1000 500 300 100 25 WOENSDAG 20 JULI EERSTE BLAD mm No. 169 70e Jaargang' UitgaveFirma F. 11 AH OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND STADS- EN PROVINCIENIEUWS nogaUkijd kalf-pmdf pakje Blue Band heeft gedurende een reeks van iaren haar bijzondere reputatie gehandhaafd door de machtigste factor KWALITEIT. Voortaan wordt Blue Band gekamd met 25°/o allerfijnste Roomboter onder Rijkscontröle. De prijs van Blue Band blijft onveranderd. Wees verstandig en koop uitsluitend Hollands beste standaardmerk. 16.10 16.48 17.25 -1933 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending/ 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meerlOct(max. 10 regels). Bij 3-maaI plaatsing van 1—5regels fl.—.alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD Dit nummer bestaat uit 2 bladen Lichting 1933. Staatsblad no. 324 bevat het Kon. besluit van 7 Juli 1932, houdende vaststelling van het contingent gewone dienstplichtigen der lichting 1933. Van de voor inlijving aangewe zen personen dezer lichting worden 23.734 bestemd tot gewoon dienstplichtige, en van deze 23.734 ingeschrevenen worden er 870 be stemd voor de zeemacht. Kon. Nederlandsche Middenstandsbond. Heden en morgen wordt te Arnhem in Musis Sacrum een algemeene vergadering en congres van den Koninklijken Nederland- schen Middenstandsbond gehouden. Reeds gisterenavond kwamen een aantal afgevaar digden samen in Musis Sacrum, vanwaar men zich tegen iy2 uur naar het gemeentehuis begaf, waar het gemeentebestuur het congres officieel zou ontvangen. De burgemeester, mr. S. J. R. de Monchy, hield een uitvoerige rede, waarin spreker verklaarde, dat evenzeer als een belangrijk 'element in onze samenleving als de handel drijvende en industrieele middenstand het gemeentebestuur niet onverschillig kan laten, ook de organisatie van dien middenstand de volle belangstelling heeft. Spreker herinnerde aan den tijd, die nog niet zoo heel ver ach ter ons ligt, dat men van den middenstand sprak als van den verdrukten stand. Spreker wees er op, dat al jaren lang de middenstand niet danger als-verdrukt-is aari te duiden, integendeel, het fiere praedicaat koninklijke kenmerkt den neutralen bond. De rede van den burgemeester werd beant woord door den bondsvoorzitter, den heer Schürmann, die er vooral zijn vreugde over uitsprak, dat de burgemeester den midden stand beschouwt als een nuttig element in de samenleving. Hedenmorgen werd het congres geopend door den voorzitter, den heer E. G. Schür mann, met een rede getiteld„Realiteit". Deze realiteit is dat de middenstand een economische taak te vervullen heeft, dat de jarenlange ondervinding heeft geleerd, dat de arbeid van den zelfstandigen ondernemer ons land tot zegen heeft verstrekt en dat uitschakeling van dien stand, zelfs in de moeilijke oorlogsjaren, onhoudbaar is geble ken. Men houde rekening met dat feit en late zich niet door moedeloosheid beïnvloeden. Hoe men ook moge denken over den duur van den arbeidstijd, de realiteit leert ons, dat werkloosheid tot verval, dat arbeid tot welvaart voert. Door rustig voort te werken steunt men de regeering in haar moeilijke taak om ons volk door de crisis te voeren. De congresagenda bevat belangrijke en actueele vraagstukken, die wij gezamenlijk tot oplossing moeten trachten te brengen, in het vaste vertrouwen, dat de kentering nabij is. Tentoonstelling van werken van H. M. de Koningin. De tentoonstelling van werken van H.M. de Koningin, die reeds in verschillende ste den gehouden is, zal binnenkort te Middel burg gehouden worden. Vermoedelijk zal de tentoonstelling Woensdag 27 Juli in den na middag worden geopend en van Donderdag d.a.v. des morgen en des middags voor het publiek geopend zijn. De entrée-prijs is be paald op 0.50 en des Donderdags op 0.25 per persoon. Zooals bekend is het de bedoeling van H.M. de opbrengst der entrée-gelden te doen strek ken ten bate van de noodlijdende beeldende kunstenaars in Nederland. Wij wekken gaarne op deze tentoonstelling te bezoeken, teneinde met de kunstproducten van H.M. de Koningin kennis te maken. Een groot bezoek kan toch zoowel Haar die het denkbeeld der tentoonstelling met dit doel opperde, als hen, die daarvan de vruchten zullen mogen plukken, niet anders dan wel kom zijn. De Zeeuwsche luchtlijn. De Zeeuwsche luchtlijn voor wat de ver binding tusschen Vlissingen—Haamstede Rotterdam aangaat, betreft nog steeds een voorloopigen