500 300 25 eerste blad DONDERDAG 2 JUNI No. 128 70e Jaargang; 1932 [jue: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstrsat S8-60, Vlissingen. Telel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen 'laatselijk Crisis-Comité STADS- EN PROVINCIENIEUWS SPORT BUITENLAND VLISSING5CHE COURANT igOKNEMENTSPRlJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- ige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct ledereregel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij3-maalplaatsing van 1—5regels fl.—,alles tegen vooruitbetaling. ne abonné's in 't bezit eener 'olis, zijn GRATIS verze- -erd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" t nummer bestaat uit 2 bladen Heden werden door ons volgende giften ontvangen lijdr. personeel Vlis- singsche Duinwater leiding Maatschappij Koena-busjes Vorige opgave de 15.— - 5.15 -3180.61 Totaal 3200.76 Het giro-nummer vai> het Plaatselijk Crisis-Comité is 195800. Een zwemwedstrijd Middelburg—Vlissingen. De Vlissingsche Zwemclub heeft besloten op Zaterdag 6 Augustus een tweesteden- zwemwedstrijd te houden door het kanaal m Middelburg naar Vlissingen. De start heeft plaats te Middelburg, terwijl het eindpunt te Vlissingen is. De wedstrijd heeft plaats in overeen- temming met de zwemvereeniging „Luctor •t Emergo" te Middelburg. De Ned. Zwembond heeft reeds zijn toe stemming verleend voor dezen wedstrijd. De burgemeester van Vlissingen heeft voer tin eersten prijswinner een groote zilveren wisselbeker bechikbaar gesteld. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Van de Nederlandsche geredden van de ,Georges Philippar" mevr. Marissen met ïaar baby tusschen Zevenaar en Utrecht in den trein gefotografeerd en de aankomst op het perron te Utrecht. De begrafenis van den oud-Commissaris der Koningin in Dren te, mr. Linthorst Homan, op het kerkhof te Havelte. De commandant van de „Siba- jak", kapitein Ter Marsch, heeft als oudste gezagvoerder van den Rotterdamschen Lloyd den dienst verlaten. De kaasmarkt te Pur- merend en de nieuwe kaaswaag, welke giste ren in gebruik werd genomen. De eerste proefrit van de nieuwe harmonica-tram te Amsterdam. Het veilingsgebouw te Schoonhoven in vlammen opgegaan. Ter gelegenheid van den 184en verjaardag van 't regiment genietroepen te Utrecht werd in „Tivoli" een genie-revue opgevoerd. De dans- vliegmachines op het tooneel. Te Amster- worden aan de hoogste klassen der scho len massa-lessen gegeven over plant en dier. De eerste dier lessen op „Frankendaal", waar wethouder Boekman de kinderen toepreekt - Hoog bezoek aan het doofstommen-insti tuut te Bandoeng. De afgetreden stations chef te Delft, de heer Peletier. Danspa viljoen Wilhelmina. Wij vestigen nog eens de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie betref fende opening van het danspaviljoen Wilhel- mina op morgenavond. Het Jazz-dansmuziek- orkest dat voor dezen zomer is geëngageerd bestaat uit 5 personen. Dit orkest is geduren de vele maanden opgetreden in het café-res taurant „Germania" op het Keizer Karelplem te Nymegen en mocht daar veel succes oog sten. Dit orkest is bijzonder geschikt voor den doch daarnaast vertolken deze 5 mu sici zeer goede concert-muziek. Een demonstratie. Zaterdagmiddag a.s. om half drie wordt door de Vlissingsche Vrijwillige Brandweer een demonstratie op het Beursplein gehouden. Scheepvaartberichten. Binnengekomen het Astoniesch stoomschip ..Polares" van Zweden met een lading ge ragd hout voor Middelburg en het Duitsche