Ir ZATERDAG 15( EERSTE BLAD 70e Jaargang; 1932 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66281 op en Plaatselijk Crisis-Comité BINNENLAND STADS- EN PROVINCIENIEUWS Heeren eischt Chief Whip, want dan hebt U de abso lute zekerheid, dat U de beste sigaret voor Uw gezondheid rookt l VIRGINIA. -N0.208: VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnem e n speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct ledereregel meer 10 cb (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 15regels f 1.—alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener gulden bij levens- IpfiTuffi gulden bij dood QföO gulden bij verlies J Polis, zijn GRATIS verze- II Hl lil lange ongeschikt- *"D}|||§ door B1 S B i van een kerd tegen ongelukken voorJLUUU beid tot werken. (JU V een ongeluk. (JwIP hand, voet of oog. J gulden bij verlies 4 f) f| gulden bij verlies O P van 11111 van een f H 3 een duim 11JU wijsvinger fa/tl gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Personeel N.V. Was- scherij „Volharding" 8.74 Gedeelte Politie-per- soneel - 1.85 Pers. Brouwerij „De Meiboom"- 8.91 Vorige opgave - 3659.21 Totaal ƒ3678.71 Het giro-nummer van het Plaatselijk Crisis -Comité is 195800. De officieren en het rapport-Weiter. Het hoofdbestuur van de Vereeniging van Officieren van de Kon. landmacht heeft, zoo meldt het orgaan van deze vereeniging, na ampele besprekingen van het rapport-Weiter, ten aanzien van de in dat rapport voorgestel de bezuinigingsmaatregelen, voor zoover deze op de landmacht betrekking hebben, de na- vermelde meening uitgesproken. Vermindering met 8 regimenten infanterie. Na de opheffing achtereenvolgens bij elk bataljon infanterie van één compagnie en bij elkre sectie van één groep, was het wapen de.* infanterie reeds verminderd met respectieve lijk y4 van of 7/16 van zijn sterkte Thans wordt opnieuw voorgesteld een ver mindering en wel met 8 regimenten op 1/6 van het contingent. Mitsdien wordt het hoofd wapen, de infanterie, teruggebracht tot 15/32 van zijn oorspronkelijke sterkte, hetgeen, naar de meening van het hoofdbestuur, niet toelaatbaar is en de eenzijdige ontwapening yrywel nabij komt. De aanschaffing van materieel mag inder daad niet worden nagelaten of verwaarloosd. Echter mag niet uit het oog worden ver loren, dat het afschaffen van personeelsorga nisaties, dus het ontwrichten of opheffen van organisatiën en staven, niet spoedig, en bo vendien slechts ten koste van veel opoffe ringen weder ongedaan kan gemaakt worden. Aanvulling van verschillend materieel daarentegen is mogelijk in betrekkelijk korten tijd, zoo niet onverwijld, indien de benoodig- de geldmiddelen ter beschikking gesteld wor den. Een volledig uitgerust leger, zonder vol doende deskundig en geoefend leidend per soneel, is evenmin geschikt voor zijn taak, als een leger zonder voldoende materiaal. De salarisverlaging zal noodgedwongen moeten worden aanvaard, met inachtneming van het volgende voorbehoud a. Gehuwden en ongehuwden behooren aan een zelfde korting te worden onderworpen. Als compensatie ware aan alle ongehuwde staatsburgers een ongehuwden-belasting op te leggen. b. Niet alleen aan rijksambtenaren behoort een salarisvermindering te worden opgelegd ook ambtenaren bij provincie en gemeente, zoomede semi-rijksambtenaren moeten aan dezelfde korting worden onderworpen. c. De toe te passen salarisvermindering be hoort een eind te maken aan de bij voortdu ring toegepaste nivelleering van de salarissen. d. De salarisverlaging behoort een tijdelijk karakter te dragen in verband met den duur van de crisis. e. Alle