500 300 25 DINSDAG EERSTE BLAD No.198 70e Jaargang- 1932 Uitgave: Firma F. VAK OE VELDE Fr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND STADS- EN PROVINCIENIEUWS INGEZONDEN STUKKEN VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 71.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. ledereregel meerl0ct(max. lOregels). Bij 3-maaI plaatsing vanl—5rege!s fl.—alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN -BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GINO „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Regeering en bouwbedrijven. In de bijeenkomst tusschen de regeerings- vertegenwoordiging en vertegenwoordigers van een aantal patroons- en arbeidersbonden, Vrijdagmiddag te 's-Gravenhage gehouden, heeft de voorzitter, mr. dr. K. J. Frederiks, het standpunt der regeering inzake de nood zakelijk geachte loonsverlaging kenbaar ge maakt. Men wijst er thans het „Handelsblad" op, dat als de meening van de regeering is uit gesproken, dat, wil het tot credietverleening komen, een loonsverlaging van 15 (en niet 5 zooals gemeld) noodzakelijk zal zijn. Het blad meldt voorts, dat de regeering van plan is om arbeidersgroepen, die niet wil len meewerken aan verlaging van de bouw kosten, niet in aanmerking te doen komen voor extrasubsidie ten bate van de werklo zenkassen en hen ook niet te brengen onder de crisisregeling. Het schijnt de bedoeling te zijn, aldus het blad, dat de gemeenten dergelijke groepen niet op andere wijze zullen steunen. Het bediendencongres van den Katholieken Bond. De R.-Kath. bedienden, bij duizenden ge organiseerd in den Ned. R.-Kath. Bond van handels-, kantoor- en winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" houden op 4 Septem ber a.s. te 's-Hertogenbosch een groot con gres. Het zal worden gehouden in den schouw burg „Casino", Papenhulst, en het zal een grcotsche manifestatie worden van de eens gezindheid der katholieke bedienden in Ne derland, wier organisatie de laatste jaren be langrijk in ledental en kracht is toegenomen. In de vele afdeelingen, welke de bond over geheel het lahd telt, worden voorbereidingen tot een zoo massaal mogelijke deelname ge troffen. Sprekers op het congres zijn de Zeereerw. bondsadviseur, rector J. P. A. Bots, uit Am sterdam, met het onderwerp „Quadragesimo Anno" en de heer W. Steinmetz, lid van den Amsterdamschen gemeenteraad met het on derwerp „De economische positie van de be dienden, mede in verband met de huidige crisis". Teneinde een zoo goed mogelijk overzicht te verkrijgen op de deelname wordt verzocht aan degenen, die zulks nog niet deden, om zich terstond bij de betreffende afdelings besturen aan te melden voor deelname aaa het congres. De begrooting1933 van Amsterdam. De gemeentebegrooting van Amsterdam voor het jaar 1933, welke in den loop van de volgende week zal verschijnen, wijst op den gewonen dienst een eindcijfer aan van ruim 114 millioen of ruim 3/2 millioen la ger dan de vorige. Dit resultaat is o.m. bereikt door verder doorgevoerde bezuinigingen, gewijzigde af schrijving op sommige bedrijven, lagere ra ming van den post „onvoorzien" en door be- lastingverhooging. Burg. en Weth. zijn voornemens voor te stellen de opcenten op de Gemeentefonds belasting te brengen van 74 op het maximum £0 .en de opcenten op de personeele belasting van maximaal 120 tot maximaal 140. De minderheid van Burg. en Weth. zou aan een tweede verlaging van de loonen en sala rissen van het gemeentepersoneel de voor keur geven boven belastingverhooging. Reclameplaat Ned. Jaarbeurs. De reclameplaat voor de eerstkomende Jaarbeurs, die over enkele dagen in ons land zal worden verspreid, is verschenen. Deze is geteekend door de artieste Agnes Canta te Rotterdam en stelt voor een schip met volle zeilen, waarop het embleem van de Neder- landsche Jaarbeurs is aangebracht. De plaat is uitgevoerd in vier kleuren en wel in formaten van 1.35 X 0.92 M. en 1 X Ö.75 M. Legaten. Mejuffrouw II. van Noort, die