500 25 VRIJDAG EERSTE BLAD stadTen provincienieuws 70e Jaargang 1932 UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Ir., Matraat 58-60, Vlissingen. Teief. 10. Postrekening 6A28T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen VLISSlNGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRfJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending J 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct Iedere regel meerlO ct. (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1 5regels fl. alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. AANGESLOTEN BI] HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger VEREENIGINÜ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Portret van H.K.H. Prinses Juliana. Het Nederlandsch Kunstverbond, opgericht den vijfden Mei 1922, zich ten doel stellende de beeldende kunsten, die door de slechte economische toestanden veel te lijden hebben, te hulp te komen door aankoop van werk van begaafde Nederlandsche kunstenaars, heeft Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, eerevoorzitster van het Nationaal Crisis Comité bereid gevonden Mevrouw H. Roland Holst-de Meester in de gelegenheid te stellen Haar portret te maken, waarvan reproducties zouden mogen worden verkocht ten bate van het crisiscomité en het Neder- landsch Kunstverbond. Mevrouw H. Roland Holst-de Meester heeft geheel belangeloos haar medewerking aan dit doel verleend, terwijl de firma Enschedé Zonen te Haarlem zich bereid heeft ver klaard tegen kostenden prijs de reproducties te vervaardigen en deze eveneens belangeloos in den handel te brengen. Daartoe uitgenoodigd door het hoofdbe stuur van het Nederlandsch Kunstverbond heeft onze administratie den verkoop voor Vlissingen en omstreken op zich genomen en kan zij thans uit voorraad de portretten te gen betaling van 1 per exemplaar leveren. De geheele opbrengst komt ten voordeele van het Nederlandsch Kunstverbond en het Nationaal Crisis-Comité, ieder voor de helft. Wij vertrouwen dat velen het sympathieke doel zullen steunen en de voorraad spoedig moge zijn uitverkocht. Wij hebben een exemplaar van de kunstig vervaardigde reproductie in onze Tijdinghal geëtaleerd. De jaardag vön H. M. de Koningin. Op den jaardag van H. M. de Koningin werd door den burgemeester, namens het gemeentebestuur een telegram van geluk- wensch aan H. M. de Koningin gezonden. Hierop werd door den burgemeester de volgende telegrafische dankbetuiging ont vangen Voor de gelukwenschen H. M. de Konin gin namens het gemeentebestuur van Vlis singen aangeboden, draagt H. M. mij op U Haar oprechten dank over te brengen. VAN GEEN, Secretaris der Koningin. Ontslagname lid van den gemeenteraad. In de gisterenavond gehouden vergadering van de anti-rev. kiesvereeniging alhier is be sloten den heer G. van Westen niet langer te kunnen erkennen als haar vertegenwoor diger in den gemeenteraad, in verband met zijn houding in de raadszitting van 8 Juli jl. tegenover het voorstel tot het openhouden der winkels op Zonda". Naar wij vernemen zal de heer G. van Westen, naar aanleiding van dit besluit van de anti-rev. kiesvereeniging, ontslag nemen als lid van den gemeenteraad. Opvc-lger op de lijst der anti-revolutionai ren is de heer J. Marijs. Afscheid A. Mets. 1 De heer A. Mets, afdeelings-chef bij de stoomvaart-maatschappij „Zeeland", verlaat morgen met pensioen den dienst bij genoem de maatschappij. Hedenmiddag