500 300 100 25 EERSTE BLAD LAAT U DOOR UW SMAAK LEIDEN COCKTAIL CIGARETTES ZIJN BETER No. 163> 70e Jaargang- 1932 WOENSDAG Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66281 S3 JULI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Plaatselijk Crisis-Comité STADS- EN PROV5NCIENIEUWS 21.58 23.10 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor feelgië, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1 5regels f 1. alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Personeel Pzem 6.75 8e Maande!, bijdrage opvarenden Hr, Ms. „Douwe Aukes" - 8.33 Gedeelte Politie-per- soneel - 2.50 Bijdrage leerl. Openb. Ulo-school- 3.50 Maandel. bijdr. P. W. - 7.25 Chr. Ulo-school - 2.50 Personeel Brouwerij „de Meiboom" - 7.56 Vorige opgave - 3453.59 Totaal ƒ3491.98 Het giro-nummer van het Plaatselijk Crisis-Comité is 195800. Scheldebeker zwemwedstrijd 1932. De „Revue der Sporten" schrijft over het zwemfestijn van Zaterdag o.a. het volgende De jaarlijksche zwemwedstrijd over de Schelde tusschen Vlissingen en Breskens, het zoo uitstekend georganiseerde zwemfestijn, heeft zich een blijvende plaats in de sport wereld veroverd. Dit is voor een groot gedeel te te danken aan de perfecte regeling der vo rige jaren, waarbij niets aan het toeval werd overgelaten, waardoor deze wedstrijden bij de zwemmers een zeer goeden naam hebben ge kregen. In 1930 werd de beker gewonnen door een dame uit Ostende, mej. Yvonne Lauwereins in 2 uur ll min en 41/5 sec. In 1931 won de Amsterdammer F. Kuijpers den wedstrijd in 2 uur 27 min. 11/5 sec. Hierbij speelden wind en stroom een ernstige rol. Op 16 Juli a.s. wordt dit jaar deze wedstrijd verzwommen. De belangstelling is weer groot, de organisatie zal perfect zijn. Me? heeft in vorige jaren veel geleerd. Zoo zal ditmaal gestart worden van de begelei dende booten uit. Evenals verleden jaar krijgt iedere deelnemer zijn eigen boot mee, waar toe het Nederlandsche Loodswezen haar roei- booten beschikbaar stelt. In verband met vroegere ervaringen is de wedstrijd een maand eerder georganiseerd dan in 1931, vooral ook in verband met de temperatuur van het water. Wij vertrouwen dat dit jaar op 16 Juli de reeks sportieve successen te Vlissingen weer met één vermeerderd zal worden. Kostelooze rywielbelastingmerken. Kostelooze rijwielmerken voor het belas tingjaar 19321933 kunnen persoonlijk wor den aangevraagd ten kantore van den ont vanger der accijnzen, Zeilmarkt nr. 8. Behalve gedurende de gewone kantooruren 912y2 en 2—5 uur, zal daartoe ook gelegen heid bestaan op Vrijdag 15 en 22 Juli, Dinsdag 26 Juli, Vrijdag 29 Juli en Donderdag 4 Au gustus a.s„ des avonds van 5% tot uur. De aandacht van belanghebbenden wordt er o.a. op gevestigd dat kostelooze belastingmer_ ken alleen worden uitgereikt aan Hoofden van gezinnen, die voor hun beroep of bedrijf een rijwiel noodig hebben en niet in de rijksinkomstenbelasting voor het loopende belastingjaar zijn of worden aangeslagen, ter wijl indien het hoofd van het gezin niet voor zijn beroep of bedrijf een rijwiel noodig heeft, doch dit wel het geval is met een door het hoofd aangewezen lid van het gezin, aan dat lid oen kosteloos belastingmerk kan worden uitgereikt voor een rijwiel, uitsluitend door dat lid te berijden, mits dat lid, noch het hoofd, in de rijksinkomstenbelasting is of wordt aangeslagen. Voor personen die een rijwiel gebruiken om zich naar hun werk te begeven, wordt een kosteloos merk alleen afgegeven, indien de werkplaats meer dan een half uur gaans van hun woning is verwijderd. