eerste blad 23 MEI gemeentebestuur ielburgsche v. Stoomvaart No. 134 70e Jaargang: 1932 Firma F. VU SI VEIOI Ir., Ilalstrul 5840, llissinp. Telef. 10. Poslnttiini 8818? Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND STADS- EN PR0VINC1EN1EUWS nieuwe MALTA'S Nieuwe Italiaan- en 16 ct. per Kilo. Groenewoud 76. IKSPEK a 40 ct. p. e voorraad strekt, nsvleesch aan lage :esch a 45 ct. p.p. VAN DEN DRIES luburg. OLE. Gekookte ons, Mager Ont- ons, 25 ct.p. pond, pek 15 ct. p. pond, 25 ct. p. pond. ROSKAM, de zaak R, uw Asperges, MALTA-AARD- 'dbeien. Zater- nog versche ver- lelburg-Kotterdam elegen plaatsen Mulo v m uur 8 v Kott. nn. uur te bekomen Transport- en Exp. rven G. VOS. Telef 118. SANDERS. Tel 153 TERHOUT. Tel 282 XHEK Telef 101 VLISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Vc-or Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rjge landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. lOregels). Bij 3-maa! plaatsing van l—5regelsfl.~, alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze gd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" nummer bestaat uit 3 bladen den helder. schietoefeningen met luchtdoel geschut. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat van 31 Mei t.m, 10 juni a.s. op werkdagen van 9 uur tot 17 uur jchietoefeningen met luchtdoelgeschut en uchtdoelmitrailleurs zullen worden gehouden, lomede met luchtdoelgeschut op l en 8 Juni in 22 uur tot 24 uur. Het geschut is opgesteld nabij het verde- igingswerk Kijkduin te Huisduinen de mi trailleurs zijn opgesteld in het duinterrein mim 500 M. ten Noorden van Groote kaap Zanddijk. lederen dag zal één uur vóór den aanvang der schietoefening op het verdedigingswerk Kijkduin nabij Groote kaap Zanddijk een roode vlag worden geheschen. Op 1 en 8 Juni te 21 uur op het werk Kijkduin een roode lantaarn worden geheschen. Na het einde der schietoefening worden lederen dag de roode vlaggen (op 1 en 8 Jum js nachts de roode lantaarn) neergehaald. Onveilig is de zee a. tot een afstand van 12 K.M. uit de kust tnsschen de richtingen Kijkduin-verkermingston Molengat Kykduin-verkenningston Westgat b. tot een afstand van 5 K.M. uit de kust osschen de richtingen Groote kaap Zanddijk-roode ton nr. 8 Schulpengat Groote kaap Zanddijk-Zuidwest. Zeevarenden wordt verzocht zich niet zon- t trod zaak in de bovengenoemde sectoren ap te ouden. m-.ngen, 28 Mei 1932. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN Politieke onafhankelijkheid. Over de kwestie in hoever de volksverte genwoordigers als zelfstandige personen kun nen beslissen, dan wel hun standpunt,bepaald krijgen van de party-instanties, die hun ver- bevorderden, schrijft de heer Vliegen kan een zeker gevaar voor het parlemen taire stelsel zitten in een, laat ik zeggen, overdreven party-discipline. De personen, die vertegenwoordigers van een bepaalde par- ij in een vertegenwoordigend lichaam zitting nemen, moeten, zeker, de beginselen en de politiek van hun party toepassen. Maar zy moeten zelf hun besluiten mogen nemen, dus bindende mandaten in bepaalde aange legenheden aanvaarden. Natuurlijk onder volledigen verantwoordeiykheldsplicht aan de bevoegde party-instanties. Maar dan is het verantwoordeiykheid voor daden, die ge- i zijn in omstandigheden, die bekend zyn, terwijl te voren gegeven bindende opdrachten met die omstandigheden geen rekening kun nen houden omdat ze nog onbekend zyn. Men kan dit *>k anders zeggen en wel al ttas, dat er tusschen de partyen en hunne gekozenen een band van vertrouwen moet be staan, die aan de gekozenen een mate van handelingsvrijheid laat, voldoende om aan hen over te laten of ze in een gegeven geval la of neen moeten zeggen. Verhoudingen waarin dat vertrouwen ontbreekt en door bin» mandaten worden aangevuld of ver vangen, zyn funest voor de werking van het Parlementaire stelsel. Belangwekkende tentoonstelling in het Nederlandsche Persmuseum te Amsterdam. Er bestaat geen absolute zekerheid over het tijdstip waarop m ons land de eerste courant wevd uitgegeven. Verm* edeiyk zal dit om streeks 1607 het geval zyn geweest, en zelfs ivordt aangenomen dat deze couranten, die te ^sterdam werden gedrukt, de oudste van Pa zyn. Het oudste bekende exemplaar van 1619 bevindt zich in de Koninkiyke Bibliotheek te Den Haag. Een exemplaar "Ghedruct ky Broer Jansz. out-Coerantier int Begher van Syn Princel. Excel, den 1 Meert". 