1000 500 300 150 100 25 DONDERDAG EERSTE BLAD No. 14G 70e Jaargang! 1932 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walslraat 58-80, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 33 «JUNI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Nacuaiue VHssSngsJie'€oni<anl STADS- EN PR0V1NCÏEN1EUWS STEUNT WIET MILDE HAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct Iedereregel meer 10 ct. (max. löregels). Bij 3-maal plaatsing vanl— 5rege!s fl. -.alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen voor het 3e kwartaal 1932, ontvangen de nog in Juni verschijnende nummers der GRATIS Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten. openbare leeszaal en bibliotheek Nieuwe aanwinsten. N e d? e n i n het Ned. ver. ro wans: BernettLevend begraven. Björn- sonPetra, het visschersmeisje. Brensa De machtige tegenstander, u. h. leven van den Vlaamschen speurder Maurice MarcelBur- manAls de heide bloeit. .Dumas Twintig jaar later, 2 dln. (vervolg op De drie mus ketiers). FarnalDe goud-maan. Gregory Kapitein Cavalier. Hoog—Nooy„Carla" Jerome Drie man op een fietstocht. Lyall De gouden band. Mason Atwater De Lelie van ons Vorstenhuis (Charlotte van Bour bon). De la Roche: Jalna (familieverhaal). ScottGuy Mannering. Sienckewicz Woes tijn. Wharton Etham Frame. Jongens- en meisjesboeken: DawsonJan, de zoon van Finn (hondenge schiedenis uit N.-Canada). Fitinghoff De kinderen van de groote fjeld. Van Marx- veldtMarijke. Verne Kerban de stijfhoof dige, 2 dln. De winkelsluiting op Zondag. De Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer alhier heeft een brief gericht aan den minister van oeconomische zaken en arbeid in verband met de wet op de winkelsluiting. Zij wijst erop, dat Vlissingen een badplaats is, die vooral des Zondags vele bezoekers uit België, in mindere mate uit Engeland trekt. Het gesloten-zijn van meer dere winkels verleent niet slechts een on vriendelijk aspect aan de stad, doch veroor zaakt voor velen, die in dien korten tijd een gedeelte hunner verdiensten beurden, aan merkelijke vermindering van inkomsten. Waar de z.g. Engelsche Zondag de Engel- sclien bij honderdduizenden voor de week end het land uitdreef en anderzijds vreemde- lingenbezoek belemmerde, hoopt -zij, dat Vlis singen voor een dergelijk verlies zooveel mo gelijk behoed moge blijven. Plaatselijk Crisis-Comité. Door den penningmeester van het Plaatse lijk Ccrisis-Comité Vlissingen werd ontvan gen vanhet personeel van het loodswezen, betonning en verlichting 188.83 en van de afdeeling Vlissingen van de Ned. Ver, van Huisvrouwen 9.60. De weekends van de Batavier-booten naar Ostende. Bij de eerste weekends van de Batavier booten naar Ostende, zullen verschillende Zeeuwsche schoonen naar deze Belgische badplaats medegaan, om reclame te maken voor een bezoek aan Vlissingen en Walcheren. Deze Zeeuwsche schoonen die in haar natio nale costuums wel zul" en opvallen zullen ook in andere Belgische badplaatsen langs de strandboulevards flaneeren en dus op deze wijze als sprekende reclame dienen om de badgasten die aan de Belgische kust vertoe ven, ook op te wekken nader met de nationale costumes van Walcheren en Zuid-Beveland kennis te komen maken Vlissingsche Amateurfotografenvereeniging. Gisterenavond werd door bovenstaande ver eeniging een fotowedstrijd gehouden onder de leden, met als onderwerpVoorja^rsopna- nien, welke tentoonstelling door een groot aantal liefhebbers werd bijgewoond. De voorzitter kon dan ook met genoegen constateeren, dat er heel wat belangstelling was. Het aantal inzendende leden v/as even- Wel niet zoo groot en toch heeft de bezoeker beel wat aardige inzendingen op dat gebied kunnen zien, want behalve de ter beoordee- "n£> ingeleverde afdrukken, waren er nog ver scheidene buiten mededinging ingezonden, zoodat er vergrootingen en contactafdruk ken samen een vijftigtal stuks waren ge ëxposeerd. Aan de mededingende voortbreng selen werden door de leden cijfers gegeven en daarnaar werden verschillende prijzen toe gekend. Na afloop der beoordeeling