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken Dienst der Arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven 1 drukker, 1 behanger, 1 mas- tieker, 1 betonwerker, 27 grondwerkers, 2 loodgieters, 9 metselaars, 14 opperlieden, 6 schilders, 9 stucadoors, 34 timmerlieden, 2 ververs, 2 vlechters, 1 voeger, 1 wagenmaker, 1 waterbouwk. opzichter, 1 bouwk. opz. teek., 1 teek. bekend met werktuigk. en bouwk., 1 mach. houtbewerker, 2 meubelmakers, 3 poli- toerders, 1 stoffeerder, l coiffeur, 1 wasscher, 1 lederbewerker, 2 schoenmakers, 545 metaal bewerkers (w.o. 232 tijd. werkloos), 5 brood/ banketbakkers, 1 kok, 1 bierbottelaar, 2 sla gers, 1 tuinman, 5 magazijnbedienden, 1 slooper, 1 winkelbediende, 1 besteller, 5 chauffeurs, 5 kellners, 2 sleepers, 22 trans portarbeiders, 28 kantoorbedienden (w 0. 2 vrouw.), 1 winkel juf fr., 4 teekenaars, 9 por tiers, loopers enz., 33 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen enz.) en 89 losse arbeiders. Totaal 887 ingeschrevenen, vorige week 858 personen. Alzoo een vermeerdering van 29 personen. Voorts waren 114 personen in de werkverschaffing geplaatst. Grand Hotel Britannia. Het mag voorwaar een zeer goede gedachte genoemd worden van de directie van deze in richting, dat zij, ter afwisseling in het bad plaats-amusement op Zaterdag a.s. een Beier- schen avond organiseert. Ober-Bayern immers is een land, waar nog steeds de natuurlijke volkskunst leeft en waar de traditie in schilderachtige kleeding, dans, muziek, zang (jodelen), gebak en verdere versnaperingen hoog in eere wordt gehouden. En waar men in ons land eveneens gehecht is aan oorspronkelijkheid en overlevering, heeft men er voor de folklore in het algemeen groo- te waardeering. Ten einde de sfeer zoover mogelijk te bena deren worden zaalschilderingen aangebracht, terwijl een speciaal buffet zal worden inge richt. De muziek zal worden uitgevoerd door een Beiersche kapel van juiste instrumenta tie voor dans en zang is een Schuhplattler- paar voorheen van de beroemde Andreas Ho- fer Truppe geëngageerd. MIDDELBURG Stukken voor den gemeenteraad. Burg. en Weth. dragen voor een definitieve benoeming als leeraar in het Hebreeuwsch aan het gymnasium, ingaande 1 September 1932, voor den heer dr. A. Landstra, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Bij raadsbesluit van 11 September 1929 werd voor verbetering van den MiddelburgVeer- schen weg een som van ƒ17580.25, zijnde 1214 der op 140.642 geraamde kosten van de verbetering als bijdrage van de gemeente Middelburg beschikbaar gesteld. Ged. Staten van Zeeland hebben 11 Maart jl. medege deeld, dat een nadere raming van de ver moedelijke totale kosten der verbetering een eindcijfer van rond 164.500 aanwijst en ver zochten te willen bevorderen, dat de gemeente alsnog, ook 1214 bijdraagt in de overschrij ding der oorspronkelijke raming, die, zooals uit het bovenstaande blijkt, 164.500 140.642 23858 beloopt. De overschrijding is veroorzaakt, doordat meer moest worden betaald dan de commissie voor den straat weg raamde vooraankoop gronden enz. 8285.79 vernieuwing brugdekken 3494.65 ontwerpen en toezicht 1149.831225 M2. meer gemaakte klinkerbestrating ad 4.50 per M2. 5512.50 1984 M2. meer gemaakte bestrating met aanwezige keien ad 0.90 per M2. 1785.60 2100 M2. meer gemaakte be strating met oude klinkers ad 0.50 per M2. 1050, rioleeringen 1680 en palen en afras teringen 1575, totaal ƒ24.533.3714. De grootere oppervlakten bestrating zijn ontstaan, doordat de verharding in de boch ten breeder is bestraat dan in de rechte dee- len en vóór woningen en bij uitwegen berm bestratingen zijn aangebracht, op welke in de begrooting der commissie 'niet was gerekend, terwijl de uitbreiding der bebouwing voorts oorzaak was, dat over een grootere lengte moest worden gerioleerd en afgerasterd. An derzijds viel de begrooting der commissie op enkele punten rond ƒ700 mee. Burg. en Weth. willen zich niet ontveinzen, dat de overschrijding een ernstige tegenvaller be- teekent, vooral in dezen moeilijken tijd. Dit neemt niet weg, dat zij vrijheid kunnen vin den, voor te stellen alsnog een nadere ge meentelijke bijdrage van 12i/2% der over schrijding van ƒ23858, d.i. ƒ2982.25 toe te staan. Zij worden daarbij geleid door de over weging, dat, wanneer oorspronkelijk reeds dadelijk 164.500 als kosten