1000 500 300 25 DINSDAG EERSTE BLAD ND A ÉRILMT No. 144- 70e Jaargang- 1932 31 «JUNI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen ssl»cnnés Plaatselijk Crisis-Comité STADS- EN PROVINCIENIEUWS gschikt geeft het vak. ischen, visschery en al jand staat tal van ver. ende toelichtingen. Een voorkomt, dat wel in ariërs", door Joh. w, Nederl. Jongeren Boe', ünlc en Zoon jv.V,, kennen wy reeds als id vinders en padvinderij l weet te schrijven, boek is hij weer uit- Hollandsche Jongens en grooten tocht door Veluwe, voorzien van ere kampeerbenoodigd- turen, de een al span. r dan de andere bele. aken zelfs verzeild tus- n de Duitsche grens en en onverkwikkelijke in. :n. is voorts heel aantrek kers van natuurschoon, advinder moet zijn, van echt jongensboek van ARTL1JNEN 1 Juni 7 te Rott ver passagiers 8 uur. Juni te Bombay f Juni van Bahia p. 18 Juni Bonifacio 17 Juni te Londea Juni vai. Havana Jpuni van Suez Juni te Genua Juni van Boulogne Juni Ouessant p. 17 Juni Panteliaria 19 Juni te Mombassa 'an New-York n Rott. 16 Juni Perim 17 Juni Perim risr.) p. 17 Juni Gibr. ïOR AUTO'S, V^ERTUI^N uni uur 1 2 9.54 9.54 E VLISSINGEN 4.02 4.54 1623 17.09 rmakpibkheden, gen enz. i. Zaterdag dlner- .30soirée dansante van 3.305.30 diner- 130 soirée dansante ina. lederen avond .e Zondagsmiddags ée en thé-dansante Kon Meteorologisch ne 3ill ld 768.1 te Ingö. d 756.1 te Skagen. avond van 21 Juni: tot W of Z.W wind. eken Waarschijnlijk randering in tempe- Veerbericht. Jicieele gegevens on Meteor instituut, de bewegingen van 'telijk Europa volgen stzeegebied werd iets oestand in onze om- te samen met het ïoogen luchtdruk in stroom te onderhou- tot in de Golf van e van de strook van armtt gevonden. In ire regens, In Noor- Spanja is de iucht- sich aanzien dat het veden zich nog een zal verplaatsen. De naar Z.W. gaan en doen stijgen. VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 et Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Matraat 58-60, Vlissingcn. Telef. 10. Postrekening 66287 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et p. regel. Kleine advertenties van 1-5 regels 50 ct. Iedere regel meerl0ct.(max. lOregels). Bij3-maal plaatsing van 1—5regelsfl. -alles tegenvooruitbeialing. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen voor het 3e kwartaal 1932, ontvangen de nog in Juni verschijnende nummers der Vl8Ssa®B«gs®!a©'4s©GBB*a«nl GRATIS Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten. Heden werden door ons de volgende giften ontvangen N. N. N5.— Leerlingen Openbare U.L.O.-school - 1.80 Leerlingen Christelijke U.L.O.-school - 2.50 Gedeelte Politieperso neel - 2.50 Personeel Pzem - 9.75 Personeel wasscherij „Volharding" - 3. Pers. brouwerij „de Meiboom"- 7.51 Vorige opgave -3384.84 Totaal ƒ3416.90 Het giro-nummer van het Plaatselijk Crisis-Comité is 195800. De haven van Vlissingen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot machtiging van de minis ters van waterstaat en van financiën tot oprichting van de N.V. Haven van Vlissingen en tot het sluiten van een overeenkomst met die vennootschap betreffende de exploitatie, de erfpacht en het gebruik van havens en haventerreinen en de daartoe behoorende inrichtingen en toekenning aan die vennoot schap van de bevoegdheid tot het heffen van rechten. Nu de werkzaamheden ter verbetering van de buitenhaven van Vlissingen grootendeels gereed zijn zegt de toelichting dienen voorzieningen te worden getroffen omtrent de wijze, waarop de havens en. de haventer reinen te Vlissingen in de toekomst zullen worden geëxploiteerd. De gemeente, die de binnenhaven exploi