500 25 VRIJDAG EERSTE BLAD 1 Ramp van ie Zeppelin C6P 551 70e Jaargang: 1932 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Plaatselijk Crisis-Comité GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PRO VINCÏENIEUW S RANDSPIRITUS- LAATSTE NIEUWS Nachtelijke Parachute-Sprongen INo. 177 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct iilini: firma F. VAH DE VELDE Ir., llilstrial 53-60, f lissinp. leid. 10. Postrekening f 6101 29 JULI ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maa! plaatsing van 1 öregels f 1. al les tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen a—a—aggooMfm'Tnroanw Heden werden door ons de volgende giften ontvangen P. F. M. L. 2.08 Gedeelde personeel Brouwerij „de Mei boom" - 5.35 Gedeelte politie-per- soneel - 2.50 Personeel N.V. Was- scherij „Volharding" - 3. Vorige opgave - 3534.75 Totaal ƒ3547.68 Het giro-nummer van het Plaatselijk Crisis-Comité is 195800. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Vlissin- gen maken bekend, dat bij Koninklijk besluit van 7 Juli 1032 nr. 118 is goedgekeurd de Verordening tot heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting in de gemeente Missingen, welke verordening in werking is getreden 1 Mei 1932, Vlissingen, 28 Juli 1932. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, A. DE BEIJL, L.S. De winkelsluiting. In zijn vergadering van 8 Juli heeft de gemeenteraad, overeenkomstig het voorstel der commissie voor de strafverordeningen, een wijziging der politie-verordening vastge steld betreffende de winkelsluiting op Zon dag. Naar wij vernemen is deze gewijzigde ver ordening door den minister van arbeid niet goedgekeurd. De afwijkingen voor de winkelsluiting op Zondag zooals deze in de wet zijn vastge legd voor de badplaatsen, acht de minister voor onze gemeente voldoende. Een sportieve Edelachtbare. In de „Sportkroniek" van 28 Juli komt onder bovenstaand opschrift het volgende artikel voor van den heer J. P. van Bel Er zijn burgemeesters en.... burgemees ters. In de sportwereld onderscheiden we drie categoriën van Edelachtbaren, zooals we in de zuivelwereld drie soorten boter kennen nl.roomboter, melange en margarine. On der de margarine-burgemeesters in de sport- samenleving- rangschikken we de gemeente hoofden, die ten opzichte der sport een pas sieve rol spelen, van die menschen, die geen „ja" en geen „neen" zeggen, maar aan wie je per saldo niets hebtde melange-rubriek omvat de vroede vaderen, die sportorganisa ties officieel ten gemeentehuize ontvangen, op verzoek nu en dan een artikeltje schrijven in een of ander jubileum-boek van een sportvereeniging en in het algemeen wel een gezonde belangstelling aan den dag leggen voor de zaak der lichamelijke opvoeding. De roomboter-categorie is de waredeze toch kent slechts edelachtbaren, die hun belang stelling in en voor de sport in den meest uit- gebreiden zin toonen in daden die geen twij fel laten aan hun overtuiging, dat de menschheid nergens meer bij gebaat is dan bij een doordachte sportbeoefening. We meenen, dat dergelijke figuren maar al te dun gezaaid zijn, hetgeen zeker onder de huidige omstandigheden, die de behoefte aan sportbeoefening, als afleidingsobject, in nog grooter mate doen gevoelen dan voorheen te betreuren is. Het kan daarom zijn nut heb ben, zoo'n figuur eens nader te belichten. En dan prijzen we ons gelukkig, medeburger te zijn van de stad, aan wier hoofd een edel achtbare is geplaatst, wiens daadwerkelijke steun aan de sport nauwelijks zijn weerga kent in ons kleine landje. We doelen hier op den burgervader van Vlissingen, den heer c. A. van Woelderen, die de in zijn jeugd ge kweekte gevoelens en aanhankelijkheid je gens de sport door alle jaren heen is trouw gebleven en voor de massa progageert. Wilt u staaltjes Wij beginnen dan, u den heer Van Woelde ren voor te stellen als actief sportman. Reeds in de jaren 1891 en 1892 fungeerde hij als tweede aanvoerder der Middelburgsche Foot ball- en Cricket-club „Olympia", een H.B.S.