NOOTJES Feestweek Handelsbelang 29 Aug.-3 Sep!. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER BUITENLAND In de week van 15—20 Augustus zijn in ons land uitgesproken 71 faillissementen. Poincaré is gisteren 72 jaar oud geworden. Hy toeft nog steeds op zijn buiten te Cham- pigny in Lotharingen. Op 31 Juli waren er in Pruisen 1.601.386 crisiswerkloozen tegen 1.552.131 aan het einde van de voorgaande maand. Een hevige hitte heeft de bevolking van Bagdad geteisterd. De temperatuur in de schaduw bedroeg 119 graden Fahrenheit. Zondag stortte bij Nantes een vliegtuig met 2 reizigers van 400 meter hoogte naar bene den. De drie inzittenden waren op slag dood. dient voorzichtigheidshalve daaraan te wor den toegevoegd, dat de zaak zich nog in het stadium der eerste onderhandelingen bevindt. De heer D. Sluyer, directeur van het Cen- traal-theater te Amsterdam, heeft zich nl., mede namens den heer Tuschinsky aldaar, in verbinding gesteld met de directie van het Grand-hotel Verseput alhier, teneinde de mogelijkheid te overwegen van het bouwen en voor gezamenlijke rekening exploiteeren van een modern geluidsfilm-theater op de terreinen tusschen den tegenwoordigen in gang van Verseput en Wiener. Dit theater zou dan in verbinding staan met het hotel. De voorloopige plannen zullen worden ge maakt door den architect J. D. Boer te Gro ningen. Als gezegdde plannen zijn nog in het allereerste stadium indien er meer teeke- ning en vastheid in komt, dan zullen* we onzen lezers er wei nader over berichten. Verlichting Stadhuis, Lange |an, etc. OOST- EN WEST-SOUBURG Zwemwedstrijd. Zaterdagmiddag jl. hield de Souburgsche zwemvereeniging „Luctor et Emergo" haar jaarlijkschen zwemwedstrijd in het kanaal alhier, begunstigd door prachtig zomerweer en een heerlijk briesje. Er was heel veel be langstelling, aan beide zijden van het kanaal zaten honderden kijksters en kijkers, terwijl een groot aantal particuliere zwemmers in de omgeving van het afgezette zwemgebied hun vaak uitstekende prestaties te water lieten zien. Een leuk gezicht, zooals trouwens dezen zomer vaak te zien is, al die door de zon gebruinde dames- en heerenlichamen, 't leken vaak Javaantjes. Bij de opening door den heer A. Hilder- nisse, werd deze namens bestuur en leden der vereeniging in hartelijke woorden toegespro ken en dank gebracht voor wat hy voor de vereeniging gedurende de 10 jaar van haar bestaan gedaan heeft. Spreker hoopte dat de heer Hildernisse een volgende 10 jaar weder- oil zijn ge waardeerden steun als voorheen aan de vereeniging „Luctor et Emergo" moge geven, waarna hij den heer Hildernisse een fraai bouquet bloemen aanbood, met verzoek dit aan zijn echtgenoote te willen overhandi gen, die hedenmiddag verhinderd was aan wezig te zyn. Met luid applaus werden deze woorden begroet, waarna de wedstryd een aanvang nam. De uitslag van den wedstryd is als volgt 25 Meter vrije slag, jongens tot en met 8 jaarR. Visser 39 sec.Jac. v. Driel 39 4/5 sec.meisjesT. Wondergem 40 sec.M. Ratelband 41 2/5 sec. 25 M. vrye slag, jongens van 9 tot en met 11 jaarA. Gabriëlse 31 sec.C. Ratelband 33 3/5 sec.J. Ovaa 35 1/5 sec.J. Dellebeke 39 1/5 sec.meisjes M. van Driel 29 1/5 sec.; M. d. Grave 30 sec.J. Hoogesteger 31 sec. J. Bosschaart 31 4/5 sec.L. Deurwaarder 32 1/5 sec.S. de Voogd 37 sec.; S. de Beer 37 1/5 sec.K. Wondergem 41 3/5 sec. 50 Meter vrye slag, jongens van 12 tot en met 13 jaar P. Ratelband 46 3/5 sec.J. de Beer 53 sec.M, Gillisse 57 1/5 sec.meisjes: T. Visser 53 sec.T. Bosschaart 59% sec. Jongens 14 tot en met 15 jaarL. de Priester 46 sec.A. Minderhoud 46 4/5 sec. Tobbetje varen, jongens van 11 jaar C. Ratelband 40 2/5 sec. Jac. van Driel 59 sec. meisjes J. Hoogesteger 38 1/5 sec.J. Bos schaart 46 2/5 sec.T. Wondergem 52 sec. M. Ratelband 49 sec. Bordjes happen, meisjes van 12 tot 13 jaar: T. Visser 22 sec.T. Bosschaart 27 3/5 sec. Gecostumeerd sprietloopen, jongens van 12 tot en met 15 jaarJ. de Beer 3 4/5 sec. P. Deurwaarder 2 4/5 sec. 3i/2 meter M. Gil lisse 3 1/5 sec. 3 meterA. Minderhoud 4 4/5 sec. 4 meterP. Ratelband 4 sec. l]/2 meter. 