500 300 100 25 TB&NSVAUA iHIELEN eerste blad W VRIJDAG 37 MEI 70e Jaargang lilt: firma F. VAK BI VHDE Ir.. Walstrul SB-CO, llissinpn. hiel. II. Pislnhiii mill Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche daobladpers" Plaatselijk Crisis-Comité STADS- EN PRQVINCÏENIEUWS breskens KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER irarsdlspsritsjs KUNST LUCHTVAART GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. IMO. 123 1932 VLI8SINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rjge landen bij r Fr2HC0 QÜUI liwgwivvi». vv»ui uuuouuanu en 1 t aurvi ijrv muvi »wi uv uw ij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels /1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedereregel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1—5regelsfl.—alles tegen vooruitbetaling. Be abonné's in 't bezit eenet Polis, zijn GRATIS verze- kercl tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden, bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger pit nummer bestaat uit 2 bladen Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Bijdrage Enkabé52.— Bijdr. leerlingen Chr. Ulo-school - 2.50 Bijdr. leerlingen Open bare Ulo-school - 2. Z. M- 5 Vorige opgave - 3090.47 Totaal ƒ3151.97 De 12 provinciënrit van de K.N.A.C, De deelnemers aan den 12 provinciënrit van de N.K.A.C. zijn gisterenmiddag om- ks 6 uur hier aangekomen in hotel Bri tannia. Aan het verslag in de „N.R.Ct", waarvan ;n vertegenwoordiger den tocht door Ne derland medemaakt, ontleenen wij het vol gende In het schoone hotel Britannia troffen wij lan jhr. Van Vredenburch en nog andere diiclals van de K.NA.C., o.a. de heeren P. HL. M. Hoegen van Hoogelande, provinciaal vertegenwoordiger in Zeeland van de K. N. A. C., A. van der Have, die dezelfde functie bekleedt, en H. J. M. van Raalte, voorzitter van de Vereeniging voor Vreemdelingenver- van Vlissingen. Tegen half 8 had het feestdiner plaats in grooteen ruime zalen van hotel Britan nia. Voordat de gasten er binnentraden kre gen zij van Zeeuwsche vrouwen in nationale üeerderdracht geschenkende heeren ont vingen een bloempje voor het revers en de dames kregen Zeeuwsche klompjes. De president van de tafel, ir. E. O. L. Schiff, is begonnen met een dronk op het vorstenhuis, waarna men staande het Wil helmus zong. By het dessert heeft de president van de K.NA.C. den burgemeester van Vlissingen, t heer C. A. van Woelderen, welkom ge- hceten en de voorzitter heeft voorts vriende lijke woorden gesproken aan het adres van (ie pers, van Vreemdelingenverkeer en van de provinciale vertegenwoordigers. De heer Schiff heeft verder de beteekenis van dezen rit uiteengezet. De tijdsomstan digheden zijn er niet naar, dat Nederlanders hun geld, als zij het nog te verteren hebben, verteren in het buitenland. Dan doen ia beter dat in het binnenland te doen. arom heeft de K.N.A.C. dezen rit georga niseerd, om nogmaals de schoonheid van land onder het oog van de automobi listen te brengen. Verder heeft de heer Schiff hulde gebracht aan Walcheren en speciaal aan Vlissingen. Burgemeester van Woelderen heeft in een humoristische rede daarop geantwoord en dank gebracht voor het bezoek van de K. N. A. C. Ook heeft nog de heer Van Raalte voor Vreemdelingenverkeer het woord gevoerd en een vertegenwoordiger van de pers heeft be dankt voor de hulde, haar gebracht. Na afloop van den maaltijd begaf het ge zelschap zich op den veerenden dansvloer. Hedenmorgen om 8 uur werd de tocht voortgezet over Domburg, Veere naar Middel burg, waar eenigen tijd w rdt vertoefd, Breda, Tilburg, 's-Bosch en Grave naar Nijmegen, een afstand van 255 K.M., nadat gisteren 262 KM. was Vereeniging voor Bijzonder lager onderwijs op Geref. grondslag te Vlissingen. Gisterenavond hield bovengenoemde ver eniging, waarvan uitgaan de scholen aan de Kasteelstraat en aan de Verkuijl Quakkelaar- straat, haar jaarvergadering. De /oorzitter, de heer G. van de Putte, opende de bijeen