1000 500 300 25 WOENSDAG 29 JUNI EERSTE BLAD No. 151 70e Jaargang; 1932 Uitgave: firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 op en STADS- EN PROVINCIENIEUWS SPORT INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVIissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 15regels fl..alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Verlaging: electriciteitspryzen. De raad van bestuur der N.V. Pzem heeft zich tot Ged. Staten gewend met een schrij ven, waarin hij zegt, dat het aangenaam is te kunnen berichten, dat hij heeft kunnen besluiten tot een herziening van de tarieven van stroi?mlevering aan kleinverbruikers, wel ke voor het platteland een prijsverlaging van beteekenis meebrengt en tevens een nieuw tarief voor huishoudelijk verbruik in den ruimsten zin invoert. De herziene tarieven zullen^ beginnen te gelden zoodra de meteropnemingen over Juni zullen hebben plaats gehad. Varieerde de stroomprijs ten plattelande voor licht- en huishoudelijk verbruik bij het zgn. enkeltarief tri; dusver van 45 tot 35 cent per K.W.U., al naar gelang van de verhou ding tusschen het aantal aangesloten en het aantal aansluitbare perceelen in de kom der betrokken gemeente, thans is deze prijs uni form op 34 cent per K.W.U. gesteld. Daarnaast staat een herziening der vast rechttarieven, waarbij de stroomprijs, thans 10 cent voor de eerste 10 K.W.U. per maand en 8 cent voor alle volgende bedragende, tot 7 cent per K.W.U. is verminderd. Bovendien is een huishoudtarief ingevoerd met een stroomprijs van 5 cent per K.W.U. Voor hen die dit tarief toegepast vrenschen te zien, wordt het vastrecht met 15 verhoogd. Voorts wordt voor hen, die toepassing van dit huishoudtarief verlangen, de gelegenheid ge opend om in de nachturen stroom te betrek ken voor waterverwarming tegen 3/2 cent per K.W.U. Tot dusver werd in Zeeland slechts door enkele gezinnen electrisch gekookt. De goede resultaten, in sommige andere provincies, bijv. Gelderland, verkregen met het verkrijgbaar stellen van stroom voor kookdoeleinden tegen lagen prijs, hebben het bestuur van de Pzem doen besluiten ook dit middel om haar af nemers te gerieven, aan te vatten. De kosten van aanschaffing van de noodige apparaten en de kosten van mogelijk noodige verande ringen in de installatie behoeven ook de kleine verbruikers niet af te schrikken, daar die apparaten op gemakkelijke voorwaarden verkrijgbaar zullen worden gesteld. Men in- formeere maar eens bij de Pzem. Behalve de tarieven voor verlichting en huishoudelijk verbruik zijn ook de klein- krachttarieven verlaagd. Het tarief voor krachtverbruik in- en bul ten de lichturen, thans varieerende tusschen 25 en 15 cent, is -erlaagd tot 24—14 centdit tarief geldt voor afnemers, wier aangesloten vermogen minder dan 2 K.W. bedraagt. Voor grootere installaties, waarbij de stroom in- en buiten de lichturen afzonderlijk gemeten en berekend wordt, is het tarief in de lichturen tot 34 cent verlaagd, het tarief buiten de lichturen, dat thans varieert van 18 tot 13 cent, gebracht op 14 tot 11 cent. Voor de stedelijke gemeenten, waar reeds lagere tarieven gelden, blijven deze tarieven ongewijzigdalleen zal ook daar het nieuwe vastrecht- en huishoudrecht worden inge voerd, behalve te Vlissingen, waar, ingevolge de van de Société Anonyme overgenomen concessie, geheel afwijkende tarieven gelden. De gevolgen van deze herziening zijn moei lijk onder cijfers te brengen. Te