509 300 100 25 WOENSDAG EERSTE BLAD ■NO.20 S- 70e Jaargang 1033 L Uitgave: Firma F. VAK OE VELDE lr., Walstraat 58-60, Vlissingen. lelef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Dit nummer bestaat uit 2 bladen STADS- EN PROVINCIENIEUWS KERK- EN SCHOOLNIEUWS GEEN „DRANK" OP DEN WEG MARINE EN LEGER 14.04 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per3maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent.Bij abonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij3-maalplaatsing vanl—5regelsfl.—alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" De jaardag van H. M. de Koningin. De jaardag van H. M. de Koningin werd hier ter stede niet op feestelijke wijze her dacht. De herdenking bepaalde zich tot het ont plooien van de nationale driekleur van alle openbare rijks- en gemeentegebouwen, ter wijl de marine-vaartuigen gepavoiseerd wa ren. Ook van vele particuliere woningen wapperde de driekleur. Op het carillon van den St. Jocobstoren werden vaderlandsche liederen gespeeld. Door het bestuur van den Vlissingschen Oranjebond werd, namens de vereeniging, een telegram van hulde en gelukwensch aan H. M. de Koningin gezonden. Op het terrein voor het wachtschip aan de binnenhaven werd hedenmorgen een parade gehouden, waaraan werd deelgenomen door detachementen van de „Noord-Brabant", de „Medusa" en de „Friso", door de matrozen van de opleiding en door de 2e compagnie van het regiment kust-artillerie. De parade werd gecommandeerd door den commandant van de „Medusa", den luitenant ter zee le klasse P. J. Fefcerls en werd opge luisterd door de scheepskapel van het wacht schip. De parade werd geïnspecteerd door den onder-commandant der marine, den kapitein ter zee C. Rühl. Bij de plechtigheid waren ook tegenwoor dig de burgemeester, de heer C. A. van Woelderen, de garnizoens-commandant, de kapitein mr. P. M. W. J. van der Slikke en verschillende andere genoodigden, waarvan velen met hun dames. Hedenavond geeft de harmonie „Ons Ge noegen" een concert in de tent in het Bella- mypark. Het einde van het badseizoen. Als September in het land komt loopt het badseizoen ten einde. De vacanties zijn ach ter den rug en de avonden worden reeds lang. Zooals Juni tot het vóór-seizoen wordt gerekend, behoort September tot het na seizoen. Natuurlijk hangt het veel van het v/eer of hoe lang dit nè,-seizoen duurt. Ge woonlijk levert September heel wat mooie dagen op en deze zijn voor de badplaatsen nog zeer welkom, omdat dan verschillende gasten die niet gepresseerd zijn hun bezoek nog eenigen tijd verlengen. De dagelij ksche concerten behooren weer tot het verleden. In Britannia en Strand- hotel wordt niet meer geconcerteerd, terwijl in het danspaviljoen „Wilhelmina" de af scheidsavond is vastgesteld op Woensdag 7 September. Het bezoek van vreemdelingen gedurende dit seizoen is zeer bevredigend, geweest en blijkt het dat onze badplaats zich in de toe nemende belangstelling mag verheugen zoo wel van landgenooten als buitenlanders, waarvan de .Engelschen een belangrijk con tingent leveren. Het seizoen 1932 mag zeker wat het weer betreft als bij uitstek gunstig worden geken merkt. Uitgezonderd enkele onweersbuitjes hebben wij de heele maand Augustus prach tig warm zomerweer gehad en als De Bildt het overzicht over Augustus publiceert zal wel blijken dat in Oogstmaand 1932 de tem peratuur verre boven het gemiddelde is uit gekomen. Het 50.0000e bad. Wij hebben dit jaar weer een record gesla gen. Het 50.000e bad is genomen in de maand Auguptus en dat is tot nu toe niet voorgeko men* Dit aantal hebben wij reeds enkele malen bereikt, doch dan was het seizoen verder verstreken en viel deze gebeurtenis in de maand September. Gisterenmiddag omstreeks half vijf kon het 50.000e bad geboekt worden. Mej. Lies Sta- verman passeerde op dat uur de controle. Zij werd door den burgemeester geluk gewenscht en ontving een gouden potlood als aanden ken aan deze gebeurtenis. De burgemeester herinnerde er