500 300 25 WOENSDAG JULI EERSTE BLAD rvo. isTt TOe Ja rgang Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 1932 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Plaatselijk Crisis-Comité STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSINGSC ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et COURANT ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere re ge meerlOct.(max. lOregels). Bij3-maalplaatsing vanl—5regels tl. -.alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gutden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Heden werden door ons de volgende giften ontvangen P. Verheul. Teruggave geld Havenfeest Co mité Scheldestraat 7.10 Personeel Fa. Au bon Marché - 3.— Leerl. Christ. U.L.O.- school - 5. Beambten, Personeel en Ouden van dagen Gasthuis over de maand Juni - 17.21 Gedeelte Politie-per- soneel - 2.50 N.N- 1.— Pers. Brouwerij „De Meiboom"- 7.58 Personeel Stoomwas- scherij „Volharding" - 3. Personeel Duinwater leiding-Maatschappij - 12.93 Vorige opgave - 3394.27 Totaal ƒ3453.59 Het giro-nummer van het Plaatselijk Crisis-Comité is 195800. Voorstel aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth. is het volgend voor stel aan den gemeenteraad gedaan In een overgelegd adres wordt door de firma W. J. Krijger Zonen te Middelburg in koop van de gemeente aangevraagd een per ceel bouwgrond aan de Duijvendrechtstraat ter oppervlakte van rond 112 M2. tegen den daarvoor door U vastgestelden prijs van 8 per M2. Aangezien tegen de inwilliging van dit ver zoek bij ons college geen bezwaar bestaat, hebben wü de eer voor te stellen aan adres sant den verlangden grond in koop af te staan tegen een koopsom van 896 ten bate van het Grondbedrijf en voorts onder de ge bruikelijke voorwaarden. Bureau voor sociale zaken. Tot tijdelijk ambtenaar op het bureau voor sociale zaken is benoemd de heer W. Bosman, thans werkzaam bij de gemeentelijke ar beidsbeurs te Hoofddorp. Strandconcert. De harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer C. G. Govaarts, geeft Vrijdag a.s., des avonds 8 uur een concert in de kiosk op den Boulevard Evertsen. Programma:' „San Lorenzo", marsch, C. A. Silva Ouverture zur Opera „Si j'etais Roi", C. A. Adam „Gold und Silber", walzer, Franz Leli&r „Suite-Ballet", Francis Popy Pauze. „Le Pré aux Clercs", ouverture, J. Heröld „Skizzen aus Russland", divertissement, Osc. Fetras „In Kairo", orientalischer zug, Fr. v. Blon Fantaisie sur l'opera „Lucie de Lammermoor", G. Donizetti Finale. Scheldebeker-zwemwedstrijd. Naar wij vernemen hebben een 22-tal per sonen, w.o. 5 dames, zich opgegeven voor den wedstrijd om den Scheldebeker, welke zal plaats hebben op Zaterdag 16 Juli a.s. Onge twijfeld mag dit aantal zeer groot worden genoemd, gezien toch de moeilijkheden, waar mede men verleden jaar te kampen had. Daarnaast hebben wij de vraag gesteld of het houden van den wedstrijd Middelburg—Vlis singen ook niet van invloed is geweest op het aantal inschrijvingen. Immers men kan toch zeggen, dat de Scheldebeker-zwemwedstrijd nog niet die populariteit in den lande heeft, welke hij zeer zeker verdient. Nemen we daar bij, dat Vlissingen ligt aan de peripheric, dan is onze gevolgtrekking niet te gewaagd. Verheugend is het te kunnen mededeelen, dat de houder van den beker, de heer Kuiper uit Amsterdam, zijn tropee zal verdedigen. Wij hopen de namen der overige deelnemers spoedig aan onze lezers bekend te kunnen* maken. Nogmaals willen w'j er op wijzen, dat door de beschikbaarstelling van de ferry-boot „Prinses Juliana" voor den luttelen prijs van 75 cent de wedstrijd van a tot z op het water kan worden gevolgd. Wij raden den liefheb bers voor dezen schitterenden tocht ten zeer ste aan zich zoo spoedig mogelijk in het bezit te stellen van een plaatskaart, daar wij ge hoord hebben, dat de animo daarvoor zeer groot is te noemen. Een welgeslaagde oefening van de vrijwillige brandweer. De Vlissingsche vrijwillige