500 25 DONDERDAG 14 JULI Mi No. 164 70e Jaargang' 1932 Uitgave: firma F. VAH DE VELDE Ir., Walstrsat 58-60, Vlissingen. lelel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTE BLAD STADS- EB PR9VINC1ENIEUWS KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER Van zon, luchten leven AANBESTEDINGEN BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 71.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1— 5regels fl.alles tegen vooruitbeialing. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen 23.10 12.19 12.50 Scheldebeker-zwemwedstrijd. willen wij er op wijzen, dat de ferryboot „Prinses Juliana" om 12 uur ver trekt naar Breskens, daarna vaart deze boot naar de startplaats en komt dan weder naar de haven terug. Dit zal zijn omstreeks 1 uur— li/2 uur. Daarna vertrekt de boot voor de tweede maal naar het kampterrein en vaart zü tot voor Hotel Britannia. Indien dus 12 uur te vroeg is dan kan men een uur later met deze boot vertrekken om den strijd te volgen cn heeft men vanaf de boot een uit stekend gezicht op de eerstaankomenden. Zij die den tocht naar Breskens medegemaakt hebben, kunnen desgewenscht de boot ver laten. Een oud-.Vlissinger, die onbekend venscht te blijven, thans wonende te Bussum, ver raste het plaatselijk comité met een schitte renden lauwertak, welke hij namens de Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer alhier, beschikbaar stelde voor dezen Scheldebeker- zwemwedstrijd. In een brief schreef hij, bui tengewoon veel bewondering te hebben voor het werk van den ijverigen secretaris van Vreemdelingenverkeer dezer gemeente en had de Scheldebeker-zwemwedstrijd zijn bijzon dere sympathie. Volgaarne heeft het plaatse lijk comité dit blijk van sympathie aanvaard en meende in den geest van den gullen schen ker te handelen den lauwertak uit te loven aan den eerstaankomenden Vlissinger. De prijzen zijn thans te zien in het sigaren magazijn „de Valk", Walstraat alhier. Kunstkling „Het Zuiden". De jaarlijksche tentoonstellingen van schil derijen door den Kunstkring „Het Zuiden" zullen aanvangen op Woensdag 20 Juli, Woensdag 3 Augustus en Woensdag 17 Augus tus a.s. en eindigen den len September. In de eerste serie zullen worden vertoond werken van dames en'heeren, die de schil derkunst beoefenen onder leiding van den heer Jacobsde tweede serie omvat werken van mevrouw Hendrickx en mevrouw Evers- Keg, terwijl in de derde serie doeken van Zeeuwsche schilders en vermoedelijk ook van enkelen buiten Zeeland zullen worden geëx- Het paviljoen heeft een grondige herstel ling ondergaan en is zoowel binnen als buiten opnieuw geschilderd. Feestelijk rijst het nu uit den strandzoom op zonder met zijn vlam mende kleuren de impressie der omgeving te schaden en toch heerlijk in harmonie met het woelige en kleurige strandleven. Een woord van lof voor den heer Kleisma, die in overleg met den heer Jacobs de kleu ren vaststelde en onder wiens kundige leiding het schilderwerk door den heer Van Noppen werd uitgevoerd, vinde hier een plaats. Het gemeentebestuur deed hieraan een goed werk, waarmede vele belangen zijn gediend en niet het minst die van den Kunstkring, die nu weder een behoorlijk onderdak heeft voor zijn Kinderen der Kunst. Daar ook het dak goed hersteld is, behoeft men daarbinnen bij zwaren regen zijn para- pluie niet meer op te steken en zijn voortaan de waardevolle schilderijen weder