1000 500 300 150 25 eUREAU VOOR BEROEPSKEUZE MAANDAG 13 JUNI EERSTE BLAD No. 137- 170e Jaargang 1932 Firma F. VÜN OF VELDE Jr., Walstraat 58-60, ïlissiitgen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PR0V1NC5EN1EUWS KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER AANBESTEDINGEN BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 15regels fl.—alles tegen vooruitbetaling. gulden bij verlies van eiken anderen vinger gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Onze badplaats. De Juni-maand die met guur weer is be- jnner., verdient sinds het laatst der vorige week ten volle den naam van zomermaand.Wij hebben de laatste dagen kunnen genieten van heerlijk zomerweer, een factor van de grootste beteekenis voor een badplaats. Het was gis teren zeer gezellig aan het strand en het aantal vreemde bezoekers was ook reeds op vallend groot. Vele touringcars uit België brachten een groot aantal bezoekers en met particuliere auto's waren uit alle deelen van onze provincie, uit België en zelfs enkele uit Frankrijk vele personen hierheen geko men om te genieten van de frissche zeelucht. Met plezierbooten waren ongeveer 1000 per- men uit België meegekomen. Velen van hen namen een verfrisschend V.V.V.werk voor Vlissingen. Het secretariaat der V.V.V. gaat rustig door met het propaganda-werk voor onze adplaats. Naar wij onlangs vermeldden, erd kort geleden in de „Haagsche Post" de welversneden pen ten bate van Vlissingen gevoerd, welk blad voor dit doel uitstekend geschikt is. Het heeft ook weten gedaan te krijgen, dat voor de radio uit dit geschrevene geciteerd is geworden, waardoor deze propa- inda weer verveelvuldigd werd. Thans komt ons het geïllustreerd bijblad van de „Arnhemsche Courant" onder de oogen, welk blad geheel reclame voor Mooi "Walcheren is geworden. De secretaris der V.V.V. alhier verzorgde een uitgebreid artikel ader bovengenoemd opschrift. In deze lijn wordt verder gewerkt, ook naar elgië, naar welk laatste land de voorzitter, een bestuurslid en de consul der V.T.B. be zoeken brachten, welke door pers- en propa- mda-werk gevolgd, worden. Vooral ook de direct-belanghebbenden, waaronder de middenstand, mogen dezen arbeid weten te waardeeren, en vooral daad werkelijk steunen. Middelburg, met de veel uimere geldmiddelen, zij hierin een voor beeld. Tenslotte moge ook op een opmerking uit een brief aan de V.V.V. de aandacht geves tigd worden, nl. op het groote belang van prijzen en uiterst soepele behandeling der toeristische belangen door lederen be langhebbende of betrokkene. Men vergelijke eens, dat reeds voor 385 de N.R.V. een trip naar Amerika aanbiedt van 29 Juli tot 21 Augustus, met inbegrip van alle reizen, fooi en, hotels (warm en koud stroomend water), verzekeringen en excursies. De bijzondere situatie van Vlissingen, voor al in verband met week-end- en Zondagbe- uit de twee vlak-bijliggende landen, werd in een adres aan den minister nader uiteengezet. Een tegemoetkomende regeling inzake de winkelsluiting werd een nationaal belang genoemd, in het bijzonder der Noord- zee-badplaatsen en voor Vlissingen. Niet af- stooten, doch aantrekken moeten wij landge noot en vreemdeling en het zakenleven be- bevorderen. Een ander adres wees op de af sluiting van het fraaie pad over den kanaal dijk, waardoor een mooie wandeling onnoo- g verloren zou gaan. v Het muziekfestival. Het muziekfestival dat gedurende d« maan den Juni, Juli en Augustus wordt gehouden, is Zaterdag geopend met een uitvoering door Ritthem's fanfare in de tent in het Bellamy- park. Voor dit concert bestond veel belang stelling en de uitvoering van het programma viel in alle opzichten te loven. Het Ritthem's fanfarekorps beschikt over zeer goede krach ten en de directeur, de heer P. Meijers, voert iuet bekwaamheid den dirigeerstok. Namens de vereenigingen Vlissingen Voor uit en Vreemdelingenverkeer werd aan het een herinneringsmedaille uitge reikt bij monde van den heer J. P. van Krie ken. Gisterenmiddag heeft de harmonie „Ons Genoegen" een concert gegeven in de tent op den boulevard Evertsen. Van het vereeni- ëhigslokaal aan de Paardenmarkt werd al spelende naar het strand getrokken, „alwaar om kwart over drie het concert een aanvang nam. Een met zorg gekozen programma genoot oen zeer lofwaardige vertolking. Het blijkt dat de heer Govaarts het excelsior terdege voor oogen houdt. °ok aan „Ons Genoegen" werd een her- J^oringsmedaille aangeboden met een toe woord van den voorzitter van „Vlis singen Vooruit", den heer P. J. van Krieken. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer was hierbij ook vertegenwoordigd door haar voorzitter, den heer H. J. M. van Raalte. Een kranslegging. Gisterenmiddag had op de begraafplaats „Vredehof" aan den Koudekerkscheweg een bijzondere plechtigheid plaats. Onder de on geveer 1000 personen die met plezierbooten uit België hierheen waren gekomen, bevonden zich een 350-tal oud-strijders uit den grooten wereldoorlog. Een deputatie van deze oud strijders, bestaande uit generaal Le Que en een viertal andere officieren werden aan de buitenhaven, namens den burgemeester afge haald door den heer J. Louwerse en vervol gens per auto naar „Vredehof" gereden. Daar was ook aanwezig de consul van België, de heer J. van Boven. Met enkele toepasselijke woorden legde ge neraal Le Que een bloemtuil bij het oorlogs monument op deze begraafplaats, dat daar is opgericht als een herinnering aan een 30-tal jonge mannen die in den oorlog, aan de zijde der geallieerden, hun leven lieten. De consul van België, de heer J. van Boven, heeft daarvoor hartelijk dank gebracht en gewezen op de beteekenis van deze daad van piëtiet. Na deze plechtigheid werd den heer Lou werse door generaal Le Que, namens de oud strijders dank gebracht voor de ontvangst vanwege het gemeentebestuur. Motorplezierjacht „Lotos". „Vlissingen biedt den toerist veel afwisse ling" leest men op onze keurig verzorgde „Vlissingen Post". Dit is geen holle frase. In tegendeel. Dank zij de bijzonder gunstige lig ging van onze Scheldestad, dank zij de schoonheid van ons onvolprezen Walcheren in het bijzonder en den Zeeuwschen archipel in het algemeen, dank zij de voortvarendheid en energie van velen, kan de vreemdeling hier zijn tijd aangenaam en vol variatie passeeren. Brengen comfortable touring-cars hem te lande overal waar moois en schoons te genieten valt, schenkt het vliegtuig hem gelegenheid zee en land in vogelperspectief te bewonderen, het motorplezierjacht „Lo tos" is er thans als „drltte im Bunde" bijge komen, en opent voor hem de mogelijkheid tot schitterende watertochtjes door onze ge heele eilandengroep, naar Zeeuwsch-Vlaan- deren en de Belgische kust. 't Mag een daad van wijs beleid genoemd worden, dat Britannia's directie zich van de beschikking over dit luxueuse, bijzonder, keu rig ingerichte, flinke pleziervaartuig verze kerde, dat zich niet alleen uitstekend leent voor excursies doch door zijn algeheele acco modate alleszins geschikt is voor tochten van langeren duur. En in een provincie met den veelzeggenden naam Zeeland, moet men zich toch zoowel te land als te water kunnen ver plaatsen. Onder de beproefde stuurmanskunst van kapitein G. Eijken hebben we Zondag de eerste trip met de „Lotos" gemaakt en wel naar 't schilderachtige Veere, dat met zijn vele herinneringen nog steeds een aantrek- kingspunt vormt voor vreemdeling en inboor ling. Een verrukkelijk tochtje door Walche- ren's kanaal, dat als een breed blauw-zilve- ren lint ligt uitgestrekt tusschen groen getinte met boomen en heesters gegarneerde dijken, waarboven hier en daar een pitto resk torentje komt uitkijken of een molen silhouet de aandacht trekt, bracht ons na een uurtje in Veere, dat zich reeds van verre, evenals Middelburg, als een schitterend im posant panorama aan ons oog ontrolde. Na een bezoek aan deze ville morte werd de terugreis aanvaard en de tweede aanleg plaats gold natuurlijk Zeeland's hoofdstad, waar o.m. van het Abdij-concert werd geno ten om vervolgens na een afwezigheid van enkele uren, waarin een brok van ons fraaie Walcheren zich in gansch nieuwe aspecten had vertoond en schoonheid en ontspanning in diverse vormen en in ruime mate ons deel waren geweest, hoogst voldaan terug te kee- ren in onze