500 300 25 V; VRIJDAG IQ AUGUSTUS EERSTE BLAD No.195 70e Jaargang 1932 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 0628T op en STADS- EN PRÖVINCIENIEUWS acanfie LAND- EN TUINBOUW Transpireerende Voeten, INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct Iedere regel meerl0ct.(max. lOregels). Bij 3-maalplaatsing vanl—5regels'fl.—alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" 16.17 16.49 17.22 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Onze badplaats. Het was gisterenmiddag buitengewoon druk aan strand en duinen. Er stonden zeer vele groote touringcars en andere auto's ge parkeerd, voor een groot gedeelte afkomstig uit België. Deze touringcars brengen bad gasten van de Belgische kustplaatsen mede die eerst een bezoek brengen aan den markt dag te Middelburg en dan na een rondrit over Walcheren onze badplaats als uitgangs punt nemen, waar zij heel wat vertier en le vendigheid brengen. Deze Belgische gasten hebben op deze wijze een dag van aangename afwisseling, waar over zy allen zeer opgetogen zijn. Wij zullen het volgend seizoen nog wel op op een grooter bezoek van vreemdelingen op de Donderdagen kunnen rekenen, omdat een goed doorgevoerde reclame dit bezoek in hooge mate kan bevorderen. Het festival. Het Christ, fanfarekorps „Vlijt en Volhar ding" te Souburg, directeur de heer J. J. van Soelen, geeft morgen van 810 uur een concert in het Bellamypark. Programma: „Zum Défilé", marsch W. Lemke „Mercédès", ouverture fantastique, M. J. H. Kessels „Le Réveil des Dieux", Jean Louys „La Jolie Flamande", grande valse, D. Bauwens Pauze. f,Victoria", marsch O. Fttsfils Mosaïque sur l'opera „Martha", Flotow „Fête Joyeuse", fantasie, Louis Bajus Finale. Scholen gesloten. Wegens de groote warmte zijn hedenmid dag de openbare scholen gesloten. De hemelschrijver boven Walcheren. Gisterenmiddag kwart over 6 verscheen bo ven Walcheren, geheel onverwachts, de he melschrijver. Met zijn vliegtuig, dat schitter de in de van warmte trillende ucht. verrichtte bij op duizenden meters hoogte zijn kunstig werk. Letter voor letter teekende de vlieger tegen de strak blauwen hemel en binnen en kele minuten zagen we in prachtig pluim- vormige lijnen het woord Persil staan. Naar wij vernemen, had het woord Persil een lengte van niet minder dan 7 kilometer, hetgeen overeenkomt met een afstand van hier tot Middelburg. Men kan hieruit afleiden welk een enormen weg de vliegenier moet af- legen om zijn werk te verrichten. De uitge- stooten hoeveelheid rook bedroeg ongeveer een millioen kubieke meter. De vlieger die zich als een stip voortbewoog, steeds zijn tooverenden rook uitstootende, ver dween haast even onmerkbaar als hij ver schenen was. Een en ander had veel bekijks. Concerten van Zeeuwen op de Indische Tentoonstelling. Naar wij vernemen zullen op 31 Augustus de gemengde zangvereenging „Zang Ver edelt", directeur de heer Adriaan Hollaers, en de muziekvereeniging „Voorwaarts", di recteur de heer André J. Geysen, een mid dag- en een avondconcert geven op de In dische Tentoonstelling te 's-Gravenhage. Uitsluitend zullen stukken van Hollandsche componisten ten gehoore worden gebracht. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Omtrent de volgende gevonden voorwerpen zUn inlichtingen te bekomeneen belasting- merk bij P, Paase, Braamstraat B 40a een huissleutel (model Lips) by A. Verhage, Mar- nixplein C 58 een koperen huissleutel by De Plaa, Braamstraat B 38 een bol kaas by Joziasse, Vlissingschestraat B 170 een kus sen by A. Goose, Nieuwstraat B 108een paar dameshundschoenen bij Meerman, Rit- themschestraat A 152 zilveren halsketting bij Landmeter, Kanaalstraat B 8. GROEDE. Gemeenteraad. In de zitting van gister wgerd de gemeen- 'ebegrooting voor 1033 behandeld. De pensioensgrondslag van den veldwach ter werd vastgesteld op 1840, t.w. aan wed- Onze kooktoestellen onmisbaar bij het Kam- peeren. SpirllusYorkoopkant^, Bergen op Zoora-Delft" de 1540 vergoeding kleeding 125ver goeding geneeskundige behandeling 25, samen 1600, waarvan 15 voor vrij wonen c-f 240, totaal 1840. Tot lid der commissie voor het nazien der gemeenterekening werd in de vacature-^ Herman benoemd de heer J. I. Brakman. Hierna komt in behandeling het bekende verzoek van den modernen landarbeiders- bond en de S.D.A.P.