500 300 25 VRIJDAG 1000 EERSTE BLAD Plaatselijk Crisis-Comité No. 183 70e Jaargang' 1932 Uitgave: Firma F. VAN OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen 1 GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCIENIEUWS BUITENLAND toil- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct ledereregel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1—5regels fl.—, alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Pers. Au bon Marché 3. Personeel Wasscherij „Volharding"- 3. Gedeelte Politie-per- soneel - 2.50 Leerlingen R.H.B.S....- - 16.15 Personeel Vliss. Duin waterleiding Mij'. - 17.87 Pers. Brouwerij „De Meiboom"- 5.20 Vorige opgave - 3547.68 Totaal ƒ3595.40 Het gironummer van het Plaatselijk Crisis-Comité is 195800. OUD-ARCHIEF. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen maken bekend, dat het Oud-Archief aan het Bellamypark, alhier, voor het publiek zal zijn'gesloten vanaf 6 Augustus a.s. tot en met 24 Augustus d.a.v. Vlissingen, 5 Augustus 1932. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, A. DE BEIJL, L.S. p Luchtverkeer op Zeeland. De verkeersresultaten over Juli van den luchtdienst RotterdamSchouwen/Duiveland —Walcheren van de K.L.M. zijn zeer gunstig geweest. Er werden op deze lijn 356 reizigers vervoerd en wel RotterdamVlissingen 43, VlissingenRotterdam 39,RotterdamHaam stede 108, Haamstede—Rotterdam 80, Haam stede—Vlissingen 43 en Vlissingen—Haamste de 43. Het totale vraehtquantum bedroeg ruim 700 K.G. Bij beoordeeling der bovenstaande cijfers dient er rekening mede gehouden te worden, dat de uitvoering van den dienst uit sluitend op Maandag, Donderdag en Zater dag plaats vindt. O *ze badplaats. Het bezoek van vreemdelingen aan onze badplaats is dit jaar bijzonder groot. De re clame, die voor het reizen in eigen land wordt gemaakt, mist haar doel niet, dat is hier duidelijk merkbaar. Uit alle deelen van het land kan men dagelijks touringcars aantref fen, waarmede grootere of kj?ihere x gezel schappen een uitstapje naar Zeeland maken, en dan onze badplaats als eindpunt nemen. Ook de particuliere auto's brengen tal van bezoekers naar onze badplaats, waarvan er zeer vele korter of langeren tijd hier vertoe ven. Gisteren was het al bijzonder druk. Op dsn boulevard stond een file van auto's en on het strand heerschte een gezelligheid en le vendigheid, zooals wij daar zelden op een werkdag hebben waargenomen. Dat een der gelijk druk bezoek van vreemdelingen voor vele zaken heel wat voordeel oplevert spreekt vanzelf. De reclame werke de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer maakt treft dus wel doel en de enthousiaste artikelen welke de secretaris dezer vereeniging in verschillende bladen en tijdschriften heeft doen opnemen, dragen er eveneens zeer veel toe bij, dat het toerisme te Vlissingen zich in stijgende lijn beweegt. Heden treffen wij in het „Nieuwsblad van het Noorden" weer een zeer mooie foto aan van de badplaats Vlissingen, waaronder het volgende onderschrift staat,rWij nemen thans een kijkje in Zeeland, op Walcheren, waar de badplaats Vlissingen zich kan be roepen op een druk en mondain badleven. Een prachtig gezicht heeft men op boulevard en strand op de breede Westerschelde met haar drukke scheepvaart. Dc grootste sche pen varen vlak langs het strand". !|RANDSPORBTUS- 11 MPbk theelichtjes (vernikkeld-koper hoard- Z model) kosten f 2.