I 1000 500 300 25 EERSTE BLAD No. 143- 70e Jaargang 1932 MAANDAG 20 JUNI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Vlas$®Bacgs«J»eC©«ets,aBBs8 STADS- EN PROVINCIENIEUWS Examen gedaan en niet geslaagd VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct Uitgave: Firma F. VAN OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1-5 regels 50 ct Iedere regel meerlOct(max. lOregels). Bij3-maalplaatsing van 1—5regelsfl. alles tegenvooruitbeialing. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen fjeoases© voor het 3e kwartaal 1932, ontvangen de nog in Juni verschijnende nummers der GRATIS Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten. De tocht van de „Graf Zeppelin", Hoewel het zeer twijfelachtig was dat de ,Graf Zeppelin" over Walcheren zou komen, ■varen Zaterdagmiddag vele duizenden per sonen, w.o. zeer velen uit Middelburg en ver schillende deelen van Zeeland naar het strand en den boulevard getogen. Zij hadden er gaarne het risico voor over een vergeefsche reis te maken en wilden de kans niet ont- loopen dat wanneer het massale gevaarte werkelijk over Walcheren zou varen, dit im posante schouwspel zoo goed mogelijk te kun nen gadeslaan. Uit de ons ter inzage gegeven correspon dentie is ons gebleken dat echter wel degelijk het plan bestaan 'heeft over Vlissingen en Walcheren te varen, als de weersomstandig heden gunstig zouden zijn. Een definitieve toezegging kon evenwel niet gegeven worden. De kapitein van- het luchtschip had Zater dagmiddag ongunstige weerberichten ontvan gen en daarom is de „Graf Zeppelin" geheel onverwachts van Waalhaven vertrokken, zoo overhaast zelfs, dat twee passagiers, voor Friedrichshafen bestemd, zijn achtergebleven. Wij kunnen nog mededeclen dat Prins Hen drik aan den kapitein van het luchtschip verzocht had, indien eenigszins mogelijk, over Mecklenburg te varen. De kapitein had hierop geantwoord, dat hij tot zijn leedwezen niet aan dit verzoek kon voldoen, omdat hij opdracht had, als het weer het toeliet, over Vlissingen en Walche ren te varen en zoo koers te zetten naar Rotterdam. Kapitein Lehmann heeft evenwel van dit voornemen moeten afzien, omdat er een te sterke Noordenwind stond, waardoor de reis van de Zeppelin te veel vertraagd zou wor den. Hieruit blijkt dus ten duidelijkste, dat wel degelijk het voornemen bestond ook de bewo ners van Zeeland in de gelegenheid te stellen het luchtgevaarte voorbij te zien varen. Zooals bekend hebben de burgemeester en mevr. Van Woelderen den tocht van Twente naar Waalhaven meegemaakt. Zij waren, evenals trouwens alle andere passagiers, op getogen over hun luchtreis met de „Graf Zeppelin", N.V. Stoomvaart Maatschappij „Zeeland". Zaterdagmiddag vergaderden in het Grand Hotel „Britannia" de aandeelhouders van de N.V. stoomvaart-maatschappij „Zeeland" on der presidium van den heer T. H. de Mees ter, die er op wees, dat voldaan is aan de voorschriften en dat de buitengewone ver gadering gelijk werd gehouden met de jaar- lijksche algemeene. Het reeds vermelde jaarverslag nam de vergadering voor kennisgeving aan en zij keurde de verlies- en winstrekening en de balans goed. Hierna wees de heer De Meester er op, dat de N.V., vergeleken bij vele andere maatschappijen nog gelukkig heeft gewerkt en een winst heeft gemaakt van ruim ƒ85.000. Een dus niet ongunstig te noemen resultaat. Commissarissen en directie meen den echter geen voorstel te moeten doen om een klein dividend uit te keeren, maar gezien de onzekere toekomst, en de wenschelijkheid te houden wat men heeft, de winstr. daarom naar de reserve over te brengen. Met dit voorstel vereenigden alle aanwezi gen zich. Zij deden dit ook met een voorstel tot statutenwijziging, welke inhoudt, dat in het vervolg niet meer vast voorgeschreven .staat, dat de dagelijksche commissie van toezicht met den voorzitter uit drie andere commissarissen moet bestaan, doch dat het aantal geheel aan commissarissen zelf moet worden overgelaten. Nog wees de voorzitter er