- club uit de eerste jaren der sportbeoefening toen er nog een krachtige tegenkanting be stond van de zijde van ouders en leeraren je gens de door het opkomend mannelijk ge slacht aangebeden sport. In 1893 wierp de heer Van Woelderen zich op als een der op richters van de cadetten-voetbalclub „Velo- citas" op de cadettenschool te Alkmaar, die de voetbalclub nl. in 1985 naar de K.M.A. te Breda werd overgebracht. Een ern stig knie-ongeval waaruit later ook het ontslag uit den militairen dienst is voortge vloeid werd oorzaak, dat hij reeds in 1891 moest afzien van het deelnemen aan voetbal wedstrijden. In de jaren 1904 t.m. 1906 was de heer Van Woelderen le voorzitter en le captain der Zwolsche Mixed Hockey Club, waarvan hij tevens mede-oprichter was. Tevens presideer de hij in die jaren de Zwolsche Tennisclub. Als zwemmer, wandelaar en wielrijder heeft hij zijn sporen reeds lang verdiend. Nog dagelijks zien we hem zijn zeebad nemen dagelijks zien we hem met veerkrachtigen stap door Vlissing's str ten tippelen of zijn stalen ros berijden, behalve wanneer offici- eele gelegenheden voor hem aanleiding zijn, zich aan de zachte behagelijkheid van auto kussens over te geven. Zijn voorliefde voor het rijwiel bezorgde hem in de jaren 1923— 1926 een functie in het hoofdbestuur van den A.N.W.B. en maakte hem tot initiatief nemer voor de totstandkoming van een aan alle eischen beantwoordend rijwielpad van Vlissingen naar Zoutelande, waardoor is ont staan de zgn. vereeniging „Rijwielpad Wal cheren", waarvan onze burgemeester het voorzitterschap bekleedt. Een nieuw ongeval maakte in 1907 een einde aan zijn militaire carrière, waarbij hij het bracht tot den rang van kapitein der ar tillerie, nadat hij in 1902 was ontheven van zijn detacheering aan de rijschool te, Bergen óp Zoom. Een studie in de rechten volgde, terwijl hij gedurende de voorbereiding voor het staatsexamen nog gelegenheid vond uiting te geven aan zijn liefde voor de ruiter sport door uit het Grieksch een werk te ver talen, getiteld „Paardrijden", van welk boekje in 1928 de derde druk verscheen. Gedurende zijn studiejaren wijdde hij zich in Den Haag aan het golf spel, maar bleef ook het biljart spel, waarvan hij van jongs af aan een even groot bewonderaar als liefhebber is, trouw. Is het nu wonder, dat in Vlissingen geen sportgebeurtenis kan plaats vinden of burge meester Van Woelderen is er bij betrokken Is het niet als vanzelfsprekend, dat een all round-sportman als deze burgervader geen gelegenheid laat voorbijgaan om zoowel moreel als financieel de zaak der sport te steunen V Wilt ge alweer staaltjes WelnuHij is de- ziel van de jaarlijksche Scheldebeker-zwem- wedstrijden, waarvan de derde vorige week plaats vond en waarvan de geheele pers ge tuigde, dat zij zelden zulk een voorbeeldige organisatie heeft meegemaakthij is eere voorzitter der Vlissingsche Athletiek-vereeni- ging „Marathon", die Zaterdag II., in tegen woordigheid van den heer J. Moorman, voor zitter van de K.N.A.U., haar vierden Boule vard-loop hieldhij is de schenker van schitterende wisselbekers, recordbekers en medailleshij lost het startschot bij athle- tiek-wedstrijden hij doet den aftrap bij voetbalwedstrijden hij onthult kampioens- vlaggen bij de V.C. „Vlissingen" hij was de eerste, die deze vereeniging in het openbaar huldigde, toen zij, enkele jaren geleden het tweede- en dit jaar het derde-klasse-kam pioenschap behaaldehij reikt bij alle moge lijke sportwedstrijden de prijzen uit.... kort om hij is in alle opzichten de ziel van het Vlissingsche sportleven, de onmisbare, cen trale figuur in de Vlissingsche sportgemeen- schap, die zich gelukkig acht met het bezit van een sportieve edelachtbare zooals de heer Van Woelderen is. Straks gaat hij zich weer bemoeien met een in wording zijnden kano-wedstrijd en het zal niet lang meer duren of we zien hem in een Pandertje boven Vlissingen vliegen. Zijn medewerking aan de totstandkoming van een vaste K.L.M.