Scheldestad. Vanzelf is heerlijk weer een eerste vereischte voor dergelijke uit stapjes en daaraan heeft het op dezen Juni dag niet ontbroken. Het enthousiasme der vreemdelingen, die dit reisje medemaakten, moge als een bewijs gelden, dat deze water tochtjes inderdaad in den smaak vallen. En dan is er een groote afwisseling te brengen, als buitenom wordt gevaren naar Veere, naar Zierikzee, Blankenberge, enz. En dat voor een prijs, welke heusch meevalt. Informeert u maar eens Grand Hotel Britannia:. Opening s-prëludium. De voor dit seizoen door de directie van Britannia geëngageerde Schacht-Langer Elite Band is gearriveerd en daarmede is de bad plaats Vlissingen ontegenzeggelijk een groote attractie rijker geworden. Ofschoon het en semble nog niet voltallig is, hebben de beide eerste dagen van zijn succesvol optrede" in efct mondaine milieu ons reeds de overtuiging geschonken, dat deze band zich op het stand punt plaatst, dat jazz evenzeer kunst is als de muziek, welke in de concertzaal wordt uit gevoerd. De vertolking van het ultra-moder ne repertoire getuigt van muzikaliteit en ar tisticiteit hot-music van frappante meester lijke instrumentatie, felle harmonisch en me lodisch pakkende dansmuziek met pétillant rhythme, uitnemende warm-klinkende boei end voorgedragen Argentijnsche muziek(tan- go's), sympathieke refrein-zang van den band-leader, symphonie-jazz en amusements muziek, alles draagt den stempel puur-muzi- kaal en allereerste klas. En daar komt dan tot verhooging van stemming en sfeer nog show bij, 't welk dit fameus ensemble even zeer alleszins is toevertrouwd. Dat belooft heel wat, na dit voorproefje voor de offici- eele opening op Zaterdag a.s. De directie deed een excellenten greep. Een buitengewoon voortreffelijke band, welke de meest verwende badgasten zal voldoen. Bri tannia bleef au courantO. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Reizen en trekken Zon en zomer zijn in 't land. eindelijk dan toch Wie voelt zich niet direct een ander mensch, als nieuw geboren, vrij en frank Men richt zich hooger op, de zorgen lijken lichter, de gedachten maken zich losser van de dagelijksche bezigheden en waar een oogenblik tijd is, trapt men weg. Naar buiten, om fel op te snuiven de frissche kruidige of zilte /lucht, om te zien de bloeiende velden met 't bonte vee, om te hooren de vele vele vogels En terug gekomen is men niet verzadigd, maar worden plannen gesmeed voor verder en meer, voor vrije dagen en vacantie-reizen. Reizen en trekken toch zit de menschen in 't bloed. De een gaat op ontdekkingstocht in naaste omgeving, de ander tekt eigen land door, een derde móét 4ae grenzen over maar hoe 't ook zij, te voet, per fiets, met auto of trein naar buiten weg uit 't huis wil ieder Waarheen wat kiezen waar naar toe De Openbare Leeszaal en Bibliotheek wil tl als altijd graag behulpzaam zijn. Gidsen en reisprogramma's, verlokkende reclameboekjes liggen in de Leeszaal uitge stald ook dubbele exemplaren om mee te nemen Langs, in, door, op, over Nederland, België, Duitschland, Engeland, Zwitserland, Frank rijk Komt en keurt en kiest in de Leeszaal, 2 hoog, Badhuisstraat 64. Zeppelin-tocht per luchtschip „Graf Zeppelin" Blijkens mededeeling van de Zeppelin- mar tschappij, waarvan de firma De Bruyne Co. agenten zijn, wordt medegedeeld, dat passagiers voor den luchttocht Twente—Rot terdam alléén nog maar voorwaardelijk kun nen worden aangenomen, daar het luchtschip op het oogenblik volgeboekt is. Er zijn ech ter nog plaatsen beschikbaar voor de heenreis van Friedrichshafen naar Twenthe alsmede voor de terugreis van Rotterdam naar Frie drichshafen op 18 dezer en is deze laatstge noemde luchttocht een prachtige gelegenheid voor een „weekend" naar Friedrichshafen. Inlichtingen betreffende passageprijs enz. zijn verkrijgbaar bij de firma De Bruyne Co., Boulevard De Ruijter 10, Vlissingen. Met genoegen zal zeker worden vernomen, dat de pogingen der firma De Bruyne Co. in zooverre geslaagd zijn, dat de „Graf Zep pelin" van de voorgenomen luchtroute der mate zal afwijken, dat over de Zeeuwsche eilanden gevaren zal worden en indien de weersomstandigheden