DONDERDAG 21 JULI 151 EERSTE BLAD IVo. !70 70e Jaargang' 1932 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS MARINE EN LEGER KERK- EN SCHOOLNIEUWS VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meerlOct(max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 15regeis f 1. alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener 4 ft f) 8u,cien bij levens- gulden bij dood 0(10 gulden bij verlies j Polis, zijn GRATIS verze- lll|||| lange ongeschikt- door %|lj| vaneen kerd tegen ongelukken voor1UUU heid tot werken. uUU een ongeluk. UUU hand, voet of oog. J gulden bij verlies iAA gulden bij verlies f f* van 11111 van een J *1 3 een duim iUU wijsvinger bU gulden bij verliej van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een kransleg-ging bü het standbeeld van De Ruyter. De Zweedsche marine-attaché te Parijs, te vens geaccrediteerd te 's-Gravenhage heeft de oefeningen der Koninklijke marine te Vlis singen bijgewoond. Nadat hij begeleid door den ondercomman dant der Koninklijke marine een officieel be zoek aan den burgemeester ten stadhuize had afgelegd, heeft hij hedenmorgen om 11 uur in tegenwoordigheid van den burgemeester, den Zweedschen consul en den ondercommandant, officieren, onderofficieren, manschappen en de kapel van de opleiding der marine een fraaien lauwerkrans aan den voet van het standbeeld van De Ruyter gelegd. Daarbij heeft hij in het Nederlandsch het volgende gezegd Mijnheer de Burgemeester, Commandant van de Marine, Nedierlandsche Regenten en Staatslieden hebben het Koninkrijk dier Nederlanden op gebouwd en gehandhaafd met behulp van vooraanstaande Nederlandsche Vlootvoogden. Als Zweedsche Marineattaché in Holland sta ik thans te Vlissingen voor het standbeeld van uwen grootsten admiraal. Op dit oogenblik wil ik zeggen, dat Admi raal de Ruyter een historische persoon is, voor wien de zeeofficieren van alle landen zich in bewondering buigen. Uit naam van de Koninklijke Zweedsche Marine zij het mij vergund aan den voet van den grooten admiraal onze hulde in dea vorm van dezen krans neer te leggen. De burgemeester van Vlissingen heeft on geveer het navolgende geantwoord Mijnheer de Commodore-kapitein, Het Nederlandsche volk, en wel in het bij zonder het gemeentebestuur van Vlissingen, de geboorteplaats van Admiraal de Ruyter, stelt uwe schoone geste, om namens de Ko ninklijke Zweedsche marine hier op zoo plechtige wijze dezen krans te leggen op hoo- gen prijs, ik betuig U daarvoor onzen oprech ten dank. Admiraal de Ruyter is voor Nederland uit den grootsten tijd dier Nederlandsche geschie denis, uit onze gouden eeuw het symbool van trouw, karakter en bekwaamheid, hoe zoudt U ops dus bgter kunnen eeren dan door deze kranslegging Want ook is De Ruyter door zijn daden voor ons tevens het symbool van onze oude vriendschappelijke banden met de Scandinavische landen, in het bijzonder ook met Zweden, met uw mooie land, waarmede wij nooit anders dan sympathie en vriend schap hebben onderhouden. Dat dit zoo blij- ve tot in lengte van dagen is de wenscli, dien ik aan den voet van dit standbeeld moge uiten. De ondercommandant der Koninklijke ma rine, kapitein ter zee C. Riihl, sprak daarna Commodore-kapitan Bjoridund, Als ondercommandant der marine te Vlis singen zij het mij vergund tot U enkele woor den te mogen richten. De hulde die U als vertegenwoordiger der Koninklijke Zweedsche Marine aan onzen grootsten vlootvoogd gebracht hebt, den ad miraal dien wij allen in zoo hooge mate be wonderen en wiens daden een lichtend voor beeld voor ons allen zdjn, wordt door ons allen hoogelijk gewaardeerd. Uit