motorschip „Niedersachsen" van Antwerpen een lading asphalt te laden voor Har- MIDDELBURG De haan van den Langejan. Zaterdagmiddag is de haan van den Abdij - toren, wegende 130 K.G. naar beneden ge- rachte teneinde verguld te worden. Hedenmorgen is de haan weder op zijn P aats gebracht. Dit karwijtje trok zeer groote langstelling, doch is geheel naar wensch Belaagd. Thans prijkt de haan weer op het °°£ste punt van den toren. VEERE Scheepvaart gestremd. De scheepvaart door de groote sluis te Vee- re zal zijn gestremd van 1 tot en met 11 Juni en van 13 tot en met 15 Juni a.s., telkens van 7 uur vm. tot 7 uur nm. GOES Een auto-ongeluk. Dinsdagmddag heeft op den weg Goes— Middelburg, ter hoogte van 's-Heer Arends- kerke, een auto-ongeval plaats gehad. De bestelauto van de St. Geertruydsbronne te Bergen-op-Zoom kwam, bij het nemen van een bocht, te slippen en sloeg om. De automobiel werd vrij ernstig beschadigd, ter wijl ook de inhoud, de flessehen met bron water, nogal schade bekwam. De chauffeur en een andere zich in den bevindende persoon, bekwamen lichte ontvel lingen. GROEDE. Waterschap Groede en Baanst. De gewone jaarlijksehe vergadering van stembevoegde ingelanden van het waterschap „Groede en Baanst" werd gisterenmiddag gehouden in „de Witte Leeuw" te Groede. De rekening over het afgeloopen dienstjaar gaf als ontvangsten 51.194.34 en aan uit gaven 48.737.46, alzoo een goed slot van 2406.88. Het dijkgeschot werd van 22 per H.A. gebracht op 19. De begrooting voor het dienstjaar 1932/33 werd in ontvang en uit gaaf vastgesteld op 46.612.32 In de vacature ontstaan wegens periodieke aftreding op 1 Augustus a.s. van den heer J B. Becu—Verhage, als gezworene, werd de navolgende aanbeveling opgemaakt1. J. B. Becu—Verhage, 2. A. C. Salomé, 3. J. Ver hage. Van de 77 stembevoegde ingelanden waren er 70 aanwezig. Besmettelijke ziekten. In de week van 22 tot 28 Mei kwamen in onze provincie voor 3 gevallen van roodvonk te Zoutelande en 2 gevallen van diphtherie te IJzendijke. KERK- EN SCHOOLN1EUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Middelburg (vacature dr. Gbbink) ds. J. W. Dippel te Aaltente Leeuwarden ds. S. H. J. Voors «e Zierikzee. Examens. Aan de rijkslandbouw hoogeschool te Wa- geningen is bevorderd tot doctor in de land bouwkunde de heer ir. P. de Hoog, geboren te Goes, op proefschrift met stellingen „De economische beteekenis van de ontginnin gen". Eindexamen HandelsavondschooL Geslaagd zijn nog voor het diploma typen J. A. Broerse B, 50 p. m.Aa. S. Buissmg, A 40 p. m. en B Sa. de Koning A en B J. L. van Leeuwen B J. Maartense A en B M. C van der Maden A en B Ne. Meerman A en B J. Parent A en B H. L. Plompen B J W. Stroo A en B Ja. J. Waterman B. Zeevaartkundig onderwijs. Naar aanleiding van het feit dat bij de herziening van de zeevaartkundige tafels ook de wenschelijkheid der ondervanging van de berekening naar lengte- en breedtepunt door die naar hoogtepunt (methode St. Hilaire) ter sprake zal komen, heeft de Vereeniging voor de Zeevaart te Rotterdam zich met een request tot den minister van defensie ge wend, waarin zij betoogt dat de invoering der laatstgenoemde methode haar zeer wen- schelijk voorkomt, vooreerst omdat daarmede eenheid wordt gebracht in de wijze van be rekening, vervolgens omdat deze methode in een grooter aantal gevallen van waarneming kan worden toegepast dan bij de tot dusverre heerschende methode gebruik was, en ten slotte omdat het zeevaartkundig onderwijs dan op verschillende punten