100 Meter vrye slag heerenP. van Driel 1.39 4/5 sec.W. Daniëlse 1.44 4/5 sec.P. Sturm 1.46 sec.F. Meijer 1.47 2/5 sec.A. Meyers 1.48 1/5 sec.L. Bosselaar 1.57 sec. G. F. Bak 1.59 sec.A. Francke 2.4 sec.J. van Eenennaam 2.9 1/5 sec. 50 Meter vrye slag damesS. v. d. Plasse 51 2/5 sec.J. Overbeeke 54 2/5 sec.M. Goedhart 56 sec.M. la Soe 1.1 3/5 sec.J. Kasteley n 64 2/5 sec.J. d. Plasse 1.10 sec. J. Kieboom 1.20 sec.M. Boone 1.24 1/5 sec. 'Estafette (3 X 50 M. vrije slag) A. Meyers, P. van Driel en L. de Priester 2.45 4/5 sec. W. Daniëlse, L. Bosselaar en J. van Eenen naam 2.41 sec.F. Meyers, P. Sturm en J. Hoogesteger 2.41 1/5 sec. Estafette dames (3 X 50 meter vrye slag) J. v. d. Plasse, J. Overbeeke en M. Goedhart 3.13 1/5 sec.S .v. d. Plasse, J. Kieboom en M. la Soe 3.22 4/5 sec.J. Kasteleijn, M. Boone en T. Visser 3.43 sec. Na afloop van den wedstrijd werden de pryzen, waaronder een zilveren potloodhouder geschonken door den burgemeester van Sou burg en een zilveren medaille van den heer J. C. Gabriëlse en verder fraaie kunstvoor werpen, aan de beste zwemsters en zwemmers overhandigd, waarna deze uitstekend geslaag de wedstryd weder tot het verleden behoorde, hoorde. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zyn te bekomen omtrentge breid damesvest by Verhage, Spoorstraat A 91 hulssleutel bij Hendriks, Marnixplein C 54. KOUDEKERKE Wees voorzichtig by het baden* Gisterenmiddag is by Kaapduinen een marine-matroos O. V. genaamd, die niet vol doende kon zwemmen, te ver in zee gegaan. Op zyn hulpgeroep zyn twee leden der Vlis- singsche reddingsbrigade, de dames Castel en Prins, den drenkeling hulp gaan verleenen. Zy slaagden er in den jongeling aan den wal te brengen. Hy bleek evenwel bewusteloos te zyn. Door leden van de Reddingsbrigade zyn door kunstmatige ademhaling de levensgees ten weder opgewekt. Op medisch advies werd de jongeman naar een zomerhuisje gebracht. Hij mocht voor- loopig niet vervoerd worden. GOES Tot directrice van het ziekenhuis aan den Oostwal alhier is benoemd mej. J. Ritter, thans hoofdverpleegster in het ziekenhuis te Alkmaar. OOSTBURG. Door de warmte bezweken. Zaterdag is een zekere Maenhout by het verrichten van werkzaamheden op het veld door- de warmte ongesteld geworden. Gisteren is hy overleden. Tengevolge van de hitte moe ten vele landarbeiders de akkers verlaten en verkoeling zoeken. Door Burg. en Weth. zyn nog de volgende voorstellen aan den gemeenteraad gedaan De toestand der gemeente-financiën. In uwe vergadering van 8 Juli jl. werd in onze handen om advies gesteld het door den heer Wesseling, in overleg met zijn partyge- noot, den heer Paap, ingediend voorstel, waarby ons college wordt uitgenoodigd ten spoedigste, althans vóór September a.s. le. te berichten omtrent mogelyke bezuini gingen op de uitgaven der gemeente 2e. een voorstel in te dienen om de pensioenstortin gen ten laste van het gemeentepersoneel te brengen, of een loon- en salariskorting voor te stellen. Het voorstel van den heer Wesseling werd gedaan naar aanleiding van een, onder dag- teekening van 21 Mei jl., aan uwen raad