500 300 25 EERSTE BLAD No.192 70e Jaargang' 1932 DINSDAG Vilian: Film I. VU Dl VELDE Ir., VilslriilSI-DD. Vlissinian.Iilil. li. Pisliateniai tSVU 16 AUGUSTUS Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADSEN PROVINCIENIEUWS SPORT LAND- EN TUINBOUW BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor Belgie, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekeiijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij3-maalplaatsingvanl5regelsfl.—alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Plaatselijk Crisis-Comité. Door den penningmeester van het Plaatse lijk Crisis-Comité werd ontvangen van het personeel van den provincialen stoomboot- dienst op de Wester-Schelde 19.91, Vlissingen, de poort tot Neerland's tuin. In het „Dagblad van Noord-Brabant en Zeeland" van Zaterdag komt een artikel voor onder bovenstaand opschrift, geschre ven door den heer Ad. Mets jr., secretaris van de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer. Hij somt daarin de vele variaties op die onze badplaats biedt en het is dan ook geen wonder dat het bezoek aan de zoo prachtig gelegen Scheldestad voortdurend toeneemt. Hij breekt nog eens een lans voor de nood zakelijkheid tot doortrekken van den boule vard, opdat deze één doorloopend geheel zal vormen. Dat zou werkelijk een ideale toe stand worden, want dan zouden wij een door loopenden boulevard krijgen van ongeveer 3i/2 K.M. Het artikel dat wij ook aantreffen in het „Bulletin du Royal Automobile Club Anver- sois" eindigt met het geestdriftige oordeel van den Engelschen schrijver A. Marshall „Met mijn groote kennis van Nederland mag ik verklaren, dat Walcheren geheel eenig is en den reiziger een rijkdom van schoon heid biedt, ongeëvenaard in menig opzicht en zeker komt geen ander deel van het vaste land dat ik bezocht het nabij in zijn frisch- heid en eenvoud." Dat dergelijke artikelen het bezoek aan onze badplaats in hooge mate helpen be vorderen spreekt vanzelf. De reclame die dit dit jaar gemaakt is voor onze badplaats treft bijzonder doel en de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer heeft het zoover weten te sturen dat wij, in vergelijking met vele andere plaatsen op een groote toeneming van het vreemdelingenverkeer mogen wijzen. Vooral uit Noord-Brabant wordt Walche ren dit jaar bijzonder druk bezocht. De Noordbrabanders hebben dit vóór als zij per auto naar Walcheren komen om aan strand en duinen te kunnen vertoeven, dat zij niet ge handicapt worden door lastige veren met de daaraan verbonden overzetkosten. Kunstkring „het Zuiden". De tentoonstelling van den kunstkring „het Zuiden" wordt Woensdag 17 Augustus a.s. wederom geopend met de gezamenlijke wer ken van verschillende Zeeuwsche schilders. Wij kunnen het bezichtigen van deze schil derijen ten zeerste aanbevelen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal Gisteren werd op de Wilgenpias bij Rot terdam met veel succes een groot Vene- tiaansch nachtfeest gegeven. Een drietal opnamen van het opblazen der oude Maas brug te Maastrichthet laden en gereedma ken der springstoffen op de brug, de explosie en het resultaat in vele winkelstraten. De bekende dr. Borms, voorzitter van den Vlaam- schen Blauwvoetbond, legt ter herdenking van de 500ste verjaring van de geboorte van Prins Willem I, een krans op het graf van onzen grooten