500 300 25 MAANDAG 4 JULI EERSTE BLAD No. 155 70e Jaargang 1932 Uitgave: Firma F. VAD OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 06281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per3maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzonding 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1- 5 regels 50 ct Iedere regel meerl0ct(max. lOregels). Bij 3-maa! plaatsing van 1—5regels fl.—alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een onverwacht bezoek van de „Graf Zeppelin". Het was bekend dat er kans bestond dat het luchtschip „Graf Zeppelin" op de terug reis van Engeland naar Friedrichshafen, bo ven onze stad en Walcheren zou varen. Ze kerheid daaromtrent hadden wy evenwel niet en ook de firma De Bruyne Co. had geen nadere berichten ontvangen. De Zeppelin- Maatschappij had tevoren "reeds medegedeeld dat het uur van de eventueele komst niet was op te geven. Gisterenavond omstreeks kwart voor twaalf werd vreemd motorgeronk waargenomen en het had er veel van weg dat dit geronk de komst van de „Zeppelin" aankondigde. Het bleek werkelijk dat de „Zepp" op de terugreis van Londen naar Friedrichshafen ons met een bezoek kwam vereeren. Men kon reeds in de verte, door de flinke verlichting van het luchtschip dit hyper-moderne ver keersmiddel zien naderen. De „Zepp" vaarde zeer laag, zoodat men het kolossale gevaarte goed kon onderschei den. Toen de „Zepp", komende uit de Noord zee, over onze gemeente ronddreef, had de commandant blijkbaar de vaart verminderd, teneinde de gelegenheid te geven het schip goed gade te kunnen slaan. Het luchtschip koerste over de bomvrije kazerne, scheerde langs de kranen van de Kon. Maatsch. „de Schelde" en zette den tocht voort over het vliegveld. Boven de stad en ook boven het vliegveld werd het groote zoeklicht in werking gesteld, welke scherpe stralenbundel de omgeving in een zee van licht deed baden. Nadat het zoeklicht buiten werking was gesteld, teekende het flink verlichte lucht schip zich prachtig af tegen den helderen sterrenhemel. De weinige toeschouwers die zich nog op de boulevards of aan den buitenkant van de stad bevonden, hebben kunnen genieten van een overweldigend mooi tafereel. Het was werkelijk jammer dat de „Zepp" ons niet een uurtje vroeger met een bezoek heeft verrast, want dan hadden vele duizen den van het prachtig schouwspel kunnen ge nieten, terwijl het nu tot enkele honderden werd beperkt. Het overgroote deel van de ingezetenen lag natuurlijk reeds in Morpheus' armen. Te Middelburg, waar de „Zepp" enkele mi nuten later als hier passeerde, hebben nog vele menschen het luchtschip waargenomen. Ook uit Souburg, Ritthem en Biggekerke ontvangen wij berichten dat het luchtschip daar gezien is. Vele menschen werden uit hun slaap opgeschrikt door een eigenaardig geronk, sprongen het bed uit en spoedden zich half gekleed naar buiten om nog een glimpje van de „Zep" te kunnen waarnemen. Hoe verder de tocht zich naar het Oosten voortzette hoe minder men het luchtschip zal hebben waargenomen, omdat niemand van de komst afwist en dus bijna iedereen zich ter ruste had begeven. Nadat Walcheren was overgevaren heeft de „Graf Zeppelin" met een flinke vaart de te rugreis voortgezet en hedenmorgen half zeven is het luchtschip van zijn bezoek aan Enge land vlot te Friedrichshafen geland. Voorstel aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth, is nog het volgende voorstel aan den gemeenteraad gedaan Bij uw besluit van 28 Maart 1930 werd met ingang van 1 Mei 1930 voor den tijd van 5 