het toelaten zal ge tracht worden via Vlissingen-Walcheren te varen, zoodat het luchtschip op 18 Juni a.s., des middags tusschen 15.30 en 17.30 uur over Zeeland kan worden verwacht. Wij vertrouwen, dat de ingezetenen blijken van instemming en waardeering zullen wil len geven, ten tijde als het luchtschip over deze streken vaart, door bijv. met zakdoeken te wuiven, hoera-geroep, vlagvertoon, klok luiden, stoom- of motorfluit-signalen van schepen, fabrieken, auto's, enz. MIDDELBURG Abdij-Concert. Voortreffelijk weer en de schitterende ver tolking van een uitgelezen programma hebben het tweede Abdij-concert, dat wederom van 12—1 door het Middelburgsch Muziekkorps gegeven werd, een volkomen succes doen worden. Der traditie getrouw werd met een koraal (psalm 66) als openingsnummer de wijdings volle sfeer van stonden aan bepaald en vast gelegd en in die stemming moest men deze geacheveerde uitvoering onder Caro's talent volle leiding, welke het animo en de presta ties van dit harmonie orkest steeds hooger TE VLISSINGEN. ZITTING op a. s. DINSDAG 14 JUNI in het voormalig Burgerweeshuis aan de Badhuisstraat, van 71/29 uur. Inlichtingen, zoowel voor meisjes als jon gens, worden kosteloos verstrekt. Ouders, kiest een beroep voor uw kind in overleg met het Bureau. opvoert, blijven volgen. De werken waren meest goede oude bekenden, alleen de „Pré lude" van Rachmaninoff werd voor de eerste maal uitgevoerd, doch ,dit was geenszins een bezwaar, want een „Litanei" van Schubert en het vermaarde „Ave Maria" van Bach-Gou- nod met de prijzenswaardig geblazen soli voor es-klarinet en solo-klarinet, om er maar eens enkele aan te stippen, zijn composities, welker schoonheid nimmer verbleekt. In het .Gebed" uit Rossini's oratorium „Mozes" was liet groot koper ongemeen op dreef. Er was veel belangstellng en veel applaus. O. Kon. Nederl. Brandweer Vereeniging. Ter gelegenheid van de algemeene vergade ring van de Kon. Ned. Brandweer-vereeni- ging, zal morgenavond op de Groote Markt te Middelburg een concert worden gegeven door het Middelburgsch muziekkorps, terwijl dan tevens het stadhuis zal worden verlicht. De pijpers van de padvinders zullen zich driemaal laten hooren van den trans van het stadhuis op den hoek van de Noordstraat. Zij zullen tevoren een kort hoornsignaal geven teneinde stilte te verzoeken. RITTHEM Ver. tot Christ, verzorging van krankzinnigen. De afdeeling Ritthem van de Vereeniging tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Zeeland hield Vrijdagavond haar algemeene jaarvergadering. De rekening en verantwoording over 1931 werd goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek o.a., dat het ledental hetzelfde was gebleven. De bestuursleden, de heeren B. J .de Meij en H. M. van de Putte werden herkozen. In de vacature, ontstaan door het vertrek van dr. H. van Oijen, werd gekozen ds. G. de Ru. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering te Bergen op Zoom werden be noemd ds. G. de Ru en de heer C. Wisse en tot hun plaatsvervanger de heeren J. Me- liefste en A. Tange. Een Ned. Herv. predikant zal uitgenoodigd worden om dezen zomer in het belang der stichting „Vrederust" op tc treden. GOES Kruisbessenpluk stopgezet. De pluk van de kruisbessen is door ver schillende kweekers op Zuid-Beveland stopge zet, daar de prijs de laatste dagen gezakt is tot 3>/2 4 cent per KG. Alleen in die be drijven, waar in hoofdzaak of geheel door eigen personeel gewerkt wordt, wordt nog de pluk voortgezet, hoewel de opbrengst minder dan de kostprijs bedraagt. Hierdoor worden ook vele arbeidersgezin nen, die in dezen tijd weer een extraatje dachten te verdienen, gedupeerd. SAS VAN GENT. Gemeenteraad. De gemeenteraad te Sas van Gent heeft behandeld een voorstel van Ged. Staten om de openbare school B in de Zandstraat op te heffen. Dit voorstel vond krachtige bestriding van sociaal-democratische zijde, doch werd ten slotte aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Melkcursus. Van den dezen winter op Walcheren gehou den melkcursus had Vrijdagavond jl. het examen plaats waarbij de volgende leerlingen een diploma in ontvangst