door de leden gaf de technische adviseur der vereeniging voorlezing van zijn beoordeeling, waarna on derling nog eenigen tijd van gedachten werd gewisseld. De leden der fotoclub en de genoodigden, welke die tentoonstelling in het Beursgebouw hebben meegemaakt, hebben een nuttigen en prettigen avond meegemaakt De voorzitter sprak, onder dankzegging voor de inzendingen, den wensch uit, dat een vol gende maal meer leden zullen inzenden. Vreemdelingenbezoek. Het gaat met het bezoek van vreemdelingen die in de Belgische badplaatsen vertoeven, langzaam vooruit. Heden kwam met de pro vinciale booten 550 vreemdelingen mede, ter wijl 20 auto's werden overgezet. Landdag te Goes van N.V.V. en S.D.A.P. Nu de datum van den Landdag te Goes op a.s. Zondag 26 Juni gaat naderen, l;jkt het de besturen wenschelijk nog verschillende me- dedeelingen aan de deelnemers te doen. Uit alle deelen der provincie komen meer of minder deelnemers en wanneer het weer eenigszins medewerkt, belooft het wel een ongekende drukte in Goes te worden. Er zul len extra-booten varen voor de deelnemers uit Schouwen en Zeeuwsch-Vlaanderen, wel ke resp. uit Zierikzee, Breskens en Neuzen zullen vertrekken. Deelnemers uit Vlissingen, Middelburg en de overige plaatsen van Wal cheren vertrekken met den trein van half io uit Vlissingen en 9.43 uit Middelburg. Met een extra-trein, welke half zeven uit Goes vertrekt, word* terug gereisd. Zij, die aan den fietstocht deelnemen verzamelen zich te Vlissingen om half negen bij de groente- en fruitveiling en te Middelburg om negen uur bij het station. Aan den Landdag en demon stratie wordt medewerking verleend door de drie zangvereenigingen te Middelburg, Goes en Vlissingen, benevens de muziekverenigin gen „Volharding" te Dordrecht, „Excelsior" te Middelburg en het Fanfaregezelschap te Oosterland. De dagindeeling is als volgt10.30 opening van het terrein, van 11—12.30 demonstraties van A.J.C. en Arbeiders Sportbond op het terrein, 12.30 muziek van „Volharding", 12.55 zang Middelburg, 13.05 rede N.V.V.-bestuur- der, 13.35 zang Vlissingen, 13.45 muziek „Ex celsior", 13.55 zang Goes, 14.05 rede van den heer Albarda, 14.50 samenzang van de drie zangvereenigingen, 15.10 muziek „Volhar ding", 15.20 muziek „Excelsior", 15.30 wordt een aanvang gemaakt met de opstelling van den stoet, die als volgt wordt samengesteld 1. Dag. bestuur Gewest. Raad, 2. muziekver. „Volharding", 3. Zeeuwsch-Vlaanderen Oost, 4. Zeeuwsch-Vlaanderen West, 5. Wagen V.A. R.A., 6. Tholen, 7. Groep Soc.-Dem, Vrou wenclub, 8. muziekver. Oosterland, 9. Schou wen en Duiveland, 10. Middelburg, 11. mu ziekver. „Excelsior", 12. Vlissingen en rest Walcheren, 13. Zuid-Beveland, 14. Arbeiders Sportbond, 15. Goes, 16.A.J.C. Leden der commissie en orde-commissaris sen zijn kenbaar aan rooden band met witten opdruk. Vanaf de booten en den trein mag bij aan komst niet worden gezongen, evenmin mag muziek worden gemaakt, waaraan een ieder zich heeft te houden. Tenslotte zij er nog op gewezen, dat nie mand op het terrein wordt toegelaten zonder in het bezit te zijn van een terreinkaart, waarvan men zich derhalve tijdig diént te voorzien. Plaatskaarten voor den trein zijn hier ter stede verkrijgbaar bij den secretaris van den Bestuurdersbond op Donderdag- en Vrij dagavond van 7 tot 8 uur, Schuitvaartgracht 59. De prijzen zijn voor volwassenen 90 cent retour, beneden de 18 jaar 67 cent, beide met inbegrip van een terreinkaart. Kaarten voor deelname aan den fietstocht tevens terrein kaart 15 cent. RITTHEM Gemeenteraad. Dinsdag kwam de raad dezer gemeente in vergadering bijeen. Op voorstel van Burg. en Weth. werden de volgende ingekomen stukken voor kennisge ving aangenomen De vaststelling van de gemeenterekening 1930, een verzoek van de. vereeniging van onvolwaardige arbeidskrachten om lid dier instelling te worden, de goedkeuring van de verordening tot het heffen van 10 opcenten op de gemeentefondsbelasting in het dienst jaar 1932/1933, een proces-verbaal van kas opname bü d.n gemeente ontvanger, een mededeeling van den vleeschkcuringsdienst Vlissingen dat aan deze gemeente een aan deel van 3 in het batig slot zal worden uitgekeerd en een bericht dat de gewone sub sidie aan de werkloozenkas over het vierde kwartaal 1931 48.19 bedraagt. Een verzoek om schoolgeldvermindering, ingediend door A. de Visser, wordt toege staan, daar hij door een foutieve opgave van den inspecteur der directe belastingen in een te hooge klasse is geplaatst. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt met algemeene stemmen besloten op het salaris van den veldwachter een tijdelijke korting toe te passen, in overeenstemming met die, welke wordt toegepast op de salarissen van burgemeester, secretaris en ontvanger. Naar aanleiding van een verzoek van de vereeniging voor Chr. lager onderwijs alhier, wordt in verband met de ingekomen opgaven van andere- gemeenten de exploitatievergoe ding over 1931 vastgesteld op 12.18 per leer ling, terwijl besloten wordt aan genoemde vereeniging een voorschot te verleenen van 150 op de exploitatievergoeding over 1932. Hierna was aan de orde een voorstel be treffende de overname van een gedeelte der Zuidwateringstraat van den polder Walche ren. Nu de besprekingen zoover gevorderd zijn dat een voorloopige mondelinge overeen komst is gesloten, waarbij de gemeente Rit- them. zich zou verbinden het binnen de be bouwde kom gelegen gedeelte van de Zuid wateringstraat in beheer en onderhoud van aen polder Walcheren over ce nemen, onder voorwaarde dat voornoemde polder zich ver bond het gedeelte dier straat, gelegen tus- schen het gemeentehuis en het gemeentelijk slachthuis met 1 M. te verbreeden en verder oe geheele bestrating van dit gedeelte te ver nieuwen, verzoeken Burg. en Weth. machti ging van den raad om een eventueele zoo danige overeenkomst aan te gaan. Na een vraag van den heer Van de Putte, waar de kom precies eindigt, wordt dit ver zoek zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Nader ingekomen declaraties voor genoten onderwijs in andere gemeenten maken een begrotingswijziging noodzakelijk, welke dan ook zonder aanmerkingen wordt goedgekeurd. Hierna wordt overgegaan tot de vaststelling van de instructie voor een te benoemen ge meente-opzichter. Nadat een in de vorige ver gadering ingediende instructie werd terug gewezen naar het college van Burg. en Weth. als zijnde te uitgebreid, was nu een meer be perkte instructie opgesteld, die echter niet de instemming had van Burg. en Weth. Deze drongen er dan ook met klem op aan de in de vorige vergadering ingediende instructie vast te stellen. Nu toch zal de opzichter niet geroepen kunnen worden voor het houden van toezicht op verbeteringen of vernieuwingen van we gen, wat hi. zeer wenschelijk v/as. De heer Wisse vindt het jammer dat de nieuwe instructie eerst nu tei kennis komt van de leden. Hij acht zich niet bekwaam een uitspraak te doen en stelt daarom voor, dit punt der agenda aan te houden tot de vol gende vergadering, wat echter geen instem ming vindt. De heeren Van de Putte en Wisse achten een opzichter voor het toezicht houden op de wegen in dezen tijd in een plattelandsge meente niet noodig. Dit kunnen Burg. en Weth. ook. Bij de artikelsgewijze behande ling van de nieuwe instructie willen verschil lende leden art. 4a, bepalende dat de gemeen te-opzichter jaarlijks voor 15 Juli een opgave moet doen, welke straten en/of wegen in het volgend jaar herstelling, verbetering of ver nieuwing behoeven, doen vervallen. Een des betreffend voorstel van den heer Van de Putte vindt heftige bestrijding bij de beide wethouders. Na stemming blijkt het voorstel aangenomen te zijn met 4 tegen 2 stemmen. Tegen de beide wethouders. Na eenige discussie werd de gewijzigde in structie met algemeene stemmen aangeno men. Hierna kwam de salarieering ter spra ke. De voorzitter zegt dat Burg. en Weth. een bezoldigingsvoorstel uit den raad ver wachten, hetwelk den heer Wisse zeer moei lijk voorkomt, te meer daar men de instructie eerst heden onder het oog kreeg. Hij oor deelt, dat Burg. en Weth. iets van den raad vergen, dat