altijd in de gemeente Zwijndrecht heeft gewoond en 21 Juli jl. is overleden, heeft de navolgende le gaten, vrij van successierecht vermaakt 1500 aan de gemeente Zwijndrecht1500 aan het burgerlijk armbestuur aldaar ƒ20.000 aan de samenwerkende zendingscor poraties te Oegstgeestf 10.000 aan de Ned. Herv. gemeente te Zwijndrecht; 3000 aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente aldaar 5000 aan de stichting Rustoord, tehuis voor ouden van dagen, aldaarf 5000 aan de af- deeling Zwijndrecht van de Zuid-Hollandsche vereeniging het Groene Kruis 3000 aan de afdeeling Zwijndrecht van den Chr. Natio- nalen Werkmansbond2000 aan de ver eeniging Hulpbetoon aldaar en 1000 aan het dieren-asyl te Dordrecht. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Nieuwe aanwinsten. Ned. en inhetNed. vertaalde romans: B. Streeter Aldrieh Een fakkel in haar hand. R. M. Ayres Levensstormen. M. Blokzijl: Ik trok er op uit.... een kwart eeuw journalistieke zwerfjaren. J. Bojer Van eigen stam. M. Bowen Prins en ketter. M. BowenDei Gratia (vervolg op Prins en ketter). T. BrinkgreveWicherinkMet geheel haar hart. M. CorelliDe ware man Gods. J. van Epen Durf te lachen. J. Fabricius Het meisje met den blauwen hoed, roman uit het soldatenleven. L. Frapié Vertellingen rond de bewaar school. L. GanghoferHet slot Hubertus. A. H. Gibbs Nancy. A. van Gogh—Kaulbach: Binnen de muren. 0. von HansteinDuizend mijlen in een rendierslede. N. HawthorneDe scharlaken lesser. R. Her zog De Neder-rijners. S. G. KloppersHet huis op den heuvel. P. B. Kyne Het dal der reuzen. E. LyallIn de gulden dagen. G. du Maurier Trilby. E. Mikkelsen Benoorden wet en recht. L. M. Montgomery Het regenboogdaltver- volg op Het huis van Anne's droomen) L. M. MontgomeryValencia's droomslot. C. E. MuifordDe cowboy-broeders. W. ScottQuentin Durward. 1. M. SickLangs 's heeren wegen (verh.) I. M. SickMathilde Wrede, de vriendin der gevangenen. B. Traven De katoenplukkers. Populair wetenschappe- lijke werken: V. Cleerdin Sagen van Brabant. ZwerversboekjesNo. 1 Kemp. Zuid-Lim burg. No. 2. Van den Eeckhout. Walcheren. No. 3. Pattist. Zeeuwsch-Vlaanderen. J. w. Bilby Nanvok de eskimo. P. Frenchen Groot wildroman van de Hudson-baai eskimo's. J. Jongejans Uit Dajakland kijkjes in het leven van den koppensneller en zijn om geving. M. Iljin Het vijf jaarplan. J. RomeinMachten van dezen tijd overzicht van de voornaamste problemen der hedendaagsch© internationale politiek. E. A. van Genderen StortStaal als bouw materiaal. P, H. van der HoogHoe een vrouw het haar en het teint moet verzorgen. J. Boomsma De techniek van kampeeren handl. voor allen, die er met de tent op uit 'willen trekken. C. J. Groothof De Olympische spelen. E. J. PotgieterBloemlezing uit zijn ge dichten en prozawerk. Dl. 1. Historie en ro mantiek. L. Simons Het drama en het tooneel in hun ontwikkeling. Dl. 5. 18751930. Eervol ontslag verleend. Aan den heer J. P. van Bel, adjunct-com mies bij den P. T. en T.-dienst alhier, is op zijn verzoek met ingang van i September, eervol ontslag als zoodanig verleend. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der Arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven 1 drukker, 1 behanger, 1 mas- tieker, 1 betonwerker, 31 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 mandenmaker, 17 metselaars, 13 opperlieden, 12 schilders, 1 stucadoor, 33 timmerlieden, 4 ververs, 3 vlechters, 1 wagen maker, 1 waterbouwk. opz., 1 bouwk. opz.- teekenaar, 1 teekenaar, bekend met werktuig kunde en bouwk., 1 mach.-houtbewerker, 2 meubelmakers, 3 politoerders, 3 stoffeerders, 1 kleermaker, 1 wasscher, 2 schoenmakers. 