werd officieel afscheid geno men van den heer Mets. Herbij waren tegen woordig de directeur, de afdeelings-chefs, het volledige kantoorpersoneel, het expeditie-per soneel, pursers en ladingmeesters. Namens het geheele personeel werd de heer Mets toegesproken door den heer L. Hu- bregtse, van de afdeeling expeditie, die on geveer het volgende zeide Mijnheer Mets, Dames en Heeren, Mijnheer Mets, het zij mij vergund tot U eenige woorden te richten. U gaat ons morgen verlaten en het is om deze reden, dat hier zoovele dames en heeren zijn bijeengekomen. U hebt wel te kennen gegeven, dat U liefst met stille trom zoudt willen heengaan, maar U zult wel begrijpen, dat dit niet mogelijk is, doch ik beloof U, ik zal kort zijn, ik zal uw wensch in zoover eerbiedigen door weer niet te gaan memoreeren, wat er al zoo is voor gevallen in uw lange dienstperiode, in een diensttijd van meer dan een halve eeuw, waarin U van jongste bediende tot chef van de afdeeling expeditie zijt bevorderd. Het is ons allen bekend, dat U, ondanks deze promotie, steeds dezelfde bent gebleven, wien nooit iets te veel is geweest als het de belangen van de Maatschappij, maar daar naast ook, als het de belangen van uw per soneel betrof. Meneer Mets, aanvaard op dit voor U ge wichtige moment, waarop U de teugels aan den heer Blaas overdraagt, waarop U loslaat al datgene, wat u in uw veeljarige dienstbe trekking aan de Maatschappij Zeeland dier baar is geworden, aanvaard hiervoor onzen hartelijken, welgemeenden dank. Als bewijs, dat de directeur, de heeren in specteurs, afdeelings-chefs, pursers, ambte naren, ladingmeesters, kortom het geheele administratieve personeel 17 de welverdiende sympathie toedraagt, overhandig ik U, na mens alle dames en heeren dit schilderij, vergezeld van een lijst van al diegenen, die hiertoe financieel hebben bijgedragen. Meneer Mets, wil dit geschenk een plaatsje geven in uw kamer en wij hopen, dat U bij het aanschouwen steeds met aangename her innering zult terugdenken aan het oogen- blik, waarop U dit werd aangeboden, als sprekend bewijs van dank voor de aangena me samenwerking, die wij altijd van U heb ben mogen ondervinden. U hebt d e sym pathie. Met dit te verzekeren ben ik onge twijfeld de tolk van alle aanwezigen. Ik wil eindigen met U, na uw zeer arbeid zaam leven, toe te wenschen nog vele, zeer vele gezonde, genoeglijke jaren in het geluk kig bezit van uw vrouw en uw kinderen. Meneer Mets, ik dank U. De heer Mets dankte, mede namens zijp familie, voor dit mooie aandenken, dat door hem op hoogen prijs wordt gesteld. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Nieuwe aanwinsten, Ned. en in het Ned vertaal de romans: J. Anker Larsen Heiliging. Ch. AshleighEen mensch ontwaakt. V. Baum Menschen in 't hotel. F. M. Dostojewsky: Een veelbewogen jeugd. Th. DreiserJenny Gerhardt. M. Gorjky De onderneming. A. Helman De stille plantage. J. LastLiefde in de portieken. J. Kelk Jan Steen. Duitsche romans: V. Baum Der Eingang zur Bühne. M. Böhme Das Telegramm aus Meran. I. Ehrenburg Die Liebe der Jeanne Ney. H. HartLiebesmusikeine Alt-Wiener Geschi'chte. G. HermannJettchen Geberts Geschich- te. Bd. 1. Jettchen Gebert. Bd. 2. Henriette Jacoby. J. LedererDas Madchen George. R. Neumann R. Karriere. E. RegerUnion dei* festen Hand. F. Tiness Die Verdammten. A. ThomasDie Katrin wird Soldat, ein Roman aus Elsasz Lothringen. S. Tretjakow Den Schi-China ein