1000 500 300 25 DONDERDAG 7 JULI EERSTE BLAD No. 158 70e Jaargang; 1932 Uitgave: Firma F. VAN OE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0VINC1EN1EUWS KERK- EN SCHOOLNIEUWS SPORT MARINE EN LEGER VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels /1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meerlOctjmax. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 1—5regels fl.—alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Voorstellen aan den gemeenteraad. Overdragen stukjes grond. Bij uitmeting vanwege het Kadaster ter toepassing van het desbetreffende vonnis van onteigening is het den landmeter gebleken, dat door het Rijk verzuimd werd bij het op maken der staten van perceelen, welke zou den worden onteigend van de gemeente Vlis- singen ten name van den Staat, doch ten bate van de N.V. Kon. Maatschappij „de Schelde", rekening te houden met het feit, dat enkele kleine afrondingen zouden plaats hebben, die wèl op de opgemaakte kaarten voorkomen en die thans ter plaatse ook zoo zijn afgescheiden of afgepaald en als beste oplossing kunnen worden aangemerkt. In verband hiermede en met de bedoeling van de overeenkomst tusschen den Staat en „de Schelde" heeft de landmeter deze kleine stukjes al begrepen in de nieuwe nummers welke ten name van „de 'Schelde" zijn ge steld, echter met vermelding van mede eigendom van de gemeente. Zoo staat thans de gemeente als mede eigenares van a. y2 M2. in het perceel kadastraal bekend gemeente Vlissingen, Sectie D no. 1945 en zich bevindende op den hoek van de Paling straat en Onderstraat b. 25 M2. in het perceel kadastraal bekend gemeente Vlissingen, Sectie D no. 1945 en zich bevindende op den hoek Palingstraat en Wijnbergschekade c. 2 M2. in het perceel kadastraal bekend gemeente Vlissïn'geh Sectie D no. 1934, zfjnde de hoek Wagenaarstraat en Kleine Kerk straat d. 3 M2. in het perceel kadastraal bekend gemeente Vlissingen Sectie D no. 1932, zijnde een strookje grond langs de Vrijgang De Ontvanger der Registratie no. 2 enz. te Middelburg acht het dan ook wenschelyk voor alle partijen om den plaatselijken toe stand te laten zooals hij is en de kadastrale te naamstelling daarmede in overeenstem ming te brengen. Met het oog hierop stelt hij voor genoemde stukjes grond, welke op de overgelegde teekeningen nader zyn aangegeven en te zamen groot 30 /2 M2. zijn, voor een bedrag in totaal van 1 over te dragen aan de N.V. Kon. Maatschappij „de Schelde". Waar het in de bedoeling lag, dat de be doelde stukjes grond mede in de onteigening ten bate van „de Schelde" zouden zijn be grepen, achten wij geen enkel bezwaar aan wezig om niet aan het verzoek van genoem den ontvanger te voldoen. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer U voor te stellen le. bovenvermelde stukjes grond, te zamen groot 30y2 M2., voor zooveel noodig aan den openbaren dienst te onttrekken 2e. de sub le vermelde stukjes grond in eigendom over te dragen aan de N.V. Kon. Maatschappij „de Schelde" te Vlissingen, tegen een prijs in totaal van 1 en onder de navolgende voorwaarden r le. dat de eigendomsoverdracht wordt ge acht te zijn ingegaan op 28 October 1931 2e. dat de verkoopster de koopster het rus tig bezit waarborgt van diens gekochte, doch is tot geen vrijwaring gehouden, wegens haar onbekende erfdienstbaarheden of andere las ten, die men beweren mocht, op het ver kochte