veilig. Het is te hopen dat filmopnemers en an dere fotografen nu in den vervolge van het dak afblijven, waar zij met de ijzeren punten van hun toestellen gaten maakten in de dak bedekking. Niettegenstaande ook de Kunstkring met financieele tegenslagen te strijden heeft, is de toegang tot de exposities vrij, daar hij uit gaat van de idee een cultureel belang en daarnaast ook de belangen van de badplaats Vlissingen te dienen. Een bezoek verdient alleszins aanbeveling. Onweer. Wij hebben gisterenavond een onweersbui gehad, die evenwel niet goed is doorgekomen. Wel doorkliefden felle bliksemschichten het grauwe zwerk, doch de donderslagen, waren op een enkele na, niet zeer hevig. Het onweer ging vergezeld van een flinke regenbui, waarnaar hard werd verlangd. De bui heeft echter in Oostelijke richting veel heviger gewoed en te Bei-gen op Zoom is een wolkbreuk losgebarsten. Tal van straten liepen onder water, waar onder de straatweg naar Antwerpen. In vele huizen stroomden de kelders onder en in den Antwerpschen straatweg werd een gat gesla gen van ongeveer 25 tot 30 M., juist op de helling van de spoorlijn Bergen op Zoom— Vlissingen. Doordat het water de helling afkwam, werd de rechter spoorlijn gedeeltelijk onder het zand bedolven en over een lengte van 2 è- 300 M. werden de bielzen losgespoeld. De laatste trein naar Vlissingen moest in Bergen op Zoom worden opgehouden en werd over een andere lijn naar het station Woensdrecht ge leid, waarna de trein de reis naar Vlissingen kon vervolgen. In een café op de Groote Markt kwamen drie plafonds naar omlaag, doordat het he melwater van het dak van de protestantsche kerk af op het dak van het café terecht kwam. Programma van het Concert te geven op Zondag 17 Juli a.s., des middags van 34 uur in de muziektent op den Bou levard Evertsen door de Koninklijke Muziek- Societeit „Aardenburgsche Fanfare" te Aar denburg, directeur de heer Ad. Dobbelaere te Gent. 1. „Aux bords du Rhin", marche de R. Herzer arr. J. Martin 2. „Le Calife de Bagdad", ouverture de Boïeldeu, arr. Th. Rottier 3. „Louise de Bettignies", ouverture dramatique A. L. Doyen 4. „Fancréde", ouverture de Rossini, arr. G. Gadenne 5. „Paix et Labeur", ouverture, O. Füsfils- 6. „Maïche de Citadins", A. de Baeremaeker Herwonnen Levenskracht. De afdeeling Vlissingen van bovengenoemde vereeniging houdt Zaterdag a.s. haar jaarlyk. schen bloempjesdag ten bate der tuberculose bestrijding. Gaarne wekken wij onze ingezetenen op tot het koopen van een bloempje men helpt daardoor mede het lijden van zijn evenmensch te verlichten. Vreemdelingenbezoek. Heden kwamen met de provinciale booten 1030 badgasten van de Belgische kust aan, terwijl 55 auto's werden overgezet. Op 16 Juli 1931 bedroeg dit aantal 2000 en werden 43 auto's overgezet. OOST- EN WEST-SOUBURG Opening van den bazaar. Gisterenavond werd door den heer jhr. II. A. van Doorn, burgemeester van Souburg, de bazaar voor de muziektent geopend. Spreker bracht eeij woord van dank aan den voorzit ter, den heer Baljé en aan de leden der voor bereidingscommissie, voor wat door hen is tot stand gebracht. Voorts brengt spr. dank aan alle geefsters en gevers voor de fraaie en vele schenkingen, waardoor deze bazaar een schit terenden aanblik biedt. De heer Baljé bracht een woord van dank aan den burgemeester voor diens waardeeren- de woorden en bood aan mevr. Van Doorn een bouquet