16 JULI EERSTE BLAD Yenetiaaiische Gezanten te VSsssiugesi (1610-1620). No. !66 170e Jaargang! 1932 Uitgave: Firma F. VAH OE VELDE jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. PostrekeningGB287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag eo algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUW S VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVIissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor Belgis, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct Iedere regel meerlOctfmax. lOregels). Bij3-maal plaatsing van 15regels fl.—alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1CITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANÜSCHE DAGBLADPERS" grooten en aanzienlijk te worden. Wij zagen ook twee schepen, die uit Indië waren ge komen met een rijke lading en de haven was vol schepen en vaartuigen van elke soort. De getij stroom komt in de stad en hiermee kunnen alle groote schepen zelfs in. de kana len komen, wat voor den koopman een groot gemak is. Ik heb een prachtig paleis gezien, gesticht door de Heeren van Nassau, het eigendom zijnde van de Prinsen van Oranje.3) Ik werd door de Heëren van het stadsbestuur opgezocht, die my wyn aanboden als provisie voor den overtocht. Den 22en October moesten wij in Vlissingen blijven wachten op een roe den wind, het schip nam zijn lading in en wij bleven in Vlissingen passagieren. Dit was c*3n 23en October eveneens het geval. Den vol genden dag, den 24en, was de wind nog niet goed en daarom gingen ij naar Middelburg, dat op een uur gaans van Vlissingen ligt en de hoofdstad is van Zeeland. Wij gingen met een rijtuig over een zeer slechten en gevaar lijken straatweg4) en keerden te voet terug over een voetpad, dat geplaveid was met steenen en heel aardig was. (Een overblijfsel hiervan is het „Koopmansvoetpad", dat zich over het tegenwoordige vliegveld voortzette, terwijl een ander rudimentair overblijfsel het „Molen pad" is, dat van den molen van Oost-Sou burg tot de Abeele loopt, nog een van de aardigste wandelingen in den omtrek, schoon bfj velen onbekend.) Wij gebruikten het mid dagmaal in de herberg van het Gulden Vl'es, een waardig verblyf door schilderijen en uit muntende zaken die er te verkrijgen zyn. wy dronken uitmuntende Fransche wijn, die er zeer goedkoop was, hoewel wy toch met ons zessen waren. De stad is groot en uitgestrekterom heen is de bodem zeer vruchtbaar, maar de wyn groeit er niet door de koude en de nattigheid. Hier resideert het bestuur der provincie, de admiraliteit en ook het finantieel bewind (be doeld wordt ue Rekenkamer). De kooplieden dryven een uitgebreide handel. Er zyn twee beurzen, de eene is van de Engelschen ,de andere van de landzaten. Deze stad neemt deel aan de reizen naar Indië en wedyvert in den handel met Amsterdam. Wij zagen het schoon gebouwde stadhuis in het gebouw zagen wy vele schoone schil deryen. Ook zagen wij een toren, die rien met 295 treden kon beklimmen en vanwaar men een uitzicht heeft over Zeeland, Bra bant, Brugge, Antwerpen en andere plaatsen, verder heeft men een uitgebreid gezicht ever den Oceaan. In den toren zagen wij een fraai uurwerk enz." De volgende dagen, dus 25, 26 October was hij ook nog gedwongen te Vlis singen te blijven, maar het groote aantal schepen en vaartuigen gaf zooveel levendig heid en bedrijvigheid, dat men zich niet ver veelde. 't Was een lust om te kyken naar het laden en lossen der schepen. „In deze streek 5s ook het Groote Galjoen van de Maltezer Orde gemaakt." Ten slotte kon hij eerst 29 October de reis naar Londen aanvaarden. H. G. VAN GROL, Archivaris. 1) Hij is dan Dinsdag 7 Juni uit Londen vertrokken 8 Juni 1611 viel op Woensdag. 