500 300 25 4 JUNI EERSTE BLAD No. 130 70e Jaargang: 1932 liljave: Firma F. VAH DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISS1N0SCHE COURANT aBONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen ende gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden, ffancodoor het geheele rijk 2.50. Voor Belgie, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rjge land.en bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij3-maal plaatsing vanl—5regelsfl.—alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zij" GRATIS verze- iierd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestflat uit 3 bladen KAMEROVERZICHT EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Pachtwetten. De Eerste Kamer hield zich bezig met de jachtwet van de heeren Ebels en Oud. Enke opmerkingen werden gemaakt. Dat er geen beroepsinstantie is voorgesteld, betreurde de 'heer Sasse van IJsselt. De heer Michiels achtte dit bezwaar gering. Volgens den heer Koster had dit wetje vooral preventieve be- teekenis, omdat het zal terughouden van pachtverhoogingen in een ernstige behoefte werd door dit wetje voorzien, meende de partijgenoot der voorstellers, de heer Slin- genbsrg, en de heer Rugge vond het ook. Steun kreeg het ontwerp ook van den heer Dobbelman, die de vorige maal tegen de Pachtwet heeft gestemd en dat zal moeten boeten met verlies van zijn zetel. Overigens praatte deze heer zoo breed-uit over allerlei wat niets met het onderwerp had te maken, dat hij van den voorzitter een reprimande kreeg. Het was natuurlijk ook hier aandoenlijk om aan te zien. hoe eensgezind men was. Nie mand was tegen dit wetje en men beijverde zich om het te steunen. Vooral moest men goed laten uitkomen, dat het heel wat en ters was dan de verworpen Pachtwetten. Nu, dat is waar, al was het alleen reeds dat dit tijdelijk wetje is en dat duidelijk het nood-karakter draagt. i Nadat de heeren Ebels en Oud hadden 'geantwoord op vragen, die niet gedaan wa ren en zelfs de Minister van Justitie nog een vriendelijk woord had gesprokén, werd zon der stemming het ontwerp goedgekeurd. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Communistisch ontwerp. Motïe-Duys. De communisten hebben een ontwerp-van- wet ingediend, waarin allerlei schitterende bepalingen voor werkloozen staan, zoodat dit wetje den naam van rentenierswetje heeft gekregen, De heer Kupers heeft de moeite genomen om het te bestrijden hetgeen niet noodig was. De heeren De Visser en Wijn koop hebben ellenlange redevoeringen gehou den, waarin alles werd bijgehaald wat maar met werkloosheid in verband is te brengen. Er luisterde niemand naar. Meer belangstelling was er voor de motie— Euys die ten laste van den Staat wil brengen de premie van de sociale verzekering, ver schuldigd door werkgevers die niet of voor minder dan 1500 gld. inkomen zijn aange slagen. De bedoeling is duidelijk en verdedi ging is niet noodig, want men begrijpt waar om het gaat. Het onderwerp bracht allerlei beschouwin gen en al heel spoedig hadden wij nog ette lijke moties èrbij. Dr. Vos wil staatspensioen, de heer Braat tijdelijk alle premies ten laste van den Staat, de heer Weitkamp wenscht uit de overschotten van de Invaliditeitswet tijdelijk een fonds te vormen, waaruit toe slagen op de premies worden verstrekt aan hen die in nood verkeeren. Het is altegader de bedoeling de premie betaling te verlichten in deze slechte tijden. Het verst ging ten slotte de heer Kersten, maar dat was theologische politiekhij wenschte alle premiebetaling voor alle be drijven ten laste van den Staat te brengen. Daarmede verdwijnt dan de sociale verzeke ring en wordt alles Staatszorg. Of