jaren, aan den heer M. Jansen te Stellen dam tegen 4 perCvweek verhuurd het op het De Ruyterplein staande gebouw voor visch- afslag, teneinde dit gebouw te gebruiken voor het in ontvangst nemen van de door de vis- schers gevangen garnalen. Thans verzoekt de heer Jansen voor het jaar 1932 om een vermindering van 50 van den huurprijs, omdat sedert 25 December j.l. bijna geen gebruik van het gebouw is ge maakt en de huurprijs zwaar drukt op zijn exploitatierekening. Aangezien ons uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat in het le halfjaar van 1932. bijna geen garnalen zijn aangevoerd, achten wy het billijk om een vermindering van den huurprijs over dat tijdvak toe te fcennen. Derhalve hebben wij de eer U voor te stel len de huurscm van voormeld gebouw over het le halfjaar 1932 te verminderen met 50 en te bepalen op 2 per week en adressant te berichten, dat na afloop van 1932 zal wor den nagegaan, of hij ook over het 2e halfjaar voor vermindering van huur in aanmerking kan komen. Onze badplaat?. Na de malsche regenbuien die Vrijdag de landauwen hebben verkwikt, hadden wij gis teren weer verrukkelijk prachtig zomerweer. Niet overdadig warm, docli een ideale tem peratuur van ongeveer 70 graden. Dat er gis teren van dit mooie zomerweer door duizen den is genoten, laat zich begrijpen. Aan het strand heerschte die echte gezel ligheid waardoor onze badplaats zoo'n goe den naam heeft verkregen. Het aantal be zoekers uit verschillende deelen van Zeeland neemt vooral des Zondags voortdurend toe. Ook uit Noord-Brabant en Zuid-Holland ko men zeer vele menschen een uitstapje naar Vlissingen maken, waartoe de auto hen op gemakkelijke wijze in de gelegenheid stelt. Dit toenemend bezoek mag voor een belangrijk deel op rekening worden gesteld van de Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer, die op doelmatige wijze reclame maakt. Zoo lazen wij dezer dagen weer een artikel van den secretaris dezer Vereeniging in het Interna tionaal Politieblad. Dergelijke artikelen riet een vaardige pen géschreven trekken de aan dacht en werken op krachtdadige wijze mede het vreemdelingenbezoek te helpen bevor deren. Gisterenmiddag van 3.30 tot 5 uur gaf de Vlissingsche Postfanfare een concert, dat zich in een groote belangstelling mocht ver heugen. Staatsbedrijf der P.T.T. Door de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg is het volgend adres aan de Tweede Kamer gezon den In den l'aatsten tijd worden, zooals uwe hooge vergadering bekend zal zijn, weer ver schillende maatregelen genomen om de diensten van het P.T.T.-bedrijf te beperken. Zoo wordt het aantal openstellingsuren van hoofd- en hulpkantoren verminderdzijn het aantal kombestelingen in paatsen, waar de kom niet meer dan 5000 inwoners telt, teruggebracht tot twee zijn tweede buiten bestellingen ingekrompen is het aantal post verzendingen verminderd. De postadministratie acht zich gerechtigd tot deze inkrimping over te gaan, nu de uit komsten van het bedrijf door de huidige tijdsomstandigheden minder gunstig zijn. Wij mogen het zeker niet verheelen dat deze politiek van een mohopolistisch bedrijf als de P.T.T. onze instemming niet kan hebben. Steeds worden de belangen, die het pu bliek en in het bijzonder handel en nijver heid bij dit bedrijf hebben, meer en meer ge schaad. Destijds had men in plaatsen als Middel burg en Vlissingen vijf bestellingen per dag, dit aantal werd ingekrompen tot vier, een evental jaren geleden zelfs tot drie per et maal. De tijden van openstelling der kantoren, zoowel voor