2) De voornaamste herberg, toen ter tijde, was „De Bienkorf" nu Bellamypark No. 31 deze heette nog in 1577 „St. Jacobin 1555 logeerde er Keizer Karei V. Het laatst komt haar naam voor in 1808. Vermoedelijk ver woest by het bombardement van 1809. 3) Het Prinsenhuis. 4) Vergelijk voor dien straatweg mijn aan- teekening bij het vorige artikel. Zeebaden. In de week van Zaterdag 9 tot en met Vrij dag 15 Juli werden in het gewone bad geno men 2707 zeebaden, waarvan 1327 door da mes en 1380 door heeren en in het volksbad 1696 baden, waarvan 804 door dames en 892 door heeren. De hoogste temperatuur van de lucht was 82 graden en de gemiddelde tem peratuur van het water 67 graden. Alhambra-Theater. De onbekende passagier. Zwei Herzen und ein schlag. (Lilian Harvey). Het kermisprogram brengt in „Alhambra" twee goede veiTassingen de boeiende Neder- lsndsch-sprekende geluidsfilm en Lilian Harvey. Welke verrassing het publiek het meest apprecieert, weten wy niet. Tot nu toe heeft het pogen het filmbedrijf te verr.eder- landschen gefaald om de eenvoudige reden, dat het publiek juist uit behoefte naar de romantiek met een andere sfeer naar de Lioscoop gaat. In Loet E. Barnstijn's Geluidsfilmstudio's is men al maanden bezig met het maken van Nederlandsche versies van buitenlanasche films volgens het systeem van nasynchroni- safcie. Technisch mag men bewondering en waardeering voor dit streven hebben, al is het nog niet geheel vlekkeloos. Dit eerste product, getiteld„De on bekende passagier" (Duitsch „Der Geheim agent") een film, onder regie van Harry Piel, die ook de hoofdrol speelt, wekt tech nisch een verrassend goeden indruk al mist het geluid der stemmen hier en daar het goede timbre en is het over het algemeen wat onwennig droog. De ontzaglijke moeilijk heden bij het vertalen van de Duitsche tek sten, waarbij het aantal lettergrepen en zelfs ongeveer dezelfde klanken en mondstanden moeten worden gehouden een voortduren de basis van gevaarlijk onnatuur zyn in het algemeen technisch op bevredigende wyze opgelost. De stemmen zyn duidelyk ver staanbaar. De film viel ons boven verwach ting, als zoodanig zeer mee. Op de vrouwen rol bijv. was niets aan te merken. Met belangstelling zien wij by vreemde films verdere experimenten tegemoet. Er blijft gevaar. Uit onhollandsche monden komen Holla nd- sche woorden, de gedachte is uitheemsch, evenals het milieu, dat is onnatuurlijk, dat spreekt, al went men aan alles. Veel zal af hangen aan welke films men zich waagt. De stem van Mariene Dietrich, haar sfeer, haar spel, dat is één geheel. Daaraan schende men niet. Een Duitsch liedje, zooals wy thans zoovele Schlagers kennen, waarin woord, melodie en sfeer één zyn, en by vertalen draken worden, is niet in het Nederlandsch weer te geven. Men blijve daar af het pu bliek wil dit ook geenszins, 'dat moet men niet willen doordryven tot schade van het bedryf en zyn internationale ontwikkeling, gedachte en broederschap. Tariefmuren zyn er genoeg Een film als „Voruntersuchung" moet Duitsch biyven, omdat die nu eenmaal Duitsch is. Ook by de nasynchronisatie van „Der Ge heimagent" heeft men weer min of meer de fout gemaakt, die alle zgn. Nederlandsch sprekende films tot nu toe hebben. Zij zijn niet steeds natuurlijk. De beroepsacteurs, die Verder verblijf van Marcantonio Correr 'te Middelburg. Zijn oordeel over de Walchersche bevolking. Zijn vertrek door de Zeeuwsche wateren. In 1617 bezoekt Pietro Contarini Vlissin gen zijn overvaart naar Engeland in zeer gemengd gezelschap. In 1618 vertoeft hier Antonio Donatoeen beschouwing van hem over Vlissingen. Druk handels- en havenvertier. Gaat per rijtuig naar Middelburg, doek keert te voet terug, wat hem beter bevalt„Koopmansvoetpad" en Molenpadtusschen Souburg en Abeele Wat de bevolking betreft, de mannen en de vrouwen zijn van een fatsoenlijke deftigheid en goedgeaard en houden met yver vast aan hun godsdienstige leerstellingen, die