naam der Koninklijke Nederlandsche marine betuig ik U voor deze daad van piëteit mijn grooten dank. De plechtigheid werd besloten door het spelen van het „Wilhelmus" door de kapel van de opleiding van de jeugdige schepelin gen der marine. iDe Scheldebeker zwemwedstrijd. In de „Revue der Sporten" komt een zeer enthousiast verslag van dezen wedstrijd voor van den heer A. J. G. Strengholt. Hij spreekt van een voorbeeldigen wedstrijd en noemt den wedstrijd een unieke watersportgebeur tenis. De Schelde, tusschen Breskens bij den vuurtoren van Nieuwersluis en het Vlissing- sche strand voor het comfortable hotel „Bri tannia", omvat, hemelsbreed gemeten, nog geen 5 K.M. Maai* de vinnige golfstroomen uit de woelige Wielingen, de wisseling van eb en vloed in den Scheldemond en nog ettelijke andere factoren kunnen het traject met kilo meters verlengen en zij stempelen dezen Schelde-wedstrijd tot de moeilijkste zwem- race, die Nederland kent. Een paar cijfers van vroeger In 1930 no teerden de organisatoren 23 inschrijvers, waarvan 12 den afstand aflegden. Bij dit dozijn waren 7 meisjes en 1 Belg. Winnares werd in 2 uur 11 min. een jonge zwemster uit Ostende, de loodsdochter Lauwereins. Het jaar daarop, in 1931, schreven 25 dap peren in, waarvan slechts 2 den wedstrijd vol brachten een Belg en de kranige Dolfijn- zwemmer Frans Kuijpers, die, door het onge meen gemeene weer, 2 uur 37 minuten noodig had om den kostbaren wisselbeker van, burge meester Van Woelderen te winnen. Ditmaal vermeldde het programma 22 can didates Daarvan deden twee zwemmers, De- wel en Frauwendorf uit Schiedam, zonder geldige redenen hun inschrijving niet ge stand de Zeeuw L. Klaassen moest zich ziek melden, terwijl twee deelnemers op medisch advies verboden werd te starten. Zoodat na het kanonschot 17 glanzend ingevette figuren in het Scheldewater doken, waaronder een viertal zeemeerminnen, een uit Rotterdam en drie uit het land van Luctor et Emergo. Doch alvorens het zoover was. Er is in Holland's groote steden nogal eens een zekere koele hooghartigheid ten opzichte van organisatoren „in de provincie" een en kele maal terecht, veelal door niets gemoti veerd. Ik durf zeggen, dat nergens in Nederland een soortgelijke zwemwedstrijd zoo voortref- lyk georganiseerd en zoo virtuoos gefinan cierd kon worden als in de Zeeuwsche haven stad Vlissingen. Ik zal nu niet in dozijnen details treden en volstaan met de mededee- ling, dat indien alle gemaakte kosten voor dezen wedstrijd werkelijk betaald hadden moeten worden, zeker vijf duizend gulden neergeteld behoorden te zijn. Nu is een kapi taal aan zorg en zilverlingen pro deo bijeen gebracht door laat ik het maar kort zeg gen, door de respectabele werkkracht, flair en relaties van burgemeester Van Woelderen, over wien ik het een volgende maal grarg nog eens wat nader zal hebben. Heden alleen neg ditalle noodige Nederlandsche zoowel als Belgische autoriteiten werkten om het hardst mee aan het welslagen van deze Zeeuwsche sportgebeurtenis van Gedeputeerde Staten af tot de directie der maatsch. „Zeeland", van Commissaris jhr. Quarles van Ufford tot kolonel Arntzenius, den directeur van het loodswezen, toe. Voor de 22 ingeschrevenen waren bijv. ge- reedgehouden 22 sloepen, elk bemand met één loods, vier roeiers en één lid der Red dingsbrigade. Dit alleen maakt reeds een aan_ tal hulpkrachten van zegge 132 en ik spreek dan nog niet eens van de vele vaartuigen voor pers, wedstrijdleiding, autoriteiten enz. die dezen Zaterdagmiddag de Schelde tot een fleurigen stroom maakten, waar aan weers zijden van het 20 gr. C. warme water tallooze Zeeuwen wachtten. In totaal zijn zeker 250 menschen in touw geweest voor dezen over tocht van de Schelde te water Nieuwe rywielplaatjes. Sedert 16 Juli zijn op de kantoren der pos terijen verkrijgbaar de rijwielbelastingmerken voor het belastingtijdvak aanvangende l Augustus a.s. en eindigende 31 Juli 1933. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat het geval zich kan voor doen, dat op een postkantoor en in het bij zonder op een hulpkantoor, tijdelijk geen be- lastingmerken voorhanden zijn. Het verdient daarom aanbeveling het koopen van een merk niet uit te stellen tot het tijdstip waarop men het moet gebruiken. Voorts wordt er met nadruk op gewezen, da de controle op het gebruik van geldige belastingmerken reeds dadelijk na den aan vang van het nieuwe belastingtijdperk zal worden ingesteld. De Prov. Zeeuwsche Electrlciteits- Maatschappy in 1931. Blijkens het door de directie van de Prov. Zeeuwsche Electriciteits-Maatschappij uitge brachte verslag over 1931, zijn de financieele resultaten over 1931 belangrijk gunstiger dan die over 1930. a. Noordgroep (Schouwen en Duiveland, St. Philipsland en Tholen) Het bedrijfs resultaat was zoodanig, dat de verlies- en winstrekening, voor zoover die groep betref fende, na afschrijving een voordeelig saldo liet ten bedrage van 6894.34, welk bedrag is overgebracht naar de reserve voor afschrij vingen. b. Middengroep (Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland) Na boeking van de normale en de extra afschrijvingen laat deze groep een voordeelig saldo van 171.528.13, welk bedrag is gebruikt om het resteerende saldo van de rentelooze voorschotten enz. ad 106.646.67 af te schrijven en een extra af schrijving ad 40.000 op de Goodwill trambe drijf te boeken. Het restant ad 24.881.46 is, na aftrek van het nadeelig saldo van het trambedrijf (Vlissingen—Middelburg) ad een bedrag van 23.971.56 overgebracht naar de reserves voor afschrijvingen, h c. Zuidgroep (Zeeuwsch-Vlaanderen Het voouleei'ga saK'o ad 55 883 99 liet tcs de achterstallige afschrijvingen over de eerste twee bedrijfsjaren (1923 20.967.07 en 1924 29.384.40) in te halen, zoodat thans alle achterstallige afschrijvingen zijn ingehaald. Het restant ad 6512.52 is bestemd voor extra afschrijvingen. De balans per 31 December 1931 sluit met een eindbedrag-van 10.812.772.63. Hierop staan onder de activa o.m.hoog- en laag- spanningsaanleg met toebehooren 4.818.978; centrale-complexen te Vlissingen en West- dorpe 2.374.877.28 Goodwill 1.887.500 effecten 41.679.27 vorderingen 380.577.60; kas en banken 153.398.89 restant verlies- saldo tot ultimo 1926 101.996.67. Op de pas siva staan o.m.kapitaal en reserve een be drag van 1.549.709.82 leeningen provincie Zeeland 7.730.754.17. "Vereeniging voor voortgezet Nijverheids onderwijs Middelburg-Vlissingen. Gisteren had in het gebouw der Ambachts school te Middelburg in een bijeenkomst van bestuur, gelegeerden, leeraren en cursisten de uitreiking van diploma's en rapporten van de afdeeling normaalcursussen plaats. Bij den aanvang der vergadering, wees de voorzitter dier vereeniging, de heer G. Wagen voorde, erop, dat niettegenstaande de abnor male tijdsomstandigheden, de vereeniging zich in cpgaande lijn voortbeweegt, en dat het juist bij de in alle bedrijven heerschende slapte, diegenen zijn, die in aanmerking ko men voor een plaatsing, welke in het bezit zijn van een of meer diploma's ten bewijze, dat zij door studie hunne vakbekwaamheden hebben vergroot. Bevorderd werden van het le tot het 2e leerjaar L. van der Steen, D. J. Guequièrre, J. M. Ovaa, P. C. Gillissen, allen te