Kapitein Klakkebos gaat naar Amerika RECHTSZAKEN Buitenlandsch Weerbericht. RADIO-RUBRIEK STOOMVAARTLIJNEN LICHT OP VOOR AUTO'S FIETSEN EN VOERTUIGEN HOOGWATER TE VLISSINGEN AGENDA Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll" door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden lands tegenover den Engelschman 21.74 en den Franschman 18.93 Hiermede is het leed van den Duitschen arbeider echter nog niet ten volle afgeschil derd, want hij moet nog verplichte betalingen voor zijn sociale voorzorg dokken. Uitgaand van een loon van 2000 Mark, becijfert het rijksbureau, dat de Duitsche arbeider daarbij 11.59 moet afstaan, de Franschman 5.38 en de Engelschman slechts 3.33 De verbruiksbelastingen zijn tegenover dit alles in Duitschland weer lager dan in de twee andere landen. Globaal schattend, komt het bureau tot de conclusie, dat bij een in komen van 2500 Mark een Engelschman 4.13 aan verbruiks-, amusements en der gelijke belasting betaaltde Franschman 3.05 en de Duitscher slechts 2.49 Alles bij elkaar genomen kan een arbeider met een loon van 2500 Mark in het jaar er op reke nen, dat hij daarvan 22.76 aan den fiscus af moet staan. In Frankrijk echter slechts 7.99 en in Engeland 7.69 Stijgt het in komen dan worden deze verschillen minder kras. Bij een inkomen van 10.000 Mark moet de Duitscher 17.54 afstaande Fransch man 9.91 en de Engelschman 13.71 BE BEVOLKING DER WERELD. Voor het eerst in de geschiedenis der menschheid is er een een statistiek opge steld om te komen tot een redeiijk juiste schatting van het aantal menschen, dat de aarde bewoont. Het resultaat is ruim 2 mil liard of om het nauwkeuriger te zeggen, 2012.8 millioen. Natuurlijk kan bij een derge lijke schatting geen al te groote nauwkeurig heid worden verwacht. De publicatie komt voor in het zoojuist verschenen jaarboekje van den Volkenbond, temidden van vele en velerlei andere gege vens. Wanneer men de verdeeling der ruim 2 milliard aardbewoners over de werelddeelen beschouwt, dan blijkt meer dan de helft hun ner in Azië te wonen, nl. 1103 millioen vol gens de taxatie op 1 Januari 1931. Op 1 Ja nuari 1930 had Azië naar schatting 1092 mil lioen inwoners er is dus een duidelijke toe name te constateeren. Europa heeft voor de eerste maal het halve milliard overschreden en telt 506 millioen inwoners tegen 498 op ultimo 1929. Amerika is van 248 op 252 mil lioen gekomende bevolkingstoename be draagt ruim 2 millioen in Zuid-, ruim 1 mil lioen in Noord- en nog geen millioen in Cen- traal-Amerika. Afrika heeft 142 millioen in woners en zou, als de schattingen juist zijn, 2 millioen inwoners verloren hebben in den loop van 1930. Australië met zijn 10 millioen inwoners heeft een toename van 180.000 in woners gemeld. Het absolute cijfer van de bevolkingstoe name is het grootst in Rusland (127 tegen 124 millioen), Polen (ruim 32 tegen nog geen 31) en Spanje (24 tegen 23 millioen), terwijl het bevolkingscijfer in Duitschland (64) en Engeland (46) stationair bleef. Frankrijk met zijn 62 millioen had daarentegen nog een kleine volkstoename, nl. 610.000, terwijl in Italië de bevolking van 41 millioen zelfs met 406.000 achteruit zou zijn gegaan. Een groote vermindering in de bevolkingscijfers werd waargenomen in Schotland, in alle deelen van Ierland, op de Engelsche eilanden, de Faroer-eilanden en Spitsbergen. Wat Amerika betreft, zijn de Vereenigde Staten van 122 \/2 tot 124 millioen opgeklom men en Brazilië van 40 tot 41 millioen. Ook in Canada is de bevolking toegenomenin Argentinië met zijn 11 millioen stijgt het cijfer uiterst langzaam. Een duidelijken