1000 500 300 150 100 25 DONDERDAG EERSTE BLAD 70e Jaargang! 1932 Uitgave: Firma F. VAK OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCIENIEUWS MARINE EN LEGER •MO.206: 14.38 15.13 15.53 16.34 VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel mee rlOctfmax. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 1—5regelsfl.alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissin- gen gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 30 Augustus 1932 aan de coöpe ratieve broodbakkerij en verbruiks vereeniging „de Broederband TJ.A." te Vlissingen op de daarbij gestelde voorwaarden vergun ning is verleend tot het oprichten van een brood- en kleingoedbakkerij in het perceel, kadastraal bekend gemeente Vlissingen Sec tie B, nr. 1228, plaatselijk gemerkt Van Dis- hoeckstraathoek Singel. Vlissingen, 1 September 1932. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, A. DE BEIJL, L.S. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 30 Augustus 1932 aan A. J. So- mers te Vlissingen op de daarbij gestelde voorwaarden vergunning is verleend tot het uitbreiden van de bestaande bakkerij door het bijplaatsen van een deegkneedma chine met ingebouwden electro-motor van V/2 P.K., in het perceel, kadastraal bekend gemeente Vlissingen Sectie E nr. 1273, plaat- «v selijk gemerkt Nieuwstraat nr. 5. T* - Vlissingen, 1 September 1932. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, A. DE BEIJL, L.S. I Grand Hotel Britannia. Abschied. De laatste avond van een succesvol seizoen. Afscheid van Schacht Langeris Orchester. In gedachten verwijlen we nog even bij den openingsavond. We herinneren ons hoe Wal ter Schacht zich oriënteerde, 't Duurde niet zoo heel lang of hij wist waar hij zich be vond. Het contact was erEn de verbinding bleefWant in den tijd die ging hebben we Schacht and his boys goed leeren kennen. En daardoor moesten ze vrienden worden met de Vlissingers, de Middelburgers en de wisselen de hotelgasten. Wat hebben ze in de toch reeds gezellige, intieme kurzaal een stemming gebrachtTot welk een onvergetelijke uren hebben ze zoo menigen romantischen avondstond op het ter ras gemaaktEn dan die speciale avonden Beieren, Bretagne, Zeeland 't Zijn alle even zoovele dankbare herinneringen Ook de af scheidsavond mogen we daarbij voegen. Die is evenzoo iets zeer bijzonders geworden. De clou was een origineele show, welke begon met een Haydn-kwartet, in Biedermeyer- costuum vertolkt, om via een rhapsodie voor piano van Brahms, een Spaansch tafereel vol Carmen-romantiek, een vibraphoon-solo, een komisch zangnummer, Hongaarsche poesta-sfeer, Zigeuner-passie en Tyroolsche landelijkheid te culmineeren in Amerikaan- sche hot-jazz. Met dit pêle-mêle heeft de kapel haar alzijdigheid wel op zeer humoris tische wijze gedemonstreerd. Het succes was dan ook overweldigend. Dat het orkest den jaardag onzer Landsvrouwe met een „Wil helmus" herdacht, vond algeheele instemming. Met een tweetal lauwerkransen een van de S.M.Z. en Grand Hotel Britannia en een Von guten Bekannten aus Middelburg is het dappere, steeds onvermoeide ensemble ge huldigd. Sloot zich als regel de voorhang on der de liefelijke tonen van Brahms' „Wiegen lied", thans speelde Sehacht-Langer's Or chester „Nun gehen wir zum Statte hlnaus, Und du, mein Schatz, bleibst hier". Wij zijn overtuigd aller tolk te zijn, zoowel van de zeer vele aanwezigen als van de absenten, wanneer we dit afscheidslied beantwoorden met een hartgrondig„Auf Wiedersehn". O. Instituut voor Arbeidersontwikkeling1. In een gehouden bestuursvergadering is voor het a.s. winterseizoen het programma vastgesteld. De opening zal plaats hebben half October met een voordracht-uitbeelding vah Peer Gynt van Henric Ibsen, door het gezelschap Ru Mulder. Dit gezelschap Is voor deze ge legenheid samengesteld als volgtRu Mulder, voordrachtmuziek 2 violen, cello, bas met aan den vleugel Caroline Lankhorstdansen: Rudi Mees sopraanzang Greta Weijn- schenk Hogenbirk. Inleidingen van Hessel Jongsma, uit te spreken door een tooneel- speler. Verder