MOTJES BUITENLAND GEMENGD NIEUWS LAND- EN TUINBOUW UIT DRAAD EN LUCHT OUDERS EN KINDEREN De gemeentelijke dienst van Maatschappe lijk. Hulpbetoon te Rotterdam, heeft van 1 Januari tot 30 Juli uitgekeerd 11.267.000 en 283.000 kolenbijslag (v.j. 5.087.990 en 135.000). Van 26 Juni tot 30 Juli werd uit gekeerd ƒ1.853.000 (v.j, ƒ826.000). In de haven te Amsterdam waren eind Augustus opgelegd 60 Nederlandsche koop vaardijschepen, metende 306.997 bruto ton of 3" schepen en 9938 ton minder dan op 31 Juli. In het gemeentelijk volkszeebad te Scheve- ningen is het 250.000e bad genomen. Aan deze gebeurtenis werd een eenigszins feestelijk ka rakter gegeven. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is heden morgen om 7,35 uur te Pernambuco geland. Dit is de 5e reis, die de „Graf Zeppelin" in 1932 over den Oceaan naar* Zuid-Amerika gemaakt heeft. Een nieuwe Fransche locomotief heeft bij een proeftocht een snelheid behaald van 140 K.M. per uur, dat is bijna tweemaal den af stand Vlissingen.Roosendaal, welken af stand de mailtreinen in 57 minuten afleggen. Ondanks de gedeeltelijke bewolktheid was de zonsverduistering in het gebied New-York gisteren goed zichtbaar. Honderdduizenden stonden op de straten en de daken der wol kenkrabbers naar de zonsverduistering te kijken. Drie gemaskerde bandieten hebben op den drukken Michigan Boulevard te Chicago een autobus aangehouden. Zij dwongen de vijf tien passagiers de handen hoog te houden. Een meisje, dat 400 dollar van de bank had gehaald, werd dit bedrag afhandig gemaakt. titulair, Den Boer, Van den Boogaerdt-, Constandse, Crone, Drabbe, Groen, Van der Hoek, Hoogduijn, Jol, De Ridder, Weeber, Wiessner, Goethals, Hanssens, De Bruijn, Risseeuw, Heijstek, Passenier, Vreeke, Gil liam en Brouwer, allen yan het 14e reg. inf. DE PERS OVER DE RIJKSDAGZITTING. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft dat duidelijker dan .uit het verloop van de verkiezing van hefc presidium niet had kunnen blijken, dat de nationaal-socialisten zich vol komen bereid wenschen te houden om over de wenschen van het Centrum, dat op goede gronden den partijstaat wil redden, te onder handelen. De „Börsenzeitung" schrijft, dat de verkla ring van Goering en het fedt, dat Goering het Centrum thans in de nationale meerderheid van den Rijksdag heeft betrokken, toont, hoever de op gemeenschappelijk optreden gerichte overeenkomsten tusschen Centrum en nationaal-socialisten reeds zijn gegroeid. De „Germania" schrijft, dat de Rijksdag heeft getoond, dat hij ook in critieke situa ties zijn discipline en waardigheid weet te bewaren. Het begin is derhalve niet slecht geweest. De „Lokal Anzeiger" schrijft, dat de Rijks dagzitting van gisteren meer raadsels heeft opgegeven dan opgelost. Het is jammer dat Goering pas op dit oogenblik op den van andere zijde reeds sedert jaar en dag gestel den eisch van samenwerking is ingegaan. In de Parijsche ochtendbladen verklaart de „Echo de Paris", dat men in het verstrekken van volmachten aan den rijkskanselier, een directe provocatie van de publieke opinie moet zien. De „Petit Parisien" constateert, dat de rijkskanselier als overwinnaar uit den wed strijd naar Neudeck is gekomen. Het „Petit Journal" schrijft, dat er geen twijfel meer over bestaat dat Duitschland door een dictatuur wordt bestuurd. Men zet het parlement terzijde, hoewel daarin een meerderheid aanwezig is en geeft de leiding in handen van mannen, die het vertrouwen van het volk niet hebben. De „Oeuvre" is fel tegen een ontbinding van den Rijksdag, die slechts geoorloofd zóu zijn, wanneer het vormen van een meerder heid niet mogelijk zou zijn. Deze ontbinding, om zich van een meerderheid te bevrijden, is de ontkenning van elke democratie. De