dat nu precies in zijn ideeën past is een tweede, maar dat moet hij zelf weten. Over alle deze moties gaat de discussie Dinsdag verder. Als de Minister nu maar Been domper er op zet met te vertellen wat bet kost, is het alleen al een mooie illusie zoo iets te willen. De Staat kan het betalen, d.w.z. ook zij die verzekering niets te maken hebben en voor wiö de Staat hun verzekeringspremie niet overneemt. Het Nationaal Crisis-Comité. Het secretariaat van het Nationaal Crisis- Comité deelt mede Di de op 1 Juni gehouden vergadering van net Werk-comité van het Nationaal Crisis- Comité heeft het secretariaat aan de leden eea aantal statistische gegevens verstrekt omtrent de uitkeeringen van het Nationaal Crisis-Comité tot op 1 Mei 11, Deze uitkeeringen zijn voor het overgroote deel geschied aan de plaatselijke crisis-comi- té's deels in geld deels in natura. Deze laatste uitkeeringen betreffen eensdeels gif ten in natura ontvangen, zooals bijvoorbeeld 100.000 aan levensmiddelenbons der firma De Gruyter en de 1000 ton eierkolen van de Vereenigde Limburgsche Steenkolen Mijnen en anderdeels artikelen, welke het Nationaal Crisis-Comité zelf had aangebracht. Het be hoeft nauwelijks gezegd te worden, dat deze steeds van Ncderlaridsch fabrikaat waren. Teneinde de uitkeeringen in natura met die in geld te kunnen vergelijken, zijn de eer ste in hun tegenwaarde in geld uitgerekend. amengevat over het geheele land bedroegen deze uitkeeringen in geld Levensmiddelen 122.379.50 Kleeding - 35.657.37 Kunstmest - 91.050.40 Dekking - 25.262.41 Brandstof - 19.478.50 Totaal giften in natura 293 828.18 Totaal-generaal 483.633.44 d w.z. gemiddeld ruim 6 ct. per inwoner. Hieronder is niet begrepen de uitkeering aan den zgn. B-steun uit ^et door de regee ring beschikbaar gestelde crediet van 750.000 voor aanvullenden steun aan werkloozen. Vragen van Kamerleden. Het Tweede-Kamerlid de heer Lockef eer heeft den minister van economische zaken en arbeid de volgende vragen gesteld Is het den minister bekend, dat de klöm- penprijs in een groot gedeelte onzer Neder- landsche klompenindustrie in de laatste maanden van 75 gulden tot ongeveer 50 gul den per 100 paar is gedaald, waardoor deze prijs is aangeland ver beneden den kostprijs, ofschoon de loonen slechts van 7 tot ƒ10 per week bedragen? Is het den minister ook bekend, dat on danks deze lage prijzen de groote voorraden klompen, tlie zich opstapelen bij de klompen makers, niet opgeruimd kunnen worden, van wege den grooten import uit het buitenland Is de minister bereid, nu reeds bedrijven zijn stopgezet en de algeheele stopzetting dreigend is, maatregelen ter nemen om deze deze ramp af te wenden, door een zeer sterke beperking of contingenteering van den in voer, vooral nu er gevaar bestaat, dat een gedeelte der voorraden, welke te lang opge stapeld liggen, waardeloos wordt Verlaging vacatiegelden. In het Staatsblad is opgenomen een Kon besluit, waarbij voor een tijdvak van 3 jaren de vacatiegelden van de leden en plaatsver vangende leden van de Kamers van Toezicht over de notarissen en candidaat-notarissen voor de vereischte bijeenkomsten tijdelijk wordt vastgesteld op f 6.50 per dag. Het Godslasteringsontwcrp. De „Maasbode" schrijftHet ontwerp- Donner aangenomen Dat zal in breede kringen van ons Christen volk hartelijke voldoening wekkenHet moest onmogelijk worden gemaakt, dat onze natie straffeloos kan worden verguisd en ge hoond in de heiligste gevoelens op volslag 3n satanische wijze. Daarop hebben wij terstond met groote klem aangedrongen en wij zijn onzen zoo be kwamen minister van justitie oprecht dank baar, dat hij zijn Juridische