in December, Januari en Februari tooneelavonden, respectievelijk gezelschap Bouber met „De brave soldaat Schweik" van Hasek, waaraan getracht wordt een kinder- matinée vast te koppelen met „Bulletje en Boonestaak" door hetzelfde gezelschap ge zelschap „de Vereenigde Schouwspelers", dir. Pierre Mols met „de Man zonder manieren", en „Kindertragedie" van Schönberg door en semble Groeneveld. Voor de kleine avonden zullen worden uit- genoodigd Jo Sternheim, declamator Henri Marchand, levensliedjes, terwijl in een Zon dagmorgenbijeenkomst Jac. v. Elsacker zal optreden. Een viertal lezingen zal worden georgani seerd met inleiders Matthijssen, Vleming e.a. Verder wordt het programma aangevuld met eenige filmvoorstellingen. Zij, die in het komende seizoen van dit programma willen profiteeren, worden aange raden zich vóór October als lid of donateur te doen inschrijven, daar, gezien de groote toeloop naar de tooneelavonden, allereerst de leden en donateurs persoonlijk voor verstrek king van toegangsbewijzen in aanmerking zullen worden gebracht. Het adres van het secretariaat is Sottegemstraat 56. Het ligt in de bedoeling het eigenlijke ont wikkelingswerk krachtiger aan te vatten. Voor dit doel worden pogingen aangewend voor het stichten van een plaatselijke kaderschool, arbeidersavondschool en Esperanto-cursus. Om een en ander voor te bereiden wordt op 5 September een vergadering met de besturen van alle organisaties van partij en vakbe weging belegd. Chef-ladingmeester bij de stoomvaart maatschappij „Zeeland". Wegens het aan den heer A. M. Koolwijk verleend eervol ontslag, is tot chef-lading meester bij de stoomvaart-maatschappij „Zee land" benoemd de heer H. G. M. Schrier. Vreemdelingenbezoek. Heden zijn met de provinciale booten 1000 passagiers van de Belgische badplaatsen mee gekomen, terwijl 60 auto's werden overgezet. Uit Ostende zijn nog 350 passagiers aan gekomen met een der mailbooten, welke pas sagiers hier werden ontscheept. Op 3 September 1931 kwamen 2250 passa giers mede, terwijl 65 auto's werden over gezet. Scheepvaartberichten. Heden zijn alhier binnengekomen de En- gelsche stoomschepen „Adellen" van Tampico met een lading petroleum en „Erza" van Newcastle. Het vervoer op de Zeeuwsche luchtlijn. Het vervoer op de Zeeuwsche luchtlijn geeft, naar de „Midd. Crt." meldt, voor dit jaar het volgende beeld te zien Passagiers, van 2 Mei 1932 af tot en met 31 Augustus Rotterdam—Vlissingen 152 Vlissingen—Rotterdam 143 HaamstedeRotterdam 295 Rotterdam—Haamstede 304 Haamstede—Vlissingen 173 VlissingenHaamstede 185 Totaal..1252 Totaal vracht over hetzelfde tijdvak 2401 K.G. MIDDELBURG De Koninginnedag te Middelburg. Middelburg leeft in een feestweek, die als zij den zelfden voortgang mag hebben als tot nu toe, een succes van groote beteekenis zal blijken te zijn. Dat de feestweek gehouden wordt dank men aan de vereeniging Han delsbelang, die echter niet alles alleen kon doen en het was daarom zeker goed gezien de feestweek te houden als ook 31 Augustus er in viel, en voor dien dag Uit het Volk- Voor het Volk der traditie getrouw de rege ling der feesten op zich kon nemen. Een dergelijke samenwerking is niet genoeg te loven en Uit het Volk kreeg op haar beurt weer de medewerking vaii de turnverenigin gen ter plaatse en van de beide uit Vlissin gen, waardoor haar programma voor gisteren belangrijk kon afwijken van andere jaren en daardoor ook tot een flink succes werd. Tegen kwart over twee stonden in den tuin van het Schuttershof opgesteld, de Padvin derband, het Chr. muziekgezelschap „Oefe ning na den Arbeid" en een zeer groot aantal turners, turnsters en adspiranten. Het be stuur van Uit het Volk—Voor het Volk sloot zich hierbij aan en ging de stoet een groot deel iler binnenstad door o.a. door de Abd\j, waar de Commissaris der Koningin zich in ambtscostuum voor een der vensters van zijn woning vertoonde en de gymnasten hem allen den turngroet brachten. Te 3 uur kwam men op het gemeentelijk sportterrein aan en werd onmiddellijk met het afwerken