500 25 DONDERDAG 30 JUNI No.! 52- 70e Jaargang 1932 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Lr., Wetstraat 58-60, Vlissingen. Telel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door vereeniging „de nederlandsghe dagbladpers" ÜRSTE blad STADS- EN PROVINCIENIEUWS middelburg oost- en west-souburg koudekerke BUITENLAND VUSSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels /1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1— 5 regels 50 ct Iedere regel meerlOctfmax. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 15regels fl.—alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit 2 bladen Belgische beschouwingen over Walcheren. In „de Veurenaar", katholiek weekblad voor Veurne en omstreken treffen wij een interes sante beschrijving aan van het bezoek van de sportvereeniging Veurne aan Walcheren. De schrijver noemt Walcheren een eenig, groot park. Aan zijn beschrijving ontleenen wij het vol gende Onmogelijk is het hier een min of meer vol ledig beeld te geven van het steeds afwisse lende, soms wonderschoone der ontelbare parken, der kunstig aangelegde tuinen of der, op eindelooze beuken eener reusachtige ka thedraal gelijkende, hoog overlommerde la nen der waterloopen en vijvers met de sta tige blanke zwanen, de duikelende eenden of het vluchtend waterwildvan het eigenaar dige der zoo kraaknette wegen en straten, het zindelijke der eenvoudige huisjes, het verruk kelijke van zoo vele villa's en landhuizen, of van het vriendelijke der groetende, wuivende meisjes en vrouwen in hun typische kleeder dracht van den kalmen Peer met zijn klein, plat bolhoedje, zijn sigaar en zijn kort vestje van de kust, dit titanenwerk in den eeuwig- durenden strijd tusschen den Hollander en de zee Ik zou Vlissingen niet mogen vergeten met haren strandboulevard, haar havenhoofd met De Ruyter's standbeeld, hoog boven stad en haven en zoo opgebouwdMiddelburg met haar stadhuis, hare Abdij met kalm, stil bin nenhof Veere, met die herberg daar, „de Gampve^rsche Toren", waar wij höog boven aanklotsende golven genoeglijk een glaasje dronken. Over den voetbalwedstrijd Vlissingen-Ost- ende bevat „de Vrijheid" te Ostende een ver- .g, waaraan de volgende beschouwing voor afgaat Een klein bezoek aan de stad, een wande ling op den eigenaardigen zeedijk, een stevig noenmaal en weg waren we naar het voetbal veld. Zeggen we terstond dat alles hier veel duurder ris dan bij ons, dat er 's Zondags geen sigaren meer mogen verkocht worden en dat de oude restaurants nog slechts allemaal een „vergunning" hebben om sterke dranken te verkoopen. De andere restaurants hebben slechts „verlof" om bier te verkoopen. Alle woningen getuigen hier van groote netheid en de nieuwe wijken zijn alle in den zelfden trant gebouwd. Voorwaar onze Belgische woningen, open bare plaatsen en scholen mogen in dat op zicht aan onze Noorderburen een lesje nemen. De Belgen zijn er voor hun plezierig ka rakter graag gezien, en de Hollanders met wie we in gesprek komen of iets vragen zijn uiterst gedienstig en mededeelzaam. Buurtvereenlging Scheldestraat. Gisterenavond vergaderde de buurtvereeni- ging Scheldestraat. Met het oog op de tijds omstandigheden werd besloten tot het terug betalen der gelden over te gaan. Na aftrek van alle onkosten zal het overschot aan het Plaatselijk Crisis-Comité worden afgestaan. In onze Tijdinglial. Het 300-jarig bestaan van de universiteit te Amsterdam is opgrootsche wijze herdacht. Onze fotograaf heeft verschillende momen ten van dit belangrijk historisch feit op de gevoelige pl-it vastgelegd. Een aardige foto ts die van de serenade met een fakkeloptocht door de studenten aan de professoren in Artis gebracht. Door den burgemeester van Utrecht is de nieuwe Vaartsche Rijnbrug door middel van een schakelaar officieel geopend. Verder geven wij nog foto's van de ope ning van het 23e internationale tramweg- eongres door Prins Hendrikvan den 12- Jarigen Teunis Musch uit Wilsum die be toomd is tot organist van de Ned. Herv. kerk te Veessen de afdeeling der Rotterdamsche