VUSSINGSCHE CO!) SANT 1000 500 300 25 DONDERDAG EERSTE BLAD No.194 70e Jaargang; 1932 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND STADS- EN PROVINCIENIEUWS ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren/2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meerl0ct.(max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1öregels fl.—alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het rapportWeiter. De centrale commissie voor bezuiniging, in gesteld door de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, heeft heden een adres gezonden aan den raad van ministers inzake het rapport van de staatscommissie voor de verlaging van de rijksuitgaven (com- missie-Welter) De commissie begint met haar groofce waar deering uit te spreken voor de snelle wijze, waarop de commissie-Weiter haar taak heeft verricht en haar uitvoerige, concrete voorstel len om tot een verlaging op korten termijn van de rijksuitgaven met een bedrag van rond 100 millioen te komen, heeft geformu leerd. Op verschillende punten meent de commissie in het rapport-Weiter voorstellen aan te treffen, welke voor een I "rooter of kleiner deel overeenstemmen met denkbeel den, welke deze commissie reeds vroeger inzake reorganisatie van takken van over heidsdienst en verlaging van uitgaven tot uiting heeft gebracht. Uit den aard der zaak hebben deze voorstellen haar volle instem ming. De centrale commissie wil zich in de eerste plaats uitspreken over de algemeene strek king van het rapport der commissie-Weiter, in verband met den zeer ernstigen oeconomi- schen toestand, die voor ons volksbestaan steeds dreigender wordt. De omstandigheden eischen ook van ons land zich zoo goed en zoo snel mogelijk aan te passen aan de sterk veranderde oeconomi- sche en financieele wereldverhoudingen. Daartoe zal wellicht noodig zijn een min of meer ingrijpende omvorming van ons be drijfsleven, daartoe is zeker vereischt een aanpassing van ons prijs-, loon- en kosten niveau aan dat van de wereldmarkt, mede door blijvende aanzienlijke vermindering van de overheidsuitgaven. Nederland kan zich niet veroorloven zijn huishouding te hand haven op een peil dat zooveel hooger ligt dan dat. van de landen, waarmede het heeft te concurreeren. De commissie wil in dit verband uiting ge ven aan een gevoel van teleurstelling on spijt over de vaak onredelijke en onjuiste critiek welke van verschillende zijden op de voor stellen der commissie-Welter is geoefend. De commissie meende zooveel begrip te mogen verwachten van den noodtoestand, waarin ons geheele oeconomische leven verkeert, dat de noodzakelijkheid erkend wordt van ingrij pende bezuiniging over de geheele linie, van sterke beperking van alle overheidsuitgaven. De commissie acht het onvermijdelijk dat de door de commissie-Weiter voorgestelde verlaging van de rijksuitgaven met een be drag van ruim ƒ100 millioen zoo spoedig mogelijk wordt doorgevoerd en zij spreekt het vertrouwen uit, dat de regeering de daartoe noodige maatregelen spoedig zal weten te treffen, waarbij wellicht in bepaalde onder- deelen van de voorstellen der commissie- Weiter kon worden afgeweken, mits eind resultaat van bezuiniging tenminste gelijk blijft. Intusschen zal ook met volledige toepassing Van de voorstellen der commissie-Weiter, in de eerstvolgende jaren nog geen sluitende be grooting verzekerd zijn. Teneinde het tekort te overbruggen zullen dan ook maatregelen noodig zijn tot verhooging van de inkomsten van het Rijk. Dergelijke maatregelen ver dienen in het bijzonder nog aanbeveling, daar zij tengevolge hebben, dat aan alle staats burgers, ook die niet in overheidsdienst zijn, voorzoover him oeconomische omstandigheden hiertoe nog aanleiding geven, extra offers opgelegd worden. De commissie heeft in het bijzonder op het oog de invoering van een crisisbelasting op inkomens welke niet of slechts met een gering percentage gedaald zijn. Zonder op dit voorstel in détails verder in te gaan, hetgeen trouwens buiten de taak der commissie zou liggen, meende de commissie toch aan deze gedachte uiting te moeten geven. Inval In een jeugdherberg. Het Eerste Kamerlid, de heer Hermans, heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van justitie Is het den minister bekend, dat in