der verbetering was geraamd, de raad zeker niet zou geaar zeld hebben, daarin voor 1214 bij te dra gen. Zij stellen voor om een leening aan te gaan voor het bedrag van 2982.25. De commissies van fabricage en van finan ciën vereenigen zich met het voorstel. Eerst genoemde wenscht de vraag te stellen, hoe het te verklaren is, dat 8283.79 meer betaald is voor aankoop van gronden enz. Laatstge noemde commissie is van oordeel, dat, nu de uitgaven gedaan zijn en de begrooting reeds is overschreden, zij moeilijk anders kan ad- viseeren, dan om het gevraagde crediet toe te staan. Zij betreurt het echter, dat de ra ming met 16 is overschreden, zonder dat bepaald aanwijsbare onverwachte tegenvallers dit verklaarbaar maken en dat de raming der begrooting zoo weinig juist is gebleken te zijn. Naar aanleiding van deze opmerkingen leg gen Burg. en Weth. een staat over van de tot nu toe gemaakte kosten, onder opmerking, dat de op te maken staat van meer en minder werk op de nog loopende wegsverbetering waarschijnlijk met een post aan minder werk zal sluiten en dat de vermoedelijke opbrengst der nog weg te voeren keien op ongeveer ƒ2380 is te ramen, waarmede de totale kos ten tot rond 164.500 worden teruggebracht. Het bedrag van 8285.79 voor aankoop van gronden enz. betreft nagenoeg uitsluitend het weg vak Zandijk—Veere, de tweede post ad ƒ3494.65 grootendeels de brug over de Mid delburgVeersche watergang tusschen Mid delburg en Zandijk, terwijl de posten nieuwe klinkerbestrating ad ƒ5512.50 en bestrating met oude keien en blinkers, samen ƒ2835.60 uitgaven voor den geheelen weg bevatten. Het staat vast, dat de wijziging en uitbreiding van het oorspronkelijke ontwerp tusschen Zandijk en Veere voor een behoorlijke ver betering van dat wegvak volstrekt noodig wa ren en geenszins als iets overdadigs zijn te beschouwen. Voor de eerste klasse van het openbaar vervolgonderwijs meldden zich 6 jongens en 11 meisjes aan, en voor de tweede klasse 4 jongens en 12 meisjes. Daar het totaal aan tal leerlingen slechts 1 minder is dan -.oor den cursus 1931/19932 besloten Burg. en Weth. den nieuwen cursus op geheel denzelfden voet te doen plaats hebben en voorts mej. C. M. L. Hack en den heer H. J. Wesselink weder tijdelijk aan den cursus te verbinden. Zij stellen voor, wederom te bepalen, dat in afwijking met de geldende verordening aan jongens en meisjes tegelijk vervolgonder /ijs zal worden gegeven, met dien verstande, dat de meisjes gedurende 1|4 uur per week hand- werk-onderwijs zullen ontvangen. Burg. en Weth. stellen voor, ook voor het tijdvak 1 September 1932 tot 1 September 1933 tot tijdelijke leeraren aan de Avond school voor Nijverheidsonderwijs te benoemen de heeren N. Keersemaker voor vakteekenen; P. Luteijn voor boekhouden E. Visscher voor vakteekenen, werktuigkunde en motoren-leer, W. C. Calliber voor vakteekenen aan schil ders en I. Versprille voor hout- en marmer schilderen. Middelburgsch muziekkorps. H°t Middelburgsch Muziekkorps geeft Vrij dagavond weder een uitvoering op het Molen water. Bloempjesdag. De Zaterdag te Middelburg gehouden bloempjesdag, ten bate van de vacantieschool heeft opgebracht 383.66. Sigaren voor werkloozen. De arbeiders-coöperatie „de Vooruit" te Middelburg heeft ter gelegenheid van den coöperatorsdag aan alle by de arbeidsbeurs aldaar ingeschreven werkloozen, een doos si garen uitgereikt. VEERE Scheepvaart gestremd. De scheepvaart door de groote sluis te Vee re zal gestremd zijn van 25 tot en met 30 Juli en op 1 en 2 Augustus a.s., telkens van 7 tot 19 uur. Ontvangers der directe belastingen, enz. Bij beschikking van den minister van fi nanciën zijn verplaatst de ontvangers der directe belastingen, enz.P. Padmos van het kantoor Domburg naar het kantoor Oude water, J. Dekker van het kantoor Waarden burg naar het kantoor Vreeswijk, M. H. de Roo van het kantoor Oude Tonge naar het kantoor Wamel, H. Eshuis van het kantoor St. Maartensdijk