politie die deelneemt aan den vierdaagschen afstandsmarsch te Nijmegen. Een bekroning. Op de te 's-Gravenhage gehouden natio nale tentoonstelling en vakwedstrijden in het bakkersbedrijf, behaalde de heer A. D? de Wolf alhier den 4en prijs in de afdeeling Vreemdelingenbezoek. Heden kwamen met de provinciale boot 550 vreemdelingen van de Belgische bad- plaatsen mede, terwijl 25 auto's werden over gezet, Concertzaal hotel Oosterhuis. In de Concertzaal in het hotel Oosterhuis zal Vrijdag a.s. het openingsconcert worden gegeven door het Treiber-trio. Vervolgens lederen dag middag- en avond concerten. Alleen des Zondags zal gelegenheid worden gegeven tot dansen. De burgemeester van Middelburg vraagt eervol ontslag. De burgemeester van Middelburg, de heer P. Dumon Tak, heeft tegen 1 Januari 1933 eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. (Men zie verder het verslag van den ge meenteraad te Middelburg.) Abdijconcert. Het Middelburgsch Muziekkorps geeft a.s. Zondag weder een uitvoering in de Abdij en dit voor de eerste maal in dit seizoen des morgens van 8 tot 9 uur. De uitvoering belooft ditmaal iets bijzon ders te worden. Evenals ieder jaar één maal gewoonte is, zal het Middelburgsch Mannen koor dezen keer zijn medewerking verleenen. De heer Joh. H. Caro, directeur van Mu ziekkorps en Mannenkoor, heeft een drietal liederen uit Valerius' „Gedenckklanck" be wolkt voor 4-stemmig mannenkoor met be- geléiding van eenige koperinstrumenten. Dus niet alleen wacht den bezoekers muzi kaal genot en k capella zang, maar ook zang begeleid door muziek. Om noodeloos heen en weer loopen van publiek zooveel mogelijk te voorkomen, zullen zoowel het Mannenkoor als het muziekkorps ditmaal plaats nemen op de verhooging voor het rijksarchief tusschen Balans- en Burg poort, waartoe de betrokken autoriteiten toe stemming hebben verleend. De zitbanken voor het publiek zullen nu ook anders wor den opgesteld. Een begin van brand. Gisterenavond omstreeks 9 uur werd brand ontdekt in het achtermagazijn van het Zeeuwsch Meubelhuis van den heer v. B. in dc Lange Gortstraat te Middelburg. Van ver schillende zijden kwam hulp opdagen en werden reeds smeulende en brandende ma trassen in den tuin gedragen om daar te v/orden gebluscht. Met emmers water werd intusschen het blusschingswerk in het ver trek zelf aangevat, zoodat de brandweer, die met de magirusspuit ter plaatse verscheen, geen water behoefde te geven en zich kon bepalen tot een grondig onderzoek of er nog verder gevaar aanwezig was, waarbij rook- maskers goede diensten bewezen. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn té bekomen omtrent ge vonden kinderjekker bij C. Hoogesteger, Oranjeplein A 18. Gemeenteraad. De gemeenteraad te Koudekerke komt Vrij dag 1 Juli, des morgens 9 uur, in spoed- eischende vergadering bijeen ter behandeling van de bouwvergunning Flipse-van den Ber gen. Bestrijding van stalbranden. Aan de gemeentebesturen op Walcheren is een adres verzonden van ongeveer den vol genden inhoud Naar aanleiding van den brand te Grjjps- kerke (W.) op 9 April jl., waarbij een groot aantal stuks vee helaas in de vlammen om kwam, belegde de afdeeling Zeeland van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren een vergadering ter bespreking van de middelen ter bestrijding van stalbranden. Die vergadering besloot een commissie sa men te stellen die dit vraagstuk zal bestu- deeren en daarover een rapport zal uit brengen. Deze commissie is thans tot stand geko men en bestaat uitden heeren H. Bierman, commandant der brandweer te Middelburg, voorzittermej. H. C. van Hoek, secr. der afd. Zeeland Ver. tot Besch. v. Dieren, secre taresse, en de heeren ir. J. Siebenga, secr. van de Z. L. M. te GoesJ. Kraamer, rijks veearts, voorzitter afd. Zeeland Ver. tot Besch. v. Dieren L. Melse te Serooskerke en K. Francke te Oostkapelle. Wil deze commissie in staat zijn haar taak naar behooren te vervullen, dan zal zij hare gegevens moeten verkrijgen van de besturen der onderscheiden gemeenten en van de af- deelingsbesturen der