500 300 25 eerste blad ¥hsr\ DINSDAG 7 JUNI No. 132: 70e Jaargang 1932 jjuê; Firma F. VAH DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Bij Examens BUITENLAND zender zullen ongeveer ihllllng bedragen, wat orspronkelijk werd ge. rxiSH regional. Let den nieuwen Engel- te Westerglen hebben opgeleverd. :ei is de zender nu ge. aen. De zendtijden du- morgens 10.35 uur tot middagprogramma eu minuten na midder- opgegeven in Amster- De golflengte van den M. r onzichtbare ners. er Bébé Daniels zong Hollywood de nieuwste is. Zij werd hierby be. m Paul Whiteman, die ond, eenige duizenden mod verwijderd, hen de zangeres en de iici tot stand te bren- allen uitgerust met een \RTL1JNEN Juni Perim ui van Montevideo 4 Juni v. Brisbane uni te Madras J Juni van Antw. gonde" (thuisr.) p. Juni van Antw. 4 Juni Gibraltar New-York n. Rott. Juni van Boulogne 5 Juni te Port Sai< van Port Said ni Pont de Galle 3 Juni van Dairen OR AUTO'S, OERTUIGEN 9.45 9.46 9.47 9.48 E VLISSINGEN 4.06 16.20 4.44 16.58 5.29 17.43 6.16 18.32 ND A makeüjkheden, ren, enz. na. lederen avond e. Zondagsmiddags se en thé-dansante. Kon. Meteorologisch De Bilt. ld 768.8 te Valencia, d 754.8 te Hernosand avond van 7 Juni delijke tot Westelijke ►lking Waarschijnlijk einig verandering ifl Veerbericht. 'ficieele gegevens 'on. Meteor. Instituut. de bewegingen van 'telijk Euro-pa volgen. Toordelijke windrich- met temperaturen dezen tijd van het het gevolg van de ig van hoogen druk niet gewoon dat een lanhoudt. Een druk- is Zaterdag in het ans op verandering. >oge druk zich reeds in Schotland is de dat in onze streken en West mogelijk, is te verwachten. ;en temperatuursty- ard zal gaan is niet ans naar een over- gegeven. Een on- iwitserland en Oost- VUSSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et p. regel. Kleine advertenties van 1—5 tegels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. lOregels). Bij 3-maaI plaatsing van 1—5regelsfl.—alles tegen vooruitbetaling. Be abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze ten) tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen stads- en provincienieuws Een Vereeniging tot Bevordering van het vliegwezen op Walcheren. te Haamstede, zijn de gelegd voor een Vereeniging tot bevordering van het luchtverkeer van en laar Schouwen-Duivelandop Walcheren leeft zich reeds een comité gevormd, dat hetzelfde doel nastreeft. VI De bestaande luchtvaartcomité's toch zijn jneej. technisch-administratief georiënteerd y hebben eigenlijk tot taak een aantal auto riteiten bijeen te brengen, teneinde de ver schillende vraagstukken, verbonden aan de bevordering van het luchtverkeer, zoo vlot mogelijk op te lossen dat zij in deze richting veel en goed werk deden, en dat er in de toekomst nog veel werk voor hen aan den winkel zal zijn, staat dan ook wel vast. Een dergelijk officieel comité is echter minder geschikt stelt zich ook niet ten propaganda voor de luchtvaart te maken in breederen kring pogingen om bv. door het organiseeren van een lezing, of zeifs een demonstratie of een heel vliegfeest, de belangstelling en het enthousiasme voor ret vliegwezen in alle kringen te bevorderen, iggen, naar veler meening, niet op den weg an dit officieel comité. Teneinde dit deel van het terrein te be- itrijken is besloten tot de oprichting van de .Vereeniging tot bevordering van het vlieg wezen op Walcheren" het voorloopig be stuur daarvan is samengesteld als volgt urgemeester C. A. van Woelderen, Vlissin- en. voorzitterdr. S. S. Smeding, Middel- >urg, secretarisde heer J. M. Smits, Vlis- penningmeester. Leden zijn verder de heeren W. Berdenis van Berlekom, J. On- derdyk en L. baron van Randwyck te Mid delburg; A. Smit en dr. Staverman te Vlis- Eingen en jhr. H. A. van Doorn te O. en W. Souburg. Het doel dezer nieuwe vereeniging