500 300 25 WOENSDAG 24 AUGUSTUS No.199 70e Jaargang: 1932 IlilliviFin F. VIN BE VILDE Ir., WilsM 5IMII, Viissingen. lilil. II. Postraheging 00211 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND STADS- EN PROVINCIENIEUWS Feestweek Handelsbelang 29 Aug.-3 Sept. VLISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Viissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedereregel meerlOct.(max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl—5regels fl.—alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Viissin gen maken bekend, dat de wethouder van Financiën en Sociale Zaken, de heer P. G. Laernoes, uitsluitend ten Stadhuize te spre ken is des Maandags van 910 uur voormid dag. Viissingen, 24 Augustus 1932. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Wettelijke regeling der huisindustrie. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wettelijke regeling van de huis industrie. Blijkens de toelichting hoopt de regeering haar doel te bereiken door het stel sel, dat het duidelijkst belichaamd is en de meest omvangrijke toepassing heeft gevonden in de Engelsche Trade Boards Act. De grondgedachte daarvan is, dat in een bedrijfstak, waarin de huisarbeiders loonen verdienen die in vergelijking met loonen voor gelijksoortigen arbeid in fabrieken of werk plaatsen, abnormaal laag zijn en hierdoor oorzaak worden van overmatigen arbeid, kin derarbeid en benadeeling van het gezins leven, een raad of commissie kan worden in gesteld, waarin vertegenwoordigers van onder nemers en arbeiders zitting hebben en die tot taak heeft te onderzoeken of het.gewenscht is minimumloonen vast te stellen dan wel daar toe strekkende voorstellen te doen aan de bevoegde overheid. Uit een opsomming, welke de minister van verschillende bedrijfstakken geeft, blijkt, dat de huisindustrie geen belangrijke plaats meer inneemt. De kleedingindustrie vraagt het meest de aandacht, met het oog op de loon- drukkende werking, die de huisindustrie op het georganiseerd bedrijf uitoefent en op de exploitatie der huisnaaisters. Bij het erwten- lezen staat het vraagstuk in nauw verband met de armoede en zal met zorg moeten worden nagegaan, in hoeverre van den nood der gezinnen misbruik wordt gemaakt en of loonsverhooging zal leiden tot opheffing der huisindustrie, die voor velen de voornaamste bestaansbron is. De betrekkelijk gunstige toestand van te genwoordig in vergelijking met 15 en meer jaren geleden, levert, naar het oordeel van den minister, geen reden op om invoering van een wettelijke regeling betreffende de huisindustrie achterwege te laten. In de eerste plaats is zoodanige regeling noodig ter bestrijding van thans nog bestaan de ernstige misstanden. In de tweede plaats bestaat er geen waarborg, dat de verminde ring der huisindustrie niet bij wijziging der conjunctuur voor een vermeerdering zal plaats maken. Er is toch geen reden om aan te nemen, dat er in de toekomst geen onder nemers zullen zijn, die misbruik zullen ma ken van den arbeid van arme personen, vrouwen en kinderen, wanneer daar voordeel mee te behalen is. Het ontwerp stelt als elementen van het begrip huisarbeid op den voorgrond het ver richten van bepaalde soorten van industrieele werkzaamheden voor een onderneming, doch buiten tot die onderneming behoorende ruim ten. Meestal zal de huisarbeider in zijn eigen woning werken. Dit eischt het ontwerp ech ter niet, daar het voor de oeconomische ge volgen weinig verschil maakt, of de arbeid verricht wordt in een woning dan wel daar