Z. L. JVI Van de gemeentebesturen om op de hoogte te komen van alle maatregelen welke thans reeds ter plaatse zijn genomen en de veror deningen die ter zake zijn uitgevaardigd. Van de afdelingsbesturen der Z. L. M. om een overzicht te krijgen van de toestanden der stallen en behuizingen, alsmede de ge troffen voorzieningen, ten einde eventueele verbeteringen te kunnen aanbevelen. Het is daarom dat de commissie verzoekt de commissieleden te willen ontvangen ter gezamenlijke bespreking van de volgende vragen 1. Zijn in uwe gemeente verordeningen op het bouwen van stallen 2. Zoo ja, mag de commissie dan over een exemplaar beschikken 3. Zijn voor stallen in uwe gemeente be paalde brandweermiddelen voorgeschreven? 4. Zoo ja, welke Aan de besturen der afdeelingen der Z. L. M. op Walcheren is een in den aanvang ge lijkluidend adres gezonden. Aan deze bestu ren worden speciaal de volgende vragen ter nadere bespreking voorgelegd 1. Hoe is de bouwvorm van de boerderijen in uw ressort 2. Is deze bouwvorm gelijk, zoodat van een bepaald type gesproken kan worden 3. Zijn door de boeren maatregelen geno men, om het gevaar voor verbranding van vee te beperken 4. Zoo ja, welke a. betrekking hebbende op het losmaken van het vee? b. betrekking hebbende op het brandvrij maken van den stal 5. Welke toestellen zijn aanwezig om bij brand het vee spoedig los te maken 6. Staat het vee bij u in brandvrije ruim ten, zoodat het daar blijft staan? 7. Hoe zijn hooi en stroo, zijnde de meest brandbare stoffen, geborgen 8. Hoe is in het algemeen de dakbedek king 9. Zijn de schuren van bliksemafleiders voorzien met voldoenden waarborg? 10. Zoo ja, hoe zijn die opgesteld 11. Zoo neen, waarom niet 12. Wat is uw oordeel omtrent de stelling dat vee bij brand naar de vlammen toeloopt 13. Zijn er in uw stallen voldoendee uitgan gen aanwezig, waardoor het vee gered zou kunnen worden 14. Worden deze deuren met grendels ge sloten 15. Waar zijn die uitgangen aangebracht en in welk aantal 16. Blijft het vee gedurende den geheelen wintertijd op stal of komt het dagelijks bui ten om te drinken of om de stallen .te rei nigen 17. Welke brandbluschmiddelen 'zijn er op de boerderijen 18. Hebben de verzekeringsmaatschappijen ook bepalingen gemaakt bij het sluiten der verzekering bijv. door snelbluschapparaten yoor te schrijven 19. Zijn er wel eens proeven genomen om na te gaan, hoe snel het vee bij brand gered zou kunnen worden 20. Acht u bij den bestaanden toestand het spoedig verleenen van afdoende hulp door aanwezig personeel en materieel verzekerd? 21. Zoo niet, wat acht gij daarvoor dan nog noodig 22. Hoe is de verlichting in de stallen 23. Zijn alarmsignalen bij de boerderijen aanwezig 24. Welke maatregelen worden ter voorko ming van hooibroei genomen? 25. Welke stallenbouwers zijn er in uw ge meente 26. Welke mededeelingen acht gij nog in het belang der commissie on haar te steunen in het streven tot een beteren toestand te geraken Directe belastingen. De ontvanger der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen J. C. van Schagen is overgeplaatst van het kantoor Heinkens- zand naar het kantoor Alblasserdam. Met ingang van 10 Juli wordt de aanwijzing van het kantoor der directe belastingen Ter Neuzen als aanmeldingskantoor vervangen dGor een aanwijzing als zoodanig van het kantoor dier middelen te Sas van Gent. Besmettelijke ziekten. In de week van 19 tot en met 25 Juni zijn in onze provincie voorgekomen 2 gevallen van roodvonk, nl. 1 te Hontenisse en 1 te Oost- en West-Souburg en 1 geval van po liomyelitis anterior acuta te ïJzendijke. AANBESTEDINGEN Het gemeentebestuur van Gorinchem heeft aanbesteed het bouwen van een stoompont voor het veer Gorinchem-Sleeuwijk. De in schrijvingen liepen van 143.000 tot 77.900, voor welk laatste bedrag werd ingeschreven door de Vahale Scheepswerf te Gendt bij Nijmegen. De Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier had ingeschreven voor 105.000. RECHTSZAKEN Gerechtshof te 's-Gravenhage. De rechtbank te Middelburg heeft den 55- jarigen H. J. van