.s. Dinsdag en Woensdagavond tusschen 7 en 10 uur aan de kleine ingang achterzijde van het Grand Hotel „Britannia", waar te vens nadere inlichtingen zijn te bekomen. Het inleggeld per deelnemer (ster) is be paald op 0.30, ter bestrijding der kosten. De prijsuitreiking zal plaats vinden op Zaterdag 10 September, des avonds 9 uur, in „Britannia". Het ligt in de bedoeling van het bestuur dezen avond, als afscheid van het zomerseizoen, verder gezellig door te brengen. De toegangsprijs, rechten inbegrepen, be draagt 50 ct. Het bestuur van de V.R.W. vertrouwt, dat deze wedstrijd^bij de leden in den smaak zal vallen, zoodat deze sportgebeurtenis iets blij vends voor Vlissingen zal zijn. Dus naast den Scheldezwemwedstrijd en den Boulevardloop ook een jaarlijkschen wegwedstrijd. Nutsspaarbahk. In de Nuts-Spaarbank aan de Coosje Bus- kenstraat alhier werden in de maand Augus tus 738 inlagen gedaan tot een bedrag van 102.094.73 en 489 terugbetalingen tot een bedrag van 75.273.54. Er werden in die maand 27 nieuwe boekjes uitgegeven, waardoor het aantal spaarders steeg tot 6930 en hun tegoed tot 1.909.302.19. Ter lediging werden 74 spaarbusjes aange boden, inhoudende 981.04 en met 2059 ze gels werd bespaard, 102.95, welke bedragen op de spaarboekjes werden bijgeschreven. Grand Hotel Britannia. The Jclly Britannaders. Het nè-seizoen is aangevangen. En „The Jolly" kreeg der eervolle, doch lang niet ge makkelijke opdracht de dans- en amuse mentsmuziek op bepaalde avonden in ons badhotel te verzorgen, tot de winter ons de geneugten van het vereenigingsleven zal hebben gebracht. Zaterdagavond heeft deze populaire amateurs-band zijn her-intrede ge daan. En trots de geweldige overgang met sucoes. Indien dit ensemble onder Jan Pot ijverig repeteert, twijfelen we niet of de bijval zal zich in stijgende lijn bewegen. O. Een gouden jubileum. De heer J. van de Plasse, werkzaam in de afdeeling smederij der N.V. Koninklijke Maatschappij „de Schelde", herdenkt heden zijn 50-jarige werkzaamheid bij die maat schappij. In den loop van den voormiddag werd hij ten kantore door de directie met dit jubileum geluk gewenscht en hem de gebrui kelijke enveloppe overhandeigd. Scheepvaartberichten. Gisteren zijn van hier vertrokken de En- gelsche stoomschepen „Ezra" naar Engeland en „Odellen" naar Antwerpen. MIDDELBURG Het pompgebouw voor de rioleering. In 1927 zijn nieuwe rioleeringswerken in een deel der stad aangelegd en daarbij o.a. een automatisch werkend pompgebouw. Dit is gebouwd volgens advies van de M.A5H.G. te Utrecht, met toepassing van een nieuw systeem, waarbü de pompinstallatie geheel in de zoogenaamde ..natte" wordt opgesteld. Aanvankelijk voldeed de geheele installatie goed en bleven teleurstellingen uit. Doch na betrekkelijk korten tijd Vielen soms verstop pingen in de pompen te constateeren en ble ken sommige pomp-onderdeelen aan tamelijk belangrijke slijtage onderhevig. Ook nadat op advies van de M.A.B.E.G. watersproeiers waren aangebracht, kon niet van een auto matische installatie gesproken worden, die volkomen goed werkte. Vooral de slijtage is veel te groot. De M.A.B.E.G. adviseerde nu tot. het maken van een nieuwe pompinstalla tie met toepassing van inmiddels nieuw in den handel gebrachte pompen. Een en ander heeft bij Burg. en Weth. den indruk geves tigd dat het eerste systeem weinig deugdelijk was en zijn zij huiverig geworden om het laatste advies van de M.A.B.E.G. op te vol gen. Waar