rozen aan. De zaal was trots de warmte en een on weersbui geheel gevuld met belangstellenden. Het ging er gezellig toe, zooals op een goed georganiseerden bazaar gebruikelijk is. Goed afgeloopen. Gisterenmiddag geraakte de bestuurster van een auto door het springen van een band ter hoogte van den Abeele op den Nieuwen Vlissingschen weg de macht over den auto kwijt en draaide de wagen geheel op den weg om. Daarbij kwam de auto in botsing met een van de richting Vlissingen komende electrische tram. De auto werd deerlijk ge havend, doch persoonlijke ongelukken kwa men er niet bij voor. WEMELDINGE. Een schip gezonken. Het schip „de Vier Gebroeders", schipper G. Neve, geladen met schelpen, is aan den Hoek van Ouwerkerk nabij Zierikzee gezon ken. Aan boord waren 6 personen, die in een roeiboot konden gaan. Zij zijn door de „Dorus Rijkers" van Smith's Bergingsbedrijf aan boord genomen en te Wemeldinge aan wal gebracht. „De Vier Gebroeders" zit volgens peiling op 30 meter diepte. BRESKENS Een strandfeest. Zooals reeds eerder medegedeeld is, zullen ter gelegenheid van den Scheldebekerzwem- wedstrijd aan het strand alhier verschillende spelen gehouden worden. Naast de wedstrij den voor de schoolkinderen zullen er ook voor de leden van de zwemvereeniging Schel- destroom gehouden worden. Een zeer afwis selend programma heeft deze jonge vereeni ging, die onder de leiding van haar actieve instructrice zulke vorderingen maakt, voor dien dag opgemaakt. Zoo zullen o.a. gehouden worden een steekspel en een wedstrijd in motorskiën. Een en ander zal zeker in den smaak van het-publiek vallen. Des namid dags en 's avonds geeft de „Symphonie" uit Ter Neuzen concerten. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, die deze feesten organiseert, en die reeds zoo veel gedaan heeft om aan Bad Breskens meer bekendheid te geven, zal o.a. het verloop van den Scheldebekerwedstrijd aan het strand bekend maken. Indien Breskensche deelnemers aan dien wedstrijd de finish bereiken, zullen zij des avonds door de plaatselijke muziekvereni ging feestelijk ingehaald worden. TERNEUZEN. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid der afdeeling grootbedrijf (vacature ontstaan door het bedanken van den heer I. A. Risseeuw Johz.) is bij candidaatstelling gekozen verklaard de heer W. de Smidt te Breskens. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en./of ver mogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Breskens 7.61te Oostburg 5.91 en 2.23. Besmettelijke ziekten. In de week van 3 tot en met 9 Juli zijn in onze provincie voorgekomen 4 gevallen van* roodvonk, nl. 3 te Zoutelande en 1 te St. Maartensdijk en 1 geval van encephalitis lethargica te Tholen. Crisismerken voor boerenboter. De organisatie voor de uitvoering der cri- siszuivelwet in Zeeland is thans zoo ver ge vorderd, dat nadere mededeelingen kunnen worden gedaan. Vast staat nu dat boerenboter vanaf 1 Augustus gemerkt moet zijn. Zeeland is verdeed in 9 districten. In elk district worden de maatregelen uitgevoerd door een commissie van 3 personen aangewe zen door de landbouworganisaties en een dis trictscontroleur. Voorloopig is het voornaam ste werk te zorgen dat elke bereider van boe renboter op een voor hem gemakkelijke ma nier vóór 1 Augustus in het bezit komt der merken en eenige toelichting ontvangt om trent den opzet en de bedoeling der wet. Dit zal als volgt