GEMENGD NIEUWS instantie ze had gecontroleerd of goedge keurd. Ten slotte zcide Rooseveltik geef u de verzekering, dat hooge ambtenaren onder de volgende regeering noch door woord, noch door daad zullen trachten de prijzen der aan- deelen en obligaties te beïnvloeden. GORGOELOFS APPEL AFGEWEZEN. Het hof van cassatie te Parijs heeft het beroep van Gorgoelof, den moordenaar van president Doumer, afgewezen. (Het uitgesproken doodvonnis krijgt daar mede kracht). DE FRANSCHE VLOOT. De „Daily Telegraph" weet te melden dat de Fransche admiraliteit een smaldeel, be staande uit twee kruisers, vijf transportsche pen, zeven torpedobootjagers en zeven onder zeeërs, uit de Middellandsche Zee overge plaatst heeft naar de Kanaalhaven Brest. Voor Frankrijk, dat zijn vloot concentreert in de Middellandsche Zee, is deze versterking van de Kanaalvloot van blijkbaar bijzondere beteekenis. Opvallend is, dat de oorlogssche pen die naar Brest zijn overgeplaatst, tot de snelst varende behooren. Zij loopen alle ge middeld 33 knoopen. Het Brest-eskader wordt bovendien gesteund door de duikbootbasis Cherbourg. Volgens den militairen medewer ker van de „Daily Tel." houdt men hierbij het oog gericht op de Duitsche vestzak-krui sers, die gebouwd worden. HET BERGINGSWERK VAN DE „NIOBE". Omtrent het bergingswerk van de „Niobe" wordt medegedeeld, dat de ruimen van het voorschip thans leeggepompt zijn. Het is ge lukt twee lijken te bergen, dat van den ma troos Koster, die uit Kestin afkomstig was en dat van den schipper Rothe uit Gevelsberg. Op het oogenblifc wordt getracht, de ruimte in het middenschip die voor het geven van onderwijs diende, leeg te pompen. Men hoopt dat het schip zoover gedicht en leeggepompt zal zijn, dat het vanzelf zich opricht, In dat geval zullen ook de overige ruimten van boven af toegankelijk zijn. Aangenomen wordt, dat alle lijken geborgen zullen zijn. Met het oog op het feit, dat sommige familieleden veraf wonen, is de be grafenis vastgesteld op 23 Augustus des nam. 4 uur. In het geheel zullen 13 lijken naar de woonplaatsen worden vervoerd, terwijl de overige in een gemeenschappelijk graf op het garnizoenskerkhof van Kiel ter aarde zullen worden besteld. DE ECONOMISCHE CONFERENTIE VAN HET BRITSCHE WERELDRIJK. In de groote hall van het Canadeesche parlement te Ottawa heeft Zaterdag de plechtige slotzitting plaats gevonden van de economische conferentie van het Britsche wereldrijk. Het Huis was overvol. De Canadeesche minister-president hield een redevoering, waarin hij zeide zeer tevre den te zijn over het verloop der conferentie. De conferentie heeft getoond dat de volkeren van het Engelsche wereldrijk een hechte een heid vormen. Op een telegram aan den koning van En geland was een antwoord binnengekomen, waarbij de Koning zeide zich te verheugen over het succes van de conferentie, welke beantwoord had aan de groote verwachtin gen. Z. M. vertrouwt vast dat de resultaten van de samenwerking en de bereidheid tot hulp geven waaraan het thans bereikte sue- oes te danken is, tot zegen zal strekken voor de volkeren van het wereldrijk. Nadat lord Hailsham het rapport van de commissie voor de bevordering van den han del in het wereldrijk had uitgebracht, begon de officieele onderteekening van de overeen komst. Allereerst werden onderteekend de overeenkomsten tusschen Engeland eener zij ds en de verschillende dominions en kolo niën anderzijds. Bij de onderteekening van het Engelsch-Canadeesche verdrag kwam het tot groote bijvalsbetuigingen der verga dering. Hierop volgde de onderteekening der overeenkomsten tusschen de dominions en de koloniën. Na nog een reeks redevoeringen van de delegatieleiders werd met algemeene stem men een motie aangenomen, waarin dank gebracht wordt aan den Canadeeschen pre mier. De slotzitting duurde 2 uur, Engeland heeft verdragon onderteekend met Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika, Newfound