1000 500 300 25 WOENSDAG 17 AUGUSTUS EERSTE BLAD No.193 70e Jaargang: 1932 llilini: firitu f. VAN Bï VELDE Jr., ilalsimt 58-60, llissinp. kill. ID. Pisliakaiiii (till Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS BUITENLAND 15.06 15.42 16.17 16.49 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVIissingenende gemeenten op Walcheren f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. iReclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct Iedere regel meerl0ct(max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl— öregels fl.—,alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken yoor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Boottreinen van en naar Vïissingen. De zeer slechte economische uitkomsten van het bedrijf dwingen de Duitsche spoor wegen de grootst mogelijke zuinigheid te be trachten. Dientengevolge zijn zij genoodzaakt om tijdelijk het aantal op hun gebied ij- dende sneltreinen te beperken. Hoewel zij trachten de buitenlandsche ver bindingen daar zo® weinig mogelijk nadeel van te doen ondervinden, moeten zij echter, gezien de slechte bezetting, de treinen D 363/ D 364 Keulen—München v.v. van 2 October 1932 af, tot en met 31 Maart 1933 opheffen, zoo lezen wij in „Spoor- en Tramwegen". Dit beteskent een belangrijken achteruit gang in de verbinding van en naar Nederland en Londen over Vïissingen, Venlo met de treinen D 78/D 77 naar en van Zuid-Duitsch- land. In genoemd tijdvak toch komt de sinds twee jaren bestaande snelle verbinding naar en van München te vervallen en zal evenals vroeger deze verbinding van Keulen af wor den gevormdd oor de treinen D 107/D 108. Tot en van Keulen blijft de verbinding zoo- öiS deze thans is. Van 2 October 1932 t/m*1933 zullen de tij den worden Londen Liverpoolstr.-station v. 9.30, Vïis singen V. 17.15, Rotterdam-D.P. V. 17.27, Eindhoven V. 19.31, Venlo V. 20.20, Keulen- Ilbf A. 22.47, V 0.20 (was 22.55), Mainz A. 4.1-7 (was 1.37), Frankfurt/M-Hbf A. 5.16(was 2.14), München A. 12.40 (was 8.40). München V. 18.00 (was 22.25), Frankfurt/ M.-Hbf V. 0.20 (was 4.29), Mainz V. 0.57 (was 5.04), Keulen-Hbf A. 6.20 (was 7.52), V. 8.23, Venlo A? 9.39, Eindhoven A 10.43, Rotterdam- D.P. A 12.52, Vïissingen A 12.58, Londen Li- verpoolstr.station A. 20.40. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der Arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven 1 drukker, 1 behanger, 1 mas- tieker, 1 betonwerker, 31 grondwerkers, 3 loodgieters, 1 mandenmaker, 17 metselaars, 11 opperlieden, ll schilders, 1 stucadoor, 35 timmerlieden, 5 ververs, 3 vlechters, 1 wa genmaker, 1 waterbouwk. opz., 1 bouwk. opz. teekenaar, 1 teekenaar b/m wcrktuigk. en bouwk., 1 mach.-houtbewerker, 2 meubelma kers, 2 politoerders, 2 stoffeerders, 1 coiffeur, 1 kleermaker, 1 wasscher, 3 schoenmakers, 594 metaalbewerkers (w.o. 282 tijd. werkloos), 1 bierbottelaar, 2 brood /banketbakkers, 3 koks, 1 aide, 2 slagers, 1 tuinman, l bloe mist, 7 magazijn-bedienden, 1 slooper, 1 winkelbediende, 1 besteller, 5 chauffeurs, 2 kellners, i sleeper, 18 transportarbeiders, 31 kantoorbedienden (w.o. 4 vrouwelijke), 1 win keljuffrouw, 4 teekenaars, 14 portiers, loo- pers enz., 31 varensgezellen en 93 losse ar beiders. Totaal 954 ingeschrevenen (w.o. 116 in de werkverschaffing). Vorige week 939 perso nen. Alzoo een vermeerdering van 15 werk zoekenden. De luchtlijn Rotterdam—Haamstede— Vïissingen. Het K.L.M.