konden nemen Pa. Lorier, KoudekerkeMa. Vader; Ma. Lorier, Ja. van Sluis, Veere Aa. van Soelen, Veere Pa. Davidse, P. Vader, Ma. de Nood en A. de Nood, beide Vrouwepolder. De leerlingen, bij wier naam geen woon plaats is vermeld, wonen bij Middelburg. Het toegekende aantal punten varieerde van 390 tot 161. De uitreiking der diploma's had na afloop ten kantore van de Coöperatieve melkfabriek te Middelburg. Nadat verschillende personen de leerlingen hadden toegesproken en den leiders van den cursus en anderen, die hunne medewerking hadden verleend, dank was ge bracht, stelde de directeur der fabriek, de heer M. van Varik, allen in de gelegenheid de inrichting in oogenschouw te nemen. Benoeming onderwijzeres. Mcj. F. Dönszelmann, onderwijzeres aan de Christelijke Burgerschool te Middelburg (Singelstraat) is in gelijke betrekking be noemd aan de Nassau-school te Hilversum. Examens. Voor het eind-examen der rijkskweekschool te Oostburg zijn geslaagd de heeren J. C. Meeuse te Waterlandkerkje, J. F. de Pauw te Breskens, M. A. van Strien te Groede, P. I. Verhage te Zuidzande en J. P. J. Wage te Sluis. Voor het eind-examen aan de rijkskweek school te Middelburg slaagden de heeren P. K. Polderdijk te Nieuw- en St. Joosland, J. W. Sandifort, J. W. H. Biesma en G. F. Bak, allen te Vlissingen. Bij beschikking van den minister van de fensie is de officier van gezondheid der le klasse M. Kuperus, dienende jaan boord Hr. Ms. wachtschip te Vlissingen, ter beschikking gesteld en is de officier van administratie der le klasse H. G. Gerdes den 23en Juni ge plaatst bij de marinekazerne te Amsterdam. De officier van den marinestoomvaartdienst 2e klasse W. M. Zietse, wordt binnenkort van zijn plaatsing bij den dienst in Oost-Indië hier te lande terugverwacht. De officier van den marinestoomvaart dienst 2e klasse J. E. R. Ros, wien vergund is uit Oost-Indië te repatrieeren, is 25 Mei met de „Baloeran" van Tandjong-Priok ver trokken en wordt 14 dezer te Marseille en daarna hier te lande verwacht. De dienstplichtigen der lichting 1932, aan gewezen voor de officiersopleiding bij de regi menten grenadiers en jagers, het le, 2e, 3e, 4e, 6e, 8e, 9e, 11e, 12e, 13e, 14e, 15e, 17e, 19e en 22e regiment infanterie, die bij het voor oefeningsinstituut in den rang van sergeant- titulair aangesteld, aan het examen voor vi.andrig voldaan, doch nog niet in dien rang zijn aangesteld, komen 4 Juli bij hun korps onder de wapenen en vertrekken 3 September d.a.v. met groot verlof. De eerste-luitenant J. H. Koole wordt 1 Juli overgeplaatst van het 14e bij het 16e regiment infanterie en komt te Amersfoort in garni zoen. Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft aan de firma F. Duynhouwe Sr. te Goes ge gund het uitvoeren van het wegdek van het wegvak OvezandeDriewegen, nr. 13b van hfc provinciaal wegenplan voor de som van f 37.983. DE ENGELSCIIE BEGROOTING AANGENOMEN. Het Engelsche Lagerhuis heeft in derde en laatste lezing de begrooting, inclusief de fi- nancieele voorstellen met 409 tegen 34 stem men aangenomen. Voor de stemming legde Neville Chamberlain een belangrijke verkla ring af, waarin hij in de eerste plaats ont kende, dat hij ooit gezegd had dat een twee de begrooting. zooals Lord Snowden vorig jaar had moeten indienen, ook dit jaar noo- dig zou zijn. De juiste houding was op het oogenblik om geen groote verwachtingen te koesteren, maar er was evenmin reden voor zwartgalligheid. Het pessimisme van het bui tenland, dat verleden jaar vast overtuigd was dat het met Engeland op zijn einde liep, was in elk geval schitterend gelogenstraft en de cijfers der handelsbeweging staken, hoe slecht ze op zichzelf waren, nog zeer gunstig af bij de cijfers der concurrenten. Er kan ech ter geen sprake zijn van een herstel van de staatsfinanciën, zoolang de economische we reldomstandigheden niet verbeteren. Een her stel van de groothandelprijzen kon echter in korten tijd ook weer betrekkelijk wonderen bewerken. Spr. wilde geen voorspellingen doen nopens de resultaten van Lausanne, m«or h\j meende te mogen zeggen, dat een

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1