overgelegden brief van ons college, waarin op uitvoerige wyze een overzicht van den financieelen toestand der gemeente werd ge geven, in het byzonder wat betreft het loo- pende dienstjaar 1932. De heer Wesseling zegt nu van dit rapport, dat het resultaat daarvan, ofschoon in schyn bevredigend, in feite zeer ongunstig is te noemen en dat in 1933 de opbrengst bij ge- lyke heffing, zeer veel lager zal zijn dan thans. Overeenkomstig het tot ons gerichte verzoek hebben wy ons in Mei jl. bepaald tot den huldigen toestand van de gemeente-finan ciën, in verband met het door Gedeputeerde Staten goedgekeurde raadsbesluit om de del ging van de crisisuitgaven over een aantal jaren te verdeelen. Dat de toestand der gemeente-financiën over 1932 in feite zeer ongunstig is te noemen wordt door den heer Wesseling in zyn voor stel geenszins aangetoond. Ofschoon het thans nog zeer moeiiyk is een raming te maken van de opbrengst van de 80 opcenten op de gemeentefondsbelasting over 19321933, hebben wij daarvan van de Inspectie der ryksbelastingen een voorloopige opgave ontvangen, welke, in aanmerking nemende de tijdsomstandigheden, niet onbe vredigend is te noemen. Van groote beteekenis voor onze financiee- le positie is de uitkeering van het rijk per inwoner, welke berust op de wet tot regeling van de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. Deze uitkeering is voor het jaar 1932 bere kend op ƒ323.072.85 en voor 1933 op 313.000, indien de aftrek ingevolge de Kor- tingswet ad 8.929 door het rijk wordt toe gepast. In verband met deze wet hebben wy ons tot de Kroon gewend met het verzoek bedoel de korting niet toe te passen op grond van het feit, dat het op 1 Mei 1932 bestaande ge middelde peil der wedden en loonen van het personeel niet voor verlaging in aanmerking komt. De heer Wesseling maakt er ons min of meer een grief van, dat wy de korting op de uitkeering van den Staat hebben geaccep teerd en een loonsverlaging achterwege heb ben gelaten. Dit bevreemdt ons wel, daar wij reeds in ons voorstel aan den raad d.d. 6 Fe bruari 1932 naar aanleiding van het voor nemen van Gedeputeerde Staten om een tij delijke korting in te voeren op de jaarwedden van de burgemeesters, secretarissen en ont vangers, ons standpunt inzake loonsverlaging hebben medegedeeld. Wy schreven, „voor (Ingevolge de Kortingswet vanaf 1 Mei 1932 te verminderen met van f 8929 6G96.75)C onze gemeente achten wij thans nog niet den tyd gekomen om tot salarisverlaging of pen sioenkorting over te gaan, hoe moeiiyk ove rigens de omstandigheden zijn waarin wy tengevolge van de crisis op economisch ge bied verkeeren". En verder „By de samen stelling van de begrooting voor het komende jaar zal door ons ernstig moeten worden na gegaan, of een loonsverlaging over de geheeie linie der ambtenaren en werklieden geboden wordt om het evenwicht in de gemeente-fi nanciën te kunnen behouden". In dat voorstel werd toen ook gewag ge maakt van het toen by de Staten-Generaal in behandeling zynde ontwerp van wet, hou dende tydelyke korting op de rijksuitkeering, indien door de gemeente op 1 Mei 1932 niet was overgegaan tot loonsverlaging of pen sioenkorting. Op advies van de Oommissie van Financiën werd het voorstel in uwe vergadering van 17 Februari jl. aangenomen. By de beraadslaging over dit voorstel ver klaarde de heer Wesseling, dat zyne fractie daarover geen stemming zou verzoeken. Hy was van meening, dat het beter zou zyn een korting op de jaarwedden over de geheeie linie toe te passen en hoopte dat Burg. en Weth. zoo spoedig mogelijk daartoe de noo- dige maatregelen zouden