1000 500 300 25 B TRAHSVALIA MEIEN VRIJDAG 24 JUNI EERSTE BLAD No. 147. 70e •Jaargang! 1932 Uitgave: Firma F. VAH DE VELDE h., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening86281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Mieuswe salsosuncs STADS- EN PROVINCIENIEUWS o medicinale MARINE EN LEGER VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels /1.25, iedere regelmeer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct Iedere regel meerlOctfmax. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 1—5regelsfl. - .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENiGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen voor het 3e kwartaal 1932, ontvangen de nog in Juni verschijnende nummers der VBassangsct«e^&eua«ant GRATIS Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten De derde kruiser. Omtrent de gunning van den bouw van den derden kruiser wordt gemeld, dat het geheel is gegund aan de firma Wilton-Feyenoord te Rotterdam. De machine-installatie zal voor een belangrijk deel worden vervaardigd door de Kon. Maatschappij „de Schelde" alhier en de electrische installatie zal worden uitge voerd door de firma H. Croon en Co. te Rot terdam. Concerten „Ons Genoegen". De harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer C. G. Govaarts, geeft Zondag a.s., des middags 12 uur, een concert op het ter rein van de v.m. kazerne Koning Willem III. Programma: Psalm 113 „Sanctus" aus dem Requiem, H. Berlioz „Elegie" N. v. Hegge—Zijnen „Levenslust" J. A. de Zwaan „Praludium" H. Genhart „Lied aan de Avondster" aus der Opéra Tannhauser, Wagner „Enchantement" Francis Popy „Prijs en aanbidding" F. Möhring „The our Thater" A. V. d. Hoot Zondagavond 8 uur wordt een concert ge geven in de kiosk op den Boulevard Evertsen. Programma: „Auf Grenswacht", marsch, Georg Lederer „La Princesse enchantée", ouverture, L. Langlois „Valse Interrompue", légende, L. Montagne „Caprice sur un Thême Allemand", J. Ochs, arr. J, M. BekJcer .Pauze. „La Reine de Saba", marsch aus der Op., Ch. Gounod „Fantaisie-Mazurk", clarinet-solo, E. Avond „Spanische Rhapsodie"J. Richardy „Rigoletto", fantaisie sur l'Opera, G. Verdi Finale. Goedkoope treinen en goedkoope spoorwegtarieven. Wij verwijzen naar achterstaande adverten tie van de Nederlandsche spoorwegen betref fende het boek der goedkoope treinen en goedkoope tarieven. Dit boekje van 256 bladzijden kost slechts 5 cent en dus kan iedereen zich dit interna tionale boekje aanschaffen. De Hooge Raad van Arbeid. Voor het tijdvak van 1 Juli 1932 tot en met 30 Juni 1936 is benoemd tot plaatsvervan gend lid van den Hoogen Raad van Arbeid di'. Jan Smit Azn. te 's-Gravenhage. MIDDELBURG Kamer van Koophandel te Middelburg. Verschenen is het jaarverslag 1931 var de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg, waar uit o.a. blijkt, dat op 31 December 1930 waren ingeschreven 2410 zaken. Gedurende 1931 werden ingeschreven 104 en opgeheven 64, zoodat er op 31 December 1931 2450 waren ingeschreven. Verder hadden nog 389 wijzi gingen plaats. Het aantal mondelinge en schriftelijke in lichtingen, dat in 1922 resp. 489 en 28 be droeg, steeg geregeld en was in 1931 resp. 3319 en 191. Verder bevat het verslag uitvoerig "wat door de Kamer, zoowel als door het bureau in het afgeloopen jaar is verricht en dat grooten- deels reeds vroeger door ons is gemeld, en RANDSPIRITUS- N stoofje Ivernikkeld-koper-haardmodell SP B f 2.