junger Chinese erzahlt sein Leben. K. H. WaggerlBrot. A. ZweigJunge Frau von 1914. A. ZweigDie Novellen von Claudia. Engelsche romans: P. S. BuckThe good earth. A. BennettAccident. M. CholmondeleyRed postage. O. la FargeLaughing boy. J. GalsworthyThe patrician. H. H. GardenerAn unofficial patriot. G. MooreHail and farewellAve. G. Moore Memoir's of my dead life. J. dos. Passos Nineteen nineteen. SeamarkMaster Vorst. P. G. Wodehouse Very good, Jeeves I Fransche romans: A. France L'étui de nacre. V. MargueritteLe compagnonroman de moeurs. J. RomainsLucienne. M. PrévosSa maitresse et moi. Populair wetenschappelij- ke werken: Bevrijdingsreeks. No. 1. J. Duprat. Over oorlog en vrede in den geest van Proudhon. 1932 W. Ph. MarzinkofskiHet werk Gods in Sovjet-Rusland. 1929. J. HuytsDe grondslagen van het tweede vijfjaarsplan. 1932. P. Minderaa Het koor der verschrikking het oorlogsbeeld der getuigen. 1932, H. van LaarHet aquarium en zijn bewo ners. 1931. Geill. C. j. Groothof. Voetbaleen handleiding voor het spel; 2e dr. 19431. Geïll. A. M. KruikemeyerKennis van kracht werktuigen leerboek voor nijverheidsscho len. A. Stoomketels2e dr. Z. j. Geill, B. Krachtwerktuigen2e dr. 1931. Geïll, Brand op het marine-terrein, In den afgeloopen nacht is groot brand alarm gemaakt voor een brand, welke woedde in het zoogenaamde steenen gebouw op het marine..terrein alhier. De brand werd te circa 2.15 uur geconstateerd door de wacht, die dadelijk alarm maakte. Ook de vrijwil lige brandweer was spoedig ter plaatse, die met de marine brandweer den brand spoedig meester was en te circa 3 uur kon inrukken. Aan het uiterlijk van het steenen gebouw was weinig te bespeuren. Inwendig heeft de brand gewoed in een bewaarplaats van poets- goed, verf enz., het zoogenaamde kabelgat. De onder-commandant der marihe, kapi tein ter zee C. Rühl, was op het terrein aan wezig en vond onder zijn leiding de blussching plaats. Na de blussching is door de marine, autori teiten en den commissaris van politie een onderzoek naar de oorzaak van den brand in gesteld, Bij dit onderzoek zijn geen termen aanwezig bevonden om aan kwaadwilligheid te denken. De mogelijkheid dat de brand is ontstaan door het smeulen van poetslappen is geens zins uitgesloten. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Een jubileum. Heden herdenkt de heer J. P. Verheul, constructeur bij de Kon. Maatsch. „de Gehel de" den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad by bovengenoemde maatschappij. Door chefs en collega's werd hem een blij vend aandenken aangeboden. Overplaatsing marechaussee. De mareehaussée G. Schuijer wordt over geplaatst van Breskens naar de brigade Vlis singen. MIDDELBURG De feestweek. Gisteren over dag bepaalde de feestelijk heden zich tot het bekijken van de fraaie etalagesde marktdag leent zich dan ook voor een feest over dag niet goed, maar des avond is er door duizenden weer volop ge noten en al mag op Koninginnedag het aan tal van buiten gekomen personen wellicht nog grooter zijn geweest, ook gisterenavond reden volle trams de Vlissingsche bezoekers heen en weer, waren er auto's, fietsen en andere voertuigen, die velen uit andere plaatsen naar Middelburg brachten. Op de Markt heeft het muziekgezelschap „Apollo" uit Domburg, onder leiding van den heer M. A. Romeijn, op zeer verdienstelijke wijze gemusiceerd. Zeer groot was echter de belangstelling voor de drie zanguitvoeringen