1000 500 300 25 EERSTE BLAD DINSDAG Uitgave: Firma F. VAK OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 66281 30 AUGUSTUS Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen DE VERJAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN. STADS- EN PROVINCIENIEUWS •N0.204 70e Jaargang 1932 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekeiijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct ledereregel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1 öregels f 1alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van eén wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen 1321 14.04 Een feestviering tot herdenking, dat Koningin Wilhelmina wederom een jaar over Nederland heeft mogen re- geeren, behoeft geen verklaring. Zij is zóózeer in waarheid de Lands vrouwe, zóó innig verbonden aan ons nationaal besef, dat de blijheid van ons volk om het bezit van deze Souvereine in Haar volle levens- en arbeidskracht, een vanzelfheid is. Een ontbinding in alle factoren, welke tezamen leiden tot dit gevoel van aanhankelijkheid, van dankbare waardeering, zou de betee- kennis van het geheel verzwakken. Waarom op den voorgrond te stellen de inwerking op ons gemoed van de historische herinneringen aan Haar roemrijke voorvaderen en het doorluch tig Oranje-geslachtde bekoring der persoonlijke waardigheid en gratie, of de waardeering voor de dagelijksche toewijding aan de volkszaak? Waarom te ontleden onzen eerbied voor Haar zelfverloochening en moedonze er kenning, dat Zij ons allen een voorbeeld is in ernst van levensopvatting en door een soberheid, die toch nimmer het vorstelijke schaadde en ons juist in deze benarde tijden de gedwongen zelfbe perking zooveel lichter maaktons besef dat Zij het is, die bovenal den Neder- landschen naam hoog houdt in de wereld Al die eigenschappen, het karakter en het leven dezer waarlijk Vorstelijke Vrouw, doen tezamen voor ons levend worden het beeld der Ko ningin, en wij kunnen niet zeggen om welke Zij ons het liefst is. Beter is het dan ook, al deze motieven te doen sa menvloeien tot een glanzend geheel van dankbaar bewustzijn en dezen dag te aanvaarden, zooals onze kinderen dit doen, die liefde voor het Vaderland en voor de Koningin gevoelen als eenzelfde gedachte en zich verblijden in het na tionaal gebeuren. Theorieën over de waarde van het koningschap missen beteekenis, zoolang geen critiek de waarde kan aantasten van deze Koningin, die, naar welken regeeringsvorm ook, voor ons steeds zal zijn ons Staatshoofd bij uitnemendheid, en die ons blijvend den waarborg biedt, dat ook in deze en komende tijden van wisselende politieke stroomingen onze gedachten zich vrij zullen kunnen uit leven en de grondslagen van ons volks bestaan niet zullen worden aangetast. Dat weten wij, en dat verwachten wij van onze Koningin, en vooral daarom dragen wij den wensch voor Haar be houd en Haar geluk in het hart. Daarin ligt geen overschatting van Haar in vloed op ons staatkundig leven, die in- tusschen veel gewichtiger is dan veelal wordt vermoed, want elk Kabinet, hoe zeer zelf verantwoordelijk, moet het oordeel inwinnen van de Kroon en de juistheid van elk voorgenomen plan rechtvaardigen. Wanneer het gezag der Kroon in handen is van een wijs Staats hoofd met hooge opvatting van zedelijk heid en recht, een toetssteen voor de diepere belangen der natie, dan is de invloed daarvan werkdadig, en is het Koningschap voor ons geen mystiek begrip, waaruit macht en gezag van- zelven uitstralen, doch wisselt zijn be teekenis, en daarmede onze eerbied en waardeering, naar de persoon, die de taak vervult. Daarom is Koningin Wil helmina voor ons het gelukkigste voor beeld der monarchie en daarom kunnen wij in volkomen oprechtheid van hart en verstand den wensch uitspreken, dat Zij moge regeeren tot in lengte van dagen, en voor ons moge blijven hêt symbool van eenheid, saamhoorigheid en rustige kracht. Aan H. M. de Koningin onze eer biedige en dankbare gelukwenschen op dit feest van Nederland Zeeuwsche Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw mr. R. M. van Dusseldorp, lid