1620 wordt beschouwd als een der eerste immers van de „Amsterdamsche Courant" blad het onderwerp is van een belang- Jokkende tentoonstelling, die Zaterdag" 28 Mei in het Nederlandsch Persmuseum te Am- ®rdam voor het publiek wordt opengesteld. geschiedenis van de „Amsterdamsche courant", die tot 1903 heeft bestaan en op April /an dat jaar in het dagblad „De Tele» waar werd opgenomen, geeft een beeld van de geschiedenis, ook van de hoofdstad en ons land. Eerst omstreeks 1872 kreeg de courant den titel .Amsterdamsche Courant", in welken titel tevens de naam van den dag werd opge nomen. Daarvoor werd de krant uitgegeven onder titels als „Courante uyt Italien ende Duytsland" en „Tydinghe uit verscheiden kwartieren". Er zyn tegelykertyd en elkaar opvolgend verschillende uitgevers van de „Amsterdamsche Courant" geweest. Van hen noemen wij Broer Jansz., Jan van Hilten, Otto Barentsz Smient, Adriaen van Gaes- beek, Casparus Commelin en Willem Arnold en de wed. Oossaan. Van al deze uitgevers, die vaak in den titel van de krant een andere spelling gebruikten, die meermalen het In den kop geplaatste wa pen van Amsterdam wyzigden, zyn kranten in de tentoonstelling opgenomen. Reeds tegen het einde van de 17e eeuw plaatsten de kranten advertenties, welke ge drukt werden aan het einde van den tekst, over de volle breedte van de pagina. Ook de scheepstydingen uit die dagen werden opge nomen. In 1734 ging het recht van uitgave over aan de stad Amsterdam, die dit recht aan een uitgever overdroeg. De krant werd echter op de Stadsdrukkery gedrukt. In den Franschen tyd werd boven aan de krant „Vrijheid, Gelykheid en Broederschap' gedrukt, de „Amsterdamsche Courant" ver scheen evenals de intusschen ook in andere plaatsen van ons land uitgegeven bladen in het Fransch en Nederlandsch en hield in het laatste van 1811, na eenigen tyd ook „Ga- zette d'Amsterdam" te hebben geheeten op te bestaan. Op 17 November 1813 verscheen de courant opnieuw. Het formaat bleef nog even kléin als vroeger hetgeen mede zyn oorzaak vond in de in 1812 afgekondigde zegelbelasting voor dagbladen. Gedurende de eerste maanden van 1814 heeft de „Amsterdamsche Courant" een officieel karaktei gedragen. Alle departemen tale stukken Werden er in gepubliceerd en de titel was dan ook „Departementaal Dag blad van de Zuiderzee en Amsterdamsche Courant". Toen aan het einde van dit jaar de departementen in ons land weer werden opgeheven, werd de naam eenvoudig „Am sterdamsche Courant". Verschillende veranderingen in vorm had den plaats totda' op 1 Januari 1847 de latere minister mr. S. Vissering hoofdredacteur werd en de „Amsterdamsche Courant" werd vergroot. Het gewenschte succes bleef echter uit en in 1850 moest weer worden besloten de krant in kleiner formaat uit te geven. In 1853 begon de derde periodede „Am sterdamsche Courant" was niet langer stads- eigendom, doch werd uitgegeven door den heer A. J. de Bull. In 1869, toen de zegelbe lasting werd afgeschaft werd het blad ver groot en toen he op 1 Januari 1883 overging in handen van de firma D. Noothoven van Goor werd weer een ander formaat, verkleind, op geel papier aangenomen en de Amster damsche Courant" kreeg daardoor weldra den naam „Het Geeltje". By het begin van deze eeuw, nadat in 1895 het 275-jarig bestaan van het blad was ge vierd, werd de „Amsterd. Courant" vergroot, een vergrooting die evenwel niet heeft