op, dat vice-ad- miraal W. C. J. Smit gemeend heeft te moe ten aftreden als regeeringscommissaris. Het college van commissarissen betreurt dit zeer, omdat het jaren met admiraal Smit heeft samengewerkt, die steeds volkomen de plaats begreep, waarop hij staan moest. Zonder de belangen van de regeering te verwaarloozen deed hij niet streng ambtelijk, maar ging met de andere heeren kameraadschappelijk om. Commissarissen zouden het betreuren den heer Smit in hun midden te moeten mis sen en stelden daarom voor hem tot com missaris der N.V. te benoemen, waartoe de vergadering besloot. Een tentoonstelling van teekeningen. Weer bracht een tentoonstelling van tee- keningen ons naar het gebouw van de school voor Nijverheidsonderwijs, maar ditmaal was deze van bijzonderen aard. Zagen we in vo rige gevallen het werk, dat in de eerste plaats diende om de vervaardigers er van in staat te stellen een beter inzicht te doen krijgen in hun werk der praktijk, ditmaal was dit het werk van personen, die daardoor mo reel gesteund worden in deze tijden van ma laise en werkloosheid. De besturen der vak organisaties toch hadden de handen in elk aar geslagen om de werkloozen een cursus, voorloopig voor 3 maanden, te doen volgen in algemeen-vormende vakken zoowel als in lijnteekenen, constructies, uitslagen, scheeps bouw en machinebouw, waarnaast ook een cursus werd gegeven in motorenkennis. Dat voor deze cursussen wel animo bestond, kan blijken uit het aantal van 150 cursisten die waren ingeschreven. Deze cursussen, die dank zij de medewerking van het gemeentebestuur ondergebracht konden worden in de les- en teekenlokalen der Avondschool voor Nijver heidsonderwijs, welke overdag, als wanneer deze cursussen gegeven werden, niet in ge bruik waren, waren verdeeld voor de algemeen vormende vakken in 3 klassen, voor het lijnteekenen in 1 klas en voor het overige teekenonderricht in 2 klas sen. Uit den aard der zaak kunnen we over ae resultaten van het algemeen vormende deel niet oordeelen, maar van verschillende kanten werd ons meegedeeld, dat de animo, de ijver 'en het gedrag der deelnemers zeer te'loven valt. Wat de resultaten van het teekenwerk be treft, we kunnen die niet anders lan loven, gezien het feit, dat wat getoond werd, slechts 3 maanden tijds heeft gekost, maar vooral ook de omstandigheid, dat er onder de deel nemers waren, die voor dezen tijd nog nooit aan lijnteekenen hadden gedaan en toch met knap werk voor den dag zijn gekomen. We kunnen dan ook niet anders doen dan een woord van lof brengen aan de leeraren, welke dit werk in zoo'n korten tijd hebben weten te doen leveren, maar ook aan de deelnemers, die door hun noesten ijver, in vaak voor hen er waren personen bij van 16 tot ouder dan 30 jaar moeilijke omstandigheden hebben vervaardigd, wat getoond werd. Maar ook een woord van hulde aan de besturen van de vakorganisaties voor hun initiatief en aan het gemeentebestuur voor den geboden steun. Vreemdelingenbezoek. Gisteren werd onze badplaats weer bezocht door vele vreemdelingen uit België en ook uit verschillende deelen van onze provincie. Wij zagen vele touringcars uit België en ook uit Zuid-Holland. Er zijn vele ondernemers van touringcars, die eiken Zondag gelegenheid geven, voor zeer billijk tarief een uitstapje naar Zeeland te maken met bezoek aan Goes, Middelburg en Vlissingen. Van deze gelegenheid wordt zeer veel ge bruik gemaakt en wij zullen dezen zomer iederen Zondag van deze touringcars hier kunnen zien verschijnen. De touristen zijn zeer opgetogen over deze tochtjes, die bijzonder in den smaak vallen. Hedenmorgen zijn met het stoomschip „Vienna" hier 280 vreemdelingen aangeko men, die met de touringcars der erven A. W. Smits een tocht rond Walcheren hebben ge maakt. In hotel „Zeeland" werd de lunch gebruikt. Hedenavond zullen de vreemdelingen weer naar Engeland terugkeeren. Diefstal. Zaterdagmorgen is uit een keet aan den Kapoentjes weg, in gebruik bij de Heide- Maatschappij, ontvreemd een aanzienlijk