500 300 100 25 DINSDAG 31 MEI EERSTE BLAD Plaatselijk Crisis-Comité No. 126< 70e Jaargang; 1932 Uitgave: Firma F. I/AN HE VEIDE Jr., Hfalstraat 58-60, Vlissingen. lelef. 10. Postrekening 8028/ en STADS- EN PROVINCIENIEUWS MARINE EN LEGER SPORT VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per3maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rigelanden bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere rege) meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedereregel meer 10 ct (max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 15regelsfl.—, alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Bijdr. personeel Pzem 18.05 Bij'dr. personeel brou werij „De Meiboom" - 7.59 Bijdr. personeel was- scherij „Volharding" - 3. Vorige opgave ƒ3151.97 Totaal ƒ3180.61 Het giro-nummer van het Plaatselijk Crisis-Comité is 195800. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Nieuwe aanwinsten Ned. en in het Ned. vertaal de romans: BeedingDe zeven slapers. ElsschotLijmen. Curwood God's eigen land. Gobsch Waan-Europa 1934. Man De klei- .reld. Webb Kostbaar gif. Populair wetenschappelij ke werken: Heymans Inleiding tot de speciale psychologie (1932). BeenDagen en ddaen van admiraal Dubbelwit 2e druk, z.j. GerbaultAlleen in een zeilboot over den AtL Oceaan, z. j. Jaques Natuur en volk van de Stille Zuidzee, 1924. Kellermann Een zwerftocht door Japail, 1925. Morgenthaler In het rijk van Siameezen en Maleiers, 2e dr. 1925. KuylmanAvonturen van scherpoog, het koolmeesje, 1926. HedgesDe strijd met de reuzenvisschen, 1925. Charivarius Her scheppingen, bew. naar Ovidius, 1926. Bom Dagwerk in Vlaanderen, 1928. Plaatselijk Crisis-Comité. Door den penningmeester van het Plaat selijk Crisis-comité werd ontvangen van de Marine te Vlissingen 20.30. De „Zeeland". Naar wij vernemen zal aan de algemeene vergadering van aandeelhouders van de stoomvaart-maatschappij „Zeeland" worden voorgesteld over het afgeloopen boekjaar geen dividend uit te keeren. Een mooi artikel over Walcheren en Vlissingen. In de „Haagsche Post" komt een artikel voor onder het opschrift „Walcheren De Bloemenhof der Zeeuwen Vlissingen." Dit artikel zal zeker wel medewerken om het bezoek aan ons mooie eiland in het alge meen en aan Vlissingen in het bijzonder te helpen bevorderen. De secretaris van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer alhier heeft een daad werkelijk aandeel gehad in de samenstelling van dit artikel. Ongetwijfeld zijn dergelijke beschouwingen in een toonaangevend en veel verspreid blad als de .JHaagsche Post" een uitstekende ma nier om onze badplaats onder de aandacht van zeer velen te brengen. De boulevards, de scheepvaart, het badle ven, rustiek Walcheren worden in het bijzon der beschreven. Moge dit belangrijke werk naar buiten op prijs gesteld worden, zeker door de vaak zoo verscheiden direct-belanghebbenden, wat zich uiten moet niet slechts in daadwerkelijken steun aan de V.V.V., doch zeker ook in Waardeering. Eventueele wenschen moeten ook nooit voeren tot binnenkamer-critiek, doch tot loyale bespreking en samenwerking. Het werk wordt ten slotte ter wille van het geheel gedaan. De uitgave van het geslaagde postpapier «.Vlissingen" doet voor onze Scheldestad Prachtig haar werk. Nieuw is ook een aardig Propaganda-kaartje der V.V.V. met foto's en dienstregeling om het Belgische auto-toe- flsme hierheen te leiden. Men begrijpe dat propaganda-werk niet zoo gemakkelijk is en wete het V.V.V.-werk te steunen en te apprecieeren. Wy vernamen dat er reeds veel vraag is Voor gemeubileerde kamers en pensions ge durende het a.s. badseizoen. Het bewijs wordt hierdoor geleverd dat Vlissingen meer en freer in den smaak valt. Iedereen die kamers beschikbaar heeft of Volledig pension wil verstrekken, dient zijn eigen belang door hiervan opgave te doen aan het bestuur van Vreemdelingenverkeer, dat dan by eventueele aanvragen dadelijk volledige inlichtingen kan verschaffen. In onze TijdinghaL Onze fotograaf heeft het historisch mo ment op de gevoelige plaat vastgelegd van de sluiting van den Zuiderzeedijk, waardoor de afsluiting