buiten hun bevoegdheid gaat. De heer Van de Putte merkt op, dat hjj in de vorige vergadering gevraagd heeft om een nieuwe instructie, tevens mat een voorstel omtrent de toe te kennen bezoldiging. Hij wil alsnog een dusdanig voorstel van Burg. en Weth. Wethouder De Pagter zegt, dat ner gens een goede opzichter zal verkregen wor den voor minder dan 100 per jaar en daar voor had men ook reeds in de vorige verga dering iemand kunnen krijgen. Nogmaals be treurt de heer Wisse het, dat eerst met den opzichter is onderhandeld in plaats met den raad. Na een tusschentijdsche vergadering van Burg. en Weth. stelden zij voor een bezoldi ging van 25 toe te kennen, welk voorstel met 4 tegen 2 stemmen werd aangenomen. Tegen stemden de heeren Cevaal en Wisse. Bij het voorstel van Burg. en Weth. om aan te sluiten bij de Middelburgsche brandweer, wijst de heer Van de Putte er op dat enkele deelen dezer gemeente zich speciaal op Vlis singen richten. Tevens vraagt hij of, nadat een overeenkomst met Middelburg is geslo ten ook Vlissingen nog om assistentie ge vraagd kan worden. Hierop antwoordt de voorzitter bevestigend, maar dan is men verplicht alles te betalen wat door Vlissingen gevraagd wordt en dit vindt hij niet wenschelijk. Hierna worden Burg. en Weth. gemachtigd een dergelijke overeenkomst met de Middelburgsche brand weer aan te gaan. Een ingekomen adres van de afdeeling Ritthem van den Chr. Landarbeidersbond werd voor kennisgeving aangenomen onder mededeeling dat alvorens een definitieve re geling te treffen, eerst met de werkloozen zal worden onderhandeld. Bij de rondvraag wijst de heer Van de Putte op den onhoudbaren toestand waarin de brug over den watergang bij het hof „de Kruitmolen" verkeert. Daar deze in onderhoud aan den polder Walcheren behoort, zal den opzichter worden verzocht verbeteringen ter plaatse aan te brengen. KOUDEKERKE Gemeenteraad. De gemeenteraad houdt Maandag a.s., des nam. 1.30 uur een vergadering. Punten van behandeling1. Ingekomen stukken 2. Ontheffing hondenbelasting3. Overeenkomst hulp bij brand 4. Straatver- Lchting Oude Vliss. weg 5. Vaststelling ver ordening drankwet6. Ambtenarenregle ment 7. Verordening benoembaarheid en bezoldiging veldwachter 8. Comptabiliteit Burg. Armbestuur9. Idem gemeente. GOES De oudste ingezetene. De oudste ingezetene van Goes, de heer Burgs, verpleegde in het gesticht St. Joanna, heeft gisteren zijn 99en jaardag herdacht. Door het muziekgezelschap „Excelsior" uit Kloetinge werd den jubilaris een serenade ge bracht. TERNEUZEN. Negende Binnenscheepvaart Congres. Gisterenmorgen is het negende Binnen- scheepvaart-Congres te Ter Neuzen begon nen. Onder de aanwezigen bevonden zich de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. Quarles van Ufford oud-minister Van Dijk de heeren C. Fock, hoofdinspecteur van de scheepvaart, vertegenwoordiger van den mi nister van waterstaat; R. H. Arntzenius, di recteur van het loodswezen te Vlissingen en vertegenwoordiger van den minister van de fensie M. J. van Alphen de Veer, inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, vertegenwoor diger van den minister van onderwijsbur gemeester Huizinga en verschillende burge meesters uit den omtrek. Later op den mor gen ook het Kamerlid Lockefeer. Mr. Smeenge zei in zijn openingsrede te hopen, dat eenmaal Zeeland en Brabant elk aar de broederhand zullen reiken en zich nauwer aaneen zulleh sluiten. In de algemeene belangstelling heeft de schipperij in deze tijden zich haar plaats ver overd. Zij verkeert in grooten nood, evenals allen die er bij betrokken zyn, scheepsbou wers enz. Men zegt, dat er maatregelen in wording zijn en hij hoopt, dat deze zullen zijn in het belang van het bedrijnen zoo, dat men er aan alle kanten tevreden over zal kunnen zijn. Hij besloot met een woord van hulde aan de nagedachtenis van ir. J. C. Ramaer. In de namiddagzitting, die o.a. ook door het Tweede Kamerlid L. F. Duymaer van Twist werd bijgewoond, werd allereerst het woord gevoerd door den Commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Deze