consta- teeren valt alleen, dat, indien het verbruik niet zou toenemen, de ontvangsten tengevolge van de verlaging met ruim 50.000, over een vol jaar gerekend, zouden dalen. De met de tariefsherziening voor 1929 opgedane erva ring wettigt echter de verwachting, dat het verbruik zal stijgen en de ontvangsten ook niet met het volle bedrag van 50.000 achter uit zullen gaan. Bovendien zijn de in het eerste kwartaal van 1932 verkregen uitkoms sten van het bedrijf zooveel gunstiger dan die van hetzelfde kwartaal van 1931, dat, nu de verlaging op de helft van het jaar ingaat, de eerste stoot reeds tevoren is opgevangen. Plaatselijk Crisis-comité. Door den penningmeester van het Plaatse lijk Crisis-comité werd ontvangen van Nota ris J. c. Paap de somma van 73.70 voor ont vangen entrée's ter gelegenheid van de kijk dagen voor den verkocp van meubilair op 24 dezer. Collecte „Zonnestraal". De totale opbrengst van de „Zonnestraal"- collecte moet nog worden vermeerderd met een bedrag van 0.65, verkregen door vreemd Seld en met 10, die het comité nog van ?en Ingezetene ontving. Het eind-resultaat is der halve 615.07. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent kinderjurken bij C. Hoogesteger, Oranjeplein A 18. AXEL. Directe belastingen. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Axel, J. N. Bouma, surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen ter directie Rotterdam. KRUININGEN. Art. 72 lager onderwijswet 1920. Het bestuur van de bijzondere school te Kruiningen vroeg in 1931 aan den gemeente raad om medewerking tot het verstrekken van gelden voor de aanschaffing van nieuwe en verandering van de inrichting van de gor dijnen zijner school. De gemeenteraad stemde het voorstel van Burg. en Weth. om de ge vraagde medewerking te verleenen af, waarna het schoolbestuur in beroep gingbij Ged. Staten van Zeeland. Laatstgenoemd college verklaarde het beroep ongegrond, uit overwe ging, dat een verandering van de inrichting van gordijnen niet oplevert een verandering van de inrichting van het gebouw der school en dat ook anderszins de aanschaffing van gordijnen ter vervanging- van versleten gor dijnen niet valt onder art. 72 der lager onder wijswet 1920. Het betreffende schoolbestuur ging hierop in beroep bij de Kroon en thans is bij Kon. besluit van 15 dezer het bestreden besluit van Ged. Staten vernietigd en het schoolbestuur niet ontvankelijk verklaard in zijn bij dat college (Ged. Staten) ingesteld beroep, uit overweging dat art. 76, eerste lid, der lager onderwijswet 1920 o.a. bepaalt, dat, indien de gemeenteraad een beslissing, als bedoeld in art. 75, eerste lid, dier wet niet binnen drie maanden heeft genomen, hij ge acht wordt, met het eindigen van dien ter mijn tot de medewerking te hebben besloten dat de raad der gemeente Kruiningen welis waar binnen den genoemden termijn een voorstel van Burg. en Weth. om het verzoek om medewerking in te willigen, heeft afge stemd, doch dat hij in gebreke is gebleven, om op dat verzoek een afwijzende beslissing te nemen, welke, zooals art. 75, tweede lid, der wet vordert, met redenen is omkleed dat derhalve de gemeenteraad moet geacht worden op het tijdstip, waarop de termijn was verloopen, tot de medewerking te hebben besloten. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Retranche- ment ds. A. van der Heide, emeritus-predi kant, lid van de Tweede Kamer te Voor burg; te 's Heer Arendskerke ds. I. P. van der Waal te Grijpskerkete Serooskerke— Kerkwerve G. P. Post, cand. te 's-Gravenhage. Tusschen twee vuren. Het Zendingsbureau vraagt ons plaatsing vcor het volgende De nood wast weer met den dag. Iedere post uit Indië brengt berichten, dat de ge volgen der regeeringsbezuiniging nu ook op de zendingsvelden steeds nijpender worden. Scholen worden opgeheven, andere gecom bineerd, wat hetzelfde resultaat heeftdor pen komen zonder goeroe. Steeds dringender worden de verzoeken, dat de Zendingsbestu- ren althans de allernoodzakelijkste posten bezet zullen houden met uit de zendingskas betaalde krachten. En hier vermindert de toevloeiing der ga ven ook met den dagde giro wordt beang stigend klein, de laatste oproep om hulp schijnt door verreweg de meesten tot wie zij gericht is, onbeantwoord te blijven. Er is deze maand 86.000 noodig. Er is nu, terwijl ons nog drie dagen resten, 40.000 ontvangen. Zoo zitten wij weer tusschen twee vuren. Eenerzijds stijgende behoeften aan steun, an derzijds stijgende achteruitgang bij de ge raamde behoeften. Vacantiemaanden vöor den boeg, waarin het werk ginds toch moet doorgaan. Wij kunnen allen weer vragen Helpt ons, helpt het zendingswerk. Zendingsdag. Op Zaterdag 9 Juli zal te Heinkenszand een zendingsdag van de Geref. Kerken op Zuid-Beveland worden gehouden. Als spre kers zullen optreden ds. Koolstra te Kruinin gen, ds. L. W. Wessels te Abcoude, ds. P. van Eyk te Solo, ds. P. J. Lambooy te Soemba (beiden met verlof) en ds. Scheele te Kapelle. Geref. Gem. Bedankt voor Aagtekerke door ds. J. Fraanje te Barneveld. Doopsgez. Gem. De heer A. Mulder te Mid delburg, die het beroep als leeraar bij .de Doopsgez. gemeente te Aardenburg heeft aangenomen is voornemens Zondag 21 Augus tus zijn intrede te doen. Inrichting van R.-Kath. kerken. „De Nieuwe Dag" meldt, dat de kardinaal vicaris mgr. Marchetti-Selvaggiani een ver ordening heeft uitgevaardigd, aangaande de inrichting en versiering der R.-Kath. kerken. De nieuwe verordening keert zich o.m. tegen het in sommige kerken bestaande gebruik, voor bepaalde heiligenbeelden groote kaarsen houders op te stellen en kaarsen tegen beta ling verkrijgbaar te stellen. Zoowel deze kan delaars als de kaarsen moeten verdwijnen de geloovigen die een kaars willen offeren, kunnen die in een winkel koopen en in de sacristie aanbieden om op het altaar geplaatst te worden. Verder worden kunstbloemen van welke soort dan ook, van stof, metaal of porselein als altaarversiering verboden. Zooals men weet, heeft een vroegere verordening zich reeds tegen de versiering met electrisch licht en electrische kaarsen gericht. Benoeming onderwijzeres. Tot onderwijzeres aan de Christ, burger school in de Lange Singelstraat te-Middel burg is benoemd mcj. J. M. Polderman te Kamperland. Examens. Voor het diploma algemeene administratie, afgenomen door de Ned. Vereeniging voor gemeentebelangen is geslaagd de heer P. A. Eril te Zuidzande en voor het diploma ge- meente-financiën de heer A. J. Dees te Ter Neuzen. Aan de Technische Hoogeschool te Delft is geslaagd voor het candidaatstfxamen civiel- ingenieur de heer H. J. K-onrijp te Burgh. Rijkskweekschool voor onderwijzers (essen) te Oostburg. Eindexamen in handenarbeid. Geëxami neerd 7 mannelijke candidaten. Geslaagd de heeren P. J. G. A. Breur te Dordrecht, A. Luteijn te Sluis, J. Mceuse te Waterland kerkje, J. de Pauw te Breskens, M. van Strien te Groede, P. Verhage te Zuidzande en J. Wage te