zal zijn e bevordering van het vliegwezen op, van naar Walcheren in den ruimsten zin des Troords en door alle goede middelenonder steld mag daarbij worden, dat zij vriend schappelijke betrekkingen zal aanknoopen met haar Schouwen-Duivelandsche zuster vereniging. Plaatselijk Crisis-Comité. Door den penningmeester van het Plaatse lijk Crisis-comité werd ontvangen van het gezamenlijk personeel van de provinciale stoombootdienst op de Wester-Schelde 20.85. Nutsspaarbank. In de Nutsspaarbank aan de Coosje Bus- kenstraat alhier werden in de maand Mei 708 gedaan tot een bedrag van f 85.851.90 en 642 terugbetalingen tot een bedrag van f 103.709.93. Er werden in die maand 27 nieuwe boekjes uitgegeven, waardoor het aan tal spaarders werd gebracht op 6932 en hun ed op 1.909.650.47. Ter lediging werden spaarbusjes aangeboden inhoudende 1187.20 en met 3115 spaarzegels werd be- 155.75, v/elke bedragen op de spaar- werden bijgeschreven. De Walchersche Natuurvrienden. Door eenige natuurvrienden in Vlissingen «n Middelburg is een vereeniging opgericht aquarium- en terrariumhouders, onder ten naam van „de Walchersche Natuurvrien- ten". Het voorloopig bestuur bestaat uit de Jfieren M. van Os, voorzitter, Vlissingen, C. J. ®ge, Middelburg, secretaris, J. M. C. Hoge- eger, Middelburg, penningmeester, he vereeniging stelt zich ten doel, liefde >t de natuur in het algemeen en kennis van a(iuarium en terrarium in het bijzonder te ^vorderen. Het voorloopig bestuur verstrekt Warn© alle gewenschte inlichtingen betref- 'n^e de jonge vereeniging. N.O.C.-diploma. Voor de vaardigheidsproeven, afgenomen het Nederlandsch Olympisch Comité onze stadgenooten de heeren F. en J. B. D. Aerssens, die hiervoor hun w genoten van den heer D. Lap, tech- nis°h leider van de Vlissingsche Athletiek- ^eeniging „Marathon". In onze Tydinghal. Onze fotograaf maakte opnamen van de ewaterlating van het stoomschip „Moldin- van de werf der Ned. Scheepsbouw- -/happij te Amsterdam van het nieuws kliuizen-complex „de Zoutkeet" te Amster- van de hondententoonstelling te Am- van heb nationaal hengelconcours te Rotterdamvan een tentoonstelling van teekeningen geheel op de schrijfmachine ver vaardigd, welke tentoonstellingen gehouden worden te Amsterdam, Den Haag en Rotter dam, ten bate van het crisis-comité. Onafhankelijke Socialistische Partij. Vrijdagavond aanstaande belegt de af dee ling Vlissingen van bovengenoemde partij een openbare vergadering in „de Oude Vriendschap" aan de Groote Markt. De heer K. R. van Staal, hoofdbestuurslid der O.S.P., oud-wqthouder der gemeente Gouda, zal er het woord voeren over het onderwerp „De krisis en de werkloosheid". Nadere aankondiging volgt per%advertentie MIDDELBURG Werkloosheid. Zaterdag stonden aan de Arbeidsbeurs te Middelburg ingeschreven 742 werkloozen, w.o. 8 vrouwen. Het aantal ingeschreven bouwvak arbeiders heeft eerder neiging tot stijging dan tot daling. Het aantal ingeschreven timmer lieden bedroeg 55, metselaars 10, timmerlieden 27 en grondwerkers 14. Bij de werkverschaffing aan de ontwate- ringswerken van den Polder Walcheren zijn 36 arbeiders te werk gesteld en aan de rijks werkverschaffing aan de Schipbeek in Over- jjsel 24 man. OOST- EN WEST-SOUBURG Een concert. Bjj gunstig weer geeft „Ritthems Fanfare", directeur de heer P. Meyers, Donderdag 9 Juni 's avonds 8 uur, een concert op het Oranjeplein te Oost-Souburg. Aan dit con cert werken voor het eerst de leerlingen mede van den tweejarigen muziekcursus, zoodat het aantal uitvoerenden momenteel 37 bedraagt. Programma: „Flandria", pas redoublé F.Verbeek „Die beiden blinden", ouverture E.H.Mehul „La file du Régiment", fantasie, Donizetti „Procida", ouverture F.Andrieu Pauze. „Le Fringant", pas redoublé, F. Rousseau „Antigone", ouverture F.Rousseau „La