500 300 25 MAANDAG IS AUGUSTUS EERSTE BLAD IVO. 191 70e Jaargang' 1932 lliliait: Firn f. UH DE YI10E Ir, Wilslnil 53-60. Vlissingen. Iilit 10. Pisliileniij UI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct ledereregel. meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1—5regels fl.—, alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen ONZE BADPLAATS-AMUSEMENTS INRICHTINGEN. In den aanvang van het seizoen beloofden we ook nog eens iets te schrijven over de concertmuziek van „Heinz and his boys", die in het Badpaviljoen Wilhelmina zetelen. Of schoon Terpsichore in dit danspaleis dag in dag uit den scepter zwaait men schijnt van deze godin nu eenmaal niet verzadigd te kunnen raken en deze vijf-man-band mag zich dit tot een eer rekenen is er tusschen de bedrijven door nog wel eens gelegenheid vcor een opera-fantasie of potpourri, waar bij men zich uitsluitend tot luisteren be paalt. We troffen „La Bohème" van Puccini, die met veel overgave en muzikaliteit werd voorgedragen en dan ook een welverdiend succes oogstte. In Hotel Oosterhuls is concert hoofd zaak. Het „Treiber-trio" heeft ongetwijfeld aan homogeniteit gewonnen, hetgeen ons bleek uit een bloemlezing van de meest be kende melodieën van Léhar, door I. Geiger onder den titel „Lahariana", o.a. Voor trio bewerkt. Heel dankbare muziek, zoowel voor hoorders als uitvoerders, omdat ieder instru ment op zijn beurt op den voorgrond treedt en recht wedervaart. Ook in Mozart waren deze musici best op dreef. Niettegenstaande zij voor terras-publiek speelden, dat meer zijn aandacht wijdde aan het fraaie Schelde- panorama dan aan de muziek, waardoor de applausj es schaarsch waren, stonden de ver tolkingen op dezelfde hoogte als de compo sities. Meernere malen konden we door de ver schillende speciale avonden, welke in het Grand Hotel Britannia georganiseerd wer den, met lof melding maken van „Schacht- Langer's Orchester". Ter wille van de volle digheid mag dit voortreffelijk ensemble in deze korte samenvatting niet ontbreken, te meer daar deze uitmuntende, volklinkende band, trots dat een planket op het terras het dansen in de open lucht tot een uitge sproken succes bracht, nog wel eens een concertnummer alseen Carmen- of Tann- hauser-fantasie of een Flotte Bursche ouver ture door de zoele avondlucht deed weer klinken. En daarmede bewezen deze vaardige spelers, dat zij in alle opzichten voor hun taak berekend zijn. O. Concert „Ons Genoegen". Willem III. Er was voor het concert van gewijde mu ziek, Zondag op het middaguur door de har monie „Ons Genoegen" onder directie van den heer C. G. Govaarts in den tuin van de Willem III gegeven, weinig belangstelling en weinig waardeering. Dat is hoogst onprettig voor leider en executanten en draagt er toe by, dat deze de noodige inspiratie missen en wellicht eerlang zoo'n uitvoering als een cor vee gaan beschouwen. Ook muzikanten zijn menschen, wien niets menschelijks vreemd is. Nu moeten we daar direct aan toevoegen, dat de omgeving, waarin geconcerteerd wordt, er niet eene is welke we met „een stemmig milieu" kunnen betitelen. Men moge nu zeer poëtisch spreken van een tuin er staan ook wel enkele imposante boomen doch in wezen is het een kille, koude achterplaats, welke ten eenenmale niet in staat is om sfeer te scheppen. Dan hebben we in ons fraai aangelegd park, ter plaatse van de voorma lige gaaischieterij, een oneindig veel geschik ter gelegenheid, welke ook voor niet-gewijde concerten ideaal genoemd moet worden. Qua het programma. De keuze der num mers was goed. Doch aan de vertolking ha perde wel een en ander. Aan den indruk, dat er thuis niet gestudeerd wordt, zijn we niet kunnen ontkomen» En dat is toch noodzake lijk, daar de repitities er zyn voor het en semble. Als gevolg daarvan liet de onderlinge stemming te wenschen. Zelfs een beroeps musicus overkomt het wel eens, dat zijn toon cf stem overslaat (omslaat) en we zouden zeer onredelijk in ons oordeel zijn, indien we zulks zouden vermelden, daar dit gelijk staat niet