in over eenstemming zijn met de Institutiones van Calvyn. Ze zyn vriendelijk in den omgang en eenigen, die gestudeerd hebben, wat er vry weinig zijn, toonen geest. Onder allen blinkt uit de heer Jacques de Maldere (een bekend Vlaamsch edelman, die zeer in de gunst stond van prins Willem I, later van Maurits, ver tegenwoordiger van den Eerste Edele, hij stierf in 1617), die op den morgen van Woens dag i) zyne Excellentie kwam bezoeken, om dat hy kennis had gekregen van Haar aan komst. Na de verschuldigde plichtplegingen onderhield hij zich met Z.Exc. en droeg er zorg voor, Z.Exc. jachten te bezorgen en an dere vriendelykheden. Hij drukte er zijn vurige spijt over uit, dat Z.Exc. juist gekomen was op een tyd, dat hij niet de noodige eer- bev/yzen kon hebben tydens het op dien dag jaarlyks algemeen werd gevierd in het geheele gebied der Heeren Staten, ingesteld na het Bestand om God te danken, die deze gewesten bevrijd had van den oor logsdruk en van de hinderlagen hunner vyanden en om Zyne Goddelijke Majesteit te smeeken deze vryheid voor hen te besten digen, welke zij voor zichzelf veroverd hebben na een tyd van meer dan veertig jaren onder het vergieten van zooveel bloed. Op dien dag waren alle winkels gesloten en de kerken daarentegen overvol met godsdienstigen. Zijn Exc. had lust den toren van de Groote Kerk te bezichtigen, interessant door zijn hoogte en hij klom op langs meer dan 266 treden en van den hoogsten trans ervan ziet men niet enkel geheel Zeeland zich voor zyn blikken ontvonwen, maar ook nog een goed deel van de andere provinciën. De toren heeft een uurwerk zooals gewoonlyk in de Nederlanden, waarin met alle kwartieren en alle uren een groote hoeveelheid klokken mu ziek maken en men beweert dat de grootste klok een gewicht heeft van meer dan 30.000 pond zy spelen vanzelf door middel van een kunstige inrichting en ook nog door toetsen evenals die by orgels bespeeld worden. Bp- neden teruggekomen, vonden we daar den genoemden Heer van Maldere, die bij Z.Exc. bleef middagmalen, samen met één der pen sionarissen der stad, die Haar kwam bezoe ken uit naam van de burgemeesters en van den Raad, welke vergadering hy als voorzit ter leidde, hiervoor gekozen door den Heer Graaf Maurits en die in die plaats zetelt als afgevaardigde' van den adel van Zeeland de burgemeesters en andere waardigheids- bekleeders kwamen na het middagmaal om insgelyks hun opwachting te maken. Zij wil den niet, dat Z.Exc. iets zou betalen van de verteringen, die hy dien morgen gemaakt had. Nadat Z.Exc. zich vry had gemaakt, ging hij een bezoek brengen aan den Pen sionaris, die hem wilde uitgeleide doen van zyn huis tot aan het jacht, dat voor hem bestemd was door den Raad dier stad, waar lUj zich met zijn gevolg inscheepte met het voornemen rechtstreeks naar Antwerpen te gaanmaar dit werd verhinderd, niet zoo zeer door het gety als wel door den wind, die tegen was, en evenals men vroeger niet kon uitkomen uit het kanaal van Middelburg, zoo ging het ook den volgenden morgen. Daar de wind geheel tegenwind bleef voor het vroeger beraamde plan, veranderde de reisroute en werd die naar Bergen (op Zoom) genomen, terwyi men achter zich liet Middelburg en Vlissingen, aan de rechterhand het eiland Goes en aan de linkerhand het eiland Wal cheren, de stad Arnemuiden en een weinig verder weg de stad Kampveere en aan den zelfden kant het eiland Zierikzee ep. niet ver weg het eiland Tholen, waarop vele forten te zien zyn, maar twee, die in het byzonder ge plaatst zyn aan de uitmonding van het ka naal, dat de verbinding vormt met dezelfde stad Tholen. In deze forten ligt een bezetting van ongeveer 100 man, in* dienst van de Heeren Staten, daar hier een der belang rijkste doorgangen is van dit gewest naar Holland. Er liggen nog verscheiden kleine eilanden, die