van het West- kapelsche dameskoor, directeur de heer P. de Rooij. Voorafgegaan door de signaal-af dee ling van Achilles trokken de 30 Westkapel- sche schconen, keurig marcheerende in rijen van drie naar den Dam, waar zy hun eerste uitvoering gaven in de Graanbeurs. Bij het eerste nummer „Roeliedje" scheen de omgeving nog wat vreemd, maar spoedig kwam het over uitstekende stemmen beschik kende koor op dreef en vooral ook bij de „Feestzang" van I. Heim, was het geluid de stemmen zeer goed. Het dak van de beurs bleek een goed klankbord te zijn. Hier en ook later nog zong het koor o.a. „Een liedje van Westkappel". Na afloop van deze uitvoering konden de leden van het koor even een kijkje nemen bij de verlichting op den Dam en daarna ging het weer op dezelfde keurige wijze door de Korte en Lan'gedelft naar de Markt. Hier namen de dames met hun directeur plaats op het podium voor het stadhuis, en was de belangstelling nog grooter dan zij reeds op den Dam was. Na de drie coupletten van het Zeeuwsch Volkslied op onberispelijke wijze capella te hebben vertolkt, kwamen ook een paar num mers begeleid door piano, harmonium en drie violen. De muziek was op de Markt op vele plaatsen niet best te hooren, hoewel het niet tegenstaande de duizenden toehoorders zeer stil was. Zeer velen begaven zich dan ook naar de Balans, waar in het tuintje van het Rijks archief de derde uitvoering plaats had. Ook hier klonk de zang evenals op den Dam, ge heel capella, ook zeer goed, met den hoo gen muur op den achtergrond. Een extratram voerde de Westkapelschen en ook een deel der muzikanten van „Apollo" en feetsgangers huiswaarts. Op de Markt wachtte hen, die daar ge bleven waren, en dit was nog een zeer groot aantal, nog een goed geslaagde turnuitvoe- ring van eenige leden van „Wilhelmina", on der leiding van den heer G. Taal. Hedenavond geeft het Chr. muziekgezel schap „Oefening na den Arbeid" een con cert op de Markt en zal de clou van den vijf den feestdag zijn de verlichte gondelvaart met kano's in de kade en het kanaal van Koningsbrug tot Stationsbrug en terug. Directeur P. T. ën T. De fieêr A. Veenhoven, directeur van het post- en telegraafkantoor te Middelburg, zai met ingang van 16 September in gelijke be trekking naar Enschedé vertrekken. 's-HEER ARENDSKERKE. Invrijheidstelling. Door de justitie te Middelburg is in vrijheid gesteld zekere J. B., koopman te 's-Heer Arendskerke, die er van verdacht was eeni- gen tijd geleden brand te hebben gesticht in een hooischelf onder Arnemuiden en toen door de politie werd aangehouden. BRESKENS Loop der bevolking. Ingekomen: J. van Hanegem, mare chausseekazerne, van HontenisseC. S. van Houte, Boulevard 63, van 's-Gravenhage M. M. van den Heuvel, Zandstraat 17, van Vlis singen J. J. Buize, Langeweg W 11, van Schoondijke S. Ver'aage, le Zandstraat, van Schoondijke J. P. Flikweert, H. Flikweert, P. Flikweert, allen Langeweg W 10, van Wisse- kerke. Vertrokken: S. A. Leenhouts, W 10, naar OostburgDe Voogd, Dorpsstraat 74, naar Oostkapelle J. Tavenier, Oranjeplein 1, naar Harderwijk C. Pleijte, 3e Zandstraat 47, naar PapendrechtD. J. D. du Fosse, Dorpsstraat 17, naar Apeldoorn W. Moelker, Boulevard 23, naar Rotterdam C. M. Hoog stad, Scheldestraat 13, naar Vlissingen. Bad Breskens. Het groote en grootsch opgezette strand feest, dat a.s. Zondag alhier gehouden zal worden, belooft, indien althans het weer zich dien dag goed gedraagt, voor