500 300 25 DONDERDAG 11 EERSTE BLAD No.138 70e Jaargang 1932 Uitgave: firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.ïelef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PR0V1NCIEIEUWS LAND- EN TUINBOUW BUITENLAND VL18SIN0SCHE C0U3ANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1 öregels f 1. alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij' verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De zeelandschappen van Walcheren. De bekende letterkundige Henri Borel, me dewerker van „het Vaderland", heeft met de Batavierlijn een vacantiereisje naar Oostende gemaakt. Hij geeft daarvan een beschrijving in het bovengenoemde Haagsche blad, waaraan wy ontleenen" wat de heer Borel heeft geschre ven over de liefelijke zeelandschappen van Walclieren Om de passagiers wat van Mooi Nederland te laten zien, buigt de „Batavier" bij Walche ren om tot Vlissingen, en na de schoonheid der Zuid-Hollandsche eilanden komt nu die van Zeeland. Hij vaart langs Domburg en langs West Kappel met den prachtigen ouden toren, en langs Zoutelande en Vallcenisse en allerlei andere rustieke, pittoreske plaatsjes. Wat is het landschap, vlak aan zee, hier verrukkelijk typisch Nederlandsch Ik had het nooit gezien, maar ben er verrukt over. De directie van de Batavierlijn doet er be paald een nationaal, goed werk mede, de Ne derlanders eens in staat te stellen de schoon heid van hun eigen land te zien. Vredige, groene vlakten, huisjes met roode dakjes, vlak aan zee, wiekende molens, een kerktoren daarachter, hier en daar wordt het afgewisseld door duinen, wat is dit alles stemmig en liefelijk landelijk en 'hoe vredig en rustig Zoo langs die groene weiden vlak uan zee varende, waar de molens lustig draaien, en de huisjes zoo vredig onder hun roode dakjes liggen, lijkt het alles een idylle van rust en genoegelijke pais en vree, ergens een veilig toevluchtsoord in de heftig bewogen wereld vol onrust en nooden. Wie deze liefe lijke zeelandschappen van Walcheren nooit gezien heeft, kent Nederland op zijn mooist niet. Ik ben blij, dat de directie van de Bata vierlijn juist deze vredige, stemmige oorden heeft uitgekozen om den Nederlander, die ze op een „Batavier" voorbij vaart, zijn land eerst recht te leeren liefhebben. De boot vaart eindelijk voorbij Vlissingen, waar het groote hotel en de lange ry huizen aan den Boulevard duidelijk te zien zijn en vaart dan langs Knocke en Zeebrugge op Oostende aan. Vreemdelingen. Heden kwamen met de prov. boot 2450 be zoekers van de Belgische badplaatsen hier aan, terwijl 124 auto's werden overgezet. Op 13 Augustus van het vorig jaar werden 3800 passagiers vervoerd en 110 auto's over- Scheepvaartberichten. Het Noorsche stoomschip „Renteria" dat gistermiddag bij Kaapduinen aan den grond is geloopen, is gisterenavond met hoog wa ter zonder assistentie vlot gekomen, waarna de reis naar Ter Neuzen werd voortgezet. Een auto verbrand. Gisterenavond is onder Woensdrecht een particuliere auto uit Vlissingen door een ontploffing in den carburateur, in brand ge vlogen. De auto werd totaal vernield. Per soonlijke ongelukken kwamen hierbij niet MIDDELBURG t Loonsverlaging by „The Vitrite Works". De directie der N.V. The Vitrite Works te Middelburg heeft zonder eenig overleg met de vakorganisaties of het personeel, door middel van aanplakbiljetten bekend gemaakt, dat in gaande 19 Augustus een loonsverlaging zal worden doorgevoerd van ongeveer 5 pCt., meldt „het Volk". Ter compensatie van deze verlaging zal de werktijd van 37^ uur op 40 uur per week gebracht worden, zoodat dan bij 40 uur werken hetzelfde loon zal worden be taald als thans bij 37i/2 uur. Dit geldt voor hen, die ouder dan 21 en jonger dan 60 jaar zijn. De N.C.R.V. naar Walcheren. De Nederlandsche Christelijke Reisveree- niging heeft als oprichtingsdatum 24 Oc tober 1922, toen 15 personen te 's-Graven- hage besloten deze vereeniging op te rich ten. Nu na bijna 10 jaar telt.de vereeniging 16.000 leden en het is te begrijpen