buiten in een voor werkplaats dienende ruim te, die niet tot de onderneming van den werkgever behoort. Vier administratieve hulpmiddelen worden voorgesteld om te bereiken, dat de huisarbei der en de arbeidsinspectie bekend zijn met 't loon en de arbeidsinspectie kan nagaan, welke huisarbeiders voor 'n werkgever werk zaam zijn, waar zfj huisarbeid verrichten en welke loonen zij eventueel moeten ontvangen en welke zij uitbetaald hebben gekregen het loonboekje, het huisarbeidersregister, de loon last en het loonreglster De noodtoestand in het tuinbouwbedrijf. Naar het Haagsche Correspondentie-Bu reau meldt heeft de toestand in verschillende takken van tuinbouw de regeering gedurende den laatsten tijd beziggehouden. Nu zij dezer dagen alle benoodigde advie zen heeft ontvangen, zal zij zeer binnenkort haar eindoordeel in dezen vormen. Congres tegen den oorlogj te Amsterdam. Het persbureau Vaz Dias meldde gisteren avond via Kovno uit Moskou Naar hier ter stede officieel verluidt is aan de Russische delegatie voor het wereld-anti- oorlogscongres te Amsterdam door de Neder- landsche regeering geen toestemming ver leend Nederland te bezoeken. Met betrekking tot de vraag of de regee ring in deze richting een beslissing heeft genomen, was het bij informatie in Den Haag niet mogelijk inlichtingen te verkrijgen. Teneinde te voorkomen, dat onjuiste be richten verder verspreid worden, stelt de In ternationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid er prijs op te verklaren, dat vanwege den Bond geen afgevaardigde naar het „Congres' tegen den Oorlog" op 21 en 28 Augustus te Amsterdam, gezonden wordt. Toen de eerste uitnoodiging ontvangen werd, meende men een „toehoorder" te moe ten zenden, maar toen bleek, dat de organi satie van het Congres niet waarborgde, dat de basis van deze bijeenkomst zou zijn stel ling te nemen tegen eiken vorm van geweld, heeft de Bond zich officieel teruggetrokken. Onthulling Van Heutsz-monument. Onder overgroote belangstelling heeft gis teren middag in Batavia de onthulling plaats gehad van het daar opgerichte monument voor den oud-gouverneur-generaal Van Heutsz. Jhr. mr. B. C. de Jonge, de huidige gouverneur-generaal stelde in een korte rede de verdiensten van generaal Van Heutsz voor Indië in het licht en trok dan onder applaus van de aanwezigen het doek weg, dat het mo nument nog aan het oog onttrok. De muziek zette daarop in het „Wilt heden nu treden" uit Valeriu's gedenkclanck. Daarna is o.m. nog het woord gevoerd door mr. Meyroos, burge meester van Batavia, den commandant van leger en vloot, generaal Cramehr en schout bij nacht Osten en door den voorzitter van den Volksraad, den heer Meyer Ranneft, Nederlandsch Fabrikaat. In de Augustus-aflevering van het tijd schrift der Vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat" valt allereerst de aandacht op een aansporing, nu hoe langer hoe meer het Ne- derlandsche publiek wenscht artikelen van de nationale nijverheid te koopen, dat de Nederlandsche fabrikanten hun artikelen duidelijk voorzien van aanwijzingen, waaruit blijkt, dat deze producten voortbrengselen zijn van onze eigen nationale nijverheid, in het bijzonder omdat, zooals op de kort gele den gehouden algemeene ledenvergadering der vereeniging zoo sterk opviel, van de aan wezigen zooveel dames het woord voerden en op bovengenoemde kwestie de aandacht ves tigden. Daarna treffen wij aan een opsomming van hetgeen de vereeniging in de laatste maand deed. De zeer uitgebreide opgave van in voorbe