brandweer heeft gisteren op het terrein van het ziekenhuis „Bethesda", onder leiding van haar comman dant, den heer W. J. Agterberg, een oefening gehouden welke in alle opzichten geslaagd is. De eerste proef gold om te onderzoeken of het laddermateriaal voldoende was om bij een eventueelen brand in „Bethesda" van buiten af de verdiepingen en het dak te kunnen bereiken. Eerst werd met een der motorspuiten ge probeerd op de duinwaterleiding of met de slangen water gegeven zou kunnen worden tot de bovenste verdieping. Van de tweede motorspuit werden de slan gen uitgelegd in het vijvertje bij „Bethesda". De derde proef werd genomen met de auto motorspuit. Hiervan werden de slangen uit gelegd in de Schuitvaartgracht. Hiermede was het mogelijk met 11 slangen met een gezamenlijke lengte van 275 Meter water te geven. Ook deze proef slaagde zeer goed. Hiermede is dus bewezen dat het tegen woordige bluschmateriaal in alle opzichten voldoende is om een brand in „Bethesda" met succes te kunnen blusschen. Er is overal voldoende water en de druk kan zoodanig worden opgevoerd dat de hoog ste punten bereikt kunnen worden. Dat deze oefeningen veel belangstelling hebben getrokken laat zich wel begrijpen. Vlissingsche Boulevardloop. Op verzoek van enkele vereenigingen, wier leden zullen deelnemen'aan den op Zaterdag 23 Juli a.s. te houden Boulevardloop, heeft het bestuur van de athletiek-vereeniging „Marathon" besloten dezen wedstrijd niet 's middags om 4 uur, maar 's avonds om half acht te doen plaats hebben. Plaatselijk Crisis-Comité Door den penningmeester van het Plaat selijk Crisis-Comité werd ontvangen van de Marine te Vlissingen 18.80. V. R. B. Een commissie, bestaande uit de heeren doctoren Louwerier, de Mooij, van der Bijl en Grippeling, heeft gisteravond het medisch examen voor de diploma's A en B afgenomen. Geslaagd zijn voor diploma Amej. G. Reidsma en de heeren A. Geeve, M. P. Schou- wenaar, M. Reinigert, J. Woltering en W. de Vries voor diploma B mej. H. van der Weijde en de heeren N. Steenaard en J. W. Auer. Het medisch examen voor diploma C wordt Maandag a.s. gehouden. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. In de jaarvergadering van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling alhier werden de jaarverslagen van secretaris en penningmees- teresse goedgekeurd, evenals net verslag van de groep natuurvrienden. De aftredende bestuursleden werden allen herkozen, uitgezonderd de penningmeesteres- se, mevr. Praag, die als zoodanig niet meer in aanmerking wenschte te komen en in wier plaats de heer J. Lourier werd benoemd. De voorzitter wijdde eenige vriendelijke woor den aan de scheidende penningmeesteresse, die sinds de oprichting der afdeeling deze functie waarnam, aldus meldt „het Volkstol." De vergadering hechtte haar goedkeuring aan het voornemen van het bestuur om in samenwerking met den plaatselijken raad uit V.B.B. en S.D.A.P. te komen tot de oprichting van een kaderschool. Het programma voor het a.s. seizoen werd, daar het nog vry vroeg is, slechts amper be sproken. Besloten werd aan het begin van het win terseizoen een actie in te zetten voor uitbrei ding vi.n het ledental. MIDDELBURG Middelburgsch muziekkorps. Het Middelburgsch muziekkorps geeft Vrij dagavond een uitvoering op het Molenwater. De eerstvolgende uitvoering in de Abdij zal plaats hebben op Zondag 24 Juli van 12 cot 1 uur. Een tydrede. Naar wij vernemen hoopt prof. G. Wisse, hoogleer aar aan de Theol. school te Apel doorn, op Dinsdag 19 Juli a.s. in de Herv. (Nieuwe) Kerk te Middelburg een openbare tijdrede te houden over „Door Moskou opge roepen naar Bethlehem". Staatsbedrijf der P. T. T. Door de vereenigingen Handelsbelang, de Chr. Middenstandsvereeniging en de Hanze, allen te Middelburg, is een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin adhaesie wordt betuigd met het adres van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg, inzake de