aan dat wij zoo'n groot aantal baden nog nooit in Augus tus reeds hebben bereikt. Het zeer mooie zo merweer heeft er toe medegewerkt dat de maand Augustus met een record aantal ba den kan worden afgesloten, Gemeentelijke Handelsavondschool, Wij vestigen de aandacht van belangheb benden op achterstaande advertentie van de Gemeentelijke Handelsavondschool. In de eerste plaats voor hen, die in hun avonduren de theoretische kennis voor een handelbe- trekking willen verwerven, doch ook voor hen, die eenige uren per week beschikbaar hebben om hun algemeene kennis uit te breiden, is deze school de aangewezen en goedkoopste weg. Indien het volledig onder wijs te uitgebreid is, kan men een cursus volgen in machineschrijven, steno, Fransch, Duitsch of Engelsch. Ook volwassenen kun nen zich hiervoor laten inschrijven. Een afscheid. Heden heeft de heer H. M. Koolwijk, chef- ladingmeester bij de stoomvaart-maatschap pij „Zeeland" na 43 jaren bij deze maat schappij te zijn werkzaam geweest, den dienst met pensioen verlaten. Bij dit afscheid waren tegenwoordig het expeditie-personeel, pursers, bazen en lading- meesters en de heer A. Mets, afdeelingschef. De heer Koolwijk werd toegesproken door den heer B. Hubregtse, ladingmeester, die den heer Koolwijk namens het personeel een aandenken aanbood, waarvoor de heer Kool wijk hartelijk dank betuigde. MIDDELBURG De feesten van Handelsbelang. Gisterenavond had in de groote beneden- achterzaal van de sociëteit „St. Joris" de re ceptie plaats van de jubileerende vereeniging „Handelsbelang". Een zeer groot aantal per sonen is daar het bestuur komen com plimenteeren, waarvan wij noemen den waarnemenden burgemeester, den heer mr. De Veer, wethouder Onderdijk en den gemeente-secretaris den burgemeester van Vlissingen en een deputatie van Burg. en Weth. van Veere, het bureau van de Kamer van Koophandel en fabrieken, de afdeeling Middelburg van den Christ. Middenstandbond en van de Hanze, de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer, Uit het VolkVoor het Volk, het Middelburgsch Muziekkorps, het Comité voor Wandelconcerten, de Vereeni ging Gemeenschappelijk Belang te Vlissin gen, en nog vele anderen, o.a. een flink aan tal leden der vereeniging, die van hun be langstelling in het jubileum blijk kwamen geven. Door de woordvoerders van de depu taties is op verschillende wijzen op het nut van de Vereeniging en haar doel gewezen en op de samenwerking met de door hen verte genwoordigende organisaties en steeds was de voorzitter, de heer L. A. Stofkoper, paraat om hen dank te brengen en wederkeerig van de sympathie van Handelsbelang te getuigen. Het is niet gebleven bij de mondelinge ge- lukwenschen, want ook schriftelijk en tele grafisch kwamen blijken van medeleven met de jubilaresse binnen. En ten slotte hebben ook velen gedacht aan het „zeg het met bloemen". Er waren fraaie manden bloemen van De Hanze, van Vreemdelingenverkeer, van de leden van Handelsbelang, van Gemeenschappelijk Be lang te Vlissingen, van de Kon. Nederl. Luchtvaartmaatschappij, van het departe ment Middelburg van de Vereeniging voor Nijverheid en Handel, van Uit het Volk- Voor het Volk, van Achilles, van de Midden- standsbank, van de Twentsche Bank, van de N.V. Stoomtram Walcheren, van het Comité voor Wandelconcerten, van het Middel burgsch muziekkorps en van enkele parti- lieren. In een bezoekregister zijn voor het archief de namen der bezoekers vereeuwigd. Het was overal in de binnenstad weer zeer druk op straat en af en toe was er haast geen doorkomen aan, maar een groote concentra tie van feestgangers was het speciaal op de Markt en ditmaal wel het allerminst tegen over het podium, dat voor het Stadhuis is Aanvankelijk zou het Middelburgsch mu ziekkorps daar naast op straat plaats nemen, maar gebrek aan voldoende licht noopte weer naar het podium midden op de Markt te gaan, terwijl de lansen van meisjes en dames van „Medioburgum" op eerstgenoemd podium plaats vonden. Een viertal