van deze zee een voldongen feit is geworden. De laatste grijpers ledigen hun inhoud. De visschersschepen in de haven van den Oever hebben dezen 'dag halfstok gevlagd, waarmede weer bewezen werd dat tlke medaille haar keerzijde heeft. De opening van de nieuwe Berlage-brug te \msterdam is mede een feit van groote be- teekenis en ook deze gebeurtenis werd door onzen fotograaf vereeuwigd. Verder etaleeren wij nog foto's van de hul diging van mr. Harm Smeenge ter gelegen heid van zijn 80en jaardag. Een verblijdend feit in dezen crisistijd mag genoemd worden dat het Leidsche Oranje- Nassau veem te Amsterdam aan de Zout keetsgracht een kapitaal pakhuis heeft laten bouwen, dat gisteren officieel geopend is. Wij geven een foto van dit imposante gebouw. Een serenade. Gisterenavond bracht de Middelburgsche Arbeiders Muziek-Vereeniging „Excelsior" haar directeur, den heer J. J. van Soelen, een serenade uit erkentelijkheid, dat onder zyn leiding op het concours, 2en Pinksterdag vanwege den Zeeuwschen Bond van Harmo nie- en Fanfaregezelschappen te Wemeldinge gehouden, gepromoveerd werd van de afdee- ling uitmuntendheid naar de eere-afdeeling. Vermeldenswaard is wel, dat dit fanfare korps deze vorderingen maakte binnen twaalf jaar (opgericht 12 September 1920) en dat bet eerst in de afdeeling uitmuntendheid en cok in de eere-afdeeling, waarvan het thans neg maar alleen deel uitmaakt, werd ge plaatst. De spreuk „Kunst veredelt" staat alzoo niet te vergeefs in het vaandel van deze vereeniging geschreven, terwijl zij ook haar naam „Excelsior" (steeds hooger I) met eere draagt. Het korps, dat circa 8 uur met de tram aan het Betje Wolfplein arriveerde, trok spelen de naar de woning van den heer Van Soe len in de Glacisstraat en voerde aldaar eeni- ge frissche marschen uit. Nadat bestuui en muzikanten onthaald waren, werd nog een mooie marsch „Groot-Rotterdam" vertolkt, waarna „Excelsior" zich lustig blazende en roffelende met een grooten omweg naar de remise begaf, om met de tram weer huis waarts te keeren. Een en ander trok, hoewel geheel onver wachts, vanzelf veel belangstelling. Danspaviljoen Wilhelm ina. De offlcieele opening van het danspavil joen Wilhelmina is bepaald op Vrijdag 3 Juni a.s. Voor dit seizoen is wederom geëngageerd een Jazz-dansmuziek-orkest, bestaande uit 5 personen, welke niet minder dan een twin tigtal instrumenten bespelen. Liefhebbers van goede concertmuziek zullen zeker met genoegen met dit gezelschap ken nis maken. lederen avond bestaat van 8 uur af gele genheid tot dansen, alsmede 's Zondags na middags van 3 tot 6 uur. Rectificaties. Het zetfoutenduiveltje heeft ons gisteren parten gespeeld. Hoewel de welwillende lezer enkele fouten vermoedelijk zelf verbeterd zal hebben, moeten wij toch nog eenige rectifi caties aanbrengen. In het bericht van den Scheldebeker-zwem- wedstrijd staat dat met dezen wedstrijd een groot belang is gemoeid. Dat is werkelijk het geval, doch men zal uit het zinsverband be grepen hebben, dat hier bedoeld was dat met dezen wedstrijd een groot bedrag is gemoeid. Om dezen wedstrijd behoorlijk te financieren komt nl. heel wat kijken. Ook in de beschouwing over het Abdij- concert komen enkele fouten voor, waarop wij even de aandacht dienen te vestigen. Er staat dat de mensch die den zangwedstrijd op den Wartburg inleidt, terwijl was geschreven de marsch die bedoelden wedstrijd inleidt Van juichend vreugd-geschal had de zetter gemaakt vreugde-geschal. Verloting voor lectuur-verspreiding onder marine-personeel Wij vestigen op verzoek de aandacht op achterstaande advertentie, betreffende de groote nationale verloting voor lectuur-ver spreiding onder het marine-personeel. De loten zyn tot en met Zaterdag 4 Juni verkrijgbaar aan de in de advertentie ge noemde adressen. De afstandsmarsch van E. M. M. By den Zondag gehouden afstandsmarsch rond Walcheren, heeft de signaal-afdeeling der V. T. V. uit Vlissingen den marsch door Middelburg begeleid. MIDDELBURG Het Middelburgsch Ziekenfonds. Gisterenavond hield het Middelburgsch Ziekenfonds zyn algemeene vergadering on der voorzitterschap van den heer mr. A. J. van