B. uit Hansweert, ter zake van verduistering veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf. Gezien een door de afd. Zeeland van het Ned. Genootschap tot zede lijke verbetering van gevangenen uitgebracht rapport, legde het hof deze straf thans voor waardelijk op. Valsche munterij. Een werkloos goudsmid, die terecht heeft gestaan voor de vierde kamer der rechtbank te Amsterdam wegens het vervaardigen en uitgeven van valsche rijksdaalders, is ver oordeeld tot een jaar en drie maanden ge vangenisstraf onder aftrek van vier maan den voorloopige hechtenis. Incident in een rechtzaal. In den nacht van 18 October jJ. hebben drie beruchte inbrekers zich met geweld toe gang verschaft tot de magazijnen van de „H.E.M.A." te Rotterdam. Zij hebben de brandkast geforceerd en daaruit 3000 ont vreemd. Wegens diefstal werd het drietal, een timmerman, een koopman en een los- werkman door de Rotterdamsche rechtbank resp. tot vier jaar, vier jaar en drie jaar en zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Gisteren stonden de drie mannen in hoo- ger beroep terecht voor het Gerechtshof te 'j-Gravenhage. Tijdens het verhoor van een inspecteur van politie, maakte de los-werk- man zich zoo boos, dat hij den inspecteur te lijf wilde gaan. Zwaar geboeid werd de man op bevel van den president de zaal uitgeleid. In zijn requisitoir eischte de advocaat-ge neraal bevestiging van het vonnis der recht bank, waarop de uitspraak werd bepaald op 6 Juli ats. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De dag van gisteren heeft wel optimisme, maar geen beslissing gebracht. De twee com missies, de een onder voorzitterschap van Mac Donald, de andere onder presidium van Hymans, zijn met hun werkzaamheden reeds begonnen. Hun arbeid zal ongeveer 3 dagen duren. Daarna zal een rapport aan de zes mogendheden, die tot de conferentie van Lausanne hebben uitgecoodigd, worden uit gebracht. In de zitting van gisteren heeft Mac Do nald rapport uitgebracht over het resultaat der tot nu toe gevoerde vertrouwelijke be sprekingen. Dit verslag is later door de En- gelsche delegatie gepubliceerd. Er blijkt uit, dat Duitschland zich bereid heeft verklaard, actief mede te werken aan den wederopbouw cp zekere voorwaarden, die vooral ten doel hebben een wijziging van de bepalingen van het verdrag van Versailles, waardoor Duitsch land gebracht is in den toestand van een natie van mindere rechten. Mac Donald gaf voorts nog een toelichting over de verklaring voor het uitstel van de betalingen voor de schadevergoeding voor den duur van de conferentie. Mac Donald zeide, dat hij niet kon mededcelen, dat volledige overeenstemming bereikt is, doch hij geloofde toch, dat in zekeren zin overeenstemming is bereikt over zekere punten, waarbij het rap port van de deskundigen van Bazel tot grondslag is genomen. Een bespoediging der beraadslagingen wordt noodig geacht, daar verschillende ge delegeerden eerlang moeten vertrekken. De Engelsche ministers moeten 13 Juli naar Ottawa gaan. Minister Chamberlain is gis terenavond reeds vertrokken. Herriot verklaarde aan de pers, dat hij zijn vertrek naar Parijs op Vrijdagavond had vastgesteld ook rijkskanselier Von Papen keert tijdelijk naar Berlijn terug. Herriot kon nog niet zeggen, hoe hij, nu eerlang de financieele debatten in de Fran- sche Kamer en Senaat zullen beginnen, zijn taak' te Lausanne in overeenstemming zal brengen met zijn verplichtingen te Parijs. Zondag a.s. wil hij bovendien deelnemen aan de overbrenging van het stoffelijk over schot van wijlen Briand naar Cocherel. Maar in ieder geval zou de conferentie voortgang vinden en hij was optimistisch gestemd. „Ik zie den weg naar het doel en ik beschouw den arbeid dezer conferentie als een noodzakelijk en historisch element tot vestiging van den definitieven vrede." Er was kwestie bij de Smitten Over de gordijnen van de slaapkamer. Ze waren nu 4 jaar oud en zagen e* eerlijk gezegd niet best meer uit. Me* vrouw Smit voelde wel wat voor nieuwe, maar mijnbeer zei, dat het er nu de tijd niet naar