land, Rhodesia en Canada. DE VER. STATEN EN RUSLAND. De kwestie van de erkenning van Rusland door de Ver. Staten is weer aan de orde ge bracht, aldus meldt Reuter uit Washington, doordat bekend geworden is, dat Stimson kort voor zijn vertrek uit Genève in het voorjaar door Litwinof gepolst is over dit onderwerp. De Russissche en Amerikaansche vertegenwoordigers hadden een onderhoud, waarbij aan Litwinof gevraagd is, of de sovjets, indien de erkenning tot stand kwam, bereid zouden zijn de Derde Internationale en haar propaganda in de Ver. Staten af te schaffen. Litwinof antwoordde, dat de sovjets van alle propaganda in de Ver. Staten zouden afzien, maar dat zij de Derde Internationale niet konden afschaffen, daar deze een af zonderlijke instelling, afgescheiden van de regeering was. DE GUILLOTINE EN DE ELECTRISCHE STOEL. Zoowel van den uitvinder der guillotine als van dien van den electrischen stoel werd beweerd, dat zij den dood door hun eigen doodsapparaten hebben gevonden. Dat is echter geheel onjuist voor zoover het dr. Guillotin betreft. Reeds lang vóór dr. Guillotin, heeft men onthoofdingsmachines gehad. De oude Perzen kenden al een toestel voor het onthoofden van misdadigers. Koenraad van Zwaben (Konradijn), de laatste telg van het keizer lijk huis der Hohenstaufen, vond in 1268 in Napels den dood door een zgn. „Waalsche strik" en dat was niets anders dan een ont hoofdingsapparaat. Ook in Hongarije was ni de 13e eeuw reeds zulk een werktuig in ge bruik, diat de „schaaf" werd genoemd. Reeds in de 17e eeuw werkte de Engelsche justitie met een zgn. „gibbet", een Schotseh woord voor meisje of m^agd. Dat er vóór de „guil lotine" was uitgevonden, een dergelijke ont hoof dingsmaohine bestond, mag worden afge leid uit het feit, dat een Hongaarsch schil der in de 17e eeuw er een voorstelling van gaf, hoe de apostelen Jocobus en Mattheus door een soort onthoofdingswerktuig ter dood werden gebracht. De uitvinder der „guillotine", dr. Joseph Ignatius Guillotin, was een Parijsch genees heer. Voor zijn vrijmoedigheid, waarmede hij op de gebreken van de heelkunde in die da gen wees en door zijn vasthoudendheid, waar mee hij den strijd om verbeteringen voerde, trad hij in de Fransche hoofdstad op den voorgrond. Ter waardeering van zijn werk zaamheden werd hem het geneeskundig toe zicht opgedragen en hij werd gekozen tot lid der Nationale Conventie. Dat was in een tijd, dat in den rechterstoel een doodelyke klas senhaat had plaats genomen, om wraak te nemen voor de eeuwenlange onderdrukking. Doodvonnissen en terechtstellingen waren aan de orde van den dag. Het onthoofden was nog steeds de zachtste vorm van execu tie. Maar toch veroorzaakte de onzekerheid, de onvastheid in het voeren van het zwaard nog steeds een groote wreedheid. In de Parysche Kamerzitting van 10 Octo ber 1789 drong dr. Guillotin er bij de regee ring op aan, al de verschillende doodstraffen ongeacht het misdrijf en het geslacht van dengene, die ter dood was veroordeeld, in één doodstraf te veranderen, nl. in de onthoof ding, welke door een eenvoudige machine snel en zeker kon worden uitgevoerd. Op den 21en December 1789 werd het voorstel van dr. Guillotin aangenomen, ofschoon men nog geen idee had van de werking der machine. Nadat dr. Louis, de secretaris van de chi rurgen van Parijs, aan de volksvertegenwoor diging een verslag over een in Engeland ge bruikte machine en een model daarvan had gezonden, werd besloten bij de terechtstellin gen een proef met zulk een toestel te nemen. Een Duitsch werkman maakte, naar ds aanwijzinggen, een apparaat, dat eerst op lij ken werd beproefd en toen na goedkeuring op de Place de la Grève werd opgesteld en kort daarop door den beruchten straatroover „Peletier" ingewijd. Men noemde het appa raat eerst naar dr, Louis de „Louisette", maar spoedig besloot de volkswil, dat het ter eere