1000 500 300 150 100 25 GAAT DE VERKOOP VAN EZONDHE EERSTE BLAD No- 131 70e Jaargang; 1932: iVIAANDAO UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 6 JUNI Verschijnt klagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Plaatselijk Crisis-Comité STADS- EN PROVÏNCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel: Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1—5regels fl.—, alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Bijdr. personeel was- scherij „Volharding" 3. N.N- 1.— Politie-personeel - 2.50 Bijdr. openbare Ulo school - 3.50 P. W., maandelijksche bijdrage Mei- 7.25 Opvarenden Hr. Ms. „Douwe Aukes" - 10.77 Personeel „Au bon Marché"- 3. Beambten, personeel en ouden van dagen Gasthuis - 20.78 Vorige opgave -3200.76 Totaal ƒ3252.56 Het giro-nummer van het Plaatselijk Crisis-Comité Is 195800. De zïekenhuïskwestie in Zeeland. In het „Tijdschrift voor Geneeskunde" komt een artikel voor van dr. W. F. Th. van der Bijl alhier, waarin de Zeeuwsche zieken huiskwestie wordt behandeld. De heer Van der Bijl zet deze kwestie, van medisch standpunt bezien, zeer uitvoerig uiteen en wijst er op dat er in Zeeland te veel ziekenhuizen zijn, waardoor een econo mische exploitatie geheel is buitengesloten. Daar wij heden niet over de noodige plaatsruimte konden beschikken, zullen wij het belangwekkende artikel van dr. Van der Bijl in ons volgend nummer in zijn geheel opnemen. Aan het slot van zijn artikel zegt dr. Van der Bijl dat één ding wel vast staat, nl. dat de geheele provinciale ziekenhuis-misère zich heeft ontwikkeld, zonder dat de Zeeuwsche geneeskundigen er veel invloed op hebben willen uitoefenen. yiissingsche Vrijwillige Brandweer. Demonstratie. Onze brandweer komt bij onverwachtsche gebeurtenissen steeds op tijd, dies begon de aangekondigde demonstratie Zaterdagmiddag om half drie op het Beursplein natuurlijk op tijd. Burgemeester en Wethouders hadden ver schillende autoriteiten tot bijwoning van deze demonstratie uitgenoodigd. Velen hadden daaraan gehoor gegeven en alzoo kon burge meester van Woelderen op de Rotonde een unieke plaats om het schouwspel gade te slaan o.m. welkom heeten den burgemees ter van Goes, voorzitter van de Zeeuwsche Provinciale Brandweervereeniging, den bur gemeester van Domburg, voorzitter van de afdeeling Walcheren van die vereeniging, den directeur van het Ned. Loodswezen, den gar- nizoens-commandant, den directeur der Vlis- singsche gasfabriek, den heer ir. Job, chef van het brandblu6chmateriaal der Kon. Mij. „de Schelde", den heer Roodenburg, vertegen woordiger der firma v. d. Ploeg, alsmede ver scheidene persoonlijkheden van de Middel- burgsche brandweer en meerdere gemeente raadsleden. In zijn toespraak wees de burge meester er op, dat het in 1920 opgerichte vrij willige brandweercorps steeds heeft voldaan dat dit systeem goed werkte blijkt wel uit het feit, dat het elders navolging heeft gevonden. In 1931 werd het materiaal uitgebreid met een autospuit, welke geleverd werd door de firma van der Ploeg te Apeldoorn en, wer kende met een patent revolverkoppeling, uit stekend voldoet. Deze autospuit heeft een ca paciteit van 1200 L., de beide motorspuiten ieder een van 600 L. per minuut. Voort? werd een mechanische ladder aangeschaft, werd de brandweer gereorganiseerd en het personeel van uniform vooizien. Gaarne betuigde de burgemeester zijn dank aan der raad, dat hij de benoodigde gelden daarvoor had willen voteeren. Dat „de Schel de" met haar drijvende stoomspuit (de sleep boot „En Avant") de demonstratie opluister de, stelde spr. op hoogen prijs. De burgemees ter besloot zijn rede, met de mededeeling, dat de commandant van de brandweer, de heer W. J. Agterberg, zeer zeker meerdere inlicn- tingen