-partij, welk verzoek in de vorige vergadering is besproken en waar omtrent toen geen overeenstemming kon worden verkregen. Aan de steuncommissie alhier is het verzoek gedaan een nieuwe re geling aan den raad ter goedkeuring aan te bieden, doch het ingekomen schrijven van die commissie luidt„in de bestaande rege ling geen verandering te brengen." Het voorstel van Burg. en Wefch. is dan cok, zooals ter vorige vergadering voorge steld, de regeling te handhaven. De heer W. van Haneghem zou een steun regeling willen invoeren waarbij de vrouw niet voor steun in aanmerking komt. Hij weet gevallen dat vrouwen thans uit werken kunnen gaan en dit weigeren, doch als er te trekken valt, worden zij voor steun wel mee gerekend. Dit is niet in orde, hij wilde 8.40 per week voor het gezinshoofd en daarboven nog een kindertoeslag. De heer Brakman informeert naar het verschil dat zou gelegen zijn indien het voorstel—van Haneghem aangenomen zou worden en de oude regeling. Hierna volgt een langdurige discussie. De voorzitter vraagt den heer Van Haneghem oi' hij zijn idee niet liever eerst in de com missievergadering wil bespreken, waarop Van Haneghem antwoordt dit wel te willen doen, doch geen kans van slagen ziet. Wethouder Lombaard zegt, dat by een steunregeling van 8.40 plus kindertoeslag, een groot gezin meer steun zou ontvangen, dan de man met werken kan verdienen. De heer Becu zegt, dat het gezin dan niet zoo groot moet wezen, manden vrouw plus 3 kinderen zou aan steun bedragen 8.40 plus 3 maal 0.90 is 2.70, totaal 11.70. Hü zag liever 6.30 voor man en vrouw gehand haafd en 0.15 per kind per dag. De heer W. van Haneghem dient een voor stel in, hetwelk ondersteund wordt door den heer J. van Haneghem. Hy wenscht per gezinshoofd 8.40 per week en 0.10 per dag voor ieder kind tot een maximum van 4 kinderen, alzoo een maximum kindertoeslag van 4 maal 0.60 is 2.40, totaal voor een dergelyk gezin 70.80. Na gehouden stemming biykt het voorstel te zyn verworpen met 4 tegen 2 stemmen, nl. die van de heeren W. en J. van Haneghem. De oude regeling blyft dus voortbestaan. Vervolgens wordt besloten niet tot aan schaffing van een begraaftoestel over te gaan. Hierna komt ter tafel het verzoek van het gemeentebestuur van Schoondyke om ad- haesie te betuigen aan hun adres, gericht aan den minister van economische zaken en arbeid, tot behoud van de landbouwschool te Schoondyke. De voorzitter geeft uitleg en zegt gelezen te hebben, dat voor de landbouwschool van Schoondyke de adhaesiebetuiging misschien wel overbodig zal zijn, aangezien voor be staande scholen de subsidie niet ingetrokken zal worden. Evenwel stelt het college van Burg. en Weth. voor adhaesie te betuigen. De heer Brakman is tegen deze adhaesie betuiging. Wanneer bijv. hy zyn zoon het kappersvak grondiger wilt doen leeren moet hy het uit eigen zak betalen, en hy meent, dat hier de streek wel kapitaalkrachtig ge noeg is om de school zelf te onderhouden. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt in stemming gebracht en aangenomen met 4 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Brakman en W. van Haneghem. By de rondvraag opperde de heer Brakman het idee van de invoering van een maximum snelheid in de gemeente. De voorzitter antwoordt hierop, dat de maximum snelheden in de meeste gemeen ten worden ingetrokken, inplaats van er een nieuwe in te voeren. Als er gevaar dreigt te ontstaan, zet dan liever borden met het op schrift „school". Er zou een bord aan aen nieuwen weg geplaatst kunnen worden en een naby V. Poucke. Wethouder De vlieger ziet er voor Groede geen groote drukte in, omreden velen liever den ryksweg rijden dan wel de bochtige grintwegen. De heer W. van Haneghem vraagt aan den voorzitter of aan invoering van een maxi mumsnelheid voor de gemeente groote kosten verbonden zyn, waarop de voorzitter ant woordt, dat controle gehouden moet worden, dat de veldwachter dit niet alleen kan, dat meters aangekocht moeten worden, enz. De heer Brakman zag gaarne, dat Burg. en Weth. deze aangelegenheid bespraken in hun vergadering en later het resultaat van hun bespreking en onderzoek den raad zouden mededeelen. Hierna wordt de vergadering gesloten. OVERSLAG. Geweren achter het behang gevonden. Bij werkzaamheden, welke aan een woning alhier werden verricht, is een aantal mili taire geweren te voorschijn gekomen. Deze vuurwapenen zijn afkomstig van Belgische soldaten, die in October 1914 by hun vlucht voor de Duitsche troepen, na overschryding der Nederlandsche grens hun wapenen in deze in de nabijheid der grens staande wo ning hadden achtergelaten. De geweren, die door de gemeentelijke autoriteiten in beslag zijn genomen, werden achter het behangsel papier aangetroffen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Vacatures in den ring Tholen der Ned. Herv. Kerk. In den ring Tholen der Ned. Herv. Kerk, waartoe ook St. Philipsland behoort, waren tot vorige week niet minder dan 5 vacatures, van de 9 predikantsplaatsen, zoodat uit Sehouwen-Duiveland in de Ned. Herv. ge meente te St. Philipsland moest voorzien worden in den-dienstna de intrede van ds. Verschoor is dit opgehouden. Nu is ook voor zien in de vacature Scherpenisse door het aannemen van het beroep door candidaat De Haan te Scheveningen en duren voort Tho len, Poortvliet en St. Annaland. In laatstge noemde gemeente is de mee;malen aange haalde kwestie met den kerkeraad, die wei gerde de ledenlijst op te maken volgens de voorschriften, opgelost, zoodat verwacht mag worden dat ook weldra weer met succes een beroep kan worden uitgebracht en ook Poort vliet zal waarschynlyk wel in afzienbaren tyd een predikant hebben de tweede stand plaats te Tholen is een voortdurende vaca ture geworden sedert ongeveer een halve eeuw. In elk geval wordt de vervulling van de diensten thans normaler dan in langen tijd is geweest. Ger. Gem. Beroepen te Dordrecht ds. J. D. Barth te Borsele. Oud Ger. Gem. Beroepen te Utrecht W. Blaak, leerend ouderling te St. Philipsland. Kardinaal Van Rossum naar Amsterdam. Naar „de Maasbode" verneemt, zal Z. Em. Kardinaal van Rossum de volgende week enkele dagen in Amsterdam vertoeven. Zijne Eminentie zal verblyf houden in het klooster der Eerw. Paters Redemptoristen aan de Keizersgracht. Aangezien de Kardinaal naar de hoofdstad komt om er enkele dagen rust te nemen, zal hij waarschynlyk geen audiën ties verleenen. Kardinaal van Rossum zal Dinsdagmorgen a.s. om 9.32 uur te Amsterdam arriveeren en na aankomst in het Redemptoristenklooster in de kerk aan de Keizersgracht een H. Mis opdragen. Verder zal Z. Em. Donderdagmorgen a.s. cm half acht in de kerk van O. L. Vrouw een H. Mis met plechtige assistentie opdragen en onder de H. Mis zelf de H. Communie uit reiken aan de geloovigen. Examens, Te Utrecht slaagde gisteren voor de acte Fransch L.O, de heer J. Zuidweg te Middel- burg. K De Kweekschool voor vroedvrouwen in Amsterdam. Naar aanleiding van de desbetreffende be richten in de pers heeft het Eerste Kamer lid Polak zich tot den minister van binnen- landsche zfaken gewend met de vraag of hij inderdaad voornemens is de kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam op te heffen en zoo ja, hoe groot dan de werkelyke bezuini ging is, v/elke door deze opheffing zal worden verkregen. Voorts vraagt hij of de minister van oor deel is, dat deze bezuiniging, ongeacht hoe