ach teruitgang vertoonden drie Zuid- en drie Middel-Amerikaansche staten (Peru, Para guay, Fransch Guyana en Panama, San Sal vador, Guatemala), benevens eenige aan En geland toebehoorende Antillen (Bahama, Saint Vincent). In Azië vertoonen alle belangrijke staten een bevolkingstoename Britsch-Indië van 348 tot 352, Nederlandsch-Indië van 60 tot 61, Japan van 64 tot 65 en Indo-China van 64 tot 65 millioen. De verrassende stijging van 444 tot 453 millioen in China is slechts schijnin het eigenlijke China is de bevol king van 415 tot 412 millioen gedaald en in Mandsjoerije van 29 tot 26 millioen het aan tal inwoners van Mongolië werd echter vroe ger geschat op 2 en volgens de latere be richten op 8 millioen. Een belangrijke ver mindering vindt men in Azië in de kleine koloniën, Aden, Hongkong, de Fransche en Portugeesche koloniën, de Straits Settlements en zelfs Ceylon. In Australië en Oceanie is de bevolkingstoename daarentegen groot op vele eilandengroepen en klein op de groote oppervlakten. In Afrika vindt mén slechts |en werkelijk groote vermindering op Mauritiusverder is er een vermindering in de Italiaansche kolo niën met uitzondering van Erythrea, op de kust van Somaliland, in het Fransche man daatgebied Togo, in Gambië, enz. Er is echter bevolkingstoename in Spaansch Marocco, in Egyypte (15 millioen inplaats van 14), in Ni- gerië en zelfs in de Zuid-Afrikaansche Unie. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft ver oordeeld wegensmet een voertuig niet be hoorlijk uitwijken naar rechts bij het tegen komen van een rijwielP. H. te Westkapelle 5 b. s. 5 d. h.met een rijwiel buiten nood zaak de linkerzijde van den weg houden C. P. B. te Vlissingen 3 b. s. 3 d. h.met een rijwiel een weg, die voor het verkeer met rij wielen in beide richtingen gesloten is, berij den P. de K. te Vlissingen en J. J. S. te Vlissingen, ieder 3 b. s. 3 d. h.als be stuurder van een motorrijtuig, waarmede over een weg wordt gereden, niet zorgen, dat de overige gebruikers van dien weg niet door rook of damp van het motorrijtuig worden gehinderd A. F. V., te Oost- en West-Sou burg f 10 b. s. 10 d. h.fietsen zonder licht A. S., te Ritthem en W. B. te Middelburg, ieder 5 b. s. 5 d. h.niet op de eerste vor dering van daartoe bevoegde ambtenaren het rijbewijs vertoonen C. W. D'H., te Enschedé 5 b. s. 5 d. h.rijden met een motorrijtuig zonder dat het is voorzien van tenminste twee onafhankelijk van elkander krachtig v/erkende remmen R. A. B., te Middelburg 25 b. s. 25 d. h., ontzegging van de bevoegd heid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 3 maandenin een tramrijtuig gaan, terwijl de trein in beweging is J. C. v. d. T. te Utrecht f 1 b. s. 1 d. h.lo. bin- nenvisscherij uitoefenen zonder geldige akte, 2o. visschen in een water, waarvan een ander de rechthebbende op het vischrecht is I. N. H. te Arnemuiden, berisping, verbeurdverkla ring van het inbeslaggenomen vischtuigte Vlissingen, zonder vergunning van Burg. en Weth., voorwerpen, andere dan gedrukte stukken, langs de huizen te koop aanbieden H. F. S., gedomicilieerd te Deventer 3 b. s. 3 d. h.te Westkapelle op den weg een on bedekte zeis vervoerenW. M. te Westkapel le 2 b. s. 2 d. h. Samengesteld door het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 768.6 te Valencia. Laagste barometerstand 748 te Janmayen. Verwachting tot den avond van 17 Aug. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke rich tingen. Gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen regen. Warm weer. Hedenmorgen uit officieele gegevens samengesteld door het KonMeteor. Instituut De veranderingen bleven ..veel sneller ver- loopen dan dit in de vorige week het geval was. De depressie bij IJsland trok N.O.