van het programma van de turnbetooging, die door ongeveer 2000 men- schen werd bijgewoond en gevolgd, aange vangen. Zoowel de gezamenlijke oefeningen der meisjes onder leiding van den heer Cr. J. Mazure als de behendigheidsoefeningen der dames onder die van den heer J. A. Bal, vol deden uitstekend en waren een goed begin voor deze uitvoering. Laatstgenoemde nam bij ontstentenis van den heer L. van der Steen, ook de leiding over van de aestetische oefeningen van de dames. Van het ver- eenigingsturnen noemen wij als bijzonder ge slaagd het volksdansje van Achilles, dat ook goed vrije-, knots- en orde-oefeningen gaf en daarnaast het r.ltijd „af" zijnde werk van Medioburgum met dans en behendigheids oefeningen en een rythmische rei. De regenbui van 's middags had gelukkig niet lang geduurd en toen het avondfeest cp de Markt te half negen begon was het weer uitstekend. In verband met het ook hier geven van turnnummers, had het muziekkorps ditmaal plaats genomen voor het stadhuis aan de zyde van de Noordstraat, en daarbij is toen gebleken, dat de muziek daar veel beter tot haar recht komt dan vanaf een open tent midden op het plein. Nadat de muziek de volksliederen had ge geven ter opening van de uitvoering hebben de meisjes en daarna dames van de Wal- schersche turnvereeniging dansen en oefenin gen, die ook op het Bondsfeest te Rotterdam in 1933 zullen worden gegeven, afgewerkt. Na afloop van de uitvoering op de Groots Markt werd een fakkeloptocht gehouden. De stoet ging door een groot deel van de stad naar de Abdij. Hiér wextl voor de woning van den Commissaris der Koningin halt ge houden en kwamen de heer en mevrouw Quarles van Ufford met hun zonen op het bordes en hoorden daar het Wilhelmus van het Middelburgsch muziekkorps en het Wien Neerlandsch Bloed van „Oefening na den Ar beid" aan. Intusschen hadden de heeren De Graaf en Stofkoper, resp. voorzitter van Uit het Volk en Handelsbelang hun opwachting bij den Commissaris en zijn familie gemaakt, en had de Commissaris de beide directeuren, de heeren Caro en Van Kamer gecomplimen teerd en bedankt. Het ging nu weer verder terug naar de Markt langs een omweg. Voor het stadhuis werd halt gehouden, de padvinders sloegen en bliezen, gesteund door Achilles' signaalafdeeling, die ook de middag en avondwandeling medemaakte, de taptoe, waarop het Middelburgsch muziekkorps in viel. Dit korps speelde het Wilhelmus, Oefening na den Arbeid het Wien Neerlandsch Bloed en ten slotte beide korpsen samen onder lei ding van den heer Caro het Zeeuwsche Volkslied. Het bestuur hoorde een en ander vanaf het podium aan en de heer De Graaf sloot het feest met een flink ondersteund „Lang leve Koningin Wilhelmina". Uit het Volk—Voor het Volk kan weer een zeer goed geslaagd Koninginnefeest meer in haar analen boeken en Handelsbelang kan overtuigd zijn dat de feeststemming er nog in is en als het weer mede blijft werken er zeker tot Zaterdagavond wel In zal blijven ook. Een serenade. Gisterenavond te 8 uur heeft de R.Kath. mondharmonica-vereeniging „Cresendo", di recteur de heer Brozius, een serenade ge bracht bij den Zeereerw. heer pastoor J. Brüggeman, ter gelegenheid van zijn benoe ming tot ridder in de orde van Oranje Nas sau. Het korps kwam spelende van het St.Vin- centiushuis en toen het voor de pastorie was aangekomen, trad de pastoor naar buiten en hoorde met belangstelling het Volkslied en nog een nummer aan. De voorzitter van „St. Caecilia", de heer Lambermont, verzekerde dat de katholieken te Middelburg ten zeerste verheugd zijn dat hun goede herder door H.M. de Koningin met deze onderscheiding is vereerd, en dit is ook het geval met bestuur en leden van „Sfc. Caecilia", die daarom besloten hun bescherm heer deze serenade te brengen. OOST- EN WEST-SOUBURG Koninginnedag. Ter gelegenheid van den jaardag der Ko ningin werd alhier behalve van toren en ge meentehuis, door verschillende ingezetenen gevlagd. Als wtf ons niet bedriegen, c' ;n werd dit jaar meer gevlagd en oranje gedragen dan op andere jaren. Des namiddags werd