de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer een succes te worden. Als steeds zal ook aan dit feest de zvemvereeniging „Scheldestroom", die altijd, wanneer maar cenigszins reclame voor het zwemmen gemaakt kan worden, van de partij is, haar medewerking verleenen. Naast de rhythmische en boerendansen, onder leïdiftg van den heer Mazure te Mid delburg en die den hoofdschotel van het strandfeest vormen, worden nog wedstrijden gehouden in strandpyama's en badcostumes. Daar nimmer dergelijke wedstrijden in Zeeuwsch-Vlaanderen gehouden werden, zal menigeen deze gelegenheid te baat nemen om ze bij te wonen. Tot slot zal op het strand een openlucht bal gegeven worden. SLUIS. Ontvangst van het Belgische Willemsfonds. De gemeente Sluis heeft bezoek gehad van een 150 leden van het Belgische Willems fonds, dat t-e Knocke in congres bijeen was. Na een officieele ontvangst ten stadhuize, is men in optocht naar het monument van den Nederlandschen taalkundige Van Dale op de wallen van de oude vesting getrokken en daar hebben twee sprekers de beteekenis van dezen sluisenaar vcor de Nederlandsche taal geschetst. NIEUWVLIET. Justitieonderzoek. Donderdag jl. vertoefde de justitie uit Mid delburg te Nieuwvliet, tot het instellen vat: een onderzoek naar de doodsoorzaak van het onder die gemeente op 30 Augustus jl. ver dronken meisje. IJZENDIJKE. Branden. Gisterenavond werd van uit Ter Neuzen in het Westen een onheilspellend roode gloed in de lucht waargenomen, als teeken dat in die richting een groote brand was uitge broken. De brandweer rukte uit, aangezien gealarmeerd was, dat de brand woedde in den Nieuw Neuzenpolder. Weldra bleek echter dat dit veel verder was en moest men onverrichter zake terug- keeren. De brand was nl. uitgebroken onder de ge meente iJzendijke, nabij §troopuit, in den Eilandpolder en gelegen kort aan de Belgi sche grens, op de hofstede het „Leege Hol bewoond door den heer Cam. de Vliegher, waarvan eigenaar is de heer Simons te Eecloo. De schuur, een oud gebouw, gedeel telijk met riet en gedeeltelijk met pannen gedekt, stond met zijn rijken inhoud van den pas binnengebrachten nieuwen oogst en een groote partij oud vlas, weldra geheel in lichte laaie. Het woonhuis staat op betrekkelijk grooten afstand van de schuur en de wind woei af, zoodat de brandweer van IJzendijke, die slechts over een handspuit beschikt en tegen die vuurzee niets vermocht niet uit rukte, en de burgemeester besloot het vuur zijn vernielend werk geheel te laten voltooien. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Schuur en inhoud zijn verzekerd, ter wijl er naar het schijnt wegens een civiele kwestie ook een beslag op den inhoud der schuur lag. Met den oogst en het vlas is ook verbrand 1 stier en een paar varkens en big gen, benevens pluimgedierte. Di tis in één week tijds het derde perceel dat in IJzendijke tot den grond toe afbrand de, terwijl zich op twee plaatsen ook nog een begin van brand voordeed, dat tijdig werd ge- bluscht. TERNEUZEN. De groote zwemwedstrijd. De provinciale zwemwedstrijd, die tsr ge legenheid van de winkelweek op Donderdag was uitgeschreven, ingericht door het „Nose- comité" en geleid door de zwem- en polo club „de Schelde" is in alle opzichten een succes geworden, er was flinke deelname van leden der verschillende Zeeuwsche clubs, en zij werd door een kleine duizend menschen bezocht, die de ruimte op de oevers van het