komst op de gebruikelijke wijze. Uit de jaar verslagen van secretaris en penningmeester IeeL dat beide scholen in een bloeienden toestand verkeeren. Ge aftredende bestuursleden, de heeren P. G. Prins en P. c. Nonnekes, werden beiden herkozen. ï^ld werd dat Donderdag 2 Juni s-> des avonds van half 8 tot 9 uur voor de u ers der leerlingen de gelegenheid bestaat in beide scholen het werk hunner kinderen te bezichtigen. Voorts hoopt de vereeniging in het najaar een ouderavond te houden al waar de heer J. J. Laernoes als spreker op zal treden. Hierna werd de vergadering gesloten en nadat nog gezongen was Psalm 89 8, door den heer J. J. Laernoes met dankgebed be ëindigd. Esperanto-vereeniging. Hier ter stede is opgericht een afdeeling van de neutrale Esperanto-vereeniglng „La Estonto estas nia" (Ons is de toekomst) met aanvankelijk 9 leden. Het secretariaat is ge vestigd Coosje Buskenstraat 53. De luchtdienst RotterdamSchouwen- Duiveland—Walcheren. De N.V. Kon. Luchtvaart-Maatschappij heeft voor den luchtdienst Rotterdam Schouwen-Duiveland—Walcheren een bro chure uitgegeven, waarin alle bijzonderheden voor bovengenoemden luchtdienst worden medegedeeld, zoowel uren van vertrek en prijzen als aansluiting naar de vliegvelden. De brochure is getiteld „Voor 1932 gelde per K.L.M. naar Zeeland". Zij bevat verder interessante beschrijvingen van Vlissingen, Middelburg, Domburg, Zierik- zee en Haamstede. N.V. Van Melle's Confectionery Works. Aan houders van cumulatief preferente winstdeelende aandeelen van de N.V. Van Melle's Confectionery Works te Breskens zal over 1931 een dividend van 60 worden uit gekeerd. De eerste Zeeuwsch-Vlaamsche boerinnendag. De plannen, voor den boerinnendag, welke voor de eerste maal in Zeeuwsch-Vlaanderen zal gehouden worden, zijn in zooverre reeds vastgesteld, dat daartoe de tweede Zondag van Juni is bepaald. Op 12 Juni zullen de boerinnen uit het ge heele land van Hulst naar Heikant optrek ken, mede ter bedevaart tot hulde aan de H. Teresia, meldt „de Maasbode". Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ooltgensplaat ds. P. de Looze te Waddinxveen. Geref. Kerken. Beroepen te Rotterdam- Delfshaven ds. I»-. van Wijk te Bolnes, voor heen te Oostburg. Bevestiging en Intrede. Zondag 26 Juni hoopt cand. O. B. Bavinck intrede te doen als predikant bij de Geref. Kerk van Hoek, na des morgens bevestigd te zijn door zijn vader, ds. C. B. Bavinck, eme ritus-predikant van Rotterdam, wonende te Amersfoort. Predikantenconferenties. De conferentie van predikanten der Ger. kerken in Zeeland zal op 31 Mei te Goes wor den gehouden. Dr. J. van Lonkhuyzen te Zie- rikzee, zal refereeren over„Dr. H. F. Kohl- brugge en zijn invloed In onzen tijd". Examens. Aan de gemeente-universiteit te Amster dam is geslaagd voor het arts-examen de heer J. P. Saman te Rilland-Bath. Te Arnhem slaagden voor diploma beton- technicus de heer D. de Jager te Kloetinge, voor diploma wegen-technicus de heeren P. W. van der Schaaf te Wilhelminadorp en S. A. de Regt te Haarlem (geboren te Kortgene), allen oud-leerlingen van het Zeeuwsch Tech nisch Instituut te Goes, De sergeant-konstabel A. J. G. den Braak is bevorderd tot majoor-konstabelde kwar tiermeester G. M. Hoogendoorn tot boots man de korporaals-konstabel Q. F. Feij, G. D. C. Smit en E. P. Erfmann tot sergeant- konstabel. Ons Belang. In de te Arnhem voortgezette vergadering van de vereeniging van onder-officieren „Ons Belang", heeft de heer Vaatstra de positie van de militaire wachtgelders behandeld. Spr. betoogde, dat de vereeniging zal blijven agee- ren tegen de verwaarloozing van de belangen van oud-collega's. Spr. pleitte voor een milde en doelmatige wachtgeldregeling, maar achtte vooral noodzakelijk het spoedig herplaatsen van de wachtgelders in gelijkwaardige betrek king in overheidsdienst. .Jler moet den afge gËJr ZUINIG ZUIVER ZINDELIJK Vooral ook In Uw theelich!