socialistische „Populaire" is van mee ning, dat de neutraliteit der socialisten het de rijksregeering mogelijk zal maken, in een slag over de nationaal-socialisten, over de Grondwet van Weimar en over de republiek te zegevieren. Den socialisten blijft niets anders over dan in het duel Hitler-von Schleicher een strikte neutraliteit te bewaren. De „Ere Nouvelle" schrijft„Het is verre van ons Duitschlands recht op herstel te ont kennen. Wat ons ongerust maakt, zijn slechts de middelen, die worden gebruikt om dit doel te bereiken en de mannen die men met de uitvoering van deze maatregelen belast. Duitschland schijnt meer vertrouwen te stel len in de militaire academie dan in de ware democratie." In een bespreking van de rede van von Papen zegt de „Information", dat er veel overeenkomst bestaat tusschen von Papens opvatting over het economische leven en Hoover's plannen ter bestrijding der crisis. Vele politieke en economische autoriteiten hebben na Hoover en na von Papen met ze kerheid verklaard, dat het diepste punt der crisis voorbij is. Dit optimismê' is belangrijk, omdat het er toe kan bijdragen, dat het ver trouwen over het algemeen weer terugkeert. Later zal men wellicht inzien, dat een econo mische herleving in de eerste plaats een ver trouwenskwestie moet zijn. Naar aanleiding van de Rijksdagopening schrijft de „Times", dat rijkskanselier von Papen de eerste ronde tegen de politieke par tijen heeft gewonnen, doordat hij door en rijkspresident gemachtigd was, den Rijksdag te ontbinden. Dat de nazi's de rol van verdedigers van de grondwet en van het parlementaire stelsel op zich hebben genomen, is een koddige ironie. Het blad verwacht, dat de partijen zich bh den toestand zullen aanpassen om ontbin- ding van den Rijksdag te vermijden. Hoe on waarschijnlijk het ook klinke moge, bestaat toch de mogelijkheid, dat de regeering-von Papen met stilzwijgende toestemming, ja, misschien zelfs met steun der partijen, die haar ten val hebben trachten te brengen, aan het bewind zal blijven. De groote masêa van het Duitsche volk wenscht ongetwijfeld, dat er een einde komt aan de onrust en aan de partij-politieke twisten, en verlangt, dat he. economisch herstel zoo spoedig mogelijk zal worden aangepakt. De „Morningpost" verklaart, dat de regee- ring-von Papen thans steviger in den zadel schijnt te zitten dan voorheen. Wanneer de Rijksdag niet in staat is te regeeren, dan is dat in de eerste plaats de schuld der politieke partijen. BRUNING OVER ZIJN BESPREKINGEN MET DE HITUERIANEN. De vroegere rijkskanselier Bruning heeft den bekenden publicist Paul Rohrbach te Munchen geantwoord op een brief, dien deze in de D.A.Z. gepubliceerd had. Dr. Brüning stelt in zijn antwoord o.a. vast, dat hij sedert weken door persoonlijkheden, die niet tot zijn partij behooren, verzocht is een bespreking met natlonaal-socialistische leiders niet te weigeren. Hij heeft echter niet kunnen be sluiten tot een dergelijke bespreking, zoolang de onderhandelingen tusschen de nationaal- socialisten en de regeering aanhangig waren, om deze onderhandelingen niet te dwarsboo- men. Nu echter heeft hij zich, op hernieuwde ver zoeken van bepaalde mannen, tot het nemen van voeling bereid verklaard. De bespreking moest dienen om vast te stellen of er een mogelijkheid bestond voor de vorming van een constitutioneele regee ring. Dit na te gaan. was voor hem ook ge wetensplicht. Thans, zooals vroeger, voelt hij zich tegenover allen, die voor den rijkspresi dent gestemd hebben, verplicht om het gezag van den rijkspresident te versterken en het streven om een niet-grondwettigen weg te bewandelen, af te wenden. Geen zweem van verbittering bepaalt zijn optreden, doch al leen de bezorgdheid om het