het springen van een snaar van een strijkinstrument. Ook een violist Is in dit opzicht aan het blinde toeval onderworpen. Maar, wanneer dit omslaan zóó dikwijls voor komt, als op dit concert, dan wordt het een kwestie van geen goede embouchure hebben. "Verschillende malen was het aanzetten on gelijk evenals het eindigen, terwijl de fer- mate's niet tot uitdrukking kwamen. Voorts misten we in de koralen een bekoorlijk legato. In de verzameling van christelijke liederen, arrangement Govaarts, zijn Beethoven's „Die Ehre Gottes aus der Natur" en Haydn's koor met soli „Die Himmel erzahlen die Ehre Gottes" (Schöpfung) mooi verwerkt. De fuga in dit nummer, ingezet door hout en saxa- phones, werd doorzichtig geblazen en het ko per had goede momenten. Trof in de „Koraal Meditation" de solo-piston door een mooien en vasten toon, in „Panis Angelicus" van César Franck was de bariton te loven. In den regel is diens solo-werk aan de tuba (euphonium) opgedragen evenals in „Ber ceuse de Jocelyn" van Godard. Hier hoorden we in dit steeds boeiende nummer een zeer verdienstelijke vertolking van dezen f raaien euphonium-solo door de bariton, waarbij ook de begeleiding wel voldeed. „Hin nach Zion" van E. Ruh bracht een goed begin van groot koper en saxophones, de „Fantasie over christelijke liederen" van Govaarts, bleek prijzenswaardig gezet voor harmonie-orkest, Excell's „De klok der genade" was een lief, stemmingsvol stukje. Met een „Danklied" (bewerking van Psalm 118) van Strücker werd deze uitvoering zeer toepasselijk be sloten. O. Grand Hotel Britannia. Op verzoek herinneren wij aan het reeds in ons blad geadverteerde kinderfeest, dat Dinsdagmiddag plaats heeft. De bekende all round kunstenaar Rodi Roeters zal de jeugd aangenaam bezig houden, terwijl tevens de uitgestelde ballon-wedstrijd gehouden zal worden. Een zilveren jubileum. Heden herdacht de heer D. L. H. van Raal- te den dag, waarop hij vóór 25 jaren werd be noemd tot directeur van de Vlissingsche Duinwaterleiding-Maatschappij. Zooals be kend is dit bedrijf sedert 1 Juli aan de ge meente overgegaan. De heer Van Raalte werd hedenmorgen op het kantoor door het personeel met zijn zil veren jubileum geluk gewenscht en onder het aanbieden van een souvenir toegesproken door de heeren G. F. Jaquet en B. Wij ten- burg, waarvoor de heer Van Raalte hartelijk Provinciale zwemwedstrijd. Zaterdag a.s. organiseert de Vlissingsche Zwemclub haar jaarlijkschen provincialen zwemwedstrijd in het kanaal bij haar zwem inrichting. Het programma bevat een der tiental nummers, waarvan in drie nummers een wisselprijs verzwommen wordt en wel 100 M. schoolslag voor dames een zilveren lau werkrans, 100 M. schoolslag heeren en dames een zilveren wisselbekcr, 600 M. vrije slag een zilveren wisselbeker. Voorts zijn voor alle nummers medailles en kunstvoorwerpen be schikbaar gesteld. De prijsuitreiking heeft 's avonds plaats in „de Oude Vriendschap". Onweer. De warme Augustusmaand is dit jaar zeer rijk aan onweders. Al enkele dagen achter een krijgen wij na de zeer warme dagen at mosferische luchtstoringen, met als gevolg onweer en hevigen regenval. Toch zijn de on weersbuien die wij hier de laatste dagen heb ben gehad eigenlijk maai: uitloopers. Wel doorkliefden onophoudelijk felle bliksem schichten door de donkere wolken, doch de donderslagen waren op enkele uitzonderin gen na, niet zwaar. In verschillende andere deelen van onze provincie heeft het onweer in al zijn hevigheid gewoed en in den nacht van Zaterdag op Zondag heeft het vooral in het land van Schouwen zwaar geonweerd, waarbij de regen bij stroomen neerviel. Van ongelukken door het hemelvuur veroorzaakt, hebben wij niet gehoord. Het is wel opvallend dat het onweer totaal geen afkoeling brengt. Als de buien zijn over gedreven en na den regenval wat verfris- sching is ingetreden, keert de hitte weer on middellijk terug. Ook het weerbericht maakt nog geen mel ding van verlaging van de temperatuur. Wij mogen dezen zomer wel van ideaal weer spreken. Een