te hebben en welke niet in de open bare registers ten betrokken hypotheekkan- tore zijn overgeschreven 3e. dat de kosten van eigendomsoverdracht en die daarvan verder het gevolg mochten zijn, voor rekening van de koopster komen. Huur schoolgebouw van de N.V. Kon. Mij. „de Schelde". Tengevolge van de onteigening ten behoe ve van de N.V. Kon. Mij. „de Schelde" is een gedeelte van het schoolgebouwencomplex aan de Wagenaarstraat in eigendom aan deze naamlooze Vennootschap overgegaan. Nu is bij het desbetreffend vonnis van de arrondissements-rechtbank te Middelburg, van 28 October 1931 bepaald, dat enkele loka len, welke thans eigendom van „de Schelde" zijn, tegen een jaariyksche vergoeding in ge bruik by deze gemeente kunnen biyven, en "wel de lokalen 11a en 12a (ter beschikking ge steld van de Christ. Herv. school voor ge woon lager onderwys) voor een vergoeding van ƒ750 per jaar, en de lokalen 7, 8, 9 en 10 (ter beschikking gesteld van de Avond school voor Nyverheidsonderwys) voor eea vergoeding van ƒ900 per jaar. Bovendien zyn in het gedeelte van het complex aan de Wagenaarstraat, hetwelk „de Schelde" in eigendom is toegewezen, nog by de Christ. U.L.O.-school in gebruik de lokalen 11, 12 en 13 (beneden) en by de openbare U.L.O.-school de lokalen 14, 15 en 16 (boven). Blijkens een overgelegd schryven van de N.V. Kon. Mij. „de Schelde" is zij bereid de lokalen 11 tot en met 16 aan de gemeente te verhuren voor een prys van ƒ800 per jaar, zulks met ingang van 1 Juli 1932, terwyl zij tevens bereid is tot wederopzegging het lo kaal no. 1 in gebruik af te staan voor fietsen- en kleerenbergplaats, ten behoeve van de leerlingen der Avondschool voor Nyverheids- onderwys, welke school de reeds genoemde lokalen 7 tot en met 10 in de Wagenaarstraat in gebruik heeft. Wij hebben de eer uwen raad voor te stel len de lokalen 11, 12, 13, 14, 15 en 16 van het schoolgebouwencomplex aan de Wage naarstraat overeenkomstig het bovenstaande van de N.V. Kon. Mij. „de Schelde" te huren tegen den prijs van ƒ800 per jaar, ingaande 1 Juli 1932, met dien verstande, dat de huur wederzyds schriftelijk kan worden opgezegd met inachtneming van den termijn van één jaar. Verkoop perceel bouwgrond. In een overgelegd adres verzoekt de heer L. M. Naaktgeboren te Oost- en West-Sou burg in koop van de gemeente te ontvangen een perceel bouwgrond aan de Noordzijde van den Singelweg—hoek Paul Krugerstraat ter oppervlakte van ongeveer 200 M2. Zooals uit een aan U door ons gedaan voorstel blykt, wenschen wy den prijs van dezen grond te bepalen op 15 per M2. Aangezien tegen de inwilliging van dit ver zoek bij ons college geen bezwaar bestaat, hebben wy de eer U voor te stellen aan adressant den verlangden grond in koop af te staan tegen een koopsom van pl.m. 3000, ten bate van het grondbedryf en voorts on der de gebruikelyke voorwaarden. Lid schattingscommissie. Door den inspecteur der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen te Middelburg wordt ons medegedeeld, dat de heer W. L. Huson hem heeft doen berichten, dat zyn gezondheidstoestand niet meer toelaat om als lid der schattingscommissie op te treden. Met het oog hierop verzoekt genoemde in specteur een nieuw lid der schattingscom missie by uw raad ter benoeming voor te dragen. In verband hiermede hebben wy de eer U voor de benoeming van een lid der schat tingscommissie, bedoeld bij