post- als telegraafdienst, werden ook telkens korter. De laatste bestelling werd ruim een jaar geleden vervroegd, waardoor men o.m. de En- gelsche post des avofids niet meer ontvangt. Nu worden weer allerlei bezuinigingen aan gebracht tot heden treffen deze meer in het bijzonder het platteland, doch zijn wij wel ingelicht dan zijn nog meerdere beperkingen in voorbereiding, o.a. ook wat de verzending der brievenmail per spoor betreft. Door de thans getroffen maatregelen wordt de postdienst ten plattelande wel' geheel ont wricht. Het is toch te dwaas, dat de ochtend bladen van de groote bladen aan personen buiten de kom woonachtig, eerst den volgen den dag tegen of zelfs eerst na het middag uur worden uitgereikt. Een gevolg hiervan moet toch wel zijn, dat de posterijen het ver voer daarvan op den duur geheel zullen moe ten missen en de dagblad-administraties ook in de kleinste ph.atsen, door middel van agenten hun abonné's zullen gaan bereiken. Ook het brievenvervoer zal verminderen, want als men in den loop van den dag op een betrekkelijk naburig dorp een bericht wil bezorgd hebben, zal men het eenvoudig als pakket met een bode medegeven. De vracht ontgaat dan geheel aan het bedrijf der P.T.T. Van iederep maatregel tot beperking in den dienst der P.T.T. ondervindt men uiteraard nadeel, doch noodgedwongen legt men zich hierbij vaak neer, maar wanneer men na eenigen tijd eens nagaat hoe jaren geleden de diensten waren ingericht en een vergelij king maakt met het heden, dan treft het wel zeer bijzonder hoeveel slechter de toestand is geworden, en gevoelt men dat het nood zakelijk is een protest tegen deze steeds cul- mineerende inkrimping te doen hooren. Wanneer een inkrimping van den P.T.T.- dienst door de administratie wordt verdedigd, beroept men zich gaarne op de toestanden in het buitenland, waar het nog slechter is dan hier, en zoo ook thans, doch het is wel eigenaardig, dat wanneer men bij het verzoek om een verbetering aan te brengen zich be roept op het buitenland, de administratie er I terstond op uit is te zeggen dat de uitkom sten van den dienst geen nieuwe uitgaven toelaten en men derhalve het betere niet uit het buitenland kan overnemen. Maar nu gaat het toch ook niet op, zich dan wel op het buitenland te beroepen in die gevallen, waarin de toestand daar slechter is dan in Neder land. Wij zyn dan ook van oordeel, dat aan de beperkingen in den dienst der P.T.T. paal en perk moet worden gesteld, ja dat vele der genomen bezuinigingsmaatregelen, ook in het belang van het bedrijf zelve, zullen moe ten worden ongedaan gemaakt en zeker in het bijzonder de sedert korten tijd in wer king zijnde zeer slechte regelingen ten plat telande. Wij willen dan ook bij uwe hooge vergade ring er met den meesten nadruk op aandrin gen de regeering er van te overtuigen, dat het niet aangaat met een beroep op de slechte uitkomsten van het bedrijf, de dien sten van de P.T.T., waar dit bedrijf toch het algemeen belang moet dienen, steeds in te krimpen tot schade voor het publiek in het algemeen en van den handel en de nijver heid in het bijzonder. Waar dit bedrijf werkt in het algemeen belang en concurrentie is uitgesloten, mag naar onze meening ook geen vergelijking ge maakt worden met commercieele bedrijven, die uiteraard niet met voortdurende verliezen mogen werken. Een bedrijf dat in het alge meen belang werkt, mag o.i. echter zoo noo- dig, ook op steun uit de algemeene kas re kenen. MIDDELBURG Abdü-concert. Het hoogtepunt van dit concert in den gouden morgenstond van