een der nachten van de week van 7—13 Augustus 1932, of daaromtrent, een politioneele inval, geleid door tjvee rechercheurs en een persoon in uniform, heeft plaats gehad in de jeugd herberg te Heerlen ïs het den minister ook bekend, dat dit nachtelijk onderzoek geen enkele onbehoor lijkheid aan het licht heeft gebracht, maar integendeel moest verklaard worden, dat alles in orde was Wil de minister aan de Kamer mededeelen, op welke aan de Heerlensche politie bekende feiten of vermoedens besloten is een dergelij- ken inval te doen En wanneer het juist blijkt, zooals met recht vermoed wordt, dat de Heerlensche po litie alleen op kwaadsprekerij is afgegaan, wil dan de minister niet als zijn meening verklaren, dat voor een dergelijk politioneel optreden deugdelijker gronden moeten aan wezig zijn De gewezen Duïtsche keizer. Op de vraag van het Tweede Kamerlid den heer Wijnkoop betreffende het optreden van den gewezen Duitschen keizer op 19 Juli ji. ter gelegenheid van een wapenschouwing van Duitsche artilleristen, antwoordde mi nister Ruys de Beerenbrouck De regeering geeft aan de bewegingen van den gewezen Duitschen keizer de aandacht, die zij verdienen. Op de vragen van het Tweede Kamerid den heer F. Vos betreffende het instellen van een onderzoek van regeeringswege ter zake van loopende geruchten omtrent terug keer van den gewezen Duitschen keizer naar Duitschland, heeft minister Ruys o.m. geant woord Andere dan uiterst vage, niet te controlee- ren geruchten over herstel van den gewezen Duitschen keizer in zijn vroegere waardige heid, zijn der regeering niet ter oore ge komen. De regeering kan de verzekeringen herha len, welke zij in 1920 en voorgaande jaren gaf met betrekking tot haar voornemen er nauwlettend op toe te zien, dat van de aan den gewezen Duitschen keizer hier te lande verleende gastvrijheid geen gebruik wordt gemaakt, dat strijdig zou zijn met het lands belang. Het gebruik van onze kolen. Onder voorzitterschap van den heer mr. dr. K. J. Frederiks, secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken, is een conferentie gehouden over de vraag, of het niet mogelijk is, in de toekomst meer steenkolen van de Nederlandsche mijnen te betrekken, dan er tot nu toe betrokken wer den. De voorzitter heeft den aanwezigen na mens den minister met nadruk verzocht, het geheele vraagstuk van de afneming van de steenkolen breed, uit den gezichtshoek van het algemeen belang te beschouwen en acht te slaan op de groote moeilijkheden, waar mede ons land en de Nederlandsche mijnen te kampen hebben. Verschillende aanwezigen hebben gewezen op de oorzaken van het feit, dat niet steeds voor honderd procent de producten van de eigen mijnen worden betrokken. De bezwa ren, welke daarbij bleken, werden toegelicht, en in verschillende gevallen opgelost. Alge meen bleek men bereid, om zoo ver mogelijk in de gewenschte richting te gaan, terwijl ook de Nederlandsche mijnen volle medewer king toezegden. Slapte in de bedrijven te Almelo. In de fabriek der N.V. Textielfabriek Al melo, voorheen H. en B. Scholten (De Gren zen) is aangeplakt, dat met ingang van a.s. Zaterdag de werkzaamheden voorloopig wor den stopgezet. Tot nogtoe waren hier nog on geveer 80 wevers aan den arbeid. Ook de fabriek „Java" der firma H. ten Cate Hzn. Co. zal worden gesloten, wan neer het goed, dat thans op de getouwen zit. afgeweven is. Hierdoor zullen ruim 200 ar beiders werkloos worden. Ook bij de firma Palthe is wegens slapte in het bedrijf de werktijd met één dag per week verminderd. Geen stadswijken droogleggen. Het hoofdbestuur van den Ned. Bond van hoteL, café- en restauranthouders „Hoca- res" heeft een adres gezonden aan de Ged. Staten der provinciën waarin de aandacht gevestigd wordt op de volgende desiderata van dezen bond Bij de bepaling ven een maximum verlo- venaantal, worde niet alleen gelet op de nieu were of buitenwijken, maar evenzeer op de binnenstad. Bij de bepaling van een maximum voor de buitenwijken worde voorkeur gegeven aan verplaatsbare verloven uit de binnenstad. Aanleiding tot dit adres was een missive van den inspecteur van de volksgezondheid, belast met de zaken rakende de drankbe strijding, aan de colleges van Ged. Staten, waarin de aandacht wordt gevestigd op de