Sluis. Eindexamen in nuttige handwerken. Geëxa mineerd 5 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de dames M. J. S. Leenhouts te Schoondijke, J. Lok te Ter Neuzen, J. van Male, N. S. Risseeuw en S. E. Risseeuw te Oostburg. Rijkskweekschool te Zierikzee. Geslaagd de dames C. M. Daeleman te Zie rikzee, A. M. Sïjke te Dreischor en J. J. Elen- baas en M. W. Nortier te Poortvliet. Dr. H. W. Obbink. Tot privaat-docent in de beginselen van het Hebreeuwsch en het Arameensch aan de rijksuniversiteit te Utrecht is benoemd dr. H. W. Obbink, predikant bij de Ned. Herv. ge meente te Utrecht en zoon van den hofpredi ker, prof. dr. H. Th. Obbink, hoogleeraar te Utrecht. De leeftijdsgrens voor toelating tot de lagere school. In het Staatsblad is afgekondigd een Kon. besluit waarby het volgende is bepaald De kinderen, die in het tijdvak van 16 Juli 1932 tot en met 15 Juli 1933 tot een school voor gewoon lager onderwijs worden toegela ten, moeten bij het begin van het schooljaar of van den schoolcursus den leeftijd hebben bereikt van vijf jaren en negen maanden. De kinderen die in het tijdvak van 16 Juli 1933 tot en met 15 Juli 1935 tot een school voor gewoon lager onderwijs worden toegela ten, moeten bij het begin van het schooljaar of van den schoolcursus den leeftijd van zes jaren hebben bereikt. Onder schooljaar of schoolcursus wordt verstaan de in het leerplan der school vast gestelde klasseduur. Postduiven. De postduivenvere niging „De Snelvlieger" hield op 19 Juni haar wedvlucht vanaf Orleans. Hiervoor wa ren vele eereprijzen geschonken en werden de prijzen als volgt behaald M. de Nooijer le, 4e, lie met twee eereprijzen B. de Ridder 2e, 3e, 13e met twee eereprijzen J. de Rid der 5e, 9e, 12e met twee eereprijzenW. Schroevers 6e, 7e, 8e met drie eereprijzen J Weeland 10 prijs. Aan deze wedvlucht was tevens verbonden een wisselbeker, welke door deze jonge ver eeniging was aangekocht en voor de eerste maal werd vervlogen en behaald door M. de Nooijer, met een éénjarigen vogel van 1931. Het kampioenschap oude duiven werd be haald door M. de Nooijer met 103 punten. Van de wedvlucht Chateroux op 26 Juni was de uitslagJ. de Ridder le, 2e, 5e pr. B de Ridder 3e pr.J. Weeland 4e pr. Hiermede zijn voor ons de oude vluchten geëindigd en hopen wij dezen zomer weder met de jonge duiven half Juli te beginnen. Zwemmen. Mevrouw Brouwer uit Rotterdam, die reeds eerder van zich heeft doen spreken door groote zwemtochten langs onze kust, heeft gisterenmorgen opnieuw een zeer goede prestatie geleverd, door in 4 uur en 48 minuten van Hoek van Holland naar Sche- veningen te zwemmen. Die tijd is op zichzelf niet zoo buitengewoon, doch wèl als men in aanmerking neemt, dat van 10 uur af, toen de zwemster ter hoogte van Monster was, een stijve bries het water zeer woelig maakte. Om 8.45 uur gisterenmorgen was mevr. Brouwer bij ideaal weer aan den Hoek van Holland gestart. Om 10 uur werd Monster gepasseerd, waarbij tevens de wind opstak om halftwaalf lag de zwemster voor Kijkduin en te 1.33 uur des middags zette zij te Sche- veningen, onder groote belangstelling voet aan wal. Het plan bestaat binnenkort ditzelfde tra ject nog eens heen en weer te zwemmen, en ingeval van succes, zich voor te bereiden voor een Kanaaltocht. MARINE EN LEGER De luitenant ter zee 2e kl. M. J. Renaud, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt 7 Juli geplaatst bij de onderzeedienstkazerne te