-lucht- lijn Vlissingen—Rotterdam en zijn recente Zeppelin-tocht boven Nederland waarborgen dit vermoeden. Waar zal men een dergelijken burgemees ter - voetballer - cricketter - hockey - tennisser wandelaar - fietser - zwemmer - biljarter-golf- speler-luchttoerist vinden Zoo'n sportfiguur overleven we natuurlijk niet. En daar om hebben we deze memoires, die men pleegt te bewaren tot na den dood van hem, wien ze betreffen, reeds nu aan het papier toever trouwd, temeer daar een navolging van dit voorbeeld van sportiviteit onze mooie sport, in al haar geledingen, niet anders dan ten goede kan komen. 9 Ikaoli.lillA. f.iA.n.IflfaM>l#Ana. h IP theelichtjes (vernikkeld-koper haard- model) kotten voortaan f 2.- per stuk, met gratis schenkkurk. Spiritusverkoopkant. „Bergen op Zoom-Delft", Strandconcert. De Vlissingsche Postfanfare, directeur de heer H. B. Woltering, geeft Zondag a.s., 's avonds 8 uur een concert in de kiosk aan den Boulevard Evertsen. Programma: „Tout Charnay", pas redoublé, A. Délbecq „Bij Zomerdag", ouverture, G. Feremans „Voix Roumaines", valse de concert, M. J. H. Kessels „Das gibt's nur einmal", lied aus dem Tonfilm „Der Kongresz tanzt", arr. H. B. Woltering Pauze. „Goede Kameraden", marsch, Ch. de Roy van Zuydewyn „L'Amabile", ouverture, J. Werkman „Am Frühlingsmorgen", grande valse, 'F. v. d. Bossche Mosaique sur l'opera „Stradella", M. J. H. Kessels Finale. Een' protest-meeting. Ten aanzien van de door de moderne vak beweging en S.D.A.P. op a.s. Zaterdag te or- ganiseeren protest-meeting met demonstra tie, kan nog worden medegedeeld, dat over de indeeling der demonstratie nog geen na dere mededeelingen kunnen worden gedaan, daar een en ander afhangt van het aantal deelnemers. Van de.hier ter stede gevestigde vereenigingen verleenen medewerking De Volksstem, Arbeiders Sportbond, A.J.C., V.A. R.A., Vrouwenclub en de aangesloten vak- bondsafdeelingen. De harmonie „Ons Genoe gen" zal eveneens haar medewerking ver leenen. Zooals bekend zal de opstelling van den stoet bij de groente- en fruitveiling plaats vinden, vanwaar om 7 uur zal worden ver trokken. De volgende route zal worden gevolgd Brouwenaarstraat, Tuindorp (Rozengracht, Anjelierenlaan, Bosch jeslaan, Leliënlaan), Tuinstad (Crocuslaan, Primulalaan, An jelierenlaan, Irislaan, Margrietenlaan), Sin gel, Paul Krugerstraat, Scheldestrrat, Verkuijl Quakkelaarstraat, Callenfelsstraat, Kasteelstraat, Glacisstraat, Hobeinstraat, Paul Krugerstraat, Badhuisstraat, Coosje Buskenstraat, Spuistraat, Dam, Slijkstraat, Groote Markt, Breestraat, Spuistraat, Scher- minkelstraat, Walstraat, Korte Groene woud, Steenenbeer, Koudenhoek, Flesschenstraat, Korenstraat, Prinsenboschje. Direct na afloop der demonstratie vindt de meeting in den tuin van de Willem III-ka- zerne plaats, alwaar door een tweetal spre kers het woord zal worden gevoerd. In den tuin zullen alcoholvrije dranken tegen billijke prijzen verkrijgbaar worden gesteld. Aan de deelnemers uit Souburg zij nog medegedeeld, dat het in het voornemen ligt om 6 uur gezamenlijk van de Tramhalte te vertrekken. „Patrimonium". Gisterenavond hield de afdeeling Vlissin gen van „Patrimonium" een vergadering. Op aandrang van vele leden besloot het bestuur ook in de zomermaanden zooveel mogelijk te vergaderen en dan actueele vraagstukken te behandelen. De vergadering werd op de gebruikelijke v/ijze geopend door den voorzitter, den heer J. de Bruijne, die in het bijzonder welkom heette den wethouder van sociale zaken, den heer P. G. Laemoes. De voorzitter herdacht in gevoelvolle be woordingen het overly'den van een der oudste leden, den heer C. Polderman, en stelde zijn ijver en werkkracht ten voorbeeld. Na afdoening der huishoudelijke zaken hield de voorzitter een inleidende bespreking over de brochure van dr. Colijn „Crisis- zorgen", welke brochure aan alle leden was uitgereikt, en een rede bevat die door dr. Colijn