Fusée", Schottisch, G.Gadenne „Potpourri Populaire" no. 7, G. Renaud „Blaze awaymarsch en two step, A.Holzmann TERNEUZEN. Negende Binnenscheepvaartcongres. Op 21, 22 en 23 Juni zal te Ter Neuzen het Negende Binnenscheepvaart-congres worden gehouden. Op dit congres zal een aantal be langrijke prae-adviezen worden behandeld. Ir. W. P. van Lammeren brengt een prae- advies tjrtt over de Scheepsvormen voor de Binnen-Beurtvaart, de vaart op de Zeeuw- sche stroomen en IJsselmeer en de beteeke- nis van de sleeptank voor het bepalen ervan. De hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat te Utrecht ir. A. A. Mussert zal prae-adviseeren over De Schelde-Rijn-ver- binding, zyn prae-advies komt tot de conclusie, dat het gewenscht zal zyn, dat zoo spoedig mo gelijk plannen worden opgemaakt en onder zocht voor den aanleg van een open Schelde- arm naar Bergen op Zoom, met aansluitend binnenscheepvaartkanaal voor vaartuigen tot 500 a 600 ton van Bergen op Zoom naar Din- telaas. Voorts dat overwogen wordt op welke wyze Ter Neuzen zoo spoedig mogelyk wordt bevryd van de kunstmatige achterstelling, welke wordt gevormd door de huidige rege ling van de loodsgelden en de opheffing van de uitzonderingstarieven. Oud-minister M. C. E. Bongaerts heeft een prae-advies over „Waterwegen in Zeeuwsch- Vlaanderen" uitgebracht. De heer J. Vos Hzn. te Zwolle zal een prae- advies uitbrengen over het Concessie-systeem voor binnenlandsch vervoer. De secretaris van de vereeniging van Rea ders der Binnenscheepvaart, de heer G. A. M. C. van Kasteel te Voorburg, brengt een prae- advies uit over „Welke maatregelen kunnen ten behoeve van, of door de scheepvaart ge nomen worden teneinde te geraken tot ver betering van de economische omstandig heden." Hy wenscht intense samenwerking der be langhebbenden by het goederenverkeer, in het byzonder die der vaart, beperking, zoo al niet algeheele stopzetting van nieuwbouw, instelling van een centraal overleg, samen werking tusschen de drie hoofdverkeersmid delen, expansiemogelykheid der vaarwegen en afschaffing, althans sterke vermindering, der scheepvaartrechten, in welken vorm ook ge heven, verplicht onderwys en vakonderwys voor schipperskinderen en schippers ter In standhouding vafi een paraat Nederlandsch schipperscorps en internationale samenwer king in West-Europa. De vooruitzichten voor den Zeeuwschen landbouw. Men schrijft uit Zeeland aan „de Maas bode" De eerste kruisbessenveiling in Zeeland Is weer gehouden en spoedig zullen we weer in het volle seizoen zitten. Na de kruisbessen volgen al spoedig de aardbeien, andere bessen, kersen, enz. Het wordt dan weer druk in de boomgaarden en tuinderyen en ook aan de veilingen. De kruisbessen beloven geen grooten oogst. Over het algemeen betreurt men het echter niet dat de oogstvooruitzichten ongunstiger zyn dan in voorafgaande jaren, omdat de kans op een wat hoogeren prijs daardoor stygt. Sommige telers zijn omtrent de toekomst van de kruisbessenteelt zeer pessimistisch en meenen, dat de kruisbessencultuur als leve rancier van grondtof voor de jambereiding ten doode is opgeschreven en er binnen eeni- gen tijd aam. de zgn. pulp geen behoefte meer zal bestaan. Een statistiek van de gedurende de laatste drie jaar uitgevoerde hoeveelheden kruisbessenpulp leert echter, dat die hoeveel heden zeker niet afnemen. De crisis zit meer in den prijs dan in de kwantums. Wil er sprake zijn van een redelyke ver goeding van de productiekorten, dan mag de prijs niet ver beneden de 10 cent per K.G. dalen afgezien nog van eenige winst voor den ondernemer. Maar de gemiddelde prijs aan een der grootste kruisbessenveilingen bedroeg in 1930 4.51 en in 1931 4.97 cent, tegen 12 en 13 cent in de jaren 1927 tot 1929. Er zyn dus de laatste jaren op de kruisbessen gevoelige verliezen geleden. De eerste veiling in 1932 was nog niet be paald bemoedigend. De opbrengst was 7.7 cent. Wat de overige bessen betreft, deze vertoo- nen een beteren stand. Over den stand van de aardbeien hoort men meer klagen. Vroege pruimen zullen zeer schaarsch zyn, late matig. Vroege appels laten zich vrij goed aanzien, de late vertoonen een afwisselenden stand. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Jubileum ds. L. de Bruijne. Donderdag 16 Juni a.s. hoopt ds. L. de Bruyne, Chr. Geref. predikant te Zwolle zijn 25-jarig ambtsjubileum te herdenken. Leendert de Bruyne werd geboren te Grijpskerke 14 October 1880. Reeds spoedig vertrokken zyn ouders naar Vlissingen, waar hy werd opgevoed. Hy studeerde aan de theo logische school der Chr. Geref. kerk te Rb's- wijk by de hoogleeraren J. Wisse Czn., F. P. L. C. Lingen en P. J. M. de Bruin. Na zyn studiën aldaar voltooid te hebben, nam hy in 1907 het beroep naar Harlingen aan, waar hy op 16 Juni 1907 door wylen ds. J. Wisse tot zijn dienstwerk werd ingeleid. Hy verbond zich dien dag aan zijn eerste gemeente met een predikatie over Efese 6 19. Achtereenvolgens diende hij van 1909 tot 1915 de gemeente Bunschoten, van 1915 tot 1922 de gemeente Zaamslag en vanaf 1922 ae gemeente Zwolle. De jubilaris heeft in het kerkehjk leven steeds een werkzaam aandeel gehad, en ver vult als zoodanig nog tal van functies. Sinds 1908 was hy, met uitzondering van een keer, afgevaardigde naar de generale synode. Viermaal maakte hy deel uit van het mode- ramen, het laatst in 1931 te Rotterdam, waar hy 2e scriba der synode was. Hy is voorts permanent scriba der classis Zwolle. Vanaf 1919 is hij, met een korte onderbre king wegens vertrek van Zaamslag' naer Zwol le curator der theologische school geweest, van welk college hy gedurende den cursus 19321933 naar toerbeurt het presidium zal bekleeden. Hy is deputaat voor de inwendige zending en werd als zoodanig tot penningmeester dier deputaten gekozen. Tydens zyn ambteiyk werk te Zaamslag was hij herhaalde malen consulent over de gezamenlyke Zecuwsche gemeenten Vlissin gen, Biezelinge en Zierikzee. De gemeente te Biezelinge werd in dien tyd onder zijn leiding geïnstitueerd. Tijdens de mobilisatie-jaren werkte de ju bilaris veel onder de talryke militairen, die in dien tijd in de grensplaatsen Nieuw-Na- men, Hulst en Kloosterzande ingekwartierd waren. Reeds 15 jaren is hy medewerker aan de Chr. Ceref. Scheurkalender, terwijl van zyn hand enkele preeken verschenen in de weke- lyksche uitgave ,Uit de Levensbron". Ook het evangelisatiewerk en de jeugdbe weging hebben zeer zyn belangstelling. De jubilaris beweegt zich voorts op velerlei ander terrein. Hij is o.m. tweede voorzitter der anti-rev. kiesverecniging te Zwolle, secretaris van het districts-comité Zwolle ter behartiging der geestelijke en cultureele belangen der bij de rijkswerkverschaffingen te werk gestelde werkloozen, bestuurslid van de afdeeling Zwolle der Prot. Chr. Reclasseeringsvereeni- ging en bestuurslid van de afdeeling Zwolle van het Ned. Bijbelgenootschap. Er heeft zich een comité gevormd teneinde de gemeente te Zwolle met haren leeraar dit jubileum te doen vieren. Des middags van den 16en Juni zal in de pastorie Rhijnvis-Feithlaan 18, gelegenheid zyn tot gelukwenschen van 3 uur tot half 5, terwijl des avonds te 7 uur in de Chr. Geref. kerk, Assiesplein.een herdenkingssamenkomst zal worden gehouden met de gemeente. De jubilaris hoopt Zondag 19 Juni, des voormid dags, een gedachtenisrede uit te spreken. Het zal hem uit breeden kring ongetwyfeld niet aan belangstelling ontbreken. Kerkherstel. Het hoofdbestuur van het Ned. Herv. Ver bond tot kerkherstel (voorzitter prof. dr. Th. L. Haitjema) heeft aan alle kerkeraden der Ned. Herv. gemeenten in een omzendbrief verzocht adhaesie te willen betuigen aan een adres, door dat bestuur gericht aan de alge- meene synode van de Ned. Herv. kerk. In dit adres lezen wij o.m.