vaderland. Wat de veroordeeling der gebeurtenissen te Beu- then aangaat, stemt hij volkomen met Rohr bach overeen. Voor de rest liggen de onder handelingen zelf in handen van de persoon lijkheden der Centrumpartij, die uitsluitend voor dergelijke besprekingen door het partij bestuur zijn aangewezen. EEN DUITSCHE NOTA AAN FRANKRIJK. Het Fransche persbureau Havas ontving gisteren van zijn specialen verslaggever op Guernsey het bericht, dat minister-president Herriot in kennis is gesteld van een Duitsche nota, die in zijn afwezigheid op den Quay d'Orsay ontvangen is en de Duitsche eischen over de hervorming van de Rijksweer bevat. In het bericht wordt verder gezegd, dat de Fransche minister-president geweigerd heeft iets in dit verband te verklaren, alvorens hu den juisten tekst van de nota kende. Over de overhandiging van de nota, weet Havas nog het volgende te melden De Fran sche gezant te Berlijn, Francois Poncet, heeft het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken een rapport over de reorganisatie van de Rijksweer gezonden, dat de rijksminister van buitenlandsche zaken von Neurath hem gisteren in naam der rijksregeering overhan digd had. De overhandiging van dit docu ment, zegt Havas verder, is de eerste offi cieuze stap van Duitschland om een uitbrei ding van een status van de Rijksweer te be- reiken Een 'lid van het Fransche kabinet heeft zich naar Cherbourg begeven om den minister president voor zijn terugkomst in Parijs van het document op de hoogte te stellen. Van officieele Duitsche zijde is tjovenstaand bericht nog niet bevestigd. Een Wolff-tele- gram verklaart echter, dat „men bij de bui tenlandsche berichten, waarin gisterenavond sprake was van een Duitschen stap ter ver krijging van gelijkgerechtigheid op het gebied der bewapening, met een indiscretie te doen schijnt te hebtien." Het feit als zoodanig zou volgens Wolff overigens juist zijn, maar op het oogenblik is nog niets authentieks bekend over de bijzonderheden van den stap. Wel kan worden aangenomen, dat van bevoegde Duitsche zijde in den loop van heden het Duitsche standpunt uiteengezet zal worden. DRIE NIEUWE ENGELSCHE KRUISERS. De admiraliteit deelt mede, dat de con tracten zullen uitgevoerd worden voor den bouw van drie kruisers, welke toegestaan werden op het program van 1931. In Maart jX was het werk voor deze kruisers voor een half jaar uitgesteld ter wille van de bezuini- ging. Een der kruisers „Arethusa" zal gebouwd worden te Chatham, de tweede „Amphion" te Portsmouth. De romp en de machinerie van het derde schip, „Ajax", worden gebouwd bij Vickers-Armstrong te Barrow in Furness. De machines van de „Arethusa" worden ge leverd door Parsons marine turbine maat schappij en de machines van de „Amphion" door de Beardmore-maatschappij. R n t j e s' omzwervingen, Zooals wü reeds gemeld hebben, heeft de beruchte Henk Rijntjes, de man, die op den Haagschen inspecteur van politie Paul een aanslag pleegde, en deswege tot een langdu rige gevangenisstraf veroordeeld werd, na zijn ontvluchting uit het Rijkskrankzinnigenge- sticht te Woensel in verschillende steden van ons land rondgezworven. Naar thans blijkt heeft hij ook eenigen tijd in het buitenland vertoefd. Door middel van een valschen pas, die bij zijn arrestatie te Rotterdam op hem gevonden werd, is hij de Duitsche grens gepasseerd en heeft hij een bezoek gebracht aan Berlijn en Hannover. Door geldgebrek keerde hij naar Nederland terug en kwam na eenige omzwervingen in Rotterdam. Om hier in zijn onderhoud te kunnen voorzien, zocht hij een betrekking. Hij slaagde er in werk te krijgen als sleepersknecht. Naar men weet, maakte een rechercheur-bokser een einde aan de vrijheid van den ontvluchte. Teruggebracht naar