500 300 25 DINSDAG 12 JULI IJNEN No. 162' 70e Jaargang 1932 AUTO'S, JUIGEN JSSINGEN Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. lelel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARip EN LEGER FOSTER'SMAACPILLE >s INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND Berichten. 6.50 chten en lezing. .10 Dansmuziek M. 8.05 en i. 8.20 Concert. 0 Concert. 3.50 9.10 Tooneel. smuziek. Concert. 12.20 •amofoonplaten. mphonie. ■amofoonplaten. laten. 8.20 Con- lofoonplaten. n. 5.20 Concert, ncert. litaare muziek, en hierna con- ER RADIO. et in Duitsch- en, dat veror- ending per radio Ier de regeering >pgeworpen, of ïg rechtsgeldig- de rijksminister een rondschrij.. p het oogenblik ie radio kracht chter de voorle- n, worden zij op zoodat zij ten l geraadpleegd, in het archief en als volwaar- Genua uessant n Batavia naar 'an Marseille 13 Juli 7 uur te van passagiers uli Perim Havana m Havana Ho-Ho Lor. Marques ahia li v. Marseille Belawan Boulogne ijkheden, Dagelijks soirée lederen avond Zondagsmiddags thé-dansante. jks middag- en o. uur 9.47 9.46 m 20.49 21.58 Meteorologisch Uit van 12 Juli: it Noord-Ooste- ichting. Zwaar ïg. Toenemende er iets koeler. rbericht. Ie gegevens eteorInstituut, ukking, die het *en veroorzaak- enemarken ge- diepe depressie in verband met an den Oceaan aie weer dreigt ter van korten n zijn nog bo depressie in het :gen in Noor- VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor Belgie, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent/Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1— 5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 15regels fl.—alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Scheldebeker zwemwedstrijd 1932. De teekenen zijn gunstig dat deze wedstrijd Zaterdag a.s. wel zal slagen. Wij hebben al dagen achtereen prachtig warm zomerweer, zoodat de temperatuur van het water, die bij den wedstrijd het vorig jaar, maar zoo zoo v/as, bij uitstek geschikt zal zijn. Men zal een uitstekende gelegenheid heb ben den wedstrijd te volgen door een kaart te nemen voor de nieuwe veerboot „Prinses Ju liana". Deze prachtige boot biedt plaats voor een paar duizend personen. Het watertochtje alleen reeds is een zeer aangename ontspan ning, waarvan eigenlijk altijd veel te weinig gebruik wordt gemaakt Men kan genieten van het mooie panorama van Vlissingen, terwijl men ook aan de zijde van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen een mooi gezicht heeft Men verzoekt ons het navolgende te willen mededeelen Het zeer uitvoerige rapport omtrent den Scheldebeker zwemwedstrijd is voor sommi gen nog niet duidelijk genoeg en werd er op gewezen, dat het gewenscht is dat in iedere roeiboot een deken aanwezig was voor den deelnemer als deze vóór het einde te hebben bereikt het water uitgaat. Het comité heeft deze aangelegenheid wel degelijk onder het oog gezien en is voor lede ren deelnemer in de boot een deken aan wezig. Tot in alle deelen is de organisatie ver zorgd. Alleen over de elementen kan niet ■worden beschikt. Laten we hopen dat het weer blijft zooals het de laatste tijden is. On getwijfeld zal deze wedstrijd dan een succes worden en een sportgebeuren van den eer sten rang. Hoe prettig zou het aandoen als de Boule vard-bewoners hun vlaggen uitstaken voor deze gelegenheid. In alle opzichten wordt getracht de aandacht op onze Scheldestad te vestigen. Deze wedstrijd is daarvan weder een bewijs. Ieder helpe dus een handje mede om de stemming te verhoogen. Op het strand zal het zeker ook niet aan stemming ontbreken, want er is den geheelen middag muziek. „St. Caecilia" uit Vlissingen en „Euterpe" uit Heihkenszand zullen elkaar afwisselen. De „N.R.Ct." schrijft over den wedstrijd het volgende De wedstrijd om den Scheldebeker, die in 1930 is ingesteld en toen al dadelijk een in ternationaal karakter droeg door de mede dinging van mejuffrouw IJ. Lauwereins uit Oostende, die voor de eerste maal op den mooieii prijs, uitgeloofd door den heer C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen, beslag heeft