- heeft regelbare vlam, kan dus zoowel thee als spijzen warm houden. Splritusverkoopkantoor „Bergen op Zoom-Delft" eon overzicht van den toestand van handel en nijverheid, dat over het algemeen in mi neur is gesteld, evenals dat over den land bouw en veeteelt. Betreffende de visscherij wordt gemeld, dat 1931 over het algemeen als een goed jaar was aan te merken. Nadat ook de belangrijkste verkeersmidde len zijn genoemd, volgt een kort overzicht van de scheepvaart, dat ook van een zeer slecht jaar gewaagt en o.a. een opmerking inhoudt, dat de beurtvaart nog wel loonend is, doch in de toekomst ook door het steeds toenemend snelverkeer te land in gedrang zal komen. BRESKENS Gemeenteraad. Gisterenavond kwam de raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Af wezig met kennisgeving de heer Vasseur. De volgende stukken waren ingekomen a. Een brief van het gemeentebestuur an Westdorpe om adhaesie te betuigen aan zijn adres aan den minister van economische za ken en arbeid, strekkende tot het weren van buitenlandsche arbeidskrachten. De heer De Kruijter vindt het van groot belang, dat buitenlandsche arbeidskrachten geweerd worden en acht dat een groot" voor deel voor de arbeidskrachten in Zeeuwsch- Vlaanderen, die onder groote werkloosheid gebukt gaan. De voorzitter kan deze meening niet dee- len, daar men dan bevreesd moet zijn dat tegenmaatregelen genomen zouden worden. Eenige dagen geleden is dit onderwerp nog in de Tweede Kamer besproken en ook daar kwam tot uiting, dat groote voorzichtigheid in deze geboden is. Aan de grenzen muren optrekken is niet goed. Nadat de heer De Kruijter zijn meening in deze nog verdedigd had en o.a. mededeelde, dat het blijkt, dat België reeds dergelijke maatregelen genomen heeft en bij het uit breken van een conflict in Zeeuwsch-Vlaan deren dit gewest met vreemde arbeidskrach ten overstroomd zou worden, werd het voor stel van Burg. en Weth., nl. om het verzoek va: het gemeentebestuur van Westdorpe voor kennisgeving aan te nemen, aangenomen. Tegen de heeren De Kruijter en Notebaart. b. De zwemvereeniging „Scheldestroom" vraagt een subsidie van ƒ200. Alhoewel het dagelij ksch bestuur zeer sympathiek tegen over het streven dezer vereeniging staat, meende het toch om financieele redenen tot afwijzing te moeten adviseeren. De heer Carels zou graag zien, dat de 100 die de gemeente thans besteedt voor het vak lichamelijke oefeningen, en dat hoofdzakelijk bestaat uit het voet- en korfbalspel, gegeven werd aan de vereeniging „Scheldestroom". Het voet- en korfballen zou z.i. evengoed aan het strand kunnen geschieden. Burg. en Weth. zullen deze zaak in gedachten houden, daar op het oogenblik hierover toch geen be slissing genomen kan worden, aangezien mo menteel een veld voor het vak lichamelijke oefening gehuurd is. De begrooting van 1931 werd gewijzigd, vastgesteld een kohier van de hondenbelas ting tot een bedrag van 196, alsmede een overeenkomst met de Bank voor Nederland sche Gemeenten voor het aangaan van een rekening-courant. De algemeene politieverordening werd op eenige ondergeschikte punten gewijzigd. Ingekomen waren 2 brieven van de winke- liersvereeniging „Ons Belang", waarin zij verzoekt in de winkelsluitingsverordening eenige wijzigingen aan te brengen. Naar aan leiding hiervan stellen Burg. en Weth. voor met wijziging der verordening te wachten tot wat meer ondervinding opgedaan is en ingevolge artikel 9, lid 3 het sluitingsuur op 27 tot en met 31 December 1932 op. 23 uur te stellen. Dit werd aangenomen. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van het bestuur der Chr. H.B.S. te Alphen aan den Rijn, om toekenning van een bijdrage voor een leerlinge uit Breskens, die de H.B.S. aldaar bezoekt. Reeds eerder besliste de raad in gelijken geest, waarbij ook het motief gold, dat voor de R H.B.S. te Oostburg niet bij gedragen wordt. Aan den heer C. Th. de Bruijcker werd ingevolge artikel 13 der lager onderwijswet 1920 een bijdrage verleend van 20. Naar Burg. en Weth. werd om advies teruggezonden een brief van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, die er bij den raad op aandrong een definitief besluit te nemen tot overname van de duinen. Besloten werd 100 beschikbaar te stellen voor aankoop van eenige reddingsmiddelen, daar het onverantwoord iS de badplaats zon der reddingsmiddelen te laten. De heer Notebaart is hier tegen. Z.i. dient de Vereeniging voor