groot zij moge wezen, opweegt, tegen de na- deelen, verbonden aan de opheffing dezer school, zooals o.a. de heer L. Heyermans, di recteur van den geneeskundigen en gezond heidsdienst te Amsterdam, deze in de dag bladen heeft opgesomd. Acht de minister het oirbaar over te gaan tct afbraak van sociale voorzieningen zonder- voorkennis en toestemming van de Staten- Generaal en wil hij den hier bedoelden en soortgelijke maatregelen tot het verkrygen van bezuiniging uitstellen en de Staten-Ge- neraal in de gelegenheid stellen er zich by de behandeling der begrooting voor 1933 over uit te spreken Zoo neen, dan vraagt de heer Polak ten slotte waarom niet RECHTSZAKEN Valschheid in geschrifte, Mr. D. L. St. te Amsterdam is door de Amsterdamsche rechtbank veroordeeld tot anderhalf jaar gev ,ngenisstraf wegens ver duistering als curator in een faillisement en valschheid in geschrifte. In hooger beroep heeft het gerechtshof te Amsterdam hem veroordeeld wegens het medeplegen van valschheid in geschrifte tot één jaar met aftrek van zes maanden preventief. Voor den Hoogen Raad concludeerde giste ren de procureur-generaal tot verwerping van het beroep. De Hooge Raad zal arrest wijzen op 27 Augustus. Abortus provocatus. Een geneesheer, vroeger wonende aan de Columbusstraat te 's-Gravenhage, is wegens het zonder noodzaak verstoren van zwanger schap veroordeeld door de Haagsche recht bank tot een jaar geyangenisstraf en, in hooger beroep, door het gerechtshof te 's- Gravenhage tot een jaar met aftrek van zes maanden voorloopige hechtenis. Voor den Hoogèn Raad heeft gisteren de procureur-generaal tot verwerping van het beroep geconcludeerd. De Hooge Raad zal arrest wyzen op 27 Augustus. Gevolgen van een kinderruzie. Voor de rechtbank te Winschoten stond Woensdag terecht de 34-jarige arbeider N.P. te Stadskanaal, ter zake van mishandeling c)en dood tengevolge hebbend. Op 14 Juni kregen de kinderen van verdachte en Jacob Dost ruzie om een vischhaakje. Verdachte zag dit en diende het zoontje van D. een duchtig pak slaag toe. De moeder van het mishandelde ventje ontstak hierop in woede, waarop een vechtpartij tusschen verdachte en de vrouw van Dost ontstond. Verdachte nam een mes en sneed zijn tegenstandster bijna den linkerarm af. Op de alarmkreten vaD de vrouw kwam Dost te hulp snellen, waarna de twist tusschen verdachte en D. voortge zet werd. D. kreeg een snede over zyn rechterhand en een paar over de borst. By één der steken diong het mes in de borstholte door, ging door het hartzakje heen en kwam uit in de rechterhartkamer, tengevolge waarvan D. aan verbloeding is overleden, aldus de ver klaring van een getuige-deskundige. Het O. M. eischte een gevangenisstraf van 5 jaar. MARINE EN LEGER Hr. Ms. politiekruiser „Vulcanus" is, onder bevel van luitenant ter zee le klasse J. G. A. Veerman, van Nieuwediep naar de Noordzee vertrokken tot het hervatten van het toe zicht op de visscherij. LUCHTVAART De Oceaanvlucht van Mollison. De start van den Britschen Oceaanvlieger Mollison voor zyn vlucht naar Amerika, ge schiedde zonder ongeval. Mollison vliegt in een driemotorige Havilland-Puss Motlima- chine, waarbij zyn benzinevoorraad voldoende is voor 33 vlieguren. Hij wil trachten te Har bour Grace op New-Foundland te landen om daar benzine bij te vullen. Over Nieuw Schotland wil hy dan verder naar New-York vliegen. Hij is van plan den terugtocht bin nen drie dagen te doen. Voor zijn voeding nam Mollison noten, druiven, kandijklontjes en twee flesschen koffie mee. De echtgenoote van den vlieger, de bekende aviatrice Amy Johnson, was bij het vertrek aanwezig. Appels én peren. Men schrijft uit de Betuwe aan de ,.N R. Crfc." - By de reeds gehouden verkoopingen van fruit op het hout zijn opnieuw tamelyk hooge prijzen gegeven. Appelen doen naar schatting van 3—8 per HL., waarby voor de goudreinetten toppryzen worden betaald. Helaas zal