eenvoudiger zou kunnen worden en men verscheidene moei lijke, echter voor de praktijk niet steeds even waardevolle onderwerpen zou kunnen missen. MARINE EN LEGER De officier van administratie le klasse der zeemacht J. Nottrot, van het vliegkamp de Kooy, is aangewezen voor den dienst in Oost- Indië en zal 20 Juli met de „Chr. Huygens" uit Amsterdam zijn nieuwe bestemming volgen. Zomeroefenïngen Kaderlandstorm. De jaarlijks te houden zomeroefeningen van den kaderlandstorm zullen dit jaar plaats hebben van 25 Juli t/m 13 Augustus en wel in de legerplaats bij Laren en te Ven- lo. Voor de landstormgroepen 's-Gravenhage en Amsterdam en het landstormverband Middelburg worden zij gehouden te Laren (N.-H.) en voor de landstormgroep Nijmegen en de landstormverbanden 's Hertogenbosch, Breda en Bergen op Zoom te Venlo. Te La ren staan zij onder bevel "van majoor J. H. Sonne, commandant landstormgroep Zwolle en te Venlo onder bevel van kapitein A. Tuinman, commandant landstormverband Venlo. Indeeling van dienstplichtigen. Blijkens een door den minister van defen sie aan de burgemeesters gezonden circulaire hebben de ingeschreveren voor den dienst plicht, die hun wenschen met betrekking tot de inlijving niet reeds bij de keuring hebben opgegeven, of die iets anders zouden wen schen dan zij toen hebben medegedeeld, tot 15 Juli gelegenheid, hun voorkeur op te ge ven aan den commandant van het indee- lingsdistrict. Het verdient in het algemeen aanbeveling air schriftelijk te doen. Deze voorkeur kan betreffen zoowel de in deeling bij de zeemacht of bij een bepaald korps als het garnizoen, den tijd van opkomst en de opleiding tot officier of onder-officier. Belanghebbenden behooren er rekening mede te houden, dat niet aan ieders wen schen kan worden voldaan. De officier van administratie le klasse der zeemacht H. G. Gerdes, onlangs uit Oost- Indië teruggekeerd, is ter beschikking gesteld. VOETBAL. Middelburg I—Vlissingen I (4—3). Voor oen zeer groot aantal belangstellenden had gisterenavond achter de meelfabriek een vriendschappelijk treffen plaats tusschen deze twee oude tegenstanders. Velen hadden bij de promotie van Vlissingen reeds gevlast op deze pikante wedstrijden van vroeger, daar beide clubs elkaar in den regel weinig toege ven en deze wedstrijden altijd een bijzondere sfer hadden. Door de promotie van Middel burg naar de le klasse werd aan deze hoop echter de bodem ingeslagen. Door dezen vriendschappelijken wedstrijd kregen de sup porters der beide vereenigingen evenwel een kleine vergoeding voor hetgeen zij nu moeten missen. Zooals te verwachten was, hebben zoowel Vlissingen als Middelburg er geen lauw partijtje voetbal van gemaakt en hoewel het dan maar een vriendschappelijken wed strijd was, hebben de talrijke aanwezigen toch het volle pond gehad. Hopelijk krijgen wij ook nog een returnmatch te Vlissingen, daar dit voor beide een zeer goede training is en ook meteen een mooie gelegenheid om nieuw spelers-materiaal te probeeren, welke gelegenheid door beide ploegen dan ook aan gegrepen werd. Middelburg had twee reserve spelers, nl. op de linkshalfplaats en op de rechtsbinnenplaats, terwijl Vlissingen nog weer eens een andere opstelling der voor hoede probeerde, nl. van links naar rechts Van Peenen, Bogaard, Verhulst, Kokelaar en Quellerie. Vqor Vlissingen bleek intusschen dit nog niet de gezochte oplossing te brenger., maar toch is dit probeeren heel nuttig en heeft dit ook de elftalcommissie en bestuurs leden nieuwe gezichtspunten