scherpzinnigheid gesteld heeft in dienst van een gewetenszaak. Want dat was het voor hem, zooals Lij zelf met zooveel welsprekende overtuiging heeft te kennen gegeven. Moskou moet weten, dat wij hier van „uit- bnaakselen uit de hel" ten minste nog niet ge diend zijn. Dat was de hoofdzaak en wij vinden het gelukkig, dat de groote meerderheid van de christelijk-historischen het zóó heeft begre pen. Dat Kersten c.s. hoofdzakelijk in anti- paapsche verblinding hun medewerking heb ben geweigerd om dit ook in hun oog af schuwelijk kwaad zooveel mogelijk te verhin deren, blijft diep treurig. Het Westbrabantsch Kanaal-Comité. Het West-Brabantsch Kanaal-Comité heeft aan de Prov. Staten van Noord-Bra bant een adres gezonden, waarin gevraagd wordt om een spoedige totstandkoming van gedeelten eener toekomstige scheepvaartver binding tusschen Bath en Dintelsas te wil len bevorderen. Namens het Comité is nu aan de leden der Prov. Staten van Noord-Brabant een memo rie van toelichting bij dit adres gezonden. De tekst van het bedoeld adres luidt als volgt Het West-Brabantsch Kanaal-Comité over wegend, dat binnen afzienbaren tijd een nieuwe scheepvaartverbinding tusschen Westerschel- de en Volkerak tot stand zal komen met als eindpunten Dintelsas en Bath dat een dergelijk kanaal in ieder geval de mogelijkheid biedt om deri Roosendaalschen ev Steenbergschen Vliet op de Westerschelde te laten afwateren dat een dergelijk kanaal niet voldoende met zoet water zal zijn te voeden tenzij de reeds lang gehoopte verbinding tusschen Vliet en Mark gegraven wordt dat een dergelijk kanaal aan westelijk Noord-Brabant groote voordeelen biedt, met name voor de afwatering, mits op het juiste waterpeil, de binnenscheepvaart en de zee scheepvaart van dit gewest dat Noord-Brabant dus alle belang er bij heeft een dergelijk kanaal zoo spoedig moge lijk verwezenlijkt te zien dat er in den huldigen crisistijd behoefte bestaat aan productieve werkverschaffing en bijna nergens in Nederland een zoo produc tieve werkverschaffing als in westelijk Noord Erabant kan worden gevonden dat het geraden is reeds thans de maat regelen te treffen, die onze bevolking in staat moeten stellen het economisch herstel, wanneer dit intreedt, onmiddellijk te be nutten verzoekt met aandrang uw college een spoedige uitvoering van de waterstaatswer ken, met name de verbinding Mark-Vliet en het kanaal Vliet-Westerschelde, welke later toch noodzakelijk zullen zijn als onder- deelen van de nieuwe scheepvaartverbinding tusschen Westerschelde en Volkerak te willen bevorderen. De verordening op de winkelsluiting. De door den gemeenteraad vastgestelde verordening op de winkelsluiting, welke ter goedkeuring is gezonden aan den minister van economische zaken en arbeid, is door Burg. en Weth. terug ontvangen met ver schillende opmerkingen van den minister. De voornaaamste hiervan is dat de minister mededeelt niet te kunnen medewerken om de winkelsluiting voor deze gemeente te bepa len op des avonds 7 uur. De verder door den minister voorgestelde wyz'g'ngen zullen aan het oordeel van den raad worden onderworpen en zullen in de eerstvolgende vergadering van den gemeente raad aan de orde worden gesteld. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Statistiek over Mei 1932. Lees- en Studiezaal. Het aantal mannelijke bezoekers bedroeg 406, het aantal vrouwelijke 45 totaal 451 bezoekers, d.i. gemiddeld 20 per dag. In Mei 1931 waren deze cijfers respect. 368 89 457 (gemiddelde onbekend). Uitleenbibliotheek. Aan 1477 lezers werden 1831 boeken uitge leend 11 betalende en 6 werklooze nieuwe leden kwamen erbij. Per uitleenkeer zijn de gemiddelde cijfers 123 lezers, 152 boeken 1 nieuw lid en H 2 werklooze-lid. In Mei 1931 waren de cijfers respect. 