beperkingen in den dienst der P.T.T. In ons nummer van Maandag hebben wij dit adres in zijn geheel opgenomen. OOST- EN WEST-SOUBURG Een concert. Donderdag a.s., 's avonds 8 uur geeft het Christ, fanfarekorps „Vlijt en Volharding" alhier een concert op het Marnixplein. Programma: „Défilé des Nations", marsch, Louis Fremann „Mercédès", ouverture M. J. H. Kessels „Voix Roumaines", valse, M. J. H. Kessels „Le Réveil des Dieux", fantaisie, Jean Louys Pauze. „Zum Défilé", marsch W. Lemke Mosaïque sur l'opéra „Martha", E. Pontet „Gavotte Lina", Theo Banken „Sur les Montagnes", fantaisie, J. Werkman Finale. Gevonden voorwerpen. Een kinderjas bij bruggeknecht kanaal- brug. GOES Ged. Staten en de gemeente-begrooting van Goes. Na Middelburg is thans de beurt aan Goes. Ged. Staten maken bezwaar tegen goedkeu ring der bcgrooting over 1932. Het college heeft ten eerste bedenking te gen de voorgenomen overbrenging van een gedeelte van het geraamd batig slot van den dienst 1931 naar den dienst 1932, tot een be drag van 21.306.91, welk bedrag het college wil zien aangewend voor den dienst 1933, waartegenover het wenscht, dat het in het reserve-fonds aanwezige bedrag ad 24.000 geheel voor den dienst 1932 wordt aange wend. Dit kan volgens Burg. en Weth. weinig bezwaar ontmoeten. Ten tweede willen Ged. Staten dat meer rekening wordt gehouden met de in verband met de huidige tijdsomstandigheden mogelijk te verwachten meerdere uitgaven. Zij geven daartoe als middelen aanverhooging van het aantal opcenten op de fondsbelasting van 70 op 80 en plaatsing van de gemeente in de tweede klas der fondsbelasting. Burg. en Weth. merken op, dat deze be- lastingverhooging aldus gedeeltelijk een jaar eerder wordt ingevoerd dan aanvankelijk in de bedoeling van Burg. en Weth. en den raad lag. Zij geven in overweging, aan het ver langen van Ged. Staten te voldoen. Gaslevering van Goes aan Wemeldinge. De onderhandelingen door Goes met We- meldinge gevoerd inzake overname der gas fabriek aldaar en het voortaan leveren van gas door Goes, zijn thans tot een goed eind gebracht. Overeenstemming is verkregen omtrent een prijs van overname van in totaal 50.500. Burg. en Weth. van Goes vragen boven dien aan den raad een crediet van 18.000 voor een persleiding. De overname van het Wemeldingsche be drijf zal ingaan op 1 Augustus 1932. BRESKENS» De Zwemschool. De vereeniging zwemschool te Breskens telt thans 84 leden, waaronder ook meerdere le den uit Groede en Oostburg. Onder groote belangstelling heeft Zaterdag de opening van de zwemschool plaats gehad. Loop der bevolking. Over de maand Juni 1932. I n g e k o m e n H. J. Swenne van Wis- sekerkeA. J. Steijaart en gezin van Hoofdplaat; J. E. Mulder en gezin van Ambt- HardenbergD. J. de Nijs van BiervlietA. J. van Pamelen van SchoondijkeJ. E. Rie- mens van GroedeM. E. Wille van Groede. V e r t r o k k e nJ. S. A. Verschelling naar I'ëd.-IndiëB. J. Tas en gezin naar Sas van GentF. M. de Smit naar 's-Gra- venhageJ. S. Notebaart naar Zuidzande J. F. de Witte naar GentP. J. Klink naar Groede J. Risseeuw en gezin naar Cad- zandS. Albregtse naar Ter Neuzen C. Spuij naar VlissingenP. J. G. A. Breur naar Dordrecht. Belgische werkkrachten by de landbouwers in Zeeuwsch-Vlaanderen. In Zeeuwsch-Vlaanderen, waar men zelfs in dezen tijd nog in bijna alle landbouwende gemeenten met werkloosheid en ondersteu ning van werkloozen heeft te kampen; wordt het vooral als een grief aangevoeld, dat er enkele landbouwers zijn die worden gesteund met gelden die de Nederlandsche bevolking bijeen brengt, welke steun wordt verleend om de bedrijven gaande te kunnen houden, en dan voor het weinige werk dat zij nog op het land laten verrichten Belgische werk krachten aannemen, met voorbijgaan van de eigen werkloozen. Van verschillende zijden zijn deswege vertoogen tot den minister van binnenlandsche zaken en voorts naar dien van economische zaken en landbouw gericht. Naar aanleiding van