dienst. Of de dienst definitief zal blijven voorbestaan, zal afhangen van het gebruik dat ervan wordt gemaakt. Naar ons van tie zijde der K.L.M, word,t medegedeeld neemt het vervoer van passa giers wel eenigszins toe, doch het is nog niet voldoende. Daarom is een opwekking om van dezen dienst gebruik te maken niet overbodig. Als Walcheren aan het internationaal luchtvaartverkeer aangesloten wil blijven, moet de Zeeuwsche luchtlijn natuurlijk le vensvatbaarheid opleveren. Wij hebben in ons vorig nummer de cijfers medegedeeld over het gebruik dat gedurende de maand Juni van de luchtlijn is gemaakt. Men zal moeten toegeven dat deze aan den lagen kant zijn. Hierin moet verandering komen, anders zou het wel mogelijk zijn dat de voorloopige dienst niet werd omgezet in een definitieven. Vlissïngsche Boulevardloop. Voor den a.s. Zaterdag, 's avonds om half acht, te houden Vlissingschen Boulevardloop hebben zich 35 deelnemers aangemeld, dat is 9 meer dan verleden jaar, terwijl nog enkele inschrijvingen moesten worden geweigerd, daar deze te laat waren. Hieruit blijkt, dat er voor dezen wedstrijd een groote, toenemende belangstelling be staat. - De deelnemers zijn afkomstig" uit Amster dam (AAC. en A.V.A.C.), Den Haag (Vlug en Lenig en De Zwaluwen), Rotterdam (D. 0.5. en A.V. 1931), Utrecht (Hellas), Zeist (T.O.V.), Hansweert (Zeelandia), Middel burg (E.M.M., Vlissingen (Zeemacht en Ma rathon). De jury zal bestaan uit de heeren W. C. Waldekker, Rotterdam, K. de Vries en R. van Roo, Middelburg, L. v. d. Steen en A. Eve raars, Vlissingen. Als keerpunt-commissarissen zullen fun- geeren de heeren T. Smit en P. Langedijk te Vlissingen. De commissarissen van aankomst zijn mej. T. Ceulen, Vlissingen en de heeren J. Haits- ma te Utrecht en C. P. Parent en J. de Ruy- ter te Vlissingeiv. De start- 'en finishlijn ^is ^gelegen vóór het Grand-Hotel „Britannia". De prijsuitreiking heeft direct na afloop van den wedstrijd plaats in hotel „Oosterhuis" bij monde van den heer C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen Strandconcert. De harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer C. G. Govaarts, geeft Vrijdag a.s., des avonds 8 uur een concert in de kiosk op den Boulevard Evertsen. Programma. 1. „Die Regiments Kinder", marsoh, Fucik 2. „Elekta", ouverture Franz Speinger 3. Walzer „Mondnacht auf der Alster" Oscar Fetr&s 4. „Carmen", fantasie sur l'opera de G. Bizet M. J. H. Kessels 5. „Ma Patrie", ouverture classique L. Langlois 6. „Ungarischer Tanz No. 5 Brahms 7. „La Serenata", par Bragha 8. „La Flüte enchantée", fantasie sur l'opera de Mozart M. J. H. Kessels 9. „Per aspera ad Astra", marsch, E. Urbach Kunstkring Het Zuiden. Onder de vereenigingen, die, zonder veel de trom te roeren, meehelpen om den vreemde lingen het bezoek aangenaam te maken, be hoort voorzeker bovengenoemde vereeniging. Tegen heden was de opening aangekondigd van een tentoonstelling van schilderijen van dames en heeren, die, onder leiding van den welbekenden kunstschilder G. Jacobs, de schilderkunst beoefenen. Wij hebben eens een kijkje genomen op deze show, die gehouden wordt in het Paviljoen aan het strand en waar werk geëxposeerd is van de dames mevr. Dieleman—Magendans, mevr. Van Swicghem—de Kruijter, mej. Mona Baljeu, allen uit Middelburg en mej. C. Duijvekofc uit Vlissingen, benevens van de heeren Pluijmers uit Middelburg, Botting, Van der Steen en Weststrate uit Vlissingen en Maandag uit Goes. Reeds bij den ingang treft een studie Da ken van Van der Steen, die goed van toon en aardig van compositie isin de buurt daar van valt een aardig gegroepeerd Strandleven van Pluijmers op, vlugge krabbels, luci-tige schetsen gevend, die handig gedaan zijn. Een aardig gezien Vaasje met gele rozen van mevr. Dielemaneen goed ingestudeerd Zelfportret van Pluijmers en Glooiing bij laag water van Weststrate, dat treft door de diep te van toon, hangen in eikaars buurt, als evenzoovele staaltjes van ongelijksoortig werk. Een stilleven van mevr. Dieleman, diep van. toon en aardig van compositie een Tin nen potje, eenvoudig maar treffend weerge geven, benevens een goede „Opkomende bui" van dezelfde, toonen aan, dat deze dame zich niet tot één genre bepaalt. Toch merken we van haar meer stukken in een bepaald genre op, zoo bijv. de Gemberpot met roode tulpen, een handig geschilderd stukje, dat door zijn violetten achtergrond een goede combinatie van