over het materieel enz. zou willen ver streken, waartoe deze zich volgaarne bereid verklaarde bij de voertuigen zelve. Als totaal-apparaat maakt onze brandweer een bijzonder prettigen-soliden indrukalle wagens prijken in frisch hel-roode kleur, en zien er goed onderhouden uit, het personeel staat er in zijn waterproof uniformen wel ke ruim aan de maat zijn, zoodat ze over alles heen aangetrokken kunnen worden, waardoor men vlug gereed is met chroom- vetlederen waterlaarzen, helmen en petten kranig op. Aan eenvoudige distinctieven (balkjes op den kraag) zijn commandant, plaatsvervangend commandant, brand- en adjunct-brandmeesters kenbaar. En deze een voud kenmerkt ook het werk van ons korps. Geen geschreeuw, doch onder groote stilte wordt er gearbeid, men werkt op teekens (armbewegingen) en bij duisternis met licht seinen van electrische zaklantaarns. Een der gelijk systeem verhoogt natuurlijk de rust en de kalmte, wat voor een redderskorps zeer voorname factoren zijn. De demonstratie was vierdeelig. A. De capaciteltsproef. Alles wat water kan geven werd hierbij in functie gesteld. Alzoo kwamen in actie de autospuit met 4, de beide motorspuiten ieder met 2 en de stoom-Wor- thington-pomp van „de Schelde" met 4 aan sluitingen, zoodat uit 12 straalpfjpen tegelijk het water hoog opspoot en een ware water lawine t rug plaste in de Koopmanshaven, de plaats van herkomst. Een imposant gezicht, die 12 waterzuilen, welke wel vertrouwen in boezemden voor 't geval het onverhoopt noo- dig mocht wezen. Omtrent de nieuwe auto spuit kunnen we nog mededeelen, dat de voortbewegings-kracht van de auto tevens aangewend wordt als drijfkracht van dc pomp; deze overbrenging geschiedt niet met- tandwielen, wat veel geraas veroorzaken kan, doch met een patent-revolverkoppeling van de firma v. d. Ploeg. De motor staat dus óf op de voortbeweging öf op de pomp, doch nooit op beide. Het waterkanon van „de Schelde" is op een lorrie geplaatst en kan dus vlug verplaatst worden overal waar rails liggen. Bij de demonstratie bevond het zien op een sleepboot, van deze scheepswerf, zoo- dat dit lichaam naar gelang ook de beschik king kan hebben over een drijvende stoom spuit. De Vlissingsche brandweer en die van „de Schelde" zijn op elkander ingesteld docr middel van verloopstukken, waardoor zij elkaar kunnen assisteeren. Voorwaar een zeer practische maatregel. B. De lange afstandsproef. Hierbij waren de beide motorspuiten gekoppeld op de wa terleiding, een ter hoogte van de firma Albert Heijn op den Nieuwendijk, de andere bij hotel Noordzee-Boulevard. Beide voerden het water door slangen naar den inlaat van de auto spuit en deze perste het door een slang met straalpijp in de haven. De afstand, waarop de motorspuiten zich bevinden kunnen is rekbaar, doch ter wille van de overzichtelijk heid, werden zij dichtbij gehouden. De pljp- voerder besteeg de mechanische ladder, zoo dat hierdoor werd aangetoond, dat men met dit klimwerktuig vanaf een hoogte van 12 M nog overal water brengen kan om het vuur te bestrijden. C. Oefeningen 'aan de mechanische ladder Dit werktuig zagen we zooals gezegd benutten bij de vorige proef, doch het kan natuurlijk ook tegen een woning gezet worden, opdat personen zich er langs in veiligheid kunnen brengen. Voorts werd aan deze ladder ge demonstreerd het laten vieren van een red- lijn, wat ook kan geschieden, door zoo'n red- lfjn b.v. vast te maken aan een dak. Nog za gen we het gebruik van haakladders met ha ken van diverse vormen en schuifladders, welke 12 M. steken ook deze gereedschappen werden onlangs aangeschaft. D. Gebruik redkoker. De toepassing van dit door regenten van het gasthuis ter beschik king gestelde reddingsmiddel, bewees, dat men zich van een