den eersten Zondag van Hooimaand was, afgezien van. alle ver dere voortreffelijkheden, ongetwijfeld een drietal liederen uit de „Uederlandsche Ge- denck-Clanck" van Valerius, voor vierstem mig mannenkoor met begeleiding van eenige koperinstrumenten, bewerkt door Joh, H. Caro. In het tijdperk der godsdienst-oorlogen en van den onafhankelijkheidsstrijd der Ne derlanders legde het volksgezang een zekere levendigheid aan den dag en de volksgeest uitte zich in tonen. Adrianus Valerius, gebo ren te Middelburg, overleden te Veere 27 Ja nuari 1625, waar hij sedert 1606 als notaris werkzaam was, heeft vele van de liederen, die het stempel van hun tijd dragen, verzameld. Uit die verzameling heeft Caro met „Den strik ontsprongen", „Wilt heden nu treden" en „Dankgebed" een gelukkige keuze gedaan en hij, de meester, die weet hoe het klinken moet, heeft ze van een stijlvolle harmonisee ring voorzien. Prachtig van klank en boeiend heeft „Middelburgs Mannenkoor" 2e vertolkt, daarbij rustig, nauwkeurig en smaakvol door de blazers begeleid. A cappella werden door het koor op uitnemende wijze voorgedragen „In stillen Nacht" van Friedrich Spee (1591 1635) bewerking Hegan en „Ein geistliches Abendlied" van den dichter Gottfried Kin kel, getoonzet door Humperdinck. Leverde het mannenkoor knappe staaltjes Van koorcultuur, ook het Middelburgsch Mu ziekcorps was keurig op dreef en liet zich in „Schafers Sonntagslied" en „Abendgebet", beide door Kreutzer oorspronkelijk voor man- nenkwartet geschreven, de twee elegische me lodieën van Grieg, Franck's „Panis Angeli- cus" en de rêverie van Luigini „La voix des cloches" zoomede in de beide koralen (Psalm 25 en Gezang 96) van zijn beste zyde kennen. Inderdaad, deze morgenwijdingen verdie nen, dat zij de bijzondere aandacht trekken. Zij bevatten zooveel aantrekkelijks, dat een gang naar de Abdij niet achterwege mag blijven. En zoo hadden zeer velen er over ge dacht, die duidelijk van hun ingenomenheid met het gebodene deden blijken, dat onder Caro's dirigeer-talent werkelijk iets aparts is geweest. o. Een onderscheiding. De heer M. J. Maassen, eerste klerk by de administratie der prov. stoombootdiensten ter prov. griffie te Middelburg, die Zaterdag 65 jaar is geworden, heeft den dienst der pro vincie verlaten na een diensttijd van 401^ jaar. Hedenmorgen kwam de Commissaris der Koningin den heer Maassen gelukwenschen en deelde hem mede dat H. M. de Koningin den heer Maassen begiftigd had met de zil veren eere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. BIGGEKERKE. Loop der bevolking. Over de maand Juni. Vertrokken: L. van Sluijs, B 65, naar Koudekerke. M. van den Bergen, B 88a, naar Nijmegen. ZOUTELANDE. Loop der bevolking. Over de maand Juni. Ingekomen: J. de Voogd van Se- rooskerkeI. de Kam en gezin van West- kapelle. Vertrokken: E. Louwerse naar Domburg G. Koppejan naar Meliskerke F. de Witte naar AagtekerkeL. de Witte naar Meliskerke. VEERE Belangstelling voor de Restauratie van Veeres Raadhuis in Oost-Indië. De Restauratie-commissie voor het Raad huis van Veere, die onlangs den Commissaris der Koningin in Zeeland den eersten afslag in zilver der door haar toedoen, ten behoeve van het herstel van dit bouwwerk, geslagen Bouwpenning heeft aangeboden, deed thans ook in Nederlandsch-Indië van zich hooren. Mevrouw L. van Dam van Isselt heeft n.l. een, door alle leden van het werk-comité on- derteekende schenkings-oorkonde vervaar digd, waarbij een afslag in zilver van dezen bouwpenning den Gouverneur-Generaal ten geschenke werd