500 25 DONDERDAG EERSTE BLAD No. 134 70e Jaargang' 1932 mi: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Q JUNI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROV1NCIENIEUWS Plaatselijk Crisis-Comité rechtszaken luchtvaart VLISSINGSCHE COURANT ■BONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- e landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1—5regels tl.alles tegen vooruitbetaling. gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. n. abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze- ttrd tegen ongelukken voor AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit twee bladen IN HOOGER SFEREN. Met de K.L.M. naar Haamstede en Rotterdam. Een pracht-vlucht die wij kunnen aanbevelen. t is nu wel de schoonste tijd van het jaar. Diepgroene boomen en heesters, sappige wei- jen en akkers, licht en nieuw leven, natuur j optima forma. Maar voor Juni is de dag toch wel onge woon frisch. Het zonne+je kruipt weg nu en óan achter een wolkenbank. Uit schaamte wellicht over eigen plichtsverzuim. Van vlieghaven Vlissingen hebben op dit uur al velen een gepast en dankbaar gebruik akt. Heel m de vroegte onze gevederde vrienden. Zij aten het buikje rond aan kevers, flanken en malsche pieren. Later in den nu, tegen achten, het „hooge" bezoek uit Rotterdam, de Fokker F VII A. De PH-ADX want zóó luidt de doop naam staat thans bij den hangar en is het middelpunt van een schare belangstellenden. Met dezen reusachtigen vogel gaan wij over weinige oogenblikken omhoog. „Stevig gebouwd, meneer.... 'k Zou toch uoo graag eens een reisie mee willen ma ken..,." De opmerking, kennelijk voor ons bestemd, is afkomstig van een mede-omstan- ;r, een bejaard man, die als wij de voorbe reidende werkzaamheden met aandacht volgt, 't Is waar, de machine ziet er solide uit en js geheel af. Zelfs voor het oog van den leek. Onder die vleugelen moet men zich veilig pvoelen. Er wordt proef gedraaid. Piloot Blaak zoo juist vanuit de Oost door de lucht terug- ;rd geeft vanuit de cockpit eenige aanwijzingen. Het technisch en administra tief K.L.M.-personeel is druk in de weer. „Heeren, instappen alstublieft" De cabinedeur klapt,achter ons dicht en in kalm gangetje,noordenwind in den rug, sukkelen wij naar het tegenover gelegen hoekpunt. Dan een scherpe wending naar rechts, een stormloop voorwaarts, steeds vlugger en.... wij gaan omhoog, langzaam, onmerkbaar bijna. Even slikken nu. Dat voor komt oorsuizingen. Uitstekend vliegweêr vandaag. Aan den Oostelijken horizon allerlei sta pelwolken, zilver omzoomd en wonderlijk mooi gegroepeerd, onwillekeurig wekken zflj dichter lijk-fantastische voorstellingen op. Het gaat nu recht uit, recht -aan op Haam stede. Merkwaardig toch dat bij deze uursnel heid van nagenoeg honderd-vijf-en-zeventig kilometer, het landschap zoo rustig onder ons door glijdt. En ook dat zelfs op deze hoogte ten naastebij vijfhonderd meter de details zich zoo scherp afteekenen. De zon speelt kiekeboe, naar het schijnt, plekt het landschap beneden afwisselend met gouden glans. O, wat is Walcheren nu overweldigend mooi I Vanuit onze verheven zitplaats gelijkt t een kunstig samengesteld mozaïek in al lerlei schakeeringen groen. Torens, oorden, en duin, schenken aan dat al bovendien een zeldzaam relief. Wij zijn boven de hoofdstad. Koepoort, Molenwater, Lange Delft, Stadhuis, Groote Markt. Bussen, personenauto's en wagens in schreeuwende kleuren, zóó uit een speelgoed zaak. De zwarte stippen, nogal verspreid, zijn Ud wandelaars. Hè, konden we hier eens een tijd blijven staan.... Maar we jakkeren voort. Het geheel beheerscht door Lange Jan en enkele kleinere goden, draait en wendt, wordt tenslotte een vlek. Links een groot aantal aardig gelegen dorpen, stuk voor stuk 3 bekenden. Serooskerke is op het oogen- blik zwaar gesluierd, Veere daarentegen, aan stuurboord te zien, neemt juist een zonnebad. De vestingwerken geven aan het stadje een eigenaardig karakter. Men ziet