van Gedep. Staten van Zeeland, te Middelburg tot officier in de Orde van Oranje-Nassau mr. J, W. Goedbloed, te Goes, secretaris van den Christelijken Boeren- en Tuinders- bond in Nederland (bij bevordering) tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau A. Staverman, geneesheer bij de N.V. Kon. Mij. „de Schelde", te Vlissingen C. Hondius, oud-lid van den raad der ge meente Middelburg C. Zwagerman, Rij kszuivelconsulent te Middelburg W. van Oeveren, lid van het provinciaal kerkbestuur van Zeeland, penningmeester van het fonds „Aanpakken", strekkende tot voorziening in den noodtoestand van vele predikanten der Ned. Herv. kerk, wonende te Wolphaartsdijk C. Wierts van Coehoorn, commissaris van politie te Goes J. Bouman, burgemeester van Nieuwer- kerk (Z.) A. Mol, secretaris van het comité Ned. Roode Kruis, afd. O.Z. Beveland, te Waarde J. Brügemann, pastoor te Middelburg, geestelijk adviseur van de St. Elisabeths- vereeniging, aldaar S. A. Leopold, ondervoorzitter van de exa mencommissie Fransch voor de A-akte m.o., te Goes Iz. P. van der Weele, te Colijnsplaat, ont vanger-griffier van den polder Nieuw-Noord- Beveland A. C. van der Vliet, bankier, te Zierikzee G„ Amsing, eigenaar van een boekhandel en drukkerij, te Tholen is toegekend de eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in goud, aan A. C. Lodder, bedrijfsleider op de timmer fabriek der N.V. Kon. Mij. „de Schelde", te Vlissingen (by bevordering) in zilver, aan A. van Overbeeke, wonende te Oost- en West-Souburg, meesterknecht in dienst van den heer L. C. M. Speckens, te Vlissingen mej. P. M. de Jager, voorheen huishoudster bij den heer P. C. Speckens, te Vlissingen W. Pieters, te Terneuzen, gep. hulpsluis- meester C. Hoogerland, te Ouwerkerk (Zeeland), kantoorhouder bij den post-, telegraaf- en telefoondienst in brons, aan mej. T. Costerus, consistoriedienares bij de Ned. Herv. gemeente te Zierikzee M. Verburg, te Driewegen (bij Goes), be steller by den post-, telegraaf- en telefoon dienst J. A. van der Hooft, arbeider bij de N.V. „de Hoop", te Terneuzen C. Bakker, veldarbeider bij de familie Dees, te Terneuzen F. Gijzels, knecht bij den heer J. F. Dikken- berg, arts, te Zuidzande P. J. Blomme, landarbeider, te Sluis. Ons telefoonnummer gestoord. Gisteren en ook hedenmorgen tot ongeveer 11 uur was ons telefoonnummer door een kabeldefect gestoord, zoodafc wij niet telefo nisch te bereiken waren. Natuurlijk heeft deze storing onaangename gevolgen gehad, in zooverre dat wij enkele berichten waarvoor wij door correspondenten waren opgeroepen, gisteren niet hebben kun nen opnemen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven1 drukker, 1 behanger, 1 mastieker, 1 betonwerker, 32 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 mandenmaker, 18 metselaars, 12 opperlieden, 22 schilders, 1 stucadoor, 40 timmerlieden, 6 ververs, 3 vlechters, 1 wa kenmaker, 1 waterbouwkundig opzichter, 1 bouwk. opzichter-teekenaar, 1 teekenaar be kend met werktuigkunde en bouwkunde, 1 mach. houtbewerker, 2 meubelmakers, 3 poli- toerders, 3 stoffeerders» 3 kleermakers, 1 wasscher, 3 schoenmakers, 653 metaalbewer kers (w.o. 290 tijdelijk werkloos), 1 bierbotte- laar, 4 brood/banketbakkers, 3 koks, 2 sla gers, 1 tuinman, 7 magazijnbedienden, 1 sloo- per, 1 winkelbediende, 3 chauffeurs, 2 kellners, 1 loopjongen, 2 sleepers, 22 transportarbeiders, 34 kantoorbedienden (w.o. 4 vrouwelijke), 1 winkeljuffrouw, 5 teekenaars, 1 inspectrice, 1 dienstbode, 1 werkster, 11 portiers, loopers, enz., 25 varensgezellen en 90 losse arbeiders. Totaal 1033 ingeschrevenen (w.o. 125 in de werkverschaffing). Vorige week 1000 werk zoekenden. Alzoo een vermeerde* Sng van 33 personen. Loodswezen, Bij Kon. besluit zijn met ingang van 16 October wegens verandering in de inrichting van het dienstvak, waarbij zij werkzaam zijn, eervol ontslagen uit hun betrekking, de commissarissen van loodswezen, betonning, bebakening en verlichting, tevens ontvangers der loodsgelden te Amsterdam en te Ter Neuzen M. S. Kruisinga en H. W. Balfoort, de commissaris van loodswezen, betonning, be