dansen van het répertoire zijn gegeven en wel het lieve „Lente ontwaken", de stijlvolle „Spaansche dans", de populaire schermrei en het indrukwekken de „Perpetuum Mobile". Dat er goed gewerkt werd, spreekt wel haast van zelf, maar dat het goede werk ge heel tot zijn recht kwam is mede te danken aan de pakkende verlichting van het podium. Van het grootste deel van de Markt waren de dansen te volgen en het applaus na ieder nummer gaf blijk, dat het gebodene zeer in den smaak vlei. Een gouden collier gestolen. Een dame te Middelburg miste eenigen tijd haar gouden collier. Verbaasd was zij dit op straat te ontdekken rond den hals van een meisje, die bij haar heeft gediend. Toen een agent op aanwijzing van de dame het meisje aanhield was het collier verdwenen. De agent nam het meisje mede naar het bureau waar het col'ier uit haar kleeren te recht kwam. Zij had het toen zij zich ontdekt wist, direct afgetrokken en verstopt. Proces verbaal van een en ander volgde natuurlijk. ZOUTELANDE. Gemeenteraad. Gisterenmiddag vergaderde de gemeente raad. Medegedeeld werd dat de verlaging der belasting op de biljarts is goedgekeurd door do Kroon dat Ged. Staten de verlaging van de vroonpacht hebben goedgekeurddat een verzoek aan den inspecteur der P. T. en T. om verbetering van den postdienst niet is ingewilligd. In samenwerking met andere gemeenten zal nu op verbetering worden aangedrongen. Van den voorzitter van de Vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer al hier was een verzoek ingekomen om een bij drage tot dekking der kosten van aanschaf fing van reddingsmiddelen. Burg. en Weth. stellen voor een bijdrage van 25 te verlee- nen. De heer Verhage acht de zee niet ge vaarlijk en dus reddingsmiddelen onnoodig. Bovendien zou de vereeniging de reddings middelen heel gemakkelijk zelf kunnen be talen. De heer Adriaanse is het met den heer Verhage eens dat de vereeniging financieel sterk genoeg is om de reddingsmiddelen te betalen. Spreker heeft ook nog een principi eel bezwaar. Omdat de Sabbath op het strand ontheiligd wordt heeft de heer Adriaanse geen vrijmoedigheid Burg. en Weth. in dezen te volgen. De voorzitter is van meening, dat de over heid hier een plicht te vervullen heeft en dat ook op Zondagen hulp verleend moet worden aan menschen, die in nood verkeeren, al zijn ze langs een zondigen weg in nood geraakt. De heer en Mal j aars, Stroo en Maas stem den voor het voorstel van Burg. en Weth. en de andere leden tegen, zoodat de stemmen staakten. De gemeenterekening 1931 werd vastgesteld met een goed slot op den gewonen dienst van 998.46. De begrooting 1933 werd aangeboden, ter wijl de begrooting 1932 nog hier en daar ge wijzigd werd. Bij de rondvraag deelde de voorzitter op een vraag van den "heer Verhage mede, dat geen sollicitaties waren ingekomen voor de betrekking van agent by de arbeidsbemid deling. GOES Ontslag voorzitter Burgerlijk Armbestuur. Naar wij vernemen heeft de heer I. Wessels met ingang van 1 October a.s. ontslag ge vraagd als lid en voorzitter van het Burger lijk Armbestuur. De voornaamste reden van deze ontslag aanvrage is gelegen in het onbehoorlijk op treden dat den laatsten tijd velen, in het bij zonder van sociaal-democratische zijde, zich tegenover hem permifcteeren. De Koninginnefeesten. Dank zij het vroolijke zonnetje en de, vele vlaggen zat er vanmorgen al vroeg de feest stemming in. Vooral de jeugd was rijkelijk getooid met oranje en zong luide op weg naar school, natuurlijk voorzien van vlaggetjes, de nationale l'°deren. Vanmorgen zou het feest zijn voor de kin deren. Te ongeveer 9 uur kwamen de leer lingen van alle lagere scholen aanmarcheeren om zich op de Groote Markt te verzamelen. Het was een kleurig en fleurig gezicht, de honderden kinderen daar opgesteld te zien staan. Op de muziektent hadden Burg. en Weth. en de bestuursleden der Oranje-ver- eeniging plaats genomen. Onder leiding van den heer W. 