les J 500 300 150 100 25 2 JULI EERSTE BLAD No. 134 70e Jaargang; 1932 7 Cent Iburgsche Stoomvaart Uitgave: firma f. VAH DE VELDE Jr., V/alstraat 58-60, Vlissingen, Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND Hierop letten! PROVINCIALE VEREENIGING „HET GROENE KRUIS" iederen avond de gsche Courant jd en is U bovendien tegen ongelukken. el meer 10 ct i naar grootte lect. vooruit. he Schoenhandet /éderom ontvan- longens Molières, fijn overleder a aan de volgende 31 2.70, 32-35 50, bruin 10 ct. p. sterke Box Jon- 28-31 2.75, 39 3.35. :he Schoenhandel opt GOOD YEAR SCHOENEN, iets ndere schoenen, veertje. lie Schoenhandel in-Kalfs Meisjes- 36 slechts 3.-. ngewezen adres laatwerk. Passen ïrsen ikje Cubaantjes I oede JASNEVA tederlandsch Fa- Iwerk Senorita's ent. Verkrijgbaar .VOGEL, Korte kt nette VRIEN- 18 jaar. Brieven eau „Vliss. Crt." I. Ie Hypotheken 2e Hypotheken ypotheken rente 6 rente, tot :ven letters L. K., ourant". s voor overtrek- genkappen, voor (2 c.M. dik) en lende reparaties Zadelmakerij Nieuwstraat 18. eds De blau-ve 3 Senorita's voor dat U de echte CUBAANTJES erkrijgbaar bij ibeinstraat. iaar voor perso- etrckking. Geen nge Noordstraat tirg. Geopend -9 uur. LAKRIEMPjFS „DE KLEINE aat. DMUTSEN van 75, nu allen 15 3 WINST", Wal- RA - CENT7A Igenten. Loterij- ordstraat L 123, et Paradijsplek- Pension „Den achtig gelegen, :rkeuken, Thee-, g Pension ƒ4. burg-Rotterdam gen plaatsen PASSAGIERS, EN VEE i/.Midcl v.m.uur 8 8 v. Rott. vm. uur 9 9 bekomen aiuport- en Exp. in G. VOS, Tele£. "niIERS, Tel. 153 RHODT, Tel. 282 :EK, Telef 101. VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct(max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1 5regels tl.—,alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. In de te Hilversum gehouden vergadering van de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten kwamen in behandeling de prae- adviezen, uitgebracht door de heeren S. Ro- drigues de Miranda, wethouder van Amster dam en C. Smeenk, wethouder van Arnhem „Op welke wijze moet, gegeven de bestaande regeling der werkloosheidsverzekering, de bij die regeling aansluitende steunverleening voor valide werkloozen worden georganiseerd moet daarbij aan het rijk, aan de gemeenten en aan de organen van armenzorg een taak worden toegekend en zoo ja, welke Naar welke beginselen moeten de overheidskassen met de uit de steunverleening voortvloeiende kosten worden L --zwaard De heer Rodrigues de Miranda concludeer de tot de volgende stellingena. De werk- loozensteun, in den ruimsten zin opgevat, worde onderwerp van rijkszorg, b. Bij de wet en voor zooveel noodig bij algemeenen maat regel van bestuur, worden de grondslagen van de steunregeling vastgelegd, volgens welke aan valide werkloozen, zoowel verzekerden, die geen recht op uitkeering kunnen doen gelden, als niet verzekerden, ondersteuning wordt verleend, c. Met de uitvoering van de onder b. bedoelde wet en de daaruit voort vloeiende algemeene maatregelen van bestuur worden de gemeentebesturen belastde orga nen van armenzorg worden bij de toepassing van de wet op den werkloozensteun uitge schakeld. d. In de wet worde vastgelegd dat de ui 5 de steunverleening-voortvloeiende kos ten voor 5/6 deel door het rijk en voor 1/6 deel door de gemeente worden gedragenhet rijk verschafte zich de middelen, benoodigd voor den werkloozensteun, door een speciale naar draagkracht te heffen economische weerbaarheidsbelasting den gemeenten wor de het recht toegekend op de in het vorige lid bedoelde belasting opcenten te heffen. De heer Smeenk kwam tot de conclusies, dat het rijk inzake werkloosheidsvoorzieningen leiding en steun geve en dat bij het bepalen van dien steun gelet wordt op den omvang van de crisis in de bedrijven en op de finan- cieele draagkracht der in aanmerking komen de gemeenten. Dat hierbij gewaakt moet wor den tegen een althans in theorie, mogelijke willekeur en ongelijke behandeling met het oog waarop overleg tusschen de regeering en een door de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten in te stellen commissie wensche- lijk wordt geacht, en wel over de normen, die voor de toekenning van een bepaald subsidie