der Weel. De secretaris-penningmeester, de heer L. Onderdyk, bracht zyn jaarverslagen uit. Wij ontleenen daaraan het volgende Het afgeloopen boekjaar kan als een kalm worden aangemerkt, de exploitatierekening sluit ook nu weer met een batig saldo, zij het dan ook een aanmerkelijk lager dan het vorig jaar. Hiervoor zyn echter direct aan- wysbare oorzaken. De uitbreiding van de specialistenhulp, de betere installatie van den administrateur-bode, aankoop van enkele meubelen daarvoor, de met 1 Juli ingegane verzekeringsplicht krachtens de ziektewet, dit alles vorderde meerdere uitgaven, waarte genover geen noemenswaard meerdere in komsten staan. Hoofdoorzaak is echter de sty ging van den post geneesmiddelen, ont staan door het zooveel grooter aantal voor geschreven recepten. Dit aantal was 41059 tegen 36781 in 1930. Ware het niet dat te genover de belangrijke stijging van het aan tal recepten een daling was van den gemid delden prijs dier recepten tot 6.38 ct, tegen 6.8 ct. in 1930, dan had het fonds voor een aanmerkelyk tekort gestaan. Ook de restitu tie van brillen, buikbanden enz., vorderde een groote uitgave, terwijl daartegen geen posten aan te wijzen zyn waar een soortge lijke daling inzit. De noodige zuinigheid, zon der de noodzakelijkheid maar in het minst te kort te doen, bij het voorschrijven van genees- en verbandmiddelen is geboden, wil het fonds, waaraan steeds meerdere eischen worden gesteld, op een behoorlijke basis blij ven. De medewerking van deelnemers en specialisten is en blijft daarvoor noodzake lijk, ook echter die van de leden. Over de toename van het *edental kan het bestuur tevreden zyn, daar moeilyk een be langrijke sty ging kan worden verwacht zoo lang de voorwaarden tot toetreding dezelfde blyven. Op 5 Januari 1931 bedroeg het aan tal leden 5386 en 1976 kinderen beneden 16 jaarop 4 Januari jl. was dit resp. 5542 en 2035. Ingeschreven zyn in 1931 totaal 325 leden en 93 kinderener overleden 59 leden en 8 kinderen, wat ongunstiger is dan in 1930. De volle contributie gingen betalen 112 l€-jarigen. Geboren werden, voor zoover het leden van het fonds betreft, 125 kinderen. Van deze 125 kinderen hielp de kraamvrouwverpleegster er 108, dus 86.4 tegen 66 in 1930 en 71 iri 1929. Deze verpleegster legde 3500 bezoe ken af en verleende weder hulp op het con sultatiebureau voor zuigelingen en by de praktische opleiding van bakers. Dit jaar verloor het fonds wegens vertrek als deelnemer-arts J. J. Wap. Behalve mede werking aan de hem gebrachte spontane hul de, zond het bestuur een schrijven aan dr. Wap, waarin hem dank werd gebracht voor zijn aan het fonds bewezen diensten en voor de prettige samenwerking met hem. De medewerking, die gevraagd werd voor de kleuterzorg, door de zuster voor het con sultatiebureau beschikbaar te stellen, moest helaas worden afgewezen, omdat de zuster met do eerder vermelde werkzaamheden reeds al te zeer bezet is. Middelburgsche reddingsbrigade en zwemvereeniging „Luctor et Emergo". Gisterenavond vergaderde bovengenoemde vereeniging onder voorzitterschap van den heer W. de Graaf, die in zyn welkomstwoord er op wees, dat nu het zwemseizoen voor belde zweminrichtingen geopend is, het goed is dat ook de vereeniging teeken van leven geeft en bewyst, dat zy in blakenden welstand ver keert. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer A. W. Zandee, bleek dat de vereeniging thans telt 107 gewone leden, 6 gezinsleden en 16 adspirant leden, tegen resp. 104, 7 en 10 in het vorig jaar. Deze geringe vooruitgang in de gewone leden mag niet zoo blyven. Men moet vooruit, te meer waar het gevaar be staat, dat by de aanbieding der kwitanties nog leden bedanken. De secretaris herinnert verder aan den goed geslaagden wedstrijd op 11 Juni en het met succes uitkomen te Goes op 22 Augustus. Verschillende opleidingen hadden plaats met de destijds vermelde goede resultaten. De vergadering vereenigde zich met het verslag en de voorzitter bracht den secretaris dank voor de samenstelling. De rekening van den penningmeester, den heer C. A. Minderhout, die over de exploita tie van 1931 een tekort van 