LICHT TARIEF VERLAAGD VASTRECHT VERLAAGD KLEIN KRACHT DOOR GROOTER DEBIET „SLUIT AAN?!" I TA tl Fr VRIJDAG 8 JULI EERSTE BLAD tersnoet fLISSINGEN No. 159 70e Jaargang: 1932 Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Jr., Walstraat 58-6D, Viissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen A ft O fl &uI(*en bij levens- I lange ongeschikt- 1UUU heid tot werken. luU een duim 1UU wijsvinger STADS- EN PR0V1NCIENIEUWS w,b„RAND5P1RITU3- SSiiisii J Noordstraat 55 Jinhoud bij Smit, ll bij Oosterling, Idas bij Veenen- jelbelastingplaatje borduurwerkje ferstraat 64 hon- yan Zwienen, St. yerhemd bij wed. 1 77slappe kin- hypark 32 witte 25 padvinders- Molenstraat 11; der Hoek, Bou- |utel, handschoen nper, Acacialaan Lampsinsstraat Breewaterstraat bek by Harinck, 1.13 17.25 1.54 18.12 |43 18.59 llijkheden, Ira. Dagelijks soirée lederen avond Zondagsmiddags i thé-dansante. tijks middag- en VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVIissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meerl0ct.(max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl—5regels tl.—alles tegen vooruitbetaling. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINO „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" bte ze woe- jie verlegen trekken. Itraktement pren op te leeg te la- purgemees- I halve mi- |aar wacht, op I vervolg) ;rber!cht. ele gegevens leteor. Instituut, bewegingen van k Europa volgen, ster op de Brit* ïam in beteeke- delijk het meest uitbreiden. De if, maar in het lie dieper schynt et vasteland tot rongen, zonder ve in Munchen, ostenrijk, Polen, houden de ab- nog aan. Op de regen af, maar Voor onze om gang naar Oos- ïmperaturen te De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij dood h|||| door U \Ji een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. r* A gulden bij verlies inn gulden bij verlies 1 T11 van 11111 van een gulden bij verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit 2 bladen Bezuinigingen bijde gemeente en salaris-verlaging. Door den heer ir. H. C. Wesseling is een voorstel aan den gemeenteraad ingediend om ten spoedigste, althans vóór 1 Septem ber a.s. Ie. te berichten omtrent mogelijke bezui nigingen op de uitgaven der gemeente 2e. een voorstel in te dienen om de pen sioensstortingen ten laste van het gemeente- personeel te brengen, of een loon- en sala riskorting voor te stellen. Vereenïging voor Zïekenhuisverpleglng, gevestigd te Vlissingen. Gisterenavond hield bovengenoemde ver- eeniging haar jaarvergadering in „de Oude Vriendschap". De voorzitter, de heer dr. A. Staverman, opende met een woord van welkom de niet zeer druk bezochte vergadering, en bracht den aanwezigen dank dat zij op dezen schoonen zomeravond hier tegenwoordig wilden zijn. Spreker gaf een kort overzicht over het afgeloopen jaar en wees er op dat dit voor de vereeniging, afgezien de debacle bij de firma Siegers, niet ongunstig mag worden genoemd. Ook in dit jaar zullen belangrijke zaken aan de orde komen, in verband met de zie kenhuis-reorganisatie, welke door het bestuur reeds ernstig onder het oog zijn gezien. Het is echter nu nog niet de tijd hier veel over te zeggen. Zoodra wij weten hoe de toestand zich ontwikkeld heeft, zal het bestuur weder om een algëmeéne vergadering beleggen. Hierna werden" door den secretaris-pen ningmeester de notulen der vorige jaarverga dering gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Door een der aanwezigen werd gevraagd, welke maatregelen zullen worden genomen voor klasse A, welke met een tekort heeft gewerkt. De voorzitter zeide dat ook hier gewacht wordt op de nadere regeling