nemen. De heer Van Hal was het niet eens met den heer Wesseling. Zijns inziens kon by de behandeling van de begrooting voor 1933 na der over de kwestie van loonsverlaging van gedachten gewisseld worden. De wethouder van financiën refereerde zich aan het prae-advles en wees or op, dat de begrooting voor 1932 sluitend is„wat de toekomst echter zal brengen is nu nog niet bekend", zeide spreker. Uit het bovenstaande mogen wy dus de conclusie trekken, dat de overgroote meer derheid van uwen raad onze zienswyze deelde ten aanzien van de loonpolitiek. Toen, noch na de afkondiging van de ge noemde wet op 24 Maart jl. bereikte ons een voorstel van den heer Wesseling om tot Iconsverlaging vóór 1 Mei over te gaan. Door de berichten in de dagbladen van die dagen over hetgeen in vele andere gemeenten plaats vond kon hy daaraan genoegzaam worden herinnerd. Naar onze meening past hem thahs niet de houding in deze aangelegenheid welke hij nu tegenover ons aanneemt en daarvan in zyn brief bhjk geeft. Niet minder dan de heer Wesseling zyn wij ons bewust van den ernst der tyden en zien ook met leede oogen de uitgaven voor werk verschaffing en steunregeling steeds stygen. Gelukkig biedt het ryk tot dusver met het verleenen van 75 subsidie in die kosten ons de behulpzame hand, maar niettegenstaande die hulp zyn de crisisuitgaven te groot om deze uit de gewone middelen te bes try den. Dit gaf ons aanleiding U bij onzen brief d.d. 14 Augustus 1931 voor te stellen, het delgen van deze uitgaven over eenige jaren te ver deelen. Dit zou voorloopig uit onze gewone middelen kunnen geschieden en, wanneer dit niet meer mogelyk zou zyn, voor deze kosten een tydelyke crisisleening aan te gaan, af te lossen in ten hoogste 10 jaren. Aan dit voorstel kon uw raad zyn goed keuring hechten, evenals aan de wyziging van de begrooting 1931, waarop wij dit be sluit tot uiting brachten. Wy zonden deze stukken aan Gedepu teerde Staten ter goedkeuring. Dit college had tegen dit financieringsplan alleen deze bedenking, dat de geldleening niet in 10 doch in 5 jaren moest worden afgelost. Uit het slot van de nbrief van het genoemd college, waarin gesproken wordt over de aflossing van deze uitgaven over 1931 en 1932 enz., blykt ook, dat aan het volledige aflossings plan zyn goedkeuring is verleend. Nu ontvingen wy op 11 Mei jl. een brief van Ged. Satten, waarin ons werd verzocht te bevorderen, dat alsnog voor het tijdperk van Mei 1932 tot Mei 1933 in plaats van 80 opcenten 100 opcenten op de gemeentefonds- belasting werden geheven. Het bleek daaruit, dat het raadsbesluit van 27 November 1931, waarby tot het heffen van 80 opcenten op de gemeentefondsbelasting 1932—1933 was be sloten en aan Ged. Staten toegezonden, niet door hen aan de Koningin ter goedkeuring was aangeboden. In den brief van Ged. Staten werd tevens gezegd, dat zy alleen bereid waren aan eene crisisleening voor 1932 hunne goedkeuring te hechten, indien alle maatregelen zyn getrof fen, welke tot verhooging der inkomsten of verlaging der uitgaven kunnen leiden. Na er door ons op gewezen te zyn, dat Ged. Staten by hun brief van 17 September 1931 aan Let volledige plan van aflossing der crisisuitgaven voor 1931 en volgende jaren hunne goedkeuring hadden gehecht en het by de toepassing daarvan niet noodzakelijk was reeds nu over te gaan tot de heffing van 100 opcenten op de fond'oelasting hetgeen volgens de wet alleen mogelyk is als de be grooting anders niet sluitend is te krijgen, hetgeen met de begrooting van 1932 wel het geval was vereenigden zy by wyze van uitzondering zich ook nog voor 1932 met