teert, wenscht niet in aanmerking te komen voor exploitatie der buitenhaven. De ge meente acht zich niet in staat, het kapitaal, dat daarvoor noodig is, te verschaffen. Waar het noodig is, dat de exploitatie van de binnenhaven en de buitenhaven in één hand komen, is gestreefd naar een regeling, waarbij zoowel het rijk als de gemeente dee pen in de geldelijke resultaten van het be drijf. Daarnaast is getracht ook de overige belanghebbenden in het nieuwe bedrijf te doen deelnemen. Volgens de meening van de ministers zal de exploitatie der Vlissingsche havens het best hunnen geschieden door een Naamlooze Ven nootschap, waarin rijk, gemeente en verdere belanghebbenden samenwerken. De wijze van exploitatie heeft het voordeel van de soepel heid van het particuliere bedrijf, gepaard aan den noodigen invloed van de meest belang hebbende lichamen. De met de gemeente Vlissingen en de ove- r)ge belanghebbenden gevoerde onderhande lingen hebben tot overeenstemming geleid en met het oog hierop wordt voorgesteld de mi nisters van waterstaat en van financiën te machtigen tot oprichting van een Naamlooze Vennootschap „Haven van vlissingen". Zooals uit de ontwerp-statuten blijkt, zal het maatschappelijk kapitaal der vennoot schap bestaan uit 1.000.000, verdeeld in 2&0 aandeelen, elk groot 5000. waarvan bij de oprichting 155 aandeelen zullen zijn geplaatst en volgestort tot een bedrag van 775.000. Het rijk en de gemeente nemen ieder deel voor 275.000, terwijl de resteerende 225.000 aandeelen zullen v/orden overgenomen door Ge nagemelde lichamen provincie Zeeland 50.000 Maatschappij tot Exploitatie- van Staatsspoorwegen 100.000 Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg 30.000 N.V. Steenkolen Handelsvereni ging, gevestigd te Utrecht 35.000 N V. Kon. Mij. „de Schelde" Scheepswerf en Ma chinefabriek, gevestigd te Vlissingen 10.000. De Staat, die zich in afwachting van de oprichting dier vennootschap heeft belast met het treffen van verschillende voor de exploitatie vereischte voorzieningen stich ting van loodsen, enz. zal de geldswaarde daarvan verrekenen met zijn te storten aan deel in het maatschappelijk kapitaal. De ge meente brengt als haar aandeel het erf- pachtsrecht op de binnenhaven in, waarvan de opzegging door den Staat tot 1975 vrijwel uitgesloten moet worden geacht en waarvan de waarde op ongeveer 2.5 ton kan worden geschat. De jaarlijksche netto-opbrengst der binnenhaven bedraagt nl. 12 k f 13.000. In de tweede plaats staat de gemeente af de door haar gedurende de exploitatie van de binnenhaven gekweekte reserve, waarvan de waarde op 1 Januari 1931 op 61.685 kon worden gesteld. Ten slotte doet de gemeente afstand van haar rechten, voortvloeiende uit de bouwre- kening krachtens het tusschen den Staat en de.gemeente bestaande erfpachtscontract d.d. April 1913, welke bouwrekening thans voor de gemeente eer credit aanwijst van 76.756. De overige aandeelhouders brengen hun aandeelen in contanten in. Het bestuur der vennootschap wordt opge dragen, aan een directie, bestaande uit een of meer directeuren, onder toezicht van een raad van commissarisen en van een door en uit den raad van commissarissen te benoe men raad van toezicht. De benoeming van commissarissen ge schiedt door de vergadering van aandeelhou ders uit een bindende voordracht, bevatten de de namen van ten minste twee personen voor iedere te vervullen plaats, op te maken door a. den Staat voor de benoeming van drie commissarissen b. de gemeente voor de benoeming van drie commissarissen c. de provincie voor de benoeming van één com- misarisd. de Staatsspoorwegen voor de benoeming