Woensel, bleek men aldaar allerminst gesteld op zijn aanwezig heid. Bovendien was het zeer twijfelachtig, of de man inderdaad gek was. Vandaar, dat men dezen gevaarlijken misdadiger naar Leeuwarden heeft getransporteerd, waar hij geen kans krijgt tot ontvluchting. Een kano op de Noordzee drijvende gevonden. Woensdag middag heeft de schipper van het instructie vaartuig „Prinses Juliana" van het Onder wijsfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam op de Noordzee dwars van Scheveningen drij vende gevonden een vermoedelijk Duitsche zeekano met luchtkasten, gemerkt O. B. G. 1714. De „Prinses Juliana" heeft de kano te Amsterdam binnengebracht. v. Ongelukken. Te Heerenveen is gisterenmorgen een slang van een teer- sproeier lekgesprongen. Drie arbeiders, die bezig waren den Rottumerweg te teren, werd door de gloeiende massa, welke met een tem peratuur van 200 graden naar buiten spoot, getroffen. Een 56-jarige gemeentewerkman bleek het ergst getroffen. Zijn gezicht en oogen zaten vol teer. De man is naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd. Voor het behoud van zijn gezichtsvermogen wordt ern stig gevreesd. Twee andere arbeiders liepen eveneens ernstige brandwonden aan armen en gezicht op. Doordat een der mannen een bril droeg, werden zyn oogen niet getroffen. Deze mannen zijn, na in het ziekenhuis te Heerenveen te zijn verbonden, naar hun wo ningen vervoerd. Te Aalten is een 15-jarig meisje van een zolder gevallen. Het kreeg een schedelbreuk en een hersenschudding. Bij het afsteken van het vuurwerk op het feesterrein in het Volkspark te Schiedam is een meisje door een vuurpijl getroffen. Zij werd ernstig aan het hoofd gewond naar huis vervoerd. Te Wageningen is uit den Rijn gevischt het lijk van een 18-jarigen jongeling, die Zaterdag onder de gemeente Heteren bij het baden is verdronken. Op de Boompjes te Rotterdam heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Een 80-jarige man uit Oud-Beijerland is bij het weifelend oversteken van den rij weg door een vrachtauto gegrepen en tegen' de straat gesmakt. In bewusteloozen toestand werd de oude man opgenomen en naar een ziekenhuis vervoerd, waar bij aankomst bleek, dat hij aan de gevolgen van een ernstige schedelbreuk overleden was. Gisterennacht is een 48-jarige fietser uit Venlo aangereden door een auto. De fietser kreeg ernstige ver wondingen en liep een schedelfractuur op. In zorgwekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis te Tegelen overgebracht. Op den Delftweg bij Overschie heeft een auto, terwijl deze een vrachtauto passeerde, twee jongens, die daar fietsten, aangereden. De eene fiets werd vernield ,de andere aan het voorwiel beschadigd. Beide jongens werden licht gewond. De bestuurder van den auto is doorgereden. Bij het binnenhalen van den oogst kwam een landbouwer te 't Zandt on gelukkigerwijze te vallen en geraakte in den elevator bekneld. Met moeite kon hij hieruit worden bevrijd. De ongelukkige bekwam op verschillende plaatsen vrij ernstige verwon dingen en kneuzingen. Bij het spelen met lucifers geraakten de kleeren van een 2-jarig meisje in den Haarlemmermeerpolder in brand. De kleine bekwam dusdanige brand wonden dat zij in hoogst ernstigen toestand naar een ziekenhuis te Amsterdam werd overgebracht. Auto-bandieten te Lon den. In verband met het toenemend optreden van autobandieten heeft de Lon- densche politie in den afgeloopen nacht een groote jacht op touw gezet. Om één uur 's nachts werden speciale politie-afdeelingen naar strategische punten in de Westelijke districten van Londen gezonden, Drie uren lang werden de wegen naar Londen streng bewaakt. Elk voertuig, dat passeerde, werd aangehouden en doorzocht. De chauffeurs moesten hun rijbewijzen