bakening en verlichting te Heek van Holland J. Vruggink en met ingang van 2 November om dezelfde reden de ontvanger der loodsgel den te Vlissingen A. Woudtra zijn benoemd met ingang van' 16 October tot commissaris van het loodswezen, enz. te vens ontvanger der loodsgelden te Antwer pen, H. J. Hoogen Stoevenbeld tot commis saris van het loodswezen enz., tevens ontvan- der der loodsgelden te Ter Neuzen de idem te Harlingen D. Bakkertot idem te Hoek van Holland de idem te Willemsoord L. Wiersmatot idem te Antwerpen de idem te Terschelling J. Bakkertot idem te Wil lemsoord de idem te Brouwershaven, mede belast met waarneming van gelijke betrek king te Zierikzee P. C. van Diesttot idem te Terschelling de adjunct-commisaris loodswe zen enz. te Vlissingen C. Vermeulentot idem te Harlingen de adjunct-commissaris loodswezen enz. te Maassluis C. P. van Diest met ingang van 2 November tot ontvanger der loodsgelden te Vlissingen de commissaris van het loodswezen enz. te Dordrecht G. J. Moerel. MIDDELBURG De feeslweek. De eerste dag van de feestweek te Middel burg in verband met het 35-jarig bestaan der vereeniging „Handelsbelang" is in alle op zichten goed geslaagd. De ongeveer 150 winkel'srs, die aan den étalage wedstrijd mededoen, brengen voor een groot deel iets heel goeds op het gebied van étaleeren en het zal voor het publiek, dat als jury optreedt, verre van makkelijk zijn daaruit een. keuze te doen. De bordjes met de cijfers voor een letterraadsel trekken vooral de be langstelling van de jeugd. Gisterenavond was het ontzettend druk op straat, want naast de mooie winkels kon men ook de belichting van stadhuis, Jangejan en militair hospitaal bewonderen, maar men komt in een sprookjesland als men op de overigens in het donker gezette Balans de verlichte en belichte fontein gaat aanschou wen, en daarbij boven de Abdijgebouwen den verlichten Abdijtoren ziet uitsteken, terwijl het plantsoen op den Dam met lichten rond de perken en in de boomen ook een feëerieken aanblik geeft. Op de Markt was de belangstelling by een concert van „Ons Genoegen" uit Vlissingen zeer groot en ook een uitvoering van „Ccescendo" op het plein voor het hospitaal en den daarop volgenden optocht van het gezelschap met de signaalafdeeling van „Achilles", georganiseerd door de winkeliers van Langeviele en Pottenmarkt, genoot groote, welverdiende belangstelling. Aan de gelijkertijd gehouden wordende ten toonstelling Elgawa in het Schuttershof heb ben gisteren nog maar een beperkt aantal menschen een bezoek gebracht. Toch is het geen hier gebracht wordt zeker waard eens rustig te worden bekeken en daarna kan men onder goede muziek in den tuin vertoeven. Opgemerkt zij nog wat de belichting der gebouwen betreft, dat die iederen avond om kwart voor 9 aan moet zijn en dan Dinsdag, Donderdag en Vrydag tot half twaalf en Woensdag en Zaterdag tot half één blijft branden, P. T. en T. Aan de telefoniste bij den localen dienst M. M. Theijsebaard—Dronkers van het post en telegraafkantoor te Middelburg is op haar verzoek met ingang van 1 October a.s. eervol ontslag verleend. GOES Bond van mosselkweekers in Zeeland. Deze bond hield gisterenmiddag te Goes zyn jaarlijksche algemeene vergadering on der voorzitterschap van den heer mr. A. J. van der Hoeven, burgemeester van Tholen. In zyn openingswoord herinnerde de voor zitter er aan, dat de Bond in Mei jl. vijf jaar bestond. Veel is gered en veel tot stand ge bracht door den Bond. Te betreuren is het alleen, dat nog zoovele mosselkweekers hun belang niet inzien. Er heerscht teveel afgunst en wantrouwen onder de mosselvisschers. Afgewend is, mede door de actie van den bond, de contingenteering van den mossel- invoer in Frankryk. In de plaats daarvan is gekomen een invoerrecht. Ook herinnerde de voorzitter aan het toegezegde verbod van in voer in Zeeland van groote Zulderzee-mos- selen, Nadat de huishoudelijke zaken waren af gehandeld (o.a. werden de aftredende be stuursleden en die van den raad van toezicht herkozen en werd de rekening over het vo rige boekjaar vastgesteld met een batig saldo van ƒ6045.36), kwam in