staatsburgers, aan wie de crisis thians nog min of meer ongemerkt voorbij gaat, behooren door een extra-crisis-heffing hun deel in de crisiskosten bij te dragen. Teneinde aan de nooden der schatkist te gemoet te komen, moet cumulatie van pen sioenen en cumulatie van pensioen en salaris in beginsel worden uitgesloten. Teneinde het aantal intellectueéle werk- loozen zoo klein mogelijk te doen zijn, moet cumulatie van functies als regel worden ver boden. Maatregelen welke tot bezuiniging kunnen leiden. a. Het momenteel stopzetten van aan schaffingen van al dat materieel-, hetwelk op de ontwapeningsconferentie te Genève een punt van bespreking uitmaakt en waarvan da mogelijkheid bestaat, dat het voor oorlogs- gebruik verboden wordt. b. Concentratie van opleidingen en van garnizoenen. c. De opleiding van het vooroefeningsinstl LOOK? ZUINIG EN ZINDELIJK O P SPIRITUS SpIrlhjsverJcoopkonJoor „Berg>en op Zoom-Del ft" tuut te leggen in handen van het bij de re gimenten aanwezige beroepspersoneel, onder leiding van de regimentscommandanten. d. Tijdelijke beperking van oefeningen en cursussen buiten het garnizoen. e. Versobering van de vredesorganisatie als daar zijnindeelingsdistrictscommandanten, mobihsatiebureaux, vrijwillige landstorm korpsen, motordienst, vaartuigendienst en luchtwachtdienst. De Staatsloterij. De minister van financiën deelt, zulks in antwoord op een vraag van het Tweede Ka merlid den heer K. ter Laan, mede dat bij hem voorshands niet het voornemen bestaat over te gaan noch tot afschaffing noch tot uitbreiding van de Staatsloterij. Het geringer debiet van particuliere onder nemingen schrijft de minister toe aan het scherper toezicht, dat meer dan één van die ondernemingen als een verboden loterij heeft doen beschouwen. In hoeverre dit geringer debiet de conclu sie wettigt, dat thans veel geld voor buiten- landsche loten wordt besteed, kan hij, bij ge brek aan betrouwbare gegevens dienaangaan de, niet nagaan. Verhooging van den margarineprijs. In verband met de verhooging van den ac cijns op margarine en de stijging van den prijs van de wettelijk bij te mengen natuur boter, zullen de prijzen van margarine even eens een verhooging ondergaan. De staking op de koopvaardijvloot. De rijksbemiddelaar, mr. S. de Vries Czr heeft, inzake het conflict in het scheepvaart bedrijf, met den Bond van werkgevers bespre kingen gevoerd, welke hem aanleiding hebben gegeven om de werknemersbonden, nl. dc Contactcommissie, den Chr. Bond van Fa- brieks- en Transportarbeiders en den R.-K. Bond van Transportarbeiders, op te roepen tot een conferentie op hedenochtend elf urn- in het gebouw Kerkplein 3 te 's-Gravenhagc. De directie der Holland—Amerika-Iijn heeft haar expeditie- en bootwerkerspersoneel ont slagen in verband met de staking. Naar de directie heeft medegedeeld, heeft zij voor deze arbeiders geen werk meer, nu haar schepen in verband met de staking niet kunnen uitvaren. Hamburg, Antwerpen, Nieuwe Waterweg en Rotterdam. In de haven van Groot-Hamburg zijn in Augustus binnengekomen 1538 schepen, met. 1.528.417 ton, tegen 1892 schepen, metende I.803.254 ton in Augustus 1931, zijnde een vermindering met 354 schepen en een ver mindering met 274.837 ton. Sedert 1 Januari zijn te Hamburg binnen gekomen 12.364 schepen, met. 12.165.539 ton, tegen 13.684 schepen, met. 14.114.209 ton in hetzelfde tijdperk van 1931. Er is dus een vermindering met 1320 schepen en een ver mindering met 1.984.670 ton. In de haven van Antwerpen zijn in Augus tus binnen gekomen 784 schepen, metende 1:417.983 ton (herleid), tegen 892 schepen, met. 