er weinig appelengewas komen slechts hier en daar vindt men een goed ge laden boomgaard, die dan trouwens een hoo ge besomming maakt. De kwaliteit van de goudreinetten, die hier nog al? Handen en Oksels behandele men met Purol- poeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en *60 ct. Alleen bij Apoth. en Drogisten. meest gewilde handelsappel worden be schouwd, is dit jaar beter dan ooit, trouwens alle soorten zijn mooi blank en flink ontwikkeld. Men vindt er weinig gevlekt tus schen, zelfs daar waar men aan spuiten en ziektebestrijding minder zorg heeft besteed. De weersgesteldheid schijnt dit jaar van bij zonder gunstigen invloed geweest te zijn kroetappelen zullen er niet of weinig komen. Maagdperen beloven geen groot gewas te gevenhet beschot daarvan valt tegen. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven HET GEBRUIK VAN ONZE KOLEN. Mijnheer de Redacteur, In uw blad van gisteren komt een artikel voor, waarboven staat„Het gebruik van onze kolen" dit is, zooals het daar staat, onjuist en onvolledig. Bedoelde conferentie ging alleen over de vraag of het niet moge lijk was om overheidsbedrijven voor 100 Hollandsche kolen te laten sto ken, dus rijks-, provinciale- en gemeentebe drijven. In uw artikel wordt hiervan niet gerept en dit geeft aanleiding tot alle moge- lyke verkeerde gevolgtrekkingen. Met dank voor de plaatsing, INSIDER. HAAR ARM VERSTIJFD DOOR RHEUMATIEK. Het juiste middel hielp weer. „Jaren heb ik aan rheumatiek geleden. Er kwam een tijd, dat ik haast niet meer loop en kon door de pijn in myn voeten. De duim van mijn linkerhand was zoo styf, dat( ik hem alleen kon buigen met behulp van mijn rech terhand. Ik was te bang om naar bed te gaan, omdat mijn rechterhand en -arm tot de elleboog altijd verstijfd werden en de pyn was ondragelijk totdat ik weer circulatie m den arm kon krijgen. Ik begon met voor het ontbyt een halven theelepel Kruschen Salts te nemen in een glas warm water, en ik kan U verzekeren dat ik een heel andere vrouw geworden ben. Ik vertel aan iedereen wat ik neem en hoe gelukkig ik daarmee ben". Mevr. W. A. B. Kruschen bevat zes minerale zouten, welke lever, nieren en maag aansporen tot beter werken. Het gevolg van deze inwendige ge zondheid is een versterkte en verfrischte bloedstroom. Giftig urinezuur wordt verwij derd langs den natuurlijken weg en de rheu- matische pijnen stoppen. En wanneer U voortgaat met Kruschen zal Uw geheele wê- zen lichaam en geest deze zuiverende werking ondergaan. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.80 en 1.60 per flacon. BIJEENKOMST VAN DEN RIJKSDAG OP 30 AUGUSTUS. Na gisteren een onderhoud met den ryks- kanselier te hebben gehad, heeft president Löbe den nieuwen Ryksdag tegen 30 Augus tus namiddags 3 uur by eengeroepen. Het is waarschijnlijk, dat Clara Zetkin de eerste vergadering in elk geval zal openen, daarna zal een voorloopig bureau worden geconsti tueerd. Indien zich incidenten voordoen, zal de vergadering onmiddellyk daarop reeds 'worden gesloten. De verkiezing van het pre sidium zou op de agenda van de tweede ver gadering staan. Het ligt in de bedoeling van de ryksregee- ring nog voor het byeenkomen van den Ryksdag eenige maatregelen, welke in uit voering van haar nieuwe programma worden genomen, uit te vaardigen. Het gansche pro gramma zal echter, alvorens in werking te treden, ter kennis van den Ryksdag worden gebracht. DREIGENDE STAKING IN SPANJE. De leiders van de arbeiders-vereenigin gen te Granada hebben besloten de algemeene staking tot Maandag uit te stellen. Indien dan de gevangenen nog niet op vrye voeten zijn gesteld, zal de staking hervat worden. Naar uit Sevilla wordt gemeld, zyn de ka pitein en de officieren van de af deelingen der garde afgezet. De regeering heeft besloten, beslag te leg- op de kantoorgebouwen van het d«gWod

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1