Willem den Zwijger. Eenige opnamen van de Haagsche Vrijwillige Red dingsbrigade bij haar demonstraties op het strand van Kijkduin. De opening van de nieuwe brug over de Kostverlorenvaart te Amsterdam. Verhoogïng prjjs varkensvleesch. In achterstaande advertentie maakt de Slagerspatroons-vereeniging alhier bekend, dat, tengevolge van de inwerkingtreding van de varkenscrislswet de prijzen van het var kensvleesch met 30 cent per KG. worden verhoogd. Spek en reuzel en alle andere var kensartikelen worden niet verhoogd. KOUDEKERKE Loop der bevolking. Van 1 t/m 15 Augustus 1932. Ingekomen: F. K. A. Leissner en gezin, B 242ij, van Vlissingen. C. Baum- garten, 242ij, van Vlissingen. Mej. H.Evert- se, d 65, van Middelburg. Mej. B. Koppe- jan, B 226, van Middelburg. Mej. p. d. Verburg, d 82, van Velsen. Mej. J. den Engelsman, d 154, van Rotterdam. Mej. M. J. Tavenier, B 5, van O. en W. Souburg. Mej. H. L. p. Tito, d 72, van Valburg Zetten. Mej. D. N. Besuijen, D 108, van Middelburg. L. Brandes, B 288, van Ned. Cost-Indië. Vertrokken: Mej. M. Joziasse, A 61, naar Middelburg. Mej. J. de Wijze, B 269, naar Veere. G. de Voogd, C 57, naar Rit- them. J. F. Baaijens en gezin, E 196, naar Den Helder. II. A. Martens en gezin, E 174, naar Breda. H. Cornelisse, E 22, naar Rotterdam. GOES Diacones wijkverpleging. Tot diacones van de wijkverpleging te Goes is benoemd zuster S. van der Velden. BRESKENS De gemeente-rekening. De door Burg. en Wetïi. den raad ter voor- loopige vaststelling aangeboden gemeente rekening over 1931 geeft voor den gewonen dienst aan in ontvang 72739.37 en in uit gaaf 70833.27, alzoo een goed slot van f 1906.10. Aan belastingen is in totaal ontvangen 32400, aan personeele belasting f 14000, (vermenigvuldigingscijfer 2.2), aan 48 opcen ten op de dividend- en tantième-belasting 800, aan 25 opcenten op de vermogensbe lasting 649, en aan 80 en 20 opcenten op de grondbelasting 3200. De kapitaaldienstj sluit met een nadeelig slot van 25000 door de aan te gane geld- leening in 1931 nog niet geplaatst was. Op hoofdstuk VI van den kapitaaldienst (openbare werken) is voor aanleg en riolee- ring van straten en voor aanleg van een nieuwe algemeene begraafplaats in uitgaaf gebracht 23000, op hoofdstuk VII (gemeen te-eigendommen, niet voor den openbaren dienst bestemd) 2500 en op hoofdstuk VIII wegens laatsten termijn van de verbouwing der bijzondere school f 3350. Bad Breskens. Zondag bezochten circa 2000 personen het strand dezer gemeente. In vergelijking met vorige jaren is het bezoek aan bad Breskens wederom enorm toegenomen. Dagelijks ma ken velen, vooral van de Belgische kust, een uitstapje naar deze gemeente. Verhooging melkprijs. Met ingang van heden is de melkprijs van 7 op 10 cent per liter gebracht, OOSTBURG. Verdronken. Gisterenavond is in den Henricusput te Oostburg de 15-jarige P. R. bij het zwemmen verdronken. Kamer van crisispachtzaken. Bij Kon. besluit van 5 Augustus zijn be noemd tot deskundig bijzitter in de kamer van crisispachtzaken van het kantonge recht te A. Zierikzee1. H. C. van de Zande ,ta Nieuwerkerk, en als zijn plaatsvervangers a. J. Padmos, te Duivendijke, en b. C. Gast, te Brouwershaven2. J. A. van Waveren, te Haamstede, en als zijn plaatsvervangersa. H. Toledo, te Haamstede, en b. P. L. Krepel, te Bruinisse B. Tholen1. J. L. Groenewegen, te