reiding zijnde winkelweken en middenstands tentoonstellingen kan ongetwijfeld voor vele fabrikanten van groot belang zijn. „Uit de Pers" geeft een opsomming van artikelen in verschillende bladen in den laat sten tijd verschenen, in verband staande met doel en werken der vereeniging. De Vrouwenrubriek „Voor de Nederland sche Vrouw" is wederom zeer belangwekkend. In de eerste plaats treffen wij daarin aan een uitvoerige beschouwing omtrent het on derwerp „De Vrouw in en voor de Neder landsche Industrie", terwijl vervolgens Willy Corsari haar meening geeft over „De Vrouw en het Nederlandsche tijdschrift",. Het weer in de maand Juli, Aan het maandelfjksch overzicht van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut over de weersgesteldheid in Nederland in Juli ont- leenen wij Van den 1 tot den 5 lagen depressies tus- schen Ierland en IJsland en heerschten Z.W.- lijke tot Z.O.-lijke winden. Het was over het algemeen vrij helder weer, op den 4 en 5 warm en droog, onder den invloed van hoo- gen druk boven Duitschland. Op den 6 bracht een uitlooper van lagen druk regenachtig weer. Daarna trad weer een zonnige periode in met geleidelijk toenemende temperatuur een ondiep gebied van lager luchtdrukking lag bij IJsland, terwijl zich in het Z.W. een gebied van hoogen druk bevond, dat zich al lengs meer naar het N.O. uitbreidde. Na den 7 werden de Z.-lyke winden vervangen door winden uit N.-lijke richtingen. Van 12 tot 17 heerschte vochtig weer met eerst wisselen den, later overwegend W.-lijken wind, onder den invloed van nabij liggende depressiege- bieden. Het bleef daarna tot den 29 vrij koel en vochtigtot den 22 was de wind W. tot N.W. bij lagen luchtdruk in het N.O. en hoo gen in het Z.W., daarna overv/egend Z. tot Z.W., onder den invloed van een depressie bij gvhotland. Op 30 en 31 lag4hcege druk in het Z.O. en lage in het N.W. en brachten Z. W.-winden warm en droog weer, behoudens plaatselijk onweer. De gemiddelde windkracht was in de eerste dekade iets beneden, in de derde iets bovm normaal. Over de geheele maand berekend was er een luchtverplaatsing van 0.5 Beaufort boven de normale uit het Z.Z.O. Gemiddeld over de geheele maand waren de overdagtemperatuur, het gemiddelde da- gelijksche maximum en minimum respectie velijk 0.7 gr., 0.5 gr. en 1.0 gr. boven nor maal. In de 3 dekaden waren de afwijkingen respectievelijk 2.5 gr., 2.6 gr., 0.9 gr., 0.6 gr., 0.8 gr., 2.0 gr.—0.7 gr., 1.5 gr., 0.1 gr De hoogste temperatuur, 30.9 gr., werd waarge nomen te De Bilt en Gemert op den 12, de laagste, 7.1 gr., te Wijster op den 22. Het aantal dagen met een maximumtemperatuur boven 25 gr. was op de 5 hoofdstations ge middeld 6, tegen 5 normaal. De hoeveelheid neerslag, gemiddeld over het geheele land, bedroeg 93 mm tegen 71 normaal. In Zuid-Limburg was een tekort van ongeveer 10 overigens was de hoe veelheid boven normaal, 5 tot 25 in de Oostelijke provincies en in Zuid-Holland, on geveer 35 in Utrecht en op de Veluwe, en verder 40 tot 65 De eerste dekade was over het geheele land te droog, behalve in Noord- Holland, de derde te nat behalve in Zuid- Limburg. Onweer kwam vooral voor op den 5, 12, 13, 22, 26, 27, 30 en 31, verspreide be richten kwamen binnen van den 1, 7, 11, 15, 16, 23, 25 en 28. Op den 12 kwamen in ver schillende deelen van het land hevige on weersbuien voor, gepaard gaande met hagel (Maartensdijk, zie de Opteekeningen te De Bilt), zwaren regenval (Helmond, Hatert) en hevige windstooten (De Bilt, Helmond, Oss). Het aantal uren