- per stuk, met 6 fa ffy gratis schenkkurk. Spiritusverkoopkant. „Bergen op Zoom-Delft". Nutsspaarbank, In de Nutsspaarbank aan de Coosje Bus- kenstraat alhier werden in de maand Juli 772 inlagen gedaan tot een bedrag van 114.324.24 en 567 terugbetalingen tot een bedrag van 94.927.18. Er werden in die maand 18 nieuwe boekjes uitgegeven. Het aantal spaarders werd hier door gebracht op 6927 en hun tegoed steeg tot 1.882.481. Ter lediging werden 72 spaarbusjes aange boden inhoudende 379.91 en met 3194 spaar- zegels werd bespaard 159.70, welke bedra gen op de spaarboekjes werden bijgeschreven. Opleiding voor het politie-diploma. In September zal hier ter stede een cursus worden opgericht ter verkrijging van het po litie-diploma. De cursus staat onder leiding van den heer Q. van Vugt, inspecteur van politie alhier, bij wien verdere inlichtingen zijn te bekomen. MIDDELBURG Eervol ontslag verleend. Overeenkomstig zijn verzoek is wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leef tijd, eervol ontslag verleend met ingang van 1 November aan den heer G. C. Dalman, te Middelburg, hoofdcommies ter provinciale griffie van Zeeland. De heer Dalman kwam 1 April 1898 op de griffie en heeft daar ver schillende rangen doorloopen. Zeeuwsche tentoonstelling Elgawa. Reeds eenigen tijd waren er plannen tot het houden eener tentoonstelling op het ge bied van electriciteit, gas en waterleiding te Middelburg. Men heeft zich echter eerst ver zekerd van voldoende deelname van exposan ten. Thans staat die vast, want verschillende groote firma's, waaronder de eerste in het land, hebben toezegging gedaan en standen gehuurd, terwijl voor de nog open plaatsen zeer ernstige onderhandelingen plaats heb ben. De tentoonstelling, die de Elgawa is ge doopt, zal Maandag 29 Augustus in het Schuttershof geopend worden en die week geopend blijven. OOST- EN WEST-SOUBURG Ingekomen en vertrokken personen over de maand Juli 1932. Ingekomen: J. P. van Es, D 3, van Vlissingen G. F. H. Hendrikx, C 1, van Vlissingen C. J. van Hoepen, C 1, van Vlissingen J. Dingemanse, B 40e, van VlissingenJ. Baaij, C 245, van Ginneken en BavelP. Baljé, C la, van Bur gerhout H. J. Boogert, B 40g, van Kloetin- ge L. de Rijke, A 58n, van Koudekerke J. Janse, A 228, van KoudekerkeH. J. Wisse- kerke, C 165, van VlissingenG. ,de Wit, B 324b, van Breukelen J. J. P. Christiani, C 171b, van VlissingenS. J. Roelse, C 58, van MiddelburgT. Jongman, C 2, van Stad Vol- lenhoveA. J. Kamermans, B 406, van Vlis singen M. Janse, B 63, van Vlissingen H. van Dijk, C. 261, van RoosendaalI. M. de Vrieze, van WarnsveldC. D. van Luijk- Roggeveen, A 114, van RotterdamA. M. A. Vaik, C 187, van Middelburg. Vertrokken J. Goedegebure, C 187, naar Koudekerke J. C. Adriaanse, B 322, naar Ter Neuzen J. van den Berge, B 50, naar Oosterland J. van Huffel, D 59, naar Bergen op ZoomJ. de Rijcke, B 42b, naar Den Helder L. Valkhof- Sturm, D 48, naar Ned.-Indië. SCHOONDIJKE. Loop der bevolking. Ingekomen: J. P. Reijnhout, van 's-Gravenhage. Vertrokken: F. J. de Smit, naar IJzendijke A. Haak, naar Oostburg M. C. Boogaard, naar Ruurlo. BIERVLIET. Overeenstemming bereikt. De rijksbemiddelaar heeft de partijen be- trokk.i bij het conflict in het landbouwbe drijf te Biervliet niet tot elkaar kunnen brengen. Men vreesde dus dat een werksta king zou uitbreken met al de nadeelige ge volgen, daaraan zoowel voor werkgevers als werknemers verbonden. Het is evenwel aan den burgemeester van Biervliet mogen gelukken een voor beide par tijen bevredigende oplossing te vinden, zoodat dc gemeente voor de reeds geproclameerde staking is gespaard gebleven. WATERLANDKERKJE. Loop der bevolking. I n g e k o m e n P. F. A. L. Ghijs, van Sluis J. J. de Feijter, van Biervliet. Vertrokken: E. Wille, naar Eecloo J. P. Enters, naar 's-Gravenhage. THOLEN. De graanoogst op Tholcn. Door de vele regens der laatste weken