kind in de duinen zoek geraakt. Het spreekt vanzelf dat bij de drukte welke met dit prachtige zomerweer aan strand en duinen heerscht, kleine kinderen wel eens aan het ouderlijk toezicht ontsnappen en al leen „op stap" gaan. De kinderen keeren ech ter gewoonlijk spoedig weer terug naar de plaats waar zij zich onder veilige hoede be vinden. Gisterenavond was een driejarig meisje in de omgeving van Kaapduinen wer kelijk zoek geraakt en hoe ook gezocht werd, de kleine was nergens te vinden. De politie werd in den arm genomen en weldra kon de kleine weder onder het ouderlijlr gezag ge steld werden. Het kind was ongeveer een uur zoek geweest. Het komt natuurlijk wel eens voor, dat de kleine kinderen in slaap vallen en daardoor moeilijk te vinden zijn, omdat zij dan zoo heerlijk in Morpheus armen liggen, dat zij niets hooren. De Zeeuwsche luchtlijn. De K.L.M. boekte Donderdag het maxi mum aantal betalende passagiers op de Zeeuwsche luchtlijn van één dag, nl. 63. In totaal werden sedert 2 Mei 923 passagiers vervoerd. Naar Zuid-Beveland en Walcheren. Voor leden van Vereenigingen voor Vreem delingenverkeer en van de Algemeene Reis- vereeniging voor Nederland en hun intro- ducée's, wordt een driedaagsche reis naar Zuid-Beveland en Walcheren georganiseerd op 23, 24 en 25 Augustus a.s. per autocar. Het vertrek heeft plaats uit Den Haag en via Rotterdam, Dordrecht, Bergen op Zoom wordt naar Ierseke gereden, waarna een rondrit volgt over het eiland met als eind punt Goes, waar een en ander zal worden be zocht en o.m. de kermisvreugde zal worden aanschouwd. Vervolgens komt Walcheren aan de beurt, met bezichtiging der steden Middelburg, Vlissingen, Veere enz, met een rondrit door het eiland. Ook staat op het programma be zichtiging van het feërieke verlichte stadhuis Cs Woensdagsavonds), bezoek aan den marktdag. De terugreis gaat weer over Goes, via de Wouwsche Plantage, Roosendaal naar Breda en vandaar over het Hollandsche Diep weer naar Den Haag. MIDDELBURG Storing in de electriciteitsleiding. Gisterenmorgen ontstond een defect aan den hoogspanningskabel op den Zuidsingel. Hierdoor w.as de levering van den electri- schen stroom gedurende enkele uren onmo- lijk. De storing had op Zondig niet veel hin der tengevolge, wat op een werkdag wel het geval zou zijn geweest, omdat tal van bedrij ven electrischen stroom gebruiken. De eenige hinder was dat ook eenigen tijd geen duin water kon worden geleverd, omdat de elec- trische pompen in den watertoren op de Heerengracht kwamen stil te staan. Aan de verbetering van den kabel is den heelen dag en ook hedennacht doorgewerkt en eerst hedenmorgen was het defect geheel hersteld. Een auto tegen een paal gereden. Gisterenmiddag te ongeveer 12 uur, reed de handelsreiziger R. uit Vlissingen, die met den artist B. uit Amsterdam van Middelburg naar Vlissingen terugkeerde, op den Tram singel, toen zijn auto door pnbekende oor zaak plotseling naar rechts afzakte, tegen een der palen van de electrische tram aan. De bescherüiing om het onderste deel van den paal werd geheel stuk gereden en een groot stuk gegoten ijzer kwam een heel eind verder op den weg te liggen. De auto was van voren deerlijk gehavend en de carosserie ontzet. Inwendig was o.m. het stuurrad half afgebroken. De bestuurder R. kwam er met een snij wond op den neus en den schrik af, doch zijn passagier B. had behalve een flinke snee in de kin, volgens de ter hulp gekomen doktoren een lichte hersenschudding. Toch kon hij, na bij een der omwonenden wat op zijn verhaal te zijn gekomen, naar Vlissingen terugkeeren. Later is hij daar in een ziekenhuis opgenomen. De politie nam den auto in beslag. Geble ken is, dat stuur en remmen in orde waren, of dat dit althans kan worden aangenomen het geval te zijn geweest vóór de aanrijding. Ook achtte een deskundige het aanneembaar dat R. met ongeveer 30 KIM. vaart heeft ge reden, zooals deze verklaarde. OOST- EN WEST-SOUBURG De bazaar voor een muziektent. Vrijdagavond was in café Dorpzicht een gezellig avondje