zonneschijn, gemiddeld over de 5 hoofdstations, bedroeg 182 tegen 195 normaal, in de 3 dekaden respectievelijk 88, 40 en 54. Plaatselijk Crisis-Comité. Door den penningmeester van het plaatse lijk Crisis-Comité werd ontvangen van het personeel van het Ned. Loodswezen, Beton ning en Verlichting te Viissingen 164.66. De „Zeeland". De winterdienstregeling van de stoomvaart maatschappij „Zeeland" treedt 2 October in werking. De boot vertrekt dan om 13.05 van hier, aankomst te Parkeston Quay 18.30, ver trek vandaar 19.05 en aankomst te Londen 20.40. De trein uit Londen vertrekt 9.30, aan komst Parkeston Quay 10.55, vertrek 11.05 en aankomst Viissingen 17 uur. Transportcolonne afdeeling Viissingen van het Ned. Roode Kruis. Damesvereeniging Eerste Hulp. Demonstratie. De groote sportgebeurtenissen in onze stad waren even zoovele bewijzen voor het be staansrecht van bovengenoemde vereenigin- gen. Ook dezen zomer hebben we haar leden verschillende malen in actie gezien. Toch meenden leiders en leden, dat het geen kwaad kon, aan dit werken naar buiten in vredestijd nog een demonstratie toe te voe gen, teneinde het groote publiek nogmaals te toonen, dat zij geenszins oorlogszuchtig be doelen te zijn. De omgeving van het Beursplein leent zich uitstekend tot dat doel, want de toeschouwers kunnen zich daar zóó opstellen, dat zij een goeden kijk op het werk hebben. Om half zeven vingen gisterenavond de verrichtingen aan, welke bestonden uit A. Het van een verhevenheid af laten van gewonden enz. met behulp van "brancards Eerst werd een persoon, die een onderbeen breuk bekomen had op een brancard vastge bonden. Vanaf het hekwerk van de rotonde was een dubbele touwbaan in schuinen stand naar beneden gemaakt. De brancard werd hier op gelicht en met behulp van twee trek en twee vierlijnen gleed de draagbaar met den gewonde langzaam maar zeker omlaag. Daarna werd een bewustelooze op een bran card de Mooy gelegd en met lussen en rie men daarop vastgebonden. Dit is een zeer practische berrie, wat wel hieruit bleek, dat de persoon in kwestie zoo heerlijk was inge bakerd, dat alleen met behulp van voor noemde 4 lijnen, de draagbaar rechtstreeks rechtstandig naar beneden kon worden gela ten. Vervolgens werden beide slachtoffers over gegeven aan „E.H." Beide proefnemingen slaagden uitstekend en kunnen bijv. bij redding uit brandende gebouwen, zeer goed in toepassing worden ge bracht. B. Prestaties van de Roode Kruis-honden Herlha en Leo. De heer A. Brosens heeft met deze lieve dieren al heel wat weten te be reiken. Schitterend namen ze verschillende hindernissen een schutting (2.10 a 2.14 M.), een damhek (1.34 M.) waar in de weilanden de paarden voor blijven staan en een punfc- hek. Voorts zagen we staaltjes van apportee- ren over hindernissen, speuren en rapportee ren over dezelfde belemmeringen door het medebrengen van 'de pet van een gewonde aan wien daarop weer over dezelfde obstakels een flesch met lafenis werd gebracht. Dit laatste werd alleen door Hertha uitgevoerd. Plotseling viel toen de knecht van de firma Albert Heijn met zijn mandje met boodschap pen in de Koopmanshaven. Hertha moest dezen drenkeling van een wissen dood red den, sprong onversaagd van den 4 M. hoogen wal in het zilte nat, zwom naar den te water geraakten persoon, greep hem en nam hem op sleeptouw. Het beest zocht nu zijn baas, doch daar onze winkelknecht door een mis verstand te vroeg gestart was, had de heer Brosens zich niet op het vlot, dat in de haven lag, kunnen opstellen