gelegd, zal Zaterdag a.s. wederom plaats hebben. Het is oen lang niet gemakkelijk karwei om den Scheldemond over te zwemmen. Dat is bij de voorgaande twee wedstrijden reeds voldoende gebleken. In 1930 slaagden er 12 deelnemers in den tocht te volbrengen, doch niet dan na groote inspanning en veel wils kracht. De krachtige stroom is voor menig zwemmer een onoverkomelijk struikelblok en het behoeft werkelijk geen verwondering te baren, dat slechts zeer enkele deelnemers er in slagen de moeilijke opgave tot een goed einde te brengen. Het vorige jaar waren, het er slechts twee of drie. De Amsterdammer Kuyper stapte toen na een moeizamen kamp na 2 uur 37 min. en 1 1/5 sec. gezwommen en met den stroom geworsteld te hebben, aan land. Mejuffrouw Louwereins' tijd was in 1930 2 uur 11 min. 4 1/5 sec. Natuurlijk heeft men ook nu weer de noo- dige voorzorgsmaatregelen ter beveiliging van de zwemmers getroffen. De Reddingsbrigade zal weer op haar post zijn en waar hulp ge wenscht is, Ingrijpen en voor goede verzor ging zorg dragen. Ook de medische afdeeling zal in het geweer geroepen worden en op voortreffelijke wijze worden uitgerust, ten einde, zoo noodig, hulp aan de deelnemers op het traject Breskens—Vlissingen te kunnen bieden. Op elke motorboot is een lid van de transportcolonne van het Roode Kruis aan wezig, voorzien van een draagbrancard met dekens. Op deze wijze georganiseerd, zijn de geva ren aan dezen zwaren tocht voor de zwem mers verbonden, tot een minimum beperkt. Wij hopen, dat dit jaarlijks terugkeerend sportevenement wederom een succes zal wor den en het zijne bijdragen tot de propaganda van de zwemsport. Onnoodig te zeggen, dat wij er op rekenen, dat het mooie zomerweer nog zal blijven aanhouden, hetgeen de publieke belangstelling begrijpelijkerwijze ten goede zal komen. Vlissingsche Boulevardloop. Voor de Zaterdag 23 Juli, des avonds om half 8 te houden Vlissingschen Boulevardloop heeft de heer C. A. van Woelderen, burge meester van Vlissingen, een fraaien zilveren wisselbeker en een verguld zilveren medaille aangeboden. De burgemeester verklaarde zich tevens bereid het startschot voor dezen wed strijd te lossen en de prijzen uit te deelen. In onze TijdinghaL Wij hebben foto's ontvangen betreffende de aanvaring op de Westerschelde van het stoomschip „Malines", welk schip intusschen reeds naar Antwerpen is gesleeptde huldi ging van den burgemeester van Enschedé, den here Edo Bergsma van de oefeningen van het Roode Kruis te Castricum van den jaar- lijkschen omgang van de Zoete Lieve Vrouwe te 's-Bosch de opening van de buitenschool van de Vereeniging tot bestrijding van tuber culose te Herfte (Overijsel) door oud-mini-s ter Waszink is de Zuid-Nederlandsche em ballagefabriek te Roermond geopend. Diploma ziekenverpleging. Bij het gisteren alhier afgenomen examen voor het rijksdiploma A voor ziekenverple ging slaagden de zusters E. Nitzge, A. Stout hart en Joha. Kaas, allen opgeleid in het St. Joseph-ziekenhuis alhier. V. R. B. Geslaagd voor het medisch examen diploma C alle candidaten, nl. de dames F. Prins en N. Castel, benevens de heeren T. de Jong, C. Reidsma, P. Steenaard, W. Burgmeijer en P. J. Wolf. Het examen werd gisterenavond afgenomen door de heeren doctoren De Mooij, Van der Bijl, Louwerier en Grippeling. OOST- EN WEST-SOUBURG Bazaar voor een muziektent. Onder verwijzing naar de advertentie in dit nummer mogen wij zeker wel een woord ter aanbeveling schrijven om dezen bazaar een bezoek te brengen en daardoor mede te werken aan het welslagen ervan. Het doel, eindelijk gelijk te staan met tal van andere, dorpen en ook een muziekent te bezitten, zal, naar wij hopen, dan toch eindelijk spoe dig bereikt worden. Zeker geen overtollige weelde. Eerstens komt het de muziek ten goede, en dan, laten wij eerlijk zijn, voor een vreemdeling schaamden wij ons, wanneer op ónze uiterst primitieve tent (wat planken op schragen) een concert werd ge geven. Gezien de medewerking van verschil lende vereenigingen en het zoo groot aantal inzendingen, alsook de vele attracties en ver rassingen die er zullen zijn, gelooven wij aan een druk bezoek en aan een succes, wat de commissie uit de burgerij, die een en ander op touw zette, voor haar moeitevollen arbied zeker verdient. Gisterenmiddag viel alhier in de Vlissing sche straat een vol voer hooi, van den land bouwer C., om. Gelukkig waren geen kinderen in de omgeving en liep alles zonder ongeluk ken af. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrenteen portemonnaie met inhoud bij Looise, Nieuw- straat B 53 een batting bij J. Schout, Vrij burgstraat C 110. BRESKENS Onderhoudswerken. By de aanbesteding van de onderhouds werken voor de gemeente waren laagste inschrijvers voor timmerwerk J. Cruson 260 smidswerk A. P. Leenhouts 25 metselwerk J. Vergouwe 350 schilderwerk B. J. Keljmel 238. Rijkspostspaarbank. Opgave gedurende de maand Juni 1932. Vlissingen: ingelegd 59.549.69 terugbetaald - 112.448.75 minder ingelegd 52.899.06 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 39. Op staatsschuldboekjes werd afgeschreven nominaal 150.— Middelburg: ingelegd 73.779.44 terugbetaald - 74.066.76 minder ingelegd 287.32 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 34. Op stao'schuldboekjes werd nominaal afgeschreven f 700.— Oost-Soubrg: ingelegd 7.912.55 terugbetaald - 11.660.81 minder ingelegd 3.748.26 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 3. Koudekerke: ingelegd 3330.25 terugbetaald - 2190. meer ingelegd 1140.25 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 8. Breskens: ingelegd 10.580.71 terugbetaald - 13.196.95 minder ingelegd 2616.24 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 9. Groede! ingelegd 4275.01 terugbetaald - 3932.— meer ingelegd 343.01 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 2. Schoondijke: ingelegd 3079.76 terugbetaald - 2718.84 meer ingelegd 360.92 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 2. Oostburg: ingelegd 8132.93 terugbetaald - 8199.36 minder ingelegd 66.43 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 6. IJ z e n d y k e ingelegd 18.187.98 terugbetaald - 10.495.06 meer ingelegd - 7692.92 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 3. Blijvende zorgen. Het Zendingsbureau vraagt ons plaats voor het volgende Onze zorgen blijven drukkend. Dat is de kortste formuleering van den toestand, hoe dankbaar wij er ook voor zijn, dat de inkom sten niet slechter zijn. Maar Juni heeft den achterstand met ongeveer 25.000 vergroot en tot byna 14.000 opgevoerd. Juli, dat in 1930 meer dan 100.000 inbracht en verleden jaar 67.000, dreigt te dalen, daar nu 1/3 van de maand voorbij is en nog slechts 18.000 is ontvangen. Wij hebben in een nieuwe circu laire, die in deze dagen geleidelijk uitgaat, deze zorgen nog eens weer aan velen medege deeld. Wij begrijpen, dat het velen moeilijker valt dan vroeger om te steunen, maar wij moeten toch alle zeilen bijzetten om aan de zorgen zoo goed mogelijk het hoofd te bieden. Geref. Kerken. Beroepen te Oudshoorn ds. C. Vonk te Baarland. Synode Chr. Geref. Kerk in Amerika. Van de jongste verhandelingen der Synode van de Chr. Geref. Kerk in Noord-Amerika verneemt „de Standaard" o.m., dat zij bezig is de liturgie te herzien en daarbij in velerlei opzicht zich aansluit bij de herzieningen, die de Geref. kerken in Nederland goedkeurden zoo werd o.a. een vrijwel gelijkluidend for mulier voor de openbare geloofsbelijdenis aanvaard. Een moeilijk moment voor den Nederland- schen afgevaardigde dr. S. O. Los te 's-Gra- venhage, ontstond, toen de Synode consta teerde, dat het schrijven waartoe de Synode der Geref. Kerken in Nederland in 1930 te Arnhem besloot en waarbij aan de buiten- landsche kerken met welke de Geref. kerken in correspondentie staan, haar oordeel zou gevraagd worden over de door de Nederland- sche Geref. Kerken voorloopig aanvaarde liturgische wijzigingen, in Amerika niet was aangekomen en vermoedelijk dus nog niet was verzonden. Ten einde stagnatie te ver mijden besloot de Synode een commissie te benoemen, die, zoo het schrijven alsnog in kwam, het zou kunnen