artikel 57 der wet op de inkomstenbelasting 1914 voor het tydvak 8 Mei 1932—1 Mei 1935 aan te bevelen den heer W. Anker Sr., aannemer, wonende te Vlissingen, die bereid is een eventueele benoeming te aanvaarden. Sluitingsuur tapperijen gedurende de kermis. De burgemeester heeft bepaald dat het sluitingsuur der tapperyen gedurende de ker- misweek, van 18 tot en met 23 Juli, is bepaald op des nachts half één, terwyl op die dagen een half uur tevoren moet zijn opgehouden met het maken van muziek. De winkelsluiting. De Algemeene Ned. Kappersbond, waarvan het hoofdbestuur gevestigd is te Amsterdam, heeft een adres gezonden aan den gemeen teraad, waarin adhaesie betuigd wordt aan het adres van de afdeeling Vlissingen van genoemden bond tot het invoeren van een verplichte sluiting der barbiers- en kappers salons op één middag per week. In onze Tijdinghal. Wij hebben weder een mooie collectie actueele foto's ontvangen, waarvan wy noe men het vertrek van de onderzeeboot O 13 voor een tocht in den Atlantischen Oceaan de bouw van de nieuwe spoorbrug over de V/aal by Zaltbommelde opening van de nieuwe vischhal te Rotterdamde hittegolf heeft de Amstelboorden te Amsterdam geme tamorfoseerd in een compleet strandeen overzicht van de internationale tenniswed strijden te Noordwyk. Vreemdelingenbezoek. i Dat het bezoek aan de Belgische badplaat sen heel wat minder is dan het vorig jaar blykt ook hieruit dat heden slechts 900 pas sagiers met de provinciale booten zyn mee gekomen, tegenover 2000 op 9 Juli 1931. Hier onder waren heden nog vele Fransehen, die met touringcars een uitstapje naar Walche ren hadden gemaakt. Er werden 50 auto's overgezet, welk getal gelijk is aan dat op 9 Juli van het vorig jaar. Luchtlyn RotterdamHaamstede— Vlissingen. De K.L.M. deelt mede, dat de dienst op de lyn Rotterdam—Haamstede—Vlissingen, die gedurende Mei en Juni een enkeldaagschen dienst in beide richtingen op Maandagen en een dubbeldaagschen dienst in beide richtin gen op Donderdagen en Zaterdagen omvatte, gedurende Juli en Augustus uitgebreid is in 1 dien zin, dat ook op Maandagen een dubbel- daagsche dienst in beide richtingen zal wor den gevlogen. Tijdelijk ontslag aan „de Schelde". Zaterdag zijn aan de Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier een 120 arbeiders tydelijk ontslagen, terwyl tegen a.s. Zaterdag nog aan een 60-tal werklieden tijdelyk-ontslag is OOST- EN WEST-SOUBURG Loop der bevolking. Ingekomen: E. Bostelaar van Rot terdam naar B 16 J. van Doezelaar en ge zin van Axel, naar B 40cL. Caljouw van Vlissingen, naar B 85 J. C. Luijk van Vrou wepolder, naar B 278 M. C. Pies van Vlis singen, naar B 292 W. Jansen geb. Stolk van Dordrecht, naar B 39eA. Kleijn van Vlissingen, naar B 40iF. H. Schuijt en ge zin van Middelburg, naar C 179 C M. Groenevelt van Hellevoetsluis, naar C 15d A. J. Eiff en gezin van Vlissingen, naar C 15cJ. P. Jonker en gezin van Haamstede, naar A 224 J. de Voogd van Middelburg, naar A 273 P. Chr. Belfrod van Vlissingen naar C illM. C. B. Poorthuis van Ensche dé naar C 15e A. J. Verhage van Vlissingen, naar A 151C. Dourlein, geb. de Ryk en ge zin van Middelburg, naar C 257 J. Rouffaar van Vlissingen, naar C 15d. Vertrokken: A. van Hese en gezin, va^ C 261 naar Domburg H. Wolthuizen en gezin, van B 324b naar Rauwerderhem, Deer- sum P. M. Tilroe, van C 229 naar Oostka- pelleT. Dekker geb. Besuijen en gezin, van A 251 naar St. Laurens J. J. de Vroe, van E 268 naar RotterdamL. S. Louwerse, van B 94 naar Marum p. H. Verheyen, van C 164 naar Ned.