en, Hertha bleef heen en weer zwemmen. Daardaar gelukte dit ex periment niet volkomen, doch èn drenkeling èn hond bereikten per saldo het vlot. C. Redden enz. van een zoogenaamden blauwen drenkeling. Deze proef slaagde beter. Een wandelaar maakte kennis met het natte element en verkeerde in levensgevaar. Fluks sprong Leo hem na, greep hem aan zijn mouw en sleepte hem naar het vlot. Het gold hier een blauwen drenkeling, alzoo iemand, die water in de longen gekregen had (zulks in tegenstelling met een witten drenkeling, bij wien dit niet het geval is) en die dus speciale behandeling behoefde om aan het leven te worden teruggegeven. De T.C.'ers pasten daarop de vereischte methode toe, het welwillend door de gasfabriek ter beschik king gestelde zuurstofapparaat werd benut, waarna massage en een cognac met sucées de rest deden. Aardig was het om te zien, hoe beide hon den langs een paar op elkaar geplaatste trap jes van het diepliggende vlot naar den wal kant klauterden. Die manier hadden velen niet verwacht D. Hulpverleening aan gewonden bij volks verzamelingen. Dit is geen sinecure. De heer L. van de Bos heeft daartoe een manoeuvre ontworpen, welke aan de phalanx, de wig vormige slagorde der Ouden, herinnert. Drie man loopen achter elkaar, breken baan door de menigte en worden onmiddellijk gevolgd door twee viertallen, die een brancard tus- schen in met zich voeren. Alle personen hou den elkander met de hand (en) op de schou ders vast, zoodat één gesloten geheel in spie- of wigvorm geformeerd wordt. De kracht, die zij bij hun doorbraak ontwikkelen staat ge lijk met 19 „menschenkracht". Is de persoon die hulp van noode heeft, bereikt, dan wordt door negen man rond den hulpbehoevende en den brancard een kring gevormd en door druk zoodanig verruimd, dat door de beide overige te hulp komenden, aan het slacht offer ongehinderd bijstand kan worden ver leend. Is de hulpbehoevende op den brancard gelegd, en is het „E.H." verleend, dan wordt de wigvorm weer aangenomen en de berrie wordt boven de hoofden uitgedragen. Ieder een ziet dan tevens wat er aan de hand is en men zal geen belemmering in den weg leggen. Dit systeem lijkt ons buitengewoon practisch. Er was wel van geen directe .volksoploop sprake, doch de uitvoerenden waren zóó vol daan, dat de heer Van den Bos, de vader van het Vlissingsch Wig Carré (V.W.C.) zijn jongste geesteskind in het bijzijn van de ge tuigen T.C. en E.H. heeft overgedragen aan moeder Roode Kruis, in deze vertegenwoor digd door den afdeelingsvoorzitter, den heer M. van der Beke Callenfels. Na afloop van de demonstratie dankte de voorzitter alle medewerkenden hartelijk voor hun onafgebroken arbeiden in het belang der gemeenschap, hetgeen belangstelling moet wekken voor en gaande moet houden in het Roode Kruis. Menschlievendheid en hulp vaardigheid zijn wel de mooiste deugden, wel ke iemand betrachten kan, Spr, hoopte, dat de naam L. van den Bos verbonden zal blij ven aan dit systeem, dat den lijdenden mensch in een volksmassa hulp kan verschaf fen. Voorts wenschte spr. dat ook de heer Brosens, die bewezen heeft van welk groot nut het redelooze dier voor de menschheid kan wezen, met succes met Hertha en Leo zal mogen blijven werken. Aan den comman dant der marine en de politie betuigde spr. zijn erkentelijkheid -oor de ondervonden medewerking. De heer Kokelaar dankte den voorzitter voor zijn vriendelijke woorden en aanwezig heid. Er was voor deze demonstratie, welke weei wel tot begrips verheldering omtrent wezen en doel