beantwoorden. Het belangrijkste was, dat de vraag der Geref. Kerk van Zuid-Afrika om de moge lijkheid van een internationale Synode van Geref. Kerken of een internationaal calvi nistisch congres te overwegen, bij de Synode afwijzing vond. De Amerikanen oordeelen, dat de motieven om tot zulk een samenroe ping over te gaan, niet voldoende gewichtig zijn om de moeite en kosten te rechtvaardi gen. Evenwel werd een commissie ingesteld om de correspondentie over deze zaak met de buitenlandsche kerken voort te zetten. Vrije Evang. Gem. Beroepen te Nieuwviiet J. I. van Wijk te Kortrijk. Eindexamen H.B.S. 5 j. c. te Bergen op Zoom. Geslaagd C. Sonke te St. Maartensdijk, L. A. Ampt te Oud-Vossemeer, L. G. Coomans te Tholen, Ca. Aa. Herpestein te Scherpenisse en G. C. de Wilde te St. Maartensdijk. Examens. Bij de aan de Technische Middelbare school „Technicum" te Rotterdam gehouden exa mens zijn geslaagd voor assistent bouwkundig opzichter de heeren A. B. J. dc Koning, B. N. de Koning, F. A. de Ruiter, H. J. Spindler en ce extraneï G. J. Roelse, W. Swint en F. C. Warren, allen te Vlissingen en J. L. Tieleman en L. Tieleman te Nieuwerkerk (Schouwen). Voor aankomend bouwkundig teekenaar zijn geslaagd de heeren A. B. J. de Koning, B. N. de Koning, F. A. de Ruiter, F. M. van Smirren en H. J. Spindler, allen te Vlissin gen. De uitvoering der Lager Onderwijswet 1920. Het moderamen van den Schoolraad voor de scholen met den Bijbel heeft zich gewend tot den minister van onderwijs met een adres, waaraan het volgende is ontleend Uit verschillende streken des lands komen klachten binnen, dat gemeentebesturen in gebreke bhjven te voldoen aan de verplich tingen, die de Lager Onderwijswet 1920 aan de gemeenten oplegt ter zake van bouwen of verbouwing van bijzondere scholen. De vrees is niet ongegrond dat het crediet- gebrek soms dient als voorwendsel om te ont komen aan wettelijke verplichtingen. Doch sommige gemeentebesturen, die loyaal de wet wenschen uit te voeren, kunnen thans aan bouwen of verbouwing van scholen, waarvan de noodzakelijkheid èn wettelijk èn fe,lelijk onbetwistbaar vaststaat, de voorge schreven medewerking niet vcrleenen. Het moderamen verzoekt den minister om te willen bevorderen, dat, waar zulks noodig biykt, de gemeenten in staat worden gesteld haar wettelijke verplichtingen na te komen. Schoolraad. Tot plaatsvervangende leden van de com missie van beroep voor de groep van scholen, aangesloten by den Schoolraad voor de scho len met den Bijbel, zijn gekozen mr. D. W. O. A. Schut te Amsterdam en dr. S. O. Los te 's-Gravenhage. Het hoofdbestuur der Vereeniging van Christelijke onderwyzers enz. heeft tot lid van den Schoolraad voor de scholen met den Bijbel, in plaats van den heer A. van den Berg te Leeuwarden, aangewezen den heer W. 't Hooft te Goes. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der marine Sergeant der mariniers J. Breel van wacht schip Willemsoord naar Koninklijk instituut sergeant-monteur A. Neehus, sergeant-mon teur D. Stolk, sergeant-torpedomaker O. van Os, W. J. R. Gommers, majoor-machinist D. Smids, sergeant-machinist C. de Vries en sergeant-telegrafist L. Lauwerens worden 25 Juli a.s. bij den afbouw van de K XIV te Rot terdam geplaatst. Majoor-monteur H. J. Dupuij van wacht schip Willemsoord naar onderzeedienstkazer- nemajoor-monteur J. F. Vogt van wacht schip Willemsoord naar de Kooij majoor monteur P. j. Breugel van de Kooij naar on- derzeedienstkazernesergeant ziekenverple ger J. G. de Meyer van wachtschip Willems oord naar marinehospitaal. Aangewezen om den l7en Augustus per mailschip „Dempo" naar Ned.