967 lezers en 1892 boeken uitgeleendper uitleenkeer ge middeld 80 lezers en 158 boeken uitgeleend. Scheldebeker-zwemwedstrqd. Dat het plaatselijk comité loyale medewer king ondervindt, wordt wel scherp gekarak teriseerd door de gratis beschikbaarstelling van een der Ferry-booten, waartoe de be voegde autoriteiten hun toestemming ver leenden. Dit aan 2800 personen plaatsruimte biedende comfortabele vaartuig zal zich 2 a 3 uur op de Schelde ophouden, zoodat het verloop van den zwemwedstrijd van start tot finish van nabij kan worden gadegeslagen, terwijl tusschentijds gelegenheid zal gegeven worden tot debarqueeren en inschepen van nieuwe passagiers. Behalve, dat men den vreedzamen kamp van a tot z kan volgen, profiteert men van een schitterend water tochtje op het schuimend zout onzer schilder achtige Schelde en bovendien heeft men een prachtige gelegenheid om onze stad en de lachende, blonde Walchersche kust eens van uit zee te beschouwen. Ongetwijfeld zullen vreemdelingen zeer gaarne van deze omstan digheid gebruik maken, welke beslist als een attractie bestempeld mag worden. Doch ook voor ingezetenen mag zoo'n vaartochtje een aantrekkelijkheid genoemd worden. En ligt hierin tevens niet een mooie kans voor de onderwijzers om met de kinderen een aardig „uitstapje" te maken, hun veel schoons te laten zien in eigen land en omgeving en het geleerde door blijvende indrukken vast te leggen Dat alles kan voor slechts vijf-en-zeventig cents per persoon. Wil men tevens zijn geluk beproeven in de loterij, welnu voor één gul den koopt men een lootje ad vijf-en-dertig cent en een plaatskaart op de boot. Wil men deze reductie benutten, dan mag wel spoed betracht worden, want de lootjes gaan er in als koek Op de verdere regeling van deze Ferry boottocht komen we natuurlijk nader terug wel kunnen we nog mededeelen, dat voor een ruim voorzien buffet zal worden zorggedra gen. En wellicht wordt dan de gezelligheid nog verhoogd do. gramofoon- of andere mu ziek Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Ter gelegenheid van de Middelburgsche markt was onze fotograaf aanwezig, die een vijftal goed geslaagde opnamen maakte van deze verzamelplaats van de mooiste drachten van Walcheren. De schatgravers te Zaan dam aan den arbeid. Het bezoek van een aantal burgemeesters en wethouders aan de werkverschaffing te Giethoorn. De scherm- wedstrijden van de Politie Sportvereeniging te Scheveningen Het Rotterdamsche gas wordt te Barendrecht in gebruik genomen, wat met eenig ceremonieel gepaard ging. De aankomst van den jongen Afrikaanschen olifant in Artis te Amsterdam. Een groot aantal schilderijen van Rembrandt en. af komstig uit Engeland arriveeren iri het Rijksmuseum, waar de Rembrandt-tentoon- stelling van 11 Juni af gehouden zal worden. Op een vacantiereis te Pallanza in Italië is gisteren op 45-jarigen leeftijd overleden de chirurg van het Ned. Herv. Diaconessenhuis te Arnhem, dr. W. Renssen. Danspaviljoen VVilhelmina. Opening. Heinz and his Boys en de Vlissingers zijn den eersten avond reeds vrienden geworden. En dat komt, doordat deze band in deze toch reeds gezellige dancing stemming wist te brengen met de uitvoering van een afwisse lend suggestief repertoire. Goede dansmuziek is een eisch van onzen tegenwoordigen tijd, en zeer zeker geldt deze voor een badplaats, waar men er zorg voor moet dragen, dat er ver strooiing en amusement te vinden is. Waar thans 'n breeden kring gestreefd wordt Vlis singen in het zomerseizoen een levendig, op-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1