was. En stoomen? Het loonde de kosten niet. Toen dacht mevrouw aan „1, 2, V\ dat ze sinds een paar maanden ge-s bruikte voor de wasch. „Ja, maar die dunne gordijnen". En* £in, 't was te probeeren» En hebt U gehoord van 't resultaat? Prachtig! Prachtig zooals die kleuren zijn opgehaald, zoo fleurig en frisch als ze er weer uit zien. En niets geleden. Zelfs Mijnheer praat nu al mee over „1,2, 3", het Nederlandsch zelfwerkend wasclimiddel van cent per pak, „en nota bene nog 5 cent goedkooper dan die buitenlandsche soorten". Waar die mannen zich in dezen tijd al niet mee bemoeien. DE DUITSCHE BEGROOTING. De Duitsche rijksregeerlng heeft besloten, de begrooting bij noodverordening van kracht te verklaren, aangezien in verband met da parlementaire situatie behandeling door den Rijksdag nog maanden in beslag zou nemen. De onderteekening der betreffende noodver ordening staat onmiddellijk voor de deur. De begrooting sluit in inkomsten en uitga ven met een bedrag van 8200 millioen mark, hetgeen vergeleken bij 1931 een daling met 1200 mil-lioen en tegenover 1930 een vermin dering mei 3700 millioen beteekent. De 1200 millioen mark zijn gevonden door de buiten landsche oorlogslasten op 400 millioen minder te ramen, de uitkeeringen aan de landen op 200 millioen minder en alle overige rijksuit gaven op 600 millioen minder. De voornaamste begrootingsposten zijn 700 millioen loonen en tractementen voor alle in dienst van het rijk staande personen, met inbegrip van de weermacht 1400 millioen voor renten en pensioenen, 145 millioen bui tenlandsche en 345 millioen binnenlandsche oorlogslasten, 500 millioen voor sociale verze kering, 930 millioen werkloosheidsuitkering, 940 millioen voor den rijksschuldendienst, 190 millioen overige uitgaven van het rijk. Voorts 2100 millioen utkeeringen aan de Duitsche landen. De inkomsten uit de omzetbelasting worden op 1800 millioen geraamd, d.i. 86 meer dan verleden jaar. De ontvangstramingen uit de overige belastingbronnen hebben daarentegen vergeleken bij verleden jaar een groote ver mindering ondergaan, t.w. de inkomstenbe lasting met 21 de vennootschapsbelasting met 60 de crisisbelasting met 57 de ver mogensbelasting met 19 de tabaksbelas ting met 15 de bierbelasting met 35 en de ontvangsten uit het alcoholmonopolie met eveneens 35 DE ECONOMISCHE VOORUITZICHTEN IN DUITSCHLAND. De vroegere president van de rijksbank dr. Schacht heeft gisteren in de vergadering van de „Wirtschaftsbund Nieder-Sachsen" een rede gehouden over de vooruitzichten van Duitschland op economisch gebied. Naar Wolff hieromtrent meldt, verklaarde Schacht o m. dat de eenige mogelijklieid om de werk loosheid te verminderen gelegen is in een vrije loonpolitiek. Uitdrukkelijk sloot Schacht zich aan bij de steeds weer gehoorde verze kering dat de Duitsche valuta volkomen sta biel is. Een der belangrijkste taken van de komende nationale economische politiek zal zijn de rijksbank te bevrijden van de cre- dietverleeningen op langen termijn. Alle voorstellen welke in een of anderen vorm neerkomen op het drukken van nieuw geld moeten van de hand gewezen worden. Hier mee had Schacht dan meteen zijn stand punt bepaald tegenover de eischen van een „Binnenmarkt", valutasaneering en derge lijke. Ten aanzien van de Autarkie merkte Schacht op, dat deze het gevaar meebrengt tusschen de verschillende landen een te groot verschil in economischen standaard te bren gen, zoodat weer cultureele en handelspoli tieke gevaren ontstaan. Tegenover het buitenland moet weer ge toond worden dat Duitschland niet alleen concurrent maar ook klant is. De economi sche autarkie is geen ideaal en kan daarom geen doel van de Duitsche volkshuishouding zijn. Een strengere toepassing van de begin selen der autarkie zou echter tegenover de rest van de wereld een opvoedend middel kunnen zijn. EEN DREIGENDE CRISIS IN BELGIË. De Brusselsche correspondent van het „Hbld." meldt De toestand schijnt weer gespannen te zijn en een regeeringscrisis wordt weer mogeiyk

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1