be drag aan geld, bestemd voor de uitkeering der loonen aan de personen die bij de werk verschaffing in dienst zijn. De politie stelt een onderzoek ln. Verstekelingen. Het Deensche stoomschip „Java", komende van Antwerpen, heeft hier Zaterdagnacht een verstekeling van Spaansche nationaliteit aan wal gezet, terwijl dienzeifden nacht het Duit- sche stoomschip „Ehrlangen", van Antwerpen naar Australië, "-wee Duitsche verstekelingen op de reede in handen van de politie heeft gesteld. De verstekelingen zullen door de politie als vreemdelingen zonder middelen van bestaan over de grenzen -an het rijk worden gezet. Aanrijding. In het Bellamypark werd Zaterdag een wielrijder door een automobiel aangereden, doordat hij onvoorzichtigerwijze nog vóór den auto den weg trachtte over te steken. Het rijwiel werd beschadigd. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Vechtparty. De politie verleende Zaterdag assistentie in een café in het Bellamypark, alwaar onder de bezoekers ruzie was ontstaan, waarvan een onderlinge vechtparty het gevolg was. Landdag te Goes. De besturen van den Vlissingschen Be- stuurdersbond en afdeeling S.D.A.P. roepen in achterstaande advertentie de leden van de aangesloten organisaties, benevens die van de VA..R.A., A.J.C., Vrouwenclub, zangvereeni- ging „de Volksstem" en Arbeiders Sportbond in vergadering bijeen op Woensdag 22 Juni in „de Oude Vriendschap" ter bespreking deelname aan den Grooten Landdag met Demonstratie te Goss op a.s. Zondag 26 Juni. Plaatskaarten tegen gereduceerden prijs voor den trein, alsmede terrein- en fietskaar ten zullen alsdan tegen resp. 90 cent en 15 cent verkrijgbaar zyn. Ieder deelnemer wordt verzocht aanwezig te willen zijn. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Damesmantel bij Vreeke, Tuindorp D 25 gleufhoed bij Roel&e, Ritth. straat A 147 bos sleutels bij De Visser, Middelb. straat A 182 haarstrik bij P. Marijs, Ritth. straat B. GOES Tydelijke korting op de jaarwedden van gemeente - ambtenaren. Burg. en Weth. van Goes stellen den ge meenteraad voor, te rekenen vanaf 1 Mei 1932 gedurende drie jaren een tijdelijke kor ting toe te passen op alle loonen en salaris sen van 'personeel in gemeentedienst. Het liefst hadden zij een korting voorge steld als voor het rijkspersoneel en voor de burgemeesters enz. reeds is ingevoerd, nl. a. voor hen, die gehuwd zijn of gehuwd ge weest zijn 2i/2 van de eerste ƒ2000 en 5 van het meerdere b. voor ongehuwden 2J/Z van de eerste 1000 en 5 van het meerdere. De korting, welke op de rijksuitkeering wordt toegepast, zal evenwel 4076.25 bedra gen, terwijl een korting op de loonen en sala rissen, als boven aangegeven, slechts 3818.22 zou opbrengen. Burg. en Weth. stellen daarom voor, het cijfer onder a en b genoemd van 21/, tot 2 te verhoogen. Dan is de opbrengst voor de gemeentekas 4116.44. De commissie van georganiseerd overleg is niet eenstemmig in haar advies. OOSTBURG. Door een paard getrapt. Een ongeveer 4-jarig knaapje te Oostburg werd door een paard, dat in een weide door hem achterna gezeten werd, tegen het hoofd getrapt. Ernstig gewond is het kind opgeno men en naar het St. Anth. gesticht gebracht. THOLEN. Waterleiding-Maatschappy Tholen. De Waterleiding-Maatschappij N.V. Tholen heeft in 1931 een verlies geleden van 15.977. Ket totaal verlies stygt daardoor tot 161.082. De begrooting der maatschappij voor 1932 werd vastgesteld op 91.200, met een ge raamd verlies van 16.163. Medegedeeld wordt, dat het rijk wel wil nelpen, maar dat de tarieven dan tenminste met 20 moeten verhoogd worden. Ook Ged. Staten oordeelen verhooging van de tarieven noodzakelijk. De raad van aan deelhouders wees echter verhooging onvoor waardelijk af. Waterschappen, Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provin cie Zeeland a. met ingang van 27 Juli, tot dijkgraaf van den Molenpolder (Zuid-Beve- land), G. Daane, te Iersekeb. met ingang Kennis voldoende, maar te nerveus geweest. Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuwtablet ten gebruikt Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in kokers van 75 cent. van 28 Juni, tot dijkgraaf van den Willem polder (Noord-Beveland), P. J. de Regt, te Wissekerke, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar waarin hij 70 jaar zal zijn gewor den. KERK- EN SCHOOLN1EUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hellevoet- sluis ds. F. K. van Evert te Zoutelande. Bedankt voor het beroep naar Leeuwarden (vac. dr. Norel) ds. S. H. J. Voors te Zie- rikzee. Afscheid en intrede. Mej. ds. A. J. v. d. Ban, Doopsgezind pre dikante te Stavoren, heeft gisteren aldaar af scheid genomen en zal a.s. Zondag intrede te Vlissingen doen. Ger, Gem. Bedankt voor het beroep naar Gouda door ds. J. D. Barth te Borsselen. De herdenking van de afscheiding. In de Ger. kerken bereidt men zich voor evenals in de Christ. Geref. kerk om de afscheiding van 1834, welke dus in 1934 een eeuw geleden zal zijn, waardig te herdenken. In het jongste nummer van „de Wachter" stelt de redacteur ds. Joh. H. Rietberg te Maassluis een en ander voor, met name de vervaardiging van een waardig gedenkschrift, gelijk ook bij de 50-jarige en 25-jarige jubilea verscheen, dat op groote schaal verspreid, de eere der reformatie van 1834 ook voor het tegenwoordig geslacht moet belijden en ver breiden. Verder wenscht de Wachter-redac teur, dat de komende Generale Synode der Geref. kerken in 1933, de zaak der herden king op waarlijk flinke wijze zal regelen, spreekt zijn vertrouwen uit, dat dit ook on getwijfeld gebeuren zal en voegt als bijzon deren wensch daaraan toe, dat dan de synode besluiten moge om aan de Theologische school te Kampen het jus promovendi toe te kennen. „De Theologische School is het groote monument van den zegen Gods over de Scheiding. Zij drukt de eenheid uit van de kerken die uit de scheiding zijn voortgeko men doch niet alleen ditzij drukt ook uit de eenheid van al onze Ger. Kerken, omdat zij in 1892 het eigendom van al onze kerken is geworden. Haar afbouw zou onzen kerken ten goede komen." Daadwerkelijke vredesactie. De algemeene vergadering van de Geref. Vereeniging voor Daadwerkelijke Vredesactie besloot, het vereenigingsbestuur uit te brei den van 7 tot 9 personen. Een der nieuw- gekozenen, nl. ds. L. Nieuwpoort van Middel burg; bedankte. De algemeene vergadering besloot daarop de verkiezing ter vervulling der functie schriftelijk te doen plaats hebben. Thans is gekozen de heer P. H. Homburg Czn. te Zaan dam, die deze benoeming heeft aanvaard. Kerk en Vrede. De jahrl ij ksche vergadering van de vereeni ging Kerk en Vrede is Zaterdag te Amsterdam geopend door den "oorzitter prof. dr. G. J. Heering uit Leiden, die in een toespraak den arheid en het doel van de vereeniging heeft uiteengezet. Spr. betreurt het, dat de ontwapeningscon ferentie te Genève schynt te zyn vastgeloo- pen in technische vraagstukken. Te weinig heeft men daar beseft, dat deze altijd secun dair zyn en pas zin krijgen, als de primaire zijn opgelost. En de primaire vraagstukken van de samenleving zijn altijd de zedelijke. Aan het jaarlijksch verslag ontleenen wij het volgende Het ledental der vereeniging is van 7654 in Mei 1931 gestegen tot 9143 op 30 April 1932, een toename van 1449 of 20 Het aantal aangesloten voorgangers steeg in hetzelfde tijdsverloop van 327 tot 369 of bijna 10 Het aantal af deelingen steeg van 85 tot 103. Er is veel propaganda gevoerd, al laten de financiën niet toe, dat deze intensiever is. De vereeniging telt niet veel „rijken", velen harer leden verkeeren in groote zorgen. De secretaris vertegenwoordigde de ver eeniging in het bestuur van de Nooit-meer- oorlog-federatie, in het Internationale Vre desbureau te Genève, op het 28e Wereldvre- dercongres te Brussel en In de Nederlandsche afdeeling van den Wereldbond der Kerken. Het orgaan van de vereeniging werd in een oplage van 10.000 exemplaren gedrukt. De hoofdredactie ging over naar prof. dr. C. G van Riel, Naast