door den raad. We kunnen hierop moeilijk vooruitloopen en moeten afwachten wat er zal gebeuren. Eerst dan kunnen besluiten genomen worden. Er zijn meerdere mogelijkhedenVerhoo ging der contributie, wat heel bezwaarlijk zal zijn, of aansluiting bij de Middelburgsche Ziekenhuisvereeniging, welke geheel Wal cheren omvat. De heer L. P. van Oorschot wijst er op, dat door het besluit van den raad onze vereeni ging in groote moeilijkheden komt. Wanneer wij de volle verpleging in de beide ziekenhui zen moeten betalend dan is het ons financieel onmogelijk rond te komen en zullen ingrij pende wijzigingen plaats moeten hebben. Vast staat dat de laagste klassen, dus het minst gesitueerde deel der bevolking, hocgere contributie zal moeten gaan betalen. Het jaarverslag, de balans, winst- en ver liesrekening, welke ter visie hebben gelegen en reeds door ons zijn gepubliceerd, werden goedgekeurd. De heer De Meij gaf hierover nog enkele inlichtingen en wijst er o.a. op dat er op het oogenblik een zeer groot aantal patiënten voor rekening der vereeniging in de zieken huizen wordt verplicht. Als dit zoo doorgaat, komen wij voor een groot tekort te staan, daar de uitgaven de inkomsten met bijna 300 per week overschrijden. De voorzitter zegt, dat de menschen tegen woordig veel gemakkelijker naar een zieken huis gaan dan vroeger. Hoewel dit valt toe te juichen, moeten wü als vereeniging er toch voor zorgen, dat men hier niet te spoedig gebruik van maakt of langer dan noodig is in een ziekenhuis verblijft. Als de toevloed zoo blijft, zullen wij door onzen vertrouwensman, dr. Van der Bijl, scherpere controle moeten doen toepassen. De heer Magcheels bracht namens de con trole-commissie rapport uit dat alle beschei den van den secretaris-penningmeester in de beste orde zijn bevonden. Hij voegt hierbij een woord van hartelijken dank aan den heer De Meij en mej. Van Hal, voor de accurate wijze waarop deze beide functionnarissen hun arbeid in dienst van dit mooie sociale werk hebben verricht. De voorzitter sloot zich bij deze woorden van hulde aan. De controle-commissie, bestaande uit de beeren Abrahamse, Hubrechse en Magcheels werd weder voor een jaar herbenoemd. Als bestuurslid werd herkozen de heer A. van de Sandc, die deze herbenoeming aan nam. De voorzitter moest daarna tot zijn groote spijt mededeelen, dat de heer De Meij ontslag yf k Lj fel toestellen en -nikkelen theestoofje* ij bHm in 13 soorten. BI MSB Alle van prima constructie, du* veilig. Voor zomers buiten en 's winters thuis. Splritusverkoopkant. „Bergen op Zoom-Delft" heeft genomen als bestuurslid en secretaris penningmeester der vereeniging. Na ernstige overweging is de heer De Meij daartoe geko men in verband met den loop der ziekenhuis kwestie. Spreker wees er op dat de heer De Meij den stoot heeft gegeven tot de oprich ting der vereeniging en sindsdien op de meest belangelooze en trouwe wijze de belangen der vereeniging heeft behartigd. Het besluit is door hem en het geheele be stuur met groot leedwezen vernomen, doch wij moeten het eerbiedigen. Namens bestuur en vereeniging bracht de voorzitter den heer De Meij hartelijk dank voor alles wat hij voor de vereeniging heeft gedaan, en dit zijn dan geen ijdele woorden. Spreker hoopt dat onze vereeniging ook bij den voortduur de liefde en sympathie van dén heer De Meij mag blijven bezitten. De aanwezigen gaven teekenen van in stemming met deze woorden. Daar de heer De Meij vertegenwoordiger was van den Vlissingschen Bestuurdersbond, was deze organisatie verzocht een anderen vertegenwoordiger aan te wijzen, doch de Be stuurdersbond had bericht gezonden, momen teel geen