door de buurtvereni ging in de Paspoortstraat een kinderfeest gegeven op een weide in de kom der gemeen te van den heerJacobs, waar de kinderen zich uitstekend vermaakten in een mooie omge ving van groene weide en boomgewas, wat voor den tijd van het jaar, zooals trouwens overal, er uitziet zoo frisch alsof wij nog in de Meimaand zijn. Des avonds gaf ons muziekkorps „Vlijt en Volharding" een concert op het Oranjeplein. De verschillende nummers, vooral de oud- Hollandsche liederen, werden keurig uitge voerd en vielen dan ook zeer in den smaak van het in grooten getale opgekomen publiek, wat men hot best kon waarnemen uit de hier en daar opgevangen gesprekken. Gevonden voorwerpen. Belastingplaatje by Van der Klooster, Nieuwstraat B 81. GOES De Konïnginnefeesten. Na den middagoptocht en de concerten op de Markt zorgde de firma Polderman voor radio-muziek, die per luidspreker in de tent op de Groote Markt werd overgebracht. Te ongeveer zes uur marcheerden de turn verenigingen O.K.K. en Volharding vanaf de Kreukelmarkt langs dp voorgeschreven route naar de Markt. Het tamboers- en pij perkorps zorgde er mede voor, dat kwiek en kranig in de pas, ook door de jeugdige gym nasten, werd gemarcheerd. Voor de demonstraties, die beide vereni gingen daarna op de Markt, onder leiding van den heer Kooy gaven, was groote en wel verdiende belangstelling. Inmiddels stond dezelfde optocht van des middags weer opgesteld, nu bij het station. Door de verlichting, waarvan sommige groe pen zeer veel werk gemaakt hadden, kregen enkele een sterk gewijzigd aspect, terw'jl andere nog beter en mooier dan 's middags uitkwamen. De optocht leverde werkelijk een alleraar digst gezicht op. Geen wonder, dat het pu bliek er vol lof over was. Vergezeld van de beide Goesche muziekgezelschappen, die er om beurten weer onvermoeid op los bliezen en trommelden, werd te ruim 8 uur afge marcheerd. De route ging nu in hoofdzaak door die stadsgedeelten, die 's middags geen beurt hadden gekregen. Vaker dan 's middags moest echter gestopt worden. Enkele wagens waren te hoog opge tuigd, zoodat nu en dan een aanraking met draden enz., die bij avond minder goed zicht baar waren, volgde. Het bleek noodig enkele wagens te doen uitvallen. In het vervolg zal het wel gewenscht zijn een maximum hoogte, breedte en lengte aan te geven. Ook had nog een klein ongeval plaats, dat echter goed is afgeloopen. Door de slechte en hobbelige bestrating van een gedeelte van de Westsingel viel een kind van den wagen van de St. Jacobstraat. Het had echter geen ern stige verwondingen opgeloopen. Verbreeding- van het kanaal door Zuid-Beveland. Het departement van waterstaat heeft een aanvang gemaakt met de onteigening van gronden, noodig voor de verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland, wijziging van de over genoemd kanaal liggende bruggen en verlegging en verhooging van den spoorweg RoosendaalVlissingen nabij Vlake. Zoo is dan eindelijk de uitvoering in zicht van een groot werk van nationale en inter nationale beteekenis. Tot nu toe moesten de velen, die verlangend naar een verbreed ka naal HansweertWemeldinge uitzagen, zich tevreden stellen met gissingen en geruchten. Thans heeft de waterstaat zijn definitieve plannen dienaangaande bekend gemaakt. De verbreeding van het kanaal zal vanaf den Zanddijk (ongeveer 1400 M. ten noorden \an de kanaalmonding bij Hansweert) tot nabij de tegenwoordige Schorebrug aan de oostzijde komen (lengte 1000 M.), van 750 M. ten zuiden van de Schorebrug tot 650 M. ten noorden van de Postbrug aan de westzijde (lengte 5500 M.) en tusschen de Postbrug en de binnenhaven te Wemeldinge (nabij de losplaats bij den Hovijweg) wederom aan de oostzijde (lengte 1000 M.) Er ontstaan dus twee zwakke bochten (nabij Wemeldinge en Hansweert) in de thans rechte kanaalas, doch de verbreedingen gaan geleidelijk in elkaar over, zoodanig, dat de nieuwe kanaalas een zeer geleidelijk verloop zal vertoonen. ^Het bestaande kanaal is grootendeels 40 tót 50 M. breed. De nieuwe breedte zal voor het grootste