hetvervallen Krootheid. Na weinige minuten zijn we boven de mon ding der Oosterschelde. De rieten stoeltjes to de geheel afgesloten cabine zijn ruim en gemakkelijk. En toch, het zitten en turen ver moeit. We loopen eens heen en weer. Maar 2iet, ligt hier niet, in natura, de landkaart van bijna geheel Zeeland Walcheren, Noord- en een groot brok van Zuid-Beveland zijn scherp omlijnd. In wijden toing daaromheen, meer in nevelen, Zeeuwsch Vlaanderen, Tholen, St. Philipsland, Schou- wen en Duiveland. De kustlijnen der eilanden en het beloop der rivieren komen in groote trekken althans, geheel overeen met de kaart. Het uitzicht hier is in één woord schitte rend Er Lit remous in de lucht. Ongelijkmatig verwarmde luchtlagen of sterke tegenwind geven aan het vliegtuig kleine, vertikale be wegingen, te vergelijken met het stampen van een schip. Die schommelingen zijn geheel on. gevaarlijk en men is er spoedig aan gewend. En.het zij hier terloops opgemerkt in elk vliegtuig is een toilet. De riviermond is breed en vlak. Een zand plaat hier en daar. In de branding, bij het strand witgekuifde golfjes. Een eenzaam vis- schersschuitje heel ver weg, ligt als verloren in de ruimte. Westelijk Schouwen is vanuit de lucht een en al ongerepte natuur. Een weelde van idyllische plekjes en rustige dorpen. De bree- de duinrand herinnert even aan Oranjezon. De motor is uitgeschakeld en we dalen snel. Na een ruimen kring zet piloot Blaak zijn „kist", zacht als een veer, op het vliegveldje neer. De reis heeft precies vijftien minuten geduurd. Bij wederopstijging, na enkele minuten, blijft één plaats onbezet. De tweede étappe is voor ons vrijwel terra incognito. O ja, ook hier zouden schitterende foto's te maken zijn. Maar vruchten van dezen boom mogen in het K.L.M.-paradijs niet worden geplukt. Bij Brouwershaven zeggen wij Zeeland vaarwel. Ook op den plas heel in diepte het Brouwershavensche Gat toovert de zon een prachtigen zilveren glans. Op ondiepe plaatsen is 2elfs de rivierbedding duidelijk waar te nemen. De landstreek tusschen GoereeOverflak- kee, ter hoogte van Melissant, vordert per vliegtuig van kust tot kust juist drie minuten. Dan het Haringvliet, Hellevoet en een heele rits plaatsen op Putten. Dorpen, dikwijls in zakformaateen kerk, wat boomen en een kring van huizen. De PH-ADX boort zich snorrend een gat door de lucht. Van iuchtschommelingen schijnt geheel geen sprake te zijn. De lentezon doet bepaald weldadig aan als wij na cirkeling boven het „Schepenkerkhof" waarmee vaak cynisch Rotterdam's Waalhaven wordt aan geduid in schitterende glijvlucht op het vliegveld neerstrijken. De geheele reis heeft precies vijftig minuten geduurd. De luchtreizigers, wier weg naar de stad leidt, worden door de K.L.M. per luxe auto bus daarheen gevoerd. Aan de directie van dé Koninklijke Lucht vaart-Maatschappij, die ook de terugreis op zich nam, onzen dank. Wij willen dit verslag besluiten met den wensch, dat velen onder onze lezers den luchtdoop zullen ondergaan met de K.L.M. boven Zeeuwschen grond. Het is een bijdrage tevens tot instandhou ding van onzen eersten geregelden lucht- dienst. V. Muziekfestival 1932. Door de vereeniging „Vlissingen Vooruit" en de Vereeniging tot bevordering van bet Vreemdelingenverkeer zal gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus een festival worden gehouden, waaraan verschillende ge zelschappen zullen deelnemen. Het eerste concert zal Zaterdag a.s., des avonds 8 uur in het Bellampark gegeven worden door het Ritthemsch Fanfarekorps onder leiding van den heer P. Meijers. Het programma van dit concert luidt als volgt Programma: „Flandria", pas redoublé, F.Verbeek Gedeelten uit „De Regiments dochter", Donizetti „Die beiden blinden", ouverture, E. H. Mehul „Antigone", ouverture F. Rousseau Pauze. „Le Fringant", pas redoublé, F. Rousseau „Procida", ouverture F. Andrieu „La Fusée", Schottisch G.Gadenne „Potpourri Populaire" no. 7 G.Renaud „Blaze awaymarsch en two