opgeleverd. Scheidsrechter Montaan maakte een paar blunders, die Vlissingen duur te staan kwa men. Middelburg kreeg Tnerdoor we) iets meer dan haar toekwam, een gelijk spel was wel de verhouding geweest, daar het veldwerk bij Vlissingen beter was, maar waartegen over staat, dat de Middelburg-aanvallen veel ge vaarlijker en vlugger waren, waarbij wij dan speciaal aan Vogel denken, die door zijn snelle starten de VlisSingen-backs herhaalde lijk te vlug af was. Voor den aanvang over handigde men elkaar bloemstukken en feli citaties. Middelburg wint den toss en verkiest het eerst met zon mee te spelen, waarna om even over half acht begonnen wordt. Vlissingen opent direct met eenige goed opgezette aan vallen, waar uit voorzetten van links Kokelaar twee goede schoten lost, die evenwel niets opleveren. Uit 'n vluggen aanval van Middel burg krijgt Vogel kans om te sfchieten, zijn zeer hard schot wordt door Kats kalm gegre pen. Van Peenen krygt dan een kans als h\j schuin voor het Middelburg-doel komt, doch zijn schot gaat naast. Het spel gaat vlug op en neer van doel tot doel en is voor de toe schouwers aantrekkelijk. Om beurten komen de doelen in gevaar, doch de meeste schoten van verren afstand worden door de doelver- dedigers gestopt. Bij een gevaarlijk moment voor het Vlissingen-doel kopt Vogel in doch Kats duikt op het juiste oogenblik op in de goede plaats. Vlissingen is iets meer in den aanval, doch is voor doel niet doortastend genoeg. Na ongeveer 20 minuten spelens passeert Vogel één der Vlissingen-backs, loopt nog even door en geeft met een prachtschot via den paal zijn club de 'eiding. (I0). Vlissingen, goed gesteund door hare half- linie zet eenige aanvallen op touw, waarbij een mooie kopbal van Kokelaar juist in het zijnet terecht komt. Van Peenen zet enkele malen goed voor, doch Boogaard brengt op de linksbinnenplaats voor de rust nog niet veel contact tusschen Verhulst en zijn buitenman. Middelburg krijgt een penalty, waarvan Lin- denberg begrijpelijkerwijze geen gebruik wenscht te maken. Kats stopt dan nog eenige harde schoten op fraaie wijze. Aan de andere zijde maakt Verhulst met een hard zuiver schot in den hoek gelijk, als een harde voor zet van Van Peenen via het hoofd van Lin- denberg bij hem terechtkomt. (1—1). Uit een voorzet van Backs krijgt Vogel in buitenspelpositie vlak bij het Vlissingen-doel den bal toegespe ld, hetgeen den scheids rechter echter ontgaat, zoodat hij een gemak kelijke kans krijgt om van dichtbij in te schie ten. (2—1). Vlissingen is hierdoor eenigszins ontmoe digd en het spel verslapt wat. Enkele minuten later passeert Vogel in de vaart Burgers, loopt alleen op doel af en weet Kats met een keihard schot van dichtbij te passeeren, een mooi doelpunt. (31). Met dezen stand gaat de rust in. Na de hervatting zijn de eerste aanvallen voor Vlis singen. Boogaard komt er rtu ook wat beter in en 't meeste gevaar komt dap ook van den linkervleugel bij Vlissingen. De Vlissingen- halflinie steunt 'aaar aanval goed, wat het verdedigend werk echter betreft, laat Vader wel eens wat te veel aan de backs over. Vo gel krijgt dan ook nog eenige goede kansen en een mooie omhaal gaat over doel. Kats stopt nog een hard schot en dan is het woord weer aan Vlissingen. Van Peenen is zeer snel op den vleugel en l<x>pt een paar maal met den bal om Leijnse heen, doch zijn voorzet ten worden niet benut. Boogaard lost dan een hard laag schot in'den hoek, waarna Dinge- manse nog valt, doch het leder verdwijnt onder