riep aan de congresleden van buiten de provincie het welkom toe en sprak er zijn vreugde over uit, dat het congres Ter Neuzen de eer aandeed er te vergaderen. Zeeland wordt door belangrijke wateren doorkruist. Het heeft de machtige Schelde en het heeft zijn bekende kanalen. De Zeeuw sche vloot, die de communicatie onderhouden moe* tusschen Zeeland beneden en boven de Schelde, moet de brug vormen, die deze beide gebieden verbindt. Die verbinding kan niet goed genoeg zijn. Talrijke andere wenschen zijn er nog. Gelukkig het land, dat nog idealen heeft. Zeker zal de regeering in Den Haag, als dat mogelijk is, aan de Zeeuwsche wenschen tegemoet komen. Dank brengt spr HET MOOIE WERK VAN „ZONNESTRAAL" TEN BATE VAN T. B. C.- PATI ENTEN VAN ALLE GEZINDTEN UIT HEEL HET LAND. aan de regeering, die het hare heeft bijge dragen om een zoo goed mogelijke verbinding tot stand te doen komen. Op de agenda staan tal van punten, ook voor Zeeland van groot belang. Spreker hoopt dat deze onderwerpen in grooter kring be- kend mogen„ worden, dat voor dit congres het? uiJie dulci (het aangename aan het nuttige)., ir. vervulling moge gaan. Over de Schelde-Rijnverbinding werd prae- advies uitgebracht door den heer ir. A. A, Mussert, hoofdingenieur van den prov. wa terstaat te Utrecht. Zijn beschouwing leidt hem tot de conclusie, dat het gewenscht zal zijn, dat zoo spoedig mogelijk plannen wor den opgemaakt en onderzocht voor den aan leg van een open Schelde-arm naar Bergen op Zoom, met aansluitend binnenscheep- vaartkanaal voor vaartuigen tot 50Ó 60Q ton van Bergen op Zoom naar Dintelsas. Voorts, dat overwogen wordt op welke wijze Ter Neuzen zoo spoedig mogelijk wordt be vrijd van de kunstmatige achterstelling, wel ke wordt gevormd door de huidige regeling van de loodsgelden en de opheffing van de ui tzonderingstarieven. Naar aanleiding van dit prae-advies werd door een tweetal sprekers de verbetering van het kanaal HansweertWemeldinge bepleit, terwijl dr. Van der Poel uit Breda er op wees, dat men in de Schelde-Rijnverbinding aller eerst een politieke kwestie heeft te zien. De prae-adviseur wees er in zijn repliek op, dat, aangezien mag worden aangenomen, dat er toch een nieuw kanaal zal komen, de kost bare verbetering van het kanaal Hansweert— Wemeldinge, hetwelk door den nieuwen aan leg voor 80 zal worden ontlast, niet ver antwoord zou zijn. De congressisten hebben na afloop der ver gadering een tramreis gemaakt door het vruchtbare Oostelijke deel van Zeeuwsch- Vlaanderen en het land van Axel. De Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maat schappij had dezen rit, die de deelnemers achtereenvolgens naar Philippine, Sas van Gent en Axel vracht, aangeboden. De direc teur van de Z.V.T.M., de heer C. de Wind van Merkenstein, maakte den rit mede en diende den congressisten als gids. Te Sas van Gent werd een oogenblik de tram verlaten voor een wandeling door het dorp. In Axel werd een oogenblik verpoosd en werden met een gul welkomstwoord van den burgemeester ver- verschingen aangeboden. Des avonds vereenigden de congresssisten zich aan een feestelijken maaltijd. In verband met het bovenstaand congres bevat he* nummer van 17 Juni van „de Bin nenvaart", officieel orgaan van het onder wijsfonds, verschillende artikelen, waarin; door enkele Zeeuwsche burgemeesters over hun steden wordt geschreven. Wij treffen hierin artikelen aan van de burgemeesters van Vlissingen, Ter Neuzen en Veer.;. De directeur van den prov. stoombootdienst op de Wester-Schelde behandelt de scheep vaartverbindingen ir onze provincie. De secretaris van VV.V. alhier, de heer Adr. Mets Jr., heeft een zeer interessant ar tikel geschreven over „Vlissingen, de poort tot Neerland's tuin", verlucht met enkele mooie foto's. Besmettelijke ziekte. In de week van 1? tot en met 18 Juni z\jn m onze provincie voorgekomen 4 gevallen van roodvonk, nl. 2 te vholen en 1 in ieder der gemeenten Clinge en Poortvliet en 2 gevallen van dyphterie nl. 1 te Terneuzen en Oos terland.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1