kun nen voorkomen dat spoedig daarna het blad heeft opgehouden zelfstandig te bestaan. Op 31 Maart 1903 is het laatste nummer van de „Amsterdamsche Courant" de oudste cou rant van Amsterdam en van ons land en wellicht van Europa verschenen. De tentoonstelling in het Nederlandsch Persmuseum bevat tal van belangwekkende exemplaren van de „Amsterdamsche Cou rant" de oudste nummers, exemplaren met den titel op verschillende wyzen gedrukt, een extra „Na-Courant" (tegenwoordig zou men zeggen „Bulletin") over de groote aardbeving die Lissabon teisterde, belangrijke mededee- lingen uit den Franschen tyd, o.a. betreffende de landing van de Russen in Noord-Holland, een extra-editie van 1848 waarin de ontwerp- grondwet van Thorbecke is opgenomen, bij bladen van de krant en o.a. een in het Zon dagsblad opgenomen teekening, voorstellende de begrafenis van de „Amsterdamsche Cou rant". Het Nederlandsch Persmuseum (Nieuwe Zyds Kolk 28) te Amsterdam is eiken Zater- dag en Dinsdag des middags van 2 tot 4 uur voor het publie"k geopend. Het aanstaande tweede congres voor kleuterzorg. In een persconferentie heeft het bestuur van het Tweede Congres voor Kleuterzorg, welk congres op 24 en 25 Juni a.s. in „Dili- gentia" te 's-Gravenhage zal worden gehou den, eenige mededeelingen gedaan omtrent doel en organisatie van dit congres. Ter inleiding werd in herinnering ge bracht, dat de groote sterfte onder de zuige lingen destyds heeft geleid tot allerlei maat regelen, waaronder de oprichting van con- sultatlebureaux en dat sindsdien zoowel de den met 9 vermeerderd was. Met dankbaar heid wordt melding gemaakt van de werk zaamheid der afgetreden secretaresse, mej. Krafft. Ook wordt met genoegen gememo reerd de belangeloos aangeboden hulp voor het aankleeden van het tooneel op de ver- eenigingsavonden door den heer Hiegenlich. Het financieel verslag, uitgebracht door de penningmeesteres, mej. J. H. Gasille. deed een waarschuwing hooren. Wel zijn de bij dragen der leden in het afgeloopen jaar ge stegen van 1514 (het v. j.) tot 1571wel is er dit jaar een batig slot van 226.221^, doch dit is met ruim 110 verminderd sedert het vorig jaar, toen het slot 538.861^ be droeg. Dit vindt zyn oorzaak in het feit, dat de tooneelvoorstellingen, welke meer in trek zyn by de leden dan voordracht of lezing, veel geld kosten, wat ook de oorzaak was, dat in het afgeloopen jaar bij wyze van proef aan de leden toegang is verleend tegen be taling van een surplus op het betaalde voor de seizoenkaarten. De rekening, welke in ontvangsten en uit gaven sloot tot een bedrag van 2534.95, werd nagezien door de heeren Kuypers en Sitsen, die adviseerden tot décharge van de penningmeesteres, wat de voorzitter met eenige woorden van dank voor het zuinig be heer deed. Alvorens over te gaan tot de bestuursver kiezing bracht de voorzitter hulde aan den afgetreden bestuursleden, de heeren Broue- rius van Niedek en Van Os, die beiden de ge meente metterwoon hebben verlaten. Aan beide heeren zal een brief van dankbetuiging worden gezonden. Het derde afgetreden be stuurslid, mej. Krafft, de volyverige secreta resse, die gedurende een aantal jaren die functie heeft waargenomen, werd gehuldigd voor al haar werken, dat door den voorzitter by uitstek verdienstelyk werd genoemd. De aftredende bestuursleden, de heeren Van der Slikke en Van der Bent, werden by acclamatie herkozen, terwijl in de vacatures werden benoemd mevr. De Vries en de heeren if. Meijer en Imhoff, aan wie van deze be noeming zal worden kennis gegeven. Alsnu kwam aan de orde om aan het be stuur machtiging te verleenen in door het bestuur te bepalen gevallen by uitvoeringen in noodzakelyke gevallen extra-heffing van entrée te vragen. Het bestuur was tot dit voorstel gekomen door de omstandigheid dat dit jaar het batig saldo zoo was inge teerd en meende, dat, waar in verschillende plaatsen een dergelijke regeling