geen afzonderlijken naam heb ben, aangezien er slechts één dorp op ieder ligt, maar alle behooren ze toch en worden ze bestuurd samen met de vier voornaamste, zooals Wolfertsdyk, dat samen met Middel burg bestuurd wordt en Noord-Beveland met Zierikzee en meer andere met andere. (Dit is onjuist f) Ook werd in het voorbijgaan van het eiland Tergoes gezien Reimerswaal, een oude stad en eertijds de hoofdplaats (dit is onjuistvan Zeeland, maar thans voor het grootste gedeelte verwoest door den brand, die er nu al 36 jaren geleden gewoed heeft, ten tyde dat de Hertog van Alva er zich van had meester gemaakt (Vermoedelyk een ver warring met den slag bij Reimerswaal van 29 Januari 1574, wat de onmiddellyke aanleiding was tot den val van Middelburg de Zeeuw- sohe bevelhebber was Boisot). Men ziet de ruïnes, hoewel op een enkel punt de muren toch nog in hun geheel over zyn. Het wordt -bewoond, maar door de armoede der inwo ners blijft nog slechts het deel, dat aan de zee uitkomt over met een kleine oever, waar de golfslag en de aanhoudende beweging der zee deze steeds meer en meer grond weg slaat." Daarna bereikt hij weldra Bergen op Zoom en gaat over Putten naar Antwerpen enz., zijn verdere reis ligt buiten het bestek van dit artikel. Een ander gezant uit Venetië, die Vlissin gen aandeed op zyn overtocht naar Engeland was Pietro Contarini, die van hier den lOen October 1617 naar Engeland overstak. Hij kwam den 9den te 4 uur te Middelburg aan, ging per schip door de Welsingen langs Ram- mekens en bereikte te 6 uur de haven van Vlissingen, „een sterke stad, door een aantal stukken geschut naar alle kanten verdedigd, daar het een stad is van de Staten-Generaaï het dichtst aan de zee, met het front liggen de aan den Grooten Oceaan." Voor den prys van 22 schilden („seudi", kronen duseen kroon was 40 cent) zou men den ge zant naar Engeland overvaren, en des avonds om 11 uur kwam de kapitein den gezant waarschuwen, uit den aard der zaak hing men van wind en gety af. „Wij hadden gedacht alleen op het schip te zyn, maar niettemin troffen wy er een groot aantal passagiers op aan, ook vrouwen, kooplieden, Joden, edellieden en barrevoeters („scalzolini")een even gemengd gezelschap als men kan aan treffen op een bark op de rivier de Po." Om 5 uur den volgenden avond bereikte men den mond der Theems, veel met tegenwind te kampen hebbende en om 11 uur 's avonds moest men nog voor anker gaan, terwyl men den volgenden morgen om 5 uur te Gravesend aan land stapte. Heel erg voorspoedig ging deze overtocht dus niet, maar 't was toch nog heel wat vlug ger dan wat het volgend jaar, dus in October 1618, een ander Venetiaansch gezant over kwam. Deze, Antonio Donato, had in October den dank van Venetië overgebracht voor de hulpexpeditie, door de Staten-Generaal ge zonden onder Johan Ernst van Nassau en zou zich nu, na zich van zyn taak te hebben gekweten, naar den gezantschapspost in En geland begeven. Den 21en October 1618 kwam hy des avonds 9 uur met een schip uit Dordrecht te Vlissingen aan. „Wij troffen in deze haven een groot aantal schepen en vaartuigen aan en vonden dadelyk een schip, dat ons naar Engeland zou brengen en lo geerden in een voorname herberg. 2) Vlissingen ligt aan het uiterste einde van Zeeland en wel op de punt van een eiland, dat niet grooter is dan 7 uur gaans in om trek en dat vier groote steden bevat, nl. het aanzienlijke Middelburg, het kleine Veere, het kleine Arnemuiden, in welke nabijheid de sterkte Rammekens ligt en dan Vlissingen. Vlissingen ligt in de nabyheid van den Grooten Oceaan met een gordel van muren en bolwerken, uitstekend bewaakt en voor zien van veel artillerie, en geniet van de mogelijkheid om n et alle deelen der aarde te drijven en zich zoo te kunnen er-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1