- waarts, doch een secundaire heeft zich giste ren in het Zuiden van Noorwegen gevormd, die tusschen den hoogen druk in het N.O. en die in het Z.W. een scheiding bracht, waar door in ons land de wind ongeveer Noorde lijk werd. Door de menging van den iets koe leren zeewind met de lucht boven het land vormden zich vannacht nevels. Te De Bilt daalde de temperatuur nauwelijks beneden 20 gr., hetgeen wel bewijst dat de afkoeling r.og niet veel te beteekenen had. In het Z.w. heeft zich een nieuwe hooge druk gevormd, die echter over de Britsche eilanden nog geen barometerdalingen veroorzaakt. Verschillende Britsche stations melden motregens. Woensdag 17 Augustus. Hilversum, 1875 M. Vara. 6.45 en 7.30 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orkest, tooneel. 11.00 Causerie. 11.30 Concert. 12.00 Septet. 12.30 Orgelspel. 1.00 Septet. 2.15 Septet. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Septet. 6.30 R.V.U. 7.00 Or kest. 7.45 Tooneel. 8.00 Wakker en Tropen- duit. 8.20 „Cosi fan tutte", opera. 9.40 Voor dracht. 10.40 Orkest. 11.00 Vaz Dias. 11.15 Orkest. 11.55 Gramofoonplaten. Huizen, 296 M. N.C.R.V. 8.00 Schriftle zing. 8.15 Gramofoonplaten. 10.00 Dameskoor. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Concert. 12.15 Con cert. 2.30 Chr. lectuur. 3.00 Piano-recital. 3.25 Zang. 4.35 Piano-recital. 5.00 Kinderuur. 6.00 Liederen 7.00 Afgestaan. 8.00 Orkest. 9.00 Causerie. 9.30 Concert. 10.00 Vaz Dias. 10.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Berichten. 12.20 Orgelspel. 1.05 Gramo foonplaten. 1.50 Orkest. 3.50 Orkest. 5.05 Or gelspel. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Pianomuziek. 7.10 Lezingen. 7.50 Pianoduet- Ook de volgende dagen kwam er geen bericht van tante Ophelia, zelfs geen on- noozele ansichtkaart. „We praten er niet meer overzei de kapitein, met moeite een traan inslikkend, „want dat helpt toch niets". En hij begon aan een nieuw bootje, en toen dat veertien dagen later klaar was, werd het op den trein gezet en trokken ze er mee naar Zuidzande. ten. 8.15 Eerste acte opera „Cosi fan tutte". 9.40 Kwintet. 10.00 Berichten. 10.20 Dansmu ziek. Parijs, „Radio-Paris", 1725 M. 8.05 en 12.50 en 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Gedich- aen. 9.05 „Cosi fan tutte'. Kalundborg, 1153 M. 12.20 Concert. 3.50 Concert. 5.20 Gramofoonplaten. 8.20 Concert. 9.40 Zang en piano. 10.20 Concert. 11.10 Dans muziek. Langenberg, 473 M. 7.25 Concert. 11.35 Gramofoonplaten. 12.20 Concert. 1.50 Concert. 2.50 Gramofoonplaten. 5.20 Orkest. 6.20 Ten niswedstrijd. 8.20 „Cosi fan tutte". 11.05 Dansmuziek. Brussel, 508 M. 12.20 Orkest. 5.20 Con cert. 6.20 en 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Co- medie. 9.00 Gramofoonplaten. 9.20 Concert. 338 M. 12.20 Orkest. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Klankfilm-frag menten. 9.20 Concert. Zeesen, 1635 M. 8.20 Zie Langenberg, 10.50 Berichten en hierna Dansmuziek. „Arendskerk" (uitr.) 14 Aug. te Sjanghai „Amstelkerk" (thuisr.) 13 Aug. v. Kaapstad „Cottica" (thuisr.) 11 Aug. van Paramaribo „Flandria" (uitr.) 12 Aug. te Buenos-Ayres „Kota Gede" (thuisr.) 13 Aug. v. Port Said „Kota Nopan" (thuisr.) p. 14 Aug. Kaap del Ar mi „Kota Pinang" (uitr.) p. 14 Aug. Kaap del Armi ,.Kota Tjandi" (uitr.) 14 Aug. te Padang Klipfontein" (uitr.) 15 Aug. te Beira „Leerdam" (thuisr.) 15 Aug. te Santander „Marnix v. St. Aldegonde" (thuisr.) 13 Aug. van Belawan „Meerkerk" (thuisr.) 