van één commissarise. de Ka mer van Koophandel voor de benoeming van één commissaris. De raad van toezicht bestaat uit drie le den, waarvan één commissaris wordt benoemd op voordracht van den Staat, één op voor dracht van de gemeente en één op voordracht van de provincie. Het is aangewezen, dat de vennootschap in verband met de kosten van exploitatie, voor zoover die voor haar rekening komen, het recht krijgt voor het gebruik van de havens rechten te heffen. De N.V. Kon. Maatschappij „de Schelde" en bruggenbouw. In de vergadering der Arbeiders-vertegen woordiging van de Kon. Maatsch. „de Schel de", gisterenavond in het Concertgebouw al hier gehouden, is besproken het besluit van den ministerraad inzake het uitschakelen der N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" voor den bruggenbouw. Na eenige bespreking is met algemeene stemmen besloten, dat het bestuur het vol gende verzoek zal zenden aan den minister van waterstaat De arbeidersvertegenwoordiging, handelend namens alle werklieden van de Kon. Maat schappij „de Schelde", heeft ons met alge meene stemmen opgedragen, Uw Excellence's aandacht te vragen voor het volgende De vertegenwoordiging ziende, dat het werk in de afdeeling scheepsbouw van „de Schel de" binnen enkele maanden geheel uitgeput zal zijn, voorziet, dat deze afdeeling daarna geheel gesloten zal moeten worden. Het is dus te vreezen, dat opnieuw honderden werk lieden voor geruimen tijd werkloos zullen worden. De vertegenwoordiging heeft ons daarom opgedragen U beleefd, doch met den meesten ernst te verzoeken, deze ramp te helpen voor komen en daartoe als eerste maatregel den bouw der spoorbruggen, waarvoor „de Schel de" het laagst heeft ingeschreven, aan die maatschappij op te dragen. Het bestuur der Arbeiders-vertegenwoor diging ,(w.g) J. VAN DER PEIJL, Voorzitter H. CH. V. SOREL, Secretaris. De arbeidersvertegenwoordiging van de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" spreekt te recht van een ramp, nu de minister van wa terstaat besloten heeft dat deze maatschappij niet mag mededingen naar den bouw van bruggen. Wij hopen dat het verzoek van de arbei ders-vertegenwoordiging door den minister alsnog in ernstige overweging zal -worden genomen. De afdeeling scheepsbouw, die nu met groote werkloosheid wordt bedreigd, zou hier door kans krijgen ook aan het werk te kun nen blijven. Navordering van opcenten op den sigarettenaccijns. Aanwijzingen voor winkeliers, grossiers enz. De ontvanger der accijnzen, kantoor Zeil- markt no. 8 maakt bekend dat met ingang van 1 Augustus a.s. alle met het gewone accijnszegel gezegelde verpakkin gen moeten zijn voorzien van zegels voor de heffing van 50 opcenten dat, teneinde de na te vorderen 20 opcen ten te kunnen voldoen, winkeliers, grossiers enz. aanvullingszegels vóón 26 Juli a.s. moeten aanvragen bij den ontvanger der accijnzen onder wiens kantoor de sigaretten in voorraad zijn. Zij maken daarbij gebruik van een van rijkswege vastgesteld formulier, dat vanaf 18 Juli a.s. kosteloos ten entvangkantore ver krijgbaar is. Dit formulier is zoo ingericht, dat daaruit zonder eenige berekening, door belanghebbenden kan worden nagegaan welk aanvullingszegel voor de nagevorderde 20 op centen op een zekere verpakking moet worden bijgeplakt. De zegels worden dadelijk bij de inlevering van het aanvraagformulier verstrekt of an ders zoo spoedig mogelijk. Indien belanghebbenden moeilijkheden bij de invulling mochten endervinden, kunnen zij ten ontvangkantore warden bijgestaan. De hoeveelheid zegels welke noodig zijn voor de navordering moeten belanghebbenden zoo nauwkeurig