dafi^ bij zulkeen succes, een feestelijke herdenking van het tweede lustrum niet achterwege blijft. Het eigenlijke jubileum valt pas in October, maar men heeft ook tijdens het reisseizoen het tienjarig bestaan niet onopgemerkt wil len laten voorbijgaan. Reeds verleden week kwamen in interlaken verschillende groepen der vereeniging, samen een 400-tal leden, aan een gemeenschappelij- ken maaltijd bijeen. Ook voor hen, die kleinere reizen maken, of na de groote ook nog zin hebben een on bekend deel van eigen vaderland in oogen- schouw te gaan nemen, heeft het bestuur een bijeenkomst te Middelburg belegd en wel voornamelijk op Woensdag 31 Augustus. In die week zullen uit verschillende deelen van ons land sterritten per auto worden on dernomen met Middelburg als doel. Zij die op deze wijze Walcheren bereiken, zullen er een paar dagen vertoeven. Maar op Woensdag 31 Augustus rijdt een speciale N.C.R.V.-trein van Amsterdam te 6.55, Haarlem 7.14, Leiden 7.40, Den Haag 7.57, Delft 8.07, Rotterdam 8.25, Dordrecht 8.53, aankomst Middelburg 10.24. Zij, die daarmede ko ïen, kunnen tot 19.38 te Middelburg vertoeven, want dan keert de extratrein weer terug met aankomst te Dord recht 21.19, Rotterdam 21.47, Delft 22.05, Den Haag 22.15, Leiden 22.31, Haarlem 22.57 en Amsterdam 23.19. Ook met andere treinen en uit andere deelen van het land verwacht men deelname voor één dag. In het orgaan der vereeniging „Ons Reis- blad" lezen wij o.a. „N.C.R.V.ers, gij die Middelburg nog niet bezocht en het schoone Walcheren nog niet door'eigen aanschouwen leerdet bewonderen, stelt het nu niet uit". BIGGEKERKE Bij het baden verdronken. Gisterenavond is onder Valkenisse een 21- jarige jongeman uit Heinkenszand bij het baden verdronken. Het lijk is later aange spoeld. Men deelt ons mede dat bij Valkenisse, waar zeer veel wordt gebaad, een redding toestel z ,1 worden geplaatst, teneinde aan eventueel in nood verkeerende baders zoo spoedig mogelijk hulp te kunnen verleenen. AARDENBURG Geen landarbeiders-staking. De op heden door de arbeidersbonden aangekondigde staking der landarbeiders te Aardenburg, Sluis en St. kruis gaat voorloo- pig niet door. Te Aardenburg werd gisteren avond onder leiding van den burgemeester een vergadering van landbouwers belegd, waaruit een commissie van 5 personen werd benoemd om met de organisaties te onder handelen. Hedenmiddag komt de rijksbemiddelaar, mr. De Vries, te Aardenburg voor een be spreking met partijen uit genoemde ge meenten. TERNEUZEN. Ontslag aangezegd. Aan de ammoniak-fabriek te Sluiskil, waar de laatste maanden reeds veel personeel is ontslagen, is deze week weer aan 70 man ontslag aangezegd. Besmettelijke ziekten. In de week van 31 Juli tot en met 6 Augus tus zijn in onze provincie voorgekomen 7 gevallen van roodvonk, nl. 3 te Domburg, 3 te Oost- en West-Souburg en 1 te Ter Neu zen en 1 geval van diphtherie te Middelburg. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zoutelande (toez.) cand. Th. E. van der Brug te Woi- vega. Bedankt voor het beroep naar Poortvliet door ds. J. E. Klomp te Ede. Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. In haar gisteren gehouden slotzitting heeft de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk verschillende kleine zaken afgedaan. In zijn slotwoord heeft de president der synode, dr. Weyland, allen dank gebracht voor hun werk in het belang der Ned. Herv. kerk. Prof. Knappert, die voor het laatst een synodale vergadering bijwoonde, sprak ook een afscheidswoord. Sedert zijn intreden in 1905 is er veel gedaan en veel veranderd. Prof. Knappert uitte de ho< 1at de verschillende richtingen nog éénmaal onder één dak ge bracht zouden kunnen worden. Prof. Haitjema zeide nog, dat men wel ge zegd heeft dat deze Synode, door verschillen de voorstellen af te stemmen, veel negatief werk verricht heeft, maar spr. meent, dat later zal blijken, dat dit werk wel degelijk een positief karakter heeft. Met een dankwoord werd de 117e vergadering der