„Het hoofd bestuur van het Ned. Herv. Verbond tot Kerk herstel heeft bij deze de eer zich tot uwe ver gadering te wenden naar aanleiding van een tweetal voorstellen tot wyziging van onze kerkelyke reglementen, welke door de Synode van het vorige jaar voorloopig aangenomen werden en tydens uwe zittingen van dezen zomer ten tweeden male zullen moeten wor den overwogen tegelijk met de daaromtrent ingekomen consideratiën van de provinciale kerkbesturen en de classicale vergaderingen. Het betreft de voorstellen inzake het vreed zaam samenwonen der richtingen, waarvan het eerste de toevoeging van een nieuw arti kel 14o beoogt in het synodale reglement voor de kerkeraden en het tweede de toevoeging van een nieuw artikel 86o in het reglement op de vacaturen. Met den meesten aandrang meenen wij een beroep op uw vergadering te moeten doen, uw medewerking tot definitieve totstandkoming van deze wetswijzigingen niet verder te geven. wy vertrouwen dat uw vergadering in de lyn van de ontwikkeling der synodale organi satie in de tweede helft der 19e en de eerste decenniën der 20e eeuw angstvallig zal willen waken tegen iedere inbreuk op de rechten onzer plaatselyke gemeenten en harer kerke raden. Doorvoering van de wetswijzigingen, in deze z.gn. pacificatie-voorstellen vervat, zou een ramp voor heel onze kerk beteekenen, niet alleen omdat daarmede onze Hervormde kerk, die nog immer een onverminkte belij denis heeft als het verborgen fundament van haar instituairen bovenbouw, openlijk, yoor het eerst zou worden gestempeld tot een richtingen- en groepenkerk en de eenheid der kerk in den Christus der Schriften voor goed vernietigen zou, maar ook omdat daardoor gemeente-eenheden in <je plaatselyko kerke lyke ressorten onherroepelyk zouden worden versplinterd in groepen van menschen met bepaalde en verschillende religieuse behoef ten, die op grond van een bepaalde getal sterkte kunnen afdwingen het woord der kerk, als het Woord der prediking niet overeen komstig den last van Christus, maar over eenkomstig de wenscher. der menscl.en. RECHTSZAKEN Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft ver oordeeld wegensmet een rijwiel buiten noodzaak de linkerzyde van den weg houden C. H. te Middelburg, P. M. en J. M., beiden te Vlissingen, ieder 3 b. s. 3 d. h.met een rywiel een weg in verboden richting beryden G. A. K. en Th. C. D. te Vlissingen, ieder f 3 b. s. 3 d. h.ryden met een motorrijtuig zon der dat waren aangebracht één of meer pla ten, aangevende het fabrieksmerk, fabrieks- nummer enz. van het rytuigJ. V. te We- meldinge 1 b. s. 1 d. h.fietsen zonder rem Sa. v. d. W., te Domburg f 3 b. s. 1 w.t.; dronkenschap op den openbaren weg J. V te Vlissingen 15 b. s. 15 d. h.dieren noodc- loos doen vervoeren op kwellende wyze A. J. de P. te Middelburg 15 b. s. 15 d.h.een winkel voor het publiek geopend hebben ge durende den ZondagM. J. S. te Oost- en West-Souburg 5 b. s. 5 d. h.te Middel burg zich op de bolwerken buiten de paden bevindenH. S. te Middelburg 1 b. s. 1 d. h.te Vlissingen met een rytuig op den weg zonder noodzaak blyven staan, anders dan aan den kant van den weg A. W. te Koude- kerke 1 b. s. 1 d. h.te Vlissingen op den openbaren weg met kaarten spelen J. I. V., M. A. de R., en I. J. van V. alle te Vlissingen ieder berisping. blijft men kalm ^n helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth, en Drogisten. Dood door schuld. Het gerechtshof te Amsterdam heeft heden in overeenstemming met den eisch van den procureur-generaal bevestigd het vonnis van de rechtbank te Alkmaar, waarby een auto mobilist uit Anna Paulowna wegens het ver oorzaken van dood door schuld was veroor deeld tot 3 