van den menschlievenden dokter Guillotin „guillotine" zou worden genoemd. Het appa raat kreeg toen ook een andere plaats. Op de Place de la Concorde, die in „Place de la Revolution" werd herdoopt, stond oor spronkelijk een bronzen ruiterstandbeeld van LKjdewijk XV. In den tijd, dat er gebrek was aan metalen, had de regeering daaruit mun ten van „twee sous" laten slaan en op het oude voetstuk do godin der vrijheid van gips geplaatst. Aan de voeten van dit vrij heidsbeeld werd de guillotine opgericht.. Hoeveel bloed is er op dezen grond 'ge vloeid? De lijst dear slachtoffers is te lang om daaruit ook maar slechts de meest be kende ongelukkigen uit het tijdvak van het schrikbewind te noemen. Er vielen dikwijls zestig tot zeventig hoofden per dag Door het misbruik, dat in de revolu tietijd. van de guillotine werd gemaakt, is het hem door den volkswil verleende eerbewijs voor zijn persoon tot een vloek geworden. Dr. Guillotine ging de laatste jaren van zijn leven gebukt onder den smaad, dat het ontzettend- ste werktuig van de wereld, zijn naam droeg en zoo stierf hij, in groote eenzaamheid, op den 26en Mei 1814. Zoo onjuist als het is te beweren, dat dr. Guillotin den dood door zijn eigen „guillo tine" heeft gevonden, zoo juist is het, dat de man, die den electrischen stoel uitvond, zelf daarin den dood vond. De man heette Char les Justice. Hij was iemand, die graag proe ven met electriciteit nam, maar hij had ook een zeer groot gebrek, hij kon nl. zijn vingers niet thuishouden. Wegens diefstal had hij reeds driemaal in de gevangenis gezeten en bij den derden keer ontwierp en construeerde hij den electrischen stoel. Dit werk noopte gouverneur Barman van den staat Ohio, den man te begenadigen. Maar zijn vrijheid was van korten duur; spoedig begon de man weer te stelen en om een diefstal te verhei melijken, doodde hij een man. In Juli 1911 werd hij wegens moord gevonnist en op den 27en October 1911 plaatste men hem in den stoel des doods, welken hij voor anderen had ontworpen. Auto-ongelukken. Te Ar- cen (Limburg) reed Zaterdagmiddag tenge volge van het springen van een band een auto in volle vaart eerst tegen een boom en daarna tegen een lantaarnpaal. De inzitten den werden tengevolge van den schok ge wond. De chauffeur G. uit Venlo bekwam in wendige kneuzingen en brak zijn linkerbeen op drie plaatsen. Een van zijn passagiers werd zwaar gewond aan hoofd, borst en schouders en liep bovendien nog een armbreuk op. Bei den werden naar het R.K. ziekenhuis te Venlo overgebracht. De derde inzittende werd door de glasscherven niet gevaarlijk gewond. De auto is totaal vernield. ■—De warmtê. Een landbouwer te Sprundel (N.-Br.) is door de hitte bevangen en eenige uren later overleden. De 63- jarige landbouwer J. B. uit Klimmen, die in Halsberg bij familie Vrijdagmiddag bezig was, op het land een korenmijt te plaatsen, werd plotseling door de hitte bevangen. Geestelijke en geneeskundige hulp werden ingeroepen. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht, waar hy in den loop van den avond is overleden, Buskruit a Is speelgoed. Te Helden-Beringen (Limburg) vonden twee jongens in een pakhuis een hoeveelheid bus kruit, dat toebehoort aan de schutterij van het dorp. Het gevaarlijk goedje werd in pa pier gewikkeld en in een droge sloot in brand gestoken. Bij de hierdoor ontstane ontplof fing werd een der knapen, het achtjarige zoontje van den heer A. van Nynhuys, deer lijk verminkt. Men vreest, dat de kleine zijn oogen zal moeten missen. Zijn 9-jarig mak kertje bekwam brandwonden aan gelaat, han den en beenen. Ongelukken. Zaterdagmiddag ruim vijf uur is bij het zwemmen in zee nabij den vuurtoren verdronken een 20-jarige man uit de Wolmaranstraat te 's-Gravenhage. Zijn lijk is door den gemeentelijken geneeskundi gen dienst naar het ziekenhuis Zuidwal ge bracht. Toen Zaterdag de ploegbaas Jon ker, werkzaam op de