aangeboden, en de vertegen woordiger voor Indië van de Kon. Begeer (die den penning sloeg) heeft dezen thans, naar wij vernemen, op een speciale audiëntie over handigd. De Gouverneur-Generaal betuigde zyn in genomenheid met den fraaien penning en Z.Ecx. schonk he*. Restauratiefonds een zeer gewaardeerde bijdrage. Naar men ons mededeelt, is het werk der Commissie in Nederland tot dusverre niet zonder succes gebleven en verschillende, soms belangrijke giften, kwamen bij haar binnen daarvoor werd steeds, zoo zij boven de 6 waren een bronzen, beven de 25 een zilveren bouwpenning toegezonden. GOES Een excursie. Op 2 Juli werd door leeraren en leerlingen van het Zeeuwsch Technisch Instituut een excursie gemaakt naar de zeeweringen van Walcheren ~n de sluiswerken en haven inrichtingen te Vlissingen. Met een drietal autobussen van den heer J. van Fraassen te Goes, eenige personenauto's en motorfietsen werd eerst naar Middelburg gereden, waar het gezelschap op het Molenwater werd ont vangen door den heer P. L. Bolier, oud hoofdopzichter var. den Polder Walcheren. Daarna werd onder diens leiding de reis voortgezet langs den Noordweg en te Dom burg de duinverdediging met gewapend be- tonglooiïng bezichtigd. Deze is ongeveer een kwarteeuw geleden gelegd, omdat de duinen ter plaatse sterk afnamen, zelfs het Strand- hotel bedreigd werd. Daarna heeft weer aan winst plaats gehad, zoodat de glooiing onder het duinzand kwam, terwijl sedert enkele jaren weer afname plaats vond en de kunst matige bescherming verdere afname moet tegenhouden. Te Domburg voegde zich by het gezelschap de heer C. M. Bolier, hoofdopzichter van de Noordwatering van Walcheren, onder wiens leiding de zware Westkapelsche zeewering werd bezichtigd. Over een flinken afstand ligt achter dezen dijk nog een duinstrook, welke dichter bij het dorp niet meer aanwe zig is. De zware basaltglooiïngen, hier en daar afgewisseld door beton, moet dezen dijk tegen het ruwe geweld der Noordzee bestand doen zijn, terwijl ook paalhoofden en zware staketwerken dienen om den golfslag te breken. Ondanks deze kostbare en sterke verdediging kunnen krachtige stormen voor tonnen schade aanrichten. Hier komt duidelyk uit, welke inspanning en opoffering het kost om de „lage landen bi der see" te beveiligen en is frappant de tegenstelling met het ingenieuse werk aan de sluizen te Vlissingen, die ook als deel van de waterkeering sterk gebouwd moeten zijn, doch waarbij iet fijnere werk een snelle- en gemakkelijke bediening moet mogelijk ma ken. Nadat over den nieuwen provincialen weg van Westkapelle naar Vlissingen gereden was, waarbij bleek, dat de bochten in de nieuwe weggedeelten voor het autoverkeer niet hinderlijk zyn, werden onder leiding van den heer C. Baggerman, technisch ambtenaar van den Rijkswatersfaat te Vlissingen, de zelfregistreerende peilschaal, de bewegings inrichtingen voor de sluizen (electrisch hydraulisch gedreven), de aanleginrichtingen voor de veerbooten (uitvoerig beschreven in het weekblad „De Ingenieur" 1928, no. 14), de nieuwe buitenhaven en havenloodsen be zichtigd. Daarna werd by hotel „Zeeland" het gezelschap ontbonden en konden de deel nemers, behalve de leerlingen van Schouwen- Duiveland, des avonds nog hun woonplaat sen bereiken. WISSEKERKE. Afscheid burgemeester Verhorst. De burgemeester van Wissekerke, de heer M. J. Verhorst, heeft afscheid genomen als burgemeester van die gemeente, welk ambt hij gedurende 15 jaar heeft bekleed. Namens den gemeenteraad werd den heer Verhorst een schemerlamp aangeboden, wat