St. Maartensdijk, en als zijn plaatsvervangers: a. A. Wisse, te Anna Jacobapolder, en b. L. J. van Nieuwenhuyzen, te St. Philipsland 2. W. L. Klompe, te Tholen, en als zijn plaatsvervangersa. Abr. van der Slikke, te Stavenisse, en b. J. A. Stols, te St. Philips land C. Goes1. W. Kakebeeke, te Goes, en als zijn plaatsvervangersa. C. P. Vogelaar, te Krabbendijke, en b. P. Rijk, te Oudelande 2, J. Scheele de Putter, te Biezelinge, en als zijn plaatsvervangersa. p. Boonman, te 's Heer Arendskerke, en b. F. Klaassen, te Kats D. Middelburg i 1. C. Franse, te Klevers- kerke, en als zijn plaatsvervangers a. A. Ar- r.outse, te Gapinge, en b. mr. M. C. van der Minne, te Middelburg2. J. Bosselaar, te Aagtekerke, en als zijn plaatsvervangersa. H. M. van de Putte, te Ritthem, en b. L. Maas, te Vrouwenpolder E. Oostburg: 1. A. J. Leenhouts, te Re- tranchement, en als zijn plaatsvervangers a. A. H. de Milliano, te Waterlandkerkje, en b. P. de Bruine, te Oostburg2. J. M. Breij- aert, te Sluis, en als zijn plaatsvervangers a. L. van Dijke, te Groede, en b. J. Ramondt, te Schoondijke F. Ter Neuzen: I. Jac. Weyns, Spui, Axel, en als zijn plaatsvervangers a. Herm. Diele- man, te Hoek (Z.), en b. B. C. Puylaert, te Sas ifln Gent; 2. Jan :?ie P Jzn, te Ter Neuzen (Markt), en als zijn plaatsvervan gers a. A. de Mul, te Zaamslag, en b. Jos. van Haelst, te Zuiddorpe G. Hulst1. L. van Waesberghe, te Hulst, en als zijn plaatsvervangersa. W. J. An- thonisse, te Hontenisse, en b. C. Plasschaert, te Absdale2a A. E. Langenhorst, te Hulst, en als zijn plaatsvervangers a. Joh. Scheele, te Boschkapelle, en b. P. J. Nijskens, te Ter- hole (Hontenisse). J. F. Fokker t Op 71-jarigen leeftijd is te Wassenaar overleden de heer J. F. Fokker, oud-ontvan ger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Rotterdam. De heer Fokker was geboortig uit Zuidzan- öe. Hij werd met ingang van 1 October 1884 benoemd tot surnumerair bij den dienst der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen. Op 1 October 1887 werd hij ontvanger te Veere, op l Mei 1891 adjunct-controleur en op 1 Juli 1893 controleur te Heerenveen. Na dat deze titel was gewijzigd in dien van in specteur, werd hij als zoodanig met ingang van 1 November 1897 aangesteld te Zwijn- arecht. Op 1 Januari 1899 kwam hij als in specteur te Rotterdam, waarna op 1 April 1920 zjjn benoeming volgde tot hoofd-inspec- tcur. Op 30 April 1921 werd hij ontvanger der directe belastingen aan het derde kan toor te Rotterdam. Met ingang van l Janu ari 1927 werd hem op zijn verzoek eervol ont slag verleend. OPGAVE VAN PERSONEN welke zich gedurende de eerste helft van de maand Augustus 1932 hebben gevestigd of zijn vertrokken. ingekomen M .de Nooijer, rijtuigpoetser N.S., Beurs straat 29, van Venlo. M. de Bruijne, sergt.-machinist, Vrijdom- weg 12, van Den Helder. G. Vischer, machinist gr. vaart, Spuistraat 54, van Rotterdam. F. A. den Boer, machinist, Boulevard de Ruyter 32, van Rotterdam. L. Goedhart, sergt. schrijver K.M., Stee- nenbeer 17, van Rotterdam. H. H. Belgers, uitvoerder baggerwerken, Prins Hendrikweg a/b. Woonark „Schiekade", van Velsen. B. van Gils, kwartiermeester K.M., Oranje straat 25, van Soerabaja. J. Duvekot, werkman, Breewaterstraat 28, van Grijpskerke. M. Baard, electricien, Sarasijnstraat 8, van