echter de tegenwoordige toestand niet kan worden bestendigd, vroegen zij den heer dr. ir. M. F. de Bruijne, directeur van den reinigingsdienst te Rotterdam, rapport uit te brengen, waaraan deze heeft voldaan. Het resultaat is dat Burg. en Weth. voor het in 1927 gebouwde pompgebouw voor een ge heel nieuw systeem inrichting reeds weer 12.500 credict moeten aanvragen. De fecstweek. Door den voortdurenden regen en den he- vigen wind is de laatste dag van de feestweek Zaterdag in de letterlijke beteekenis in het water gevallen. Het bestuur van „Handelsbelang" heeft nu besloten dat het uitgesteld concert van het Middelburgsch muziekkorps hedenavond 8 uur op de Markt wordt gegeven. Daarna zal een fakkeloptocht met muziek plaats vinden. Morgenavond half negen wordt de gondel vaart gehouden. BIGGEKERKE Loop der bevolking. Ingekomen: A. Boers, B 93, van 's-Gravenhage. OOST- EN WEST-SOUBURG Concert Marnixplein. Bij gunstig weer geeft Ritthemsch fanfare, directeur de heer P. Meijers, Woensdagavond 8 uur een concert op het Marnixplein te West-Souburg. Er worden pogingen aange wend om de muziektent electrisch te ver lichten. „Marsche Royale", par. Kenbany „Die beiden blinden", ouverture, E. H. Mehul „Salut a l'Yser", fantaisie,W .v, Perck „Heinzelmannchens Wachtp'arade", karakter- stuk, K. Noack Pauze. „Boncelles", marsch D. Belleflamme „Réve Guerrier", marche triomphale, E. Marsal 4e Fantaisie Théme et Varations pous Saxo phone Soprano. Solist J. Meijers, H. Escudié. „Faust", fantaisie sur l'Opera de Gounod, M. J. H. Kessets Finale. De storm. Door den storm van Zaterdag zijn aan de kust van Walcheren op verschillende plaat sen aan strand en duinen staande huisjes vernield of weggespoeld. Hierbij dient te worden opgemerkt dat het Zaterdag spring vloed was, waardoor het water een zeer groote hoogte bereikte. Door den storm is de groote ruit van de sociëteit „de Vergenoeging" op de Markt te Middelburg gesprongen. BRESKENS Een schecpsongeluk op de Wester-Schelde. Het van Antwerpen komende en voor Zee- fcrugge bestemde passagiersschip „Joyce", met ongeveer 140 passagiers aan boord, hoofdza kelijk afkomstig uit de Belgische plaats Braine d'Alleud, raakte Zaterdag voor de haven te Breskens op een plaat vast. De krachtige Zuid-Westelijke wind, die spoedig in een storm overging, en de ruwe golven maakten het vrij vlug noodzakelijk hulp in te roepen. De wakkere en zeer hulp vaardige Breskensche visschersbevolking was als altijd paraat en direct trokken een 10-tal visschersschepen naar het in nood verkee- rende schip om de noodige hulp te bieden. Dit gaf aan de opvarenden van de Belgische bcot, die doodsangsten uitstonden, direct eenige verlichting. Intusschen waren de te Vlissingen gestationneerde sleepbooten en de reddingboot telefonisch gewaarschuwd, die direct koers zetten naar het in nood verkee- rende schip. Na vele moeilijkheden mocht het de B.R. 14, schipper L. de Pagter, die weder getrokken werd door de B.R. 15, schip per M. van den Broecke, gelukken verbin ding met het schip te krijgen. Ook de sleep boot „de Schelde" begon bij aankomst direct pogingen, in het werk te stellen om verbie ding tot stand te brengen, waarbij jammei* genoeg een droevig ongeluk gebeurde. Bij het afschieten van een verbindijigspijl werd een. der opvarenden hierbij doodelijk getroffen. Langzamerhand was de positie van het schip aanmerkelijk verbeterd en na ongeveer een uur met golven en wind te kampen te hebben gehad, kwam het schip in dieper wa ter en kon het vervolgens op eigen kracht de haven van Breskens binnenstoomen. De passagiers werden te Breskens heel gastvrij ontvangen en na van droge kleeren voorzien te- zijn, vertrokken velen van hen nog dei}# door VICTOR BRIDGES. KNadruk verboden). 