van het Roode Kruis, de T.C. en E.H heeft geleid, een aardige belangstelling. Collecte Leger des Heils. Het Leger des Heils houdt van 24 tot en met 27 Augustus de halfjaarlijksche collecte met gestempelde bonnen ten behoeve van het maatschappelijk werk van deze instelling. Grand Hotel Britannia. Hoe de wind met de ballons heeft gespeeld, moge blijken uit het feit, dat thans berich ten van landing binnen zijn uitGroede, Grobbendonck (België, beoosten Antwerpen), Tholen en Rüdesheim (Duitschland bij Bin- gen). MIDDELBURG Werkloozen. Het aantal werkloozen te Middelburg iTeefb thans de 800 overschreden, nl. 806, waarvan 779 geheel en 27 gedeeltelijk werkloos. RingTijderij. In de Abdij wordt morgen de jaarlij kschö ringrijderij gehouden, uitgaande van de Ver eeniging tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer. Hierbij zullen o.a. verreden v/orden een wisselbeker, beschikbaar gesteld door H. M. de Koningin, een beker dooit de gembeente geschonken en twee bekers door1 particulieren aangeboden. Kanowedstrijd en Gondelvaart Proefverlichting van den Langejan. Gisterenavond heeft de proefverlichting plaats gehad van den Lange jan in verband met de feestweek van Handelsbelang en dit met groot succes. De 20 lampen van 200Q kaarsen, hebben grootendeels een andere op- stelling dan twee jaren geleden en dit maakt, dat niet alleen de toren geheel in licht baadt, maar dat bijv. ook de Nieuwe kerk en dei. Statenzaal daarin mogen deelen. Is dit op verschillende plaatsen In de stad reeds een imposant gezicht, nog veel mooier is het als men zich naar buiten begeeft en o.a. langs het kanaal, waar de toren schit- terend in het water weerkaatst, komt alles prachtig tot zijn recht. De verlichting zal zeker een der grootste attracties der feest week zijn. OOST- EN WEST-SOUBURG Een pluimvee- en konünen-tentoonstellïng. Wegens het groote succes der vorige jaren zal de pluimvee- en konijnenvereeniging „Nut) en Genoegen" alhier wederom een nationale pluimvee- en konijnententoonstelling houden op 10 en 11 December a.s. in het café Dorp- zicht" van den heer J. Stroo. Aan deze ten toonstelling zal, zoodra de goedkeuring van Burg. en Weth. is verkregen, een verloting worden verbonden. Daar het nu een voor tentoonstelling is, verwacht het bestuur een groot aantal inzendingen uit het geheele land. KOUDEKERKE Diefstal van een fiets. Ten nadeele van zekeren P. uit Viissingen werd dezer dagen een rijwiel, dat hij in de duinen nabij Koudekerk© had neergelegd, ontvreemd. Bij de politie werd aangifte ge daan. SEROOSKERKE (W.) Sluiting van de café's op Zondag. De gemeenteraad besloot met 4 tegen 3 stemmen (A.-R. tegen C.-H.) tot sluiting van de café's op Zondag. IERSEKE. De eerste oesters. De eerste oesters van dit seizoen zijn he denmorgen naar Engeland verzonden. De kwaliteit is goed, de groei nog niet bijzonder. Engeland belooft veel te zullen afnemen, ondanks het hooge invoerrecht van 30 want er zijn daar slechts weinig oesters, om dat de slipper limped de oesterperceelen ont volkt heeft. THOLEN. Opheffing kantongerecht te Tholen. Gisterenmiddag is hier een vergadering van burgemeesters en notarissen uit Tholen en St. Philipsland gehouden, teneinde een actie op touw te zetten om te trachten het door de commissieWeiter voorgestelde plan tot opheffing van het kantongerecht Tholen zoodanig gewijzigd te krijgen, dat althans aoor een der blijvende kantongerechten zit tingen te Tholen zullen worden gehouden.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1