Domburg. H. Hesselingen, adsp. electr. techn. ambt. T. T., Coosje Buskenstraat 4, van 's-Herto- genbosch. M. A. A. Winkler, luit. ter zee le kl., Bou levard Evertsen 38, van Batavia. J. M. W. Touburg, zonder, Coosje Busken straat 5, van Rotterdam. J. Schillemans, ketelmaker, Lange Zelke 13, van Rotterdam. K. Saman, machinist ter koopv., Boulevard Bankert 92, van Batavia. Mej. A. L. M. Gils, apoth. assistente, Nieuwstraat 79, van Blaricum. A. E. M. Geschiere, stuurman koopv., Lam- brechtsenstraat 10, van Bergen-op-Zoom. vertrokken i J. de Bruijne, metselaar, Boschjeslaan 25, naar Winkel. G. J. Beun, werktuigkundige, Singelweg 4, naar Cadzand. F. Klopmeijer, zonder, Clijverstraat 36, naar Veere. E. H. Blaauwendraad, predikant, Badhuis straat 48, naar Basra. E. C. Ietswaart, korpl. machinist, Verkuijl Quakkelaarstraat 201, naar Soerabaja. F. K. A. Leiszner, conducteur Mitropa, Vrij- domweg 6 ,naar Koudekerke. L. P. van de Gruiter, bankwerker, Nieuw straat 17, naar Andijk. D. Eijkelboom, lichtmatroos, Wachtschip naar Wieringen. A. H. Kaiser, decoratieschilder, Bonedijke- straat 17, naar Freital (Dl.) P. den Engelsman, l.matroos, Wachtschip, naar Wolphaartsdijk. G. A. Waller, alg. proc. houder fa. Müller, Boulevard Evertsen 38, naar 's-Gravenhage. P. A. Ligteringen, timmerman, Lambrecht- senstraat 5, naar Amsterdam. M. C. Pols-Somers, pensionhoudster, Bou wen Ewoutstraat 50, naar 's-Gravenhage. M. L. Schriel, adsp. electro techn. ambt. P. T.T., Coosje Buskenstraat 47, naar 's-Graven hage. G. de Smit, zonder, Verkuijl Quakkelaar straat 18, naar O. en W. Souburg. A. S. Voorduijn, stuurman koopv., Badhuis straat 41, naar Rotterdam. F. van Hoorn, stuurman koopv., Hurgronje- b:.rp.at 22, naar Roller.dam. KERK- EN SCHOOLNÏEUWS Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Watergang door ds. J. N. Drost te Brouwershaven. Ger. Gem. Bedankt voor het beroep naar Paterson (Ver. Staten) door ds. A. Verhagen te Middelburg. Een 40-jarig priesterjubileum. Gisteren vierde mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal van het bisdom Haarlem, zijn 40-jarig. priesterschap. Zondagmiddag heeft mgr. Mölmann te zijnen huize een druk bezochte receptie gehoudeno.a. kwa men wethouder van Liemt en eenige raads leden den jubilaris gelukwenschen. Namens de Haarlemsche katholieken heeft de voor zitter van het leeken-comité, mr. J. N. E. Keerkens Thijssen, een fraai ameublement aangeboden. De kerkelijke plechtigheden in verband met het jubileum zijn gisteren och tend in de kathedraal St. Bavo te Haarlem gescheid. De jubilaris heeft gisterenmiddag een re ceptie gehouden voor geestelijken. Daarbij heeft de eere-voorzitter van het daartoe in gestelde comité, mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, een toespraak gehou den, en hem een enveloppe met inhoud aan geboden. Examens. Voor de akte Fransch lager onderwijs zijn te Utrecht geslaagd de heeren G. van Loo te St. Laurens en N. G. Meeuse te Ierseke. MARINE EN LEGER Met Hr. Ms. O 13 naar de Azoren. Men meldt d.d. 14 Augustus uit Den Hel der aon de „N. R. Ct." Na een reis van ongeveer zes weken is de onderzeeboot Hr. Ms. O 13, aan boord waar van zich prof. Vening Meinesz voor het doen van wetenschappelijke waarnemingen be vond, Zondagochtend om ongeveer acht uur in de haven van Nieuwediep teruggekeerd. De tocht van de O 13 is gedurende