vrijheid te vinden aan dit verzoek te voldoen. De voorzitter stelt voor vooralsnog deze va cature niet te vervullen, daar deze geen sine cure is. Het bestuur zal trachten zoo spoedig mogelijk een opvolger te vinden, en zal het opgeven van geschikte candidaten zeer op prijs stellen. Het bestuur krijgt de vrije hand om aldus te handelen en hoopt op de volgende alge- meene vergadering, welke waarschijnlijk dit jaar nog zal worden gehouden, een definitieve benoeming te kunnen doen. De heer De Meij zegt den voorzitter dank voor de vriendelijke woorden tot hem ge sproken. Bij de rondvraag werden door verschillen de aanwezigen vragen gesteld, wenken en raadgevingen ten beste gegeven, hoe nu in de toekomst zal dienen te worden gehandeld. De voorzitter gaf de toezegging dat met al het gesprokene rekening zal worden gehou den en wij den gang van zaken nu maar moeten afwachten. Nadat de voorzitter het administratief per soneel en de boden had bedankt voor hun betoonden ijver en de aanwezigen voor de aangename en belangrijke besprekingen, werd de vergadering gesloten. Door het bestuur werd als secretaris-pen ningmeester ad interim aangewezen de heer A. van de Sande, terwijl zoo spoedig mogelijk zal getracht worden een definitieven functi onaris te benoemen. Het festival. De fanfare „Voorwaarts" te Koudekerke, directeur de heerAndré J. Geijsen, geeft morgenavond 8 uur een concert in het Bel- lamypark alhier. Programma: „Vers ravenir", pas redoublé, Sam Vlessing „Dans la Bruyère", ouverture, A. Govaert „Cortège Héroique" Alfred Mahy „Schwarze Husaren Marsch" L. Ht. S. Jongers „Soirée d'Hiver", Doublevé „Soirée d'Automne dans les Ardennes", A. Govaert Finale. Strandconcert. Zondag 10 Juli, des avonds 8 uur, geeft de harmonie „St. Caecilia", directeur de heer André J. Geijsen, een concert in de tent op den Boulevard Evertsen. Programma: „Unsre Grenadiers", marsch] H. L. Blankenburg „La Sorcière", ouverture de concert, Dupavillon „Souvenir de St. Rome", fantaisie, J. Farigoul „Le Cancanier", pas redoublé, P. Amourdedieu „Festival fantaisie"C, Huyts „Fantaisie sur Gemma di Vergi", Donizetti Fantaisie „Fleur des Bois", W. van Perck Finale. Electrisch koken en de nieuwe vastrecht- tarieven der „P.Z.E.M." Is electrisch koken een nieuwigheid, vraagt men. Ja, dit is het zeker en toch kookt men sinds jaren electrisch. Het verschil is, dat voor enkele jaren het electrisch koken nog niet algemeen toe te passen wasalleen groote inrichtingen als keukens van hotels, warenhuizen, schepen, enz. maakten gebruik van electriciteit. Hoe komt het, dat tegenwoordig een Ieder zijn maal dan wel electrisch kan klaar ma ken, vraagt men. Er zijn drie factoren. De eerste is wel, dat de electriciteitstarieven op het oogenblik zoo z\jn, dat de kosten geen Gewoon tarief 34 cent per K.W.U. Vastrechttarief: vast bedrag per bewoonbaar vertrek en 7 cent per K.W.U. Speciaal vastrechttarief voor de meest uitgebreide huishoudelijke toepassingen: 15% verhooging van het vaste bedrag en 5 cent per K.W.U. Enkeltarief Klein Kracht: naar gelang jaarverbruik van 24 tot 14 cent per KiW.U. Dubbeltarief Klein Kracht: 's avonds 34 cent, overdag 14 tot 11 cent per K.W.U. Groot Kracht boven 1500 K.W.U. per jaar II tot 5 cent per K.W.U. Meteorologisch Bilt, »4 te La Coruna 1.8 te Seydisf jord md- van 7 Juli rlijke wind. La- Licht tot half en. Iets warmer, bezwaar meer zijn. Ten tweede worden thans, dank zij verschillende vindingen, kookplaten en fornuizen geleverd van zoodanige kwali teit, dat deze even betrouwbaar zijn als het electrisch strijkijzer, dat een ieder wel zal kennen. De derde factor is het pannen-ma