geschieden. In elk district zal de commissie met den controleur op vrijwel alle gemeenten zitting houden gedurende 1 of 2 uren. Daar wordt de wet toegelicht, teekent men zijn lidmaat schapskaart voor den Bond van Boerenboter- producten en ontvangt men de merken en het materiaal voor de boekhouding. Het is van het hoogste belang dat alle be- reiders van boerenboter hier verschijnen. Met wordt verzocht een bedrag van min stens 6 mee te nemen, omdat de merken alleen tegen directe betaling worden uitge reikt. De prijs staat nu nog niet vast. Dagen en uren voor de zittingen worden be kend gemaakt door middel van aanplakking in de dorpen, kennisgeving aan de plaatselijke landbouwvereenigingen, voor zoover mogelijk door advertenties. Ieder lette dus hier op De zstdagen zullen in ieder geval vastge steld worden tusschen Woensdag 20 Juli en Vrijdag 29 Juli. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep haar Retranchement door ds. A. van der Heide, emeritus-predikant, lid van de Tweede Kamer. Overgangsexamen R.H.B.S. Bevorderd van de le naar de 2e klasse IJ. Baan, Me. Baljé, Sa. L. C. Biesma, Ma. P. Botting, Aa. E. P. Brasser, Ma. S. Crucq, Ie. E. F. Doornbes, M. J. Th. Harts, Th. J. Höfelein, Te. de Jonge, M. Korver, Ca. L. Kriegsman, K. H. O. v. d- Laan, E. A. L. v. Megen, J. Meijer, Ga. de Munck, P. E. J. Ouborg, J A. Robers, D. C. de Rooij, Ba. van Spanning, H. Stolp, P. Theune, J. W. Vader, J. Verkerk, J. Vonk, F. A. G. Vrind, L. D. Wolters, H. P. Wouters. Afgewezen 5. Herexamen 1. Het overgangsexamen van één leerling werd door ziekte uitgesteld tot het begin van den nieuwen cursus. Van de 2e naar de 3e klassePa. D. H Amelinxen, W. P. J. Baars, P. Beenhouwer, J. C. den Broeder, J. van Blerkom, J. B. J. Buis- sing, Te. M. J. Coomans, C. van Dijk, P. J. van Driel, Pa. H. Harting, Ch. J. Hoek, L. A. E. Hontelé, G. Leyendecker, Ja. J. van der Made, J. R. Meekels, Aa. de Neef, C. Onder- dijk, G. J. Pennock, J. P. Ravelli, Aa. C. Sloo- ves, P. van Steveninck, H. Wagtho van Wijn gaarden, Hetty Wagtho van Wijngaarden, Cor. Westland, Willy Westland, Ja. Wolters, Th. Vermeulen. Afgewezen 8 leerlingen. Van de 3e naar de 4e klasse Me. L: Baljé, F. van den Bergen, Ma. Blokland Visser, P.L. Braat, Wy. A. A. Ceulen, Ca. Dekker, J. van Dijk, Ie. M. J. Doornbos, Ca. J. Gillissen, J. J. J v. d. Griek, H. G. van Grol, J. E. D. Harts, Le. G. Hesselius, Aa. C. A. van den Heuve:, A. J. Hubregtse, D. A. Jongenelen, Ha. M. de Kat, H. de Koster, C. G. Lemmers, A. E. Mar. chand, C. H. C. E. Meijer, P. E. A. van Nieuw- land, C. Noom, Ae. J. Ouborg, Ma. Outhuijs, Ae. Pezie, Ha. J. Quasters, Ga. A. Rijkeboer, Che. W. Ruhl, C. A. Stouthart, J. D. A. Strij- ers, J. W. van Tijen, J. Vader, A. G. A. Ver donk, J. J. Versluijs, Ee. Visser, L. J. Zietse. Afgewezen 8 leerlingen. Herexamen 1. Van de 4e naar de 5e klasse A-afdeeling Te. M. de Ridder, F. A. L. Puijt. B-afdeelingJa. Brander, M. J. Casten- miller, Aa. J. L. Harts. W. Korvas, L. Lucas- sen, M. Sanderse, H. J. Slager, H. V. B. Stoops, Wy. L. Swart. Afgewezen 7 leerlingen. Overgangs-examen gymnasium te Middelburg In de telefonische opgave van de over- gangs-examens van het gymnasium te Mid delburg, zin enkele fouten geslopen. Voor de afdeeling B zijn van de 5e naar de 6e klasse nog geslaagd H. ten Kate en C. T. Wallant. De onder de afdeeling B vermelde candida- ten zijn bevorderd van 4e naar de 5e klasse. Van de 2e naar de 3e klasse is nog geslaagd A. G. Heij en van de le naar de 2e klasse A. Looten. Eindexamen R. H. B. S. Goes, Afd. B. Geslaagd P. C. Hoogesteger te Goes, S. M. A. Welleman te Krabbendijke, P. J. 