maanden hechtenis, benevens in trekking van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. Op den straatweg tusschen Bergen en Koedyk had verdachte bij het passeeren van 2 fietsende meisjes één van hen met zijn auto gegrepen, waardoor zij zóó ernstig werd gewond, dat zij spoedig daarna overleed. Valschheïd in geschrifte. De krijgsraad te 's-Bosch veroordeelde he den den 52-jarigen adjudant-onderofficier der militaire administratie te Breda, tegen wien wegens het plegen van valschheid in geschrifte en wegens het misbruiken van zyn bevoegdheid als ambtenaar, 5 maanden ge vangenisstraf, met ontslag uit den militairen dienst was geëischt, een gevangenisstraf van 5 maanden met aftrek van de preventieve hechtenis, eveneens met ontslag uit den mi litairen dienst zonder ontzetting. RIJKSDAGVERKIEZINGEN OP 31 JULI. De Duitsche rijkspresident heeft gisteren avond een besluit onderteekend, waarby de datum der Ryksdagverkiezingen wordt vast gesteld op 31 Juli. EEN VERKLARING VAN OUD-RIJKSKANSELIER BRÜNING. De voormalige rijkskanselier dr. Brüning en de leden van zijn kabinet publiceeren in de „Germania" een verklaring, waarin zij naar aanleiding van de verwyten, welke de nieuwe regeering in haar by het aanvaarden van het bewind afgelegde verklaring tegen hen heeft geuit, hun standpunt uiteenzetten. Deze beschuldigingen kwamen hierop neer, dat de financiën geschokt, de sociale verze kering bankroet, hervormingen niet ten uit voer gelegd waren en dat de staathuishou ding niet was aangepast bij de armoede des lands. In hun antwoord verklaren de afgetreden ministers o.a. het volgende Bij zyn ambtsaanvaarding voor meer dan twee jaar vond het kabinet-Brüning een ge weldige vlottende schuld. Daarby kwam een economische crisis, die van maand tot maand verergerde. Andere staten hebben de laatste jaren óf van reserves geleefd welke aan Duitschland ontbraken óf op groote schaal nieuwe schulden gemaakt, wat voor Duitsch land in zakelijk opzicht verkeerd zou zyn geweest en practisch was buitengesloten. In denzelfden tyd moest de saneering van banken, industrieele bedrijven, scheepvaart- maatschappyen en talrijke landbouwonder nemingen tot stand worden gebracht, waar voor honderden millicenen marken noodig waren. Onder deze omstandigheden hebben wy in de jaren 19301932 de uitgaven van ryk, landen, gemeenten en sociale verzekeringen met meer dan zes milliard mark besnoeid. De „aanpassing aan de armoede der natie" heeft op groote schaal plaats gehad en is in alle begrootingen merkbaar geworden. De regeering heeft van het geheele volk offers geëischt, om in de buitenlandsche poli tieke onderhandelingen de vrye hand te ver krijgen in den stryd tegen de herstellasten en ter overwinning der economische crisis. Dit is naar het oordeel van alle deskundigen in hooge mate bereikt. Daarby werd de valuta in weerwil van alle aanvallen veilig gehand haafd, daarby zijn de vlottende schulden en die op langen termijn niet vermeerderd. Het kabinet-Brüning is uit dezen arbeid weggerukt, toen het de voorbereiding van het begrootingsjaar 1932—33 voor ryk, land en gemeenten en sociale verzekeringen had voltooid. Tegelykertyd waren de financieele en technische maatregelen getroffen om aan 600.000 menschen werk te verschaffen, als mede voor een omvangrijk kolonisatieplan. Te allen tyde hebben wij 'rekening en verant woording afgelegd, wy hebben geen puinhoo- pen gemaakt, maar onder de moeilykste om standigheden de grondslagen gelegd voor een nieuwe toekomst. Het kabinet-Brüning heeft tegen de opko mende storende invloeden in het land al zyn krachten ingespannen. Het heeft den rijkspresident de noodveror dening ter bestryding der „goddeloozenpro- oaganda" voorgelegd. wy hebben het in den geest van onze

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1