naar het kantoor Asten en S. Boonstra van het kantoor Hontenisse naar het kantoor Ittervoort. BRESKENS Rijwielbelastingmerken. Behalve op de gewone kantooruren, zal ten kantore van den ontvanger der directe be lastingen alhier op 13, 15, 19, 22, 26 en 27 Juli a.s., des avonds van 7—9 uur speciaal zitting worden gehouden voor het aanvragen van kostelooze rijwielbelastingmerken. Tot brigade-commandant der Kon. mare chaussee alhier is benoemd de heer A. van Haneghem, thans als zoodanig te Klooster- zande. CIGARETTES - COCKTAIL CIGARETTES - COCKTAIL CIGARET CIGARETTES - COCKTAIL CIGARETTES - COCKTAIL C1GARET OOSTBURG. Op 8 Augustus a.s. zal de officieele inge bruikneming plaats hebben van het nieuwe R. Kath. ziekenhuis alhier. PHILIPPINE. Uitvoer varkens. Door de marechaussee te Philippine wer den een dezer dagen een tweetal personen aangehouden, die een 6-tal varkens trachtten uit te voeren naar België. Proces-verbaal werd opgemaakt en de varkens werden in beslag genomen. OVERSLAG. Diefstal. Toen de landbouwer A. te Overslag dezer dagen iïi zijn schuur kwam, bemerkte hij dat van een partij aldaar liggende aardappelen ruim 200 KG. waren verdwenen. Van dezen diefstal werd aangifte bij de politie gedaan. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door den politierechter te Middelburg wer den heden de navolgende zaken behandeld W. S. C. d. V., 33Jjaar, huisvr. A. A. V. te Clinge A. A. M. V., 42 jaar, landbouwer te Clinge, beiden verdacht van beleediging van A. Hoskens te Clinge op 17 Mei jl., voor ieder f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. P. P., huisvr. F. v. O., 66 jaar, te Clinge, verdacht van beleediging van A. v. d. Kelen te Clinge op 17 Mei jl., 10 boete subs. 5 da gen hechtenis. A. Z., 23 jaar, koopman te Axel, verdacht van verzet tegen de politie op 17 Mei jl., te Hoek, 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. J. A. R., 32 jaar, zadelmaker te Hulst, ver dacht van beleediging van J. v. d. Velde te Hontenisse op 16 Mei jl., 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. M. F. v. D., 37 jaar, huisvr. C. S., te St. Jansteen, verdacht van beleediging van M. Peters te St. Jansteen op 22 Mei jl., 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. J. P. R., 20 jaar, schipper te Philippine, verdacht van beleediging van E. v. Damme, te Sas van Gent op 5 Juni jl., 5 boete sdbs. 2 dagen hechtenis. J. P. R., 20 jaar, schipper te Philippine, verdacht van beleediging van C. v. Damme, te Sas van Gent op 3 Juni jl., 5 boete subs. 2 dagen hechtenis. C. F. K., 26 jaar, tijman te Ter Neuzen, ver dacht van openbare schennis der eerbaarheid te Ter Neuzen op 1 Juni jl., vrijspraak. J. M., 43 jaar, graanhandelaar te Westka- pelle, verdacht van mishandeling van A. Je- ronimus te Goes op 10 Mei jl., 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. D. A. D., 20 jaar I. v. d. K., 25 jaarJ. v. B., 20 jaar, visscher te Amemuiden, verdacht van diefstal van winkelwaren te Arnemuiden op 16 Mei jl., ten nadeele van A. de Graaf, voor ieder f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. M. K., 33 jaar, ekoopman te Middelburg, verdacht van poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door op 18 Mei jl. te Middelburg te pogen zekeren M. Pouwelse met een mes te steken, 14 dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met 1 jaar proeftijd. D. A. v. d. B., 23 jaar, bankwerker te Krui- ningen, verdacht van mishandeling van W. de Waard te Kapelle op 29 Mei jl., f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. D. J. S., 45 jaar, koopman te Middelburg, verdacht van mishandeling van M. Cozijn te Middelburg op 4 Juni jl., 14 dagen gevange nisstraf. De gedwongen sluiting van kapperszaken. De rechtbank te Haarlem heeft vonnis ge wezen in een zaak, waarbij de kwestie van de gedwongen sluiting van kapperszaken op een bepaalden dag in de week, naar aanleiding van de desbetreffende verordeningen, zooals