mogelijk ramen. Mochten door een foutieve raming Jr-gels overblijven, dan kunnen deze ten kantore worden terug genomen, indien er een behoorlijke verhou ding bestaat tusschen het aantal aangevraag de en het aantal overgebleven niet benoodigde zegels. Voorts wordt nog onder de aandacht van belanghebbenden gebracht, dat overtreding van de voor de navordering van opcenten ge geven voorschriften, wordt gestraft met een geldboete van ten minste vijf en twintig gul den en ten hoogste vijf honderd gulden. Plaatselijk Crisis-Comité. Door den penningmeester van het Plaatse lijk Crisis-Comité Vlissingen werd per giro ontvangen onder letters N. N. 10. Algemeen Afdeelings Ziekenfonds Walcheren Het Ziekenfonds Walcheren hield gisteren in café Moeliker, onder voorzitterschap van dr. Staverman, zijn jaarvergadering. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer A. J. van Ockenburg, ontleener. wij het volgende Hoewel een aanzienlijk deel onzer leden eind 1931 reeds door werkloosheid werd ge teisterd, mogen wij over het afgeloopen jaar niet klagen. De contributies werden vrij re gelmatig betaald, zoodat de achterstand niet zoo heel veel grooter was dan een jaar gele den. Een feit dat wij met genoegen consta- teeren, daar een Ziekenfonds nu eenmaal niet gemakkelijk de tering naar de nering kan zetten. Indien slechts economische om standigheden al verandering brengen in den toestand van ons fonds, dan vreezen wij dat juist het tegendeel het geval is, wanneer wij straks den post geneesmiddelen bezien, dan zal ook blijken dat het aantal gewone recep ten zeer belangrijk is toegenomen. Toch zijn we er in geslaagd aan alle aanvragen te vol doen en konden wij ook in 't afgeloopen jaar van tijd tot tijd enkele bijzondere aanvragen voor onze rekening nemen. De Ziekenfondswet schijnt nu weer voor jaren van de baan, men meent blijkbaar in Den Haag dat de ziekenfondsen maar op eigen wieken moeten blijven drijven, ondanks de moeilijkheden, die ongetwijfeld van jaar tot jaar grooter worden. Weliswaar staat in de Ziektewet het mooie artikel, waarbij den ziekenfondsen een bedrag van 6.000.000 toe gedacht wordt, maar juist door het uitblijven van de wet op de Ziekenfondsen blijft de uit- keering van dit bedrag een wassen neus. Dit moge nu voor de minder goed ingerichte zie kenfondsen niet zoc erg zijn, daar deze al licht, door een verbeterde inrichting, het ge heele bedrag wat zij zouden verkrijgen aan verbeteringen zouden moeten besteden, voor een ziekenfonds als 't onze, wat aan alle eischen van de wet voldoet, blijft het teleur stellend. In de samenstelling van het bestuur kwam in 1931 een beduidende wijziging. De heeren dr. W. F. Th. van der Bijl te Arnemuiden en A. Cornelissen te Souburg werden vervangen door dr. J. C. Huijsman te Souburg en J. van der Peijl te Vlissingen. Beiden waren vanaf de oprichting in 1914 lid DE TEWATERLATING VAN DE MOTORVEERBOOT „PRINS HENDRIK". z. K. H. Prins Hendrik begeeft zich naar de nieuwe boot in gezelschap van de Directie der Kon. Maatsch. „de Schelde", den Commissaris der Koningin en leden van Ged. Staten, z. K. H. Prins Hendrik verricht de doopplechtigheid van de nieuwe ferryboot, die naar hem werd genoemd. van het bestuur en leder had op zijn wijze bijgedragen tot den bloei van ons fonds. Het leven stelt nu eenmaal zijn eischen en we leven snel, toch doet 't even leed een paar oude getrouwen als deze beide heeren te moe ten missen we willen hopen dat hun beide opvolgers met evenveel liefde de belangen van ons fonds zullen behartigen als hun voorgangers. Dr. W. F. Th. van der Bijl, die door veran dering van werkkring