't Hooft te Goes, W. J. Kramer te Kloetinge, J. E. van Poelgeest te Goes, J. Geleedst te Goes, P. Tazelaar te Kats, G. Brouwer te Goes, L. Oele te Kloetinge en P. Sandijck te Goes. Afgewezen 5 teruggetrokken 1. Examens. Voor het eerste gedeelte van het notarieel staats-examen is geslaagd de heer L A. van Heerewaarden te Goes. Verlaten van den zeedienst door jeugdige officieren. Door den minister van defensie is aan den commandant der marine te Willemsoord het navolgende ter kennis gebracht dat aangezien het aantal zeeofficieren thans voldoende is om in de eischen van dien dienst te voorzien het niet noodig is, het ver laten van den zeedienst door jeugdige zee officieren, voor zoover art. (l)b der Bevorde- ringswet voor de zeemacht 1902 daartoe de gelegenheid biedt tegen te gaan. Dienovereenkomstig zal op aanvragen om ontslag van die zeeofficieren, die hun tien jarig dienstverband nog niet hebben vol bracht, gunstig geadviseerd worden, mits zij de verschuldigde opleidingskosten bij ontslag aan het rijk terugbetalen en niet voordat in hunne vervanging is voorzien. Eveneens kunnen verzoeken van zeeofficie ren om vergunning tot het waarnemen van betrekkingen buiten het zeewezen als bedoeld in art. 23 der Bevorderingswet voor de zee macht 1902, alsook verzoeken om wegens studiebelangen op nonactiviteit buiten be zwaar van den lande te worden gesteld, in gunstige overweging worden genomen. De leger-organisatie en de bezuiniging op defensie. De luitenant-kolonel T. J. C. A. Boele, com mandant van de landstormgroep-Amsterdam van het vooroefeninprsinstituut, heeft aan de besturen der in het parlement vertegenwoor digde politieke partijen in Nederland een schrijven gericht naar aanleiding van de be zuinigingsmaatregelen, welke het rapport- Weiter inzake defensie voorstelt. Aan dit schrijven ontleenen wij het volgende Wij hebben alle reden om de maatregelen, die de regeering t.a.v. onze defensie zal tref fen, met bezorgdheid tegemoet te zien. Die bezorgdheid vindt haar grond in den aard der bezuiniging, niet in het feit, dat bezuinigd wordt en zeker niet in het bedrag der ver mindering. Het laten voortbestaan van een aantal re gimenten infanterie, met daarnevens het in stituut der vooroefeningen, tot welke maat regelen het rapport-Weiter dezen minister van defensie ongetwijfeld aanleiding zal ge ven, is onlogisch en ondeugdelijk en de kos ten, die aan een aldus vervormd veiligheids orgaan zullen worden besteed, zijn verre van efficient, omdat door deze maatregeen het genieten in bosch cn duin, op hei en strand zonder gevaar voor zonnebrand is slechts mo gelijk, als gij gelaat, handen en armen in wrijft met „Zij"-Crême of „Zij"-01ie. In prijzen van 203045 en 75 cent. dualisme vooroefeningen en kazerne-systeem blijft gehandhaafd, een dualisme dat zijn on houdbaarheid ten volle heeft aangetoond. Ik acht mij verplicht u mijn oordeel in 's lands belang ter kennis te brengen vijl dit oordeel zich heeft gevormd na rijpe ervaring als commandant van een belangrijk onderdeel van het V.I., waarover ik nog heden het com mando voer. De regeering zal thans niet meer kunnen volstaan met een eenvoudige mutileering