geschiedde bij monde van den wethouder Van der Maas. Vervolgens werd de heer Verhorst nog ge huldigd door den gemeente-secretaris, die iem dankte voor de aangename samenweiking. Door den heer Maris, hoofd der openbare lagere school, werd den heer Verhorst na mens alle gemeente-ambtenaren een schil derij aangeboden van de St. Bavokerk te Haarlem. De heer Gussinklo sprak als vriend van den burgemeester en bood een geschenk aan. uit naam van de burgerij, bestaande uit een theemeubel, waarbij een album gevoegd was bevattende de namen van hen, die voor dit geschenk een bijdrage hadden geschonken. De burgemeester heeft alle sprekers harte lijk dank gezegd voor de waardeerende woor den en de aangeboden geschenken. Het muziekgezelschap Apollo" heeft een concert gegeven in de muziektent, waarna de heer Verhorst een hartelijk afscheidswoord tot de ingezetenen heeft gericht. BRUINISSE. Aan den ketting gelegd. De deurwaarders uit Middelburg hebben Zaterdag het Belgisch motorjacht „Droom" aan den ketting gelegd. Bedoeld jacht lag in de haven het Zijpe 0: der Bruinisse. Daar niemand zich aan boord bevond, zijn de deu ren in tegenwoordigheid van den burgemees ter van Bruinisse geopend. Het beslag is gelegd op een daartoe inge komen verzoek uit België. THOLEN. Vijftigjarig jubileum. Zaterdag 2 dezer bestond de boekhandel, drukkerij en uitgeverij van de firma J. M. C. Pot, die in 1882 door wijlen den heer J. M. C. Pot werd opgericht, 50 jaar. Het heeft dien dag den heer G. Amsing Jr., die sedert 1911 eigenaar der zaak is, niet aan belangstelling ontbroken. Den geheelen dag stroomden telegrammen en schriftelijke gelukwenschen binnen, zoowel vanuit het eiland Tholen als ver daarbuiten. Het persoonlijk bezoek was overweldigend. Tal van autoriteiten kwamen den heer Am sing gelukwenschen. De heer Amsing, die tal van jaren voorzitter is van het district Zeeland der boekdrukkers-werkge versorganisatie, had de persoonlijke geluk wenschen in ontvangst te nemen van zijn Zeeuwsche collega's, die nagenoeg allen naar Tholen waren gekomen. Namens de Federatie kwam het hoofdbe stuurslid, de heer H. P. M. Verlinden, de ge lukwenschen overbrengen. De Kamer van Koophandel vereerde den heer Amsing *et de aanbieding, bij monde van den voorzitter van de afd. Kleinbedrijf der Kamer va:i Koophandel voor Westelijk Noord-Brabant, van de zilveren medaille der Kamer, een onderscheiding die, zooals de heer Verlinden mededeelde, slechts in buiten gewone gevallen wordt verleend, en als blijk van waardeering geldt voor hetgeen de heer Amsing verricht. Behalve de persoonlijke gelukwenschen werden den jubilaris een vijf-en-twintigtal bloemstukken aangeboden. Het muziekgezelschap „Concordia", waar van de heer Amsing vele jaren voorzitter is, bracht een serenade. HULST. Opgeofferd aan het verkeer. Het eenige stadje in onze provincie dat tot nog toe geheel door wallen werd omsloten, het ongeveer 4000 zielen tellende Hulst, heeft ten opzichte van die wallen'een offer aan het verkeer moeten brengen. By de poort, waarop de weg naar Walsoorden, dus naar den veer dienst over de Westerschelde, uitkomt, is de wal doorgegravenop een andere plaats was dit noodig ten behoeve van den waterafvoer. Waterschappen. Bij Kon. besluit zyn benoemd in de pro vincie Zeeland a. met ingang van 24 Augustus tot voor zitter van het bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Hoofdplaat en Tho- maes, B J. M. Thomaes te Hoofdplaat b. met ingang van 16 Augustus tot dijk-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1