de door ons voorgestelde wyze van financiering. Eveneens namen zij voor 1932—1933 genoegen met de heffing van 80 opcenten, welke in middels door de Kroon is goedgekeurd. Bij het opmaken van de ontwerp-begroo- ting voor 1933 bleek, dat, indien voor de cri sisuitgaven over 1933 geen tijdelyke leening zou kunnen worden gesloten, ten laste van dien dienst zou komen wegens crisisuitgaven 159.000, welke som uit de gewone middelen niet kon worden bestreden. Naar aanleiding van dit feit had ons col lege op 18 dezer een onderhoud met een com missie uit Ged. Staten, teneinde nogmaals pogingen aan te wenden om deze uitgaven alsnog in een crisisleening te doen cpnemen. Ged. Staten bleken echter niet bereid zon der 'meer daaraan hunne goedkeuring te hechten. Zy drongen er ten sterkste op aan maatregelen te nemen om de inkomsten te versterken en de uitgaven te verminderen Als zoodanig zouden naar hunne meening kunnen worden genoemd de gebruikelijke korting op de bezoldiging van het gemeente- personeel, dan wel het verhaal der pensioen- bydragen; de heffing, van 100 opcenten op de fondsbelastingde verhooging van de op centen op de personeele belasting byv. van 120 tot 220 op 150 tot 250. Voorts zouden nog andere heffingen voor verhoogingen in aanmerking moeten komen. Daarnaast zouden nog vele uitgaafposten moeten worden besnoeid. Eerst als al die maatregelen genomen zyn zouden Ged. Staten bereid zyn te overwegen, of de resteerende uitgaven over enkele jaren verdeeld zouden kunnen worden. Ons college is van meening, dat, gezien het afwyzende standpunt der regeering ten aan een van de bestryding van crisisuitgaven door middel van geldleening een beroep op haar geen succes zal opleveren. wy zyn dan ook genoodzaakt maatregelen te beramen in den zin als door Ged. Staten aangegeven. Zoo zullen wy met de commissie voor georganiseerd overleg der ambtenaren en der werklieden bespreken den vorm be treffende loonsverlaging of pensioenkorting. De grootst mogelyke meerderheid van ons college is daartoe bereid, indien deze maat regel wordt ingevoerd met ingang van 1 Ja nuari 1933, daar zulks voor 1932 over welk jaar de crisisuitgaven nog in de leening kun nen worden opgenomen niet strikt nood- zakeiyk is en zij alleen noodgedrongen aan salarissen en loonen wil tornen. De minder heid acht het noodzakelijk deze maatregelen reeds op 1 October a.s. te doen ingaan, ten einde de financieele positie te versterken, daar het zich laat aanzie i, dat de rekening over 1932 mogelyk wel niet met een batig saldo zal sluiten. Ons college is voorts ernstig voornemens na te gaan welke uitgaven, op de begrooting voor 1932 geraamd, eenigszins kunnen wor den besnoeid, of, zoo mogelyk, achterwege kunnen worden gelaten. Ten aanzien van enkele uitgaven hebben wy in den laatsten tijd de noodige soberheid be tracht, maar wij zullen nogmaals, post voor post, de begrooting nagaan, of nog uitgaven kunnen worden beperkt of geschrapt. Dit geldt tevens als antwoord op de door den heer Wesseling gestelde vraag en wy zijn voorts bereid U van ons onderzoek het resul taat mede te doelen. Een geldleening. In uwe vergadering van 25 September 1931 werd besloten aan de Woningbouwver- eeniging „Goed Wonen", bij wyze van bouw- crediet de benoodigde gelden te verstrekken ten behoeve van den bouw van 21 woningen aan de Eedestraat en de Sottegemstraat en na voltooiing der woningen het bouwvoor- schot om te zetten in een definitieve leening onder waarborg van le hypotheek. De in totaal te verstrekken gelden zullen vermoedelyk 70.000 beloopen. Daar de bouw der woningen thans is vol