belegd door het comité van den onlangs gehouden bazaar ten bate van een muziektent, voor dames en heeren die dezen bazaar de behulpzame hand hebben geboden. Na een woord van welkom namens het comité werd medegedeeld dat na aftrek der onkosten de bazaar heeft opgebracht 830.49. In totaal is sedert 1 Januari 1932 ontvangen f 139.51 aan opbrengst verkoop bouwsteen tjes en giften, zoodat een bedrag van 969 op de spaarbank staat. Verder deelde de voorzitter mede, dat het plan bestaat op 31 Augutsus a.s. een bloempjesdag te houden en later nog een verloting. In ieder geval, zegt de voorzitter, we zullen er alles voor spannen om met April a.s. op Souburg een muziektent te hebben. Een lüid applaus volg de op deze verklaring. Hierna nam de heer Jacques, wethouder van Souburg, het woord en bracM dank aan het comité met zijn ijverigen voorzitter, voor hegeen zij hebben gedaan in het belang van deze zaak. Spreker wenschte hen geluk met hun flink succes. Jammer is het, zeide de heer Jacques, dat het gemeentebestuur in deze niets dan doen. De toestand van de ge meentekas laat het niet toe. Met een moge Souburg spoedig een muziektent hebben, ein digde spreker zijn toespraak, welke luide werd toegejuicht. Door den heer A. Kruithof van Souburg werden gedurende den avond verschillende goed geslaagde filmopnamen weergegeven, waaronder zeer interessante, zooals bijv. het gevecht tusschen een mungo en een slang. Gevonden voorwerpen. Belastingplaatje bij Meulenberg, Ritthem- sche straat B 408. GOES De Goesche winkelweken. Aangemoedigd door het succes van vorig jaar, besloten beide middenstandsveréenigin- gen „Handelsbelangen" en „De Hanze" ook dit jaar de in geheel Zuid- en Noord-Beve land bekende Goesche winkelweken te hou den en wel van 13 tot 27 September a.s. Het Comité dat met de voorbereidende werkzaamheden is belast, is al zeer druk bezig om maatregelen te treffen, die kunnen medewerken om zoo mogelijk het succes van vorige winkelweken te overtreffen en zal hierbij trachten zoowel de belangen van het koopend publiek als die der winkeliers te be hartigen. Evenals andere jaren zullen ook thans weer door de deelnemende winkeliers aan den kooper bonnen worden verstrekt voor eiken besteden gulden. Een aantal fraaie cadeaux zullen ook weer dit jaar beschikbaar worden gesteld. In afwijking van vorig jaar, toen alle ca deaux werden toegewëzen na afloop der gé- houden winkelweken, zullen thans door het comité iedereen dag een aantal cadeaux be schikbaar worden gesteld. Aan de bonnen zit thans een waardevolle strook, waarvoor men, tegen inlevering van een zeker aantal dezer strookjes, een vrij toe gangsbewijs kan krijgen voor een concert van bijv. het Kozakkenkoor, Pijpers en Tamboers der Marine, Ctafmuziek of iets dergelijks, zulks naar gelang van het al of niet slagen van het comité. Met het aanbrengen van deze strook heeft men bereikt, dat nu iedere bon waarde heeft. Door het comité zal getracht worden met iets voor den dag te komen, wat ieders be langstelling heeft. Verder zullen ongetwijfeld de verschillende attracties, alsreclame- optocht, lichtstoet, openluchtfilm, concerten enz., medewerken tot het wélslagen dezer winkelweken, in een door het comité uit te geven programma zal alles breedvoerig uit eengezet en toegelicht worden. KLOETINGE. Brand. Zaterdagavond brak door onbekende oor zaak brand uit in een loods, waarin land bouwwerktuigen waren geborgen, staande op de hofstede „de Hollandsche Hoeve" onder de gemeente Kloetinge. Daar het vanwege den grooten afstand wat lang duurde eer de brandweer (alleen die uit Goes was gewaar schuwd) ter plaatse was, brandde de loods geheel af. Enkele werktuigen en wat benzine had men in veiligheid kunnen brengen. Een aangrenzende loods en de groote schuur ble ven behouden. OOSTBURG. Loop der bevolking. Ingekomen: M. J. de Kok, van Groede J.'van de Ree, van Ter Neuzen A Haak, van Schoondijke M. L. de Smit, van GroedeP. J. de Milliano, van St. Michels- GestelJ. Cornells, van Groede J. S. Note.. baart, van