spoorlijn tusschen Twello en Teuge, voor den sneltrein uit De venter wilde uitwijken, naderde juist van de andere zijde een D-trein. Jonker werd door dezen trein gegrepen en verwond. Hij is naar Deventer vervoerd en aldaar overleden. Zaterdagmiddag is een dame te Oosterbeek bij het zwemmen in den Rijn verdronken. Het slachtoffer was bij een kribbe in de nabijheid van de1 spoorbrug aan het zwemmen, waar de stroom bijzonder sterk is. Plotseling zag haar dochter, die aan den kant aan het baden was, haar moeder in de diepte verdwijnen. Op haar hulpgeroep schoten direct menschen toe en wei'den reddingspogingen ondernomen, doch zonder resultaat. In het Overijselsch ka naal nabij Vriezenveen is Zaterdagmiddag de 27-jarige gehuwde H. H. V. bij het baden ver dronken. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Zaterdag was de 44-jarige fa brieksarbeider H. van D. te Haarlem, aan het werk in de waterverffabriek van de firma Resink aan de Leidschevaart aldaar. De man moest zakken afwegen ieder inhoudende 50 K.G. verfstof. Door onbekende oorzaak begon plotseling een groot aantal zakken te glijden met het gevolg dat de man er onder bedolven werd. Toegeschoten medearbeiders wisten hem spoedig te bevrijden, waarna de man, na voorloopig verbonden te zijn per ziekenauto naar het Diaconessenhuis vervoerd werd. Be halve een beenbreuk en een bloeduitstorting in het onderlichaam had hij bovendien nog zijn arm gekneusd. Zijn toestand is ernstig. Vrijdag kwam een 7-jarige knaap te Zwolle niet thuis. Na lang zoeken vond men zijn kousen en schoentjes aan den kant van de stadsgracht. Des nachts is zyn lijkje op- gedregd. Een 20-jarige cavalerist, afkom stig uit Amsterdam, is bij het zwemmen in de Barneveldschebeek op een ondiepe plaats bij het duiken met zijn hoofd op den bodem der beek gekomen. Ernstig gewond is hij naar het militair hospitaal overgebracht. Zijn toe stand is zeer zorgwekkend. Vrijdag is een Chinees van het stoomschip „Tapanoeli" bij het baden in de Merwehaven onwel gewor den en gezonken. De man is verdronken. Zaterdagmorgen speelde een, li/2-jarig meisje te Venlo op het trottoir voor de ouderlijke woning. In een onbewaakt oogenblik is de kleine den weg opgeloopen, juist op het mo ment dat een autobus naderde. De chauffeur trachtte nog het stuur om te werpen om al dus een aanrijding te voorkomen. De kleine liep echter pardoes tegen de bus op en kwam met het hoofdje onder een der wielen te recht, waarbij de schedel werd verpletterd. Het kind was op slag dood. Hedenmorgen is een 67-jarige man uit Schaik (N*-B., die op zfjn rijwiel den weg overstak, nabij den Schaikschen hoek op den weg Grave-'s-Her- togenbosch door een auto uit 's-Hertogen- bosch gegrepen. Hij werd met verbrijzeld been en een zeer ernstige hoofdwonde naar een ziekenhuis vervoerd. De man is over leden. Het rijwiel werd vernield. De auto werd zwaar beschadigd. Gisteravond was de 26-jarige A. A. uit Hllligersberg met zijn meisje en nog 2 personen aan het varen in de Noordgeul onder Pernis. Men besloot te gaan baden. A. die niet zwemmen kon be gaf zich te ver in de rivier en verdween plot seling in de diepte. Redding was niet meer mogelijk. Een half uur later is zijn lijk op gehaald en door de politie naar den politie post te Pernis overgebracht. Een 4-jarig meisje te Eek is in het Winschoterdiep ge raakt en verdronken. Door de warmte zijn te Bedum en te Scheemda eenige landarbei ders onwel geworden. Een van hen, de arbei der M. die werkzaam was op een dorschma- chine, is overleden. Hij laat een vrouw en 2 kinderen achter. Zondagmiddag heeft op de rivier de Waal voor Nijmegen een ernstig ongeluk plaats ge had. De 28-jarige v. d. V. zou met zijn 31- jarige verloofde M. M. een roeitochtje gaan maken. Het paar had daartoe in de vlucht- haven een roeiboot gehuurd. Tóen het bootje buiten de haven kwam, passeerde daar juist een sleep. Vermoedelijk door