-Indië J. Mors, van A 192 naar AmsterdamA. Kleijn en gezin, van B 40i naar Vlissingen P. Smeerdyk van A 85n naar Vlissingen. Het nieuwe post- en telegraafkantoor. Gister hebben wy voor het eerst, omdat wy er zijn moesten, ons nieuwe post- en tele graafkantoor eens opgenomen. Van buiten gezien is het een mooi landhuis, dat b.v. m de prachtige omgeving van Domburg heel wat beter tot zijn recht zou komen dan waar het nu staat, temidden van knollen, peultjes en kropsalade. De ruimte voor het publiek is er niets op verbeterd, wat wel het grootste ongemak was van het oude postkantoor. We zagen 3 loketten, wat nog niet zeggen wil dat deze tegelyk geopend zijn. Bij drukte zal dit misschien gebeuren en is dit een verbetering. Onzes inziens alsdan de eenige verbetering voor het publiek. De plaats waar het neerge zet is, n.l. de Verlengde Braamstraat, is on gelukkig gekozen. Alles by elkaar genomen gelooven wy dat wy beter ons oude postkan toor maar hadden mogen houden. Verande- ding is in dit geval geen verbetering. Nieuwe Geref. Kerk. Binnenkort zal met den bouw der nieuwe Geref. kerk te Oost- en West Souburg een aanvang worden gemaakt. Deze komt op on geveer dezelfde plaats van de tegenwoordige kerk, welke wordt afgebroken. Naar wy vernemen zullen tydens deze werkzaamheden de godsdienstogfeningen der Gereformeerden plaats hebben in de Ned. Herv. Kerk, des Zondagsmorgens te 8 uur en des avonds, terwyl de Hervormde godsdienst oefening des morgens te 10 uur zal aanvan gen en des middags. Collecte Gewapende dienst. De collecte voor den gewapenden dienst heeft alhier opgebracht 11.59. KOUDEKERKE P. T. en T. Aan den besteller bij den post-, telegraaf- en telefoondienst C. Wielemaker van het hulppost-, telegraaf- en telefoonkantoor te Koudekerke is op zijn verzoek eervol ontslag verleend. GOES Het tekort bij het gasthuis. Het langverwachte rapport van het bureau der Vereen, van Ned. Gemeenten over het tekort by het gasthuis is eindeiyk ontvangen en den raadsleden vertrouweiyk toegezonden. Naar wy vernemen, wordt de gemeente niet zonder meer aansprakelijk geacht voor deze tekorten. Wel acht het bureau de leden van het gasthuisbestuur hoofdelyk aansprakeiyk we gens de wyze, waarop de administratie is gevoerd. Voor de toekomst worden deze drie moge lijkheden aan de hand gedaan a. omzetting in een districts-ziekenhuisb. in een ge meentelijk c. opheffing. GROEDE. Loop der bevolking. Over de maand Juni 1932. ingekomen: J. de Smit van Oost burg P. J. Israël van Arnemuiden M. J. Faas van WaterlandkerkjeP. J. Klink van Breskens. Vertrokken: P. C. de Lyzer naar NieuwvlietJ. J. Cysouw naar Kruiningen J. Oosterling naar Cadzand J. E. Riemens naar Breskens C. van Belois naar Cadzand; L. Braet naar Melle (B.) A. E. de Feyter naar WaterlandkerkjeM. E. Wille naar BreskensS. A. Verkey naar Breskens. TERNEUZEN. Verdronken. In het kanaal tusschen Axel en de Sassing is Dinsdagavond bij het baden verdronken C. B., werkzaam als onderbaas in een der fa brieken te Sluiskil. Besmettelijke ziekten. In de week van 26 Juni tot en met 2 Juli zijn in onze provincie voorgekomen 4 geval len van roodvonk, n.l. 3 te Zoutelande en 1 te Ter Neuzen en 1 geval van diphtherie te St. Annaland. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen de toezeg ging van beroep naar Vlissingen door ds. A. F, W. de Kluis te Serooskerke (W.) Bedankt voor het beroep naar Poortvliet door ds. J. Fokkema te Sprang. De plannen van prof. Schweitzer. In een onderhoud met een vertegenwoordi ger van „The Christian World" te Londen heeft dr. Alb. Schweitzer zich over zyn plan nen voor de naaste toekomst uitgelaten. Wan neer zijn reis door Engeland en èchotland geëindigd is en de concerten te München en Heidelberg achter den rug liggen, hoopt dr. Schweitzer nog een korte rustperiode door te brengen te Günsbach, het plaatsje van zijn jeugd, omdat hy tegen het einde van het jaar weer naar Lambarene vertrekt. In het oude kerkje hoopt hy, ter herinnering aan zyn va der, die eens predikant te Günsbach was, een nieuw orgel in te wijden, dat geheel overeen komstig zijn opvattingen van orgelbouw werd ingericht. Prof. Schweitzer Loopt voorts, bij zijn te rugkeer te Lambarene niet opnieuw te behoe ven uitbreiden. „Ik wil nu eens heelemaai dokter zyn en niet tegelyk bouwmeester. Lambarene wil i'c meer en meer tot een cen trum van chirurgie maken. Graag zag ik een door en door deskundig chirurg aan mijn staf van medehelpers toegevoegd, die zelfstandig op verren afstand van het hospitaal kan ope- reeren." Een der idealen, die prof. Schweitzer nog hoopt te vervullen, is de oprichting van een hospitaal-complex op Britsch territoir, in Kameroen b.v. „Ik vind het zoo jammer dat bekwame artsen my hun diensten aanbieden en dat ik hen niet aan het werk kan zetten. Als de tijden beter worden, hoop ik een soortgelijk experiment als dat, wat ik twintig jaar geleden te Lambarene begon, op En- gelsch grondgebied te probeeren met een jon gen, ondernemenden arts". Een wereldreis van generaal Higgïns. Generaal Higgins, de internationale leider van het Leger des Heils, heeft een tournooi rondom de wereld voltooid, in welke hy cam pagnes hield in de Vereenigde Staten, Cana da, de Hawaï-Eilanden, Australië en Nieuw* Zeeland. Na een afwezigheid van vyf maan den werd hem by zyn terugkeer in Londen een welkomstlunch aangeboden, waarby een groot aantal vooraanstaande figuren, zooals de bisschop van Londen, de Lonaensche op- perrabbyn, rev. James Reid, de president van den Raad van Vrye Kerken, de mahaxadja Bahadoer van Burdwan, lord Snowden, lord Rochester, sir Alfred Baker e.a. deelnamen. By die gelegenheid heeft generaal Higgins een tafelrede gehouden, die per radio via Daventry is uitgezonden. Openbare welkomst samenkomsten worden gehouden op Zaterdag 9 Juli in het Cristall Palace te Londen, waar een muziekfeest zal plaats hebben met twaalfhonderd muzikanten en een zangkoor van achthonderd personen als deelnemers. Tot tydelijk onderwijzer aan de Herv. Christ, school te Biezelinge is benoemd de heer S. A. Luitwieler te Vlissingen. Chr. Kweekschool te Middelburg. Toegelaten tot de le klas der Chr. Kweek school te Middelburg J. C. Abrahamse, St. LaurensC. Baljeu, SouburgJ. Boone, Souburg P. Cysouw, WemelüingeS. Cor- nelissen, Middelburg P. J. van Dijke, Mid delburg H. Enkelaar, Middelburg D. Filius, Koudekerke P. van Fraassen, Serooskerke (W.) J. op 't Hof, OudelandeP. W. Jobse, DomburgJ. de Jonge, Goes J. van Liere, Oudelande A. Ludikhuyze, Middelburg C. J Mol, Oudelande A. J. Polderdyk, Sou burg C. J. de Ryk, Baarland Ea. Pa. van Sluys, Middelburg K. van