1.601.285 ton (herleid) in Augustus 1931. Ei- is dus een vermindering met 18 schepen en met 183.302 ton. Sedert 1 Januari zijn te Antwerpen binnen gekomen 6173 schepen, met. 11.058.452 ton, tegen 6993 schepen, met. 12.793.979 ton in de zelfde periode van 1931. Er is dus een ver mindering met 820 schepen en een verminde ring met 1.735.527 ton. Sedert 1 Januari zijn den Nieuwen Water weg binnengekomen 7680 schepen, metende II.997.988 ton, tegen 9037 schepen, metende 15.317.627 ton in dezelfde periode van 1931. Ei- is dus een vermindering met 1357 schepen en met 3.319.639 ton. In de haven van Rotterdam zijn sedert 1 Januari binengekomen 6313 schepen, meten de 9.388.730 ton, tegen 7250 schepen, metende 11.775.925 ton in dezelfde periode van 1931. Er is dus een vermindering met 937 schepen en met 2.337.195 ton. Von Januari 1932 af heeft dus de haven beweging van den Nieuwen Waterweg die van Antwerpen met 939.536 ton overtroffen. Het verschil ten nadecle van Rotterdam in dit tijdvak bedroeg 1.669.722 ton. Actie tegen de winkelsluitingswet. In een gehouden vergadering van de Utrechtsche middenstands vereeniging is in beginsel besloten tot oprichting van een win keliersvereniging om te strijden tegen de wipkelsinWngswefc. Luchtlijn RotterdamSchouwen-Duiveland- Walcheren. Gedurende de maand Augustus werden op de lijn RotterdamSchouwen-Duiveland— Walcheren, welke dienst drie maal per week en wel op Maandag, Donderdag en Zaterdag wordt uitgevoerd, totaal 525 passagiers en 514 KG. goederen vervoerd. Het vervoer op de verschillende trajecten was als volgt RotterdamHaamstede 94 passagiers Haamstede—Rotterdam 125 RotterdamVlissingen 59 Vlissingen—Rotterdam 66 HaamstedeVlissingen 88 Wissingen—Haamstede 93 Totaal.... 525 passagiers Het totaal aantal op deze lijn vervoerde passagiers gedurende het sei2oen 1932 be draagt thans 1252 passagiers. Zeebaden. In de week van Zaterdag 27 Augustus tot en met Vrijdag 2 September werden in het gewone bad genomen 2971 zeebaden, waarvan 1477 door dames en 1494 door heeren en in het volksbad 1575 baden, waarvan 763 door dames en 812 door heeren. De hoogste temperatuur van de lucht was 75 graden en de gemiddelde temperatuur van het water Alhamb ra-Theater. IJc heb een mensch gedood. Ernst Lubitsch. Meesterlijk is de ouverture van deze mees terlijke anti-oorlogsfilm, wélke zoo weldadig verschilt van de vele, vroeger vertoonde, zelfs van „lm Westen nichts Neues" met de gewilde earner aderie-verhcerlij king, welker succes een onware, romans/ie filmmode het aanzien schonk. Wapenstilstandsdag—1919 te Parijs. De triomfboog, onder welken door wij uitzicht hebben op de parade van de overwinnaars, bestaat uit been en beugel van een ver minkte. Zorgeloos gonst het straatrumoer voorbij de waarschuwing Stilte. Zieken huis". Vreugdeschoten dreunen, een angst schreeuw breekt uil een der geschokten, die nog in het hospitaal worden verpleegd. Nog altijd dreunen de kanonnen en de camera keert in de stille nis, waar boven een wit altaar de Man van Vrede hangt, wit en stil.... Zoo vangt deze film aan, die tafereel voor tafereel getuigenis aflegt van den ernst, het indringingsvermogen, waarmede Lubitsch haar heeft gemaakt. Een eenvoudig, wéAr beeld des levens, waarvan hij eenvoud en overtuiging ingeruild heeft voor het sentimen- teele, het declamatorische, het allegorische, dat in het onderwerp zelf als een haast on overkomelijk gevaar verscholen ligt. Na den onovertrefbaren inzet en de pro loog van flitsende beelden uit den oorlog de imposante kathedraal, geheel gevuld met militairen voor den dankdienst, „gewijd" aan