percentage zullen gelden, alsmede over moge lijke afwijking van de normen in concrete ge vallen. Dat tenslotte rijk en gemeenten ern stig behooren te streven naar samenwerking en er geen sprake moet zijn van elkander te beschouwen als „vijandelijke mogendheden" en dat, waar hier te lande ook de gemeente lijke autonomie steviger staat dan in vele andere landen, haar behoud niet alléén af hangt van den inhoud der wettelijke regelin gen deze autonomie staat of valt met het verantwoordelijkheidsbesef van degenen, die tot besturen geroepen zijn. Op beide prae-adviezen volgde een gedach- tenwisseling, waaruit bleek, dat de vergade ring het meerendeels eens was met de con clusies van den heer Smeenk. Het R.-Kath. Werkliedenverbond. Te Haarlem is de voorjaarsvergadering ge houden van het R.-Kath. Werkliedenverbond. De voorzitter, het Eerste Kamerlid A. C. de Bruijn, hield de openingsrede. Spr. zeide vol gens het verslag in de „Volkskrant" o.m. Tusschen de leiders van de aangesloten bonden en ons Verbondsbestuur bestaat er geen verschil van meening over, dat, waar eenigszins mogelijk (ongemotiveerde) aanval len op de bestaanspositie der arbeiders moe ten worden afgeslagenalleen als het niet anders kan wordt noodgedwongen in loons verlaging berust. De meening van echte en minder echte economisten, dat loonsverlaging het middel is, althans een der doeltreffendste middelen om de crisis te bestrijden, de werkeloosheid tegen te ga&n, is naar onze opvatting een fout en kan als grondslag van handelen voor de vakvereeniging niet worden aanvaard. Zij, die loonsverlaging openlijk en meer be dekt als bestrijding van de crisis, dus in het algemeen belang, aanprijzen, deden goed te letten op de ervaringsfeiten van het buiten land. Nergens heeft loonsverlaging het be oogde gevolg gehad. Spreker komt vervolgens tot het vraagstuk van den arbeidsduur. Het is, zegt hij, een gebeurtenis van betee kenis, dat de laatste Internationale Arbeids- conferentie den raad van beheer van het In ternationaal Arbeidsbureau verzocht het vraagstuk van de invoering bij de wet in alle industrieele landen van de arbeidsweek van 40 uren in studie te nemen, een en ander ter voorbereiding van een internationale regeling, terwijl het eveneens merkwaardig is, dat in leidende kringen onzer georganiseerde Neder landsche werkgeveis het standpunt wordt in genomen, dat men aan een algemeene ver korting van den arbeidsduur, als middel ter bestrijding van de noodlottige werkloosheid niet zal kunnen ontkomen. De werkloosheid, de voortdurende dreiging met werkloosheid en het misbruik, dat daar van gemaakt wordt, moet, op den duur, tot een volslagen volksramp leiden. Waarom, in dien het algemeen belang het eischt, zou 48 en meer uren gewerkt moeten worden met groote werkloosheid, indien men met 40 uu<* te doen werken de werkloosheid zeer belang rijk zou reduceeren Vooralsnog moeten onze onvrijwillige werk loozen, de mede-gedupeerden van de wanorde in de wereldhuishouding, voldoende worden geholpen dat kost veel geld en de regeering klaagt over een 'tekort aan middelen. Het wil ons intusschen voorkomen, dat geld voor de werkloozen er komen móét en komen kan vooropstellende, dat aan verschillende minder rechtvaardig werkende indirecte belastingen moeilijk is te ontkomen, eischt naar onze meening de solidariteit in dezen crisistijd, dat de tienduizenden, die nog behoorlijk in komsten' hebben, verplicht zijn de anderen, die niets hebben, te helpen. Die plicht wordt vrijwillig niet voldoende nagekomen en dus moet de overheid zorgen, dat hij worde ver vuld. Is het zoo gezien niet redelijk en zeer sympathiek, dat een speciale belasting gehe ven worde met het doel den werkloozen het leven mogelijk te maken Zou het ook van Christelijk standpunt be zien, onredelijk zijn, indien daarvoor de in komstenbelasting, bij wijze van noodoffer, aanzienlijk zou worden verhoogd, zóó, dat in het bijzonder van niet-kostwinners en voorts van all»n, die nog een behoorlijk inkomen hebben, belangrijk hoogere belasting zou wor den gevorderd Rechtvaardiger, beter te begrijpen en te dragen belasting is in dezen tijd nauwelijks denkbaar en zij zou belangrijk kunnen mee helpen om de kosten van verzekering en steunverleening te kunnen financieren. Scheepvaartbeweging. Gedurende Juni 1932 kwamen den Nieu wen Waterweg binnen 981 schepen, metende 1.507.911 netto reg. ton. Voor Rotterdam wa ren hiervan bestemd 808 schepen, metende 1.184.701 netto reg. ton. In Juni 1931 kwamen den Nieuwen Water weg binnen 1114 schepen, met. 1.966.909 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan be stemd 876 schepen, metende 1.463.244 netto reg. ton. Sedert 1 Januari zijn aangekomen Schepen N. R. T. N. Waterweg 1932 5716 8.955.466 1931 6710 11.445.977 Rotterdam1932 4726 7.039.808 1931 5425 8.856.609 Visscherijen. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juli 1932 aan den visscherijconsulent A. G. van Baren te 's-Gravenhage de persoonlijke titel van inspecteur der visscherijen toegekend. Bij beschikking van den minister van eco nomische zaken en arbeid is met ingang van 1 Juli 1932 de inspecteur der visscherijen A. B Brouwer aangewezen als districtshoofd in het 4e en 5e district (de Zuidhollandsche en de Zeeuwsche stroomen met de aan die wa teren gelegen open havens en zeegaten) en de inspecteur titulair A. G. van Baren als districtshoofd in het 6e en 7e district (de rivieren en binnenwateren met de open ha vens van Scheveningen en IJmuiden), beiden met standplaats 's-Gravenhage. Boodschappen per telefoon. In afwachting van de eventueele invoering van een zgn. telefoonboodschappendienst zal in 122 plaatsen gelegenheid worden geboden tijdens de sluitingsuren der betreffende kan toren telegrafisch en telefonisch binnengeko men boodschappen aan de betrokkenen te doen geworden. Boven de gewone gesprek- kosten is hiervoor geen extra-vergceding ver schuldigd. Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijn- hardt. Let bij het koopen daar speciaal op. want dit alleen garandeert de echtheid Deze vereeniging hield gisteren haar alge meene vergadering in de bovenzaal van de sociëteit „de Vergenoeging" tee Middelburg onder voorzitterschap van den heer C. E. Plugge, die bij den aanvang van de vergade ring, terwijl de aanwezigen zich van hun hun zetels verhieven, woorden van groote waardeering wijdde aan de nagedachtenis van wijlen ds. D. Gerretsen, het voor korten tijd overleden lid van het hoofdbeestuur, die zooveel in het belang van het Groenee Kruis werk heeft gedaan, en enkele oogenblikken stilte verzocht. Hierna heette spr. speciaal welkom den heer ds. J. Beijerman uit Utrecht, secretaris generaal der Alg. Ned. Ver."„het Groene Kruis" en zuster Tiemeijer, die zou spreken over de belangen van de zusters inzake ver zekering tegen ziekte enz. Spr. hoopte dat deze dag voor allen een aansporing moge zijn om het zegenrijke werk-van de Groene Kruis-vereenigingen voort te zetten. Spr. ging daarna het werk van het Groene Kruis nog eens na. Hij zeide dat de tijden niet makke lijk zijn en men allerwege de leus bezuini gen hoort weerklinken. Deze mag en moet voor het Groene Kruis in dezen tijd niet gel den, want juist nu is meer steun noodig en vrienden van dit werk zagen het in en verhoogden de contributie. De taak is om ziekte te voorkomen en dat geeft besparing. Het eerste werk is wel de lijdende mensch- heid de hulpmiddelen te verschaffen om het lijden te verzachten, waarin ligt opgesloten het zoo goed mogelijk maken van de huiselijks verpleging. Daarvoor is de huisverpleegster, wier taak een schoone maar moeilijke is. De tweede taak is de t.b.c.-bestrijding, al is de centrale leiding daarvan overgedragen aan de provinciale vereeniging tot beestrijding der t.b.c., de Groene Kruis-vereenigingen moeten haar plaatselijk behartigen. Hieruit volgt de derde taak, namelijk de ontsmet- tingsdienst. Deze werkt reeds meer dan 20 jaar, doch heeft in den laatsten tijd tegen werking door oprichting van gemeentelijke ontsmettingsdiensten. De vierde taak, het ver voer van zieken, slaagde, hoewel slechts ge deeltelijk. Als vijfde taak noemt spr. de hygiëne van het kind, die vooral bij de plaat selijke vereenigingen nog voor uitbreiding vatbaar is. Deze zaak is commissoriaal ge maakt en werkt de vereeniging samen met het Wit-gele Kruis om de kinderen zoo ge zond en hygiënisch mogelijk door het leven te