't Hooft (wien daarvoor zeker weer een woord van hulde toekomt) werden achtereenvolgens door alle kinderen gezongen het Wilhelmus, Ons Goesje en Koninginne- üed. Vroolijk en blij klonk deze kinderzang op het mooie marktplein. Toen volgde het lintenspel. Dit leverde een alleraardigst gezicht op. Wederom onder lei ding van den heer 't Hooft en begeleid door de muziek, klonken de verschillende versjes, waarbij dan de kinderen allerlei bewegingen met de roode, witte, blauwe en oranje-linten maakten. Dit nummer slaagde uitstekend, al werd er natuurlijk hier en daar wel eens een foutje gemaakt. Zij, die dit spel met de kinderen hebben ingestudeerd en vanzelf de kin deren ook verdienen een woord van lof De burgemeester bracht den heer 't Hooft, de onderwijzers en onderwijzeressen en de kinderen allen hartelijk dank voor den zang en het spel. Nadat nogmaals een couplet van het Wil helmus was gezongen, marcheerden de kin deren terug naar de scholen, waar ze werden getracteerd. Er was voor dit kinderfeest groote belang stelling en het Is in alle opzichten uitstekend geslaagd. Vanmiddag te half twee werd een fraaie optocht van ongeveer 15 wagens in de Zonne bloemstraat opgesteld. Hiervan was door de buurtvereenigingen veel werk gemaakt. Er waren verschillende kunstvolle groepen bij. Te twee uur zette de stoet zich in bewe ging en trok door een groot deel van de stad. Twee muziekkorpsen en een pijperkorps marcheerden mee. Na afloop van den optocht had een concert op de Markt plaats. Vanavond zullen van 68 uur gymnasti sche oefeningen plaats hebben op de Groote Markt, terwijl de optocht vanavond van 8—10 uur onder mooie belichting door een ander deel van de stad zal trekken. GROEDE. Verdronken. Bij het baden in zee is gisterenavond te Nieuwvliet de 17-jarige M. du B. door den stroom meegesleurd en verdronken. Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd a. met ingang van 24 September, tot voor zitter van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Suzannapolder, M. J. Hey- boer te St. Annaland b. tot gezworene van den Nieuw Olzeudepolder P. Nieuwenhuyse te Kruiningen c. tot gezworene van het wa terschap Hoedekenskerke P. Huige te Hoede- kenskerkeen is aan D. G. Kloet te Kloe- tinge op zijn verzoek eervol ontslag verleend als dijkgraaf van den Westkerkepolder en aan J. Flikweert te Wissekerke op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als voorzitter •van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Vlietepolder. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar 's Heer Arendskerke door ds. H. C. Valeton te Wigmond. Zendïnglsfilms in den aanstaanden winter. Het Zendingsbureau deelt mede, dat het evenals andere jaren weer gaarne verschil lende films met operateur beschikbaar stelt. Aangeboden worden de Warta-Sari, de Me- lawan-Gelap, de Mentawei- en Sumatra- film. Bovendien heeft het Zendingsbureau de beschikking over de Borneo-film, die een meer medisch-cultureel karakter draagt. Het gaat er thans om, en nu meer dan vroeger, dat vele vooraanstaanden ons op krachtdadige wijze steunen door hier en daar da leiding te nemen, enkele filmavonden te organiseeren, enkele plaatsen bij elkaar te zoeken, opdat de operateur telkens werk heeft van Maandag tot en met Vrijdag. De voorwaarden worden gaarne medegedeeld en zijn van dien aard, dat nog nooit een film avond niet door kon gaan. Wij doen thans een krachtig beroep op H.H. predikanten, bestuurders van Zendings- vereenigingen e.a. om de leiding te nemen. Juist in deze zorgvolle tijden is het noodig, dat men niet alleen over de moeilijkheden van de Zending hoort, maar dat men ook door het beeld toont, dat er in Indië werke lijk een heilzaam werk gedaan wordt. Wie helpt ons Vanaf October staan twee operateurs met onze films gereed om het land door te rei zen. Tal van aanvragen worden gaarne spoe dig ingewacht aan het Zendingsbureau te Oegstgeest. Theologische School te Kampen. Bij de curatoren van de Theologische School der Geref. Kerken te Kampen is een medgedeeling van