Vréemdelingenverkeer te zorgen voor voldoende reddingsmiddelen. Zij verhuurt badhokjes en het spreekt dan toch vanzelf dat zij dan toch ook voor vol doende beveiliging zorgen moet. Eenige jaren heeft de vereeniging een subsidie van de ge meente ontvangen, waar het aanschaffen van die middelen toch uitbetaald had kunnen zijn. Trouwens deze gelden zijn ook te krijgen door het verhoogen van den huurprijs der badhokjes. De voorzitter weerlegt deze meening, de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer legt telken jare op de badhokjes toe, verhoogen van den huurprijs is niet aan te bevelen, daar z.i. gezorgd moet worden dat een ieder van de badhokjes gebruik kan maken. Het voorstel van Burg. en Weth. werd aangenomen met 3 stemmen tegen, nl. die van de heeren Brand, de Kruijter en Note baart. Vastgesteld werden verordeningen regelen de het vergunnings- en verlofsrecht. Bij de wet is reeds bepaald, daj; het verlofsrecht 25 bedraagt, het vergunningsrecht is mini mum ƒ40 en bedraagt voor elke ƒ50 huur waarde of gedeelte daarvan ƒ10. Inzake de werkverschaffing schrijven B. en W. in hun toelichting aan den raad, dat de regeling, zooals deze sedert^ Januari 1931 van kracht is, h.i. te weinig rekening houdt met de individueele omstandigheden der te werk gestelden, nl. inkomsten genoten voor de werkloosheid intrad, verdiensten in de rust- week, de gezinssamenstelling en niet in de laatste plaats de z.g. gezinsinkomsten. Zij stellen dan ook een nieuWe regeling voor. De heer Brand is van meening, dat Burg. er. Weth. een bedroevend klein beetje om de werkloozen geven. In de Vorige vergader.ng heeft hij reeds als zijn oordeel medegedeeld, dat het Burg. en Weth. té. doen is om 'iet loon te verminderen, doch'dat is hem nu heel duidelijk geworden. Hij houdt vervolgens eenige algemeene l^eschouwingen over de ont worpen regeling en vindt o.a. de termijn, die de werkloozen ingeschreven moeten staan, te lrng. Ook bij deze regeling kan de werk- looze ongeveer j 7.50 per week verdienen, wat veel te weinig is. Niet vergeten mag wor den, dat de menschen op een grooten last zitten en zij, na aftrek van de meest noodza kelijke onkosten b.v. van huishuur, slechts een ƒ4 in de week hebben om van te leven. De heer Notebaart vergelijkt de ontworpen regeling met die in andere plaatsen en dan is Breskens zeer aan den lagen kant. Ook is zij onvolledig, daar er b.v. geen steun toegekend wordt aan hen, die niet kunnen werken. Hij vraagt in dit verband of het in de bedoeling van het dagelijksch bestuur ligt om .en steunregeling in het leven te roepen, wat blijkens antwoord van den voorzitter niet het geval is. Wethouder Cambier verdedigt met den voorzitter de regeling. Deze is beter dan haar voorgangster. Zoo is er in opgenomen een kindertoeslag, zoodat iemand met 3 kinderen een loon krijgt van pl.m. 2.80 per dag. Bij de artikelsgewijze behandeling vergelijkt de heer Notebaart deze met haar vorige en vindt het een heele verslechtering, dat de werkloozen 18 dagen ingeschreven moeten staan, alvorens zij te werk gesteld kunnen worden. Hij stelt dan ook voor te bepalen, dat na 6 dagen ingeschreven te zijn aan het werk kan gegaan worden. Ook de heer Carels vond de vorige regeling, waarin vermeld was dat men 12 dagen inge schreven moet staan, beter dan deze. Hij stelt voor op dat punt deze te handhaven. Het voorstel van den heer Notebaart, eerst in stemming gebracht, verkreeg 5 stemmen voor, nl. van de heeren Lijk, Monjé, Brand, de Kruijter en Notebaart, zoodat de stemmen staakten. Daar het verder geen nut meer heeft over deze zaak te beraadslagen, nu in de eerst volgende vergadering opnieuw over dit voor stel gestemd zal moeten worden, stellen Burg. en Weth. voor de beslissing uit te stellen. De werkverschaffing gaat nu zoolang op de oude regeling voort. De heer Brand stelt in verband hiermede nog voor om, zoolang de nieuwe regeling er niet is, een steunregeling in het