behandeling een voorstel van de afd. Bruinisse om aan de autoriteiten? in Engeland te verzoeken de 30 invoerrecht niet te heffen van de waarde der mosselen plus de bijkomende kos ten, maar alleen van de waarde der mosselen. Dit werd met algemeene stemmen aange nomen. Gevraagd werd, hoe het nu precies staat met den invoer der groote mosselen uit de Zuiderzee. De voorzitter antwoordde, dat een invoerverbod in Zeeland is toegezegd, maar dat dit nog niet nader is uitgewerkt. Het be stuur zal bij de bevoegde autoriteiten op spoed aandringen. De heer Poelman uit Igrseke vond de mosselen uit de Lauwerszee veel beter dan die uit de Zuiderzee. Hy zou de eerste willen toelaten en de laatste weren. Het bestuur zal dit overwegen. Op een desbetreffend verzoek uit de ver gadering zegde de voorzitter toe, dat het be stuur weer een poging zal ondernemen om de visscherij op Zondag verboden te krijgen. Een zeer uitvoerige discussie werd nu ge voerd over den toestand, waarin de mossel- visscherij zich momenteel bevindt en den lagen prijs der mosselen in België en Frankryk. Algemeen was wel de meening, dat als het blijft gaan zooals het nu gaat, het misloopt. Maar over de wijze waarop verbetering zou zijn te bereiken liepen de meeningen uiteen. De voorzitter en meerdere leden waren van meening, dat de grootste schuld lag bij de mosselvisschers zelf. In de eerste plaats zijn velen nog ongeorganiseerd, terwijl juist or ganisatie den prijs op peil zou kunnen bren gen. Elke visscher kon een loonend bestaan hebben. Maar men gaat elkaar beconcurree- ren, en er is veel te weinig mede- en samen werking. De afdeeling Bruinisse deed hierna het voorstel aan de regeering te verzoeken den uitvoer van mosselen te verbieden en alleen uitvoer met consent (af te geven door den bond) toe te staan. De vrees werd geuit, dat de minister dit niet zal toestaan en dat hij eerst zal aan dringen op meer organisatie onder de betrok kenen, maar daartegenover werd aangevoerd, dat de Staat er toch ook groot belang bij heeft, dat het mosselbedrijf loonend is, om dat dan ook de pachten goed en geregeld binnenkomen. By zitten en opstaan werd dit voorstel met meerderheid van stemmen aangenomen. Al leen zullen de afdeelingen hierover ook nog vergaderen en hun oordeel ter kennis van het bestuur brengen. Sterrit naar Goes. Gedurende de winkelweken te Goes zal ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der mo torclub „Zeeland" een sterrit worden gehou den naar Goes voor motorrijders en automo bilisten. De minimum afstand is bepaald op minstens 50 K.M. De aanmelding aan de controle in het club lokaal moet geschieden tusschen 2 en 4 uur des middags. Aan dezen sterrit zullen mooie prijzen worden verbonden, waaronder als hoofdprijs een nieuw motorrijwiel D.K.W, Ter bepaling van den winnaar van den hoofdprijs zal door den burgemeester van Goes in gesloten enveloppe een willekeurig tijdstip tusschen 2 en 4 uur worden vastge steld. Des avonds om 8 uur zal de enveloppe wor den geopend. Onder bepaalde voorwaarden kan men nog winnaar worden van andere prijzen. Ten slotte wordt voor de deelnemers (sters) voor de noodige afleiding gezorgd. TERNEUZEN. De winkelweek. Maandagmorgen te 8 uur schalden de The- baansche trompetten van de pui van het stadhuis het „Neuzenlied" en daarmede was feitelijk de winkelweek, tevens feestweek, ingezet, die georganiseerd wordt door de winkeliersvereniging „Ter Neuzen Klimop" met de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer „Ter Neuzen Vooruit" en „het Nose- comité". De vorige' week trok door geheel Zcev.wsch-Vlaanderen een autokaravaan, vergezeld van trompetters en een muziek korps, uitdragende het Neuzen-Manifest, het bericht brengende van de winkelweek en wat deze zal bieden, terwijl daarvoor ook op an dere wijze tot buiten de landsgrenzen recla me is gemaakt. De winkeliers hebben allen een bijzondere étalage, waarin een domheid is aangebracht, en het waren al van den vroegen morgen vooral de jongeren, die met potlood en papier gewapend, Ijverig a*n h^t Terwijl de Thebaansche trompetters hun rondgang hielden, begon ook