besprekingen deswege deelde de heer Haak, die ook deel uitmaakt van het bestuur der Gewestelijke Zeeuwsche Tarwe-organisatie, in de openbare raadszit ting te Zaamslag mede, dat de minister de Tarweorganisatie heeft gemachtigd, deland- bouwers die zonder noodzaak Belgische werk krachten aannemen, uit te sluiten van den steun volgens de tarwewet. Daarvan zijn uit gesloten de landbouwers in de grensgemeen ten die als regel menschen van over de grens in hun dienst hadden. KERK- EN SCHOOLNIEUWS De kerkelijke administratie te Biezelinge. Door de leden van de Ned. Herv. Kerk te Biezelinge L. Verhulst en J. Sparrentak is een verzoek gericht aan het Prov. college van toezicht op de kerkelijke goederen en fond sen enz. in Zeeland, teneinde uitgemaakt te zien het al of niet toelaatbare van het hou den van aanteekeningen betreffende de reke ning en verantwoording van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente te Biezelinge en Eversdijk. Hen werd het maken van aantee keningen geweigerd als zijnde in strijd met het plaatselijk reglement, toen zij zich ver voegden ten huize van den president-kerk voogd om de rekening na te zien. Legerpredikanten in uniform op den kansel. De legerpredikant ds. P. Bootsma is op Zondag 26 Juni in de Groote Kerk te Apel doorn, waar hij een preekbeurt vervulde, in uniform opgetreden. Naar aanleiding daar van heeft het bestuur der afdeeling Apel doorn van „Kerk en Vrede" aan den Herv Kerkeraad ter plaatse een adres gezonden, waarin het verklaart, zich ervan bewust te zijn, dat de boodschap van Christus' wege niet zit in de uiterlijke dingen, maar het dra gen van militaire kleeding op den kansel een aanstoot en grief acht tegen de vele anti-mi- litaristische-christenen, die zich tot heden nog in de Ned. Herv. Kerk thuis gevoelen er was trouwens geen enkele noodzakelijke reden het kerkelijke kleed te verwisselen te gen een militaire uniform. Tijdschrift voor Zendingswetenschap. Het Zendingsbureau te Oegstgeest meldt De 3e aflevering van dit jaar is bizonder belangrijk, omdat zij de kerkorde-regeling der Christengemeente op Oost-Java bevat en de nadere verduidelijking van deze kerkorde, zooals die aan de Javaansche gemeenten ver strekt is. Dr. Otto Iserland van het bureau te Genève schrijft overdie Bedeutung der so- zialen und wirtschaftlichen Fragen für Mis sion. Ds. Rauws geeft het vervolg van het overzicht van het zendingswerk in Ned. Oost en West-Indië. In de rubriek Belangrijke Verschijnselen cp zendingsgebied wordt gesproken overGan dhi en de Zendingde reorganisatie der In dische kerkBijbel en Schrift in Britsch- IndiëHudson Taylor en de China Island Mission, en Goethe en de Zending. Een uitgebreide literatuur-aankondiging vormt het slot. De geboorteplek van Christus. Naar aan de wetenschappelijke bladen ge meld wordt, heeft men thans te Bethlehem een ontdekking gedaan, die als ze waarlijk bewezen wordt, de grootste opschudding in de Christenwereld zal te weeg brengen. Archeologen, door de regeering uitgezonden, zouden thans den werkelijken stal, waarin Christus geboren is, gevonden hebben. Als deze ontdekking thans absoluut waar heid wordt, dan heeft de menschheid gedu rende honderden jaren in dwaling verkeerd, want vanaf den eersten Christentijd, onder Konstantijn den Groote, heeft men „de >ei- lige Grot" in de zgn. „Geboortekerk" te Bethlehem, als de plaats vereerd, waar onze Goddelijke Zaligmaker geboren is. In de „Geboortekerk" te Bethlehem, de oudste Christenkerk van de geheele wereld, bevindt zich de „Heilige Grot" waar op den marmeren vloer een zilveren ster de plaats aanduidt, waar in een kribbe Christus gebo ren werd. Ofschoon te allen tijde archeologen uit alle landen aan de echtheid daarvan getwij feld hebben, gold deze plek in alle eeuwen als de heiligste plaats voor de geheele Chris tenwereld. De „Geboortekerk" staat sinds, langen tijd onder beheer van drie kloosters, een volgens den Griekschen ritus, een