aanmerkelijke hoogte spoe dig en gemakkelijk in veiligheid kan stellen. Uit een der ramen van hotel Noordzee-Bou levard gleden meerdere personen in zwakke helling naar beneden. Niet alleen voor zieken, zwakken en gebrekkigen, doch ook voor massa-redding een practisch apparaat. Tot den inventaris van reddingsmiddelen van de brandweer behooreu een springzeil en r ookmaskers. Naast en met en ook vóór de vrijwillige brandweer heeft de politie een voorname taak bij brand te vervullen. De politie, wier ambt niet voor niets door eeh haan (het symbool van de waakzaamheid) verzinnebeeld wordt, bekomt als regel het eerst kennis van een brand. Het blusschen van een schoorsteen brand b.v. met een minimax ligt geheel op haar terreinblijkt een geval van ernstiger aard te zijn, dan heeft zij de beschikking over een haspelwagen, welke ook kortelings is aangeschaft en op het terrein van de demon stratie aanwezig was, waarmede zij spoedig Ct is een driewielige fiets) de plaats des on- heils bereiken kan. Deze haspelwagen voert een flinke dosis slang met zich mede, welke op de waterleiding kan worden aangekoppeld en alzoo kan dus water gegeven worden. Is het niet mogelijk het vuur te beteugelen of is de brand van nog grooter omvang, dan wordt groot alarm gemaakt en rukt de brandweer uit. Ook zij kan zich vlug verplaatsen met onze nieuwe auto-spuit, door t' bezit van een auto-bagagewagen en de aanwending van auto-tractie bij de mötorspuiten enz. Dat zij niet alleen mobiel maar ook paraat is, is reeds meerdere malen in de practijk geble ken. En waar haar outillage er flink op ver beterd is, het personeel zijn humanitaire be ginselen in de vrijwillig op zich genomen taak vóór alles uitleeft en de leiding in wèl- en doelbewuste handen berust, mogen we vol vertrouwen een eventueel verschijnen van den vuurgod tegemoet zien. Met dergelijk perso neel en materieel, met zoo'n organisatie valt zeer veel te bereiken, terwijl de reorganisatie in meerdere plaatsen op Walcheren en in Zeeland en de onderlinge samenwerking en het vereenigingsverband zeer zeker in staat zullen zijn een catastrophe, als waarvan Mid- delburg's Lange Delft nóg steeds de tragische herinneringsteekenen draagt, te voorkomen. MIDDELBURG De uitbreiding van de werken der waterleiding te Middelburg. Zaterdagmiddag hebben de leden van den gemeenteraad van Middelburg met den bur gemeester, den directeur der bedrijven en en kele genoodigden een bezoek per autobus ge bracht aan de uitgebreide prise d'eau der waterleiding, gelegen bij Oranjezon. Uit een duidelijke uiteenzetting van den directeur, ir. B. C. Roeters van Lennep en uit hetgeen aan de aanwezigen daarna werd ge toond, bleek, hoeveel in den laatste 4 jaar aan de waterwinning is verbeterd door op richting van een nieuwe ontwijzeringsinstaJ- latie, een bezinking, een voorfiltratie, 5 na- filters en een reinwaterkelder met 881 M3. inhoud. De duinen geven een jaarlijksche hoeveelheid water van ongeveer 1.150.000 M3. en thans gebruikt Middelburg 720.000 M3, wat echter volgens den directeur te veel is, daar dit beteekent 155 M3. per aansluiting, tegen bijv. te Delft maar 79 M3. De voornaamste oorzaak daarvan is het ontbreken van een metertarief. -Met groote belangstelling is kennis geno men van hetgeen hier tot stand is gebracht en daarna hebben de aanwezigen een wande ling gemaakt door en langs de duinbeplan tingen, die aan het geheele duinlandschap daar de laatste jaren een heel ander aspect hebben gegeven. Een keurig aangelegde kweektuin werkt zeer mede om de beplanting op economische wijze te kunnen doen ge schieden. N.V. Houthandel v.h. G. Alberts Lzn. Co. Aan het jaarverslag over 1931, uit te bren gen in de vergadering van 16 Juni a.s., ont- leenen wij het volgende