-vliegtuig, dat hedenmiddag te 5 uur 10 op het vliegveld Haamstede op Schouwen zal arriveeren, zal den duizend sten betalenden passagier aan boord hebben, üie dit jaar op genoemd vliegveld is geland. Grand Hotel Britannia. Rodi Roeiers. Er wordt door de directie van ons bad hotel wel naar de noodige afwisseling in amusement en verstrooiing gestreefd, waar door in den loop van het seizoen „elck wat wils" geboden wordt. Zoo was gisteren aan Rodi Roeters de taak den tijd te korten. En als steeds heeft hij zich daarvan opperbest gekweten. We hadden trouwens niet anders verwacht, van een artist niet zoo'n schitterende reputatie en aan wie a we ook hier de beste en meest aangename herinneringen bewaren. 's Middags heeft hij de jeugd op de aller aardigste wijze bezig gehouden. Buitenge woon prettig ging hij met de kinderen om. betrok ze in zijn goocheltoeren en snelteeken. werk, legde daarbij een grondige kennis van de kinderziel aan den dag en schiep alzoo een sfeer en een stemming, waarvoor we slechts oprechte bewondering hebben. Het jonge volkje was opgetogen en ver maakte zich terdeeg en gewis denken alle jongens en meisjes met genoegen aan „oom Rodi" terug, die als clou van den middag den ballon-wedstrijd leidde. Dat was voor de kin deren een ware attractie, al waren er ook bij, die de mooie gekleurde luchtballons het liefst maar zelf behouden hadden, instede van ze in de richting van onze Zuiderburen te zien verdwijnen. De huiskapel bleef met een kinderliederen-potpourri in den juisten stijl, 't Was zoowel voor ouders als kinderen die bovendien nog op bonbons onthaald wer den, een echt leuken middag. Was Rcdi Roeters in de oogen van de kin deren een echte toovenaar, die allerlei voor werpen liet verdwijnen en weer te voorschijn komen, ook voor het avond-repertoire moe ten we deze betiteling, vanwege de verbluf fende, ongeloofelijke, onbegrijpelijke experi menten, handhaven. De veelzijdige kunste naar bracht, ofschoon zulks in dit genre zeer moeilijk is, weer iets nieuws, waarbij hij door de humoristische wijze, waarop hij zijn verklaarbare toeren verrichtte, de raadsel achtigheid van zijn wonderbaarlijke moderne kunstproeven vergrootte. Dat hij overal het. publiek in betrok en liet helpen verhoogde de spanning en de gezelligheid. Hij ging steeds verder met zijn magische effectnummers en bereikte het toppunt in een experiment, waarvan Vïissingen de primeur genoot. Ook als hoogst beschaafd conférencier en talent vol snelteekenaar heeft hij ons laten genieten van een uitstekend programma. Zijn succes was overweldigend. Schacht-Langer's Orchester speelde con certmuziek, die de solisten van het ensemble gelegenheid gaf op het allerbest voor den dag te komen, alsmede dansmuziek van een onverwoestbare rhythmiek. Het was een intieme avond. De aanwezigen waren terecht enthousiast. Een Zeeuwsche avond. In het Grand Hotel Britannia wordt Za terdag a.s. een Zeeuwsche avond gegeven. De crigineele Zeeuwsche boerendansen zullen worden opgevoerd, door het ensemble onder leiding van den heer Christ. J. Mazure te Middelburg. Reeds op verschillende plaatsen, ook in het buitenland, werden deze dansen uitgevoerd en het succes was altijd buitengewoon groot. Een goedkoope trein. Woensdag 24 Augustus loopt een goed koope trein van Vïissingen tot en met Roo sendaal naar Utrecht, Zeist en Amsterdam. Voor bijzonderheden wordt verwezen naar o> plakbiljetten. ST. LAURENS. Een aanrijding. Op den Noordweg in de gemeente St. Lau rens had gisterenavond een aanrijding plaats tusschen twee auto's. De botsing was zoo he vig, dat een auto in een sloot terecht kwam. Persoonlijke ongevallen kwamen niet Voor, doch de beide automobielen waren deerlijk gehavend. Twee verpleegsters die langs den weg fiet sten werden door een der auto's aangereden, waarbij een der verpleegsters lichte kwet suren opliep. 