wenschelijkheid om de sterke toeneming van het aantal verloven vóór 1935 te voorkomen. Vele gemeentebesturen schijnen volgens adressante onder den indruk te zijn gekomen, dat de voorkeur moet worden gegeven aan zgn. „drooglegging", In plaats van aan een maximum aantal verloven, gelijk de inspec teur inderdaad bedoelde. Aan het systeem van „drooglegging" zijn1 bezwaren verbonden als clandestien café bedrijf in perceelen, waar kruideniers- of an dere winkels gevestigd zijn, clandestine han del van sterken drank en van zwak-alcoholi- sche dranken in gesloten huizen, ophooping van verloven in de binnenstad, terwijl in nieuwe wijken behoeften ontstaan aan be hoorlijke inrichtingen voor het algemeen maatschappelijk verkeer. Bond van mobilisatie-invaliden. Onder voorzitterschap van den heer P. de Boer heeft de Bond van mobilisatie-invaliden en van hun nabestaanden zijn 7e algemeene jaarvergadering te Drachten gehouden. De voorzitter gaf een uitvoerige uiteenzet ting over de werking van de nieuwe wet. Hierbij werden tal van leemten en gebreken in het licht gesteld. Nog geen 1/5 deel van wat de staatscommissie Aalberse noodig acht wordt uitgevoerd. Het bestuur ziet zich dan ook genoodzaakt een krachtige, hernieuwde actie in te zetten. Ingesteld zal worden een adviesbureau, ook voor niet mobilisatie-slachtoffers. Tot ge neeskundig adviseur werd benoemd dr. B. J. Hornstra te Bergum (Fr.) Een der leden diende een motie in, waarin wordt uitgesproken, dat de Bond een krach tige actie zal gaan voeren, vooral ook voor hen die niet valide naar huis zijn gezonden en na de demobilisa'tie niet meer voor her halingsoefeningen zijn opgeroepen en door dat zij niet zijn afgekeurd buiten de wet vallen. Het festival. Het muziekgezelschap „Vlijt en Volhar ding" te Souburg, dat een concert in het Bellamypark zou geven, welk concert-wegens een opgekomen onweer moest worden uitge steld, zal nu Zaterdagavond in het Bellamy park een uitvoering geven. De komende postzegel tentoonstelling. Wij hebben eenigen tijd geleden in ons blad de opwekking aan onze lezers geplaatst cm hun schatten op postzegolgebied eens na te zien en na te gaan of ze er niets van kon den inzenden op de tentoonstelling van uit sluitend Zeeuwsche verzamelaars. Nu de da tum der inschrijvingen is verstreken en een overzicht kan worden verkregen, kan het be stuur der Postzegelvereniging Vlissingen, die tot deze „show" ter viering van haar 25-jarig bestaan het initiatief nam, tevreden, hoewel niet voldaan zijn. Tevreden, omdat naast enkele Vlissingers ook uit andere deelen van Zeeland inzendingen, waarbij zeer waarde volle, zijn ingezonden, maar niet voldaan, omdat het weet, dat er veel meer inzenders uit onze gemeente zouden hebben kunnen zijn. Hoewel wij tijdens de tentoonstellingsdagen 27, 28 en 29 Augustus nader op het ver toonde hopen terug te komen, willen wij nu reeds wijzen op eenige der voornaamste in zendingen. Daaronder rangschikken wij naast een schitterende collectie Nederland, onge bruikt, van een bekend stadgenoot, de zeer interessante verzameling van een bekend philatelist uit Middelburg, die met 600 geheele brieven er in geslaagd is een chro nologisch overzicht te geven van de op de Nederlandsche postkantoren van 1800 tot 1865 gebruikte vertrek- en aankomststem pels. Een onzer stadgenooten komt uit met ■een collectie van Bulgarije, die op een enkel zegel na compleet is, terwijl een ander op bijna honderd cartons de geschiedenis de monstreert van het uiteenvallen van Oosten rijk—Hongarije. De geschiedenis van Liech tenstein wordt eveneens aanschouwelijk voor gesteld in een collectie ongestempelde zegels, terwijl België en Tsjecho-Slowakije volledig of bijna volledig vorden voorgebracht. Het vrij moeilijke Gibraltar wordt bijna compleet uitgestald, terwijl een onzer stadgenooten bij een emissie van Yemen een eigenhandig schrijven van dit exotisch land tentoonstel*. Zoo zouden we nog meer bijzonderheden kunnen vermelden, maar we zouden dan vooruitloopen op onze nadere beschrijving en wij wilden met dit bericht slechts even wijzen op het bijzonder aardige van deze eerste ten toonstelling op dit gebied in onze stad. De Walchersche kanaalbekerwedstrijd. In het cluborgaan van de Rotterdamsche Zwemclub schrijft C. Z. over