13 Aug. van Sjanghai Onder groote belangstelling van badgas ten en pootjesbaders werd het bootje daar in zee gezet. De kapitein laadde de raketten en, nadat het drietal er in plaatsgenomen had, duwde hij het eerst een flink eind van het strand af. „Eerst moeten we naar En geland zei hij, „nou jongens, daar gaat- ie hou je vast I" (Donderdag vervolg) „Nieuwkerk" (thuisr.) 14 Aug. te Marseille „P. C. Hooft" (thuisr.) p. 13 Aug. Gibratar .Palembang" (uitr.) p. 14 Aug. Finisterre „Rotterdam" (uitr.) p. 14 Aug. Lizard „Rietfontein" (uitr.) p. 14 Aug. Dungeness „Sibajak" (thuisr.) 17 Aug. 6 u. te Marseil le verwacht „Springfontein" (thuisr.) 14 Aug. te Antw, „Talandoen" (uitr.) 14 Aug. te Genua „Veendam" 15 Aug. te Rott. v. New-York Augustus uur Woensdag 17 8.50 Donderdag 18 8.48 Vrijdag 19 8.46 Zaterdag 20 8.44 H Augustus Woensdag 17 2.55 15.06 Donderdag 18 3.36 15.42 Vrijdag 19 4.09 16.17 Zaterdag 20 4.41 16.49 van publieke vermakelijkheden, vergaderingen, enz. Grand Hotel Britannia. Dagelijks soirée dansante. 8 uur. Hotel Oosterhuis. Dagelijks middag- en avondconcerten, Treiber-trio. Danspaviljoen Wilhelmina, lederen avond 8 uur soirée-dansante. Zondagsmiddags van 36 uur matinée en thé-dansante. llllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH DE KONING VAN DEN LACH OVER ZIJN WERKWIJZE. 500 „gags" in één film Als u denkt, dat het makkelijk is, om grappig te zijn, dan hebt u het leelijk mis. Het is oneindig veel moeilijker iemand aan het lachen te maken dan hem tot tranen toe te ontroeren. Gelooft u het niet Laat Ha rold Lloyyd u dan trachten tot andere ge dachten te brengen. Als iemand het weten kan, dan is het toch wel onze gebrilde film komiek, wiens zeldzame films ook u zullen zijn bij gebleven als uren van onbedaarlijk lachen. „Men heeft mij gevraagd hoe ik een komi sche film maak", zegt Harold en het ant woord is al heel eenvoudig. Op een verloren achtermiddag, als u niets beters te doen hebt en u gedrongen voelt om de wereld met een kluchtige film een tikje op te vroolijken, dan gaat u maar aan uw schrijftafel- zitten en schrijft vijftig komische situaties voor elke acte film, die u denkt te maken. Rijgt deze situaties aaneen met een verhaaltje, dat niet te serieus hoeft te zijn, en meer bedoeld is om de aandacht van uw publiek vast te hou den óp de oogenblikken, dat het niet lacht, engageer een paar acteurs, een camera-man en eenige technici, huur een studio en begin. Misschien verbaast u het aantal van vijftig komische situaties, dat ik u noemde. Toch is dit niet overdreven. In mijn nieuwe film „Movie Grazy", die weldra voltooid zal zijn, zult u niet minder dan vier honderd vijftig afzonderlijk bedachte en uitgewerkte ,gags" tellen, verdeeld over negen acten. Dat betee- kent een gemiddelde van vijf grappen per minuut. Buitendien wordt een groot deel van grappen in de laatste twee acten samenge drongen, omdat het einde het hoogtepunt van de vroolijkheid moet zijn. Feitelijk heb ik u nog niet correct inge licht Wilt u vijftig „gags" in een voltooide acte hebben, dan zult u er veel, veel meer moeten bedenken, want weinig dingen kun nen ^oo tegenvallen als een op papier ver makelijke grap, die verfilmd wordt. Het is ons al heel wat keeren overkomen, dat een scène die wij als hoogtepunt van een film hadden willen gebruiken, geheel moest vervallen, omdat na de verfilming bleek, dat er absoluut niets grappigs meer aan was. De sprekende film heeft mijn eigen film genre veel moeilijkheden in den weg gelegd. Vroeger draaiden wij er maar op los. Wij waren gewoon de opnamen te beginnen, als wü niet meer dan een vaag idee hadden