reeds be stond, ook hier wel zoo gehandeld zou kun nen worden. Het noodzakelijke werd aange toond met verwyzing naar de juist goedge keurde rekening. De machtiging om aldus te handelen werd verleend. Bij de rondvraag werden enkele wenschen geuit voor de avonden van den winter 1932 —1933. Aïhambra-Theater. Het vroolijke weeuwtje. Vingerafdrukken. De mode, die ons films brengt als „Do privé-secretaresse", thans „Het vroolyke weeuwtje" en straks „Les Millions", is een oprechte mode, die zich, ondanks de vele schyn en pose hier, eens werkelyk durft aan, te passen aan de eischen, die, vóór alles, hun juiste waarde hebben: wat prettige, gemak- kelyke muziek en wat luchtige vroolijkheid. „Het vroolyke Weeuwtje" brengt dit als een geestige farce, beginnend in een dancing en ook eindigend in dit gezellig milieu. Georg Alexander is de vroolyke Georg, die met een leeiyke tante moet huwen en by het afscheid van zyn vrygezellenlêven zóó dron ken wordt, dat hy voorbarig in het huwelijk treedt met de verkeerde, de schattigste van de dansgirls. Wanneer de bruidegom midden in zyn vleugel ontwaakt en bevindt, dat hij reeds in het bezit is van een eehtgenoote, die al vroegtydig haar familie ontboden heeft, volgt een eindelooze reeks van verwikkelingen, waar geen mensch ten slotte meer uitkomt. De jonge bruid is namelijk ook nog de ver loofde van een pootigen athleet, die op doel treffende wyze zyn rechten doet gelden. Dó twee tegenstanders denken na een prachtig gevecht in de bruidskamer elkaar gedood to hebben. Het jeugdige vrouwtje poogt de klu wen te ontwarren en beiden naar haar hand te zetten. Als zy Georg eindelijk voor zich gewonnen heeft, wordt zij van diefstal be schuldigd. Nu is het de athleet, die met een handigen streek het geld weer terecht brengt en ten slotte bet meisje goedmoedig aan haar geliefden Georg afstaat. Frisch is het thema verwerkt, vol aardigè vondsten en geestige zetten. Ook de inspec- A. G. O. Café Moeliker. Gisterenavond werd een niet druk bezochte ledenvergadering van bovengenoemde veree- niging gehouden, onder voorzitterschap van den heer mr. P. M. J. W. van der Slikke. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer Van Nouhuys, bleek dat het aantal le- sterfte als het ziek-zyn van zuigelingen zeer aanmerkelijk is gedaald. Nederland heeft thans wel ongeveer het laagste sterftecyfer ter wereld vroeger was de kindersterfte hier wel een van de belangrykste factoren van de sterfte in het algemeen, terwijl zij tegen woordig een naar verhouding gering percen tage van de algemeene sterfte uitmaakt. Zaterdagochtend 25 Juni, aanvangende te 9 uur, worden de volgende voordrachten ge houden Mej. G. G. M. de Vos, zenuwarts, directrice der school voor opleiding van leer krachten in K. en O. te Rotterdam over „Het onderwys in kleuterverzorging"mej. P H. O. Tibout, zenuwarts te Amsterdam, over„Geestelyke hygiëne voor kleuters" en W. L. van Andel, tandarts te Amsterdam, over„Tandverzorging voor kleuters". Des namiddags, aanvangende te 2 u- sprekenmej. S. H. C. van Veen, kinderarts te 's-Gravenhage, over„De taak der con- sultatiebureaux voor kleuters" en dr. C. J. Brenkman, gemeentearts in algemeenen dienst te Amsterdam, over„Kleuterzorg in organisch verband". Voorts ligt het in de bedoeling op den dag vóór het congres, of op Vrijdagochtend 24 Juni, een of meer excursies te organiseeren naar Haagsche tehuizen voor kleuters, kin derbewaarplaatsen of dergelijke inrichtingen. De te houden voordrachten zullen reeds vóór het congres in druk verschynen, zoodat op het congres volop gelegenheid zal be staan tot gedachtenwisseling, terwyl de eigenlyke inleiders zich dan kunnen bepalen tot een korte toelichting en tot beantwoor ding der eventueele debaters. Het secretariaat van het congres isdr. J. C. Streng, Waldeck Pyrmonfckade 4, te 's- Gravenhage.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1