toonen en hun nauwkeurige bestemming opgeven. Of deze controle eenig resultaat heeft opgeleverd is nog niet bekend. Een tragische gebeur tenis. Te Hüttblick heeft een moeder haar 13-jarigen krankzinnigen zoon gedood. De jongen, die sedert jaren in een krankzin nigengesticht werd verpleegd, was bij zijn ouders op bezoek. Hij kreeg toen een aanval van razernij en dit bracht de vrouw tot' een dusdanige vertwijfeling, dat zij haar kind, om hem uit zijn lijden te verlossen, ophing. Zij deelde haar daad daarna zelf aan den burgemeester mede, waarna zij is gearresteerd. Strijd tegen een Pool- sche rooversbende. Van of ficieele Poolsche zijde wordt met betrekking tot in de Engelsche pers verschenen berichten i over een boerenopstand in de Oekrainsche i gebiedsdeelen van Polen verklaard, dat het hier slechts gaat om het optreden van een 50 man sterke rooversbende, die in twee door Oekrainers bewoonde grensdistricten ope reerde. Deze bende heeft sedert begin Augus tus een'feeks overvallen gepleegd. De politie alleen kon de bende niet overmeesteren en daarom werden ook drie afdeelingen van het j grensbewakingscorps gemobiliseerd, die er ln geslaagd zijn de bende ititeen te jagen. Er werden 24 bendeleden gepresteerd, die bin nenkort gevonnist zullen worden. De andere bendeleden, zijn, op enkele vluchtelingen na, die zich nog in de bosschen verborgen hou den, gedood. Nieuwe schatten uit de „E g y p t". Het Italiaansche bergingsvaar tuig „Artiglio" is gisteren te Plymouth aan gekomen met een nieuwe hoeveelheid goud en zilver aan boord, geborgen uit het wrak van het voormalige stoomschip van de P. and O.- Line „Egypt". Dit is de derde lading, die de „Artiglio" te Plymouth aanvoert. De totale waarde van het geborgen goud en zilver wordt geschat op ongeveer 580.000 pond sterling, of ongeveer de helft van het totaal bedrag, dat zich in het gezonken wrak moet bevinden. Reiziger (tot oudsten bewoner van het dorp) Wel gefeliciteerd, hoor. Het moet toch een groote eer zijn om de oudste bewo ner van het dorp te zijn Oude baas Ja, meneer, zeer veel eer. Maar weet u wat het gekste is Mijn vrouw is nog ouder dan ik, maar ze wil het niet v/eten „Tien gulden of twintig dagen", zei de rechter kortaf. „Dank u wel", zei de beklaagde, „dan zal ik het geld maar nemen Stand van het fruit en de warmoezerij- gewassen. Aan het overzicht betreffende den stand van het fruit en de warmoezerij -gewassen op 24 Augustus is ontleend De weersgesteldheid was gedurende den laatstqn tijd gunstig voor het fruit. Plaatse lijk zijn echter regenbuien en de hooge tem peratuur nadeelig geweest voor den stand der vruchtbcomen. Van verschillende zijden wordt weder gewezen op het feit, dat bespo ten boomen een veel beteren weerstand ver- toonen, dan de onbespoten, van welke laatste de vruchten sterk door schurft zijn aange tast. De stand van de appelen loopt nogal uiteen. De goudreinette belooft een aanmerkelijk be teren oogst dan verschillende andere soorten. Gemiddeld kan de stand, evenals die van de peren, slechts matig genoemd worden. De druiven beloven een goeden oogst. Men slaagt er steeds beter in om het spint te be strijden. De perziken onder glas vertoonen een goe den stand, die in de openlucht zijn slechts matig. De verschillende koolsoorten hebben van de droogte geleden. De lage cijfers voor sluitkool moeten wor den toegeschreven aan het in sterke mate optreden van draaihatigheid ook de bloem kool werd daarbij in verschillende streken aangetast. Witte kool, savoyekool en bloemkool staan matig tot vrij goed, roode kool matig tot vrij slecht. Pootuien en schorseneren vertoonen een goeden stand de prei staat slechts vrij goed. DE LUCHTVAART NAAR INDIË. AMSTERDAM (V. D.) Hedenmorgen om 6.31 uur