642 metaalbewerkers (w.o. 311 tyd. werk loos), 1 bierbottelaar, 3 brood/banketbakkers, 3 koks, 1 koksaide, 1 slager, 1 bloemist, 1 tuinman, 7 magazijnbedienden, 1 slooper, 1 winkelbediende, 4 chauffeurs, 2 kellners, 1 loopjongen, 2 sleepers, 18 transportarbeiders, 32 kantoorbedienden (w.o. 4 vrouwelijke), 1 winkeljuffrouw, 5 teekenaars, 13 portiers, loopers enz., 30 varensgezellen en 92 losse arbeiders. Totaal 1000 ingeschrevenen (w.o. 122 in de werkverschaffing)Vorige week 954 personen. Alzoo een vermeerdering van 46 werkzoe kenden. In onze Tijdinghal. Van de tewaterlating van Hr. Ms. flottiel je vaartuig „Johan Maurits van Nassau" van de werf der N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier, heeft onze fotograaf een mooie opna me gemaakt. De hitte heeft gelegenheid gegeven tot het maken van verschillende interessante opna men, waarvan wij er eenige hebben geëta leerd. Het zevende eeuwfeest van Roermond is op feestelijke wijze herdacht. In de raadzaal werd door burgemeester Waszink de feest rede uitgesproken, welke gebeurtenis op de gevoelige plaat is vastgelegd. Ter eere van den oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië, den heer J. B. van Heutz, zal een monument worden opgericht, dat is ontworpen door den architect ir. G. Fried- hoff, in samenwerking met den beeldhouwer F. J. van Hall. MIDDELBURG 35-jarig bestaan van „Handelsbelang". In het zoojuist verschenen programma van de Middelburgsche feestweek schrijft de voor zitter der jubileerende vereeniging „Handels belang" als inleidend woord o.m. „Vijf en dertig jaren geleden is het, dat enkele wilskrachtige Middelburgsche zaken lieden, waarvan er nu helaas nog slechts weinige in leven zijn, het initiatief namen tot oprichting van een vereeniging welke zou hebben „stelling te nemen tegen oneerlijke of onedele concurrentie of vakche reclame op Handelsbelang" en in het algemeen werk zaam beoogde te zijn ,,tot bevordering van de gemeenschappelij ke handelsbelangen' Zoo althans luidde het reglement en sta tuten van de vereeniging welke den naam ont ving van „De reëele Handel". Eerst eenigen tijd later werd deze naam veranderd in „Handelsbelang". Vijf en dertig jaren van arbeid in het be lang vooral van den Handeldrijvenden en In- dustrieelen Middenstand zijn achter den rug.... Mochten wij dezen mijlpaal in dit vereeni- gingsleven onverschillig voorbij loopen en geen waardeering toonen voor datgene wat door hen die ons voorgingen in aller belang werd verricht „Neen", meende de algemeene vergadering en met dit „neen" stemde het bestuur gaarne in, vooral toen werd voorop gesteld dat deze feestelijke herdenking in een zoodanigen vorm zou worden gegoten, dat zij door hare aantrekkelijkheid tevens voordeel zou bren gen aan de zakenlieden in onze gemeente. We zullen daarom trachten belangstellen den te trekken als het kan zelfs van de overzijde der Schelde en van boven het Kreekrak, Onze stad moet vol zijn van bezoekers. De Middelburgers moeten op straat de dorpelingen naar Middelburg en als het kan veel vreemdelingen in de stad.... Dat geeft nering en vertier geld in de lade en is ten slotte een belang voor onze geheele Middelburgsche samenleving".... „Al zit de zon (althans op zakengebied) nu nog achter de wolken, daar blijft zij niet al tijd het verleden is daar om het te be wijzen. Want al ziet het er voor nering en handel niet gunstig uit, t:>ch is zelfs ook uit deze eigenaardige tijdsomstandigheden voor ons iets te leeren. Ziehier de les Scherp meer dan ooit het brein ziet uit naar nieuwe mogelijkheden naar nieuwe handelsrelatiën naar zakenuitbouw ver meerdert Uw inspanning staalt uw energie. Dit is de eenige manier om zich door deze periode heen te werken naar betere tijden, die toch zonder twijfel weder komen moeten." We hebben reeds zoo in groote trekken bericht, wat er te doen zal zijn. Een iets meer gedetailleerd overzicht van de feestelijkheden volge hier.. Maandag 29 Augustus is er des ochtends een réveille door 't Christ, muziekkorps „Oefening na den Arbeid", directeur de heer J. C. F. van Kamer des avonds geeft de harmonie „Onj Genoegen" uit Vlissingen, directeur de heer C. G. Govaarts, een con cert op de Markt. Dinsdag 30 Augustus geeft het Middel- burgsch Muziekkorps, directeur de heer Joh. H. Caro, een concert op de Markt, afgewis seld door rhythmische dansen van „Medio- burgum", onder leiding van den heer Chr. J. Mazure. Daarna een muzikale rondwandeling Onderwijl recipieert het bestuur van „Han delsbelang" in de sociëteit „St. Joris". Des avonds bespeelt de heer Th. C. Ferwerda den beiaard van den Lange Jan. Koninginnedag is de feestdag van „Uit het VolkVoor het Volk" dien dag is er een turnbetooging van de Walchersche sportver- eenigingen op het gemeentelijk sportterrein, met o.a. een gezamenlijk optreden der Wal chersche dames en der Walchersche meisjes. 