het petitionnement voor ontwape ning, van den Wereldbond der Kerken, dat ruim 300.000 handteekeningen opleverde, heeft het hoofdbestuur op het congres te Zuricn een resolutie voorgesteld aan het adres van de ontwapeningsconferentie, welke eenstem mig aanvaard is en door den secretaris aan Henderson persoonlijk is overhandigd. Het Internationaal Eucharistisch Congres. In afwachting van het Internationaal Eucharistisch Congres, dat morgen te Dublin zal worden geopend, was de stad reeds giste ren versierd met vlaggen en bloemen. Voor de kathedraal en andere kerken van het aartsdiocees waren de geloovigen in grooten getale verzameld. Zij liepen in processie langs het Allerheiligste. Om half zes knielden twee millioen geloovigen rond de altaren neer om de H. Communie te ontvangen. Des middags begon de 72-urige aanbidding van de H. Eucharistie om het slagen van het Congres af te smeeken. Godsdienst en radio. De Roomsch-Katholieke kerk staat voor de theologisch niet gemakkelijke vraag, of de mis door de radio mag worden omgeroepen. Pater Gian Franceschi, de directeur van het Vaticaansche radio-staticn, heeft thans ver klaard, dat „de door de radio gehoorde mis niet geldig is, want het wezen van de mis is, dat de priester het goddelijk offer in vereeni ging met de schare der geloovigen in het godshuis viert." Evenwel gaan de uitzendingen van missen door en de theologie heeft de nieuwe vraag nog nader op te lossen. Uit Madrid wordt gemeld, d.°.t de Vaticaanstad officieel aan de internationale radioconferentie te Madrid zal deelnemen en pater Franceschi daartoe heeft afgevaardigd. Ook het Mohamedanisme heeft problemen aan de radio gesteld. In Turkije maakten de conservatieven bezwaar tegen het lezen van Korïmplaatsen voor de microfoon en bestre den dit ernstig. De moderne richting heeft daar thans gezegevierdvanuit de Aja Sofia worden thans regelmatig religieuse uit zendingen via den Stamboeizender omgeroe pen met als gevolg, dat het gebruik van de radio in de Mohammedaansche landen oogen- blikkelijk is begonnen te stijgen. Examens. Voor het eindexamen der Chr. Kweek school te Middelburg slaagden Zaterdag de dames A. P. Bijl, H. P. Bijl, J. M. Rekkers, allen te Vlissingen P. Francke te Seroos- kerke en C. A. Tellier te Schaesberg (L.). Af gewezen één candidate. Voor het eindexamen R.H.B.S. 5-jarige cursus te Oostburg zijn geslaagd A. J. Nortiev, J. Hage, A. Pels, allen te Oostburg, C. A. Cappon, D. I. Luteijn, beiden te Zuidzande, A. P. van Male te Schoondijke en J. P. Touc- saint te Cadzand. Twee candidaten werden afgewezen. Middelbaar onderwijs. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Sep tember, benoemd tot leerares aan de rijks- hoogere burgerschool te Zierikzee mej. M. C. Monna, thans tijdelijk als zoodanig werk zaam, en is wederom tijdelijk benoemd tot leerares aan die school mevr. A. M. Baas Kloet. MARINE EN LEGER De luitenant ter zee 2e klasse J. P. H. Perks, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, is ter beschikking gesteld. De officier van den marinestoomvaartdienst 2e klasse F. J. de Hoop wordt met een door den commandayt der marine te Willemsoord te bepalen datum overgeplaatst naar de on derzeekazerne te Willemsoord. De officier van administratie 2e klasse J. J. van Houten is den 16den dezer geplaatst in het commandement der marine te Willems oord. Een transport van 2 onderofficieren en 21 minderen in rang der zeemacht is aan boord van het m.s „Marnix van St. Aldegonde" hier te lande teruggekeerd. AANBESTEDINGEN Op het bureau der genie tutuer he denmiddag aanbesteedhet doen van voor zieningen aan militaire gebouwen en werken te Vlissingen en Middelburg. Raming 8640. Inschrijvers de heeren J. N. D. Bijl te Vlissingen 8230, L. Boone te Vlissingen 8200, J. Loois te Vlissingen 8146, M. Vader te Vlissingen f 8119, M. B. Scheijbeler te Middelburg f 8065, D. Dekker te Middel burg 7998, F. yan Kaam te Bergen op Zoom

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1