is het vliegtuig „de Pelikaan" van schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord bevindt zich 1 passagier voor Batavia. Het toestel neemt 210 K.G. 24 gram bruto, 154 K.G. 694 gram netto luchtpost en 27 K.G. 730 gram lading mee. De zending bevatte 230 briefkaarten, 44 postwissels, 11.554 stukken tot 5 gram, 1216 stukken tot 10 gram, 1862 stukken zwaarder dan 10 gram en 2390 stukken, bestemd voor tusschenliggende landen, totaal 17.296 stuks. De bemanning bestaat uit den len piloot Tepas, den 2en piloot Van Steenbergen, den mecanicien Fransen en den marconist Dik. Het toestel is om 9.37 uur in Leipzig ge land, vanwaar het om 10.09 uur weer is ver trokken. HET WEER IN AUGUSTUS. DE BILDT (V. D.) Aan hefc voorloopig overzicht van het weer in Augustus, medege deeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt, is het volgende ontleend Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de ochtendtemperatuur 2® boven normaal. Het was in de le dekade /2 beneden normaal, in de 2e en 3e dekade resp. 4l/2 en 2° boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 3en en den 20en, resp. 2i/2° be neden en 7° boven normaal. Het gemiddelde dagelijksche maximum was V/2° en het ge middelde minimum 2/2° boven normaal. Het aantal dagen met een maximum boven 25° bedroeg te De Bildt 14 tegen 4 normaal. Van deze zomersche dagen kwamen er 12 voor in een onafgebroken reeks, hetgeen een record is voor De Bildt. De neerslag was in N. en Z.-Holland, Fries land en in het midden van het land 55—77 beneden normaalin Z.-Limburg ongeveer 40 overigens 15—35 beneden normaal. Te De Bildt werden 222 uren zonneschijn waargenomen tegen 177 normaal. Dit aantal uren is overtroffen in Augustus 1906, 1911 en 1914 met resp. 224, 254 en 226 uren. DE STAKING OP DE KOOPVAARDIJ- VUOOT. ROTTERDAM. (V.D.) Naar wij' hedenmor gen van de H.-A.-Hjn vernamen la het ver trek van het stoomschip „Volendam" naar Amerika, dat hedenavond zou plaats hebben uitgesteld. Het is niet bekend, wanneer het schip wél zal vertrekken. gezinskamtementen. II. Wanneer ik in aansluiting aan mijn vorig artikel over gezinskampementen ga schrijven, L ik zoo vrij, daarbij van de veronderstel- hng uit te gaan, dat alle candidaat-kampeer- S gezond zijn en niet overgevoelig voor wat kou en irissche lucht, dat zij lJ0«<len van liet verblui to de vrije natuur en dat zy over voldoende aanpassingsvermogen beschikken om to enkele uren den grooten sprong te piaken van een huis met tafels en stoelen, gas- en waterleiding en eleotrisch licht, naar de tent, waar dit alles onbekend comfort is. Wat is er dan nog meer noodig In de eerste plaats tijdwant wanneer men niet langer dan byv. drie dagen van huis kan, dan krijgt het kampeeren teveel het karakter van een trekkamp en dan is het de vraag, of de moeiten voor een gezin, dat op dit gebied onervaren is, niet grooter zijn dan de genoegens. Nu zyn er vele gezin non, waarbij de heele kampeerderij zoustran den op een tekort aan vacantie bij den va der. Maar to dit opzicht is met wat goeden wil toch ook nog veel te bereiken. Ik ken iemand, die elk jaar recht heeft op een week vacantie en toch kampeert zijn S™** onSe veer een maand. Ey neemt nl. eerst drie da gen vrij en brengt dan zyn familie weghij helpt het kampement op orde brengen en geniet de eerste dagen er van mede. Dan gaat hij naar zyn werk terug, leeft als een kluizenaar in de verlaten woning (wat in af wisseling met do geztosdrukte ook nog niet zoo onaangenaam is, vindt hij) en eet bij familie ter plaatse. En tegen t einde van den kampeertyd gaat hij weer een halve week met vacantie, probeert dan in een paar dagen zyn achterstand aan gebruinde huid kleur in te halen en helpt dan hij het opbre ken van het