teriaal. Vroeger gebruikte men een gewone pan, op de kolenkachel of het fornuisbij een electrische kookplaat behoort een pan, geschikt voor electrisch koken. Feitelijk is deze derde factor niet minder belangrijk dan de eerste factor, want door de ontwikkeling van dit pannen-materiaal kwam plotseling de geheele electrische kook-techniek tot ont wikkeling. Wij willen de drie factoren nog eens nader toelichten. Vroeger konden alleen groote in richtingen electrisch koken. De oorzaak was het tarief. Deze groote afnemers konden in dividueel bekeken worden, zoodat gemakke- ïy'k te zien was of electrisch koken al dan niet voordeeliger was dan koken op andere wijze. Voor de kleinverbruikers was de eerste stap in deze richting het „Vastrechttarief". Het werd de electriciteits-bedrijven duidelyk, dat een lichtstroomprys niet juist was voor ge bruik in de huishouding b.v. voor stofzuigen, strijken, enz. Door de electriciteit buiten de lichturen goedkooper te stellen, ontwikkelde zich het verbruik zeer snel. De oplossing hiervoor was het vastrechttarief, waarbij men een vaste som betaalt en de KWUren tegen laag tarief betrekt, terwijl het geheele verbruik over een I enkele meter kon betrekken worden. Hoewel de prijs van deze KWU thans 7 cent bedraagt, kan de electriciteit nog geen ingang voor electrisch koken vinden. Deze moest nog la ger zijn, waarom deze op 5 cent gesteld werct, een verlaging van circa 30 terwyi de vasts bedragen met slechts 15 verhoogd werden. De tweede factor zün de kookplaten en for nuizen. Vroeger kocht men by den installa teur een kookplaat en men koos die, welke de installateur in voorraad bad. De cliënt wist het verschil niet tusschen een open of gesloten kookplaat. Door de Ver eeniging van Electriciteitsbedrijven zyn de bezwaren, welke tot voor korten tyd aan kookplaten en fornuizen kleefden, onderzocht. Al spoedig bleek, dat slechts zeer weinig ap paraten aan redelijke eisehen voldeden geen wonder dus, dat er soms klachten kwamen over de gekochte toestellen. Er ontwikkelde zich door de ervaringen in de proefkeukens opgedaan ten slotte een geheel nieuwe con structie, welke aan de zwaarste eisehen vol deed. Ten einde de invoering van ondeugdeiyk materiaal tegen te gaan, stellen electriciteits- bedryven door hen onderzochte Kookplaten en fornuizen tegen zekere voorwaarden, waar over binnenkort nadere gegevens zullen wor den gepubliceerd, ter beschikking van hun cliënten. De derde factor is het pannen-materiaal. Vroeger had het geen invloed, of de bodem van een pan hol of bol stond. Er was immers toch reeds een groote afstand tusschen ko lenvuur en pan. De warmte moest door meer dere centimeters ruimte tusschen het vuur en den bodem van de pan. Of de bodem eenige millimeters bol of hol stond, deed er niet toe. Electrisch is dit anders. De electrische kook plaat is volkomen vlak en de electrische pan heeft een vlakken bodem, zoodat de warmte van de kookplaat onmiddellijk op de pan overgaat. Er zijn geen verliezen, zooals by alle electrische apparaten heeft men ook hier zeer hoog nuttig effect kunnen bereiken. De drie factoren bij elkaar hebben het elec trisch koken voor een ieder mogelijk gemaakt, niet alleen voor de beter gesitueerden, doch voor een ieder. Een huisgezin van 5 personen verbruikt ongeveer 0.8 KWU. per persoon per dag, dus voor ongeveer 20 cent per dag. In Nederland werden reeds eenige duizen den electrische fornuizen geplaatst, terwijl om een voorbeeld tc noemen, er in Zwitser land in 1931 17090 electrische fornuizen bü- geplaatst werden, zoodat het aantal daar steeg tot 172590 stuks.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1