tooid, hebben wy pogingen aangewend ten beloope van genoemd bedrag een geldleening aan te gaan, teneinde de geldleening onder geiyke voorwaarde als de gemeente zyn ge steld, aan „Goed Wonen" te kunnen ver strekken. wy kunnen U als resultaat dezer pogingen mededeelen, dat wij het Bestuur der Ryks- verzekeringsbank bereid hebben gevonden aan den Centralen Beleggingsraad ter goed keuring een leeningsaanvrage voor te leggen tot een bedrag groot 70.000 tegen den koers van 93% desgewenscht te verhoogen met het bedrag van het disagio af te ronden tot op duizend gulden, rentende 4en af te lossen in 50 geiyke jaariyksche termijnen. Het rendement van deze leening bedraagt 5*4 Deze leening is te allen tyde met 3 maanden opzegging zonder boete in haar ge heel aflosbaar op de tydstippen voor de ge wone aflossingen bepaald. Ook kan deze leening tegen den parikoers worden aangegaan tegen een rente van 5% doch dan is vervroegde of versterkte aflos sing uitgesloten. Aangezien voor genoemden bouw een be drag ad 70.000 wel voldoende zal zyn en wy met het oog op de mogeiykheid tot vervroeg de aflossing aan den eerstgegeven vorm van de overeenkomst de voorkeur geven, stellen wy U voor met de Ryksverzekeringsbank een overeenkomst van geldleening aan te gaan onder de hiervoren vermelde voorwaarden tot een nominaal bedrag groot 75.000, tegen een koers van 93% en daartoe vast te stel len het ontwerp-besluit. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Asperen door ds. F. de Gidts, te Oud- Vosmeer. Een zilveren jubileum. Ds. J. G. Steenbeek, predikant by de Ned. Herv. gemeente te Denekamp, hoopt 1 Sep tember a.s. zyn zilveren ambtsjubileum te vieren. Hij diende achtereenvolgens de ge meenten te Lutjegast, Kruiningen, Zierikzee, Neerbosch en Zunderdorp en sedert 22 Maart 1931 die te Denekamp. Kerbacoustiek. Over de oplossing van het vraagstuk der acoustiek in de kerken is door pater A. J. M. Mulder, van Nymegen, een voordracht gehouden, die ongeveer een verklaring aan gaf. Doch ook practisch heeft hy getoond, wat er gedaan moet worden. Tot dusverre was het niemand gelukt, het groote beursgebouw te Leeuwarden behooriyk bespreekbaar te makenzelfs de beste luid spreker-installatie mocht daar niet baten. Maar de Roomsche Friezen hadden die zaal noodig voor een feestvergadering. Nu werd pater Mulder geroepen, en wat steeds als een onmogelykheid gold, werd door hem tot stand gebracht als betrof het de gewoonste zaak van de wereld. Het zichtbaar resultaat zyner berekeningen was een geluidsplegel, die in het leekenoog niet meer dan een doodge woon klankbord scheen. Het effect was schitterendsprekers met een stem van middelmatige kracht, wisten zich tot in alle uithoeken van een met 2400 personen gevulde zaal volkomen verstaan baar te maken, zonder gebruikmaking van microfoon en luidspreker Kunnen kerkenbouwers voor nieuwe en ook oude kerken hier profyt van trekken Een Scandinavisch Eucharistisch Congres. Vrydagavond werd te Kopenhagen het Eucharistisch congres der noordelyke landen plechtig geopend. Vertegenwoordigers van Frankryk, België, Nederland en Polen zyn eveneens aanwezig. De openingsplechtigheid werd door de radio uitgezonden. Als vertegenwoordiger van Z. H. den Paus is kardinaal Van Rossum ten congresse aan wezig. Een Bijbelsche vondst. In Samaria, de gryze hoofdstad van Judea, heeft een Engelsch-Amerikaansche expeditie 'n groot aantal ivoren muurpaneelen uitge graven, die met vreemdsoortige ornamenten, lotusbloemen enz. versierd zijn, en naar alle waarschijnlykheid tot het in 't eerste Boek der Koningen vermelde „Ivoren huis" be- hooren. Op