step, A.Holzmann Zondag 12 Juni zal door de harmonie „Ons Genoegen" het eerste concert worden gegeven en wel des middags 3.15 uur in de tent in het Bellamypark. Voor de volgende Zaterdagen en Zondagen zijn ook reeds vele inschrijvingen ingekomen, o.a. van muziekgezelschappen uit Zeeuwsch- Vlaanderen. Het spreekt vanzelf dat aan -t organisee- ren van dit festival ook een financieele kant zit. Wie voor dit doel gelden wil afstaan ten einde dit festival behoorlijk te kunnen finan cieren, kan deze zenden aan den heer J. P. van Krieken, Koudekerkscheweg 42. Scheldebeker-zwemwedstrijd. Overal in onze stad trekken thans affiches betrekking hebbende op dezen wedstrijd de aandacht. Deze reclame is echter niet alleen plaatselijk, want het comité zond dergelijke biljetten. aan de secretarissen van de zwem- clubs enz. en bereikte, dat op zijn verzoek, door de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer zulks geschiedde aan talrijke adressen in ons geheele land, welke reizen, meestal per autobus, organiseeren. Hieruit ziet men dus, dat vruchtbare samenwerking een geduchte, pakkende reclame en publiciteit kan bewerk stelligen. We wijzen thans nog eens extra op den schitterenden pleiziertocht op de Wester- schelde met de nieuwe luxueuse ferry-boot „Prinses Juliana", welken men voor slechts 75 cent mede kan maken. Voor één gulden heeft men bovendien nog kans op een mooien prijs uit de loterij (hoofdprijsdames- of heeren rijwiel naar keuze), terwijl zij, die reeds een lootje ad 35 Lent gekocht hebben, door een suppletie van 65 cent eveneens in het bezit kurmen geraken ven een plaatsbe wijs voor dezen prachtigen boottocht, welke naast een keurig overzicht en volgen van den geheelen wedstrijd van start tot finish (Bres- Badbedrijf) een steeds wisselend zee- en landpanorama biedt. Men zie verder de advertentie in dit blad. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Gisteren werd aan den afslag te Enkhuizen de laatste ansjovis aangevoerd. Eenige op namen van historische waarde, nu door de afsluiting van de Zuiderse dit bedrijf opge heven moet worden. Dinsdag is brand uit gebroken in een der bijgebouwtjes der Indi sche tentoonstelling te 's-Gravenhage. De brandweer, die het vuur spoedig onder de knie had, in actie. Groote fabrieksbrand te Mar—'uis. Gisteren kwam de bekende walzer-componist, Oscar Strauss, te Amter- dam aan, waar hij heden in het Concertge bouw zal dirigeeren. Een prachtige opna me van het Middelburgsche stadhuis, verlicht door schijnwerpers. Zooals we reeds hebben vermeld zal dit gedurende de zomermaanden ieder en Woensdagavond plaats hebben. Ingenieurs van den Franschen rijkswater staat bezoeken de werken aan het Twen te- Rij n-kanaal te Eefde. Josephine Baker tn de revue-opvoering in Carré te Amsterdam. Gisteren is te 's-Gravenhage op 87-jarigen leeftijd overleden de gep. luit-generaal A. J. Vetter. Prof. ir. Granpré Molière van de Technische Hoogeschool te Delft herdenkt op 26 Juni zijn 25-jarig jubileum. C. K. W. O. Gisterenavond vergaderde het comité der vereeniging C.K.W.O.. De voorzitter, de heer J. Marijs, opende de vergadering op de ge bruikelijke wijze. Na behandeling der ingeko men stukken werd het programma voor het a.s. seizoen besproken en vastgesteld. De openingsavond zal in September worden gehouden, met optreden van de bekende Hol- landsche zangeres mevr. Couperusin Oc tober lezingin November zal de mooie Zui- derzee-film vertoond wordenin Januari declamatie-avond in Februari herdenking 5-jarig bestaan in Maart sportavond en in April feestavond. Tot bode der vereeniging werd benoemd de heer H. J. Schreurs. Na rondvraag werd de vergadering Joor den heer W. Schmidt met dankzegging gesloten. MIDDELBURG Vereeniging „Uit het Volk—Voor het Volk". In een gisterenavond gehouden vergadering van de vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" te Middelburg, is besloten in het begin van volgend jaar een huisvlijttentoonstel- ling te organiseeren al