de zuiging kwam het roeibootje in aanvaring met het eerste schip, dat zich achter de sleepboot bevond. De kracht van de aanvaring was zoo groot, dat de roeiboot omsloeg. Beide inzittenden ge raakten te water. Zij grepen zich nog vast aan de roeiboot en het anker van het schip, doch even later zonk de roeiboot en lieten de drenkelingen ook het anker los. De Jonge man verdween oogenblikkeltjk In de diepte en is waarschijnlijk onder 't schip terecht ge komen. Het meisje was nog even zichtbaar, waarop de schipper haar een stok toestak. Zij had echter niet meer de kracht dezen stok te grijpen en direct daarop verdween ook zij in de diepte. Nog geruimen tijd heeft men de omgeving afgezocht, doch de lyken van de beide slachtoffers zijn niet gevonden, Hotelbrand te Amster dam. Ongeveer één uur gisterennacht ontstond brand in de voorkamer van de tweede verdieping van het hotel „De Lloyd", Martelaarsgracht 9. Toen het vuur ontdekt werd had het reeds fel in het vertrek om zich heen gegrepen. Als gevolg van de warmte stonden alle vensters en deuren open, waar door de vlammen vrije speling door het ge- heele gebouw hadden. In minder dan geen tijd was dan ook de derde verdieping aange tast en baanden de vlammen zich een weg naar den zolder. Toen na enkele minuten de brandweer verscheen, was het gebouw een vlammenzee. In een half uur slaagde de brandweer er in den brand meester te wor den, zoodat de brand zich tot het hotel, waar van de heer W. J. Bosdries eigenaar is be perkt bleef. Een vijftal hotelgasten konden tijdig het gebouw verlaten. De brand, die door honderden in dezen zomernacht werd gade geslagen, is vermoedelijk ontstaan door het achteloos wegwerpen van een sigaret. De tweede en derde verdieping, alsmede de zolder brandden voor het grootste gedeelte uit, Dierentuingeneugten. Het het inlandsche grotaquarium in den Dierentuin te 's-Gravenhage is verrijkt met een 14-tal, in de ringvaart van de Haarlem mermeer gevangen meervallen, een vischsoort dat geheel in ons land aan het uitsterven is. Men kan het stellig als een bijzonderheid aanmerkten, dat men nog een veertiental meervallen tegelijk heeft kunnen vangen. Als men het inlandsche aquarium heeft ge zien, zal men het tropische aquarium even eens interessant vinden waar o.a. te zien zyn prachtige vischjes, waterslangen, waterschild padden enz. In de tropische kassen zijn op het oogenblik de pinda's aan het rijpen, dra gen de bananenboomen hun vruchten, terwijl de melatti geurt. Het is vooral voor de kinderen meer ver makelijk te zien hoe Betsy, de olifant na een mondharmonicadeuntje, als belooning in deze warme dagen wordt natgespoten, waar voor zij haar erkentelijkheid laat blijken door een luid getrompetter, Branden. Te Weerseloo (O.) is de boerderij van C. Spin tot den grond toe afgebrand. Twee varkens kwamen in het vuur om. Te Sittard is een magazijn met ker- misgoederen afgebrand. Vier auto's, acht ker- misorgels en meer dergelijke dingen werden door het vuur vernietigd. Daar er geen water in de nabijheid was ging het heele zaakje in vlammen op. Vrijdagavond 8 uur is te Drachten de boerderij van den heer H. v. d. Vlugt geheel afgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was verzekerd, De dame met de druiven. Een dame, die blijkbaar bij een kweeker druiven had wezen eten, peddelde Vrijdag middag per fiets in de richting Den Haag. Terwijl ze met één hand haar rijwiel be stuurde, droeg ze in haar andere hand een mandje met druiven, wellicht met de bedoe ling thuis ook van de pluk te laten proeven. Bij Dekkershoekje gekomen, raakte ze, bij het passeeren van een auto, plotseling haar stuur kwijt en reed pardoes in de breede vaart, waarbij ze kopje onderging. Het was echter maar voor een oogenblik, want even daarna kwam ze weer boven, en.met haar mandje druiven, dat ze met haar eeno hand boven het water hield, terwijl ze met de an dere hand naar