deel 87.50 M. bedragen. De spoorwegbrug te Vlake en de brug voor gewoon verkeer te Schore zullen door hooger gelegen overbruggingen, rustende op een ge- meenschappelijken onderbouw, worden ver vangen. De spoorwegwerken bestaan in het eenigs- zins zuidelijk verleggen en hooger brengén van den spoorweg tusschen de stations Krui- ningenIerseke en KapelleBiezelinge. Het spoorwegstation Vlake, dat thans aan de zuidzijde van de spoorlijn is gelegen, komt dan aan de noordzijde. De veranderingen ten aanzien van de we gen zijn zeer belangrijk. Duidelijk blijkt hier uit de bedoeling om na verloop van tijd het verkeer van en naar Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen (voor HansweertWalsoorden) te leiden langs de oostzijde van het kanaal naar en van de spoorlijn en hoofdverkeersweg Vlissingen—Roosendaal. De hoofdverkeersweg VlissingenRoosen daal bereikt nabij het station Vlake do spoorlijn, passeert daar het kanaal over de naast (ten zuiden van) de spoorbrug gelegen verkeersbrug en buigt ongeveer 350 meter verder met een zwakke ronding in zuidelijke richting. Daarmede is dus het oude plan om dien weg vanaf de gemeente Kruiningen over den Zoute weg te leggen naar de be staande Schorebrug losgelaten. WEMELDINGE. Bloemententoonstelling. Door de vereeniging „Floralia" te Wemelt dinge zal op 9 en 10 September a.s. een bloe- mententoonstelling& worden gehouden, welke zal omvattendahlia's, rozen, snijbloemen, bloemenmanden, bouquetten, potplanten, ka mertuintjes, cactussen, enz. In het gevormde eere-comité hebben zit ting de heer Wabcke, burgemeester, de beidei wethouders G. Dominicus en J. A. Dominicus, benevens de heeren W. F. Guirrep, J. Lin- denberg Czn. en C. Glerum. De jury bestaat uit de heeren jhr. J. vart Vredenburgh, Capelle (België), ir. A. W. van der Plasse, Goes en J. C. Persant Snoep, Kapelle. BRESKENS Koninginnedag. De jaardag van H. M. de Koningin werd hier op zijzondor feestelijke wijze herdacht. Van de openbare gebouwen alsmede van vele particuliere woningen wapperde de driekleur. Des avonds gaf de muziekvereeniging „Uit het Volk—Voor het Volk", onder leiding van den heer J. C. Ie Bleu, een mooi concert op de Julianatent aan het Spuiplein. Verder zongen de kinderen van de hoogste klassen der openbare lagere school, onder leiding van het hoofd dier school, den heer C. C. J. de Pree, eenige liederen, welke zeer in den smaak vielen van het in grooten getale opgekomen publiek. De Breskensche jeugd heeft, der gewoonte getrouw, dapper medegewerkt om dezen dag niet ongmerkt te laten voorbijgaan. Reeds weken voor dien dag verzamelde zij alles, wat maar eenigszins brandbaar was en ont stak zij dezen avond verscheidene vreugde vuren. Om kwart over tien werden de ingezetenen opgeschrikt door de alarmfluit der N.V. Van Melle's C. W., ten teeken dat in de gemeente brand uitgebroken is. De bevolking spoedde zich naar de plaats van den brand, volgens geruchten uitgebro ken in de Vischmeslfabriek aan den Lange- weg. Met moeite baande de motorbrandspuit zich een weg door het op dezen avond drukke verkeer in den Langeweg. De brand bleek niet van ernstigen aard te zijn. Het is een hoop rommel, door Bres- ken's spes patria bijeengegaard en bij wijze van vreugdevuur ontstoken. GROEDE. Verdronken. Gisterenmiddag is het lijk van het 17-jarig meisje M. du B., dat Dinsdagavond te Nieuwvliet is verdronken en door den stroom werd meegesleurd, aan het strand te Cad- zand aangespoeld. De luitenant ter zee 1« klasse L. G. L. ju* der Kuil, die een cursus van 2 Jaren héBl& gevolgd aan de hoogere marinekrij gsschooi te 's-Gravenha^e, is geplaatst bij het departe ment van defensie. De derde ploeg dienstplichtigen der lichting 1932, bestemd voor de luchtvaartafdeeling, de compagnieën hospitaalsoldaten en de' com pagnie intendancetroepen, wordt 4 October voor eerste oefening ingelijft. Met ingang van 4 September a.s. worden bij het 14e reg. inf. bevorderd tot' dienst plichtig sergeant, de dienstplichtige sergeant-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1