de overwinning. Oogenschijnlijk eindelooze rijen sabels, de zwaar-gevulde revolvertas- schen, waarop in devotie de gevouwen han den rusten. God wordt gedankt, omdat men er in geslaagd is een grooter aantal te dooden dan de vijandeneen God, geschapen naar des menschen eigen beeld. Na de compacte uniformen-massa de sobe re eenzaamheid van een vertwijfelden jongen Franschman, die den geestelijke toeschreeuwt ,Ik heb een mensch gedood". Een bijna za kelijke wenk en beiden begeven zich naar den biechtstoel. En Paul verhaalt over twee heldenéén, die gedood is en één, die gedood heeft. Prach tig als regiekunst is het oogenblik, dat het mooie jongensgezicht van Walther in den doodsangst verstijft en na den doodelijken steek de levenslustige oogen breken. Het ken nelijk verlicht gemoed van den geestelijke weerspiegelt zich op zijn' eerlijk gezicht bij kruisgebaar en woorden van absolutiedoch de twijfel blijft op het gelaat van den jongen Franschman, die slechts wijkt voor de nieuwe gedachte„Ik zal het zijn moeder gaan vragen." Boetend zijn individueel vergrijp tegen het leven zoo voelt hij het zoekt hij de fa milie van zijn slachtoffer op, die ergens in een Duitsch stadje leeft in herinnering aan den gevallen zoon een herinnering, ver vuld met haat tegen den vijand. De oude dr. Holderlin werpt hem tegen „Een Fransch man onder mijn dak. Millioenen dooden lig gen tusschen Frankrijk en Duitschland. Iede re Franschman is voor mij de moordenaar van mijn jongen. Heraus Doch langzaam wijkt de afkeer en Paul wordt een lid van het gezin en verliefd op de bruid van den gevallen Duitscher. De laatste is het, die ten slotte zijn geheim kent en zijn beweegredenen vermoedt, doch wanneer hij, in het besef van het hopelooze van zijn taak, CHIEF WHIP ARDATK Ook met kurk mondstuk lonoon vertrekken wil, is zij het, die hem terug houdt die hem bezweert niet ten tweeden male een verlies toe te brengen aan deze oude menschen, die hem als een zoon hebben T.efgekregen. Er zoo is er, slechts in één van zoo vele millioenen gevallen, iets geschied, dat op herstel gelijkt, herstel vooral door de hoop, welke tusschen jong Duitschland en jong Frankrijk treedt en het begrip, door dr. Holderlin geuit, dat niet de zoons elkaar doodden, doch de vaders en de moeders de schuldigen waren. Zuiver film en Lubitsch-op-zijn-best zijn de gedeelten, waarin het leven in het be krompen, kleine Duitsche stadje wordt ge toond. Als Elsa en haar Fransche vriend loo- pen te wandelen, gaat er een golf van nieuwsgierigheid en klapzucht door het stadje. Overal spiedende, wijzende en kwaadsprekende menschen. Lubitsch heeft hier een voortreffelijken filmischen humor bereikt, een tot op het merg besnoeide ka rakteristiek van een klein stadje. Ook de scènes aan de biertafel in het hotel zijn best. En dan het slot. De oude Holderdin komt met de viool van zijn zoon "Walther aan, om hem, onwetend van een nimmermeer te onthullen waarheid, te leggen in dé handen van den man, die zijn zoon gedood heeft, die de man zal worden van het meisje, dat zijn schoondochter had moeten zijn. De oude man en vrouw verwachten dat hy spelen zal. Hoe wee en pathetisch had dit einde kunnen zijn. Maar beheersching houdt de stemming zui ver en eenvoudig. Het laten klinken van de snaren, het stemmen vult de kamer met een natuurlijke sfeer en als dan de tonen van Schumann's Traumcrei worden uitgestreken, wordt zorgvuldig vermeden, dat dit het einde zou zijn, de handeling gaat door, er is het bewegen van Elsa door de kamer, het openen van de piano, het instemmen van de begelei ding met de viool en dan