leven te roe pen, nl. van 10 voor de week, dat de werk loozen niet aan de werkverschaffing geplaatst kunnen worden. Na eenige beraadslaging werd zijn voorstel in stemming gebracht en verworpen met de stemmen van mevr. Tazelaar en de heeren Cappon, Cambier, Carels, Luteijn en Monjé tegen. By de rondvraag drong de heer Notebaart er op aan spoedig weer een vergadering te houden, wat de voorzitter hem toezegt. Benoeming onderwijzeres. Benoemd tot onderwijzeres aan de Wilhel- mina-bewaarschool alhier mej. Brand. iVvVAN SLOOTEN-LEEUWARDEN TERNEUZEN. Het Binnen Scheepvaartcongres. In het te Ter Neuzen voortgezette negende Binnenscheepvaartcongres werden de vol gende conclusies aangenomen Het Binnenscheepvaartcongres spreekt uit, dat een eventueele nieuwe Schelde-Rijnver- verbinding, daargelaten de nationaal oecono- mische zijde van het vraagstuk in geen enkel opzicht schade mag toebrengen aan de na tionale scheepvaartbelangen in 't algemeen en de scheepvaartbelangen van West-Bra bant en Zeeuwsch-Vlaanderen in 't bijzon der zal moeten bevorüferen. Het Binnenscheepvaartcongres spreekt uit de wenschelijkheid, dat in de binnenvaart aan het vraagstuk der meest oeconomische scheepsvormen de volle aandacht worde ge wijd en de normalisatie van scheepvaartwe gen en die van scheepsvormen niet los van elkander behooren te worden behandeld. Het Binnenscheepvaartcongres spreekt uit, dat de scheepvaart egen van Harlingen, Lemmer en Stavoren dringend verbetering behoeven en uit de wenschelijkheid, dat tot deze verbetering ten spoedigste worde over gegaan. Het Binnenscheepvaartcongres spreekt uit, dat aanleg van scheepvaartwegen inZeeuwsch- Vlaanderen den oeconomischen bloei van dit gewest zal bevorderen en dat bij dien aanleg allereerst aandacht behoort te worden ge schonken aan een verbinding kanaal Axel- Hulst. Het congres werd daarna gesloten. De Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maat schappij had onmiddellijk na afloop van het congres weer een extra tram gereed staan om hen naar Breskens te brengen. In Breskens wachtte nog een verrassing. Toen dé deelnemers him tram verlieten stond het plaatselijke muziekgezelschap gereed hen te verwelkomen. Het stelde zich op naast het hotel Vuyst en de burgemeester hield een gloedvolle welkomstrede tot het Binnen scheepvaartcongres en zijn onvermoeiden voorzitter. Even gloedvol heeft mr. Smeenge in zijn bekenden trant deze rede beantwoord. In het hotel schonken aardige meisjes in de kleederdracht van het land van Cadzand een kopje thee. Zoo heeft Breskens een waardig slot ge maakt aan de uiterst vriendelijke ontvangst, die Zeeuwsch-Vlaanderen de vele Noorder- bioeders had-bereid. HOEDEKENSKERKE. Een noodlanding. Hedenmorgen heeft het legervliegtuig no. 543 uit Soesterberg, wegens defect aan den motor, een noodlanding moeten doen tus- sthen Hoedekenskerke en Kwadendamme. Door een greppel in het terrein is het toe stel bij de landing over den kop geslagen en zwaar beschadigd. De beide inzittenden, de reserve-officier-vlieger Halba en de leerling- vlieger Hazeman, bekwamen geen letsel. Zilveren feest van den Nederlandschen onderzeedienst. Prof. dr. F. A. Vening Meinesz schrijft aan het persbureau Vaz Dias De Nederlandsche onderzcedienst viert 25 Juni feestelijk zijn 25-jarig bestaan en kan daarbij terugzien op een eervollen staat van dienst in het afgeloopen tijdvak. Bij deze ge legenheid mag wel met nadruk in de herin- MOOIER, STERKER BILLIJKER Sieunt de Zeeuwsche Industrie. AgentFRANK LAGENDIJK, Singel nering worden teruggeroepen in hoe bijzon dere mate deze dienst hare medewerking heeft verleend tot wetenschappelijk onder-* zoek. Ik heb daarbij het oog op de zwaarte- krachtsonderzoèkingcn op zee, die ik aan bcord van onze Nederlandsche onderzeeboo ten in zoo ruime mate heb kunnen uitvoeren. Dit onderzoek, dat door middel van een slingerwaarnemingsmethode geschiedt, kan alleen de voor het doel noodige