genoemden wed strijd Bovengenoemde wedstrijd werd dit jaar voor de eerste maal gehouden en georgani seerd door de Vlissingsche Zwemclub te Vlis singen en mag in alle opzichten als geslaagd beschouwd worden. Deze jonge vereeniging, cJie ook 16 Juli den wedstrijd over de Schelde van Breskens naar Vlissingen organiseerde en daarmede een enorm succes boekte, mag ook thans op een geslaagden middag terug zien. Mag de Schelde-wedstrijd meer als een krachtproef beschouwd worden, waarbij de weersomstandigheden een belangrijke rol spelen, de wedstrijd MiddelburgVlissingen heeft in de eerste plaats uit propagandistisch oogpunt groote waarde en doet eenigszins denken aan onzen bekenden 3 KM. wedstrijd in de Delfshavensche Schiealleen heeft laatstgenoemde baan een keerpunt, terwijl men in het kanaal door Walcheren een baan van 5 KM. uitzwemt. De start vond plaats plm. 100 M. voorbij het station te Middel burg, dan zwemt men een bocht van onge veer 300 M., terwijl de overige 4700 M. een prachtige rechte baan vormen, welke baan 70 M. breed is, geen stroom. Er was alleen wat tegenwind, terwijl*het water voor ons zoetwaterzwemmers gemakkelijk zwemt, doch behoorlijk zout is, dus tamelijk hinderlijk voor de oogen. Vervolgens wordt de uitslag van den wed strijd medegedeeld, die onzen lezers bekend is. Aan de finish was zeer veel publiek, dat van het noodige enthousiasme blijk gaf en voor iederen aankomende een aardig ap plausje had. Een woord van dank voor het actieve bestuur der V.Z.C. en het badperso- neel der zweminrichting is hier zeker op zijn plaats. In 1933 hoop ik te Middelburg menig R. Z. C.'er te zien. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Woensdag maakte onze fotograaf een op name van de brug over de Coolhaven te Rotterdam, die thans geheel gereed is. Het wachten is nu nog op den laatsten sluis- put aan de Parkhaven, als die gereed is kan het water in de Coolhaven worden toegelaten. Het nieuwe motorschip „Mol- danger", waarin kort geleden een zware brand heeft gewoed, wordt in een groet drij vend dok naar de Nederlandsche Scheeps bouw Maatschappij gesleept om hersteld te worden. Vanwege de warmte heboen de repetities van de dansgirls in het ballet ,31oemen van Hawai" in het nieuwe Am- sterdamsche zwembad plaats. Achilles, de zee-olifant is na ^en kort verblijf in de Rotterdamsche Diergaarde gestorven. Ver voer van het reusachtige dier naar Leiden, waar het onderzocht zal worden. Druk be zoek aan de poppenkast op het Zandvoort- sche strand. De installatie van den nieu wen burgemeester van Enschedé. Het nieuwe stoompontveer over het Noorclzeeka- naal by de Hembrug. Henkie Klein, de jeugdige Hoilandsche filmster, die in„Droom_ koninkje" meespeelt, aan het strand te Scheveningen. Eenige opnamen van de electrificatie van het baanvak Amsterdam Monnikendam Grand Hotel Britannia. Ook het Westkapelsche Dameskoor, dat onder zijn directeur, den heer P .de Rooy, met groot succes o.a. te Spa optrad en mede alhier gedurende de laatste winkelweek een zeer goeden indruk vestigde, zal op den Zeeuwschen avond zijn medewerking ver- leenen. Omtrent de Zeeuwsche boerendansen, wel ke onder leiding van den heer Christ. J. Ma- zure worden uitgevoerd, kunnen wij nog me dedeelen, dat hiermede op de wedstrijden voor volksdansen ter gelegenheid van het §0- jarig bestaan van het K.N.G.V. de hoogste onderscheiding lauwerkrans en lint met gouden koorden werd behaald. Voorts verzocht men ons mede te deelen, dat gisteren reeds berichten binnen kwamen omtrent gevonden ballons. Dinsdag 6 uur nam. kwam er een neer te Groede en een uur later een te Grobbendonck (België). Voorts verwijzen wij naar de advertenitie in dit nummer. Vreemdelingenverkeer. Met de provinciale booten kwamen heden 1730 bezoekers van de Belgische badplaatsen mede, terwijl 96 auto's werden overgezet. Op 20 Augustus 1931 was dit aantal 2870 passagiers en 90 auto's. Nog is heden hier aangekomen van Osten- de de stoomboot „La ville de Liège" met on geveer 520 passagiers aan boord. Van deze passagiers zijn hier 75 ontscheept, waarna dc stoomboot de reis naar Middelburg voort zette en aldaar aan de Loskade meert. Om ongeveer 5 uur lieert de boot naar Ostende terug. De verlichting van het stadhuis. De reclame die in verschillende