staat de camera ten slotte stil by de verteedering van de oude menschen, de droom van het verleden, die zich over hen ontfermd heeft.... Over deze geheele film ligt een melancho lic en een verdriet, dat zelfs in de met mees terschap aangebrachte passages van dage- lykschen doen de stamkroeg, de stüve Duitsche minnaar en honderd details van met scherpe oogen geziene kleinstads leven nooit op den achtergrond geraakt. En boven alles gaat de prachtige figuur van den dokter Honderlin, de vader, door Lionel Barrymore zoo schoon en bitter gespeeld, met zooveel grimmigen haat en achter stugheid verbor gen droefenis. Louise Carter speelt de moe der, bijna uitsluitend met oogen- en gebaren spel vertolkt. Nancy Can-oil geeft Elsa. Ilja Ehrenburg zegt in zijn boek „Traumfabrik" heel vêel leeïyks over haar. hü beweert, dat de lingerie en haar prachtige beenen 's avonds ce geldstukken de kassa's der diverse bios coop-theaters lieten binnenrollen, een bewe ring, die vele jaloersche misdeelden in dit opzicht gaarne overnamen. Doch hier is geen sprake van eenige sex appeal van de jonge Amerikaansche filmactrice. Ook zien wij geen lingerie, noch iets anders, hoezeer ove rigens te apprecieeren. Maar haar spel ont roert diep en de zaal is ademloos stil. Het was een verheven oogenblik, toen zij den brief van haar gestorven verloofde voorlas, waarop Paul's bekentenis volgde. Zij was een overheerschende figuur, toen zy zich tusschen Paul en de oude moeder plaatste. Dikwyls doet zij denken aan Sylvia Sydney, niet al leen in uiterlijk, maar ook in het fijne, zeer ingehouden spel. Paul wordt gespeeld door Philips Holmes, bekend uit An American Tragedy. Hij geeft vooral het fanatieke, iet wat abnormale, den gekwelden Paul. Een ontroerende en schoone film, die haar werk doet, die om uw aandacht smeekt en die deze ten zeerste verdient. „Luxor"-theater. De heilige vlam. Op dwaalwegen. De stroom van goede programma's houdt aan. Zijn de dialogen in het eerste hoofd nummer zeer zeker te lang, niettemin heeft deze film, vol diepe tragiek, haar verdiensten. Het scenario Stella (Dita Parlo) wordt in den echt verbonden met Robert Taylor (Hans Reibrich von Twandowski). De huwe lijksreis zal per vliegtuig gemaakt worden bij de proefvlucht staat de motor stil en de vliegmachine valt voor de oogen van de jonge vrouw en haar schoonmoeder pijlsnel naar omlaag. Robert leeft, maar daarmede is alles gezegd. Zijn geheele leven zal hij zich in een rolstoel moeten voortbewegen. Robert zelf weet niet welk lot hem beschoren is. De in nige liefde, welke hem met Stella verbindt, geeft hem kracht tot leven en doet hem smart en ongeduld verbergen voor iedereen, uitgezonderd zyn verpleegster, zuster Weij- land. Plots komt Walter (Gustav Fröchlich), Roberts broer, terug uit Amerika. Het huis wordt vervuld met levensblijheid. Doch de jeugd voegt zich bij de jeugd. En gezondheid zoekt gezondheid. En de gevolgen laten zich raden. Zwaar is de strijd van de moeder, die zich ten slotte laat overtuigen, dat Walter aan zijn broer moet vragen om Stella vrij te laten. Des nachts sterft Robert aan hartver lamming. Zuster Weijland eischt een onder zoek naar de doodsoorzaak. Wie had er be lang bij Robert te dooden Wie heeft n& de verpleegster de kamer van den kranke be zocht. De film blijft het antwoord op deze vragen schuldig, doch gaat u dit liever zelf vernemen. In de tweede hoofdfilm ontmoeten we eveneens artisten van den eersten rang. De vermaarde Joan Crawford vertolkt, bijgestaan door William Bakewell en Clark Gable, de

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1