's Avonds zijn er volksdansen in Zeeuwsch costuum, afgewisseld met orkestnummers, op de Groote Marktna afloop fakkeloptocht. Donderdag 1 September geeft het Dom- burgsch muziekgezelschap „Apollo", directeur de heer M. A. Romijn een avondconcert op de Marktin de pauze treedt het Westkap- pelsche dameskoor op. Daarna rekoefeningen door Walchersche turners, onder leiding van den heer P. Taal, op het podium voor het Raadhuis. Onderwijl heeft het Westkappelsche dames koor op den Dam in de Graanbeurs en op de Balans ook nog gezongen hoe, waar en wanneer precies vermeldt het program, Vrydag 2 September wordt het avondcon cert op de Markt gegeven door het Christ, fanfarekorps „Oefening na den Arbeid", daarna is er een verlichte gondelvaart door het Kanaal. Zaterdag 3 September vindt des middags 'n kano-wedstrijd in het Kanaal plaats, waar voor 7 medailles beschikbaar werden gesteld. Dien dag wordt er op de Markt een middag concert gegeven door 't fanfarekorps „Voor waarts" te Koudekerke, directeur de heer André J. Geijsen het vaste avondconcert is voor rekening van 't Middelburgsch Muziek korps, met als besluit een taptoe van de pad vinders. -3 Iedere avond Muziek op de Markt IJZENDIJKE. Een muziekfeest. Zaterdagavond werden de feestelijkheden ter gelegenheid van het 95-jarig bestaan der muziekvereneiging „Geduld Overwint" ge opend. Allereerst werd naar de woning van den voorzitter gemarcheerd om een serenade te brengen, daar de voorzitter juist het feit herdacht, dat hij 55 jaar onafgebroken lid der vereeniging is. Zondagmiddag kwamen de verschillende deelnemende gezelschappen onder het spelen van vroolijke marschen naar het Marktplein, alwaar de stoet werd samengesteld en werd een wandeling door de gemeente gemaakt. Na de officieele ontvangst ten stadhuize hadden de concerten plaats op de verschil lende kiosken. Des avonds gaf „Geduld Overwint" een slotconcert op de kiosk op de Markt, dat door een groot aantal luisteraars werd aangehoord en met veel applaus werd begroet. De feestelijkheden werden Maandag voort gezet. Des middags kwamen van alle richtin gen de renners aan, om den 80 K.M. wegwed strijd te rijden, niet minder dan 38 coureurs waren aanwezig. Er werd in twee verschil lende groepen gekoerst nl. juniors en begin nelingen. De afstand werd afgelegd op 2 uur 5 minuten. De uitslag was als volgt Juniors1. De Graeve, Gent2. O. Her- bourdin 3. Olislager4. Lemaire 5. Ver stuift 6. Lombert7. Martens8. A. de Graeve, Beginnelingen1. A. de Clerck, Aarden burg 2. Daniëls3. A. Buijsse. Om half zes werd met de concerten een aanvang genomen door „Eendracht maakt Macht" van Watervliet, die een zeer ver dienstelijke uitvoering gaf. Daarna kwam Oostburg aan de beurt. De belangstelling van de zijde van het publiek was enorm, ieder wilde deze vereeni ging hooren en na elk nummer weerklonk applaus. Om 10 uur gaf „Geduld Overwint" een po pulair concert, wr.arna in optocht door de straten werd gemarcheerd. Tot laat in dsn avond bleef het gezellig druk. IJzendijke, maar vooral „Geduld Over wint", kan met trots op dit jubileum terug zien. AXEL. Het dreigend conflict in den landbouw te Axel e.o. Gisterenmiddag heeft op het stadhuis te Goes een conferentie plaats gehad onder lei ding van den rijksbemiddelaar prof. Aalbcrse tusschen de partijen in het dreigend conflict in den landbouw te Axel e.o., namelijk de besturen van de drie landarbeidersorganisa