|e. Voor minder dan 1/3 cent per uur blijft Uw thee op 'n splritusllchtje prachtig warm. vloeiden gelegenheid geven een goede over- heidsbetrekking te vervullen, hetgeen naar sprekers overtuiging zeer goed mogelijk is. Indien de regeering het voorbeeld had gege ven en haar invloed had uitgeoefend bij de gemeenten, zouden er nu niet zooveel wacht gelders op herplaatsing wachten. Niettemin zal ook de wachtgeldregeling verbeterd moeten worden. Thans worden de wachtgelders zoowat gelijk gesteld met steun trekkende werkloozen. Toen deze menschen jong waren, hebben zij zich met hart en ziel aan den staat verbonden en het gaat niet aan, nu de staat ze niet meer gebruiken kan dat deze ze met een steunregeling wegzendt. Het hoofdbestuur verklaarde dan ook dat de ingediende voorstellen en moties ten aanzien van deze zaak zijn volle sympatie hebben. Spr. eindigde met een opwekking tot een algemeene actie tot verbetering van den maatschappelijken toestand der militaire wachtgelders. Het hoofdbestuur stelde voor, het zieken fonds rechtspersoonlijkheid te doen verkrijgen in den vorm *ran een naamlooze vennoot schap. Dit voorstel werd met 92 tegen 14 stemmen aangenomen. Het lid van bet hoofdbestuur Schuurmans hield hierna een rede met het onderwerp Naar hooger pla.i. In krachtige bewoordingen betoogde spr de noodzakelijkheid van een betere ontwikke ling van de onderofficieren. Bij de verkiezing van leden van het hoofd bestuur, waarbij periodiek aftraden de «heeren W. Wijk, C. Schutijzer en D. F. Brandwijk, werden gekozen de heeren D. F. Brandwijk. SoesterbergW. H. Cozijn, te Eede H. F. van Meerendonk te Breda en W. Wijk te Amersfoort. Besloten werd tot het instellen van een on. derscheidingsteeken voor hen, die 25 jaar on afgebroken lid van de vereeniging zijn ge weest. De nood der kunstenaars. Het bestuur van den Socialistischen Kun stenaars Kring heeft in den noodtoestand, waarin talrijke ''unstenaars verkeeren, aan leiding gevonden om het initiatief te nemen tot het bijeenroepen van een conferentie van vertegenwoordigers van een zoo groot moge lijk aantal kunstenaars-organisaties in den lande. Naar de overtuiging van den S.K.K. kun nen de kunstenaars niet langer dulden, dat de overheid alle verantwoording van zich af schuift en noodlijdende collega's aan de par ticuliere liefdadigheid overlevert. De kunste naars zullen zelve in een gemeenschappelijke actie, zonder onderscheid van richting of op vatting, in het geweer geroepen moeten wor den om maatregelen te nemen tegen de meer en meer voortschrijdende „Verelendung". De conferentie zal morgenavond plaats hebben te Amsterdam. Vliegtuig der „Europa" te Boston aangekomen Het catapult-vliegtuig van de „Europa", dat volgens de eerste berichten wegens een mo tordefect op zee gedaald zou zijn, is behouden te Boston geland. Na hun aankomst in de vlieghaven van Boston hebben de beide inzittenden van het catapult-vliegtuig der „Europa", volgens de verklaringen van beambten van het vliegter rein ten stelligste ontkend, S.O.S.-seinen te hebben uitgezonden. De zender van het vlieg tuig was op een afstand van 150 zeemuien van de „Europa" onklaar geraakt, waardoor de verbinding met de boot verbroken was. Men vreest thans, dat de S.O.S.-seinen van een ander vliegtuig of schip afkomstig zijn. Zitting van Vrijdag 27 Mei, des middags 2 uur. Voorzitter de heer C. A. van Woelderen. Tegenwoordig 18 leden. Afwezig de heer Wesseling met kennisgeving. De notulen van het verhandelde in de vo rige vergadering werden goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan van dë goedkeu ring door Ged. Staten van verschillende aadsbesluiten. CIGARETTES-COCKTAIL CIGARETTES-COCKTAIL CIGARE COCKTAIL CIGARETTES - COCKTAIL CIGARETTES - COCKTAii Overgelegd werd het Provinciaal blad no. 53, houdende tijdelijke korting op de jaar wedden van burgemeesters, secretarissen en ontvangers, met ingang van 1 April jl. Nog werden overgelegd jaarverslagen van verschillende door de gemeente gesubsidieer de vereenigingen, welke in net gemeentever slag zullen worden opgenomen. Ook werd overgelegd het rapport van Burg. en Weth. betreffende den financieelen toestand der gemeente. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Tot leden in de commissies uit den raad ter voorziening in de vacature-Huson voor a. de gemëentewerken, b. het grondbedrijf, c. het woningsbedrijf en d. de gas- en elec- triciteitsprijzen werden benoemd de heeren M. van der Beke Callenfels, A. Cappon, A. Capon en L. J. Polderman. Tot leden in de commissie voor het water leidingbedrijf werden benoemd de heeren Andriessen, Van der Beke Callenfels, Van Oorschot, Sorel en Wesseling. Hierna had de uitloting plaats van ver schillende geldleeningen. Vlissingsche Duinwaterleiding- Maatschappij. Het eerst werd behandeld het voorstel van Burg. en Weth. betreffende het waterleiding bedrijf, welk voorstel wij in zijn geheel hebben opgenomen in ons nummer van 21 Mei. De heer Van Oorschot wenschte enkele opmerkingen te maken. De voorzitter vroeg of deze van persoon lijken aard waren. Dan k>u de openbare ver gadering over dienen te gaan in een met ge sloten deuren. De heer Van Oorschot zeide dat zij eenigs- zins een persoonlijk karakter zouden dragen. Hij had er geen bezwaar tegen dat de deuren gesloten werden. De zitting ging daarna over in een met ge sloten deuren. Na heropening der zitting werd het voorstel van Burg. en Weth. zonder stemming aan genomen en verzocht de heer Harts aantee- kening dat hij buiten stemming was gebleven. Het luchtvaartterrein. Door Burg. en Weth. werd voorgesteld om af te zien van het recht op vergoeding van schade, welke de gemeente lijdt tengevolge van het door het rijk te vestigen bouwverbod op gronden nabij het vliegveld. De heer Rorije merkte op dat het vliegveld alhier dus alleen is aangelegd voor militaire doeleinden. De voorzitter gaf toe dat dit inderdaad juist is. Het voorstel werd hierna aangenomen. MOOIER, STERKER BILLIJKER! AgentFRANK LAGENDIJK, Singel De nieuwe Drankwet, Door Burg. en Weth. werd voorgesteld geen gevolg te geven aan het adres van de Natio nale Commissie tegen het alcoholisme om thans de Kroon te verzoeken het maximum aantal verloven A te verlagen tot 47. De heer Van Oorschot is het niet eens met het voorstel van Burg en Weth. Er is een knap juridisch betoog geleverd. Hij stelt» daartegenover het betoog van mr. Van den Berg dat tot een andere conclusie komt. Toch kunnen wij wel iets doen in de rich* ting van het verzoek van het Drankweer- Comité, door te bepalen dat het aantal ver loven niet zal worden uitgebreid. Hij vraagt aan Burg. en Weth. het in deze richting te sturen. De heer Van Hal voelde wel iets voor het» voorstel van den heer Van Oorschot doch hij kon zich vereenigen met het voorstel van Burg. en Weth., omdat er vóór 1935 geen ver* andering kan komen. Hij wil echter ondertüsschen geen uitbrei ding van iet aantal vergunningen. De voorzitter zeide dat in 1935 de herzie ning van de Drankwet plaats heeft. In de vergadering van Burg. en Weth. zal bespro ken worden het aantal verloven te fixe eren. De heer Van Oorschot merkte op dat het aantal verloven kan worden bepaald op 66, Hij meent dat wij de bevoegdheid hebben ta bepalen dat het aantal verloven geen uit breiding zal behoeven te ondergaan. De voorzitter zeide dat de bedoeling van den heer Van Oorschot goed is begrepen en werd hierna het voorstel van Burg. en Weth, aangenomen. Groente- en fruitveiling; Goedgekeurd werd 't bedrag van borgtocht voor den administrateur der groente- en fruitveiling vast te stellen op 3000. Wijzigingen begrootïng gemeente bedrijven. Vastgesteld werden wijzigingen der begroo* tingen voor 1931 voor de gemeente-bedrijven. Wijziging begrootingen Maatschap pelijk Hulpbetoon. Nog werden ter vaststelling aangeboden wijzigingen der begrootingen voor de gemeen* telijke instelling voor Maatschappelijk Hulp-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1