prof. dr. H. Bouwman ingekomen, dat hij wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd, voornemens is ontslag te nemen tegen Augustus 1933, en van prof. dr. A. G. Honig een dergelijk berichthij heeft 40 dienstjaren bij de Geref. Kerken en is dus pensioengerechtigd. De Generale Synode der Geref. Kerken, die in Augustus 1933 te Middelburg zal bij eenkomen, zal in deze vacaturen hebben te voorzien. Te veel candidaten in de Geref. kerken. De Geref. predikanten Chr. Bruins te Breukelen en P.' Prins te Deventer hebben het initiatief genomen om te komen tot ge- organiseerden steun bij het te-veel aan can didaten, dat er in de Geref. Kerken bestaat. De eerste kerkeraad, die officieel zich tot bepaalden steun verbonden heeft is de raad van de Geref. Kerk te Andel in Noord-Bra bant, die een collecte heeft toegezegd voor een steunfonds, zoodra dit opgericht zal zijn. De beide predikanten zijn bezig de plannen Ja, dat is het, wanneer autobestuurders, door al cohol beneveld, langs den weg de veiligheid in gevaar brengen. Er ge beuren toch al ongeluk ken genoeg, en daarom: thans uit te werken en de zaak langs kerke- lijken weg te behartigen. Het is dus waar schijnlijk, dat er een actie zal ontstaan ten einde in den noodtoestand der candidaten te voorzien. Het overlyden van kardinaal Van Rossum. Het bericht van het overlijden van kardi naal Van Rossum werd door de Congregatie der Ffppaganda Fide, waarvan de overleden kardinaal prefect was, aan Paus Pius XI medegedeeld. De Paus was zeer onder den indruk was, heeft den generaal der Redemp toristen zijn deelneming betuigd met het groote verlies. In tegenwoordigheid van den generaal der Redemptoristen werden de ver trekken van den kardinaal in het paleis der Pdopaganda Fide verzegeld. Met den dood van kardinaal Van Rossum bedraagt het aantal niet-bezette kardinaals zetels thans 17. Sedert 1930 heeft Paus Pius XI geen nieuwe kardinalen meer benoemd. Door den dood van kardinaal Van Rossum wordt de toch reeds kleine kring van buiten- la ndsche kardinalen van een zijner meest op den voorgrond tredende leden beroofd. Door zijn ambt van prefect der Propaganda-con- gregatie, welke alle missiegebieden bestuurt, had kardinaal Van Rossum grooten invloed in het kardinalencollege. Bovendien was kar dinaal Van Rossum tot opf zeer hoogen leef tijd uiterst werkzaam en 'zelfstandig. In de laatste jaren had Scandinavië zijn bijzondere belangstelling. Hoofd Fröbelschool. Tot hoofd der Fröbelschool te Naaldwijk is benoemd mej. J. J. Lems, onderwijzeres aan de Nuts-Fröbelschooi alhier. Middelbaar onderwijs. Bij Kon. besluit van 22 dezer is wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Middelburg A P. W. van der Haar. De luitenant ter zee 2e klasse G. B. For- tuyn. de vorige maand gerepatrieerd, wordt 2 September op de „Medusa" te Vlissingen geplaatst ter vervanging van den luitenant ter zee 2e klasse J. F. Houterman, die ter be schikking wordt gesteld.. De reserve le luitenants J. van Herwerden en M. J. Menso van het 14e reg. inf., komen 5 September a.s. in werkelijken dienst en worden op dien datum gedetacheerd bij de militaire gasschool te Utrecht tot het volgen van een cursus aldaar. De reserve 2e luitenants P. Dunk, C. Gle- rum, M. W. Beijerinck, H. v. d. Bosch, J. L. W. de Haas en P. A. van Daalen, allen van het 14e reg. inf. komen 5 September a.s. in werkelijken dienst en worden op dien datum gedetacheerd bij het 6e reg. inf. te Breda, tot het volgen van een gecomprimeerden cur sus aldaar. De 2de ploeg niet-voorgeoefenden der lich ting 1932, niet bestemd voor de officiers- of onderofficiersopleiding bij de infanterie, wordt 4 October voor eerste oefening inge lijfd. Overcompleet aan onderofficieren. By de op 25 Augustus gehouden druk be zochte vergadering van de afdeeling Harder wijk der Onderofficiers-vereeniging „OnS Belang", op - elke vergadering werd bespro ken de wijze, waarop het volgens d<=

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1