van ons defensiewezen a raison van eenige mil- lioenen, zij zal thans definitief hebben te kie zen tusschen twee systemen, t.w. a. een goed georganiseerd stelsel van plaat selijk oefenen met in aansluiting daarop ge concentreerde vervolgoefèningen en cp gelijke wijze ingerichte herhalingsoefeningen b. een kazernesysteem zonder vooroefenin gen. Het behoeft geen betoog, dat een tot groote ontwikkeling gegroeid stelsel van plaatselijk oefenen het kazernesysteem zou doen ineen storten, en dat dus staande op dualistisch standpunt, de ontwikkeling van ditstelsel met hand en tand moet worden tegengegaan, waar gelet op de economische en psychologi sche beteekennis van het stelsel van plaatse lijk oefenen zonder remming, dit stelsel tot zijn volle ontplooiing zou komen. Zoowel de bewijzen van grooten drang tot deelneming aan den opbouw van dit instituut als de bewijzen van de actiele tegenwerking van de ontwikkeling daarvan zijn overvloedig in mijn bezit om het bovenstaande te staven. Waar thans de regeering overgaat tot het treffen van ingrijpende maatregelen, zou het een onvergeefelijke fout zijn, om thans niet tegelijkertijd de principieele organisatorischs fouten op te heffen. Bij beschikking van den minister van de fensie is met ingang van 3 Augustus be noemd en aangesteld tot vaandrig bij he* 3e regiment infanterie de dienstplichtige ser geant-titulair J. A. Blom van het 14e regi ment infanterie. Het polderbestuur van Walcheren heeft hedenmiddag in het polderhuis te Middelburg aanbesteed het uitvoeren van werken tot ver dediging van den onderzeeschen oever tus schen de dijkpalen 21 en 25 van de Zuidwa tering. Raming 99.000. Inschrijvers waren N.V. Rozendaal's Aan nemers maatschappij, Enkhuizen 96 450 C van der Klippe, Vlissingen 95.500 M C. van der Plas, Dordrecht 94.260 W J en A de Bruijn, Ter Neuzen 93.085 A. van aer Straaten, Mijnsherenland 89 700 J. Th. de Waard, SUedrecht 88.800 J Pijl, Zuidland 88.400 J. van der Vlies, SUe drecht 86.900 P. Dekker, Veere 86.159 J. de Vries, Hardinxveld 85.600 A A. de Wilde, Middelburg 82.523 J. Roskam, Sliedrecht 76.170 J. W. Roelofs. Papen- drecht 74.780 en N.V. Aannemers Bedrijf Ereejen v. d. Bout, Berg en Dal 72 600. EEN ZEER BELANGWEKKEND FRANSCH—ENGELSCH ACCOORD. In het Engelsche Lagerhuis heeft de mi nister van buitenlandsche zaken, sir John Simon het resultaat medegedeeld van de conferentie van Lausanne, dat thans vasten vorm aanneemt en dat, naar hy meende, met algemeene voldoening zou ontvangen worden. Simon verklaarde, dat men de laatste da gen getracht heeft een nieuwe uitdrukking te geven aan den politieken geest, die zich te Lausanne geopenbaard heeft en die van zoo veel waarde zijn zou, als hy ook voor de toe komst bewaard bleef. Wat wy ons voorstellen, zeide de minister, maakt geen deel uit van de overeenkomst van Lausanne of van de conferentie van Lausanne en moet geenszins met deze beitie verward worden. Het is geen aanvullende overeenkomst, het h in het geheel geen op zich zelf staande overeenkomst, maar een uitnoodiging, om loyale betrekkingen en openhartige discussies te aanvaarden, een uitnoodiging, waaraan naar wy hopen, alle groote Europeesche lan den gevolg zullen geven. De regeering van Frankrijk en Engeland hebben ten deze het initiatief genomen wat zij willen is het scheppen van een Europee-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1