49.68 aanwyst, toont o.a., dat alleen de wedstrijd een tekort van 50.91 opleverde. De voorzitter zeide, dat de vereeniging weer veel en goed werk heeft gedaan en dan is het niet zoo erg als men eens wat inteert. De vergadering herkoos als bestuursleden mevr. Holleman en den heer Minderhoud. De voorzitter deed daarop mededeeling van de oprichting van den kring Zeeland van den N.Z.B., die tot heden nog niet veel werk heeft geleverd, maar die toch leiden zal tot meer samenwerking. By het ontwerpen van de plannen voor dit seizoen zeide de heer Geervliet dat de plan nen voor een demonstratie van zwemmend redden nog geen afdoenden vorm hebben. Daarom bepaalde men zich tot bespreking van den te houden wedstrijd. Deze wilde men gaarne doen plaats hebben op 16 Juli, doch dit kan alleen als tijdig be kend zou zyn, dat de Scheldebekerwedstryd onherroepelyk op dien dag doorgaat, dan zal de datum van „Luctor et Emergo" op 9 Juli worden genomen. De heer Geervliet zeide, dat hy ook gaarne zwemmend redden zon willen demonstreeren en dat men op den wedstrijd ook gaarne het springnummer zou willen zien geplaatst. Het bezwaar bleek te zyn de kosten van aanleg van een springplank. De kwestie was opgelost, toen de heer Julianus een plank ter beschik king stelde. Evenals verleden jaar zal een commissie de plannen verder uitzoeken. De commissie be staat uit mevr. Hollema en de heeren Naezer, Middelburg, Geervliet, Julianus en Zandee. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Geervliet, kwam vast te staan, dat men het in het algemeen toejuichen zal, als bij het optreden der vereeniging naar buiten het bestuur de deelnemenden zal aanwijzen. Dit ook te doen voor plaatselyke wedstrijden, achtte men niet gewenscht en ontkend weid met klem, dat men dan ploegen krijgt, dis door verschil in menschen van bepaalden kring, te scherp tegenover elkaar staan. Met beide handen werd het verzoek ont vangen van de commissie voor de vacantie- school, dat een der leden met de school mede gaat naar het strand om op te treden als -zijn kennis onverhoopt te hulp wordt geroe pen. Naar aanleiding van een adres van den Zwembond, zeide de voorzitter dat hy meent, dat er van den Schelde wedstrijd geen propa gandistische reclame uitgaat. Een kwam ver leden jaar half t ooi aan, 26 deelnemenden moesten hun toevlucht nemen tot de bootjes. Spr. zou veel en meer voelen voor den Ka- naalwedstryd VlissingenMiddelburg, dit is in alle opzichten veiliger en kan door het pu bliek goed worden gevolgd. Besloten werd overeenkomstig het desbe treffende reglement den heer Geervliet op te geven als candidaat lid der T.C. Naar aanleiding van 'n opmerking over het groot aantal Vlissingers in het kringbes tuur, zeide de voorzitter, dat de geestelijke vader van den kring, burgemeester Van Woelderen, bereid was voorzitter te blijven, en daarom is het te begrijpen, dat hij een secretaris te Vlis singen zocht en vond. De heer Julianus zeide, dat z.i. verleden jaar de organisatie van den Scheldewedstryd veel beter was dan de eerste maal, alleen gaf hy den wenk dekens in de booten te hebben om eventueel voor beschutting te dienen voor opgenomen deelnemers. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag, kon de voorzitter gaarne toegeven, dat de personen, die van plan zyn zich te gaan oefenen voor een examen reeds voor de oefe ningen geneeskundig worden onderzocht. De N.V. „The Vitrite Works". Aan de algemeene vergadering van aan deelhouders van de N.V. „The Vitrite Works" te Middelburg, zal worden voorgesteld over het boekjaar 1931 geen dividend uit te kee ren. Inbraak. Gisterenavond is inoraak gepleegd in de woning van zekeren Z. op de Loskade te Middelburg. Er is een vry belangrijk bedrag aan geld ontvreemd. Omtrent de daders is nog niets bekend. RITTHEM Concert Ritthemsch Fanfarecorps. By gunstig weer geeft Ritthem's Fanfare corps, directeur de heer P. Meijer, Woensdag i Juni, des avonds 8 uur, een concert op het Dorpsplein. BRESKENS Een kinderlijkje gevonden. Door een met zyn vaartuig in 'de haven van Breskens liggenden schipper is uit de haven opgehaald het lykje van een pasgebo ren kind van het manneiyk geslacht, dat reeds in staat van ontbinding verkeerde. Het lijkje moet reeds ongeveer een dag of tien in het water hebben gelegen. Door de politie wordt een onderzoek naar de herkomst inge steld. Op last van de justitie heeft een ge rechtelijke sectie plaats gehad, teneinde zoo mogelyk de doodsoorzaak te doen vaststellen. TERNEUZEN. Een tekort in de kas. Bij het vanwege het provinciaal bestuur van Zeeland ten kantore van H. J. v. d. O. te Ter Neuzen, ontvanger van enkele polders th de omgeving van die stad, ingestelde onder., zoek, is een tekort in kas vastgesteld. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) by den inspecteur der directe belastingen te Middelburg 17.84 en 16.46. Conflict in den landbouw in Zeeuwsch- Vlaanderen. De R.-Kath. Landarbeidersbond heeft té Graauw en te Groenendyk—Kloosterzande de staking aangekondigd, omdat arbitrage door de werkgevers werd afgewezen, meldt „de Volkskrant". In negen dorpen werd overeen-» gekomen het loongeschil aan een scheids-, rechter te onderwerpen, en wel te Bosch-» kapelle, Stoppeldyk, Terhole, Lamswaarde, Hengstdyk, Ossenisse, Koewacht, Zuiddorpg en Westdorpe. Te Hulst, St. Jansteen, Clinge en Nieuw- Namen zal deze week de beslissing vallenin laatstgenoemde plaatsen zijn de boeren nog niet bereid een contract met den Landarbei dersbond te sluiten. De luitenant ter zee le klasse H. G. dé Bruyne en de officier van den marinestoom vaartdienst 2e klasse W. M. Zietsewordeh binnenkort uit Oost-Indië terugverwacht. De luitenants ter zee 2e klasse C. Hendriksé en J. A. M. van der Burgh worden binnen kort uit Oost-Indië hier te lande terugver wacht. De le luitenant der mariniers J. S. Rops, dienende bij de afd. mariniers te Rotterdam, die 1 Juni ter beschikking wordt gesteld, is aangewezen voor den dienst in Wesfc-Indië en zal zyn bestemming volgen met het stoom schip „Columbia", dat 17 Juni van Amster dam vertrekt. By beschikking van den minister van de fensie is de luitenant ter zee der le klassë J. G. van Nauta Lemke den 11 Juni geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Gelderland". Sport In Westelijk ZeeuwschVlaanderen, In Zeeuwsch-Vlaanderen Westelyk deel mag de sport zich, misschien met een enkele uitzondering, slechts zeer matig in de be langstelling van het publiek verheugen. Nit en dan eens een opflikkering, men werkt ge durende eenigen tijd mede, maar spoedig gaat de lust weer over. Zoo vindt men in diverse) gemeenten, behalve hier en daar een korfbal club, v--.etbalvereenigingen, waarover we het thans meer speciaal willen hebben, maar de meesten hebben te kampen met datgene, wat men „de ziel van de negotie" noemt, nl. de financiën. Dan weer heeft men geen mede-, werking ten aanzien van geschikt terrein, waarvoor eïgenlyk naar onze meening de ge meenten dienen te zorgen; een andermaal is er geen voldoende leiding, gezwegen van het geïsoleerde onzer streek ten opzichte van het nationaal voetbal. Zoo is het, wat de fi nanciën betreft, ook met de „Zeeuwsch Vlaamsche Boys" te Oostburg. Hoewel ge steund door een subsidietje uit de gemeente kas en matige bijdragen van enkele belang stellenden, om het bedrag bijeen te krijgen als vergoeding voor het terrein, stond tot nn toe de belangstelling nagenoeg op nul. Wie op het denkbeeld gekomen is, Is ons onbekend, doch het was o.i. een gelukkige ge dachte een wedstryd te organiseeren, die wel belangstelling moest verwekken en het is vol komen geluktop het mooie H.B.S.-terrein te Oostburg is Zondag een veteranenwedstrijd gespeeld tusschen elftallen van IJzendyke en Oostburg. Vooraf ging een kamp tusschen H.B.S. I en Kweekschool I, waarbij reeds velen In het vooruitzicht van den daarna te spelen strijd der veteranen, een kykje namen. Dé strijd der beide jeugd-elftallen scheen aanvankelijk uit te zullen loopen op een de bacle van het Kweekschool-elftal, immers bij de rust was de stand 40 in voordeel van H.B.S., doch na de rust scoorde de Kweek school kort na elkaar 3 punten; H.B.S. bracht den stand op 5—3 en ging dus met de zege stryken.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1