71) „Miss Solano" staat reeds onder bescher ming", zei hij kortaf. „Er is een particuliere detective aangesteld, om het huis van de fa milie Tregattock dag en nacht te bewaken wat Guarez en de anderen betreft, tegen hen is een bevel tot inhechtenisneming uitge vaardigd. Het is nu slechts een kwestie, om hen te vinden." „Het schijnt mij toe", verklaarde ik vol bewondering, „dat ik niet beter kan doen, dan de geheele zaak aan u over te laten." Hij knikte. „Ik zie er geen heil in, vanmorgen tegen de politie in verzet te komen. Hun bewijs materiaal is te groot voor den rechter, om de zaak af te wijzen. Sangatte en een van zijn bedienden zijn bereid onder eede te ver klaren, dat u te middernacht het huis heeft verlaten en wij hebben slechts de verklaring van miss Solano en mijnheer Logan om hun bewering te weerleggen." „Hoe laat is Pr ado vermoord vroeg ik. „Tusschen half een en eenen ongeveer. Hij schijnt vroeger in den avond iemand op be zoek gehad te hebben en toen kwam even na middernacht een ander of misschien dezelfde terug." „Maar hoe kwam de politie In 's hemels naam er achter, dat hij Northcote was viel ik hem in de rede. »Hij scheen eenige papieren In zijn zakken te hebbenvan welken aard ze waren, weet ik niet, maar blijkbaar voldoende om hun een wenk te geven in de goede richting. Zij tele grafeerden naar Maurice Furnivall en hij verklaarde bij 't confronteeren met het lijk onmiddellijk, dat het zijn neef was. Hij ver telde aan de politie, dat hij, vanaf het eer ste oogenblik dat u te Ashton kwam, ge voelde, dat u een indringer was." „Dat zijn verzinsels van een aartsleuge naar als Maurice", zei ik onverschillig. „Hoe kwamen zij achter mijn naam?" „Ik vermoed, gedeeltelijk door de papieren van Northcote en gedeeltelijk door uw kost- juffrouw uit Chelsea. Zij was bij de politie geweest, omdat u zonder kennisgeving weg bleef, en haar gegeven signalement klopte natuurlijk met dat van den verslagene."1 „Sapperloot, daar heb ik nooit aan ge dacht", riep ik uit. ,lk had de oude dame een boodschap behooren te zenden, dat ik terug zou komen." Toen zweeg ik even. „Wat is nu het plan de campagne vroeg ik. Gordon leunde vooroverzijn gevouwen handen rustten op den rand van de tafel en hij sprak met die zonderlinge stem, die elk einde van een zin een soort zakelijken duw gaf. „De politie moet de verlenging van hech tenis worden toegestaan, ik hoop, dat wij morgen Guarez en zijn handlangers in han den zullen hebi?en. Zy zijn natuurlijk hals over kop van de Hollies" verdwenen, maar ik heb Preston, een van onze bekwaamste detectives, opgedragen, hen op te sporen en ik kan elk oogenblik bericht van hem ver- wachten. ik heb ook hemel en aarde bewogen om Milford te vinden en de politie heeft ijverig medegewerkt en werkt nogdus als hij boven den grond is, zal hy terecht komen." Hij stond op en liep langzaam de kamer op en neer. „U ziet 't, de waarheid is zoo hopeloos on- geloofelijk, dat ik haar nog niet naar voren durf brengen, alvorens wy zooveel mogelijk bewijzen hebben. Hoe meer de politie in be trekking tot deze zaak ontdekt, des te beter vooi ons." Ik was juist voornemens mijn tevredenheid uit te