's-HEER ARENDSKERKE. Aanrijding. Gisterenavond te ongeveer kwart voor ne gen is bij 's-Heer Arendskerke de ongeveer 18-jarige M. O. uit Aagtekerke, die per fiets op het rijwielpad reed bij het elkaar passee- ren van een autobus uit Middelburg en een auto uit Goes, zoodanig aangereden, dat hij een hersenschudding bekwam en bewusteloos bleef liggen. Op advies van een juist per auto passee- renden dokter is O. per auto naar huis ver voerd. De politie stelt een onderzoek in. Van den auto uit Goes was de ruit stuk. BRESKENS Gemeenteraad. Voor kennisgeving werden aangenomen eenige door Ged. Staten goedgekeurde raads besluiten, alsmede een geschrift van de Bre- dasche Diocesane drankbestrijding, strek kende tot het treffen van verschillende maatregelen ter bestrijding van drankmis bruik en andere uitspattingen. Aangeboden werd de begrooting voor 1933 en vastgesteld een wijziging in die van 1932. De-rekening over 1931 werd door den raad vcorloopig vastgesteld. De commissie van onderzoek, bestaande uit mevr. Tazelaarde Huliu en de heeren Lijk en Brand, hadden de rekening onderzocht en in orde bevonden. Opnieuw werd een besluit genomen, waar bij medegewerkt werd aan de totstandkoming van een waterleiding in Zeeuwsch-Vlaande ren. Met de N.V. Van Melle Co. werd een overeenkomst aangegaan inzake het gebruik van haar motorbrandspuit. Tot lid van de schattingscommissie R.I.B werd benoemd de heer A. J. Cambier. Op de salarissen van de ambtenaren zal 3 pet. gekort worden. Besloten werd de personeele belasting te verhoogen dooi' het vermenigvuldigingscïjfer van 2.2 op 2.5 te brengen. Voor de werkverschaffing werd de volgende regeling vastgesteld le. Toelating nadat men .uitgetrokken" (tenzij men niet verzekerd is) en tevens 18 dagen onafgebroken (of in de laatste 24 werkdagen) als werkloos ingeschreven is. Burg. en Weth. kunnen, wanneer het hun gewenscht voorkomt, den termijn van 18 dagen verminderen. 2e. Tewerkstelling om de week en als rege* met ingang van den eerstvolgenaen Maandag. 3e. Toegelaten worden gezinshoofden (kost winners) beneden de 65 jaar, terwijl zgn. kostgangers (alleenwonenden) 4 dagen per werkweek te werk gesteld worden. 4e. De werkweek bestaat uit 6 dagen van 8 uur. 5e. Dagloon2.25, met een toeslag van 0.15 voor ieder kind, jonger dan 14 jaar (min ziektewetpremie). 6e. Voor eiken dag dat men in de rustweek werkt, wordt de volgende week /2 dag min der bij de werkverschaffing gewerkt. 7e. Voor elke volle 2 gezinsinkomsten (d.w.z. verdiensten van andere leden dan van den te werk gestelde) wordt /2 dag min der gewerktbedragen de gezinsinkomsten f 18 of meer, dan vindt geen tewerkstelling plaats. OOSTBURG. P. T. en T. Het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Oostburg zal voortaan door een ambtenaar in den rang von commies worden beheerd. AXEL. Verdronken. Gisterenmiddag is een 12-jarige» jongen te Axel in de „Kleine Kreek", een stüsta.md water, bij het baden verdronken. De jongen was te ver gegaan en kon niet meer terug hulp was eerst na tien minuten ter plaatse. Nog een