kleuren te zien geeft. Trouwens in dit per BLUE BAND genre zijn heel wat stukken tentoongesteld, waarbij we bijv. wijzen op het „Kannetje met anemonen" van Van der Steen, dat een goed staaltje ervan is. En ook mogen we dan de aandacht vestigen op „Kaardendistel" van mevr. Van Sigchem, dat sober geteekend is. Stappen we van dit genre af en gaan we over tot, wat van uit het atelier van den heer Jacobs elke minuut te zien is. Van het genre zee- en strandgezichten zijn heel wat verte genwoordigers. We sommen daarvan op, zon der te letten op de volgorde, waarin ze han gen en ook zonder door vergelijking het eene werk boven het andere te stellen een heel aardige Branding van Van der Steen; een goed geziene Lucht, die goed in de rose-ach- tige gamma blijfteen Laag v/ater van Bot ting, goed van kleur en vormeen goede, flink-breede schets Branding van Weststrate, die ook met Wolken geen slecht figuur maakt. De bij ons zoo wel bekende Tweede Duinen bij laag water hebben in Botting een uitbeel der gevonden van een flink gegeven, dat aar dig van toon is uitgevoerd. Tegenover den ingang valt 'n mooie com positie op van Pluijmers, die ook in Man met de pijp een breed geziene schets met een type, flink van uitdrukking heeft gecreëerd. Laten we ook ven de aandacht vestigen op de houtskool- en krijtteekeningen van den zelfden schilder. Vermelden we ten slotte een aardig bloem- stukje van mej. Baljeu en Bloemen en een Zeetje van mej. Duijvekot, welke heel wat beloven dan hebben we een voldoende over zicht gegeven van dit genre, maar toch wil len wij daaraan toevoegenPapavers van Van der SteenEen mooi samenstel van daken met op den achtergrond de scheeps werf „de Schelde" een vaasje met anemonen met op den achtergrond een beeld, dat aardig Is van opvattingeen triptiek met handig geschilderde viooltjes van Maandag. Wij eindigen dit verslag met de vermelding van eenige portretten Een vlugge, handig gedane schets van den kop van den leider door Pluijmersvlotte, vlugge schetsen van denzelfdenJonge schilder, Interieur en Kopjeeen Kop door Van der Steen, die mooi van kleurschakeering is en een Lezende jonge dame, die aardig gezien is. Moge de moeite aan de inrichting van deze tentoonstelling beloond worden door een druk bezoek. Lezing Luth. Kerk. Blijkens achterstaande advertentie is er Maandagavond a.s. wederom een voordracht in de Luth. Kerk alhier, te houden door den bekenden ds. Bik van Enkhuizen. Velen zul len zich ongetwijfeld herinneren de beide vorige lezingen „Naar de Wereldcatastrophe" en „Een nacht in de hut van de heks te Endor." We twijfèlen niet of wederom zal het in de Luth. Kerk „vol" zijn. MIDDELBURG Beëedigd als makelaar. Heden is door de rechtbank te Middelburg beëedigd als makelaar de heer C. C. Mantz te Middelburg. GOES Gemeenteraad. Dinsdagmiddag vergaderde de raad. De herstemming over het voorstel tot uitbreiding van de bestuursmacht van Burg en Weth. (art. 212 Gemeentewet) had thans tot resul taat dat het voorstel met 7 tegen 5 stemmen verworpen werd. Bij de herstemming over het voorstel tot het benoemen van een commissie ad hoe in zake de gasthuis-kwestie zei de heer Holle- stelle, die den vorigen keer niet aanwezig was, dat hij, waar Burg. en Weth. over vol doende gegevens beschikken, beter vond dat Burg. en Weth. verder het initiatief namen. Het voorstel tot het instellen der commis sie werd hierop verworpen met 7 tegen 5 stemmen (Rechts tegen links). De voorzitter zei vervolgens het te betreu ren, dat destijds door raadsleden van een vertrouwelijk schrijven iets was meegedeeld aan de pers. Burg. en Weth. zullen nu zoo vlug mogelijk een vergadering beleggen met het Gasthuis-bestuur en een der rapporteurs van het adviesbureau der Vereeniging van Nederl. gemeenten. Nog deelde spr. mede, dat Ged. Staten verlangen dat de Gasthuis kwestie vóór September in den raad een punt van bespreking zal uitmaken. De voorzitter zal daar gevolg aan geven. Het voorstel tot wijziging der verordening op de mestvaalten, enz. om strenger te kun nen optreden tegen stankverspreiding werd aangenomen met algemeene stemmen. Hierna ging de raad in comité. OOSTBURG. Met de Staatscourant van 19 Juli werden afdrukken verzonden van de N.V. Zeeuwsche Groothandel in Sigaren en den Bond van handelaren in aardappelen, groenten en fruit in Zeeuwsch-Vlaand eren (Westelijk deel)| beiden te Oostburg.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1