of niet in samenwer king met den Volxsbond tegen drankmisbruik, en binnenkort op te wekken om gedurende de wintermaanden voorwerpen voor die tentoo- stelling te vervaardigen. Hierna kwam de bespreking over den Ko ninginnedag aan de orde en bleek het moge lijk te zijn te samen met turnvereenigingen op Walcheren zoowel des middags als des avonds iets bijzonders te geven. In algemeene trekken besloot de vergade ring om des middags een optocht te houden met als eindpunt het gemeentelijk sportter rein, waar dan met begeleiding van muziek de nummers zullen worden gegeven, die in gestudeerd worden voor de groote tuinfeesten te Rotterdam in 1933. Na terugkomst in de stad, volgt dan een rust en voor den avond is gedacht aan een reprise der uitvoering op de Markt, met con cert en belichting van het stadhuis. Ook zul len zoowel des middagr als des avonds ook reien in Zeeuwsch costuum op het program ma worden gezet, mede om de aanwezigheid van vele leden van de Ned. Chr. Reisvereeni- ging, die op 31 Augustus en 1 September- Wal cheren hopen te bezoeken. Met een fakkeloptocht zal de dag besloten worden en kwam naar voren, dat het een aangename en wolkomen afwisseling zou zijn als af en toe onder weg eenig Bengaalsch vuur zou worden afgestoken. Inzake den wedstrijd in gevelversiering werd besloten, ook dit jaar zulk een welstrijd te houden. Verlichting van het stadhuis. Gisterenavond zijn de schijnwerpers voor de belichting van het stac"iuis, die deze week weder zijn geplaatst, tijdens een goed ge slaagde proefverlichting in den juisten stand gebracht, waardoor het fraaie gebouw weer in al zijn pracht schitterde. De eerste offici- eele belichting heeft a.s. Dinsdag plaats. Een jubileum. De heer J. Bongers, beheerder van het fili aal der firma Albert Heijn in de Langedelft te Middelburg herdenkt heden den dag, waarop hij gedurende 25 jaar bij deze firma in dienst is. De directie kwam den gewaardeerden ver tegenwoordiger complimenteeren en bood hem het bij de firma voor zulke gelegenhe den gebruikelijke geschenk, namelijk een gouden horloge, aan. KOUDEKERKE Vermissing van geld. Ten nadeele van een landbouwer te Kou- oekerke werd een dezer dagen uit een in de kamer van de woning staande kast, een be langrijk bedrag aan geld ontvreeïïïd. Dé po litie stelt een onderzoek in. Benoeming, verplaatsing en ontslag van rijkspolitie. Benoemd tot rijksveldwachter ter stand plaats Overslag F. van der Zande, agent v.a politie te Haarlem. Met ingang van 16 Juni a.s. is de rijksveld wachter brig.-tit. A. Bosman verplaatst van Sint-Anna ter Muiden, gem. Sluis, naar Oostkapelle. Met ingang van 6 October a.s. is aan den rijksveldwachter brig.-tit. P. A. de Moor te Biggekerke, eervol ontslag uit zijn betrekking verleend. GOES Zeeuwsch Comité voor Armenië-Phïladelphïa Gisteren hield bovengenoemd comité in de „Frins van Oranje" te Goes onder leiding van mej. J. J. Donner te Goes zijn jaarver gadering. Uit de verschillende deelen der provincie waren de leden van de plaatselijke comité's met de collectanten opgekomen, zoo dat de groote zaal geheel bezet was, toen de presidente de vergadering na gemeenschap pelijk gezang met gebed en Schriftlezing opende. Naar aanleiding van het gelezen ge deelte van Mattheus 6 sprak zij een princi pieel en dankbaar gestemd openingswoord. Het jaarverslag van de secretaresse, mej. M S. van den Bosch, was eveneens in dank baren toon gesteld Ook in dezen tijd vol crisis en moeilijkheden heeft Zeeland weer veel voor Armenië gedaan. Wel waren de ontvangsten iets minder en kon het werk niet sterk werden uitgebreid, maar toch steeg het aantal afdeelingen met vijf, zoodat er thans in Zeeland 62 afdeelingen en 39 scho len die meewerken zijn. Vooral voor de me dewerking dezer scholen is de secretaresse dankbaar. In den afgeloopen winter vervulde mej. De Witte acht spreekbeurten. In Groede kwam weer een comité, in Heinkenszand een nieu we af deeling tot stand, terwijl ook in Nisse, 's-Heer