Vlissin gen en C. H. Hollestelle te Goes. Een cursist werd niet bevorderd. Na gedaan eindexamen werd het diploma der vereeniging toegekend aan J. L. Boo gaard te Westkapelle, A. C. H van den Driest te Middelburg van de afdeeling werktuig bouwkunde, terwyl een candidaat herexamen zal moeten deen, en verder aan D. H. van Hoorn te Vlissingen, J. C. Hendrikse te Mid delburg en J. A. Stokmans te Goes, allen van de afdeeling electrotechniek. Van deze laat ste afdeeling werd een candidaat afgewezen. Als gedelegeerden traden op de heeren lr. C. Kapsenberg, ingenieur der Kon. Maatsch. „de Schelde" J. A. Gijzeis, bedrijfsleider bij die maatschappij, beiden te Vlissingen en J. A. Tavenier te Middelburg, alsmede de heer J. de Wilde, directeur van de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs te Vlissingen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Dinsdag vertrok van Roosendaal de eerste pelgrimstrein ter groote Nationale Bedevaart naar Lourdes. De teraardebestelling van wij en jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman op ,Oud Eik en Duinen" te 's-Gravenhage. Bezoek aan een Rotterdamsche kookschool. De officieele opening van het nieuwe ge meentehuis te De Bilt. Een drietal typi sche opnamen van het hooien op het eiland Marken. De jaarlijksche groote bijenmarkt te Veenendaal. Het Oosterpark te Amster dam gedurende de sehoolvacanttie tot „speel weide" voor de jeugd ingericht. Een viertal opnamen van het tentenkamp te Zand- voort, enz. Vreemdeilngenbezoek. Heden kwamen met de provinciale boot 2100 passagiers mede en werden 89 auto's overgezet. Het grootste gedeelte van deze passagiers bestond uit Belgen, die heden wegens den naamdag van koning Albert, den nationalen feestdag vierden. Op 23 Juli 1931 kwamen 2650 vreemdelin gen mede en werden 83 auto's overgezet. De geïllustreerde reisgidsen. De geïllustreerde reisgidsen door de Ned. spoorwegen verkrijgbaar gesteld tegen 5 cent per exemplaar waren in enkele diagen uitver kocht. Er is nu een nieuwe oplage gedrukt cn zijn thans aan de stations weder exemplaren van deze gids te bekomen. MIDDELBURG Werkloosheid. Het aantal werkloozen te Middelburg heeft voor het eerst de 800 overschreden. Het be draagt thans 814, terwyl dit de vorige week 781 was. in de bouwvakken neemt het aan tal werkloozen voortdurend toe, omdat het in deze vakken bijzonder slap is. OOSTBURG. De paardenmarkt te Oostburg op 20 Juli was drukker dan vorige jaren ruim tachtig paarden en veulens stonden aan de lijn. .Voor de aangevoerde dieren waren prijzen uitgeloofd door de commissie der verloting. Voor merries van 4 jaar en ouder werden be kroond de heeren J. A. Nortier te Oostburg, P. Monjé te Breskens, A. Salomé te Aarden burg, J. A. Basting te Retranchemten en P. Monjé voornoemd 3-jarige merries: P. Mon jé voornoeemd, kinderen Buteyn te Aarden burg en D. Luteijn—Luteijn te Zuidzande. 2-jarige merries Th. van Vooren te Sluis, A. Salomé voornoemd, P. Monjé. 1-jarigen J. A. Nortier, Th. van Vooren te Sluis, F. H. E. Modde te Oostburg en Boeije te Biervliet. Veulens C. Quaack te Zuidzande, Joh. Risseeuw te Oostburg, J. A. Nortier voornd,., P. Monjé voornd., C. Quaak voornd. en P. J. de Milliano te Oostburg. Door de commissie werden voor de verloting aangekocht een l/2-jarige en 6 veulens. ST. KRUIS. Belangrijk bedrag aan geld gestolen. Toen de arbeider W. te St. Kruis dezer da gen van zijn werk thuis kwam, bemerkte hij dat het raam aan de voorzijde van de woning was opengeschoven. Binnengekomen zijnde zag hij de deuren van de linnenkast open staan, terwijl alles in die kast overhoop lag. Bij