drukken, toen na een klop, de deur openging en de politieagent binnen kwam. „De rechter van instructie is zooeven ge komen, mynheer Gordon", sprak hij op een toon, die aanduidde, dat het eigenlijk bru taal was van den rechter, om dat te doen, zonder mijnheer Gordon daarover advies te hebben gevraagd. „Zeer goed", zei mijn advocaat, terwijl hij zijn papieren bij elkaar haalde. „Er zijn nog een of twee punten, waarover ik wensch te spreken", voegde hij er aan toe, terwijl hy zich tot mij wendde, „dus zoodra de zitting is afgeloopen, kom ik terug." Verlegenheid behoort niet tot mijn deug den, maar ik moet bekennen, dat ik een tipje van die deugd voelde opkomen, toen ik, onder de bescherming van inspecteur Neil, voor de tweede maal de gerechtzaal binnen kwam. Behalve dat ik door middel van de kranten berucht was geworden, hetgeen al vervelend genoeg was, ontmoette ik hier blikken, om zoo te zeggen, van elk levend wezen, waarmede ik de laatste tien dagen had gesproken. Mijn eerste blik toonde mij, dat het geheele gezelschap der gasten van Ashton en bloc aanwezig was. Ik zag het bleeke, verschrikte gelaat van die lieve tante Mary, de zwaar lijvige gestalte van sir George Vane en eeni ge stoelen ter zijde de bevallige en mooie lady Baradell, die voorover gebogen, haar oogen met een soort hartstochtelijke nieuws gierigheid op de mijne richtte. Zooals bij de vorige zitting, werd het ge gons en gefluister, dat op mijn entrée volgde, plotseling door den klerk tot zwijgen ge bracht. Zijn beroep op handhaving der orde werd door den rechter aangedikt. Zijn Edel achtbare keek scherp de zaal rond en zei op kil afkeurenden toon „Indien het publiek niet in staat is zich behoorlijk te gedragen, zal ik de zaal laten ontruimen." Dit dreigement had het gewenschte effect. Er volgde een indrukwekkende stilteals de speld die ik moest kunnen hooren vallen maar gevallen was, zou het mij zeker niet ontgaan zijn. Gelukkig werd de kerkhof atmosfeer verbroken door het ópstaan van een heer met somber uiterlijk en dien ik voor den advocaat van de politie hield. „Ik heb opdracht, Edelachtbare, om een verzoek tot een verlenging der preventieve hechtenis in te dienen", sprak hij, nadat hy een diepe buiging voor den rechter had ge maakt. „De gegevens der politie in deze zaak zijn nog niet compleet in alle opzichten." De rechter wendde zich beleefd tot mijn eminenten verdediger. „Heeft u iets hiertegen in te brengen, mijnheer Gordon Advocaat Gordon stond met een ruk op en e. ontstond een licht geschuif onder de aan wezigen, dat blijk gaf van eenigszins opge wonden belangstelling. „Indien de politie dat verzoek indient in het belang der gerechtigheid, dan hebben wij geen bezwaar. Om elk misverstand uit den weg te ruimen, wensch ik echter te verkla ren, dat mijn cliënt een volledig antwoord op deze geheel ongegronde klacht gereed heeft en. wij zijn ten volle bereid de politie behulp zaam te zijn bij het instellen van hun on derzoek." Wederom hetzelfde gegons en gemompel en toen ik mij omdraaide zag ik terloops Maurice, die met bleek gelaat en woeste oogen naar den onverstoorbaren Gordon staarde. „Wenscht u de politie geen kruisverhoor af te nemen vroeg de rechter. Gordon schudde zijn hoofd. „Op het oogen blik nietwanneer de zaak wordt Er ontstond, terwijl hij nog sprak, plotse ling een geweldig leven achter in de zaal, waardoor zijn laatste zin werd afgebroken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1