-Indië te ver trekken bootsman K. de Wit, majoor-ma chinist K. Strous, majoor-machinist A. Re- mijn, sergeant-monteur G. H. van Gorkum, sergeant-timmerman J. M. Huijbens, kor poraals-machinist W. Bruul, W. Overeem, C. K. A. van Breda, koropraal-monteur A. Brands en korporaal-vliegtuigmaker (H) M. J. Jurg. De luitenant ter zee 2e klasse E. H. Vor- ster, wien vergund is uit Oost-Indië te repa- trieeren, is 29 Juni aan boord van het motor schip „Johan van Oldenbarnevelt" van Tand- jong-Priok vertrokken en wordt 20 dezer te Genua en daarna hier te lande terugver wacht. De luitenant ter zee 2e klasse M. S. Wijte- ma, van de onderzeedienstkazerne te Willems oord, wordt 25 dezer overgeplaatst naar Rot terdam. v De officier van administrate le klasse J Nottrot en die der 2e klasse P. J. Scheepma ker, aangewezen vopr den dienst in Oost- Indië, zullen hunne bestemming volgen met het motorschip „Chr. Huygens", dat 20 dezer v^n Amsterdam vertrekt* to alle spijsvertering®» stoornissen verdwijnen onmiddellijk bij het ge» bruik van Foster's Maag» pillen, het aangenaamste 1 en zekerste laxeermiddel Alom oerkrligbaar d f 0.65 pet flacon De officier van den marinestoomvaartdienst 2e klasse W. van Leeuwen Herm.zn., dienende te Vlissingen, wordt 20 dezer ter beschikking gesteld. De aanvullings-reserves. Behoudens onvoorziene omstandigheden zullen op 1 October 193^ naar de aanvullings reserve overgaan a. de gewone dienstplichtigen der land macht, behoorende tot de lichting 1917 met uitzondering van hen, die de eerste oefening met een andere lichting hebben beëindigd J| b. de gewone dienstplichtigen der land macht van andere lichtingen, die met del lichting 1917 de eerste oefening hebben be-i eindigd met uitzondering van hen, die reedat naar de aanvullings-reserves zijn overgegaan. De tot de aanvullingsreserves behoorendë dienstplichtigen zijn bestemd om in geval van! mobilisatie eerst na de algemeene oproeping in algemeenen werkelijken dienst te worden opgeroepen en dan op te komen bij de depots, Buiten verantwoordelijkheid der redacvL» De copic wordt niet teraggegevew- DE GROOTE „LEEUWEN"-TRAP VOOR AUTOMOBILISTEN DIE DEN BOULE VARD BERIJDEN LEVENSGEVAARLIJK. Mijnheer de Redacteur Zondag was ik met mijn auto op Walche-* ren en vanzelfsprekend bezocht ik de prach tige boulevards, die uw stad voor zoo'n groot deel omgeven. Myn familie en ik hebben vani het riante uitzicht op de Schelde genoten eq, van het levendige vertier aan het badstrand, Ik kan U verzekeren dat we nog eens terug zullen komen. Toch zou ik op een gevaar willen wijzen* dat voor ter plaatse onbekende automobilisten die den boulevard Evertsen willen afrijden, niet denkbeeldig is. Persoonlijk ben ik er bijna do dupe van geworden. Met weinig kosten kan dat gevaar m.i. worden afgewend en ik ver trouw dat uw voortvarend gemeentebestuur den put zal dempen vóór het kalf verdron ken is. l Het is mij overkomen dat ik met mijn auto langs den boulevard rijdende, komende van „Britannia" en zwenkende om de muziektent, mij plotseling voor de hooge strandtrap be vond. f Speciaal voor vreemde automobilisten is do situatie daar levensgevaarlijk. Stonden boven, aan de trap enkele witgeschilderde paaltjes, waarvan een enkele voorzien van de bekende pijl, wijzende naar de achterzyde der huizen rij, dan is voorkomen dat ter plaatse onbe kende automobilisten en motorrijders een tui meling van de trap souden maken. Als de bevoegde autoriteiten nog konden bewerken, dat de boulevards over hun volle lengte voor ons berijdbaar gemaakt worden, dan zou de trek van den vreemdeling naar uw schoone en zoo gezellige badplaats niet weinig bevorderd worden. Dan kon een tocht langs den heerlijken Scheldestroam een ononderbroken genieten worden. Ik dank U voor de verleende plaatsruimte. L. H. M. Amsterdam, 11 Juli 1932. DE TE LAUSANNE i^.SIKTE RESULTATEN. In het Engelsche Lagerhuis verklaarde Churchill met betrekking tot de conferentie van Lausanne, dat hij niet kan instemmen met de vreugde over de te Lausanne bereikte overeenkomst. Natuurlijk is alles, wat de wryvingen tus- schen Duitschland en Frankrijk kan wegne men goed, ceide Churchill, het komt mij ech ter voor, dat men vooral Duitschland geluk moet wenschen met hetgeen bereikt la. In minder dan vijftien jaar na den oorlog 14 Duitschland geheel en al bevrijd van 4e Jus- ten, welke bestemd waven om de cnéwtimdo schade, welke het aan zijn naburen bekakkend heeft, te herstellen. Men bo?ft gezegd, dat

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1