ties eenerzij ds en dat van den Chr. Boeren- en Tuindersbond anderzijds. De bestuursleden van laatstgenoemde or ganisatie deelden mede, dat er nu onder de leden een meerderheid was voor een collectief contract. Tot voor kort was dit niet het geval. Over loonen en andere arbeidsvoorwaarden hadden de afgevaardigden van den Christ. Boeren- en Tuindersbond echter geen man daat meegekregen, zoodat men hirover tot geen resultaat kon komen. A.s. Woensdag zal nu te Axel hierover een conferentie plaats hebben tusschen werkge vers- en werknemers-organisaties. Uiterlijk a.s. Zaterdag zal de beslissing vallen," zoodat dan bekend zal zijn of het conflict al dan niet is opgelost. TERNEUZEN. Baldadigheid. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Ter Neuzen een ergerlijk staaltje van baldadigheid plaats gevonden. Er was aan den zeedijk een tentje gezet door een Belgischen krabbenvanger, die daarin zijn nachtverblijf had opgeslagen. Eenige aanko mende jongens, denkelijk 3, zijn toen langs de tent gekomen en hebben het tentje geheel aan stukken geslagen, en verder namen zij de kleeren van den man mede, zoodat deze in zijn onderkleeding naar het politiebureau moest gaan. De jongens verkeerden in staat van dronkenschap. De daders zijn aan de politie reeds bekend. Autobusdiensten. De Kroon heeft thans beschikt op de be roepen, ingesteld door de directie der Neder- landsche Spoorwegen en gebroeders De Rooy te Bergen op Zoom, tegen de beschikking van Ged. Staten van Zeeland, waarbij aan gebr. De Rooy te Bergen op Zoom vergunning is verleend tot het in werking brengen van een autobusdienst van de Noord-Brabantsch- Zeeuwsche grens over Rilland-Bath, Krab- bendijke, Kruiningen, Kapelle en Kloetinge naar Goes, en het beroep, ingesteld door de directie der Nederlandsche Spoorwegen tegen de beschikking van Ged. Staten van Noord- Brabant, waarbij aan Gebr. Van Rooy te Ber gen op Zoom, voorzoover het NoordBra- bantsch grondgebied betreft, vergunning is verleend tot het in werking brengen van een autobusdienst van Bergen op Zoom over Woensdrecht (station) naar Goes. Bij Kon. besluit zijn de beide bestreden besluiten vernietigd en is aan de gebr. De Rooy de gevraagde vergunning geweigerd. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Niezijl (Gr.) ds. H. Huizinga te Waterlandkerkjete We- meldinge dr. J. Woldendorp te Stedum. Examens. Voor de hoofdakte is geslaagd de heer J. Klaaijsen te Arnhem, vroeger te Breskens. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van uw bericht over „de Stationschefs te Vlissingen", merk ik be leefd op, dat U blijkbaar verkeerd bent inge licht. Er is te Vlissingen maar één stations chef, verder een chef-commies, eenige com miezen en stationsambtenaren. De chef-commies, die den stationschef bij diens afwezighfeid*vervangt, wordt nu wegens vermindering van vervoer, waardoor de di rectie der Ned. Spoorwegen genoodzaakt is te bezuinigen, naar elders overgeplaatst en zijn werkzaamheden over den stationschef en eenige andere ambtenaren verdeeld. Bij ontstentenis van den stationschef zal deze in het vervolg worden vervangen door een commies, die daarvoor ten volle bekwaam is, zoodat geen vrees behoeft te bestaan, dat de belangen van het publiek of die van den dienst door dezen maatregel van de directie zullen worden geschaad. Met dank voor de plaatsing, SPOORMAN. LUCHTVAART De tocht van prof. Piccard. Professor Piccard is Zondag te Venetië aangekomen met zijn echtgenoote aan boord van een watervliegtuig, dat hem door gene raal Balho, den Italiaanschen minister voor luchtvaart, ter beschikking was gesteld. Talrijke vooraanstaande personen waven ter begroeting aanwezig en bereidden den professor en zijn vrouw een hartelijke ont vangst. Ingenieur Cosyns heeft zijn voorloopig rap port omtrent den tocht naar de stratosfeer ingediend bij het Belgische Nationale Fonds voor Wetenschappelijke onderzoekingen.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1