Willemsoord. Hr. Ms. mijnenlegger „Van Meerlant" zal ender bevel van luitenant ter zee le klasse P. A. Gallas, met adelborsten aan boord, 13 Juli een "reis maken naar Southampton en Oostende en 23 Juli te Willemsoord terug keeren. Van 2 tot en met 15 Augustus a.s. zal het te Middelburg verblijvende gedeelte van het 14e regiment infantrie te Bergen op Zoom worden gedetacheerd, tot het deelnemen aan de vervolgoefeningen. Bij het reg. kustartillerie te Den Helder zullen in dezen zomer 4 cursussen in alge- meenen artilleriedienst worden gehouden voor 8 reserve-kapiteins, 18 reserve le en 7 reserve 2e luitenants van het korps. LUCHTVAART De opleiding t~t bestuurder van verkeers vliegtuigen. Zooals bekend, is het vorige jaar van regee- ringswege aan de Kweekschool voor de Zee vaart te Amsterdam de opleiding ingesteld tot bestuurder van verkeersvliegtuigen. Nu het eerste jaar van deze opleiding bijna is verstreken, is over de uitkomsten van dat jaar een aantal mededeelingen gedaan in een persconferentie, welke in genoemde school gehouden is onde*- leiding van den heer Van Ede van der Pa^ts, voorzitter van de oommissie van advies en optredend als ver tegenwoordiger van den directeur van den luchtvaartdienst van het departement van waterstaat. Om deze eerste „school voor verkeersvlie gers" in ons land zoo economisch en efficient mogelijk fe doen zijn, v/ordt gebruikt gemaakt van bestaande instellingen. Door de samen werking met de Kweekschool voor de Zee vaart genieten de jongelieden tevens de op leiding tot stuurman bij de groote vaart. De eerste jaarklasse is in September 1931 aangevangen met drie adspiranten en drie reserve-adspiranten. Van deze laatsten is er één in Januari 1931, in verband met zijn ge bleken bijzondere geschiktheid, onder de ad- spiranten opgenomen, zoodat de cursus met vier adspiranten is voortgezet. Aanvankelijk wordt het vliegonderwijs ge geven door de te Schiphol gevestigde afdee- ling der N.V. Natianole Luchtvaartschool. Na dat het vliegbewijs A (zgn. sportbrevet) is be haald twee der adspiranten legden inmid dels met goeden -ïitslag het examen daarvoor af wordt het onderwijs voortgezet op de zgn. overgangsvliegtuigen, waarna wordt ge oefend op de zwaardere verkeersvliegtuigen der K.L.M. Ingevolge een door den minister van water staat getroffen regeling is met de rechtstreek- sche leiding van de practische en theoreti sche vlieglessen belast de vliegleeraar. Deze. de heer Aler, is tevens chef van den vlieg- tchnischen dienst der K.L.M., zoodat nauwe samenwerking met de verkeersmaatschappij gewaarborgd is. De algemeene leiding berust bij een even eens door den minister van waterstaat inge stelde commissie van advies. Nadat de adspiranten evenals hun overige klassegenooten aan de Kweekschool voor de Zeevaart het overgangsexamen hebben afge legd, worden zij nog een maand gedetacheerd te Schiphol. De vliegleeraar geeft daar prac tische vlieglessen, terwijl ook overigens de lessen hoofdzakelijk op de practijk zijn ge richt. De geheele cursus duurt omstreeks 2y2' jaar-a het tweede jaar leggen de adspi ranten het eindexamen aan de Kweekschool af, waarna zij voor het verdere gedeelte van den opleidingstijd weder voor practische oefe ning te Schiphol worden gedetach^rd. Na het examen voor verkeersvlieger hebben zij gelegenheid tot het vervullen van den mili tairen dienst als reservevlieger bij de lucht- vaartafdeeling te Soesterberg. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven Mijnheer de Redacteur, Gisterenavond te 10 uur fietsende op het rijwielpad in de Badhuisstraat, werden mijn metgezel en ik ter hoogte van het voor malig Weeshuis gestoord door vier als heer gekleede personen. De bewuste heeren maak ten hun wandeling op het rijwielpad, naast elkaar. Op ons herhaald, tijdig gebel, werd wel omgekeken, doch geweigerd het pad te verlaten. Ons werden zelfs nog dreigementen toegevoegd en wij werden op nog meer onzin onthaald. Indien we links hadden uitgeweken, hadden we kennis gemaakt met een tegen- komenden auto. Mijn bedoeling is dit schrijven onder het oog der overheid te brengen, om dergelijke personen op hun plichten te wijzen tei; voorkoming van nog meer ongevallen. WIELRIJDER. Mijnheer de Redacteur Nu de hoofddagen weer voorbij zijn, dagen dat bijna een ieder, ook ik, van de ontwaken de natuur genoten heeft, gevoel ik my ge drongen hier eens een woord van dank te brengen aan ons bestuur van het rijwielpad- Walcheren. Ik heb niet alleen door het werken van het genoemd bestuur genoten van de mooie natuur, doch ook van het verbeterde rijwiel pad in de duinen, waar men zoo heerlijk rus tig kan fietsen zonder verkeersgevaar, en ik vraag mij af waarom moet het bestuur zoo bedelen om lid te worden van deze zoo sym pathieke, in het algemeen belang werkende vereeniging. Laten wij allen medewerken en helpen om te trachten mis rijwielpad uit te breiden over en door de geheele provincie, ja door geheel Nederland. Ik twijfel er niet aan of de penningmees ter, de heer A. R. Müller, Walstraat no. 94, zal gaarne U en uw gezin als lid inschrijven. Met dank voor de plaatsing, EEN LID V.R W. HET ENGELSCHE STANDPUNT TEGEN OVER DE VOORSTELLEN VAN HOOVER. In verband met den buitengewonen kabi netsraad, die Maandagavond te Londen aan de bespreking van Hoover's ontwapenings plan gewijd is, wordt uit Londen nog gemeld, dat men in Engelsche kringen speciale aan dacht wijdt aan den maritiemen kant van de voorstellen, daar men beseft, dat Enge land ten deze reeds een belangrijke leiding heeft gegeven en veel heeft bij te dragen tot de verdere besprekingen. De dringende nood zaak van aanzienlijke beperkingen op vloot- gebied wordt ten volle erkend, maar in ge zaghebbende Engelsche kringen is men van oordeel dat de Amerikaansche methode om dat te bereiken minder doeltreffend zou zijn in haar resultaten en minder plooibaar naar de verschillende behoeften der verschillende maritieme mogendheden, dan het plan, waar aan de Engelsche regeerihg de voorkeur geeft. Ten aanzien van de linieschepen bijv. betoogt men, dat het maximumkaliber, dat bij het verdrag van Londen is vastgesteld op 16 duim (40 cM.) moet worden verlaagd en dat men tegelijkertijd de maximum-tonnenmaat dezer schepen schepen van 35.000 ton moet verlagen tot 25.000 ton of minder. Hoover's voorstellen sluiten ook het behoud van duik- booten tot een tonnenmaat van 1200 ton in, terwijl volgens de Engelsche zienswijze deze schepen, als men ze niet heelemaai wil af schaffen, beperkt dienen te worden in maat tot 250 ton, wat men voldoende acht voor verdedigingsdoeleinden. Zoodra zich de gelegenheid daartoe voor doet, zal de Engelsche regeering te Genève voorstellen indienen welke met de belangrijke bijdragen daartoe van andere landen de con ferentie in staat zullen stellen een stelsel te ontwikkelen voor de verlaging van de lasten

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1