omtrent den gang van zaken in het schets matig ontworpen scenario. Kreeg iemand een goeden inval, dan werd deze dadelijk voor de lens gebracht. Bleek een scène niet aan de verwachtingen te voldoen, dan werd hij een voudig weggelaten. De sprekende film heeft deze werkwijze onmogelijk gemaakt. De enorme voorberei dingen voor een opname, de hooge kosten maken, dat wij alles nauwkeurig moeten overwegen, voor wü eindelijk tot de opname besluiten. „Movie Grazy" is de eerste film, waarbij ik mij van een in details uitgewerkt draaiboek bediend heb. Ik ben nu ook in staat geweest om alle opnamen binnen den tijd van acht weken gereed te hebben. Daar staat tegenover dat ik met een uitgebreiden staf van medewerkers reeds meer dan zes maanden aan het draaiboek heb gewerkt. Enfin, de film is nu zoo goed als klaar. Ik hoop nog voor het einde van het jaar aan een nieuwe te kunnen beginnen Mag ik den he eren onder mjjn lezers eens een tip geven. Let u eens op Constance Cum- mings, die in „Movie Crazy" de vrouwelijke hoofdrol speeltik heb haar zelf ontdekt en het is een schat, al zeg ik het zelf. Het zou mij heelemaal niet verbazen als er nog een groote ster in dat meiske stak Harold Lloyd. HOLLYWOODSCH VANDALISME. De grootste vandalen in de wereld In één dag vernielden zü één van de mooi ste villa's van Zuid-Californië, wierpen een troon omver en herschiepen een schitterend paleis in een troostelooze ruïne, verwoestten een prachtig woud, sleepten brandkasten en meubelen weg uit het kantoor van een groote maatschappij, en braken een straatweg over een groote lengte op Toen ze dit alles gedaan hadden, waschten ze hun handen, gingen naar huis om te eten en pakten een bioscoopje met vrouw en kinderen. Het is alles dagelijksch werk voor de tim merlui in de studio's. Morgen breken zü af, wat gisteren met veel moeite gebouwd werd. Voor niets deinzen zij terug. De vorige week voltooiden zü een enorm paleis, waarin zich een aantal scènes zullen afspelen van Maurice Chevalier's nieuwe film „Love Me Tonight". De marmeren trappen van hon derden treden zijn een dozün meters breed. De deuren zijn twaalf meter hoog, de ver trekken zoo groot als een stationshal. Maar over eenige dagen als Rouben Mamoulian met zijn spelers in het paleis hebben ge werkt, komen de bendeleden weer binnen, cm stukje voor stukje te sloopen, wat zü ge bouwd hebben. Binnen één dag is de studio v/eer leeg I GRETA GARBO TERUG IN ZWEDEN. Men meldt uit Stockholm Een menigte van ongeveer tienduizend personen heeft de Zweedsche filmactrice Greta Garbo bij haar aankomst uit Amerika te Göteborg enthousiast begroet. Greta Garbo, die in Zweden dezen film- naam niet gebruikt, doch zich weer bü haar werkelijken naam Greta Gustafson laat noe men, deelde in een interview mede, dat zü in de naaste toekomst niet naar de Vereenigde Staten zou terug keeren. Wat zü later zou doen, wist zij nog niet. Voorloopig wenscht zü slechts rust en stilte in Zweden te vinden. Over de belangstelling van feet publiek maakt zij zich niet ongerust. Zü meende dat deze spoedig genoeg zou luwen. „Ik heb mijn be roemdheid gekregen door de wereld te helpen haar zorgen te vergeten en illusies te zien", verklaarde zij. „Ik geloof niet, dat het pu bliek zün aangebeden filmsterren werkelük van belang acht. Het publiek gaat alleen naar de bioscoop om de zorgen te vergeten, zich te amuseeren en eens wat nieuwe in drukken op te doen." N.R.Ct. DUPONT FILMT DE OLYMPISCHE SPELEN. A. E. Dupont, de regisseur van „Variété", „Atlantic", „Menschen im Kafig" en andere groote filmwerken, beproeft thans zün krach ten op de