een der paneelen kan men dui- deiyk een afbeelding van koning Hazaël, den koning van Damascus herkennen. Examens. Te 's-Gravenhage slaagde voor het eerste gedeelte van het notarieel examen de heer W. J. J. M. Vroome, alhier. Het legercommando. Naar verluidt, zou generaal-majoor Koster thans met Europeesch verlof, niet naar Indië terugkeeren. Generaal-majoor R. Schuursma, thans hoofd van het wapen der artillerie, zou dan in aanmerking komen om tegen het einde van het jaar het legercommando van luite nant-generaal Cramer over te nemen. DE DERTIENDE IJZERBEDEVAART. De dertiende jaariyksche IJzer-bedevaart naar het Vlaamsche monument naby Dix- muiden heeft gisteren een rustig verloop ge had. De Vlaamsche oud-frontstryders hebben de lyken van acht gesneuvelde Vlaamsche soldaten in aanwezigheid van ruim 200.000 toeschouwers in den IJzertoren by gezet. De geheeie stad was met tallooze vlaggen versierd. Behalve van de in den oorlog be kend geworden en aan het departement van oorlog behoorende meelfabriek en van het stadhuis, vanwaar de nationale rood-geel- zwarte Belgische vlag was uitgestoken, wap perden overal de zwart-gele Vlaamsche kleu ren. Vertegenwoordigers van Belgische orga nisaties ontbraken, zoodat de plechtigheid een zuiver Vlaamsch karakter droeg. Het hoogtepunt van de plechtigheid was de byzetting van het stoffelyk overschot van de Vlaamsche gesneuvelden. Het was een plech tig oogenblik toen de versierde kisten op de door zes paarden getrokken omfloerste wa gens het monument naderden. De gedenkrede werd hierna uitgesproken door prof. Daels, waarna vertegenwoordigers van Dietsche organisaties uit Nederland en uit Zuid-Afrika het woord voerden. Tal van kransen werden aan het monu ment gehangen, o.a. van frontstryders uit Waalsch België, Frankryk, de Vereenigde Staten, Ierland en door een Duitsche dele gatie uit Aken. Tenslotte werd door duizen den de eed van trouw aan Vlaanderen ge zworen en klonk het gemeenschappelyk ge zongen lied „De Vlaamsche Leeuw". Incidenten hebben zich ditmaal in het ge heel niet voorgedaan. HOOVER VOOR EEN WERKWEEK VAN VIJF DAGEN. Naar van welingelichte zijde verluidt, zal president Hoover op de 26 Augustus a.s. by- eenkomende conferentie in zake de depressie den industrieelen leiders voorstellen onmid- deliyk een werkweek van vyf dagen in te voeren, teneinde de koopkracht in stand te houden. EEN VERKIEZINGSREDE VAN ROOSEVELT. De democratische verkiezingscampagne in de Ver. Staten is geopend met een rede van den candidaat voor het presidentschap, Roo sevelt, die sprak over Hoover's economische politiek. De tyd van Hoover stond z.i. „in het tee- ken" van een toomelooze speculatie in de Ver. Staten, die zich over Europa uitstrekte en aanhield, daar het regiem-Hoover er niet aan dacht de misstanden in het eigen land te erkennen en te bestryden, De hulp verJee- ning werd vertraagd, de hervormingen wer den vergeten. Roosevelt herinnerde er aan, dat Hoover blyvende welvaart had beloofd. De republi- keinsche leider stelde als oplossing nieuwe schulden en nieuwe conferenties onder de zelfde stelselloozc leiding voor. Spreker stelde o.m. een vermindering der uitgaven voor, alsmede opheffing van maat regelen, die groote voordeelen hebben ver schaft aan niet weinige door de regeering begunstigde personen, die haar in ruil daar voor steunden. Het mocht z.i. den bankiers niet langer mogelyk zyn buitenlandsche waardepapieren aan den man te brengen met de bewering, dat het departement van bui tenlandsche zakon of een andere regeerings-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 2