half uur heeft men getracht de le vensgeesten bij den drenkeling op te wek ken, doch het leven bleek reeds geweken te zijn. KUNST Schilderijen gevonden. Volgens berichten in de bladen is dezer dagen op het slot Krampachy in Slowakië, dat tegenwoordig in het bezit is van de fa milie Chotek, een verzameling schilderijen van oude meesters gevonden, die tot dusver geheel onbekend was en welke een hooge waarde vertegenwoordigt. Volgens de „Prager Presse" staan de auto riteiten echter nog sceptisch tegenover de beteekenis van deze vondst. Er wordt een officieel onderzoek ingesteld naar de echt heid van de betrokken schilderijen. MARINE EN LEGER De luitenant ter zee 2e klasse B. C. uit de Bos wordt 24 dezer eervol ontheven uit zijn functie van officier belast met den algemee- nen dienst bij het Kon. instituut voor de marine te Willemsoord en overgeplaatst bij de onderzeedienstkazerne aldaar. De officier van den marine stoomvaart dienst 2e klasse ir. N. J. C. Smit, dienende aan boord Wan Hr. Ms. mijnlegger Van Meer- lant te Nieuwediep, wordt 30 dezer overge plaatst naar Rotterdam. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der marine Sergeant-ziekenverpleger B. Volmer van Van Speijk naar marinehospitaalsergeant hofmeester S. van Hulsbergen van Van Speijk naar kazerne Willemsoordsergeant-kok M. Ouwerkerk van Van Speijk naar wachtschip Willemsoord, Vooroefeningen. Door den minister van defensie is d.d. 13 Augustus 1932 bepaald, dat de jongelingen die zich voor den cursus bij het vooroefe ningsinstituut aanvangende l October a.s. hebben opgegeven of zich voor 31 Aug. als nog zullen opgeven, officieel, d.w.z. door een Geneeskundige commissie zullen worden ge keurd voor 16 September a.s. Deze keuring geldt tevens voor den dienstplicht. Deze be paling is niet alleen voor de lichting 1934 (jongelingen geboren in 1914), maar ook voor de volgende lichtingen. Deze regeling voorkomt, dat jongelingen, na pl.m. 200 uren geoefend te hebben, wor den afgekeurd voor den dienstplicht, waar van zoowel het rijk als betrokkenen zelf na- aeelen ondervinden. Deze maatregel zal den toeloop tot de voor oefeningen zeer zeker aanzienlijk vermeerde ren, het bezwaar tijdens de opleiding bij de voor oefeningen door den keuringsraad voor den dienstplicht te worden afgekeurd, na eerst door een burger-geneesheer te zijn goed gekeurd voor de vooroefeningen, is komen te vervallen. Opgave tot deelname aan het vooroefe ningsinstituut, cursus 1 October 1932, kan geschieden, zooals hiervoren reeds aangege ven, tot 31 Augustus a.s. Onder commando van den reserve majoor W. J. M. Linden, van het 3e regt. inf. vertrok gisteren van Bergen-op-Zoom naar Breda per extra trein een detachement, samengesteld uit 3e en 14e R.I., ter sterkte van 17 officie ren en 554 onderofficieren en manschappen, teneinde deel te nemen aan vervolgoefenin- gen te Breda, in grooter verband. Het detachement wordt gelegerd in een tentenkamp op het Chasséterrein. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door den politierechter te Middelburg wer den gisteren de navolgende zaken behan deld M. S. G., huisvr. L. G., 62 jaar, te Nieuw- Namen, verdacht van beleediging van E. van Puyvelde te Nieuw-Namen op 10 Juli 1932, 2 boete subs. 2 dagen hechtenis. E. J., 44 jaar, arbeider te Nieuw-Namen. verdacht van mishandeling van F. Goede- mond te Nieuw-Namen op 10 Juli jl. en ver nieling van een ruit in diens woning f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. M. S. G., huisvr. L. G., 62 jaar, te Nieuw- Namen, verdacht van beleediging van G. Janssen te Clinge op' 10 Juli jl., f 5 boete subs. 2 dagen hechtenis. M. E. v. P., 41 jaar, werkvrouw te Nieuw- Namen, verdacht van mishandeling van M Galle te Nieuw-Namen op 10 Juli jl., 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. W. L. S., 19 jaar, koopman te Middelburg, verdacht van mishandeling van J. Neijen- buur te Heinkenszand op 11 Juli jl., 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. J. L., 58 jaar, werkman te Souburg, ver dacht van beleediging van A. M. Bosdijk te Souburg op 12 Juli jl., 10 boete subs. 5 da gen hechtenis. J. W., 20 jaar, kermisreiziger te Kruidin gen, verdacht van diefstal of verduistering van een portemonnaie met geld te Zonne- maire op 5 Juli jl., ten nadeele van J. Hage 15 boete subs. 5 dagen hechtenis. M. H., 20 jaar, zonder beroep te Noord- gouwe, verdacht van diefstal van geld te Noordgouwe op 6 Juli ten nadeele van J. Hage 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. A. J. S., 27 jaar, huisvr. F. A. te Hontenisse, verdacht van beleediging van M. Asselman te Walsoorden op 6 Juli jl., 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. C. R., 26 jaar, werkman te Ter Neuzen, ver dacht van mishandeling van J. van Riet te Ter Neuzen op 19 Juli jl., 15 boete subs. 5 dagen hechtenis. C. R., 26 jaar, werkman te Ter Neuzen, ver dacht van verzet tegen de politie op .9 Juli jl. te Ter Neuzen f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. A. Z., 23 jaar, koopman te Eihdhoven, ver dacht van verzet tegen de politie te Heek op 17 Mei jl., f 15 boete subs. 10 dagen hechte nis, zulks met bevestiging van het vonnis van 12 Juli jl. Beleediging en opruiing. De Haarlemsche rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen het com munistisch gemeenteraadslid van Zaandam M., die terecht had gestaan wegens beleedi ging van het hoofd van een bevrienden staat en wegens oprunng. Wegens beleediging veroordeelde de recht bank hem tot 10 boete, daarbij overwegend dat M. niet de persoon van von Hindenburg heeft willen beleedigen. Wegens opruiing werd M. veroordeeld tot een straf, gelijk aan den tijd in voorarrest doorgebracht, nl. 17 dagen. De eisch was 1 maand. AANBESTEDINGEN Aan het geooirw Van net Frov. bestuur te Middelburg werd heden aanbesteed het aan leggen van een tegelrijwielpad op het ge deelte van den Ryksweg no. 60 Kruiningsn— HansweertWalsoordenHulstgrens tus schen Hulst en Kapellebrug, raming ƒ11.000. Inschrijvers de heeren I. la Gasse, Koude- kerke 10.000 J. H. van de Ven, Vïissingen 9480 L. G. J. van de Ven, Koudekerke 9223 J. A. Potter, Hoek 9270 P. H. Hubregts, Nijmegen 9023 P. J. Vermeulen, Hulst 8995 J. de Maagd, Hontenisse en P. Dees, Sas van Gent 8989 W. J. M. Coolen, Oss 8853 W .de Box en A. Kerkaart, West- dorpe 8845 B. M. A. Godshcalk 8774 P. Blommaert, St. Jansteen 8520 P. God schalk, Rotterdam 8470 en W. J. en A. de Bruyn, Ter Neuzen ƒ7745. LUCHTVAART De Gordon Bennett Race. Een van de groote gebeurtenissen op in ternationaal aeronautisch gebied zal plaats hebben op 25 December, de datum, waarop de 1932 internationale Gordon Bennett race te Bazel zal worden gehouden. Deze wed strijd zal piloten uit alle deelen der wereld tot zich trekken. Op het oogenblik hebben reeds 17 ingeschreven, waaronder drie uit de Ver. Staten. De Amerikaansche ballonvaarders worden geleid