zwembad vulden. De wedstrijden werden opgeluisterd door een groep leden der plaatselijke harmenie. De voorzitter van het Nose-comité, de heer Van den Bruele, opende de wedstrijden met een woord van welkom aan alle aanwezigen en aan allen die zijn vereeniging voor -deze inrichting hadden bijgestaan. De uitslag der wedstrijden is als volgt 2 banen schoolslag voor jongens tot en met 14 jaar le pr. A. Renique te Sas van Gent, 45 sec., 2e pr. G. de Zeeuw te Ter Neu zen, 45 3/5 sec.; 3e pr. G. Salomé te Bres kens, 45 4/5 sec. Idem voor meisjes le pr. C. Hamelink te Ter Neuzen 43 4/5 sec.2e pr. A. van Pien- broek te Ter Neuzen, 44 4/5 sec.3e pr. M. Meulenberg te Ter Neuzen, 46 sec. 4 banen vrije slag heeren le pr. G. Visser te Ter Neuzen, 73 sec.2e pr. C. J. Merck te Middelburg 74 4/5 sec3e pr. W. van Pien- broek, 77 sec. 2 banen rugslag heeren le pr. P. A. Neete- son te Gas van Gent, 35 4/5 sec 2e pr. J. Mo- lema 361/5 sec. 2 banen rugslag damesle pr. C. van der Graaf te Goes, 47 sec.2e pr. J. van Bock- staele' 48 4/5 sec. 4 banen vrije slag damesle pr. De Klerk 97 sec.2e pr. M. de Jong 98 3/5 sec, 3 maal 2 banen wisselslag heeren le pr. J. Molema 2 m. 15 1/5 sec.2e pr. H. Boasson te Middelburg, 2 m. 35 sec. 2 banen vrije slag, jongens tot en met 14 jaar le pr. A. Bliek 38 4/5 sec.2e pr. G. Meulenberg 43 sec. 2 banen vrije slag meisjes tot en met 14 jaarle pr. M. van Sprang 50 sec.2e pr. N. de Pauw 52 4/5 sec. 3 maal 2 banen wisselslag estafette voor dames le pr. D. Koole, B. Kaan en M. Meu lenberg 2 m. 20 3/5 sec.2e pr. De Klerk, C. Moerman en J. Bockstaele, 2 m. 24 sec. Idem voor heeren le pr. J. Westerhof, J. Molema en G. Visser te Ter Neuzen, 1 m. 50 sec.2e pr. H. Boasson, G. van Loo en C. J. Merck te Middelburg, 2 m. 11/5 sec.3e pr. A. P. Jongepier, F. den Hartog en B. van der Peiji te Goes, 2 m. 2 3/5 sec. Wedstrijden voor niet leden van een der clubs. 2e banen vrije zwemwijze, voor jongens tot en met 14 jaar le pr. R. Visser 1 m. 3 sec. 2e pr. H. Maas 1 ri. 2/5 sec. 2 banen voor meisjes tot 14 jaarle pr. C. Hamelink 45 4/5 sec.2e pr. B. Maat 46 1 5 sec.3e pr. A. Van Pienbroek 47 sec. 2 banen vrije zwemwijze voor heerenle pr. M. Mattelee te Axel 381/5 sec. 2e pr, A. Mookhoek te Breskens 42 sec.3e pr. A. de Zeeuw 47 2/5 sec. 2 banen vrije slag voor damesle pr. D. Laarman 36 sec.M. Mielen 49 sec. 4 banen schoolslag dames ie pr. De Klerk 1 m. 40 2/5 sec.2e pr. M. de Jong 1 m. 42 4 '5 sec. 4 banen schoolslag heeren le pr. H. Boas- son 1 m. 25 4/5 sec.2e pr. J. Westerhof 1 m. 26 2/5 sec.3e pr. A. P. Jongepier 1 m. 341/5 sec. 5 maal 2 banen vrije slag, estafette heeren le pr. A. H. Rijnbercr, A. C. Rijnberg, W. Wes terhof, A. Bliek en C. Udo 3 m. 49 1/5 sec. Popduiken heeren le pr. G. van Loo 27 3/5 sec.2e pr. A. van Oppen 29 1/5 sec. De hierboven genoemde banen waren 23 M. lang. Nadat de damesleden van „de Schelde" onder grooten bijval hun kunst in figuur- zwemmen hadden te bewonderen gegeven, en nog een pantomime, die er de vrooli'kheid in bracht en in een waterballet veranderde, was vertoond, volgde het laatste nummer 4 maal 500 M. estafette (vrije slag) in den Weste lijken kanaalarm. Daarvoor kwamen 5 ploeger heeren en da mes uit. le pr. de heeren G. van Loo, C. J. Merk te Middelburg, Gratama en Boogaard te Sluis, 31 m. 27 sec.2e pr. de heeren J. Molema, A. van Oppen, A. O. Rijnberg en W. van

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1