Arendskerke en Breskens de arbeid kon worden begonnen. Voor medische hulp, herstellingsoord, evan- gelisatiearbeid, pleegkinderen en bouw van huizen voor de arbeiders bij de Morgenland zending werden bijdragen gezonden. Ten slotte dankte spr. voor al den steun en de hulp, door een zoo groote schaar van vrienden weer geboden. Moge de ijver niet verflauwen en de liefde niet verkoelen. In de middagvergadering sprak dr. Berron te Graffenstaden bij Straatsburg, directeur der Morgenlandzending. Als zijn onderwerp was aangekondigd „De tegenwoordige toe stand en de taak der morgenlandzending". Spreker wiens rede op keurige wijze werd vertaald door mej. C. de Witte zeide echter zijn aangekondigd onderwerp niet te kunnen behandelen, omdat in „Morgenland" reeds de laatste berichten van het zendings terrein waren vermeld. Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Bijdr. personeel brou werij „de Meiboom 7.56 Chr. U.L.O.-school - 2.311 Pzem- 8.50 Chr. U.L.O.-school - 3.01 Vorige opgave - 3252.56 Totaal ƒ3273.94 Het giro-nummer van het Plaatselijk Crisis-Comité is 195800. Spreker dankte voor alle liefde en trouw, waarmede zoovele Zeeuwen den arbeid onder de Armeniërs steunen. Het slotwoord werd gesproken door den heer G. L. baron van Boetzelaer te Biltho- ven, voorzitter van het Nederlandsch Comité der Morgenlandzending. Onderzoek ter plaatse^ Door de justitie te Middelburg is heden, een onderzoek ingesteld in de gemeente Goes, ter plaatse waar Dinsdag een aanrijding met een auto plaats had, waarbij de aangeredene zoodanig werd gewond, dat hij eenigen tijd daarna aan de gevolgen overleed, terwijl een ander ernstige verwondingen opliep. Tevens werd gerechtelijke sectie verricht op het lijk van het slachtoffer. - IJZENDIJKE. Brand. Gisterenmiddag brak brand uit in de grooté landbouwschuur van den heer M. de Blaeij. Men was juist bezig een nieuw dak op de schuur te leggen, waardoor de paarden ge lukkig in de weide liepen. Een zeug met big gen, benevens twee rijwielen, landbouwhalm en het gereedschap der ambachtslui werden een prooi der vlammen. De oorzaak is onbe kend. Verzekering dekt de schade, PHILIPPINE. Diefstal van fuiken. Toen zekere B. te Philippine een dezer da gen bij zijn in de gemeente Biervliet gelegen vischwater kwam, bemerkte hij dat van de 10 door hem geplaatste vischfuiken er 6 verdwe nen waren. De politie stelt een onderzoek in. Besmettelijke ziekten. In de week van 29 Mei tot en met 4 Juni zijn in onze provincie voorgekomen 1 geval van febris typhoïdea te St. Laurens, 1 geval van parathyphus (typheuze vorm) te Waarde en 2 gevallen van roodvonk, nl. 1 in ieder der gemeenten Clinge en St. Phihpsland. Vrijgesproken. De 34-jarige landbouwer J. D. P. uit Cad- zand is door de rechtbank te Middelburg we gens diefstal van een kwitantie, welke hij zijn schoonvader uit de hand zou hebben gerukt, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Overeenkomstig dcn*eisch van den advocaat- generaal, die het feit niet bewezen achtte, werd deze verdachte door het Hof te 's-Gra venhage vrijgesproken. Nieuwe luchttaxi bij de K.L.M. De K1.M. heeft dezer dagen een nieuw taxi-vliegtuig in gebruik genomen. Het is een machine van het type FK 43, gebouwd door den constructeur F. Koolhoven, die reeds vroeger een dergelijke machine voor den Amerikaan Van Lear Black bouwdedeze machine is echter later aan Frankrijk ver kocht. Het vliegtuig biedt plaats aan 4 per sonen en is uitgerust met een Gipsy-motor van 110 PK., welke het een kruissnelheid geven van 165 K.M. per uur en een maximum snelheid van 185 K.M. per uur. Het is verder voorzien van dubbele bestilring, waardoor het tevens bijzonder geschikt is als les-vliegtuig voor verkeersvliegershet vliegtuig zal dan ook als zoodanig dienst doen bij de toekom stige vliegers, die thans in de opleiding zijn. Het onderstel van het vliegtuig ls van speciale constructie, de wielen zijn voorzien

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1