nauwkeurig heid opleveren els de scheepsbewegingen ge ring blijven en dit is in het algemeen slechts aan boord van ondergedoken duikbcoten te bereiken. Men kan dan nl. zoo diep varen, dat men beneden de golfbeweging is, die zelfs op de Oceanen niet dieper gaat dan eenige tientallen meters. Op deze wijze kan men dus de beweeglijkheid van het toestel dat voor de metingen gebruikt wordt, tot zoo geringe af metingen terug brengen, dat de metingen uit voerbaar worden. Toen dit feit in den zomer van 1923 door voorloopige proeven in Den Helder was vastgesteld, kwam hiermede een uitgebreid veld van onderzoek open te liggen, waarvan men voor de Geodetische en Geo- physische wetenschappen de grootste ver wachtingen mocht koesteren. Deze verwach tingen zouden echter alleen dan verwezen lijkt kunnen worden, als de marine bereid zou gevonden worden om hare medewerking te verleenen en de mogelijkheid te openen de waarnemingen aan boord van de Nederland sche booten uit te voeren. Nauwelijks had ik toen mogen hopen, dat dit ir zoo ruime mate het geval zou zijp, als waarvan het afgeloopen tijdperk getuigenis aflegt. Met groote erken telijkheid mag vermeld worden, dat op 'alle aanvragen, welke de rijkscommissie voor graadmeting, in wier dienst ik dit onderzoek verrichtte, tot de achtereenvolgende ministers van marine, resp. defensie richtte, een toe stemmend antwoord ontvangen werd en op rechte dank is daarvoor verschuldigd aan alle betrokken autoriteiten. De eerste waarnemirgsreis, waartoe de ge legenheid geschonken werd, was de uitreis van Hr. Ms. K II in 1923 naar Ned.-Indië onder commando van luitenant ter zee L. A. C. M. Doorman. 32 malen werd door onder water gaan de gelegenheid geschonken om metingen uit te voeren en het bleek daarbij, dat de verwachtingen die omtrent de metho de gekoesterd waren, niet te hoog gespannen waren. De bereikte nauwkeurigheid bleek ruim voldoende te zijn voor het wetenschap pelijk doel dat met de metingen beoogd wordt en belangrijk materiaal werd verkregen. Een na terugkomst in Holland voor de metingen geconstrueerd toestel kon beproefd worden tijdens het eerste deel van de uitreis van Hr. Ms. K XI in 1925 onder commando van lui tenant ter zee G. E. V. L. Beckmann, die ik daartoe tot Port Said medemaakte. De re sultaten waren ook nu weder de moeite waard. De grootste expeditie, die de marine ten behoeve van dit onderzoek heeft willen orga- niseeren, volgde in 1926. Op 26 Mei van dat jaar vertrok Hr. Ms. K XIII onder commando van luit. ter zee L. G. L. van de Kun naar Ned.-Indië, niet volgens den gewonen weg, via het Panama-kanaal, een route die in het bijzonder met het oog op de op het spel staande problemen was opgesteld. Den 13en December kwam de K XIII te Soerabaja aan, na een bijna zevenmaandschen tocht van meer dan twintig duizend mijlen, ongecon- voyeerd over de groote uitgestrektheden van den Atlantischen en Stillen Oceaan, een tocht welke alom, ook in het buitenland, de aan dacht trok en bewondering voor onzen Ne derlandschen onderzcedienst wekte. De wetenschappelijke resultaten van deze reis en van een daaraan sluitende over de Javatrcg ten Zuiden van Java, waarvoor te zamen een honderd en zestig malen onder water gaan noodig was geweest, waren van de grootste beteekenis. Belangrijk nieuw in zicht was verkregen in het probleem van den vorm van den equator, waarvan een afplat ting vermoed werd en waaromtrent de re sultaten dezer reis, in combinatie met die van de K II reis, uitwezen, dat zij inderdaad niet cirkelvormig is, doch evenmin een regel matige afplatting vertoontde uitgestrekte afwijkingen van den cirkelvorm bleken onge lijkmatig verdeeld te zijn en maken den in druk te zamen te hangen met de grootste technische veranderingen die nog steeds in tie aardkorst plaats grijpen. Daarnaast werd gewichtig materiaal ver kregen betreffende tal van bijzondere vor-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1