be looft de graanoogst op het eiland Tholen geen gunstige resultaten. De stand van het gewas is over het algemeen zeer goed, doch juist door de zwaarte van het graan, dat door de vele regens is gaan liggen, ziet het er naar uit, dat, indien het weer niet spoedig droog wordt, dit zal gaan doorschieten. Ook de aardappelen, inzonderheid de eigenheimers, gaan op vele plaatsen tenge volge van den regenval doorgroeien en op nieuw bloeien, terwijl ook de erwten bij velen reeds gescheten op het land staan. KERK- EN SCHOOLMEUWS Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Enschedé (vacature ds. W. A. B. ten Kate) door ds. S. H, J. Voors te Zierikzee. Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. In de gisteren gehouden, vergadering was aan de orde het verslag van den raad van beheer over 1931. De president geeft hiervan een overzicht en legt er nadruk op dat blij kens dit verslag de bestaande economische crisis tot nog toe geen grooten invloed heeft geoefend, ofschoon verwikkelingen reeds voorkomen of worden'voorzien. Hij spreekt den wensch uit, dat de bekwame voorzitter van den Raad van Beheer, de heer D. Eilerts de Haan in staat moge worden gesteld zijn werk met kracht te blijven volbrengen. Daarna rapporteert de heer te Winkel over een samenspreking door een commissie ad hoc met den Raad van Beheer gehouden. Deze samenspreking was noodig ook met het oog op eenige bij de Algemeene Synode inge komen brieven en verzoeken, waaronder een voorstel van de Classikale vergadering van Appingedam om -art. 1 Regl. Predtt. in dier voege te wijzigen dat gelezen worde 12 twee- jaarlijksche verhoogingen van 100. Dit voor stel werd ingediend, omdat de tijdsomstan digheden daartoe zouden nopen. Ook was in gekomen een voorstel van de Classikale ver gadering van 's-Hertogenbosch, tot toevoe ging aan art. 3 Regl. Kerkeraden en art. 6 Predtt., bedoelende een reglementaire regeling van de z.g. bijbetrekkingen. Uit de bespreking met den Raad van Be heer bleek, dat bij de vaststelling van de bij dragen rekening moet worden gehouden met den geestelijken toestand eener gemeente en met bijzondere omstandigheden en factoren die niet in cijfers kunnen worden vastgelegd. Voorloopig zijn van den Raad van Beheer geen voorstellen te verwachten, om in de wijze, waarop de aanslagen worden berekend en vastgesteld, verandering te brengen. Aan verhooging van de aanslagen kan in dezen tijd bezwaarlijk worden gedacht, behoudens enkele uitzonderingen. Wat de berekening van z.g. bijbetrekkingen betreft, werd opgemerkt, dat voor de bereke ning van het aanvangstraktement alleen gel den, die vaste en tijdelijke inkomsten en emolumenten welke de predikant geniet voor zijn zuiver ambtelijke werkzaamheden ten behoeve van zijn gemeente. De conclusies der commissie strekken tot afwijzing van de voorstellen van Appinge dam en 's-Hertogenboschtot soepeler toe passing van de uitzonderingsbepaling van het huishoudelijk reglement inzake plaatselijke uitkeering en tot afwijzing van een uit Leeuwarden ingekomen verzoek betreffende het aanvangstraktement der predikanten al daar, aangezien deze gemeente vrij blijft een aanvangstraktement te geven dat hooger is dan het minimum. Deze conclusies der com missie worden bijna alle met algemeene stem men aanvaard. En de synode vereenigt zich met de woorden van groote waardeering, wel ke door den president aan den arbeid van den Raad van Beheer zijn gewijd. Daarna wordt nog een andere aangelegen heid betrekking hebbende op de uitvoering van het reglement voor de predikantstrakte menten, behandeld. Hierover zal het advies van de Alg. Synodale Commissie en van