zijn praktijk te Arne muiden heeft neergelegd, werd vervangen door dr. P. de Haas. Indien 't ons gelukt met aiDe Haas even prettig samen te werken als met dr. Van der Bijl zal ons dat tot vreugde stemmen. In ons personeel kwam geen verandering ondanks de wat moeilijke omstandigheden slaagden allen er in hun werk tot onze volle tevredenheid te verrichten, waarvoor wij gaarne een woord van dank uitspreken. De beschrijving van ons ledental wordt zeer eentonig. Ieder jaar moeten wij mededeelen dat de stijging groot was, ook 1931 maakte hierop geen uitzondering, bijna zouden wij zeggen de toename was grooter dan ooit. Op 31 December 1930 bedroeg het aantal volwassen leden in alle onderafdeelingen 12.159, op 31 December 1931 was dit gestegen tot 12.819, derhalve een stijging met 660 of precies 150 meer dan in 1930. Het aantal betalende kinderen bedroeg op 31 December 1930 5035, op 31 December 1931 5131, een stijging dus met 96. Het verloop van het ledental in de ver schillende onderdeelen was als volgt Arnemuidenvolwassenen 1930 910, 1931 984, meer 74 kinderen 1930 460, 1931 487, meer 27. Serooskerke volwassenen 1930 329, 1931 353, meer 24 kinderen 1930 219, 1931 231 meer 12. Souburg volwassenen 1930 1819, 1931 1991, meer 172 kinderen 1930 873, 1931 924, meer 51. Veere volwassenen 1930 216, 1931 209, minder 7 kinderen 1930 87, 1931 95, meer 2. Vlissingen volwassenen 1930 8885, 1931 9282, meer 397 kinderen 1930 3396, 1931 3394, minder 2. In totaal dus volwasse nen 1930 12159, 1931 12,819, meer 660 kinde ren 1930 5035, 1931 5131. meer 96. Het totaal aantal zielen wat lid is van ons fonds bedroeg op 31 December 1931 18.950,w.o. 1000 niet betalende kinderen, verspreid over de volgende plaatsenVlissingen, Sou burg, Ritthem, Arnemuiden, Veere, Gapinge, Vrouwepolder en Serooskerke. In 1931 werd voor onze rekening verloskun dige hulp verleend 221 maal te Vlissingen, 80 maal te Souburg en Ritthem en 8 maal te Veere. In 1930 waren deze cijfers resp. 239, 61 e:. 10, zoodat te Vlissingen in 1931 18 en te Veere 2 verlossingen minder voor onze reke ning werden verrichtte Souburg en Ritthem daarentegen 18 maal meer. Het aantal bui tengewone verlossingen, waarvoor hulp van een arts werd ingeroepen, bedroeg te Vlissin gen 24. De tandheelkundige hulp, m den vorm zoo als deze door ons fonds wordt verstrekt, blijkt voor een ziekenfonds onmisbaar. Jam mer is het dat we er nog altijd niet in ge slaagd zijn op alle dorper, waar een onderdeel gevestigd is, deze hulp te verstrekken. Zoodra de tegenwoordige crisis achter den rug is en wij wat meer armslag krijgen, zal onze eerste zorg moeten zijn deze verbetering in te voe ren. In den aanvang van ons verslag wezen wij en reeds op dat het aantal recepten voor ge neesmiddelen en verbandstoffen niet onbe duidend gestegen is. Bedroeg het in 1930 77.823, over 1931 boekten wij niet minder dan 8*1.048 recepten. Weliswaar steeg het ledental met ongeveer 3 zoodat een vermeerdering met ongeveer 2000 recepten normaal geweest zou zijn, waar de stijging echter ruim 6000 bedraagt, kunnen wij niet anders doen dan opmerken "dat 't aantal groot is. Berekenen wij het hoofdelijk dan blijkt dat per ziel gebruikt is 6.37 recept, een getal wat ons vermoedelijk plaatst boven het gemiddel de cijfer van de overige ziekenfondsen in ons land. Voor zoover betreft het aantal bestralings patiënten meenen wij voor 't eerst te kunnen z.f ggen dat geen toename is te constateeren het aantal Röntgenfoto's daarentegen was ■">g altijd zeer belangrijk. Het is ons een genoegen hier te kunnen

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1