door W. T. van Orman, den veteraan Goodyear ballonist, die in 1930 den wed strijd won. Hij zal worden vergezeld door luitenant T. G. W. Settle van de Amerikaan sche luchtvaart en luitenant W. J. Paul van den Amerikaanschen leger vliegdienst, resp. winnaars van den nationalen wedstrijd in de Ver. Staten in de jaren 1931 en 1932. Van Orman wordt gesecundeerd door R. J- Blair, eveneens een Goodyearman, die no. 2 werd in den Amerikaanschen nationalen wed strijd 1932. Hoewel de belangstelling voor de Gordon Bennett races ook in ons land steeds groot is, zal deze ongetwijfeld dit jaar nog grooter zijn, daar de kans bestaat, dat bij gunstigen wind de ballons in de richting van ons land zullen drijven en verschillende dalingen hier plaats zullen hebben. HITLER OVER ZIJN BESPREKINGEN TE BERLIJN. Adolf Hitler heeft een vertegenwoordiger van de „Rheinisch Westfalische Zeitung" een interview toegestaan, waarin hij zijn meening te kennen gaf over de te Berlijn gevoerde onderhandelingen ever de regeeringsvorming. Hy verklaarde, dat hij het betrekken van den rykspresident in de besprekingen over regeeringswijziging beschouwde als een po ging om de verantwoordelijkheid van de schouders van den rijkskanselier af te wen telen op de schouders van den rijkspresident. Overigens was Hitier 'niet op zijn, eigen wensch naar Berlijn gekomen, doch was hy daartoe uitgenoodigd. De rijksregeering had hem voorgesteld, een nieuwe regeering te vor men, welk voorstel hij echter als leider der nationaal-socialistische beweging in den voorgestelden vorm had moeten afwijzen. Hij had mededeeling gedaan van de voor waarden, waaronder de nationaal-socialisti sche partij tot een regeering kou kunnen toetreden. Uit den mond van den rijkskanse lier had hij vernomen, dat deze voorwaarden reeds van te voren door den rijkspresident waren afgewezen. Er had dus minder dan ooit eenige aanleiding tot dit bezoek bestaan, temeer, omdat hij zich niet bij de heeren in Berlijn wilde opdringen. Hitler had dan ook verklaard, dat in zijn oogen de verantwoordelijkheid voor de mis lukte regeeringswijziging bij rijkskanselier Von Papen lag en dat een bezoek bij Von Hindenburg geen zin had. Hitler was slechts dan bereid, een bezoek aan den rijkspresident të brengen, wanneer deze nog geen definitief besluit genomen zou hebben. Zooals gebleken is was dit echter wel het geval. Dat het bezoek aan de:i rijkspresident toch is doorgegaan, moet slechts worden toege schreven aan een technische verklaring van den staatssecretaris der rijkskanselarij aan minister Frick, waarin werd medegedeeld, dat. het besluit van den rijkspresident nog niet vast stond. In werkelijkheid had de rijkskan selarij reeds de pers medegedeeld, dat het be sluit van den rijkspresident vaststond en dat het bezoek van Hitier slechts formeele betee kenis had en zeker niet tot eenig resultaat zou kunnen leiden. Ook de rükspresident zelf verklaarde dat zijn besluit mede vast stond. Op een vraag van den interviewenden journalist, verklaarde Hitier, dat hij en zijn beweging verder zouden strijden. „Dat ze verlicht ademhalen, omdat ik geen rijkskan selier word is een groote eer voor mij", ver klaarde Hitier. „De Marxistische vijanden van Duitschland weten na hun jarenlang bedrog tegenover het Duitsche volk, dat de natio naal-socialistische beweging zich eerlijk het lot van den arbeidenden mensch zal aantrek-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1