Latijnsche en een volgens den Armeenschen ritus. Deze drie kloosters hebben ieder een afzonderlijken toegang tot de Heilige Grot. Voor eenigen tijd ontstonden scheuren in den marmeren vloer en eenige vaklieden wa ren bezig deze te restaureeren. Een der ar beiders ontdekte, toen hij een marmeren plaat had losgemaakt, onder den vloer een soort hol. Hij verhaalde deze ontdekking aan de abten der drie kloosters en deze gaven van deze vondst kennis aan de regeering. Terstond werden op last der xegeering ar cheologen naar de „Geboortekerk" gezonden en nu voorzichtig en onder deskundige lei ding, werden meerdere marmeren platen op gebroken en na een steen- en zandlaag to hebben weggeruimd bevond men zich werke lijk in een ruimte, waardoor onomstootelijls kwam vast te staan, dat zich onder de Hei lige Grot een andere grot bevindt. Zeer voorzichtig en oordeelkundig groef men verder en plots kwam men tot een ver-» bluffend resultaat, men stiet op een steenea dak van oeroude constructie. Waar dit dak een afgesloten ommuurde! ruimte bedekte, werden nu in de „Geboorte kerk" alle marmeren vloerplaten weggenomen tot men het dak voor een groot deel kon blootleggen. Alsnu ging men ertoe over een opening in het dak te maken en daalde men daarin neder. Tot hun groote verbazing belandden de archeologen in een tamelijk groote rotsach tige ruimte, waarbij men onomstootelijk en met absolute zekerheid kon vaststellen dat dio gebruikt was voor veestal. In allen gevalle is thans zonder eenigen twijfel vastgesteld, dat onder de tot nu toe vereerde „Heilige Grot" in de „Geboortekerk" een andere grot is ontdekt, die als veestal is gebruikt, en waarbij het zeer goed mogelijk is, dat deze de eigenlijke H. Stal van Bethle-» hem is. Het onedrzoek wordt nu met koortsachtigen ijver voortgezet, maar zoowel de regeering als de archeologen bewaren over de resul taten daarvan het diepste stilzwijgen. R. H. B. S. te Vlissingen. Eindexamen Afd. A. GeslaagdP. den Broeder, L. F. M. Debra, H. Depoorter, Me. van den Hoek, Ha. de Lange, A. J. van der Linden, Jan den Outer, Piet den Outer en Ma. R. Quasters. Examens. Voor het examen als machinist, diploma B, is geslaagd de heer J. A. van Lare, leerling van de De Ruyterschool. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is be vorderd tot tandarts de heer A. I. T. Overt- veld te IJzendijke. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is ge slaagd voor het propaed. examen godgeleerd heid de heer A. Faber te Oostburg. Lager onderwijs te Arasterdam. Op het eind van 1931 bedroeg het aantal openbare lagere scholen te Amsterdam 454 en het aantal leerlingen 65773. Het aantal bijzondere scholen bedroeg 195, die door 40141 leerlingen,werden bezocht. Uit het diensthuis uitgeleid. In het Algemeen Weekblad geeft de „Oog- en-oor-redacteur" onder den titel „Uit hefc diensthuis uitgeleid" een beschouwing over de benoeming van prof. dr. H. J. Pos van de Vrije Universiteit aan de stedelijke univer siteit te Amsterdam. De bekende redacteur pieent, dat „sedert vele jaren de knapste professoren aan de Vrije Universiteit het aan deze instelling te kwaad krijgen. Er is bij de meesten hunner een kennelijke begeerte om uit de atmosfeer van deze academie bevrijd, en in vrijer lucht en omgeving te ademen. Dr. Bouman vluchtte naar Utrecht, dr. Buyten- dijk naar Groningen. Thans vlucht dr. Pos naar de stedelijke universiteit. Eigenlijk is zulk een vlucht voor degenen die een univer siteit op Christelijken grondslag toejuichen, volkomen onbegrijpelijk. Wat is er mooier dan een universiteit te bezitten en aan een universiteit te arbeiden, waarbij alle dingen ic het teeken van den dienst van God zijn gesteld Men zou er alles voor over hebben om in zulk een hoogeschool te blijven arbei den Aan de Vrije Universiteit zien wij ech ter precies het omgekeerde. De meesten die wat meer te beteekenen hebben, willen weg.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1