Algemeene Synode daarna gesloten. Afscheid en intrede. Ds. C. Vonk is voornemens Zondag 11 Sep tember afscheid te nemen van de Ger. Kerk te Baarland. De bevestiging te Schiedam is bepaald op Zondag 18 September. Als bevestiger treedt op de oudste predikant aldaar ds. J. F. Jon kers. De intrede zal plaats hebben Donderdag 22 September. Openbaar onderwijs te Vrouwenpolder. De openbare lagere scholen te Vrouwen polder, een in de kom van het dorp en een in de afdeeling Gapinge, worden met ophef fing bedreigd. Dit heeft het raadslid, den heer Kesteloo, aanleiding gegeven tot Burg. en Weth. vragen te richten en wel of zij den raad willen mededeelen, wat de opheffing dier beide scholen met inbegrip van de ver plichte vervoerkosten aan de gemeente zal kostenof zij ook de handhaving van een der scholen overwogen hebben en wat dan ae kosten zullen zijn van het vervoer van de kinderen van de op te heffen school en ten slotte of Burg. en Weth. niet van oordeel zijn dat het behoud van één openbare school be ter zal zijn, daar er vrij groote zekerheid be staat, dat het aantal kinderen voor wie openbaar onderwijs wordt'.verlangd, zal toe nemen en de gemeente genoodzaakt kan worden weer een openbare'school te stichten. Examens. Voor het examen boekhouden M.O. Is te 's-Gravenhage geslaagd de heer B. Meijers te Kloetinge. Voor de hoofdakte is te Rotterdam ge slaagd de heer J. de Voogd te Borsele. Voor het examen Duitsqh lager onderwijs is te 's-Gravenhage geslaagd de heer A. D. P. van den Ende te Hontenisse. MARINE EN LEGER De luitenants ter zee S. Woldringh der le en F. J. A. Knoops der 2e kl., aan wie ver gund is uit Oost-Indië te repatrieeren, zijn 27 Juli met de „Sibajak" van Tandjong-Priok vertrokken, worden 17 dezer te Marseille en daarna hier te lande terugverwacht. De luitenants ter zee 2e klasse C. Hendrik- se, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt na expiratie van het aan hem ver leende verlof 22 dezer geplaatst by de ma rinekazerne te Willemsoord. By beschikking van den minister van de fensie is de officier van den marine-stoom vaartdienst der le klasse C. B. Eenhoorn, dienende bij het Kon. instituut voor de ma rine te Willemsoord, den 27sten September 1932 ter beschikking gesteld.- De officier van administratie le klasse der zeemacht F. T. van Rijn is gisteren met de „P. C. Hooft", van zijn plaatsing bij den dienst in Oost-Indië, te Genua aangekomen. De dienstplichtigen der lichting 1926, van de voormalige 4e schoolcompagnie van het regiment kustartillerie, komen te Hoek van Holland als volgt voor herhalingsoefeningen onder de wapenen de onderofficieren 25 Augustus, de korporaals en soldaten 1 Sep tember. Zij vertrekken 17 September met groot verlof. Voor kleine turnen. Gedurende den bloeitijd van de herfst- sering of Phlox decussata kan onze bloemen tuin wel het meest kleurig en bloemrijk aan zien hebben. Het hoogtepunt van de bloei der verschillende variëteiten valt in Augus tus en vrijwel elke stengel draagt dan een forsche bloemtros. De kleurenrijkdom onder de variëteiten dezer Phloxsoort is bijzonder uitgebreid. Meest voorkomende kleuren i -n wit. rose, lila, violet, oranje en rood, met tal van tusschentinten. In 't algemeen behoeven de planten niet te worden opgebonden, r.l- leen enkele hooggroeiende. variëteiten zal men soms van steunsel moeten voorden. Ze ver langen geen bijzondere behandeling, maar wenschen een beslist zonnige standplaats en een voedzame bodem. Om de drie jaar moet men de planten liefst verplanten en tevens scheuren. De beste tijd daarvoor is omstreeks einde September of begin October. Ook kan men in het voorjaar omstreeks Maart, April planten. Voor beplanting van boordbedden zijn ze onmisbaar, maar ook als groepsgewijze aanplanting voor heesters en coniferen zijn ze mooi. Ook als losse voorbeplanting in het gazon maken ze een goed effect. Overigens planten we steeds in groepen van 3, 5, 7 of meer stuks. We geven ze een afstand van 50 c.M. zoodat de planten voldoende