den Raad van Beheer worden ingewonnen. Bevestiging en intrede. De heef A. Mulder te Middelburg is voor nemens Zondag 21 Augustus, des middags 2 uur, zijn intrede te doen als predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Aardenburg, na des morgens te zijn bevestigd door ds. J. Koe- kebakker te Middelburg. Achterstallige kerkelijke belastjng. Door de vergadering van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. gemeente te Oost- fcurg is besloten over te gaan tot gerechte lijke vervolging van onwillige en achterstal lige belastingplichtigen. Geref. Kerk te Oost- en West-Souburg. Woensdagavond heeft in het oude kerkge bouw van de Geref. Kerk te Oost- en West- Souburg de laatste dienst plaats gehad. Ds. J. C. J. Kuiper sprak over Ps. 48 6 „O God, wij gedenken Uw weldadigheid in het midden van Uw tempel." Spr. handelde daarbij over de plaats van de openbaring van Gods kracht en over de plaats van menschelijk dankbaar gedenken. Ds. Kuiper releveerde een en ander uit de geschiedenis van dit kerkgebouw, dat voor 41 jaar (4 November 1891) in gebruik werd ge nomen door ds. J. Hulsebos, van Vlissingen, met den tekst Ps. 96 8. De grond voor de kerk werd destijds geschonken door mevr. v. Teylingen, schoonmoeder van wijlen ds. B. V- Schelven. De kerk werd viermaal verbouwd het laatst in 1909 en telde thans voor de ongeveer 1000 leden slechts 450 plaatsen, terwijl er in 1891 met 52 leden 250 plaatsen waren. De nieuwe kerk zal 722 zitplaatsen bevat ten, welk aantal nog met 90 kan worden uit gebreid. R.-Kath. Kerk. De bisschop van Breda heeft benoemd tot kapelaan te IJzendijke den Weleerw. heer Chr. de Graauw tot kapelaan, te Clinge den Weleerw. heer P. Koenraadt. Examens. Voor het R. Kath. mulo-examen, diploma E, is geslaagd G. H. J. P. de Wulff, leerling van de R. Kath. Ulo-school alhier. Voor het examen industrie-onderwijs, afge nomen door den Ned. R. Kath. Schoolraad is geslaagd voor coupeuse mej. M. van den Hurk te Middelburg. Voor de akte Engelsch lager onderwijs is te Utrecht geslaagd de heer J. J. de Jonge te Breskens. Voor het examen handenarbeid zijn giste ren te 's-Gravenhage geslaagd W. J. Pik te Zierikzee en J. E. Varel te Zaamsiag. Radio-examens. In de maand September en voor zooveel noodig in aansluiting daarop ook in de daar opvolgende maand zullen examens worden gehouden ter verkrijging van het certificaat als scheeps-radio-telegrafist eerste klasse het certificaat als^scheeps-rr.dio-telegrafist tweede klasse het certificaat als scheeps- radiotelefonisthet bijzondere certificaat a*s scheeps-radiotelegrafist, geen bevoegdheid gevende tot deelneming aan het openbaar verkeer het bijzonder certificaat als scheeps-radiotelegrafist, bevoegdheid gevende tot deelneming aan het openbaar verkeer. Verzoeken, om tot deze examens te worden toegelaten, moeten vóór 27 Augustus a.s. tot wen directeur-generaal der P.T.T. worden ge richt. MARINE EN LEGER Bij beschikking van den minister van de fensie is de kapitein ter zee J. T. A. J. Bruinsma, sous-chef van den marinestaf bij het departement van defensie, den 16en Aug. 1932 ter beschikking gesteld en is de l^apitein- luitenant ter zee G. H. Poolman met dien datum met genoemde functie belast. Inkrimping van het aantal beroeps-officieren Naar het „Centrum" verneemt, zullen tegen 1 November de generaal-majoors P. Donk, commandant van de Ille divisie te Breda en J. H. Hardenberg, inspecteur van het wapen der infanterie, de kolonel A. C. Breebaart, commandant van de IVe infanterie-brigade, benevens een aantal luitenant-kolonels, den dienst met pensioen verlaten. Er zal dan echter met het oog óp een