den kant zwom. Van het on vrijwillige frissche bad was ze dus blijkbaar niet geschrokken. Groote bosch- en heide brand. Zaterdagmiddag is tusschen de gemeenten Vierlingsbeek en Maashees een enorme bosch- en heidebrand uitgebroken, die, aangewakkerd door den feilen wind, met groote snelheid om zich heen greep. Het vuur was ontstaan in een perceel heide, eigendom van de gemeente Maashees. Ge weldige rookwolken, die uren ver in den om trek zichtbaar waren, verduisterden het dag licht. Van alle kanten snelde de bevolking toe om het vuur te bestrijden, doch door de groo te droogte was dit een vrijwel wanhopige taak. Tegen vijf uur woedde het vuur over een uitgestrektheid van circa twee K.M. en een breedte van ongeveer 800 M. en had zich toeen ook reeds medegedeeld aan een com plex dennenbosschen, toebehoorende aan de gemeenten Vierlingsbeek en Maashees en. eenige particulieren, terwijl de uitgestrekte fcosschen van jhr. H. W. de Blocq van Schel- tinga ernstig bedreigd werdenom 7 uur woedde de brand nog in alle hevigheid voort. Met man en macht trachtte men het vuur te bestrijden, doch de omstandigheden waren van dien aard, dat hot niet raadzaam was door tegenbranden het vuur tot stilstand te brengen. Over een schier onafzienbaren af stand zijn bosschen en heidevelden reeds in vlammen opgegaan. Tegen negen uur was men er in geslaagd den bosch- en heidebrand tot staan te bren gen. De uitgestrekte bezittingen van jhr. De Blocq van Scheltinga zijn gespaard gebleven. Een geheimzinnig geval. Deze week meldden wij, dat een Pool, die uit de strafgevangenis te Merxem (België) was gevlucht en die door de marechaussee te Roosendaal per retour naar België in den trein was gezet, onderweg daaruit gespron gen was. Hij werd opnieuw aangehouden en Donderdagmorgen andermaal naar Esschen op den trein gezet, waarna men niets meer van het geval hoorde. Vrijdagavond deed zich echter op het sta tion te Roosendaal een ander geval voor, dat misschien wel iets met het eerste te maken heeft. Bij aankomst toch des avonds te half tien van een goederentrein uit België sprong plotseling een vreemdeling, die als blinde rei ziger was meegekomen, uit den goederentrein en wist te ontkomen. De marechaussee, die op aangifte van het geval een onderzoek in stelde, heeft tot dusver geen spoor van den vluchteling meer gevonden. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat men hier nog altijd met denzelfden Pool te doen heeft, die nog steeds om zijn vrijheid vecht. Dat belooft wat. In Gro ningen, zoo meldt het ,Nieuwsbl; v. h. Noor den", stak de 4-jarige H. H. V. Vrijdagavond plotseling den rijweg over van den Verlengde Heerenweg. Hij werd toen overreden door een luxe auto, die in de richting Haren reed, be stuurd door den heer P. Het kereltje kreeg Waar moet ik zijn? Men drukt veel gedrukte „stukken", Maar dat wil niet ieder lukken. Daarom laat uw stukken drukken Zonder stuk of ongelukken.,.. Door een drukke drukkerij, Die niets drukt tot braamgelei, Dus bij zooals ik reeds zei VAN DE VELDE's drukkerij. beide linkerwielen over zijn bostkas. Tot groote verwondering van allen die ge tuige van dit ongeval waren, bleek uit het geneeskundig onderzoek van dr. Melles, dat het ventje in het geheel geen letsel had be komen. Op de politie geschoten. Naby Solingen zijn 41 communisten ge arresteerd, die een nachtelijke oefening hiel den en toen de politie aanrukte op deze scho ten. Zij komen voor de speciale rechtbank. Witte bliksem het ge vaarlijkst.