bladen is gemaakt voor de fraaie verlichting van het stadhuis, mist haar doel niet. lederen Woens dag gedurende het seizoen komen zeer veie vreemdelingen dit prachtig schouwspel be wonderen. Gisterenavond waren alle hotels weer overvol, zoodat vele vreemdelingen bij particulieren onder dak moesten worden ge bracht. Het was gisterenavond dan ook bijzondes druk op de Markt. Ook werd gisterenavond voor het eerst ih dit seizoen weer een beiaard-concert gegeven op den Abdij toren door den heer Ferwerda. Ook hiervoor bestond in de Abdij veel be langstelling. OVEZANDE. Een gulden ingeslikt. Een 12-jarig meisje, te Ovezande heeft een gulden ingeslikt. Het meisje is naar een zie kenhuis te Goes ter behandeling overge bracht. BRESKENS Gemeenteraad. Ter aanvulling van het beknopt verslag in ons vorig nummer, nemen wij heden nog op de discussie over de werkverschaffing. In de vorige vergadering was dit onder werp reeds ter tafel geweest en toen was het» voorstel van Burg. en Weth. om alleen die genen tot de werkverschaffing toe te laten, die 18 dagen onafgebroken of 24 dagen in totaal ingeschreven stonden, verworpen. Da stemmen staakten toen over het voorstel van. den heer Notebaart, om de 18 dagen tot 6! terug te brengen, terwijl er ook nog een voor* stel van den heer Carels was om de 18 dagen tot 12 terug te brengen. Na eenige bespreking werd eerst gestemd ever het voorstel van den heer Notebaart, dat slechts de stemmen verwierf van den voorsteller en van de heeren Brand, Da Kruijter en Vasseur. De heer Carols trekt vervolgens zijh voor stel in, daar de toelichting van het voorstel van Burg. en Weth. in de vorige vergadering voor hem onduidelijk was, terwijl dat nu, na bespreking met een wethouder, niet meer het geval is. Met de stem van den heer Brand tegen wordt vervolgens besloten de voorge stelde 18 dagen voor inschrijving te doen voortbestaan, doch Burg. en Weth. da be voegdheid te verleenen, indien noodig, hier van af te wijken. De overige punten van de werkverschaf- fingsregeling worden hierna oehandeld. Verscheidene amendementen van de hee ren Notebaart, De Kruijter en Brand, die o.a. aantoonden, dat deze regeling slechter dan haar voorgangster is, worden verworpen met de stemmen der wethouders, mevrouw Tazelaar en de heeren Carels, Luteijn, Lijk en Monjé tegen. Op voorstel van den heer Notebaart wordt nog gestemd over de verordening in haar geheel, alsmede over zijn voorstel om de werkloozen elke week te werk te stellen. Beide voorstellen verwierven slechts do stemmen van de heeren Notebaart, De Kruij ter, Brand en Vasseur. Een vrij langdurige bespreking volgde nog over de ondervindingen, opgedaan bij de laatste tewerkstelling van werkloozen, waar uit Burg. en Weth. de conclusie trekken, dat de werkverschaffingregeling zoo moet zijn, dat de prikkel tot werken blijft bestaan. De regeling ondervindt nogmaals bestrij ding van den heer Brand, die evenals de heer Notebaart van meening is, dat onwilli- gen van de werkverschaffing verstoken moeten blijven, doch daarentegen werkwilli gen zooveel mogelijk geholpen dienen te worden. Bij de rondvraag informeert de heer Monjé naar de werkzaamheden van den agent van de arbeidsbemiddeling en werd de wensch geuit van persoonlijk contact tusschen de werkgevers en de plaatselijke arbeidsbemid deling. Angstige uren met een zeilboot op de Schelde. De heer L. V. en de Eerw. heer E. van W. uit Hulst waren dezer dagen, bericht het „Dagbl. v. N. B." met een zeilboot de Schei- re opgevaren vanuit Ter Neuzen. Tijdens hun zeiltocht werden zij door een onweer over vallen, dat gepaard ging met felle rukwinden en zwaarderen golfslag. Bij een manoeuvre om het zeil in te halen sloeg de boot om. Beiden geraakten te water. De heer L. V. kon zich al zwemmende boven water houden. De Eerw. heer v. W., die het zwemmen niet lang kon volhouden, wist zich aan de romp van de boot vast te klampen en zich op deze wijze drijvende te houden. Nadat het onmogelijk bleek aan de hache lijke positie, waarin vooral v. W. verkeerde, een einde te maken, terwijl beiden verschei dene honderden meters van de kust verwij derd waren, besloot de heer L. V. zich van zijn kleederen te ontdoen en naar de kust te

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1