hem door in het net. (32). Dit succes prikkelt Vlissingen tot vernieuw de activiteit, als even later Van Peenen Leijnse passeert loopt hij langs de doellijn naar binnen en schiet hard tegen Dingeman- se aan, waardoor de bal bij Verhulst komt, die voor de rest zorgt. (3—3). Het spel verslapt nu wel weer eenigszins bij Vlissingen en Middelburg komt weer wat meer in den aanval. Kats redt eenige malen op fraaie wijze, wat hem applaus bezorgt. Bij een scrimmage voor het Vlissingen-doel wordt de bal tegen den arm van één der Middelburg spelers aangetrapt, waarna Vogel inschiet, hoewel Vlissingen protesteert, kent de scheidsrechter dit doelpunt toch toe. (4—3). Het Vlissingen-doel doorleeft dan nog eenige benauwde oogenblikken als Butz ten koste van een corner tot twee maal toe moet redden. Daarna komt Vlissingen weer in het offensief. Boogaart moet 5 minuten voor het einde uitvallen wegens een blessure, Machiel- se valt in en komt op de rechtsbuitenplaats te staan. Vlissingen onderneemt nog enkele aanvallen, doch het einde breekt aan met een 4—3 overwinning voor Middelburg. INSIDER. DE KABINETSCRISIS IN DUITSCHLAND. Rijkspresident Von Hindenburg heeft von Papen tot rijkskanselier benoemd. De Rijksdagfractie van het Centrum, die gisteren den geheelen dag vergaderde heeft de volgende resolutie aangenomen De gebeurtenissen der laatste dagen, die tot het aftreden van het kabinet-Brüning hebben geleid en in het land groote verwon dering hebben gewekt, worden eenstemmig en scherp veroordeeld. Vlak voor goed voor bereide internationale besprekingen hebben lichtvaardige en onverantwoordelijke perso nen de hoopvolle lijnen van een in grooten samenhang begonnen nationale politiek van opbouw ruwweg verbroken en den economi- schen en socialen strijd om het bestaan van alle groepen van het Duitsche volk zeer be moeilijkt. De Duitsche Centrum-party heeft steeds weer met zelfopoffering politieke verantwoor delijkheid op zich genomen. Zij heeft dat ge daan, in het teeken van een christelijk-nati- onale staatspolitiek en van een moreele op vatting van het openbare leven. Wij verwer pen het maandenlang gevolgde systeem van niet te controleeren kuiperijen en verklaren, dat wij voor de hieruit volgende vergrooting van onze binn mlandsche en buitenlandsche moeilijkheden elke verantwoordelijkheid van. de hand wijzen De werkzaamheden op binnehlandsch- en buitenlandsch politiek gebied, welke door den val van het kabinet zijn onderbroken, zullen nu blootgesteld worden aan politieke experi menten omdat de oppositiepartijen weigeren mede de verantwoordelijkheid op zich te ne men, wordt gestreefd naar een tusschenop- lossing. Dergelijke noodoplossingen kunnen niet onder de benaming „nationale concen- tratei" vallen en zij bieden geenerlei waarborg voor de voortzetting van een binnen- en bui tenlandsche politiek, zooals onder de huidige omstandigheden wordt vereischt. In deze periode van groote politieke onrust en ongeschikte proefnemingen beschouwt de Centrum-fractie het als haar plicht, een poli tiek te eischen, waarvan de voornaamste be ginselen zijn nationale vrijheid en gelijk gerechtigdheid, vastbesloten strijd tegen de werkloosheid, garandeering van onze valuta, handhaving van het zelfstandige bestaan van handwerk, handel, bedrijf en landbouw, als mede de garandeering van de sociale rechten, en de regeling van de kolonisatie. Op grond van die overtuiging verwerpt da Centrum-fractie een tusschenoplossing De sociaal-democratische Rijksdagfractie