in Groningen voor de afdeeling van „Patrimonium" is gehouden. Op deze inleiding volgde een drukke be spreking, o.a. werd naar voren gebracht het bank- en credietwezen, de nood in den land bouw en verschillende industrieën, „Plan- wirtschaft", rationalisatie, de loonpolitiek, enz. Om des tijds wille werd de verdere be spreking uitgesteld tot de Augustus-verga- derlng. De heer Laemoes eindigde dezen avond met dankgebed. Naamlooze vennootschappen. Met nummer 145 van de „Staatscourant" zijn verzonden afdrukken van de akten be treffende de naamlooze vennootschap Ko ninklijke Maatschappij „de Electro Tinfa- briek" te Vlissingen. OOST- EN WEST-SOUBURG Lazen wij dezer dagen dat te Hilligersberg een Yucaplant in vollen bloei staat, wat niet veel voorkomt, thans bloeit ook alhier in een voortuintje van den heer Luteijn in de Kanaalstraat eenzelfde plant, met een reu- zenbloemstengel, waaraan meer dan honderd bloemklokjes zich ontplooien. KOUDEKERKE Een concert. De fanfare „Voorwaarts", directeur de heer André J. Geijsen, geeft morgenavond 8 uur een concert in de tent te Koudekerke. Programma: „Francia", pas redoublé A. Ruelle „l'Aurore d'un beau jour", ouverture, j. Martin Fantaisie de l'opera „Martha" de Flottow Tïlliard „Met vlag en wimpel"* pas redoublé, M. J. H. Kessels Fantaisie sur l'opera „Guillaume Teil" de Rossini, J. Martin „Donauwellen", valse de concert, I. Ivanovici „Le val de l'Amblève", fantaisie, D. D. Belleflavime „Souvenir de Vechtstreek", pas redoublé, A. Govaert TERNEUZEN. Inbraak in de R. Kath. kerk. In de R. Kath. kerk te Ter Neuzen zijn 3 offerblokken na forceering der sluiting, leeg gehaald. Van het tijdstip waarop deze dief stal heeft plaats gehad, is niets bekend. Van de daders is geen spoor ontdekt. P. T. en T. Met ingang van l September a.s. is aan de schrijfster bij den post- en telegraaf dienst H. j. Engels van het post- en tele graafkantoor te Roosendaal, vroeger werk zaam op het bureel van den inspecteur te Middelburg, op haar verzoek eervol ontslag verleend met toekenning van wachtgeld. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Eervol emeritaat gevraagd. Ds. A. P. Lanting, predikant bij de Ged. kerk te Schoonrewoerd heeft tegen 1 Decem ber eervol emeritaat aangevraagd en zal dan 40 dienstjaren hebben vervuld. Ds. Lanting heeft o.a. gestaan te Tholen en te Wolf aarts dijk. Generale Syonde der Chr. Geref. Kerk. De buitengewone Generale Synode der Chr. Geref. Kerk heeft tot hoogleeraar be noemd aan de Theol. School te Apeldoorn, aangezien van ds. Joh. Jansen te Leiden telegrafisch bericht inkwam dat hij de be noeming niet aanvaarden jkon, ds. G. Salo mons te Amsterdam, die eveneens voor deze benoeming heeft bedankt. Examens. Voor het Mulo-examen zijn te Goes ge slaagd voor diploma A D. J. K. Blok, Ka- pelle, N. J. de Regt, Borssele, D. Rothuizen, Goes, W. de Schipper, Nieuwdorp, G. Loo- mans en P. Brouwer, Middelburg, G. Hui- zinga, J. M. Bouman en M. Donze, Ter Neu zen, N. F. Eekman, Westdorpe, A. D. v. d. Eeckhout en A. K. van Fraaijenhoven, Ter Neuzen, L. S. van Haneghem, Groenendijk en F. Hofman, Othene. Voor diploma, B L. Nieuwenhuize, Nisse, C. J. Zegers, Kapelle en W. la Gasse, Kou dekerke. Het N. O. G. In de 86e algemeene vergadering van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap te 's-Gravenhage gehouden, zijn de volgende twee moties met algemeene stemmen aange nomen De algemeene vergadering enz., gehoord de inleiding over de bezuinigingsvoorstellen van de commissie-Weiter voor wat betreft het onderwijs en de salarispositie van de onder wijzers constateerende, dat overneming van de voorstellen der commissie door de regeering het onderwijs in hooge mate zal desorgani- seeren door de aanstelling van lager bevoeg de leerkrachten en degradatie zal veroorza ken van den onderwijsstand op een blijvende verlaging van het levenspeil der onderwijzers tengevolge zal hebben een blijvende verla ging, die slechts op toekomstverwachtingen