Zuidzande. Vertrokken: W. Seybel, naar Ter NeuzenM. E. van Staveren, naar Roosen daal J. Lok, naar Ter Neuzen M. C. Zwar- telé-Vercruijsse, naar St. JansteenP. S Verpoorte, naar Ter Neuzen. De bevolking bedroeg op 1 Augustus 269,. zielen. Een begin van brand. Vrijdag schrikten de bewoners van het St Anthoniusgesticht te Oostburg op van een dichten rook, die uit het benedengedeelte van het gesticht de gangen en kamers binnen drong spoedig bleek, dat brand ontstaan was in de brandstoffenbergplaats. Gelukkig kon door spoedig optreden de brand bedwon gen worden zonder dat de brandweer moest optreden. Waarschijnlijk was de brand ont staan door het opnieuw door den feilen tocht gaan gloeien van weggebrachte sintels of doovekolen. BRESKENS Gemeenteraad. De gemeenteraad houdt Dinsdag 16 Augus tus een vergadering, des nam. 2 uur. 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededeelingen. 4. Rekening 1931. 5. Begrooting 1932. 6. Begrooting 1933. 7. Waterleiding. 8. Brandweer. 9. Schattingscommissie R.I.B. 10. Huis Dorpsstraat 86. 11. Rechtspositie veldwachter. 12. Bezoldigingen. 13. Bouwrijp maken van terreinen. 14. Personeele belasting. 15. Werkverschaffing. 16. Rondvraag en sluiting. SLUIS. Zwemwedstrijd te Sluis. Bij den Zaterdag gehouden zwemwedstrijd te Sluis behaalde de heer F. van Anraad, lid van de Vlissingsche Zwemclub, in de 100 M. vrije slag den len prijs, terwijl de heer C. Merk, lid van „Luctor et Emergo" uit Mid delburg den 2en prijs behaalde. In den 2 K.M. vrije slag was de uitslag juist andersom en behaalde de heer Merk met slechts 2 seconden voorsprong op den heer Van Anraad den len prijs. Mej. Meerman en mej. Van der Made, beiden lid der V.Z.C., behaalden resp. den len en 2en prijs in de 2 K.M. vrije slag in de damesklasse. In het algemeen klassement was mej. Meerman met ongeveer 50 M. achter Van Anraad nr. 3. TERNEUZEN. De haven. Naar aanleiding van het bericht in ons nummer van 9 Augustus over den bouw van een zgn. kaliloods, wordt ons nog nader ge meld De in aanbouw zynde loods, die einde de zer maand in gebruik zal worden genomen, zal groot zijn 100 M. lang, 35 M. diep, en ruim 16 M. hoog worden. Voor ca. 60 a 70.000 ton zal er voor kunstmeststoffen ruimte zijn. Het pand wordt gebouwd aan de nieuwe be tenkade, waar zeeschepen tot ca. 10.000 ton kupnen laden en lossen. Op deze nieuwe kade komt een stoomkraan te staan, die 4000 KG. kan heffen, terwijl in het magazijn zelf een moderne outillage, nl. electrische transport banden worden aangelegd, die de goederen over de geheele oppervlakte kunnen vervoe ren. Het is de grootste loods, die te Ter Neu zen voor opslag bestaat, en zal indien het pand eenmaal gereed zal zijn, met de groot ste havens van Nederland kunnen mededin gen. Zooals hierboven reeds gezegd, wordt dit voor de haven van Ter Neuzen, waar ge brek aan opslagruimte bestond, een zeer groote verbetering. PHILIPPINE. P. A. Rammcloo f Na een vry langdurige ongesteldheid is Za terdag overleden de heer P. A. Rarnmeloo, burgemeester van Philippine. AXEL. Een iandarbeidersstaking in Oostelyk Zeeuwsch-Vlaanderen Zaterdag had te Axel een spoedbespreking piaats tusschen het bestuur van den ring Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van den Christ. Boeren- en Tuindersbond en de hoofdbestu ren der drie landarbeidersbonden, den Chr., en R. Kath. en den modernen bond, ter be spreking van een algemeene arbeidsovereen komst. Door de landarbeidersbonden werd medegedeeld, dat, wanneer de werkgevers afwijzend zouden blijven staan tegenover deze zaak, zy zouden moeten rekenen op een con flict. By herhaling is aan de werkgevers om een ontwerp voor een arbeidsovereen komst gevraagd, maar ofschoon de bestuursleden Jiiertegenover niet onwillig staan, komt men in de ledenvergaderingen niet tot eenig ge volg, zoodat de arbeidersbonden ongeduldig worden. Besloten is, den werkgevers alsnog gelegenheid te geven om te vergaderen. Is er op Zaterdag 20 Augustus nóg geen

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1