Sparrentak, Mid delburg D. C. Sturm, Vlissingen G. Vleu gel, Goes J. de Vos, OoltgensplaatP. M. \an Waarde, Driewegen C. J. Weststrate, Waarde H. Wolzak, Goes. Examen handteekenen. Tot lid van de commissie, belast met het examineeren van hen, die een akte van be kwaamheid verlangen voor het handteekenen is benoemd de heer L. Heijmans te Middel burg. Examens. Voor het Mercurius diploma Ned. Handels correspondentie zijn geslaagd de heeren M. B. van de Woestyne, alhier en M. Vader te Middelburg, leerlingen van den heer I. Sinke. Voor het eindexamen Gymnasium A is te 's-Gravenhage geslaagd de heer J. F. C. van Deinse uit Middelburg. Voor het candidaatsexamen Indisch recht is te Leiden geslaagd de heer J. P. A. van Ballegoyen de Jong te Gces. Voor het art-examen is te Amsterdam ge slaagd de heer A. W. Greep te Rilland-Bath. Godsdienstonderwijs M. O. scholen. Het hoofdbestuur der Ver. van Vrijz. Herv. in Nederland heeft in opdracht van de algs- meene vergadering te 's-Hertogenbosch den minister van onderwijs een adres gezonden met het verzoek, het daarheen te willen lei den, dat in de wetten betreffende het mid delbaar en voorbereidend hooger onderwys bepalingen als in art. 26 der Wet op het La ger onderwys worden opgenomen, waarbij het geven van facultatief godsdienst-onder wijs op de openbare scholen uitdrukkelyk mogelyk is gemaakt. Lawntennis. Op de banen ach ter het Grand Hotel Britannia zullen van Vrijdag tot en met Zondag internationale wedstrijden worden gehouden, uitgeschreven door den Ned. Lawntennisbond. Hulde aan de bemanning van de „Adder". Gisterenmorgen zyn op het kerkhof te Huisduinen (gem. Den Helder) kransen ge legd op het monument voor ae opvarenden van den in 1882 verganen ram-monitor „Ad der". De commandant der marine, de schout bij-nacht Brutel de la Rivière, sprak namens de Koninklijke Marine een kort woord van hulde. Hy wees er op, dat de ramp van de „Adder" de grootste is geweest, aan de ma rine overkomen en bracht een eere-saluut aan de omgekomen leden der bemanning. Onder het spelen van koraal-muziek legde de schout-bij-nacht aan de voeten van het mo nument namens de marine een krans, waar na verschillende deputaties eveneens kransen neerlegden. Verder werd nog persoonlijk een krans aan het monument gehecht door den heer Hel lingman, die destyds door toevallige omstan digheden den tocht van de „Adder" niet me- demaakte. Naat de staf muziek nogmaals een koraal had gespeeld, bracht de commandant der marine aan de vele corporaties en personen den dank der marine over, alsmede aan al len, die by de plechtigheid tegenwoordig waren. Met het spelen van het volkslied ein digde de plechtigheid. Koninklyke Militaire Academie. Met wyziging van het ter zake aangegevene in de Nederlandsche Staatscourant van 11 April worden dit jaar in Nederland ingevolge het bepaalde in art. 6 der vVet tot regeling van het militair onderwijs van 21 Juli 1890 (Staatsblad no. 136) de volgende aantallen plaatsen beschikbaar gesteld voor toelating als cadet by de Koninklyke Militaire Acade mie ten behoeve van jongelieden, bedoeld in art. 26 dezer wet. A. Leger in Nederlandsch-Indië17 plaat sen voor infanterie, 1 plaats voor cavalerie, 2 plaatsen voor artillerie, 3 plaatsen voor genie "en 3 plaatsen voor militaire admini stratie. Van deze plaatsen kan er één worden in-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1