is gebaseerd, welke door de werkelijkheid kun nen en vermoedelijk zullen worden gelogen straft spreekt haar groote verontwaardiging uit over deze aanslagen op het onderwijs en zijn dienaren en dringt er met klem bij de regee ring op aan de denkbeelden van het rapport- Weiter betreffende onderwijs en salarisposi tie der onderwijzers niet in wettelijke voor schriften of uiteindelijke besluiten om te zetten. De algemeene vergadering enz., gehoord de inleidingen van de heeren'mr. J. B. de Hes en H. J. Overduin over het wetsontwerp tot herziening der Lageronderwijswet 1920, constateerende, dat de minister in zijn ontwerp enkele wijzigingen heeft aange bracht o.a. betreffende de leerlingenschaal en het straffensysteem dat echter de aangebrachte wijzigingen in geenen deele tegemoet gomen aan de reeds door het comité van actie tegen de wet Terpstra mede namens het Genootschap ken baar gemaakte bezwaren dat het ontwerp tot wet verheven, groote schade zal berokkenen aan de belangen van het onderwijs in het algemeen en de open bare' school in het bijzonder dringt er bij de Volksvertegenwoordiging met klem op aan, het wetsontwerp-Terpstra te verwerpen. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu &iiiiiiiiÉiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinifl 1 NEW-YORK 28 Juli Tijdens het 1 I Bal-Masqué, gegeven door den M 1 millionnair James Wade aan-boord 1 van zijn luchtschip CBP 55, sloeg g de bliksem in den landingsmast. g 1 De Zeppelin werd losgeslagen en 1 I is in het hevige onweer van den g j{ afgeloopen nacht in tweeën ge- 1 broken.Volgens ooggetuigen hebben g 1 de meeste passagiers zich met de 1 g parachutes kunnen redden. S 1 Nadere berichten over deze ramp g g zullenhedenavondenvolgendedagen g g bekend gemaakt worden in „Luxor"- g H Theater, waar Cecil B. De Mille's g 1 „Madame Satan" vertoond zal g 1 worden. g '^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil^' (Ingez. Meded.) RECHTSZAKEN Verduistering van 12.000. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft terechtgestaan een 32-jarige kantoorbedien de, thans gedetineerd, die zich schuldig ge maakt had aan verduistering in dienstbe trekking. Verdachte heeft allerlei frauduleuze handelingen verricht, tengevolge waarvan een bedrag van 12.000 in zijn zak is terechtge komen in plaats van in de kas van zijn pa troon. Verdachte legde een volledige beken tenis af. Uit het getuigenverhoor blijkt, dat het verdachte wel zeer gemakkelijk gemaakt werd om verduisteringen te plegen, aange zien elke controle ontbrak. Daardoor is het dan ook mogelijk geworden, dat verdachte gedurende 4 jaren zün verduisteringen kon voortzetten en ten slotte zichzelf bij de politie heeft aangemeld, toen hij geen gat meer zag. Het O.M. wilde er rekening mee houden dat het verdachte door gebrek aan controle heel gemakkelijk is gemaakt. Maar in elk ge val heeft hij een ergerlijk misbruik van ver trouwen gemaakt. Verdachte was niet gehuwd en het belangrijke bedrag, dat hij verduisterd heeft, heeft hij alleen voor zijn plezier uitge geven. Het O.M. vindt dan ook weinig ver zachtende omstandigheden en het eischt 1 jaar gevangenisstraf. De autobandieten uit Oisterwüb. De rechtbank te 's Bosch deed uitspraak tegen den 24-jarigen psychopaat uit Hilver sum en tegen den kantoorbediende uit Am sterdam. Deze heeren pleegden te Oegstgeest en el ders diefstallen van auto's. De psychopaat werd wegens poging tot doodslag (hij loste bij zijn poging om te ontvluchten een revol verschot op een veldwachter) en diefstal, tweemaal gepleegd, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De elsch luidde wegens dief stal, tweemaal gepleegd, twee jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en wegens poging tot doodslag een jaar en zes maanden gevangenisstraf. De kantoorbediende werd van de ten laste gelegde heling en den verkoop "der gestolen auto's vrijgesproken.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1