dezen geheelen tijd door mooi weer begunstigd, waardoor het wetenschappelijk programma in zijn geheel kon worden afgewerkt. Het is een zware tocht geweest voor de bemanning. Niet minder dan 64 keer is ge doken om de waarnemingen te verrichten. Op het traject Ponta Delgada—Funchal, wel ke tocht 12 dagen in beslag nam, is 31 keer gedoken, wat wellicht een record voor duik- booten beteekent. De stemming onder de bemanning bleef echter uitstekendmeer dan op grootere schepen voelt men aan boord van een duik boot dat men elkaar noodig heeft. De betrekkingen tusschen den professor en do Nederlandsche marine zijn uitstekend. Groote waardeering heeft prof. Vening- Meinesz voor de officierenen de bemanning. Ook op dezen tocht heeft hij weer veel me dewerking ontvangen, in het bijzonder roem de hij de medewerking van den commandant, den heer Rouwenhorst, en van de andere officieren. De wetenschappelijke resultaten zijn be langrijk en hebben de verwachtingen over troffen. Op de kaarten zijn verschillende on juistheden ontdekt. De resutaten van dezen tocht, welke in opdracht van de rijkscommissie van graad meting is gedaan, zullen, wanneer zij zijn uitgewerkt, door prof. Vening-Meinesz wor den gepubliceerd, terwijl hij ook eenige lezin gen zal houden over den tocht. De heer Vening-Meinesz heeft al zeer veel tochten met onderzeebooten, Nederlandsche zcowel als buitenlandsche, achter den rug en heeft waarschijnlijk wel meer reizen daar mede gemaakt, dan eenig marine-officier. Hij heeft zich dan ook volkomen aangepast aan het leven aan boord en is op een duikboot een graag geziene gast. Woensdag gaat de geheele bemanning van de O 13 eenigen tijd met verlof om uit te rusten van de vermoeienissen van deze zware reis. Bij Kon. besluit van 1 Augustus is met in gang van 13 Augustus, verleend de titulaire rang van generaal-majoor aan den gepen- sionneerden kolonel der mariniers titulair J. C. J. B. A. de Josselin de Jong. Zwemmen. Mevrouw J. Paull, lid van de O.D.Z. te Rotterdam, een der lange afstandzwemsters over wie den laatsten tijd nog al eens geschreven kan worden, heeft Zondag een zwemtocht van Rotterdam naar Scheveningen gemaakt. 's Morgens om 4.15 werd by de Maasbrug gestart. Om 8 uur was Maassluis bereikt, om 9.50 uur Hoek van Holland en om 10.20 uur was de zwemster buiten de pieren. Daarop ging het op een flinken afstand van de kust naar Scheveningen. Om 3.20 bereikte mevr. Pauli Scheveningen, waar zij bij de haven uit het water ging. Mevr. Pauli was, na haar langen zwemtocht in uitstekende conditie. Zij zal haar training voortzetten met het doel om later tot een poging om het Kanaal over te zwemmen te komen. Dit jaar zal die po ging niet worden ondernomen. Voor kleine tuinen. De fraanbozenoogst behoort weer tot het verleden en de planten zien er nu alles be halve fraai uit. De jonge krachtige scheuten zijn nu tot volle lengte opgegroeid en hiervan zullen we een volgend jaar vruchten plukken. De afgedragen stengels zien er sterk verval len uit, doch sterven dan ook in het late na jaar af. Om den tuin een netter aanzien te geven en vooral om de jonge scheuten meer ruimte te geven knippen we deze afgedragen stengels nu reeds af. Deze oude stengels worden verbrand, zoodoende vernietigen we nog heel wat frambozenkevertjes welke er gewoonlijk op voorkomen. De jonge stengels