o.a. te Haarlem en Velsen bestaan, aan haar oordeel onderworpen is. De rechtbank be sliste, dat de gemeentelijke verordeningen niet bindend zijn. Op een Donderdag jl. te Haarlem opgemaakte bekeuring is dienten gevolge geen rechtsingang verleend. Zijn vrouw doodgestoken. De rechtbank te Rotterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van den 38-ja- rigen scheepskok C. G. v. E., gedetineerd, die zich te verantwoorden gehad heeft terzake dat hij in den avond van den 19 en April in een logement aan de Delftsche vaart zijn vrouw, die sedert eenige dagen weer met hem samenwoonde, heeft doodgestoken, na haar mededeeling, dat zij hem weer wilde verlaten, herdachte had haar zes steken toegebracht met een dolkmes, dat op tafel lag en dat juist gebruikt was voor het snijden van brood. Een der toegebrachte steken, die van den rug was doorgedrongen in de linkerlong, was doodelijk geweest. De rechtbank kwalificeerde het mis drijf als zware mishandeling den dood ten ge volge hebbend en veroordeelde verdachte tot 2 jaren gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis. De eisch van het O.M. was geweest 5 jarea gevangenisstraf. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ds. J. de Voogd t Te 's-Gravenhage is op 63-jarigen leeftijd overleden ds. J. de Voogd, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds. de Voogd werd in 1898 candidaat tot den H. Dienst en diende de gemeenten Cats, St. Annaland en 's Heer Arendskerke. Den lsten Mei van dit jaar verkreeg hij emeri taat. Hij was ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ds. De Voogd heeft zich vooral yerdienste- lijk gemaakt voor de voogdij stichting „Kin- derzorg" te Middelburg, waarvan hij tal van jaren bestuurslid en vice-voorzitter is ge weest. De overledene had een groote liefde voor het werk van deze stichting en had in het bijzonder het toezicht op de gebouwen, voor zijn rekening genomen. De teraardebestelling zal Donderdag plaats hebben op Oud-Eik en Duinen. Lambarene en Seroeï. Het Zendingsbureau meldt ons Prof, Schweitzer heeft ons land weer ver laten. Voor zijn bezoek zijn wij dankbaar, omdat het in vele kringen waar die nog ont breekt of zwak is, zendingsbelangstelling brengt en bij vele anderen de liefde tot de Zending versterkt en verdiept. Wij Hollan ders luisteren dikwijls liever naar buiten landers dan naar volksgenooten. Maar juist daarom, en niet om ook maar eenigszins onedele concurrentie of critiek te bedoelen, is het goed, dat wij nu bedenken ook de Nederlandsche Zending heeft haar Lambarenemaar bij ons draagt het den naam Seroei. Er is echter verschil. Op Seroei werkt niet een man van de afmetingen van professor Schweitzer, er werkt op het oogenblik nog slechts een jonge vrouw, Zr. Glastra, die zeer verwonderd zou zijn en een afwerend gebaar zou maken, als zij wist, bij wien wij haar hier vergelijken. Zij heeft geen opleiding van arts, zij is slechts vroedvrouw en verpleegster. Maar ook zoo heeft zij toch reeds in 14 ge vallen verloskundige hulp verleend, 420 men- schen verpleegd in 5183 verpleegdagen en 2605 polikliniek-patiënten 14.325 maal hulp verleend. Het schijnt bij het bestaande leed zoo veel als met een emmer uit de zee schep pen en toch is het evenmin zonder beteeke- nis als Lambarene zonder beteekenis is voor Afrika. Eerlang zal ook de arts Bierdrager zich op Seroei vestigen. Dan zijn er twee krachten die de dienende liefde van Christus aan de Papoea's bewijzen. Examens. Voor het examen Fransche handelscorres pondentie, afgenomen door de Vereenig |ng van Leeraren in de Handelswetenschappen zijn geslaagd de heeren C. C. Gerstel alhier en C. van Zweeden te Goes, leerlingen van het instituut Van Hijfte alhier. MARINE EN LEGER Correspondentie met oorlogsschepen. Tijdens de reis van de onderzeeboot O 13 naar den Atlantischen Oceaan zullen aan de opvarenden brievenmalen worden verzonden

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1