heeft de volgende verklaring gepubliceerd De val van de regeegring Brüning, die bui ten het parlement om is veroorzaakt door onverantwoordelijke raadgevers van den. rijkspresident, opent een buitengewoon ern stige crisis op het gebied der binnen- en buitenlandsche politiek. De wijze van vorming en samenstelling der rijksregeerlng is in strijd met de volksbelangen en schept geen waarborg voor de handhaving der sociale po litiek, in het bijzonder van de rechten der werklozen. Tegelijkertijd is de leiding van een buitenlandsche politiek, die tot herstel van het vertrouwen en van de noodzakelijke internationale samenwerking voert, in ge vaar. De sociaal-democratische Rijksdagfrac- tie, vastbesloten om den strijd te voeren tegen alle sociaal-reactionnaire aanslagen, tegen alle inflatie-experimenten en tegen alle aanvallen opde grondwet en de demo cratie, staat met het grootste wantrouwen tegenover de te vormen regeering en zal daar uit alle parlementaire consequenties trekken, HITLER WIL EEN KABINET VORMEN. Van bevoegde zijde verluidt dat het onder houd van den rijkspresident met Hitier een bevredigend verloop heeft gehad. Hindenburg was niet ongeneigd de nieuwe regeering een machtiging tot ontbinding van den Rijksdag mee te geven. Omgekeerd heeft Hitier ver klaard dat geen enkele regeering voor de Nazi's te aanvaarden was die het kar akten van een compromis-regeering zou dragen. De nationaal-socialisten waren niet alleen bereid een nieuwe regeering te vormen, maar ook om de volle verantwoordelijkheid voor die regeering op zich te nemen op voorwaarde dat de Rijksdag ontbonden en zoo spoedig mogelijk nieuwe verkiezingen uitgeschreven zullen worden. In nationaal-socialistische kringen stelt men zich den gang van zaken aldus voor, dat een regeering van nationaal-socialisten met deelneming van Duitsch-nationalen en mis schien van een of twee leden der Duitsche Volkspartij zal gevormd worden met 't uit sluitend doel om in den Rijksdag zijn ont binding mee te deelen. Het eenige bezwaar u, dat nieuwe verkiezingen, die volgens art. 23 der Grondwet uiterlijk 60 dagen na de ont binding moeten gehouden worden, met het oog op den oogst niet voor midden September mogelijk zijn en de nieuwe Rijksdag dan pas begin October bijeen zou kunnen komen. Dat is natuurlyk voor Lausanne veel te laat. MOTIE VAN VERTROUWEN IN HET BELGISCHE KABINET. De Eelgische Kamer heeft met 101 tegen 73 stemmen, bij drie onthoudingen, haar ver trouwen uitgesproken in de regeering. De so cialisten en de Vlaamsche nationalisten stem, den tegen de motie. Ook in den senaat werd de regeeringsver- klaring besproken. Eenige sprekers beant woordend verklaarde Renkin, dat België te Lausanne zijn rechten met groote energie zal verdedigen, het zal de aandacht van de con ferentie vestigen op de rampzalige protectio nistische politiek, die op het oogenblik in de wereld wordt gevoerd. DE FRANSCHE KABINETS CRISIS. Léon Blum heeft op den Franschen socia- lislischen partijdag rapport uitgebracht over Ge besprekingen die hij met Herriot heeft ge had over de samenwerking tot regeeringsvor- ming. Léon Blum verklaarde dat de radicalen wei op eenige punten overeenstemming toon den met de socialisten, maar dat er eenige onoverbrugbare tegenstellingen overbleven, vooral bij de vermindering van de militaire uil gaven. v Hij legde het congres een motie voor, waarin het besluit werd uitgedrukt dat door het antwoord van de radicalen de onder-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1