Olympische spelen. De aanleiding vormden eenige opnamen voor „Der Laufer von Marathon". Dupont blijft tot het einde in Los Angeles. ALEXIS GRANOFSKI. Wij wenschen de Fransche filmproductie met den heer Granofski meer geluk, dan de Duitsche reproductieleiders met hem hebben gehad. Deze verzuchting slaakt de Film- kurier bü het bericht, dat Granofski thans uit Parijs naar het Zuiden vertrokken is met een geweldige uitrusting aan spelers, cos- tuums, materiaal, enz. (er zün alleen reeds 7 hulpregisseurs) om aan de verfilming van „Les Aventures du Roi Pausole" te beginnen. Wij gelooven dat de Filmkurier zich over de Fransche filmproductiemaatschappü geen zorgen hoeft te maken. Inderdaad is de heer Granofski in zijn werkwijze ontstellend kost baar, in tegenstelling bijv. tot Abel Gange, die vroeger 18 millioen francs aan „La fin du Monde" kon besteden, maar op het oogenblik bü het draaien van zün nieuwe „Mater Dolo rosa" onbarmhartig wordt gerantsoeneerd. Granofski echter heeft het zelfs in den tijd, dat hij het Joodsche Staatstheater te Moskou leidde, nooit aan ruime fondsen ontbroken, waarover hij dank zij zijn particuliere rela ties toentertijd uit Amerika beschikte. Ook bij het vervaardigen van de „Roi Pau sole" wordt hü thans, geheel persoonlük, ge steund, en wel zoo kapitaalkrachtig mogelijk, dat hij ondanks dezen crisistüd geen kosten behoeft te ontzien, en de eigenlüke financie ring van zün film niet van de productiefirma utgaat, maar van hemzelf. 1 DUITSCHE FILMS. Volgens een opgave van het „Landesarbeits- amt" zün in Duitschland voor het seizoen 1932—33 de volgende films aangekondigd: 24 historische of patriotische films, ernstig of komisch, 8 militaire blijspelen, 35 avonturen-, detective-, sport- en sensatiefilms, li na tuurfilms, 14 overwegende muziekfilms, 10 letterkundige en problemenfilms, 6 films met andere stof. Dit maakt tesamen 133 Duitsche films uit. NEDERLANDSCH-SPREKENDE FILM. Nieuwe poging tot Verdïetsching. Dezer dagen is te Amsterdam de tweede proeve gedraaid van een geheel in het Ne- derlandsch na-gesynchroniseerd buitenlandsch speelfilm-gegeven, volgens het systeem van Loeb C. Barnstijn uit Den Haag. Zooals bü den kanaalwedstrijd jl. mevrouw Van Bel zoo charmant vroeg„Belieft u koffie of thee (zie verslag „Vliss. Crt."), kan thans de bioscoopexploitatie vragen „Belieft u inlandsch of buitenlandsch Wel is het jammer, dat men thans een daarvoor zoo onbelangrijke en in haar soort zoo wei nig geslaagde film met Jenny Jugo in de weinig-zeggende hoofdrol genomen had. Het is een zeurig blüspel zonder pointe, niet vlot er. met weinig oorspronkelüke vondsten. Jammer is ook, dat een Duitsche film ge kozen is, waar het publiek Duitsch verstaat en gewoonlük heel aardig vindt. Beter ware aen Engelsche of Fransche film geweest. Een (gemaaktNederlandsch-sprekende Mariene Dietrich, een wellicht Amster- damsch-pratende Wallace Beery blijft intus- schen een paskwil en een waardeverminde ring, temeer waar men minder naar chauvi nisme en meer naar internationaliseering al- lerwege onder het volk streeft. Het „mixen" der geluiden schünt, aldus de N.R.Ct. nog niet volmaakt te zün, en vele stemmen klinken te vlak, te eender, en te veel „op één lün". Hier en daar wordt slechts een natuurlijke ongedwongenheid bereikt, en daar gaat het juist om. Niet dat deftige, gemaakte spreken, dat niet in een vlot ver- Icop past. Geslaagder schünt te zijn de kleine leer- film „Het Rhythme der Wereld" met een goed, zuiver en synchroon geluid, gesproken door den acteur Nica de Jong.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 6