doen gaan. De afdeelingen kunnen dit be vorderen door consultatiebureaux, moeder en bakercursussen, bevordering van school artsendiensten. Als consequentie van de kln- derzorg volgt vanzelf de kleuterzorg. Nog noemt spr. de ter hand genomen bestrijding van geslachtsziekten, verder het geven van hulp in de huishouding als de moeder ziek is, het organiseeren van cursussen in eerste hulp bij ongelukken, de zorg voor lichamelijk ge- brekkigen en ten slotte de nazorg van hen, die aan een zware ziekte hebben geleden en de maatschappelijke belangen van zenuw- en zielszieken. Spr. verwacht niet dat de afdee lingen dit alles en tegelijk zullen ter hand nemen, maar hoopt dat deze inleiding voor allen een spoorslag mag zijn, om niet stil te staan bij hetgeen zij reeds deden of nog doen. Spr. hoopt, dat na verloop van jaren al deze zaken in den een of anderen vorm door de aanwezigen zullen worden behartigd, dan eerst zal kunnen worden gezegd, dat het Groene Kruis werkt voor allen door allen. Na het lezen en goedkeuren der notulen bracht de secretaris-penningmeester het jaar verslag uit, dat in druk is verschenen. Wij kunnen daarom volstaan met te vermelden, dat het aantal afdeelingen onveranderd is gebleven en het aantal leden ongeveer 21000 bedraagt. De in het vorig jaarverslag uitge sproken wensch, dat zekere vereeniging, welke zou kunnen aansluiten, in den loop van dit jaar hiertoe zou overgaan, is jammer genoeg nog niet in vervulling getreden. Wel is de toetreding van een tweede plaatselijke ver eeniging zoo goed als zeker. De heer De Groote (Breskens) merkte op, dat er volgens het verslag thans geen di strictscommissie voor Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen bestaat. De voorzitter zeide, dat de aangezochte personen allen bedankten. De secretaris vroeg tot wien hjj zich moet wenden. De heer Abrahamse (hoofdbestuur) zeide dat er toch werk van gemaakt moet worden. De heer De Groote wees er op, dat de heer Pas toch voor die streek in het hoofdbe stuur zit. i De voorzitter zeide, dat deze zich nog nim mer liet zien, men kent hem niet eens. In tusschen is het mogelijk, dat de algemeene propagandiste van de Ned. Vereeniging, zus ter Schutte, eens naar Zeeuwsch-Vlaanderen komt. De heer De Groote juicht dit toe en zal haar gaarne helpen. Het jaarverslag werd goedgekeurd. De voorzitter las nu een schrijven van ver hindering van den inspecteur der Volksge zondheid, dr. Veeger voor, met de beste wen- schen voor het mooie werk. De rekening, die een goed slot aanwijst van 87.59, kon niet direct worden afgehandeld, omdat Hoedekenskerke, die haar moest na zien en de bescheiden nog heeft, geen bericht zond en ook niet aanwezig was. In de mid dagvergadering was dit ook niet het geval en keurde men de rekening voorloopig goed. De rekening was vergezeld van een toelich ting, dat men dit goed slot en ƒ461.44 van 1930 wilde reserveeren voor de hoog noodige verbetering van de ontsmettingsinrichting. Hiertegen had de heer Hage (hoofdbestuur) wel eenig bezwaar. De heer Duinker (Tholen) wilde 50 voor dit doel op de begrooting uit trekken, doch dr. Orbaan (hoofdbeestuur) maakte er pro memorie van. Zoo werd be sloten. De kwestie van vernieuwing van de ont smettingsinrichting zal na nader overleg o.a. met het Rijk in een buitengewone algemeene vergadering in het najaar afzonderlijk worden behandeld. Als plaats voor de volgende algemeene ver gadering wees men Vlissingen aan, de groot ste afdeeling, die in langen tijd niet de ver gadering in haar midden had, nadat dr. Duinker weer eens Tholen naar voren had gebracht en de voorzitter had toegezegd, dat het hoofdbestuur voor 1934 Tholen zal voor stellen. De heer Fokker (Burgh) vroeg op Maan- dfg, Donderdag of Zaterdag te vergaderen, om uit Schouwen te kunnen komen per vlieg tuig. Tot bestuurslid voor Schouwen in plaats van den heer J. Padmos, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, benoemde de vergadering den heer J. Fokker met 42 stemmen tegen 3 op ds. Voors en 1 op den heer Roelvink. Voor Zuid-Beveland westelijk deel zal iri de vacature-Gerretsen in de buitengewone g°lering worden vojiziëïij

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1