even- tueele inkrimping van het aantal beroeps officieren,, waaromtrent de beslissing nog moet worden genomen, voorloopig geen be vordering plaats hebben van kapiteins tot den hoofdofficiersrang. Benoeming 2e luitenants Indische leger. Bij besluit van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië van 31 Juli 1932 zijn tot 2e luitenant bij het leger aldaar benoemd bij het wapen der infanterie J. W. Zijlstra, D. P. de Vos tot Nederveen Cappel, E. R. HIER IS UW PETTEN-ADRES Petten met onbreekbare klep, vanaf 50 cent. Bovendien krijgt elke tiende kooper zijn pet GRATIS. HOLLAERS-VERBERKT WALSTRAAT 78. d'Engelbronner, M. M. H. B. Volkert, G. van Asperen Vervenne, J. A. Freudenberg, H. E. Wijnmalen, S. da Costa, F. H. Sangster, R. van der Leest, E. A. Feijtes, J. Postma, K. B. A. Blom, J. C. A. Faber, H. Sippel, O. A. L. Korinth, J. H. Cox, J. van Zuylen, F. M. F. Claassen, H. W. Gerth van Wijk, J. Stuker, F. F. W. van Velthooven, M. P. A. den Ouden, C. D. Winter, F. J. A. Was, H. J. Schrader, F. G. P. Stuker, L. E. Hinrichs, J. Ch. L. Stoll, H. C. A. Kleijn, J. L. W. Rhaesa, D. H. Couwenberg, D. K. Stephan, A. A. M. van Rest, P. A. Coors, IJ. Meeter, J. P. Houpst, E. V. F. ToersBijns, J. L, J. M. Geelen, W. Spiering bij het wapen der cavalerie M. W. van der Poel, M. Bassa bij het wapen der artillerie H. A. Mauren- brecher, B. Andringa bü het wapen der genie J. L. van der Vliet, W. F. J. van Dun, B. W. J. van der Linden, A. van Houwelingen, W. J. Ko- mentas bij de militaire administratie G. Ferguson, H. G. J. de Leeuw. De reserve kapiteins ir. A. J. L. Juten, A. Becking, E. A. Versaevel en G. Tanis, allen van het 3e reg. inf., komen 8 Augustus a.s. in werkeiijken dienst en worden op dien da tum gedetacheerd bij het regiment grenadiers te 's-Gravenhage tot het volgen van een ge- comprimeerden cursus. De reserve Te luitenant P. Oom van het 14e reg. inf., die sedert 18 Juli jl. in werke iijken dienst is, vertrekt 6 Augustus a.s. met g-oot verlof. De reserve kapitein W. C. Dekker en de reserve le luitenant W. J. H. Salet, beiden van het 14e reg. inf., komen 8 Augustus a.s. in werkeiijken dienst en worden op dien da tum gedetacheerd bij het 17e reg .inf. te Venlo, tot het'volgen van een gecomprimeer- den cursus aldaar. De reserve 2e luitenant J, H. Mullem van het 14e reg. inf. komt 8 Augustus a.s. in wer keiijken dienst bij het 3e reg. inf. voor den tijd van drie weken voor het vervullen van zyn verplichte herhalingsoefeningen. NA DE RIJKSDAGVERKIEZINGEN. Het bestuur der socUal-democratische par tij publiceert een oproep aan de partij, waarin de uitslag der Rijksdagverkiezingen een be wijs voor de onoverwinbaarheid der sociaal democratie genoemd wordt. Onder het kruisvuur van rechts en links zijn honderdduizenden nieuwe kiezers in vergelijking met dc laatste Landdagverkie zingen gewonnen. Met het succes van 31 Juli is echter de strijd n.og niet geëindigd de vijand is nog niet definitief teruggeslagen. De tegenstander wil zijn nederlaag niet rustig aanvaarden en strekt trots alles zijn har.d naar de macht uit. De komende Rijksdagzittingen zullen den sociaal- democratischen afgevaardigden gele genheid geven, de echtheid van de beloften der tegenstanders te onderzoeken. De sociaal democratie is bereid, onverwijld hadr voor stellen voor werk en brood aan het nieuw- gekozen parlement voor te leggen en zal in staat zijn, het ware karakter der volksverte genwoordigers te leeren :ennen. De grendwetsdag zal gelegenheid bieden, om voor de republiek tegen de dictatuur te d-mnnrtveeren en te verkondigen, dat de so-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1