ruimte heb ben om zich krachtig te ontwikkelen. Tus- schen de planten kunnen we zeer goed Dar- wintulpen, Narcissen of andere vroegbloeien- de bolgewassen aanplanten. Zoodoende r,al deze plek in het voorjaar ook mooi zijn, ter wijl hier tevens het verdorrende loof dezer bolgewassen aan het oog wordt onttrokken door de jonge scheuten van de Plox. Bij het planten moet men rekening houden met mo gelijke kleurencombinatie^. Vooral de varië teiten met levendige kleuren zijn goed te combineeren met sommige Dahlia's. Bij het beplanten van de bloementuin wordt nog veel te weinig gedacht aan een goede kleuren combinatie. Wanneer de planten eenmaal in bloei staan, ziet men de gemaakte fouten soms wel, maar dan is het voor dat jaar te laat. Maak daarom het geheele jaar notitie's van uw tuin en beplant aan de hand van de op deze wijze verkregen gegevens uw tuin voor een volgend jaar. Wanneer men zoo werkt wordt de verzorging van de bloemen tuin een genot. DE REGEERINGSVORMING IN DUITSCHLAND. De toestand was gisteren tamelijk ver ward, eenerzij ds wordt verzekerd dat von Papen rijkskanselier blijft, anderzijds ver neemt men dat hij zal worden vervangen door generaal von Schleicher, weer elders is men van meening dat Hitler of althans een andere voorman zijner partij met de samen stelling van het nieuwe kabinet zal worden belast. Uit een en ander blijkt intusschen wel dat belangrijke dingen op til zijn en dat eventueele verrassingen niet uitgesloten zijn. Zij, die er voorstanders van zijn, dat von Papen de teugels in de hand blijft houden, zyn er van overtuigd dat de tegenwoordige rijkskanselier het onbeperkte vertrouwen ge- met van den rijkspresident. Dit blijkt, mee- nen zij, wel duidelijk uit het feit dat de heer von Hindenburg tijdens zijn kort verblijf behalve den heer von Papen geen enkele an dere persoonlijkheid uit het openbare leven zal ontvangen. Hoe ook de rijkskanselier van morgen moge heeten, hij zal in elk geval moeten trachten den steun te verwerven niet alleen van de nafcionaal-socialisfcen, maar ook van het Cen trum. In deze omstandigheden zullen de on derhandelingen over het vormen der nieuwe regeeringscoalitie zeker enkelen tijd duren, daar de leiders van het Centrum hun be sluiten natuurlijk met de grootste voorzich tigheid zullen nemen. Verzekerd wordt dat de nationaal-socialis- ten behalve de functie van rijkskanselier, in elk geval de portefeuille van binnenlandsche zaken zullen blijven eischen. Deze portefeuille zou voor Strasser bestemd zyn, voor het overige zouden zij er zich mede kunnen ver eenigen dat in een kabinet-Hitier, generaal von Schleicher en Güttner, de tegenwoordige rijksminister van justitie, hun functies be houden. Gisterenavond deed het hardnekkige ge rucht te Berlijn de ronde dat Hitier reeds tot rijkskanselier was benoemd, zyn partijgenoot Strasser tot rijksminister van binnenlandsche zaken en von Papen tot rijksminister van buitenlandsche zaken. Even spoedig als dit be richt was opgedoken, werd het ook weder ge dementeerd. Op het oogenblik namelijk waarop deze opzienbarende nieuwtjes door Eerlijn werden verspreid, was het kabinet von Papen nog steeds in vergadering bijeen. Men verwacht in politieke kringen dat von Papen, zoodra hij den toestand zal overzien, het ontslag van zijn kabinet aan den ryk- preident zal aanbeden. EEN NIEUW WAPEN TEGEN VECHTWAGENS. Het spreekt vanzelf, dat in landen, die niet in het bezit van vechtwagens zijn, naarstig gezocht wordt naar middelen, om zich tegen deze geduchte strijdmiddelen te kunnen ver dedigen. In Duitschiand, waaraan volgens het tractaat van Versailles het bezit van tanks is verboden, heeft men thans een ge weer geconstrueerd, dat in staat moet zijn de sterke pantsers van deze wagens te door boren. Het is het geweer Halger-Magnum, dat officieel bestemd is om bij de jacht te worden gebruikt. Het karakteristiekste van dit geweer is de enorme aanvangssnelheid, die niet minder dan 1300 m./sec. bedraagt, terwijl deze bij het gewone