worden nu aan het draad of de stokken losjes opgebonden, waarbij we een mogelijk teveel aan jonge scheuten gelijktijdig op ruimen. Eigenlijk zijn niet alle frambozen afgedragen. Er zijn nl. ook in den herfst dra gende soorten, hoewel deze niet veel worden aangeplant. Goede herfstdragers'zijnBelle de Fontenay, met roode vruchten en Surprise d'Automne, met gele vruchten. Deze soorten beginnen nu te rijpen, we oogsten hiervan tot einde September. In den winter of het vroege voorjaar knippen we d) stengels van deze soorten bij den grond af. In tegenstelling, met de andere soorten dragen deze op eenjarig hout. Een veel op frambozen gelijkend gewas is de Japansche wijnbes of Rubus phoenico- lasuis. De vruchten hiervan zijn prachtig oranjerood van kleur en verschijnen in tros sen aan het einde van korte zij scheuten. Eeri met vrucht beladen Japansche wijnbes is een prachtige tuinversiering. De stengels bereiken een lengte van 3 tot 4 M., daarom is deze plant uitstekend te gebruiken voor muurbe- kleeding. Het mooist zijn ze echter wanneer men er een eenvoudig poortje of boog mee laat begroeien. De vruchten zijn nu rijp en smaken heerlijk. Evenals bij de frambozen zyn de stengels tweejarigde afgedragen stengels worden in den nazomer, nadat de vruchten er af zijn, weggeknipt en de jonge stengels aan het steunsel opgebonden. Wan neer de uiteinden der jonge scheuten de aar de raken groeien ze spoedig vast. Op deze wyze kunnen we de Japansche wijnbes ge makkelijk voortkweeken. Tenslotte is er nog een kruisingsproduct van framboos en braam, de Loganberry. De vruchten hiervan zijn. enorm groot en bij rijpheid zwart. Ze zijn heerlijk zoet en geurig en doen wel denken aan groote moerbeziën. Ook deze plant is voor muurbekleeding goed te gebruiken. de mislukking der duitsche REGEERINGSONDERHANDELINGEN. De Duitsche bladen wijden veel aandacht aan de mislukking der onderhandelingen tus schen Hindenburg, Van Papen en Hitier. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" betreurt dat Hitier den rükspresident niet heeft willen steunen bij zijn pogingen om Duitschland van de uitwassen van het parlementarisme te bevrijden. Het blad vraagt zich af, hoe Hitier zich thans als politicus de voortzetting van den strijd voorstelt. De „Boersenztg." spreekt van een „zwar ten dag" in de Duitsche geschiedenis en. zegt, dat men de bedenkingen van Hindenburg te gen de uitlevering van het staatsgezag aan één partij dient te waardeeren. De „Kreuzztg." spreekt eveneens haar leed wezen uit over de mislukking en de „Deutseh Ztg." is overtuigd, dat de tijd van het parle mentarisme 111 Duitschland thans voorgoed voorbij is. De „Germania" is van oordeel, dat Hitier thans heeft geleerd, dat de Duitsche natie meer is dan de nationaal-socialistische be weging. Hij had dit in zijn matelooze zelf overschatting niet beseft. Het „Berliner Tageblatt" merkt op, dat de onderhandelingen feitelyk hebben geloopen over den staat zelf. Dat Hindenburg Hitler's eisch heeft geweigerd, Was zijn natuurlijke, hem door de grondwet opgelegde plicht. Het staat thans vast, dat Hitier den eisch tot uit levering van het geheele staatsgezag aan hem, langs legalen weg nooit zal bereiken. De „Vorwarts" schrijft, dat verdere pogin gen om Hitler's medewerking aan het staats-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1