onderzoek bleek uit een blikken kistje een belangrijk bedrag aan geld te zijn ont vreemd. De politie stelt een onderzoek in. TERNEUZEN. Aanbeveling gemeentebouwmeester. Op de aanbeveling voor gemeentebouw meester te Terneuzen zijn in alfabetische volgorde geplaatst de heeren J. M. Bantjes te Zandvoort, W. Bosschaert te Slikkerveer, J. B. van Gessel te Dieren, B. van der Griendt te Rotterdam en P. Kruit te Rotterdam. De benoeming staat tegen 27 Juli op de raads- agenda. Brand in de cokesfabrïek. Gisterenavond omstreeks 6 uur werd brand ontdekt in de kokers waardoor met trans portbanden kolen worden opgevoerd naar den kolentoren op de cokesfabriek te SluiskiL Op den circa 35 meter hoogen toren bevonden zich 3 werklieden, die eenigen tijd in gevaar hebben verkeerd, aangezien hun door den hevigen rook de weg om naar beneden te komen was afgesneden. Men behulp van tou wen is het gelukt hen van den toren naar beneden te laten. Men vreesde gevaar voor uitbreiding van den brand naar den voorraad kolen in den toren, doch door het spoedig Ingrijpen van de Sluiskilsche brandweer, kort daarop gevolgd door die uit de kom van Ter Neuzen, die met de automotorbrandspuiten het vuur bestreden, was dit spoedig gebluscht. Vermoedelijk is de brand ontstaan door het warm loopen van een electromotor, die de transportbanden in beweging brengt en van daar op die banden overgeslagen. Op korten tijd brandde het over de geheele lengte in de toeleidende kanalen, waarin spoedig alle rui ten waren gesprongen. De schade bepaalt zich tot de verbrande transportbanden en een door de warmte ont zet en verwrongen mechaniek voor die ban- deh, waarvan de herstelling eenige dagen zal vorderen. Vermoedelijk zal het bedrijf geen stagnatie behoeven te ondervinden wegens den grooten voorraad kolen die reeds in den kolentoren voorhanden zijn. Overigens werd dezen avond bewezen, wat met het bluschmateriaal der gemeente be reikt kan worden, aangezien op groote hoogte gewerkt moest worden. De Sluiskilsche brand weer was binnen 6 minuten na de waarschu wing op het terrein, die uit de kom na 17 mi nuten, hetgeen een prestatie kan worden genoemd. AXEL. Dezer dagen kwam een Inwoonster van Axel tot de minder aangename ontdekking, dat in haar woning uit een op de slaapka mer staande kast een belangrijk bedrag aan geld was ontvreemd, terwijl bovendien uit een portemonnaie welke zij in de woonkamer had gelegd, een bankbiljet van 20 was wegge nomen. De politie werd met een en ander in kennis gesteld. Bij Kon. besluit is met ingang van 15 Augustus opnieuw benoemd tot burgemees ter der gemeente Hoedekenskerke J. M. Slegt. Besmettelijke ziekten. In de week van 10 tot en met 16 Juli zijn in onze provincie voorgekomen 5 gevallen van roodvonk, waarvan 3 te Zoutelande en 1 in ieder der gemeenten St. Philipsland en Sas van Gent. Hr. Ms. mijnlegger „Van Meerlant", onder bevel van den luitènant ter zee le klasse P. A. Gallas, is gisteren te Ostende aangekomen. De officier van den marinestoomvaartdienst 2e klasse A. S. Faber, wien vergund is uit Oost-Indië te repatrieeren, is 20 dezer met de „P. C. Hooft" van Tandjong-Priok ver trokken, wordt 10 Augustus te Genua en daarna hier te lande terugverwacht. De reserve kapitein P. A. Stofberg en de reserve luitenants J. Hartman, J. Cappon en W. J. H. Salet, allen van het 14e regt. inf., komen 25 Juli e.k. in werkelijken dienst en worden op dien datum gedetacheerd bij het 17e regt. inf. te Venlo tot het volgen van een gecomprimeerden cursus afclaar. De sergeanten titulair P. J. Evers, M. J. Haasdonk, H. Pieterse van het 14e regt. inf., J. H. Gimbel, J. Verheus van het 16e regt. inf. en A. E. Tondu van het 20e regt. inf. zijn met ingang van 25 Juli e.k. benoemd en aan gesteld tot vaandrig by het 14e regt. inf. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Poortvliet ds. J. E. Klomp te Ede te Scherpenisse C. J. da Haan, cand. te IJselstein. Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. De 117de vergadering van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk is gisteren te 's-Gravenhage begonnen. De president, de heer dr. G. J. Weyland, las den 103den Psalm en herinnerde daarna in een korte toespraak aan het jaarover zicht, dat ds. J. Gouverneur in het kerkelijk handboek heeft doen opnemen. De schrijver heeft gewezen op de soberheid die de toe spraak van den president van het vorige jaar heeft gekenmerkt. Spreker herinnerde aan het groote verlies dat ons vaderland en onze kerk heeft geleden door het heengaan van dr. J. Th. de Visser en richtte ten slotte woorden van waardee ring tot de praeadviseurs der Synode, de hoogleeraren dr. Knappert en dr, Haitjema en den secretaris *ds. D. den Breems. Tot leden van het moderamen worden ge kozen de heeren dr. G. J. Weyland, presi dent, A, B. te Winkel, vice-president en F. Tammens, secundus van den vice-president. Met groote dankbaarheid is het bericht ontvangen, dat H. M. de Koningin weder 2000 voor het Fonds Noodlijdende kerken en personen en 750 voor het Fonds Gees telijke behoeften heeft beschikbaar gesteld. Geref. Kerken. Aangenomen het beroep naar Schiedam door ds. C. Vonk te Baarland. Ger. Gem. Drietal te Tholen ds. J. D. Barth te Borsele, ds. M. Hofman te Krabbendijke en ds. J. Fraanje te Barneveld. Het Roomsch-Katholicisme in de Vereenigde Staten. De Roomsch-Katholieke priester dr. A. Sleumer bestrijdt in Der Fels (Heft 6, 26e Jahrgang) de in de Katholieke pers nog al eens te vinden bewering, dat Amerika hard op weg zou zijn een katholiek land te worden. Dr. Sleumer schrijft o.a.Menschelyk gespro ken bestaat er weinig kans, dat de Vereenigde Staten in afzienbaren tyd katholiek worden. Oppervlakkig beschouwd maakte het katho lieke geloof weer aanzienlijken vooruitgang, tot groote bezorgdheid van menige protes- tantsche kerkgemeenschap. De Church Exten sion Society (Vereeniging voor verbreiding van het katholieke geloof) heeft door haar rondreizende predikers veel ingewortelde vcoroordeelen en vijandige sprookjes uitge roeid, talrijke bekeeringen bewerkt en heele scharen afgevallen of lauwe katholieken te- tug gebracht, maar als men nauwgezetter toekijkt, blijkt toch, dat trots alle successen het proces van de katholieke doordringing nog aan zyn begin staat. Van de 123.000.000 inwoners zijn niet minder dan 60.000.000 zon der confessie moderne heidenen in de volle beteekenis van het woord. ZyV verzetten zich tegen het katholieke Apostolaat zoo krachtig mogelijk, terwyl de houding van de 40.000.000 protestanten beslist anti-katholiek is. Bij do presidentsverkiezing van 1928, toen de katho liek Alfred Smith tegenover den kwaker Hoo ver stond, heeft deze haat tegen Rome zich in de afstootendste vormen geopenbaard. Zoo staat het Amerikaansche katholicisme met zijn 20.000.000 geloovigen, waarvan maar een deel in apostolischen en culturcelen zin voor actief mag worden gehouden, tegenover een front van 100.000.000 moderne heidenen, protestanten en Joden. Het is tot dusver aan het katholicisme in de verste verte nog niet gelukt, zich in het openbare leven een plaats te veroveren, waarop het naar getalsterkte recht zou hebben. Hier is dus een bevestiging van het dooi}

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1