kampement, waarna de familie gezamenlijk huiswaarts keert. Naast tijd is er een tent noodig en een inventaris. Over het onderwerp tent z«n al vele artikelen geschreven en de amateur- kampeerder doet goed zich eenigszins in de mogelijkheden te verdiepen door lectuur en door overleg met kampeerders, alvorens een keus te doen. Dan is het nog mogelijk, dat de tent in de wintermaanden door de betrok kenen zelf gemaakt wordt, wat handigheid en tijd kost, maar ervaring geeft, de interesse voor 't geval verhoogt en geld uitspaartzoo niet, dan worden natuurlyk catalogi van di verse firma's doorsnuffeld en vergeleken, voor tot bestelling wordt overgegaan. Men late bij deze keus niet altijd prysverschil den doorslag geven, kwaliteit en doelmatigheid maken een tent misschien 20 pet. daarder, maar 100 pet. bruikbaarder. In de tent komt op den grond een water dicht grondzeil en daarop wordt geslapen sommigen gaan het liefst direct op 't grond-i j zeil liggen, anderen schaffen zich een vrij duren slaapzak aan, die bestaat uit een dichtgenaaide donsdeken maar de oplos sing voor een gezin is m.i. deze men stikt van geruite Jute zakken, die ter plaatse met stroo van een boer worden gevuld. Verder moet men dekens meenemen; het aantal hangt natuurlijk af van de kwaliteit en van persoonlijke behoefte, maar verstandig is te rekenen op koude nachten. Nadat op deze wijze dan de slaapafdeeling bekeken is, zouden we het keukengerei kun nen gaan bespreken; wij latèn evenwel gaar ne aan het inzicht en overleg van de candi- daat-kampeerders over in dezen een keus te doen. Alleen willen we voorspellen, dat de eetlust in het kamp groot is men neme du» niet te kleine pannen mee. Verder verwachte men niets dan vullen rommel en veel moeiten van stoken op hout men schaffo zich daarom voor een gezin twee primussen aan, een soort van petro- leumcomfoor, dat evenveel hitte geeft als een gasbrander. Wat de kleeding betreft, streve men naar eenvoud en doelmatigheid; anders dan m hotels en pensions dwingt men elkaar in het kamp niet tot toilet-maken. Eisch is bij warmte luchtige kleedtag, bij avondkoude wol en op regendagen een waterdichte jas. Zoo heb ik'u dus in groote lijnen aange geven, wat er noodig is. Over het algemeen valt de voorbereiding van een gezinskampe ment niet mee, men moet niet denken, dat men er met een paar guldens, wat oude de kens en gebruikte pannetjes is. Wanneer men zich goed wil voorbereiden, is daarvoor een vrij belangrijk bedrag noodig, ook al vermijdt rnen luxe. Maar men bedenkehet is een uitgave-in-eens. In de eerstvolgende jaren zal men zeker niet meer dan 10 20 pet. van dit bedrag voor uitbreiding en vernieuwing noodig hebben. En als men deze cijfers ver gelekt met wat het logies in een pension of hotel kost, dan lijken ze al heel klein. Niettemin, wie begint, moet zich vrij be langrijke uitgaven getroosten. Maar wie vol doet aan in den aanvang van dit artikel ëe" resumeerde eischen, raden wij met vertrou wen aan, zich deze opoffering te getroosten, omdat wij weten, dat ermee gekocht wordt gezondheid cn heerlijk vacantie-genot voor de ouders èn voor de kinderen. BRANDEN. ALMELO. (V.D.) Hedenmorgen omstreeks 10 uur brak brand uit in het bekende café restaurant en uitspanning „Hefc Joostman'. Binnen een half uur was het geheele gebouw volkomen verwoest. Als oorzaak wordt kort sluiting vermoed. Een bediende was bezig met een emmer benzine den vloer der gelag- A{ mk kamer te reinigen. De benzine schijnt m aanraking te zijn* gekomen met een lossen draad, de dient voor de electrische verwar ming van het biljart. De bediende kreeg brandwonden aan handen en gelaat. De ge heele bediening moest vluchten met achter-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 2