infanteriegeweer ten hoogste plm. 800 m./sec. is. De spreiding van het geweer moet zoo gering zijn, dat een groep van 5 schoten zich op 100 M. binnen een kring van 21 m.m. bevindt. Hoewel men een grooteu terugstoot zou verwachten, moet deze, dank zij een speciale kruitlading, toch betrekkelijk gering zyn. Bij proeven, genomen met een kogel met, koperen punt op 50 M., tegen een stalen pantserplaat van Krupp, bleek, dat deze daarin 8 m.M. was doorgedrongen en scheu ren veroorzaakt had tot 1 M. rondom het HIER IS UW PETTEN-ADRES Petten met onbreekbare klep, vanaf 50 cent. Bovendien krijgt elke tiende kooper zijn pet GRATIS. HOLLAERS-VERBERKT WALSTRAAT 78. trefpunt. Foto's toonen verder aan, dat een 12 mM. dikke pantserplaat met bijzonder gehard oppervlak op 50 M. door kogels met een zacht loodeu kern en een vernikkeld, ijzeren mantel (het gewicht van deze kogels is 6.5 gram) geheel werden doorboord. Het drarboringsvermogen van projectielen met stalen kern zal vermoedelijk nog grooter zijn. De foto's laten verder zien, dat een normale Duitsche kogel met stalen kern op denzelfden afstand uit een gewoon geweer geschoten, slechts een betrekkelijk kleine indeuking op deze plaat maakt. De vluchttijd van den kogel uit bovenge noemd geweer is op een afstand van 200 M. 0.2 seconde, hetgeen een groot voordeel is, omdat dc wagen zich in dien tijd slechts wei„ nig verplaatst kan hebben, zoodat by het richten zoo goed als geen correctie behoeft te worden aangebracht. GEEN AMNESTIE MEER VOOR POLITIEKE MISDADEN IN DUITSCHLAND. In aansluiting op de verklaring der Duit sche rijksregeering over het toepassen van amnestie, publiceert de regeering thans een toelichting, waarin zij mededeelt, dat het haar bekend is geworden, dat leden van de partyen, die zich aan het plegen van daden van terreur schuldig maken, op het stand punt staan, dat hun toch weinig gebeuren kan, omdat zy .in geval van veroordeeling, spoedig amnestie zullen verkrijgen. Teneinde dit te verhinderen, hoeft de rijksregeering bepaald, dat amnestie voor politieke wan daden in de toekomst uitgesloten zal zyn. Mocht een Landdag tegen deze bepaling in toch een amnestiebesluit goedkeuren, dan zullen de rijkspresidenü en de rijksregeering de noodige maatregelx nemen om dat te verhinderen. FRANKRIJK'S PRESIDENT MET VACANTIE. Na de grootsehe plechtigheid op de kerk hoven rond Verdun is president Lebrun Zon dagmiddag naar Mercy-le-Haut, zyn geboor tedorp in Lotharingen, vertrokken om er een korte vacantie te nemen. Het kleine dorp Mercy-le-Haut ligt op 40 kilometer afstand van Verdun en toen de president er met me vrouw Lebrun Zondag aankwam, vond hij er alles behalve landelijke rusteen massa gen darmen, een massa journalisten, een massa belangstellenden, want de bevolking van Mercy-le-Haut was voor de gelegenheid wel met tien vermenigvuldigd. Uit de dorpen in den omtrek waren er velen gekomen om hun streekgenoot, die president van de Republiek was geworden, te begroeten. Voor het be scheiden huis van president Lebrun stonden wel 500 nïenschen, onder wie de broer van den president, een groote boer uit de streek, die zijn pijp rookte en met een praatje met de gemeenteraadsleden van Mercy den tijd had gekort. Tegen half zes hield de auto van president Lebrun voor de vacantie-woning stil. De begroeting tusschen president en dor pelingen was allerhartelijkster werd ge juicht en president Lebrun begroette vele oude vrienden. De burgemeeser hield een korte toespraak, waarin hij zeide hoe trotsch het Lotharingsche dorp was en een klein meisje zegde een berijmden welkomstgroet op en bood een mooi bouquet tuinbloemen aan. President Lebrun sprak van het bordes van zyn huis af een gemoedelijk woord om voor de ontvangst te bedanken. „Wat mij genoegen doet", zeide hjj, „is, dat de gebeur tenis, waarover u zich verheugt (de president bedoelde zijn verkiezing tot president van de republiek), aan heel Frankrijk het kleine

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1