De resultaten van het boekjaar 1931 zijn voor de vennootschap niet gunstig geweest. De aanhoudende ontwrichting van het inter nationale handelsverkeer heeft zich ook in den houthandel geducht doen gevoelen. Het zal dan ook geen verwondering baren, dat de vennootschap allerminst op gunstige resul taten wijzen kan. De voortdurende val in prijzen, de geringe omzet, die zich in de landbouwprovincie Zee land reeds eerder dan elders deed gevoelen, maakte het onmogelijk tot loonende prijzen te verkoopen, zoodat in het gewone bouw- hout op de aanwezige voorraden alsook op de aanvoeren, welke gedurende het afgeloopen jaar plaats vonden, verliezen werden geleden. Het resultaat van den belangrijken omzet, dien de N.V. buiten Zeeland op verschillend gebied bezit, ondervond in hevige mate den terugslag van de crisis, doordat eensdeels de prijzen door verschillende oorzaken zeer wer den gedrukt en anderzijds doordat zooals bijv. in den scheepsbouw, nagenoeg een vol ledige stilstand in den afzet optrad. Aanvoeren, die evenals in vorige jaren in samenwerking met andere importeurs op de markt plaats vonden, leverden zeer ongun stige resultaten op. Het verlaten van den gouden standaard door Engeland veroorzaakt, daar verschil lende contracten in het buitenland in deze valuta waren afgesloten, onverwachte ver liezen. Mede tengevolge van het loslaten van den gouden standaard is verschillende pro- dyctielahden en dén cto&rpiede gepaard g an. den val in prijzen was het noodzakelijk dé aanwezige voorraden, voor zoover deze niet reeds verkocht waren, aanzienlijk beneden de kostprijzen te inventariseeren. Waar ook de deelname in andere ondernemingen geen gunstige resultaten opleverden, komt het ge- wenscht voor tegenover deze aandeelen een bedrag te reserveeren, hetgeen in de winst* en verliesrekening afzonderlijk is vermeld. Uit de balans en winst- en verliesrekening bllijkt, dat het bedrijf een verlies heeft ge leden van ƒ99.938.55. Voorts is op aandeelen in andere ondernemingen gereserveerd ƒ41.833.33, makende een totaal van 141.771.88. De directie heeft in overeenstem ming met commissarissen en onder voorbe houd van goedkeuring door de aandeelhou* ders, volgens art. 14a het reservefonds ter ge deeltelijke delging van dit verlies gebruikt. Dit bedroeg op 31 December 1930 ƒ76.126.85, waaraan over 1931 een bedrag van rente van 3.738.78 is toegevoegd, zoodat 79.865.63 aan reserve beschikbaar is en het verliessaldo, waarmede 1932 begint, 61.906.25 bedraagt. De winst- en verliesrekening wijst in de bet aanverliessaldo 1931, zijnde saldo der bedrijfsrekening, na aftrek van alle onkos ten, rente, verliezen, onderhoud enz. de som van ƒ99.938.55, reserveering op aandeelen in andere ondernemingen ƒ41.833.33. In creditafschrijving uit „reservefonds volgens statuten" ƒ79.865.63 en verliessaldo op nieuwe rekening ƒ61.906.25. De balans geeft aan passiva aandeelen kapitaal ƒ1.200.000 obh~atieleening ƒ204.000; reserve op aandeelen in andere ondernemin gen 41.833.33 onopgevraagde coupons enz. 3.094.37 fondsen voor diverse doeleinden 46.243.09 crediteuren in rekening-courant 532.212.94 diverse crediteuren 180.59459 voorschotten door de bedrijfsrekeningen van 1932 1094.19. Aan activaaandeelen in andere onderne ming ƒ169.333.33 effecten ƒ20.182.40: kas cn kassier 95.350.40 debiteuren in reksning- courant 112.646.01 diverse debiteuren 484.182.93 inventaris van hout op diverse plaatsen 720.467.20 aandeelen in voorraden in gemeenschappelijke rekening met darden 317.006.29 inventaris van vaste goederen 218.300 idem van verbruiksgoederen 3854.12 voorschotten op de bedrijfsrekenin gen van 1932 5753.49 winst- en verliesreke- - nihg ƒ11.906,25.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1