een groep meis jes een ommegang voor het te koop aanbie den van het allersmakelijkst neuzengebak. Zij voerden op verschillende plaatsen der stad reidansen uit, onder het zingen van een op het gebak toepasselijk lied. Het optreden der meisjes had veel succes. De winkeliers der Dijkstraat hebben tot verhooging van den luister der week, en ook om in het bijzonder het publiek daarheen te lokken, buurtversiering met zuilen en groen en bloemen aangebracht, terwijl vanwege de organiseerende vereenigingen op de Markt weer de monumentale lichtzuilen zijn ge plaatst. Te 7 uur Maandagavond is in een bijeen komst der winkeliersvereeniging en de met haar samenwerkende besturen, door den eere voorzitter, den heer J. Huizinga, fciurgemees- ter, officieel de winkelweek geopend, waarna met het muziekgezelschap „de Vereenigde Werklieden" voorop een ommegang door de stad gehouden is, die door een talrijke me nigte werd aanschouwd, voorafgegaan en ge volgd. Dinsdagnamiddag heeft een wielrijdersfeest plaats, optocht met versierde fietsen en wed strijden, en 's avonds geeft het muziekgezel schap een concert op de verlichte Markt. Woensdag wordt een reclame-markt gehou den, en des namiddags groote optocht met den allegorischen Neuzen-wagen, gevolgd door reclamewagens en groepen, terwijl des avonds lichtstoet wordt gehouden. Donderdag vind onder leiding van de zwem- en poloclub „de Schelde" een pro vinciale zwemwedstrijd plaats, des avonds concert door het symphonie-orkest „Onder Ons"Vrydag hebben in den namiddag ringrijden en een kanowedstrijd plaats en des avonds een verlichte gondelvaart op heb kanaal, terwijl des Zaterdags de week be sloten wordt met volksspelen op het sport terrein, waarvoor zich enkele honderden kin deren hebben aangemeld, in den namiddag, des avonds concert van „de Vereenigde Werklieden" op de Markt, gevolgd door een voor deze stad nieuw nummeropenbaar bal-champêtre, met ten slotte een vuurwerk, af te steken aan den Westelijken havendain van de oude haven. HAAMSTEDE. Het vliegongeval te Haamstede. Het K.L.M.-vliegtuig, d2 P-HADX, dat gis terenmorgen bij landing op het vliegveld Haamstede beschadigd werd, behoeft, naar bij onderzoek is gebleken, niet gedemonteerd te worden en kan ter plaatse door technisch personeel van de K.L.M. worden gerepareerd. Onder andere zal een nieuw landingsgestel worden aangebracht. De motor is niet be schadigd. Het verder passagiersvervoer op Rotterdam en Vlissingen heeft ongestoord Extra-diensten zijn gisteren ingelascht vanwege het zeer groote passagiersvervoer. Kanaal door Zuid-Beveland. Door het departement van waterstaat is een aanvang gemaakt met de onteigening van gronden, noodig voor verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland en verhoo- ging van de spoorbrug te Vlake. Branden. Hedennacht brak te IJzendijke brand uit in de groote landbouwschuur van den heer M. van Oers. In korten tijd stond de schuur in lichte laaie, het vee kon gelukkig gered worden. De geheele oogst en ook een paar achter de schuur staande mijten tarwe en dorschmachine werden een prooi der vlammen, benevens de in de schuur aanwe zige aardappelen en landbouwwerktuigen. De oorzaak van den brand is onbekend. Een en ander is verzekerd. Zondagavond is brand uitgebroken in de landbouwschuur van J. Heydens te Bosch - kapelle. De geheele schuur is afgebrand. Een stier en negen varkens zijn in de vlammen omgekomen. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Kortgene is gistermiddag door onbe kende oorzaak brand ontstaan in een schuur, vol met graan, van J. V., midden in het dorp. Het vuur deelde zich mee aan vier andere gebouwen. Zoowel van Wissekerke als van Colijnsplaat snelde de brandweer ter hulp. Do burgemeester had intusschen ook de biandweer te Middelburg om hulp verzocht, en deze reed onder leiding van den comman dant met autospuit uit naar het Wolphaarts- dijksche veer. Alvorens de Zandkreek werd overgestoken, kwam echter bericht, dat hulp niet meer direct noodig was. Alle door heft vuur aangetaste gebouwen zijn geheel afge-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1