- Men heeft, in de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika, opge merkt dat roode bliksemstralen zelden bosch- brand veroorzaken, witte daarentegen heel dikwijls. Men verklaart, dat als volgt: In regenarme lucht krijgt de bliksem zijn witte of blauw-witte kleur door de zuurstof en stik stof, die de hoofdbestanddeelen zijn van de lucht. Wanneer de lucht rijk aan waterdamp is, wordt een deel daarvan door den blik sem ontleed in zuurstof en waterstof en laatstgenoemde kleurt den bliksem rood. Een „roode" bliksemstraal treft dus meest al voorwerpen door den regen doorweekt en steekt ze niet in brand. De witte bliksem treft, als gevolg van de droge atmosfeer, doorgaans droge, licht brandbare voorwerpen. Hitte en onweer. De hitte heeft gisteren in Berlijn een hoogte be- reikt gelijk die sedert Juli 1895 niet meer was voorgekomen. De gemiddelde temperatuur be droeg 36.6 gr. Celsius (97 gr. Fahrenheit). In de avonduren betrok de lucht, waarna zich een onweer ontlastte dat een temperatuur verlaging van ongeveer 13 graden tengevolge had. Zondagmiddag en -avond is boven Stettin en omgeving een onweer losgebroken dat ge paard ging met wolkbreuken en orkaanachtige stormen. Op het landgoed Duisburg bij Grei- fenhagen is door inslaan van den bliksem een groote brand ontstaan, waardoor in kor ten tijd het woonhuis en de schuren in de asch werden gelegd. Voorraad en vee ver brandden, Nieuwe eilanden in dé Noordelijke IJszee ontdekt, Prof. Samoilowitsj heeft van boord van den Russischen ysbreker „Russanow" een uit voerig telegram aan de sovjet-regeering ge zonden, waarin hij mededeelt, in de Noorde lijke IJszee een aantal nieuwe eilanden te hebben ontdekt en waarin hy de positie van deze eilanden aangeeft. Zij liggen op ongeveer 75 gr. 48 min. N.B. en 81 gr. 20 min. O.L. De aanvankelijke veronderstelling, dat men slechts met één enkel eiland te doen heeft, bleek fout te zijn, aangezien men een tot nog toe geheel onbekenden archipel heeft ontdekt. Een motorfiets op een groep mijnwerkers ingere den. Op den weg van Heeren naar Hamra is Zaterdagnacht een motorfiets op een groep van hun werk naar huis keerende mijnwer- wers ingereden. Eén arbeider was op slag dood, van twee anderen zijn armen of bee nen gebrokende motorrijder is ernstig aan het gelaat gekwetst, Bomaanslag. Uit Charbin wordt gemeld, dat een bomaanslag op het vliegveld aldaar is gepleegd, waardoor hon derden huizen vernield zijn. De omvang van de ramp kan eerst worden vastgesteld als het opruimingswerk geëindigd is. Men verwacht, dat een groot aantal per sonen om het leven is gekomen. Een Russisch emigrant en een Koreaan zyn gearresteerd. Ontploffing in een kruit- m a g a z ij n. Uit Santiago wordt gemeld, dat bij een ontploffing in een kruitmagazijn te Potrillo een ingenieur en vier arbeiders gedood zijn. Voorts werden talrijke personen gewond. Massavergiftiging in Lotharingen. Te Mörkhingen in Lotharingen hebben zich talrijke gevallen van vergiftiging door levensmiddelen voorgedaan. Dertig onderofficieren van het aldaar in gar nizoen liggende artillerie-regiment moesten naar het hospitaal van Nancy worden overge bracht. Ook talrijke gezinsleden van officie ren zijn ernstig ziek geworden. Het door de politie ingestelde onderzoek bracht aan het licht, dat uit een banketbak kerswinkel bedorven gebakjes geleverd zijn. De schuldige banketbakker is gearresteerd. Een zware hotelbrand.— In het tuincafé „Reichshof" te Leschwitz is gisterennacht een ontzettende brand uitge broken. Het geheele gebouw met omliggende perceelen werden geheel in de asch gelegd. Twee brandweerlieden werden door een neerstortenden muur gedood. Twee andere brandweermannen en twee burgers, die aan het blusschingswerk hadden deelgenomen, werden met zware rookvergiftiging in het ziekenhuis opgenomen. Warme dagen en koude 'w ij n. 't Mooie zomeravond een balcon 'n terras 'n zitje en 'n koele dronk Maar niet altijd is er ijs aanwezig en toch men zou „Moselblümchen Liebfrauen milch" en andere zoo gaarne echt koud ge nieten. Nu hebben onze Oostelijke geburen, weer iets allerleukst uitgedacht. Een gummi slang bevestigt aan twee nikkelen ringen, die van onderen van gaatjes voorzien zijn. De gummislang wordt aan de waterkraan

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 3